Zm.: decyzja w sprawie szkolenia strzeleckiego policjantów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2007.2.5

Akt jednorazowy
Wersja od: 4 stycznia 2007 r.

DECYZJA Nr 3
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 4 stycznia 2007 r.
zmieniająca decyzję w sprawie szkolenia strzeleckiego policjantów

§  1.
W decyzji nr 713 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie szkolenia strzeleckiego policjantów (Dz. Urz. KGP z 2006 r. Nr 3, poz. 9) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Osoby wymienione w § 3 przesyłają do komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej w sprawach osobowych i szkolenia - w terminie do dnia 15 stycznia, roczne sprawozdanie za rok poprzedni ze strzelań programowych i sprawdzianów z broni palnej oraz strzelań i rzutów chemicznymi środkami obezwładniającymi - zgodnie z załącznikiem nr 3 do decyzji.";

2)
w załączniku nr 1 do decyzji:
a)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. 1. W jednostkach szkoleniowych Policji, dzienna liczba godzin lekcyjnych realizowanych przez prowadzącego strzelanie, ustalana jest przez kierownika jednostki szkoleniowej na podstawie planów szkoleń i przepisów właściwych w sprawie obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych i dodatkowych nauczycieli szkół policyjnych. Ustalona dzienna liczba godzin lekcyjnych nie może powodować nadmiernego obciążenia prowadzącego strzelanie skutkującego pogorszeniem jego sprawności psychofizjologicznej.

2. W jednostkach organizacyjnych Policji szczebla wojewódzkiego i powiatowego dzienny czas realizacji zajęć strzeleckich przez prowadzącego strzelanie ustala kierownik jednostki Policji na podstawie liczby policjantów uprawnionych do udziału w zajęciach strzeleckich i możliwości organizacji zajęć. Ustalony dzienny wymiar czasu zajęć strzeleckich nie może powodować nadmiernego obciążenia prowadzącego strzelanie skutkującego pogorszeniem jego sprawności psychofizjologicznej.

3. Grupa szkoleniowa nie może liczyć więcej niż 23 osoby.

4. W wypadku strzelań (rzutów) chemicznymi środkami obezwładniającymi dopuszcza się prowadzenie zajęć w połączonych grupach szkoleniowych.

5. Zajęcia z jedną grupą (plutonem) powinny być realizowane przez minimum 2 (dwóch) prowadzących. Jeżeli grupa szkoleniowa liczy do 10 (dziesięciu) osób, zajęcia może realizować 1 (jeden) prowadzący.

6. W strzelaniach antyterrorystycznych, za zgodą kierownika komórki organizacyjnej Policji, dopuszcza się inną niż określono w ust. 3 i 5 wielkość grupy szkoleniowej oraz liczbę prowadzących.",

b)
w § 6 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. W jednostce szkoleniowej Policji prowadzącymi strzelanie (rzuty) chemicznymi środkami obezwładniającymi są policjanci przeszkoleni w zakresie realizacji zajęć z użyciem technicznych środków wzmocnienia.",

c)
w § 7 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. W sytuacji realizacji zajęć strzeleckich na strzelnicy usytuowanej poza terenem jednostki organizacyjnej Policji, organizator zajęć zapewnia, w miarę potrzeby, obecność lekarza lub ratownika medycznego albo pielęgniarki z niezbędnym zestawem medycznym lub ambulansem sanitarnym.",

d)
w § 18 uchyla się ust. 5,
e)
w § 18 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. W przypadku całkowitego wypełnienia jednej z części arkusza lub braku miejsca na poświadczenie ukończenia szkolenia lub doskonalenia zawodowego jednostka organizacyjna Policji zakłada kolejny egzemplarz arkusza lub dołącza wypełnioną kartę.",

f)
w załączniku nr 3 do instrukcji w sprawie organizacji i zasad policyjnych strzelań z broni palnej oraz strzelań (rzutów) chemicznymi środkami obezwładniającymi, wzór tabeli "Doskonalenie strzeleckie w jednostkach organizacyjnych Policji" otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszej decyzji;
3)
w załączniku nr 2 do decyzji, po Rozdziale VII "Strzelania (rzuty) chemicznymi środkami obezwładniającymi", dodaje się Rozdział VIII "Strzelanie atestacyjne" w brzmieniu:

"Rozdział VIII

Strzelanie atestacyjne

§ 29. 1. Strzelanie atestacyjne, wykonuje się w celu wydania atestu dla strzelnicy.

2. Strzelanie atestacyjne wykonują instruktorzy strzelań policyjnych wchodzący w skład komisji powołanej do wydania atestu strzelnicy. W czasie jego realizacji, wybrani instruktorzy wykonują strzelania, natomiast jeden pełni funkcję prowadzącego strzelanie atestacyjne.

3. Dopuszcza się zmianę funkcji pomiędzy wykonującymi strzelanie atestacyjne.

4. Instruktorzy są zobowiązani do stosowania zasad bezpieczeństwa na strzelnicach oraz postaw wyjściowych, sposobów trzymania broni palnej i postaw strzeleckich, o których mowa w decyzji.

5. W trakcie strzelania atestacyjnego, instruktor prowadzący strzelanie i strzelający muszą zachować szczególną ostrożność, przede wszystkim podczas prowadzenia strzelań w obrębie granicy strefy niebezpiecznej.

6. Dopuszcza się ustawienie strzelającego w postawie wyjściowej bokiem lub tyłem do kulochwytu.

7. W trakcie prowadzenia strzelań atestacyjnych, instruktorzy strzelający oraz instruktor prowadzący strzelanie powinni być ubrani w kamizelkę kuloodporną, hełm kuloodporny oraz gogle ochronne, a także w inne środki wyposażenia osobistego zwiększające bezpieczeństwo osobiste strzelających.

§ 30. 1. Na strzelanie atestacyjne składają się strzelania wybrane z każdego poziomu zaawansowania i numerów strzelań, które będą realizowane na testowanej strzelnicy. Numery strzelań wchodzące w zakres strzelania atestacyjnego dobiera komisja do wydania atestu powołana przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji (np.: strzelania statyczne - strzelanie nr 6 i 7, strzelania szybkie - strzelanie nr 15 i 16, strzelania dynamiczne - 22 i 24, strzelania sytuacyjne - strzelanie nr 31 i 33, itd.).

2. Na strzelnicy przystosowanej technicznie do realizacji strzelań atestacyjnych ze zmiennej linii ognia, należy przeprowadzić wszystkie strzelania, o których mowa w decyzji, charakteryzujące się prowadzeniem ognia ze zmiennej linii ognia.

3. Wybrane strzelania wchodzące w zakres strzelania atestacyjnego, realizuje się na podstawie opracowanego i zaakceptowanego przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji konspektu określającego organizację, metodę, przebieg i czas zajęć.

4. Testujący zobowiązani są do przeprowadzenia strzelań atestacyjnych na wszystkich stanowiskach strzeleckich - w każdej ze stref strzelań.

5. Strzelanie atestacyjne można prowadzić pojedynczo lub zmianą, a przy granicy strefy niebezpiecznej tylko pojedynczo.

6. Oddawanie strzałów do testowanych elementów strzelnicy jest możliwe jedynie z największego oddalenia, określonego w konspekcie strzelania atestacyjnego opracowanym wyłącznie do tego strzelania.

7. Konspekt strzelania atestacyjnego dotyczącego testowania wybranych elementów konstrukcyjnych strzelnicy i kulochwytu głównego, powinien być opracowany, w zależności od potrzeb atestu, zgodnie z § 6 ust. 3, § 15 ust. 6, § 16 ust. 4, § 17 ust. 3, § 18 ust. 4, § 19 ust. 4, § 20 ust. 3, § 21 ust. 4, § 22 ust. 4 i § 23 ust. 3.

§ 31. Z przeprowadzonego strzelania atestacyjnego sporządza się protokół, którego wzór jest określony w przepisie służbowym w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać policyjne strzelnice ćwiczebne. Protokół stanowi integralną część atestu.";

4)
załącznik nr 3 do decyzji otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszej decyzji.
§  2.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

DOSKONALENIE STRZELECKIE W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH POLICJI

L.p.Rodzaj i numer strzelaniaRodzaj broniOcena (słownie)DataJednostka organizacyjna PolicjiStopień, imię i nazwisko osoby uprawnionejPodpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Jednostka/komórka*)

Sprawozdanie

z przeprowadzonych strzelań programowych i sprawdzianów z broni palnej oraz strzelań i rzutów chemicznymi środkami obezwładniającymi w ... roku

1. Strzelanie (rzuty) programowe z broni palnej i chemicznych środków obezwładniających.

Rodzaj i nr strzelania (rzutu)Liczba policjantów zobowiązanych do strzelania (rzutu)Liczba policjantów strzelających (rzucających)Procent strzelających (rzucających)3/2 x 100WynikiZaliczenieProcent wykonania
543210
123456789101110

2. Sprawdziany z broni palnej i chemicznych środków obezwładniających.

Rodzaj i nr strzelania (rzutu)Liczba policjantów zobowiązanych do strzelania (rzutu)Liczba policjantów strzelających (rzucających)Procent strzelających (rzucających) 3/2 x 100WynikiZaliczenieProcent wykonania
543210
123456789101110

3. Liczba godzin strzelań (rzutów) programowych - ......... godzin.

4. Zużyto: ......... sztuk amunicji do broni służbowej.

5. Zużyto: ......... sztuk amunicji do broni ćwiczebnej.

6. Zużyto: ......... sztuk granatów łzawiących (dymnych).

7. Zużyto: ......... sztuk naboi miotających.

8. Ocena strzelania (liczbowa i opisowa):

9. Plany (problemy) związane z rozwojem bazy do zajęć strzeleckich z broni palnej i chemicznych środków obezwładniających:

10. Inne uwagi i spostrzeżenia dotyczące problematyki organizacji zajęć strzeleckich z broni palnej i chemicznych środków obezwładniających:

.....................................

(pieczątka i podpis kierownika

jednostki Policji/komórki

organizacyjnej KGP)

*) Napisać właściwą jednostkę organizacyjną Policji lub komórkę organizacyjną KGP zgodnie z § 3 decyzji, tj.: komenda wojewódzka Policji, szkoła Policji, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, komórka organizacyjna Komendy Głównej Policji.