Zm.: decyzja.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1998.10.266

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 sierpnia 1998 r.

UCHWAŁA Nr 447
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 14 sierpnia 1998 r.
w sprawie zmiany decyzji

Na podstawie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 26 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§  1.
Zmienia się warunki, o których mowa w decyzji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd KPWiG-4021-1/98 z dnia 30 stycznia 1998 r. udzielającej ABN-AMRO Asset Management (Polska) SA zezwolenia na zarządzanie cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie w ten sposób, że zobowiązuje się ABN-AMRO Asset Management (Polska) SA do prowadzenia działalności w zakresie zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie w oparciu o Regulamin postępowania w celu kontroli przepływu informacji poufnych w ABN-AMRO Asset Management (Polska) SA, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN POSTĘPOWANIA W CELU KONTROLI PRZEPŁYWU INFORMACJI POUFNYCH W ABN AMRO ASSET MANAGEMENT (POLSKA) SA

I.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§  1.
1.
Niniejszy Regulamin określa procedury stosowane przy wykonywaniu działalności przez ABN AMRO Asset Management (Polska) SA, zwaną dalej "AAAM", w granicach dopuszczalnych przez obowiązujące prawo i na podstawie uzyskanych zezwoleń, w szczególności od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
2.
Niniejszy Regulamin ma na celu:
a)
określenie osób zatrudnionych w AAAM, które w związku z wykonywaną pracą będą miały prawo dostępu do informacji poufnych oraz określenie zasad takiego dostępu;
b)
uniemożliwienie przepływu informacji poufnych pomiędzy Osobami Upoważnionymi - w rozumieniu § 2 pkt 2 poniżej - a innymi pracownikami AAAM oraz uniemożliwienie ujawnienia takich informacji osobom trzecim;
c)
kontrolę przepływu informacji poufnych pomiędzy Osobami Upoważnionymi oraz pomiędzy nimi a pracownikami AAAM w sytuacji, gdy ze względu na działalność AAAM istnieje konieczność przekazania tych informacji;
d)
uniemożliwienie wykorzystywania informacji poufnych przez pracowników i osoby w jakikolwiek sposób współpracujące z AAAM w sposób dający im uprzywilejowaną pozycję w stosunku do innych uczestników obrotu.
3.
Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w rozumieniu art. 159 i następnych Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi przez maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych oraz osoby zatrudnione w AAAM na podstawie umowy o pracę, pozostające w stosunku zlecenia lub innym o podobnym charakterze wynika w szczególności z rozdziału 10 Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz innych przepisów.
§  2.
1.
Przez "informacje poufne" rozumie się w niniejszym Regulaminie informacje dotyczące emitenta, papierów wartościowych, aktywów oraz inne, które nie zostały podane do publicznej wiadomości, a które po ich ujawnieniu mogłyby w istotny sposób wpłynąć na cenę takich papierów wartościowych lub aktywów. Informacje poufne stanowią także dane o zawartych za pośrednictwem AAAM transakcjach giełdowych i pozagiełdowych oraz dane o stanach i operacjach na rachunkach klientów. Ilekroć w Regulaminie używa się nazwy "papiery wartościowe" rozumie się przez to także "aktywa", chyba że z kontekstu i celu danych postanowień Regulaminu wynika co innego.
2.
Przez "Osoby Upoważnione" rozumie się wyłącznie pracowników AAAM, którym Inspektor Nadzoru w porozumieniu z Zarządem pisemnie zezwolił na stały dostęp do informacji poufnych oraz na ich wykorzystanie dla wykonywania obowiązków służbowych.
3.
Pozostałe terminy użyte w niniejszym Regulaminie i złożone ze słów rozpoczynających się wielką literą mają znaczenie określone w Regulaminie Zarządzania Portfelem Papierów Wartościowych.
§  3.
1.
Z zastrzeżeniem pkt. 2 poniżej, osobą bezpośrednio nadzorującą przestrzeganie postanowień niniejszego Regulaminu oraz uprawnioną do przeprowadzania w tym zakresie kontroli w AAAM jest Inspektor Nadzoru, którym może być tylko osoba cechująca się należytą wiedzą i przygotowaniem zawodowym, powoływany przez Zarząd AAAM. Sposób i forma wykonywania czynności kontrolnych są określone w dziale V. Regulaminu.
2.
Zarząd jest odpowiedzialny za przestrzeganie postanowień Regulaminu przez Inspektora Nadzoru. Sposób wykonywania czynności kontrolnych przez Zarząd określony jest w dziale V. Regulaminu.
3.
Postanowienia niniejszego Regulaminu nie naruszają uprawnień Rady Nadzorczej AAAM określonych odrębnymi przepisami.
§  4.
1.
Postanowienia Regulaminu mają zastosowanie do wszystkich pracowników AAAM zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, pozostających z nią w stosunku zlecenia lub innym o podobnym charakterze, a także do członków Zarządu i Rady Nadzorczej AAAM.
2.
Każdy pracownik AAAM oraz inne określone w pkt. 1 osoby, podpisując umowę o pracę, zlecenia lub inną o podobnym charakterze, obowiązani są złożyć pisemne oświadczenie, iż zapoznali się z postanowieniami Regulaminu i zobowiązują się ich bezwzględnie przestrzegać.
§  5.
Naruszenie postanowień Regulaminu przez pracowników w zakresie obowiązków dotyczących informacji poufnych może być potraktowane przez AAAM jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy, a w stosunku do innych osób może stanowić podstawę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym.

II.

UNIEMOŻLIWIENIE PRZEPŁYWU INFORMACJI POUFNYCH

§  6.
1.
Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w Regulaminie, zakazane jest przekazywanie informacji poufnych komukolwiek, z wyjątkiem: (a) Osób Upoważnionych oraz (b) takich osób, którym ta informacja jest niezbędna do wykonania obowiązków służbowych lub w ramach zleconych zadań, pod warunkiem uzyskania na to pisemnej zgody Inspektora Nadzoru.
2.
W szczególności zabronione jest:
a)
ujawnianie informacji, kto jest klientem AAAM;
b)
ujawnianie informacji o wybranej przez klientów AAAM strategii inwestycyjnej, a także papierach wartościowych i aktywach przekazanych przez nich w Zarządzanie AAAM;
c)
ujawnianie informacji dotyczących usług doradczych świadczonych na rzecz klientów AAAM;
d)
wykorzystywanie informacji poufnych, zarówno tych których źródłem jest AAAM, jak i pochodzących z innych źródeł, w podejmowaniu decyzji dotyczących obrotu papierami wartościowymi na rachunek własny pracowników AAAM lub na rachunek AAAM.
3.
Zabronione jest również ubieganie się o uzyskanie informacji poufnych, z zastrzeżeniem odmiennych postanowień Regulaminu.
4.
Zabronione jest ujawnianie przez pracownika indywidualnych haseł/kodów umożliwiających dostęp do odpowiednich programów lub plików komputerowych wykorzystywanych do obsługi lub gromadzenia informacji na temat Klientów i ich Portfeli lub umożliwiających przesyłanie informacji pomiędzy AAAM a domem maklerskim, z którym AAAM współpracuje w zakresie Zarządzania Portfelem, bez zezwolenia Inspektora Nadzoru.
§  7.
W celu uniemożliwienia ujawnienia informacji poufnych pracownicy AAAM zobowiązani są do przestrzegania poniżej określonych zasad postępowania:
a)
zabronione jest prowadzenie rozmów na temat informacji poufnych w miejscach publicznych lub w takich okolicznościach, że informacje takie mogłyby zostać ujawnione publicznie;
b)
przebywanie osób nieuprawnionych w pomieszczeniach, w których prowadzone są prace nad projektem lub sprawą przy wykorzystaniu informacji poufnych jest dozwolone tylko pod kontrolą Osoby Uprawnionej, odpowiedzialnej za dany projekt lub sprawę;
c)
wszystkie dokumenty zawierające informacje poufne powinny być zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych przez zamknięcie w przeznaczonych do tego miejscach; zabronione jest sporządzanie kopii takich dokumentów powyżej niezbędnej ich liczby;
d)
zasady określone w ppkt. c) mają odpowiednie zastosowanie do informacji poufnych zapisanych na innych nośnikach informacji (magnetycznych i optycznych); hasło umożliwiające dostęp do tych informacji nie może być ujawniane innym osobom;
e)
pracownicy zobowiązani są do używania oznaczeń kodowych w celu identyfikacji projektów realizowanych z wykorzystaniem informacji poufnych zarówno w prowadzonych rozmowach, jak i w korespondencji; oznaczenia kodowe nadawane są przez Inspektora Nadzoru.

III.

KONTROLOWANY PRZEPŁYW INFORMACJI

§  8.
1.
Przekazanie informacji poufnych pomiędzy Osobami Upoważnionymi i pracownikami, którzy uzyskali dostęp do informacji poufnych, może nastąpić jedynie w zakresie niezbędnym do pełnienia obowiązków służbowych.
2.
Osoba Upoważniona lub pracownik, o którym mowa powyżej, przed uzyskaniem dostępu do informacji poufnych, powinni zostać pouczeni przez Inspektora Nadzoru o konieczności przestrzegania poufności tych informacji i możliwości użycia ich wyłącznie w zakresie związanym z wypełnianiem obowiązków służbowych.
3.
Pracownik, który uzyskał dostęp do informacji poufnych bez zezwolenia Inspektora Nadzoru, nie może brać udziału w jakichkolwiek przedsięwzięciach związanych z obrotem papierami wartościowymi, których dotyczą te informacje poufne ani komunikować się z innymi osobami w sprawach dotyczących takich papierów wartościowych.

IV.

OGRANICZENIA OBROTU PAPIERAMI WARTOŚCIOWYMI

§  9.
1.
Zabronione jest dokonywanie przez pracowników AAAM obrotu papierami wartościowymi na rachunek własny w sytuacji, gdy takie papiery wartościowe zostały umieszczone na Liście Restrykcyjnej.
2.
Pracownik może złożyć zlecenie kupna danego papieru wartościowego najpóźniej na 2 godziny przed zamknięciem ABN AMRO Securities (Polska) SA w dniu poprzedzającym sesję giełdową.
3.
Pracownik nie może zlecić sprzedaży danych papierów wartościowych wcześniej niż po upływie 30 dni od chwili ich zakupu. Pracownikowi nie wolno również zlecić zakupu papierów wartościowych wcześniej niż po upływie 30 dni od ich sprzedaży.
4.
W szczególnie uzasadnionych sytuacjach losowych Inspektor Nadzoru może udzielić pracownikowi zezwolenia na sprzedaż papierów wartościowych znajdujących się na Liście Restrykcyjnej lub też papierów wartościowych przed upływem 30 dni od ich zakupu. W takiej sytuacji pracownik jest zobowiązany do złożenia pisemnego wniosku o zezwolenie na sprzedaż papierów wartościowych, zawierającego powody wystąpienia o udzielenie zezwolenia oraz stosowne dokumenty uprawdopodobniające wystąpienie szczególnych okoliczności losowych. Inspektor Nadzoru informuje Prezesa Zarządu o każdym wniosku pracownika na udzielenie zgody na sprzedaż papierów wartościowych.
§  10.
1.
Pracownicy AAAM są obowiązani dokonywać wszelkich transakcji dotyczących obrotu papierami wartościowymi notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie lub innym rynku regulowanym na własny rachunek za pośrednictwem ABN AMRO Securities (Polska) SA, chyba że ABN AMRO Securities (Polska) SA nie pośredniczy w obrocie danym papierem wartościowym lub nie świadczy usług danego rodzaju. W takim wypadku pracownik ma obowiązek uzyskania zgody Inspektora Nadzoru na otwarcie rachunku w innym przedsiębiorstwie maklerskim. Pracownik jest zobowiązany do przedstawienia na żądanie Inspektora Nadzoru historii swojego rachunku inwestycyjnego i udzielania informacji o stanie takiego rachunku, zawartych za jego pośrednictwem transakcjach, i składanych zleceniach.
2.
Pracownicy AAAM są zobowiązani do dołożenia należytej staranności w celu zapewnienia, aby osoby dla nich najbliższe (tj. małżonek i osoby wspólnie prowadzące gospodarstwo domowe) posiadały rachunki pieniężne i papierów wartościowych wyłącznie w ABN AMRO Securities (Polska) SA oraz dokonywały obrotu papierami wartościowymi oraz innymi instrumentami rynku finansowego dopuszczonymi do publicznego obrotu tylko za pośrednictwem wymienionej spółki, chyba że wymieniona spółka nie pośredniczy w obrocie danym papierem wartościowym.
3.
Ponadto, pracownicy AAAM w zakresie dysponowania środkami pieniężnymi oraz papierami wartościowymi i innymi instrumentami rynku finansowego dopuszczonymi do publicznego obrotu mogą być pełnomocnikami tylko w odniesieniu do rachunków pieniężnego i papierów wartościowych osób najbliższych, prowadzonych przez ABN AMRO Securities (Polska) SA (z wyjątkiem pełnomocnictwa wynikającego z obowiązków służbowych). Pracownik występujący jako pełnomocnik osoby najbliższej podlega w działalności inwestycyjnej na rachunek mocodawcy ograniczeniom wynikającym z niniejszego regulaminu.
4.
Inspektor Nadzoru AAAM ma prawo kontrolować zlecenia pracowników, a także stan ich rachunków pieniężnego i papierów wartościowych.
5.
Inspektor Nadzoru może w stosunku do danego pracownika wprowadzić obowiązek uzyskania wcześniejszej zgody na złożenie zlecenia zakupu lub sprzedaży papierów wartościowych. Zgoda taka powinna zostać udzielona na piśmie. W celu uzyskania zgody pracownik powinien przedstawić w formie pisemnej lub pocztą elektroniczną (memo Lotus Notes) szczegółowe zestawienia planowanych zleceń. Zestawienie takie powinno zawierać wszystkie dane planowanej transakcji, a w szczególności: rodzaj papieru wartościowego, rodzaj transakcji, cenę, ilość papierów.
6.
W przypadku czasowej nieobecności Inspektora Nadzoru pisemne zestawienie, o którym mowa w pkt. 5 powinno być kierowane do Prezesa Zarządu, który może podjąć decyzję o udzieleniu zgody.
§  11.
1.
Inspektor Nadzoru sporządza i okresowo aktualizuje Listę Restrykcyjną, na której umieszcza papiery wartościowe, którymi obrót przez pracowników AAAM na rachunek własny jest zabroniony oraz Listę Obserwacyjną, na której umieszczane są papiery wartościowe odnośnie których pracownicy AAAM mogą posiadać szczególne informacje np. związane z działalnością prowadzoną przez AAAM i nie upublicznione. Lista Obserwacyjna ma charakter poufny.
2.
Na Liście Restrykcyjnej umieszcza się papiery wartościowe, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, iż dokonywanie obrotu tymi papierami wartościowymi mogłoby następować z naruszeniem Regulaminu.
a)
obligatoryjnie na Liście Restrykcyjnej dla zespołu dokonującego analiz i dla doradców inwestycyjnych, umieszczane są papiery wartościowe, dla których dokonywane są analizy. Taki papier wartościowy znajduje się na Liście Restrykcyjnej od czasu podjęcia prac nad sporządzeniem analizy do czasu podjęcia decyzji inwestycyjnej w oparciu o nią.
3.
Pracownik przed złożeniem zlecenia zobowiązany jest upewnić się, czy papiery wartościowe będące przedmiotem takiego zlecenia nie zostały umieszczone na Liście Restrykcyjnej.
4.
Ograniczenia, o których mowa w pkt. 1, 2, 3 oraz w § 9 pkt 3 nie mają zastosowania w odniesieniu do:
a)
nabywania jednostek uczestnictwa otwartych funduszy inwestycyjnych;
b)
papierów wartościowych wchodzących w skład portfela pracownika przekazanych w zarządzanie, jeżeli pracownik nie ma bezpośredniego wpływu na podejmowanie decyzji inwestycyjnych przez zarządzającego;
c)
dłużnych papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
§  12.
Informacje o papierach wartościowych umieszczonych na Liście Restrykcyjnej nie mogą być przekazywane osobom nie zatrudnionym w AAAM.
§  13.
Pracownik nie może prowadzić działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi na własny rachunek w stopniu prowadzącym do konfliktu z wykonywaniem obowiązków służbowych.

V.

WYKONYWANIE CZYNNOŚCI KONTROLNYCH

§  14.
1.
W celu wykonywania kontroli nad przestrzeganiem postanowień Regulaminu Inspektor Nadzoru ma prawo wstępu do wszystkich pomieszczeń zajmowanych przez pracowników AAAM, a także prawo wglądu we wszelkie dokumenty oraz prawo zapoznania się ze wszelkimi danymi zapisanymi na innych nośnikach informacji (np. magnetycznych lub optycznych) związanymi z działalnością prowadzoną przez danego pracownika.
2.
Czynności kontrolne powinny być w miarę możliwości dokonywane w obecności innego pracownika.
§  15.
Inspektor Nadzoru ma prawo wydawać dyspozycje pracownikom AAAM w zakresie wykonywanych przez siebie czynności kontrolnych. W stosunku do doradców inwestycyjnych takie dyspozycje wymagają potwierdzenia przez Zarząd.
§  16.
1.
Inspektor Nadzoru zobowiązany jest informować Zarząd AAAM o wszelkich uchybieniach w zakresie przestrzegania postanowień Regulaminu oraz sporządzać półroczny raport dotyczący oceny przestrzegania postanowień Regulaminu przez pracowników AAAM.
2.
W celu poprawienia lub utrzymania kontroli przepływu informacji poufnych w AAAM Inspektor Nadzoru ma prawo składać na ręce Zarządu wnioski odnośnie proponowanych zmian w Regulaminie. Zarząd jest zobowiązany ustosunkować się do nich na piśmie w możliwie krótkim terminie.
§  17.
1.
Zarząd sprawuje kontrolę nad przestrzeganiem Regulaminu przez pracowników za pośrednictwem Inspektora Nadzoru.
2.
Zarząd kontroluje w powyższym zakresie Inspektora Nadzoru i jest zobowiązany informować Radę Nadzorczą AAAM o wszelkich naruszeniach Regulaminu przez Inspektora Nadzoru.
§  18.
Niniejszy Regulamin udostępnia się na żądanie Klientów AAAM oraz osób trzecich.