Zgłaszanie pracowników do ubezpieczenia społecznego i opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez nie uspołecznione zakłady pracy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1988.6.10

Akt utracił moc
Wersja od: 15 listopada 1989 r.

INSTRUKCJA Nr 4
PREZESA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 19 kwietnia 1988 r.
w sprawie zgłaszania pracowników do ubezpieczenia społecznego i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez nie uspołecznione zakłady pracy

Rozdział  1

Postanowienie ogólne

§  1.
Instrukcja określa tryb:
1)
rejestrowania się w oddziale ZUS nie uspołecznionych zakładów pracy, zwanych dalej zakładami pracy,
2)
zgłaszanie pracowników do ubezpieczenia społecznego,
3)
rozliczenia należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
4)
opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
§  2.
1.
Zakładami pracy w rozumieniu niniejszej instrukcji, z zastrzeżeniem ust. 2, są nie uspołecznione zakłady pracy zatrudniające pracowników:
1)
zakłady rzemieślnicze,
2)
zakłady prywatnego obrotu towarowego i gastronomii oraz zakłady wykonujące usługi nierzemieślnicze,
3)
gospodarstwa rolne, ogrodowe, hodowlane, warzywne, rybne i leśne,
4)
inne osoby fizyczne zatrudniające pracowników podlegających ubezpieczeniu społecznemu,
5)
instytucje kościelne i zakonne,
6)
przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne misje i przedstawicielstwa zagraniczne oraz zagraniczne firmy polonijne,
7)
spółki prawa cywilnego, spółki jawne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne tworzone przez osoby fizyczne,
8)
fundacje.
2.
Instrukcja nie dotyczy pracodawców zatrudniających pracowników:
1)
w gospodarstwie domowym,
2)
przy obsłudze prywatnych domów mieszkalnych.

Rozdział  2

Rejestrowanie się zakładów pracy w oddziale ZUS i zgłaszanie pracowników do ubezpieczenia społecznego

§  3. 1
1.
W celu rejestracji w oddziale ZUS zakład pracy dokonuje zgłoszenia na formularzu ZUS S-2 "Zgłoszenie płatnika składek (nie uspołeczniony zakład pracy)", zwanym dalej zgłoszeniem do rejestracji, stanowiącym załącznik nr 1 do instrukcji.
2.
Każdy zarejestrowany zakład pracy zgłasza nowo zatrudnionego pracownika w oddziale ZUS, w bieżąco składanej deklaracji rozliczeniowej (formularz ZUS S-8 "Deklaracja rozliczeniowa za..."), zwanej dalej deklaracją rozliczeniową.
§  4. 2
W razie stwierdzenia, że nowo zgłoszony do ubezpieczenia społecznego pracownik nie spełnia warunków do objęcia ubezpieczeniem, oddział ZUS w ciągu 14 dni od zgłoszenia pracownika wydaje decyzję o niepodleganiu ubezpieczeniu społecznemu.
§  5.
1.
Ustalony przez oddział ZUS NKP powinien być czytelnie wpisywany w odpowiednich rubrykach formularzy druków i korespondencji z oddziałem ZUS, dotyczących ubezpieczenia społecznego pracownika oraz składek.
2.
O wszelkich zmianach w stosunku do danych wskazanych w zgłoszeniu do rejestracji oraz ewentualnej likwidacji zakład pracy obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie oddział ZUS na piśmie.
§  6. 3
W formularzu zgłoszeń do rejestracji, jak również we wszelkie druki niezbędne do prawidłowego prowadzenia rozliczeń - m.in. w deklaracje rozliczeniowe, zakład pracy zaopatruje się w oddziale ZUS, inspektoracie lub punkcie informacyjnym oddziału ZUS.

Rozdział  3

Rozliczenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego wypłacanych pracownikom

A.

Zasady ogólne rozliczeń

§  7.
Każdy zakład pracy obowiązany jest rozliczać należne składki na ubezpieczenie społeczne oraz wypłacane pracownikom świadczenia z ubezpieczenia społecznego z właściwym terytorialnie oddziałem ZUS do 10-go każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  8.
1.
Zakład pracy, który nie wypłaca pracownikom świadczeń jest zwolniony od obowiązku składania deklaracji rozliczeniowych za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym skład osobowy pracowników i ich wynagrodzenia nie uległy zmianie w stosunku do miesiąca poprzedniego, a należne składki zostały opłacone. W takim przypadku zakład pracy obowiązuje jednakże złożenie deklaracji rozliczeniowej za grudzień każdego roku w terminie do 10 stycznia roku następnego.
2.
Jeżeli zakład pracy nie jest zwolniony od comiesięcznego składnika deklaracji rozliczeniowej na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1987 r. w sprawie zgłoszenia pracowników do ubezpieczenia społecznego oraz składek na to ubezpieczenie (Dz. U. nr 37, poz. 211), zwanego dalej rozporządzeniem i nie nadesłał w terminie deklaracji rozliczeniowej, oddział ZUS z urzędu oblicza i wymierza składkę na podstawie ostatniej posiadanej deklaracji rozliczeniowej.
3.
Przy wymiarze składek z urzędu oddział ZUS bierze pod uwagę wyłącznie kwotę na ubezpieczenie społeczne wykazaną w ostatniej posiadanej deklaracji rozliczeniowej, bez uwzględnienia wykazanej w tej deklaracji rozliczeniowej kwoty świadczeń podlegających pokryciu ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W uzasadnionych przypadkach oddział ZUS zwiększa odpowiednio dokonany wymiar składek z urzędu.
4.
O kwocie wymierzonych z urzędu składek na ubezpieczenie społeczne oddział ZUS zawiadamia zakład pracy, wydając decyzję wraz z pouczeniem o przysługujących środkach odwoławczych.
5.
Jeżeli przed uprawomocnieniem się decyzji, o której mowa w ust. 4, zakład pracy złoży deklarację rozliczeniową, oddział ZUS koryguje wymiar składek dokonany z urzędu stosownie do danych wynikających z deklaracji rozliczeniowej.
6.
Jeżeli zakład pracy złoży deklarację rozliczeniową po uprawomocnieniu się decyzji, o której mowa w ust. 4, to oddział ZUS ustala prawidłowość wymiaru składek dokonanego z urzędu.
7.
Gdy oddział ZUS stwierdzi, że wymiar składek z urzędu określony w decyzji jest wyższy od kwoty składek wynikającej ze złożonej z opóźnieniem deklaracji rozliczeniowej, z uwzględnieniem potrącenia świadczeń z ubezpieczenia społecznego wypłaconych przez zakład pracy, różnica powinna być opłacona przez zakład pracy nie później niż w najbliższym terminie płatności składek bieżąco należnych, jeżeli oddział ZUS nie wyegzekwował wymierzonych składek po uprawomocnieniu się decyzji.
8.
Jeżeli w wyniku ustaleń, o których mowa w ust. 6, oddział ZUS stwierdzi, że należne składki na ubezpieczenie społeczne wymierzone z urzędu, określone w decyzji, są niższe od składek obliczonych przez zakład pracy w złożonej z opóźnieniem deklaracji rozliczeniowej, z uwzględnieniem potrącenia wypłaconych przez zakład pracy świadczeń z ubezpieczenia społecznego, wskazany w tej deklaracji, oddział ZUS zwraca zakładowi pracy nadpłaconą kwotę w terminie 30 dni od otrzymania deklaracji rozliczeniowej, jeśli składki wymierzone z urzędu zostały wyegzekwowane po uprawomocnieniu się decyzji. Oddział ZUS za zgodą zakładu pracy może zaliczyć nadpłaconą kwotę składek na poczet składek należnych za następny miesiąc, na wniosek zakładu pracy.
§  9.
Zakład pracy dokonuje rozliczenia składek i świadczeń na formularzach ZUS:
1)
S-8 - "Deklaracja rozliczeniowa za ...",
2)
S-8a - "Załącznik do deklaracji rozliczeniowej S-8", zwany dalej załącznikiem do deklaracji,

Wzory deklaracji i załącznik do deklaracji stanowią załączniki 3 i 4 do instrukcji.

§  10.
1.
Oddział ZUS może zwolnić zakład pracy od podawania w deklaracji rozliczeniowej imiennego wykazu pracowników.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, oddział ZUS podaje zakładowi pracy w jaki sposób powinny być zapewnione informacje o okresach ubezpieczenia pracowników i o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie, niezbędne do ustalenia w przyszłości uprawnień tych pracowników do świadczeń emerytalno-rentowych oraz w jakim trybie powinny być rozliczane składki oraz świadczenia.

B.

Sporządzanie deklaracji rozliczeniowej

§  11.
W części nagłówkowej deklaracji rozliczeniowej wpisuje się:
1)
w tytule - miesiąc, za który rozliczane są składki na ubezpieczenie społeczne i wypłacane świadczenia,
2)
w pozycji a - pełną nazwę zakładu pracy lub imię i nazwisko właściciela zakładu pracy, adres zakładu pracy i ewentualnie numer telefonu.
3)
w pozycji b - nazwisko właściciela oraz jego adres zamieszkania; jeżeli nazwisko właściciela zakładu pracy nie jest podane w poz. a lub nazwiska wszystkich wspólników, jeżeli zakład jest prowadzony w formie spółki,
4)
w pozycji c - NKP podany w zawiadomieniu oddziału ZUS o zarejestrowaniu zakładu pracy, nazwę banku i numer rachunku, jeżeli zakład pracy posiada rachunek bankowy,
5)
w pozycji d - rodzaj działalności, np. warsztat blacharski, gospodarstwo rolne, sklep z konfekcją, biuro pisania podań itp.
§  12.
1.
Część Ia deklaracji rozliczeniowej wypełnia się w następujący sposób:
1)
w rubryce "zatrudniony" wpisuje się nazwisko i imiona:
a)
wszystkich zatrudnionych w ubiegłym miesiącu pracowników, choćby byli oni zatrudnieni przez część miesiąca lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, albo równocześnie pracowali w innym zakładzie pracy,
b)
uczniów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy,
c)
osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę nakładczą w zakładach posiadających zezwolenie na zatrudnianie w tym charakterze,
d)
osób, którym na podstawie upoważnienia oddziału ZUS zakład pracy wypłaca zasiłki wychowawcze,
2)
w rubryce "wykonywane czynności" wpisuje się:
a)
w odniesieniu do pracowników - faktycznie wykonywane czynności jak: murarz, księgowy, sprzedawca, sprzątaczka, uczeń itp.,
b)
w odniesieniu do osób wykonujących pracę nakładczą - "chałupnik",
3)
w rubryce "wymiar czasu pracy" wpisuje się:
a)
w odniesieniu do pracowników - w zależności od stanu faktycznego: pełny wymiar, 1/2, 1/3, 1/4, 1/5, 2/3 pełnego wymiaru czasu pracy itp.,
b)
w odniesieniu do uczniów - zawsze pełny wymiar pracy,
c)
w odniesieniu do osób wykonujących pracę nakładczą - kreskę,
4)
w rubryce "zarobek" wpisuje się faktyczne wynagrodzenie w gotówce netto pracowników, uczniów i osób wykonujących pracę nakładczą, wynikające z listy plac.

Za wynagrodzenie netto rozumie się wynagrodzenie:

a)
po potrąceniu z wynagrodzenia podatku od wynagrodzeń - jeśli podatek od wynagrodzeń potrącany jest z wynagrodzenia pracownika,
b)
bez żadnych potrąceń - jeśli podatek od wynagrodzeń opłaca nie uspołeczniony zakład pracy z własnych środków,
5)
w rubryce "różnica między kwotą nagrody rocznej, a przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem z tego roku" wpisuje się kwotę nagrody w wysokości, która przekracza przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika z danego roku.

Przykład I

Pracownik osiągnął roczne wynagrodzenie 480.000 zł, zatem przeciętnie miesięcznie zarabiał 40.000 zł.

W deklaracji za grudzień pracodawca wykazał jego roczną nagrodę w kwocie 300.000 zł. Oznacza to, że do podstawy wymiaru składek pracodawca podał całą kwotę tej nagrody, zamiast kwoty 260.000 zł, stanowiącej różnicę między kwotą otrzymanej przez pracownika nagrody, a przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, według następującego wyliczenia:

- przeciętne miesięczne wynagrodzenie w roku - 40.000 zł,

480.000 zł: 12 = 40.000 zł

- różnica nagrody przekraczająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika wynosi - 260.000 zł.

300.000 zł - 40.000 zł = 260.000 zł.

Przykład II

Roczne wynagrodzenie pracownika wyniosło 960.000 zł, zatem przeciętny miesięczny zarobek wyniósł 80.000 zł.

W deklaracji za grudzień pracodawca podał nagrodę roczną w kwocie 80.000 zł.

Oznacza to, że zadeklarowana kwota nagrody nie może być przyjęta do podstawy wymiaru składek, ponieważ nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z minionego roku, według następującego wyliczenia:

- przeciętne miesięczne wynagrodzenie - 80.000 zł,

960.000 zł: 12 = 80.000 zł;

- różnica nagrody przekraczająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika - 0,

80.000 zł - 80.000 zł = 0.

6)
w rubryce "podstawa wymiaru" wpisuje się wynagrodzenie pracownika podane w rubryce "zarobek", zaokrąglone w sposób podany w § 13, jeśli nie jest ono niższe od najniższej podstawy wymiaru. W przypadku, gdy wynagrodzenie jest niższe od najniższej podstawy wymiaru, w rubryce tej wpisuje się kwotę najniższej podstawy wymiaru składek.

Najniższa podstawa wymiaru składek dla zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty odpowiadającej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia pracowników uspołecznionych zakładów pracy.

Przykład I

Pomocnik murarza zatrudniony w 3/4 pełnego wymiaru czasu pracy otrzymał wynagrodzenie w kwocie 5.500 zł.

Podatek od wynagrodzeń opłaca pracodawca z własnych środków. Najniższą podstawę wymiaru składek dla tego pracownika stanowi kwota 6.700 zł, zaokrąglona zgodnie z § 13 instrukcji (9.000 zł x 3/4 = 6.750 zł).

Ponieważ otrzymane przez pracownika wynagrodzenie jest niższe od tej kwoty, składki powinny być obliczone od najniższej podstawy wymiaru składek.

Przykład II

Sprzedawca zatrudniony w 2/3 pełnego wymiaru czasu pracy otrzymał wynagrodzenie w kwocie 7.000 zł.

Podatek od wynagrodzeń opłaca pracodawca z własnych środków.

Podstawę wymiaru składek dla tego pracownika stanowi otrzymane wynagrodzenie, bowiem jest ono wyższe od najniższej podstawy wymiaru (9.000 zł x 2/3 = 6.000 zł).

Gdyby zatrudnienie pracownika trwało tylko przez część miesiąca kalendarzowego, to bez względu na przyczynę nieprzepracowania pełnego miesiąca najniższą podstawę wymiaru stanowi 1/30 kwot wymienionych wyżej, za każdy kalendarzowy dzień zatrudnienia.

W przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu nauki zawodu lub o przyuczeniu do wykonywania określonej pracy, wpisuje się faktyczne zarobki nie niższe od stawek wynagrodzeń przysługujących w poszczególnych latach nauki zawodu, określonych w przepisach o odbywaniu nauki zawodu,

7)
w rubryce "stopa %" wpisuje się:

- 38% w odniesieniu do składek za pracowników i osoby wykonujące pracę nakładczą,

- 20% w odniesieniu do składek za uczniów,

- 5% w odniesieniu do pracowników, którzy pobierają emeryturę lub rentę albo są zaliczani do jednej z grup inwalidów.

Jeżeli pracownik nie jest zaliczony do żadnej z grup inwalidów, o skierowanie na badanie przez KIZ może wystąpić zakład pracy, przesyłając do oddziału ZUS zaświadczenie na druku N-14, wystawione pracownikowi przez zakład społeczny służby zdrowia.

Dopóki KIZ nie ustali grupy inwalidzkiej, składkę opłaca się w wysokości 38%. Zmiana wysokości składki do 5% podstawy jej wymiaru następuje od miesiąca, w którym nastąpiło prawomocne rozstrzygnięcie o zaliczeniu pracownika do jednej z grup inwalidów,

8)
w rubryce "kwota składek" wpisuje się kwotę składek przypadającą na każdego pracownika, od podstawy jej obliczenia podanej w rubryce 7, według odpowiedniej stopy procentowej,
9)
w rubryce "kwota wypłaconych zasiłków rodzinnych" wpisuje się kwotę zasiłków wypłaconych dla członków rodzin pracowników.

W przypadku zatrudnienia mniej niż 5 pracowników dokonanie wpłaty zasiłków może nastąpić tylko po uprzednim uzyskaniu w tej sprawie decyzji oddziału ZUS, upoważniającej zakład pracy do dokonywania wypłat zasiłków,

10)
rubryki "kwota wypłaconych rekompensat" oraz "kwota wypłaconych zasiłków wychowawczych" wypełniają tylko te nie uspołecznione zakłady pracy, które na podstawie decyzji oddziału ZUS zostały upoważnione do wypłacania rekompensat dla członków rodzin pracowników lub zasiłków wychowawczych dla pracowników,
11)
rubryka "potwierdzam wysokość zarobku i odbiór świadczeń" powinna zawierać własnoręczne podpisy wszystkich pracowników i uczniów potwierdzające:
a)
wysokość uzyskanego wynagrodzenia,
b)
odbiór zasiłku rodzinnego, rekompensaty dla członków rodzin pracowników oraz zasiłku wychowawczego.
2.
W wierszu "razem" wpisuje się sumy kwot:

- składek za poszczególnych pracowników,

- zasiłków rodzinnych wypłaconych poszczególnym pracownikom,

- rekompensat wypłaconych dla członków rodzin pracowników,

- zasiłków wychowawczych.

3.
W razie upoważnienia przez oddział ZUS zakładu pracy do wypłaty zasiłków innych niż określone w ust. 2, rozliczanie tych zasiłków następuje w sposób podany przez oddział ZUS.
4.
W wierszu "ogółem" wpisuje się łączną sumę wypłaconych zasiłków rodzinnych, rekompensat i zasiłków wychowawczych.
§  13.
Podstawy wymiaru składek podane w części Ia deklaracji zaokrągla się do pełnych 100 zł w górę, jeżeli końcówka jest wyższa od 50 zł oraz do pełnych 100 zł w dół, gdy końcówka wynosi 50 zł lub jest niższa. Zakład pracy ma obowiązek dokonać zaokrągleń podstawy wymiaru odrębnie w odniesieniu do każdego pracownika.
§  14.
1.
Część Ib deklaracji rozliczeniowej wypełnia nowo powstały zakład pracy dla wszystkich osób wymienionych w części Ia.
2.
Zakład pracy zarejestrowany już w oddziale ZUS wypełnia część Ib deklaracji rozliczeniowej w przypadkach jakichkolwiek zmian w stosunku do stanu wykazanego w poprzedniej deklaracji, a mianowicie w wypadkach:
1)
zmiany nazwiska pracownika,
2)
zmiany miejsca zamieszkania pracownika,
3)
przyjęcie do pracy nowego pracownika,
4)
zwolnienia z zakładu pracy pracownika,
5)
nieobecności w pracy z powodu choroby, urlopu wychowawczego lub bezpłatnego,
6)
zmian dotyczących równoczesnego zatrudnienia (zmiana zakładu pracy, zaniechanie równoczesnego zatrudnienia) itp.
3.
Wpisu w części Ib deklaracji rozliczeniowej dokonuje się w wierszu oznaczonym tą samą Lp., pod którą dany pracownik został wpisany do części Ia deklaracji; wpisu dokonuje się odpowiednio do treści poszczególnych rubryk tej części.
4.
W rubryce "orzeczenie KIZ - gr. inwalidzka" wpisuje się numer orzeczenia Komisji d/s Inwalidztwa i Zatrudnienia zaliczającego pracownika do jednej z grup inwalidów oraz datę tego orzeczenia.
5.
W rubryce "stopień pokrewieństwa (powinowactwa) z pracodawcą" wpisuje się treść określającą ten stopień, np. ojciec, brat, matka, syn, teść itp. lub osoba obca.
6.
W rubryce "okres choroby, urlopu wychowawczego lub bezpłatnego" wpisuje się:

- w przypadku choroby - okres zwolnienia, zgodny z wpisanym przez lekarza społecznej służby zdrowia w zaświadczeniu o czasowej niezdolności do pracy (formularz Mz/L-4a),

- w przypadku udzielenia urlopu wychowawczego lub bezpłatnego - okres trwania tego urlopu.

7.
W rubryce "gdzie i z jakim zarobkiem równocześnie pracuje" wpisuje się:
1)
miejsce pracy dla pracowników, którzy są równocześnie zatrudnieni w innym zakładzie pracy,
2)
"emeryt lub rencista" i numer pobieranej emerytury lub renty - w odniesieniu do pracowników, którzy są równocześnie emerytami lub rencistami.
§  15.
1.
Jeżeli liczba pracowników przekracza liczbę rubryk przewidzianych do wpisu pracowników w części Ia i Ib deklaracji rozliczeniowej, zakład pracy wypełnia dodatkowo załącznik do deklaracji.
2.
Przy wypełnianiu załącznika do deklaracji postanowienia § 9 - 13 stosuje się odpowiednio.
3.
Sumę kwot składek i wypłaconych świadczeń wykazaną w wierszu "razem" załącznika do deklaracji wpisuje się do wiersza "przeniesiono ze str. ... S-8a" części Ia deklaracji rozliczeniowej.
§  16.
1.
Sumę składek z części Ia wpisuje się do części II deklaracji pod nazwą "rozliczenie należności" w wierszu Lp. 1 rubryki 3.
2.
Sumę wypłaconych świadczeń, wykazaną w wierszu "ogółem" rubryki 10, 11 i 12 części Ia deklaracji wpisuje się do części II deklaracji w wierszu Lp. 2 rubryki 3.
3.
Po wpisaniu kwot, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się różnicę należności:
1)
na rzecz oddziału ZUS, jeżeli kwota składek wpisana w wierszu Lp. 1 rubryki 3 jest wyższa od kwoty wypłaconych świadczeń wpisanych w wierszu Lp. 2 tej rubryki,
2)
na rzecz zakładu pracy, jeżeli kwota wypłaconych świadczeń wpisana w wierszu Lp. 2 rubryki 3 jest wyższa od kwoty składek należnych oddziałowi ZUS, wykazanej w wierszu Lp. 1 tej rubryki.

Ustaloną różnicę wpisuje się w wierszu 3, dokonując odpowiednich skreśleń w treści.

4.
Jeżeli różnica należności przypada na dobro ZUS, to zakład pracy wpisuje również w tej deklaracji datę dokonanej wpłaty i kwotę wypłaconych składek.

C.

Opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne

§  17.
1.
Zakład pracy opłaca składki w terminie do 10-go każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
2.
Wpłaty należności z tytułu składek dokonuje się na rachunek bankowy, wskazany przez oddział ZUS, w wysokości różnicy pomiędzy należnymi składkami, a wypłaconymi świadczeniami.
3.
W dokonywanej przez zakład pracy wpłacie należności z tytułu składek nie uwzględnia się odsetek od wypłaconych z opóźnieniem przez zakład pracy, z winy oddziału ZUS, świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Kwotę wypłaconych odsetek z tego tytułu zakład pracy rozlicza odrębnie, w sposób określony przez oddział ZUS (np. notą obciążeniową).
4. 4
Wpłaty dokonuje się w formie przelewu z posiadanego przez zakład pracy w banku rachunku, w urzędzie pocztowym przy pomocy blankietów książeczki wpłat składek (Fk-3 lub S-55), bądź też w placówce PKO, w formie odpisu z książeczki oszczędnościowej PKO; blankiety z książeczki wpłat składek oraz przelewy oznacza się nadanym przez oddział ZUS - NKP.
5.
Jeżeli z części II deklaracji rozliczeniowej wynika różnica na rzecz zakładu pracy, oddział ZUS dokonuje jej zwrotu zakładowi pracy w ciągu 30 dni od daty otrzymania deklaracji.
§  18. 5
Od nieterminowych wpłat składek na ubezpieczenie społeczne odsetki oblicza się w wysokości określonej przepisami wydanymi na podstawie ustawy o zobowiązaniach podatkowych.
§  19.
Przy ustalaniu wysokości odsetek za zwłokę, obliczoną kwotę należy zaokrąglać do pełnych 10 zł w górę, jeżeli końcówka jest wyższa od 5 zł lub do 10 zł w dół, jeżeli jest równa 5 zł lub jest niższa.
§  20-23. 6
(skreślone).
§  24.
W przypadku, gdy zadania przewidziane niniejszą instrukcją dla oddziału ZUS, wykonuje z upoważnienia oddziału ZUS inspektorat, to użyte w niniejszej instrukcji określenie "oddział ZUS" ma odpowiednie zastosowanie do inspektoratu ZUS.
§  25.
Traci moc instrukcja ZUS z dnia 6 lipca 1983 r. w sprawie rejestrowania się, rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez nie uspołecznione zakłady pracy (Dz. Urz. ZUS nr 5, poz. 17).
§  26.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 1988 r.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego pracownika nie uspołecznionego zakładu pracy

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

DEKLARACJA ROZLICZENIOWA za .......................... 19... r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

1 § 3 zmieniony przez § 2 pkt 1 instrukcji nr 9 z dnia 29 września 1989 r. (Dz.Urz.ZUS.89.8.16) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 15 listopada 1989 r.
2 § 4 zmieniony przez § 2 pkt 2 instrukcji nr 9 z dnia 29 września 1989 r. (Dz.Urz.ZUS.89.8.16) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 15 listopada 1989 r.
3 § 6 zmieniony przez § 2 pkt 3 instrukcji nr 9 z dnia 29 września 1989 r. (Dz.Urz.ZUS.89.8.16) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 15 listopada 1989 r.
4 § 17 ust. 4 zmieniony przez § 2 pkt 4 instrukcji nr 9 z dnia 29 września 1989 r. (Dz.Urz.ZUS.89.8.16) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 15 listopada 1989 r.
5 § 18 zmieniony przez § 2 pkt 5 instrukcji nr 9 z dnia 29 września 1989 r. (Dz.Urz.ZUS.89.8.16) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 15 listopada 1989 r.
6 § 20-23 skreślone przez § 2 pkt 6 instrukcji nr 9 z dnia 29 września 1989 r. (Dz.Urz.ZUS.89.8.16) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 15 listopada 1989 r.