Zezwolenie na pośrednictwo w nabywaniu lub zbywaniu papierów wartościowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1998.9.239

Akt indywidualny
Wersja od: 31 sierpnia 1998 r.

UCHWAŁA Nr 413
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 31 lipca 1998 r.
w sprawie zezwolenia na pośrednictwo w nabywaniu lub zbywaniu papierów wartościowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych

Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 7 oraz art. 30 ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się Erste Securities Polska SA (zwanemu dalej domem maklerskim) zezwolenia na pośrednictwo w nabywaniu lub zbywaniu papierów wartościowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych, na następujących warunkach:

1. Dom maklerski pośredniczy w nabywaniu lub zbywaniu papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu na rynkach regulowanych w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz w krajach, z którymi Polska podpisała umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji (zwanych dalej papierami wartościowymi), działając w imieniu własnym i na rachunek klienta.

2. Zezwolenie nie obejmuje pośrednictwa w nabywaniu papierów wartościowych w obrocie pierwotnym lub pierwszej ofercie publicznej, a także pośrednictwa w nabywaniu lub zbywaniu instrumentów pochodnych.

§  2.
1.
Dom maklerski prowadzi działalność określoną w § 1 w oparciu o regulamin świadczenia usług maklerskich w zakresie nabywania i zbywania papierów wartościowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych.
2.
W przypadku prowadzenia przez dom maklerski dla klientów rejestru zagranicznych papierów wartościowych, regulamin o którym mowa w ust. 1 winien zawierać także postanowienia dotyczące prowadzenia rejestru papierów wartościowych.
§  3.
1.
Dom maklerski zobowiązany jest do niezwłocznego przekazywania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd umów podpisanych z zagranicznymi podmiotami prowadzącymi działalność maklerską i z zagranicznymi bankami prowadzącymi działalność polegającą na prowadzeniu rachunków papierów wartościowych oraz zmian w tych umowach.
2.
Postanowienia tych umów nie mogą naruszać praw klientów domu maklerskiego zagwarantowanych w regulaminie, o którym mowa w § 2.
3.
Dom maklerski jest zobowiązany do zawierania umów, o których mowa w ust. 1 z podmiotami zapewniającymi bezpieczeństwo przechowywania aktywów klientów domu maklerskiego.
§  4.
Dom maklerski obowiązany jest do ustalenia, wdrożenia i przestrzegania pisemnych procedur uwzględniających charakter działalności przedsiębiorstwa, mających na celu zapobieżenie wykorzystywaniu przez dom maklerski lub osoby z nim związane informacji, których ujawnienie mogłoby naruszyć interes inwestorów.
§  5.
Dom maklerski prowadzi działalność będącą przedmiotem zezwolenia w wyodrębnionej organizacyjnie komórce.
§  6.
1.
Nakłada się na dom maklerski obowiązek weryfikacji, czy zleceniodawca działa zgodnie z przepisami prawa dewizowego, poprzez sprawdzenie, czy dopełniony został obowiązek informacyjny wobec Narodowego Banku Polskiego, o którym mowa w par. 20a zarządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 1996 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych (M. P. z 1996 r. Nr 6, poz. 73 z późn. zm.).
2.
W przypadku stwierdzenia, że zleceniodawca nie wypełnił obowiązku o którym mowa w ust. 1, dom maklerski ma obowiązek odmówić realizacji zlecenia.
§  7.
Dom maklerski nie może swoją działalnością w zakresie nabywania lub zbywania papierów wartościowych na zagranicznych rynkach regulowanych naruszyć art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
§  8.
Warunkiem rozpoczęcia przez dom maklerski działalności będącej przedmiotem zezwolenia jest uzyskanie stosownych zezwoleń dewizowych, o których mowa w ustawie Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 136, poz. 703 z 1994 r., z późn. zm.) oraz zawarcie umów, o których mowa w § 3.
§  9.
1.
Dom maklerski zobowiązany jest do sporządzania sprawozdań kwartalnych według stanu na ostatni dzień okresu sprawozdawczego.
2.
Sprawozdanie kwartalne przesyłane jest do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w terminie do 20 dnia następnego miesiąca po zakończeniu kolejnego kwartału roku kalendarzowego.
3.
Dom maklerski, który otworzył za granicą rachunek papierów wartościowych służący do przechowywania papierów wartościowych klientów, zobowiązany jest wypełnić i przesłać do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd formularze 1, 2, 3 i 4 stanowiące załącznik do uchwały. Dom maklerski, który nie otworzył takiego rachunku, zobowiązany jest do wypełnienia i przesłania do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd formularzy 1 i 4.
4.
Wartość papierów wartościowych, o których mowa w formularzach 2 i 3 ustala się na ostatni dzień okresu sprawozdawczego według wartości rynkowej w kraju, w którym te papiery wartościowe są przechowywane. Jeżeli w danym kraju papier wartościowy jest notowany na kilku rynkach, należy wybrać ten rynek, na którym wolumen obrotów w okresie sprawozdawczym był największy.
§  10.
1.
Dom maklerski zobowiązany jest do stosowania przy prowadzeniu działalności będącej przedmiotem niniejszego zezwolenia, poniżej określonych zasad postępowania w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia pochodzenia środków pieniężnych klientów z przestępstwa lub mającego związek z przestępstwem, w oparciu o pisemne procedury.
2.
Procedury, o których mowa w ust. 1 powinny opierać się w szczególności na następujących zasadach:
1)
dom maklerski rejestruje każdą jednorazową wpłatę, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenie przelewu powyżej 20.000 zł,
2)
dom maklerski rejestruje osobno również mniejsze wpłaty, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenia przelewu następujące w ciągu 7 dni, przekraczające w sumie kwotę 20.000 zł,
3)
dom maklerski dodatkowo rejestruje każdą wpłatę i polecenie przelewu inne niż te, o których mowa w pkt. 1-2, które są dokonywane w okolicznościach świadczących, że mogą one mieć na celu lokowanie środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem,
4)
dom maklerski ma obowiązek obserwacji rachunków, których właściciele dokonują operacji określonych w pkt. 1-3,
5)
dom maklerski prowadzi rejestry operacji określonych w pkt. 1-3 uwzględniające:

a. tożsamość i adres osoby fizycznie dokonującej wpłaty lub składającej polecenie przelewu,

b. tożsamość i adres osoby, w imieniu której dokonywana jest transakcja,

c. tożsamość i adres beneficjenta,

d. numer rachunków bankowych związanych z transakcją, o ile istnieją,

e. rodzaj transakcji,

f. datę dokonania transakcji,

g. kwotę transakcji,

h. pochodzenie i przeznaczenie wpłaty lub przelewu,

i. dane osoby, która zarejestrowała powyższe dane,

6)
powyższe dane gromadzi, przechowuje i poddaje analizie inspektor nadzoru w domu maklerskim.
3.
Zobowiązuje się dom maklerski do poinformowania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o wdrożeniu procedur, o których mowa w niniejszym punkcie oraz niezwłocznego przesłania ich do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
4.
Zobowiązuje się dom maklerski do informowania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o każdym powiadomieniu organów ścigania o zaistnieniu uzasadnionego podejrzenia wskazującego, że środki pieniężne klienta pochodzą z przestępstwa lub mają z nim związek.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.