Zdarzenie lotnicze Nr 1009/12.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ULC.2012.90

Akt indywidualny
Wersja od: 24 września 2012 r.

KOMUNIKAT Nr 59
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 24 września 2012 r.
w sprawie zdarzenia lotniczego Nr 1009/12

Na podstawie § 31 ust. 3 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 35, poz. 225), w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC z 2006 r. Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:
1.
Poważny incydent lotniczy, który wydarzył się w dniu 19 sierpnia 2012 r., na szybowcu SZD-54-2 Perkoz, klasyfikuję do kategorii:

"Czynnik organizacyjny"

w grupie przyczynowej: "Inne - O12".

2.
Opis okoliczności poważnego incydentu lotniczego:

Podczas Pikniku Lotniczego, po zakończonym pokazie w locie, pilot szybowca wykonał lądowanie na polu wzlotów. Dobieg został zakończony na skraju pola wzlotów, bezpośrednio w pobliżu stojących reporterów. Tuż przed zatrzymaniem jeden z reporterów został uderzony podczas robienia zdjęć końcówką skrzydła w głowę doznając lekkiego rozcięcia. Reporter nie posiadał akredytacji oraz kamizelki. Obecne na miejscu służby ratownicze opatrzyły poszkodowanego i przewiozły na badanie do szpitala. Poszkodowany po badaniu odmówił hospitalizacji i powrócił na lotnisko. Pokazy odbywały się zgodnie z planem pokazów zatwierdzonym przez Prezesa Urząd Lotnictwa Cywilnego.

3.
Przyczyna poważnego incydentu lotniczego:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, zwana dalej "PKBWL", przyjęła ustalenia podmiotu badającego zdarzenie, że przyczyną poważnego incydentu lotniczego było zakończenie dobiegu w miejscu niegwarantującym bezpieczeństwa osób trzecich przebywających w rejonie granicy wyznaczonego pola wzlotów.

Okolicznością sprzyjającą było dopuszczenie przez organizatora Pikniku do obecności poza strefą wyznaczoną osoby nieposiadającej akredytacji ani stosownej kamizelki ostrzegawczej.

4.
Zalecenia PKBWL dotyczące bezpieczeństwa:

PKBWL nie zaproponowała zaleceń, jednocześnie zaakceptowała zastosowany przez organizatora pokazów lotniczych środek profilaktyczny polegający na:

Zespół Bezpieczeństwa Lotów aeroklubu regionalnego zalecił przy organizacji tego typu imprez wyraźne wydzielenie i oznakowanie strefy dla reporterów oraz pouczenie pilotów biorących udział w pokazach o bezwzględnym zachowaniu odległości kołowania i dobiegu od strefy publiczności oraz strefy VIP z reporterami.

5.
Zalecenia profilaktyczne Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego:

Organizatorzy pokazów lotniczych

Przypominam, że ustalenie zasad bezpieczeństwa podczas pokazów lotniczych dla osób znajdujących się w strefach przeznaczonych dla publiczności należy do obowiązków organizatora pokazów. W związku z powyższym zalecam każdorazowo w procesie organizacji pokazów lotniczych przeprowadzić analizę ryzyka dotyczącą możliwości wtargnięcia osób trzecich na drogę startową, pole wzlotu i drogi kołowania. Wyniki analizy uwzględnić podczas planowania ochrony i zabezpieczenia stref przeznaczonych dla publiczności.