Zdarzenie lotnicze Nr 096/03.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ULC.2008.1.14

Akt indywidualny
Wersja od: 8 lutego 2008 r.

KOMUNIKAT Nr 26
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 4 lipca 2007 r.
w sprawie zdarzenia lotniczego Nr 096/03

Wypadek lotniczy na spadochronie Mars 330, który wydarzył się w dniu 12 lipca 2003 r. podczas wykonywania pierwszego skoku spadochronowego przez kobietę lat 27, klasyfikuję do kategorii:
"Czynnik ludzki"

w grupie przyczynowej "Brak kwalifikacji - H2"

1. Opis okoliczności wypadku.

(na podstawie raportu końcowego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych z badania zdarzenia lotniczego sygn. ULC-BL/8124/096-03/483/06).

Uczeń-skoczek wykonywała pierwszy skok na spadochronie z wysokości 1.500 m, z samoczynnym otwarciem (na linę), z samolotu An-2. Oddzielenie się ucznia-skoczka od samolotu, otwarcie i opadanie do momentu przyziemienia odbywało się prawidłowo. Podczas lądowania uczeń-skoczek zaciągnęła obie linki sterownicze, przy jednoczesnym mocniejszym ściągnięciu linki prawej, powodując zakręt spadochronu. Niewłaściwe sterowanie spadochronem było powodem, że uczeń-skoczek w momencie przyziemienia przyjęta nieprawidłową pozycję do lądowania w wyniku, czego doszło do złamania kości podudzia.

2. Przyczyna wypadku.

(na podstawie uchwały podjętej przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych)

Przyczyną wypadku było lądowanie w zakręcie, co było skutkiem nierównomiernego zaciągnięcia linek sterowniczych, z jednoczesnym wystawieniem prawej nogi w momencie lądowania.

3. Nie stwierdza się naruszenia przepisów lotniczych. (na podstawie przeprowadzonej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego analizy dokumentacji zdarzenia lotniczego)

4. Zalecenia profilaktyczne:

(na podstawie uchwały podjętej przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych)

4.1. Organizatorzy szkolenia spadochronowego - w celu zwiększenia bezpieczeństwa szkolących się skoczków spadochronowych, stosować indywidualne podejście, podczas realizacji programu szkolenia spadochronowego, w zakresie szkolenia na przyrządach naziemnych. Szkolenie realizować w taki sposób, by ćwiczenia proponowane na trapezie prowadzone byty z wykorzystaniem uprzęży wyposażonej w systemy otwierania spadochronu głównego, sterowania, wyczepienia zamków taśm nośnych, otwierania spadochronu zapasowego analogicznych do tych, jakie będą używane przez danego ucznia-skoczka lub skoczka w czasie skoków.