Zatwierdzenie zmian w Statucie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1999.17.270

Akt jednorazowy
Wersja od: 23 lipca 1999 r.

UCHWAŁA Nr 469
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 23 lipca 1999 r.
w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945 oraz z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715) uchwala się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się następujące zmiany w Statucie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, dokonane uchwałą Nr 7 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA z dnia 17 czerwca 1999 r.:

1. w § 2 Statutu skreśla się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Spółka prowadząca giełdę nie może mieć celu zarobkowego. Akcje Spółki nie dają prawa do dywidendy."

2. w § 4 po ust. 2 dodaje się ust. 2a oraz ust. 2b w brzmieniu:

"2a. W okresie kiedy Skarb Państwa jest uprawniony do wykonywania ponad 50% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, akcje Spółki nie dają prawa do dywidendy.

2b. Jeżeli akcje Spółki dają prawo do dywidendy, Spółka może przeznaczyć na dywidendę nie więcej niż 20% zysku."

3. § 4 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Akcje Spółki mogą nabywać domy maklerskie, Skarb Państwa, banki, towarzystwa funduszy powierniczych, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwa emerytalne, zakłady ubezpieczeń oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu i notowanych na giełdzie."

4. po § 4a dodaje się § 4b w brzmieniu:

"§ 4b. Akcje należące do podmiotu, który został wykluczony z działania na giełdzie lub utracił zdolność do występowania w charakterze akcjonariusza Spółki, mogą być umorzone. Umorzenie akcji następuje z czystego zysku, według ich wartości bilansowej."

5. w § 7 po ust. 2 dodaje się ust. 2a-2d w brzmieniu:

"2a. Akcjonariusz Spółki, z wyjątkiem Skarbu Państwa, jest uprawniony do wykonywania nie więcej niż 3% ogólnej liczby głosów, przy czym liczbę głosów przysługujących poszczególnym akcjonariuszom ustala się według stanu na tydzień przed dniem walnego zgromadzenia.

2b. Z zastrzeżeniem ust. 2a, akcjonariusze będący emitentami papierów wartościowych notowanych na giełdzie, z wyjątkiem Skarbu Państwa, są uprawnieni łącznie do wykonywania nie więcej niż 25% ogólnej liczby głosów.

2c. Z zastrzeżeniem ust. 2a, towarzystwa funduszy powierniczych, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwa emerytalne oraz zakłady ubezpieczeń, będące akcjonariuszami Spółki, są uprawnione łącznie do wykonywania nie więcej niż 25% ogólnej liczby głosów.

2d. Jeżeli po uwzględnieniu ograniczenia wynikającego z ust. 2a, łączna liczba głosów przysługująca akcjonariuszom, o których mowa w ust. 2b lub 2c, przekracza 25% ogólnej liczby głosów, prawo wykonywania głosu przysługujące poszczególnym akcjonariuszom ulega dodatkowej redukcji, proporcjonalnie do procentowego udziału liczby głosów przysługujących danemu akcjonariuszowi w tej łącznej liczbie."

6. § 11 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Rada Giełdy składa się z 8 do 12 członków powoływanych przez Walne Zgromadzenie."

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.