Zatwierdzenie zmian w regulaminie Funduszu Powierniczego "Eurofundusz 1" oraz udzielenie zezwolenia na zarządzanie Funduszem Powierniczym Agresywnego Inwestowania "Eurofundusz 2".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPW.1997.1.35

Akt indywidualny
Wersja od: 14 marca 1997 r.

UCHWAŁA Nr 49
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 6 lutego 1997 r.
w sprawie zatwierdzenia zmian w regulaminie Funduszu Powierniczego "Eurofundusz 1" oraz udzielenia zezwolenia na zarządzanie Funduszem Powierniczym Agresywnego Inwestowania "Eurofundusz 2"

Na podstawie art. 96 § 1 i 3 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313, Nr 121, poz. 591 oraz z 1996 r. Nr 45, poz. 199, Nr 75, poz. 357 i Nr 106, poz. 496) uchwala się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się następujące zmiany w regulaminie Funduszu Powierniczego "Eurofundusz 1":
1.
W art. 3 po definicji "Jednostki Uczestnictwa" wprowadza się pojęcie:

Jednostka Zamieniona - jednostka uczestnictwa, która podlegała co najmniej raz zamianie.

Po definicji "Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa Typu B" wprowadza się pojęcie:

Zamiana Funduszu - jednoczesne umorzenie jednostek uczestnictwa w funduszu powierniczym zarządzanym przez Towarzystwo (fundusz źródłowy) i nabycie jednostek uczestnictwa w innym funduszu powierniczym zarządzanym przez Towarzystwo (fundusz docelowy).

2.
Art. 9 zdanie 3 otrzymuje brzmienie:

"Kopie Regulaminu będą dostępne w siedzibie Towarzystwa oraz w lokalach Dystrybutorów".

3.
Art. 24 otrzymuje brzmienie:

"1. Minimalna wstępna wpłata na nabycie jednostek uczestnictwa wynosi 100 złotych. Minimalna kwota wpłaty w przypadku kolejnego nabycia Jednostek Uczestnictwa Typu A wynosi 50 złotych, a dla Jednostek Uczestnictwa Typu B 25 złotych. Towarzystwo zastrzega sobie prawo do zmniejszenia wysokości minimalnej wyżej wymienionych kwot w drodze zmiany Regulaminu. Informacje na ten temat będą publikowane zgodnie z postanowieniami art. 69 ust. 1 Regulaminu.

2. Stawki minimalnej kwoty wpłaty na nabycia nie znajdują zastosowania w przypadku Zamiany Funduszu".

4.
Art. 26 otrzymuje brzmienie:

"1. Okres między złożeniem Dystrybutorowi zlecenia nabycia a Dniem Wyceny, według ceny z którego zostaną przyznane Jednostki Uczestnictwa, nie może przekroczyć pięciu dni roboczych, z wyjątkiem opóźnienia spowodowanego przekazaniem błędnej lub niepełnej informacji przez Uczestnika Funduszu.

2. Przy nabywaniu Jednostek Uczestnictwa w trybie art. 34, okres między datą wpłynięcia środków na rachunek w Banku Powierniku a dniem Wyceny, według ceny z którego zostaną przyznane Jednostki Uczestnictwa, nie może przekroczyć trzech dni roboczych, z wyjątkiem opóźnienia spowodowanego przekazaniem błędnej lub niepełnej informacji przez Uczestnika Funduszu".

5.
Art. 28 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"Z wyłączeniem postanowień ust. 1, Towarzystwo może zmniejszyć opłatę manipulacyjną lub zwolnić z opłaty manipulacyjnej wpłaty na nabycie Jednostek Uczestnictwa Funduszu dokonywane przez pracowników i członków organów statutowych Towarzystwa, Alliance Capital Management Corporation of Delaware, Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu, Banku Powiernika oraz Dystrybutora Funduszu".

6.
Art. 34 otrzymuje brzmienie:

"1. Uczestnik Funduszu może nabyć dodatkowe Jednostki Uczestnictwa w ten sposób, że przekaże środki pieniężne na ich nabycie, podając przynajmniej następujące dane: imię i nazwisko, nr ewidencyjny PESEL, rodzaj funduszu, typ Jednostki Uczestnictwa i numer rachunku wskazany przez Towarzystwo. Powyższe dane wyczerpują zakres informacyjny zlecenia nabycia stosownie do art. 25 Regulaminu.

2. Przekazanie środków na nabycie Jednostek Uczestnictwa, w sposób opisany w ust. 1, może być dokonywane wyłącznie w oparciu o udostępniony przez Towarzystwo wzór formularza".

7.
W art. 35 trzecie zdanie otrzymuje brzmienie: "Pełnomocnictwo może być udzielone na piśmie przed uprawnionym pracownikiem Dystrybutora bądź z podpisem poświadczonym notarialnie".
8.
W art. 41 wyrazy "zakładu pracy" zastępuje się wyrazem "pracodawcy".
9.
Art. 43 otrzymuje brzmienie:

"W przypadku cofnięcia przez pracodawcę zgody na uczestnictwo w Grupowym Planie Inwestycyjnym lub rozwiązania stosunku pracy między Uczestnikiem Funduszu a pracodawcą, Uczestnik Funduszu może indywidualnie nabywać Jednostki Uczestnictwa obu typów, w trybie przewidzianym w Regulaminie, przy zachowaniu ostatnio przysługującej ulgi."

10.
Dodano Rozdział IV a) Zamiana Funduszu w brzmieniu:

Art. 43 a)

"1. Jednostki Uczestnictwa Funduszu mogą być przedmiotem Zamiany, tj. jednoczesnego umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu powierniczym zarządzanym przez Towarzystwo (fundusz źródłowy) i nabycia jednostek uczestnictwa w innym funduszu powierniczym zarządzanym przez Towarzystwo (fundusz docelowy).

2. Zamiana Funduszu może być dokonywana wyłącznie w obrębie tego samego typu Jednostek Uczestnictwa i w ramach rejestrów jednego rodzaju należących do tego samego Uczestnika Funduszu.

3. Uczestnik Funduszu może zlecić zamianę Funduszu każdego Dnia Wyceny, z zastrzeżeniem postanowień art. 47 ust. 1 za pośrednictwem Dystrybutora lub Towarzystwa, składając zlecenie Zamiany Funduszu.

4. Zlecenie Zamiany Funduszu musi zawierać imię i nazwisko Uczestnika Funduszu, jego numer w rejestrze Towarzystwa, liczbę i typ zamienianych Jednostek Uczestnictwa oraz nazwę funduszu docelowego. Uczestnik Funduszu może zlecić w ramach Zamiany Funduszu umorzenie takiej ilości posiadanych Jednostek Uczestnictwa, aby otrzymać ściśle określoną kwotę pieniędzy w złotówkach, za którą zostaną nabyte Jednostki Uczestnictwa w funduszu docelowym.

5. Umorzenie Jednostek Uczestnictwa w funduszu źródłowym i nabycie Jednostek Uczestnictwa w funduszu docelowym w ramach Zamiany Funduszu następuje na bazie Wartości Aktywów Netto funduszu źródłowego na odpowiedni typ jednostki i Wartości Aktywów Netto funduszu docelowego na odpowiedni typ jednostki w następnym Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym zlecenie zamiany dotarło do Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu z zastrzeżeniem, że jeżeli zlecenie dotarło do Agenta Obsługującego Uczestników Funduszu w Dniu Wyceny przed godziną odpowiadającą godzinie zamknięcia warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w tym Dniu Wyceny, zamiana następuje na podstawie Wartości Netto Aktywów na Jednostkę Uczestnictwa danego typu z tego Dnia Wyceny."

Art. 43 b)

"1. W przypadku gdy Zamiana Funduszu następuje do funduszu docelowego o wyższej stawce opłaty manipulacyjnej stosowana jest wyrównująca opłata manipulacyjna będąca różnicą wysokości stawki opłaty manipulacyjnej stosowanej w funduszu docelowym i w funduszu źródłowym.

2. W przypadku gdy Zamiana Funduszu następuje do funduszu docelowego o niższej lub równej stawce opłaty manipulacyjnej, wyrównująca opłata manipulacyjna nie jest stosowana.

3. Jednostki Zamienione nie podlegają opłacie wyrównującej przy powtórnej Zamianie Funduszu do funduszu źródłowego lub do innych funduszy o takiej samej stawce opłaty manipulacyjnej.

4. Ulga lub zwolnienie, o którym mowa w art. 28 ust. 2 przysługuje Uczestnikowi Funduszu także przy Zamianie Funduszu.

5. Przy Zamianie Funduszu stosuje się art. 24 ust. 2."

Art. 43 c)

"1. Przy umarzaniu Jednostek Zamienionych Typu B stosuje się stawkę opłaty umorzeniowej obowiązującej w funduszu źródłowym.

2. Przy ustalaniu Dnia Konwersji Jednostek Zamienionych Typu B uwzględnia się okres trwania inwestycji przed Zamianą Funduszu."

11.
Art. 44 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"Uczestnik Funduszu może umorzyć Jednostki Uczestnictwa każdego Dnia Wyceny, z zastrzeżeniem postanowień art. 47 ust. 1, za pośrednictwem Dystrybutora lub Towarzystwa, składając zlecenie umorzenia. Umorzenie wszystkich Jednostek przez uczestnika powoduje rozwiązanie umowy, o której mowa w art. 10 ust. 1."

12.
W art. 47 dodano ust. 1 w brzmieniu:

"Pierwsza wypłata z tytułu umorzenia Jednostek Uczestnictwa następuje po 170 dniach od daty utworzenia funduszu na zasadach określonych w art. 107 Ustawy".

13.
W art. 65 w pierwszym zdaniu zwrot "wszystkie prowizje maklerskie za transakcje portfelowe" zastępuje się zwrotem "wszystkie opłaty i prowizje maklerskie oraz bankowe za transakcje portfelowe".
14.
W art. 66 datę "31 sierpnia" zastępuje się datą "30 września".
§  2.
Zatwierdza się tekst jednolity Regulaminu Funduszu "Fundusz Powierniczy Eurofundusz 1" w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.
§  3.
Udziela się zezwolenia na zarządzanie Funduszem Powierniczym Agresywnego Inwestowania "Eurofundusz 2".
§  4.
Zatwierdza się regulamin Funduszu Powierniczego Agresywnego Inwestowania "Eurofundusz 2" w brzmieniu określonym w załączniku nr 2 do niniejszej uchwały.
§  5.
Zatwierdza się wybór banku Citibank (Poland) SA, jako banku - powiernika dla Funduszu Powierniczego Agresywnego Inwestowania "Eurofundusz 2".
§  6.
Zobowiązuje się Przymierze Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA do zastosowania w prowadzonej działalności poniżej określonych zasad postępowania w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia pochodzenia środków pieniężnych klientów z przestępstwa, lub mających związek z przestępstwem w oparciu o pisemne procedury.
1.
Procedury, o których mowa w punkcie 6 powinny opierać się w szczególności na następujących zasadach:
1.1.
Przymierze Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA rejestruje każdą jednorazową wpłatę, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenie przelewu powyżej 20.000 zł.
1.2.
Przymierze Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA rejestruje osobno również mniejsze wpłaty, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenia przelewu następujące po sobie w ciągu krótkiego okresu, przekraczające w sumie kwotę 20.000 zł.
1.3.
Przymierze Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA dodatkowo rejestruje każdą wpłatę i polecenie przelewu inne niż te, o których mowa w pkt. 1.1-1.2, które są dokonywane w w okolicznościach świadczących, że mogą one mieć na celu lokowanie środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem.
1.4.
Przymierze Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA ma obowiązek obserwacji Rejestrów Uczestników Funduszy, których właściciele dokonują operacji określonych w pkt. 1.1-1.3.
1.5.
Przymierze Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA prowadzi rejestry operacji określonych w pkt. 1.1-1.3 uwzględniające:
-
tożsamość i adres osoby fizycznie dokonującej wpłaty lub składającej polecenie przelewu,
-
tożsamość i adres osoby, w imieniu której dokonywana jest transakcja,
-
tożsamość i adres beneficjenta,
-
numer rachunków bankowych związanych z transakcją, o ile istnieją,
-
rodzaj operacji,
-
datę dokonania operacji,
-
kwotę operacji,
-
pochodzenie i przeznaczenie wpłaty lub przelewu,
-
dane osoby, która zarejestrowała powyższe dane.
1.6.
Powyższe dane gromadzi, przechowuje i poddaje analizie Inspektor Nadzozu Przymierze Towarzystwa Funduszy Powierniczych SA.
2.
Przymierze Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA jest zobowiązane do informowania Komisji Papierów Wartościowych o wdrożeniu procedury oraz przesłania jej do Komisji.
3.
Przymierze Towarzystwo Funduszy Powierniczych SA jest zobowiązane do informowania Komisji Papierów Wartościowych o każdym powiadomieniu organów ścigania o zaistnieniu uzasadnionego podejrzenia wskazującego, że środki pieniężne klienta pochodzą z przestępstwa lub mają z nim związek.
4.
Komisja Papierów Wartościowych przypomina o ciążącym na każdym, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa obowiązku, określonym w art. 256 kpk, informowania prokuratora lub Policji.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.