Zatwierdzenie statutu Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa "Metalplast" w Poznaniu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MI.2004.5.13

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lutego 2004 r.

ZARZĄDZENIE NR 6
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 27 lutego 2004 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa "Metalplast" w Poznaniu

Na postawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 33, poz. 388, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1683 i Nr 240, poz. 2052) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się statut Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa "Metalplast" w Poznaniu, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT

Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa "Metalplast"

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1.
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa "Metalplast" zwany dalej "Centralnym Ośrodkiem" działa na podstawie:

1. ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 z późn. zm.),

2. zarządzenia Nr 91/Org. Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 26 listopada 1971 r. w sprawie utworzenia Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Okuć i Instalacji Budowlanych "Metalplast",

3. zarządzenia Nr 167/Org. Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 23 sierpnia 1973 r. w sprawie zmiany nazwy i podporządkowania,

4. zarządzenia Nr 16/Org. Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej z dnia 26 marca 1986 r. w sprawie dostosowania organizacji Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa "Metalplast" do przepisów ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych,

5. niniejszego statutu.

§  2.
1.
Siedzibą Centralnego Ośrodka jest m. Poznań.
2.
Centralny Ośrodek może tworzyć oddziały terenowe.
3.
Centralny Ośrodek może przystępować do spółek oraz w drodze umowy z innymi jednostkami organizacyjnymi krajowymi i zagranicznymi może podejmować wspólne przedsięwzięcia, tworzyć zakłady doświadczalne lub inne komórki organizacyjne.
§  3.
1.
Centralny Ośrodek jest państwową jednostką organizacyjną.
2.
Centralny Ośrodek posiada osobowość prawną.
3.
Centralny Ośrodek ma prawo używania pieczęci okrągłej z wizerunkiem godła Rzeczypospolitej Polskiej pośrodku z napisem zawierającym nazwę Centralnego Ośrodka w otoku.
§  4.
Organem sprawującym nadzór nad Centralnym Ośrodkiem jest minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Rozdział  II

Przedmiot i zakres działania Centralnego Ośrodka

§  5.
1.
Podstawowymi zadaniami Centralnego Ośrodka są:
a)
prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz przystosowywanie ich wyników do wdrażania w praktyce,
b)
upowszechnianie wyników badań naukowych i prac rozwojowych,
c)
podejmowanie działalności w zakresie doskonalenia metod prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych,
d)
prowadzenie działalności uzupełniającej, a w szczególności w zakresie szkolenia, informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, innowacyjności oraz ochrony własności przemysłowej i intelektualnej, jakości, systemów oceny zgodności,
e)
opracowywanie analiz i ocen dotyczących stanu i rozwoju nauki i techniki oraz wykorzystanie osiągnięć światowych w zakresie zamków, okuć, budowlanych elementów wyposażeniowych i wykończeniowych.
2.
Do zadań Centralnego Ośrodka należy w szczególności:
1)
Prowadzenie prac naukowych i rozwojowych dotyczących:

- zamków, okuć budowlanych, mechanizmów otwierających i zamykających,

- ślusarki budowlanej stalowej, aluminiowej oraz innych nienośnych metalowych elementów budowlanych (w tym: wyrobów budowlanej ślusarki otworowej),

- technicznych środków ochrony użytkowników i ich mienia w obiektach budowlanych, a w tym:

* wyrobów budowlanych z zakresu techniki ochrony przeciwpożarowej budynków,

* mechanicznych i mechatronicznych urządzeń zabezpieczających lub utrudniających włamanie,

* urządzeń i zabezpieczeń przeciwpanicznych na drogach ewakuacyjnych i innych,

- wyrobów z tworzyw sztucznych oraz materiałów i technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych z zastosowaniem procesów chemicznych - dla potrzeb wyposażenia i wykończenia obiektów budowlanych (w tym: budowlanych elementów otworowych z tworzyw sztucznych),

- pozostałych elementów wyposażenia budownictwa z metali i tworzyw sztucznych.

2)
Badania Centralnego Ośrodka dotyczą jakości, trwałości, ekonomiczności, funkcjonalności i nowoczesności rozwiązań oraz bezpieczeństwa, na rzecz spełnienia wymagań podstawowych, stawianych obiektom budowlanym.
3)
Badania Centralnego Ośrodka służą w szczególności:

- podniesieniu poziomu i rozszerzeniu skali właściwości techniczno-użytkowych budynków,

- zapewnieniu bezpiecznego użytkowania budynków - przez stosowanie skutecznych elementów zabezpieczających przed różnymi formami zagrożeń,

- zapewnieniu technicznej ochrony mienia w budynkach, zwłaszcza poprzez podwyższenie stopnia odporności na włamanie budowlanych elementów otworowych.

3.
Przystosowanie uzyskanych wyników prac badawczych do bezpośredniego zastosowania w praktyce przemysłowej i budowlanej, prowadzenie prac wdrożeniowych oraz upowszechnianie wyników badań.
4.
Prowadzenie upoważnionej - na mocy posiadanych uprawnień, akredytacji, notyfikacji i licencji - działalności obejmującej:

- techniczną ocenę przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego stosowania (udzielanie aprobat technicznych),

- certyfikację zgodności wyrobów, usług, systemów zakładowej kontroli produkcji, systemów jakości i innych,

- wydawanie opinii, ocen, kwalifikację wyrobów,

- wykonywanie badań zamków, okuć, budowlanych elementów wyposażeniowych i wykończeniowych,

- uczestnictwo w krajowych i europejskich pracach normalizacyjnych.

5.
Prowadzenie badań z zakresu technologii i ekonomiki wytwarzania i stosowania wyrobów - elementów wyposażenia i wykończenia obiektów budowlanych, z uwzględnieniem alternatywnych rozwiązań materiałowych.
6.
Prowadzenie badań z zakresu ochrony i kształtowania środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań wyrobów, elementów i konstrukcji: dźwiękochłonnych, dźwiękoizolacyjnych i termoizolacyjnych.
7.
Prowadzenie prac na rzecz dostosowania krajowego systemu techniczno-prawnego w budownictwie do wymagań Układu Europejskiego w zakresie wyrobów budowlanych - elementów wyposażenia budownictwa.
8.
Uczestnictwo w pracach organizacji regionalnych (w tym: UE) i międzynarodowych, o zbliżonym profilu.
9.
Prowadzenie prac mających na celu poszerzenie wiedzy krajowej w zakresie programowania i metodyki badań laboratoryjnych okuć budowlanych, zamków i ślusarki budowlanej wraz z projektowaniem specjalistycznych stanowisk badawczych.
10.
Prowadzenie działalności wspomagającej badania i towarzyszącej badaniom w zakresie wyrobów - budowlanych elementów wyposażeniowych i wykończeniowych, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz promocji i upowszechniania myśli naukowo-technicznej, m.in. poprzez:

- prowadzenie informacji naukowo-technicznej,

- organizowanie konferencji i seminariów naukowo-technicznych,

- działalność szkoleniową,

- działalność wydawniczą,

- działalność w zakresie wynalazczości, ochrony własności intelektualnej i przemysłowej,

- działalność wystawienniczą,

- ekspertyzy i opinie naukowe.

11.
Prowadzenie innych prac badawczych, projektowych, konsultingowych oraz usług, pozostających w merytorycznej sferze działania Centralnego Ośrodka:

- pomocy naukowej i technicznej udzielanej producentom elementów wyposażenia budownictwa,

- projektowania prototypów maszyn, urządzeń technologicznych, instalacji technologicznych i narzędzi specjalnych,

- doradztwa technicznego.

12.
Prowadzenie prac doświadczalno-produkcyjnych:

- wykonywanie partii prototypowych i doświadczalnych nowych rozwiązań,

- wytwarzanie aparatury badawczej, urządzeń, oprzyrządowań oraz partii wyrobów specjalistycznych o charakterze małoseryjnym,

- prowadzenie działalności gospodarczej i usługowej w zakresie objętym przedmiotem działania Centralnego Ośrodka.

13.
Prowadzenie współpracy z jednostkami badawczymi, przemysłowymi i innymi, w kraju i za granicą.

Rozdział  III

Organy Centralnego Ośrodka i ich uprawnienia

§  6.
1.
Organami Centralnego Ośrodka są:
1)
dyrektor
2)
Rada Naukowa.
§  7.
1.
Dyrektor kieruje Centralnym Ośrodkiem, a w szczególności:
1)
ustala plany działalności Centralnego Ośrodka,
2)
realizuje politykę kadrową,
3)
zarządza mieniem i odpowiada za wyniki działalności Centralnego Ośrodka,
4)
reprezentuje Centralny Ośrodek,
5)
podejmuje decyzje we wszystkich sprawach dotyczących Centralnego Ośrodka z wyjątkiem należących do zakresu działania Rady Naukowej.
2.
Dyrektora Centralnego Ośrodka powołuje i odwołuje Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej współdziałając z Radą Naukową Centralnego Ośrodka na zasadach określonych w art. 21 i 22 ustawy.
3.
Dyrektor zarządza Centralnym Ośrodkiem przy pomocy zastępców.
4.
Zastępców dyrektora oraz kierowników komórek organizacyjnych Centralnego Ośrodka, prowadzących badania naukowe lub prac rozwojowych powołuje i odwołuje dyrektor po zasięgnięciu opinii Rady Naukowej.
5.
Zastępcy działają w ramach ustalonych przez dyrektora uprawnień i ponoszą odpowiedzialność wobec dyrektora za podjęte decyzje.
6.
Głównego księgowego oraz kierowników komórek organizacyjnych nie wymienionych w ust. 4 zatrudnia dyrektor.
7.
Dyrektor Centralnego Ośrodka może ustanowić pełnomocników do realizacji określonych zadań i ustalać zakres i czas ich umocowania.
§  8.
1.
Rada Naukowa Centralnego Ośrodka - zwana dalej Radą - jest organem stanowiącym, inicjującym, opiniodawczym i doradczym Centralnego Ośrodka w zakresie jej działalności statutowej oraz w sprawach rozwoju kadry naukowej i badawczo-technicznej Centralnego Ośrodka.
2.
Rada Naukowa działa w oparciu o zasady określone w ustawie z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 33, poz. 388), oraz uchwalony przez siebie regulamin.
3.
W skład Rady Naukowej Centralnego Ośrodka wchodzi 12 członków.

Rozdział  IV

Organizacja Centralnego Ośrodka

§  9.
Strukturę organizacyjną Centralnego Ośrodka odpowiadającą przedmiotowi i zakresowi działania określa regulamin organizacyjny ustalony przez dyrektora i zaopiniowany przez Radę Naukową oraz zakładowe organizacje związkowe.

Rozdział  V

Zasady gospodarki finansowej

§  10.
Centralny Ośrodek gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia ogólnonarodowego oraz prowadzi samodzielnie gospodarkę w ramach przydzielonych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.
§  11.
Tryb postępowania w zakresie praw i obowiązków majątkowych Centralnego Ośrodka, działalności finansowej oraz obrotu pieniężnego, materiałowego, towarowego ustalają odrębne przepisy.
§  12.
Podstawą gospodarki Centralnego Ośrodka jest plan rzeczowo-finansowy ustalony przez dyrektora po zaopiniowaniu przez Radę Naukową.
§  13.
Centralny Ośrodek może korzystać z kredytów bankowych na warunkach określonych w odrębnych przepisach.
§  14.
1.
Centralny Ośrodek prowadzi gospodarkę finansową we własnym imieniu i na własny rachunek.
2.
Centralny Ośrodek pokrywa koszty bieżącej działalności i uzyskiwanych przychodów.
3.
Centralny Ośrodek może osiągnąć przychody z tytułu wdrażania i upowszechniania wyników swojej działalności oraz uczestniczyć w efektach ekonomicznych powstałych z tego tytułu na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
4.
Centralny Ośrodek może uzyskiwać przychody z dotacji budżetowych, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Rozdział  VI

Pracownicy Centralnego Ośrodka

§  15.
Centralny Ośrodek może zatrudniać:

1. pracowników naukowych,

2. pracowników badawczo-technicznych,

3. pracowników inżynieryjno-technicznych,

4. pracowników administracyjno-ekonomicznych,

5. pracowników bibliotecznych i pracowników dokumentacji naukowej,

6. pracowników na stanowiskach robotniczych,

7. pracowników obsługi i innych.

§  16.
Prawa i obowiązki pracowników oraz zasady wynagradzania i kwalifikacji pracowników Centralnego Ośrodka określają przepisy ustawy oraz zakładowy system wynagradzania, przyjęty w formie Porozumienia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rozdział  VII

Postanowienia końcowe

§  17.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy wymienionej w § 1 ust. 1, przepisy wydane na podstawie delegacji zawartych w tej ustawie, bądź przepisy ogólne.
§  18.
Zmiany w statucie wynikające ze zmian przepisów prawnych, bądź spowodowane koniecznością dostosowania do aktualnych warunków i potrzeb mogą być dokonywane w trybie przewidzianym dla uchwalenia statutu.
§  19.
Statut wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Ministra Infrastruktury.