Zatwierdzenie standardowych ogólnych warunków ubezpieczenia bagażu podróżnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1991.7.30

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 kwietnia 1991 r.
w sprawie zatwierdzenia standardowych ogólnych warunków ubezpieczenia bagażu podróżnego.

1.
Na podstawie § 2 zarządzenia Nr 58 Ministra Finansów z dnia 11 października 1990 r. w sprawie trybu opracowania i publikacji standardowych ogólnych warunków ubezpieczeń (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 16, poz. 42) zatwierdza się standardowe ogólne warunki ubezpieczenia bagażu podróżnego stanowiące załącznik do niniejszego obwieszczenia.
2.
Ogólne warunki, o których mowa w ust. 1, wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 1

STANDARDOWE OGÓLNE WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA BAGAŻU PODRÓŻNEGO

Postanowienia ogólne
§  1.
1.
Na podstawie niniejszych warunków ubezpieczenia ubezpieczyciel udziela osobom fizycznym ochrony ubezpieczeniowej na rzeczy przewożone w formie bagażu podróżnego.
2.
W porozumieniu z ubezpieczonym do umowy mogą być wprowadzone postanowienia dodatkowe lub odmienne od ustaleń zawartych w niniejszych warunkach.
3.
W sprawach nieuregulowanych warunkami ubezpieczenia mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

§  2.
Przedmiotem ubezpieczenia są rzeczy ubezpieczonego wchodzące w skład jego bagażu podróżnego, gdy znajduje się on pod opieką ubezpieczonego, jak i wówczas gdy ubezpieczony:
1)
powierzył je zawodowemu przewoźnikowi do przewozu za dowodem nadania,
2)
oddał go za pokwitowaniem do przechowalni bagażu,
3)
zostawił go w zamkniętym pomieszczeniu bagażowym na dworcu (kolejowym, autobusowym, lotniczym, morskim) na statku, w hotelu lub innym miejscu zakwaterowania, w zamkniętym pojeździe samochodowym, zamkniętej przyczepie samochodowej.
§  3.
Ubezpieczyciel odpowiada za szkody, jeżeli ubezpieczony bagaż został utracony, zniszczony lub uszkodzony na skutek udokumentowanej kradzieży, nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, w następstwie którego ubezpieczony pozbawiony był możliwości zaopiekowania się ubezpieczonym bagażem.

Ograniczenia odpowiedzialności

§  4.
1.
Ubezpieczeniem nie są objęte:
1)
rzeczy przesiedlenia,
2)
środki transportowe oraz przyczepy,
3)
sprzęt pływający,
4)
paliwa napędowe,
5)
srebro, złoto, platyna w postaci sztabek lub złomu oraz wyroby z tych metali, nieoprawione kamienie szlachetne i perły oraz wyroby kryształowe,
6)
sprzęt elektroniczny (w tym: kamery, aparatura video),
7)
rzeczy o wartości naukowej, artystycznej lub kolekcjonerskiej (np. znaczki, numizmaty i ich zbiory),
8)
gotówka, papiery wartościowe, książeczki i bony oszczędnościowe, dokumenty i rękopisy, bilety na przejazdy środkami komunikacji,
9)
wyroby alkoholowe w ilości przekraczającej 2 litry oraz narkotyki,
10)
przedmioty (części) służące do prowadzenia działalności usługowo-produkcyjnej,
11)
przedmioty w ilościach wskazujących na przeznaczenie handlowe,
12)
szkody powstałe w wyniku rozruchów, zamieszek i działań wojennych.
2.
Ubezpieczyciel może odmówić uznania roszczenia lub je zmniejszyć, jeżeli do utraty lub zniszczenia rzeczy objętych ubezpieczeniem przyczynił się sam ubezpieczony lub członkowie jego najbliższej rodziny.

Odpowiedzialność ubezpieczyciela

§  5.
1.
Ubezpieczyciel odpowiada za szkodę do kwoty na jaką zostało zawarte ubezpieczenie.
2.
Suma ubezpieczenia, o której mowa w ust. 1 nie może być niższa niż 100 zł.

Zawarcie umowy i okres ubezpieczenia

§  6.
1.
Umowę ubezpieczenia zawiera się na czas określony w umowie ubezpieczenia.
2.
Umowę ubezpieczenia zawiera się w formie imiennej.
§  7.
Zawarcie umowy ubezpieczenia ubezpieczyciel potwierdza dokumentem ubezpieczenia.
§  8.
Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się od dnia następnego po zawarciu umowy ubezpieczenia i opłaceniu składki, chyba że w umowie postanowiono inaczej.
§  9.
Składkę ubezpieczeniową oblicza się wg taryfy aktualnej w dniu zawarcia umowy.
§  10.
Ubezpieczony może odstąpić od umowy ubezpieczenia w okresie, o którym mowa w art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344).

Obowiązki ubezpieczonego

§  11.
1.
W razie zaistnienia zdarzenia powodującego szkodę ubezpieczony obowiązany jest:
1)
zapobiec zwiększeniu się szkody,
2)
zabezpieczyć dowody zaistnienia szkody oraz rzeczy zniszczone lub uszkodzone w celu umożliwienia dokonania ich oględzin przez ubezpieczyciela,
3)
złożyć bezzwłocznie reklamację o ile szkoda zaistniała w czasie przewozu przez przewoźnika lub w przechowalni bagażu,
4)
powiadomić organ policji o każdym przypadku kradzieży lub rabunku i uzyskać potwierdzenie zawiadomienia z wyszczególnieniem utraconych przedmiotów,
5)
powiadomić obsługę środka komunikacji jeżeli kradzieży dokonano, gdy rzecz ubezpieczona znajdowała się pod opieką ubezpieczonego w czasie jazdy środkami komunikacji publicznej lub kierownictwo hotelu itp., gdy dokonano jej w czasie pobytu ubezpieczonego w hotelu lub innym miejscu czasowego pobytu.

Należy również uzyskać potwierdzenie zgłoszenia szkody z wyszczególnieniem utraconych przedmiotów.

6)
zgłosić szkodę ubezpieczycielowi podając dokładny opis przebiegu zdarzenia oraz opis utraconych przedmiotów z podaniem ich wartości w chwili zaistnienia szkody.
2.
Jeżeli ubezpieczony nie dopełnił obowiązków wymienionych w ust. 1, ubezpieczyciel może nie uznać jego roszczenia lub ograniczyć wysokość odszkodowania.

Ustalenie i wypłata odszkodowania

§  12.
1.
Ustalenie zasadności i wysokości odszkodowania następuje na podstawie dowodów przedkładanych przez ubezpieczonego lub osoby upoważnione przez ubezpieczonego do otrzymania odszkodowania z tym, że ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo weryfikacji przedłożonych dokumentów oraz zasięgania opinii specjalistów.
2.
Za podstawę do ustalenia wysokości odszkodowania przyjmuje się wartość rzeczy przed wypadkiem-kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem ustaloną wg cen rynkowych w dniu ustalenia odszkodowania.
3.
Jeżeli wartość rzeczy można wyrazić jedynie w walutach obcych, odszkodowanie wypłaca się w złotych stosując jako przeliczeniowy kurs średni ustalony przez Prezesa NBP z dnia zgłoszenia roszczenia.
4.
Odszkodowanie wypłacane jest w ciągu 30 dni od daty wpływu do ubezpieczyciela dowodów umożliwiających ustalenie zasadności i wysokości odszkodowania.
5.
W razie niemożności wypłaty odszkodowania w terminie określonym w ust. 4 ubezpieczyciel obowiązany jest - jeżeli co do zasady uznaje swoją odpowiedzialność - wypłacić w terminie bezsporną część odszkodowania wynikającą z przedłożonych dokumentów.
6.
W przypadku otrzymania odszkodowania od osoby trzeciej zobowiązanej do naprawienia szkody - ubezpieczyciel dokonuje potrącenia otrzymanej kwoty z należnego odszkodowania.

Odzyskanie przedmiotów skradzionych

§  13.
Jeżeli ubezpieczony przed otrzymaniem odszkodowania odzyskał skradzione rzeczy w stanie nieuszkodzonym, ubezpieczyciel zwraca jedynie niezbędne koszty związane z odzyskaniem rzeczy, najwyżej jednak do wysokości sumy jaka przypadałaby za tę rzecz tytułem odszkodowania, gdyby nie została odzyskana. Jeżeli odzyskanie rzeczy w stanie nieuszkodzonym nastąpiło po wypłacie odszkodowania, ubezpieczający obowiązany jest przyjąć rzecz i zwrócić ubezpieczycielowi otrzymane odszkodowanie, zmniejszone o kwotę odpowiadającą jej zużyciu od dnia kradzieży oraz o kwotę kosztów związanych z odzyskaniem.
1 Załącznik zmieniony przez obwieszczenie z dnia 23 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MF.94.21.71) zmieniające nin. obwieszczenie z dniem 1 stycznia 1995 r.