Zatwierdzenie regulaminu pracy komisji egzaminacyjnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUM.2006.2.9

Akt utracił moc
Wersja od: 4 maja 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 2
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU MIAR
z dnia 28 kwietnia 2006 r.
w sprawie zatwierdzenia regulaminu pracy komisji egzaminacyjnej

Na podstawie § 10 ust. 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2006 r. w sprawie uprawnienia dla technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych (Dz. U. Nr 73) zarządzam co następuje:
§  1.
Zatwierdzam regulamin pracy komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu z zakresu sprawdzania tachografów cyfrowych określający szczegółowy tryb pracy komisji, który stanowi załącznik do zarządzenia.
§  2.
Regulamin pracy komisji egzaminacyjnej określony w załączniku do zarządzenia ma zastosowanie do wszystkich komisji egzaminacyjnych powoływanych przez Prezesa Głównego Urzędu Miar na podstawie art. 16 ust. 5 ustawy o systemie tachografów cyfrowych (Dz. U. Nr 180, poz. 1494).
§  3.
Regulamin pracy komisji egzaminacyjnej jest przekazywany przez Zespół Dyrektora Generalnego Urzędu Głównego Urzędu Miar przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej, z chwilą jego powołania, za potwierdzeniem odbioru.
§  4.
1.
Obsługę techniczną komisji egzaminacyjnej zapewnia:
1)
Dyrektor Generalny Głównego Urzędu Miar, w przypadku przeprowadzania egzaminu w siedzibie Głównego Urzędu Miar;
2)
dyrektor Okręgowego Urzędu Miar, w przypadku przeprowadzania egzaminu w siedzibie danego Okręgowego Urzędu Miar.
2.
W zakres obsługi, o której mowa w ust. 1, wchodzi w szczególności przygotowanie sali egzaminacyjnej oraz zabezpieczenie materiałów pomocniczych w postaci tekstów rozporządzeń (w liczbie odpowiadającej liczbie kandydatów na technika warsztatu przystępujących do egzaminu):
1)
Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 roku w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. EWG L 370 z 31.12.1985, str. 8 z późn. zm.) oraz
2)
Komisji (WE) nr 1360/2002 z dnia 13 czerwca 2002 roku dostosowującego po raz siódmy do postępu technicznego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych

- a także zabezpieczenie sprzętu technicznego niezbędnego do przeprowadzenia egzaminu, w uzgodnieniu z przewodniczącym komisji egzaminacyjnej.

§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Miar.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PRACY KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

§ 1.
Regulamin pracy komisji egzaminacyjnej określa szczegółowy tryb pracy komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu z zakresu sprawdzania tachografów cyfrowych, zwanej dalej "komisją".
§  2.
1.
Komisja składa się z:
1)
przewodniczącego oraz
2)
dwóch członków.
2.
W pracach komisji mogą brać udział obserwatorzy powołani przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, zwanego dalej "Prezesem".
3.
Zasady powoływania członków komisji i obserwatorów, wyznaczania przewodniczącego komisji oraz jego zadania określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2006 r. w sprawie uprawnienia dla technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych (Dz. U. Nr 73), zwane dalej "rozporządzeniem".
§  3.
1.
Komisja ze swojego składu wyznacza sekretarza komisji.
2.
Do zadań sekretarza komisji należy w szczególności:
1)
przechowywanie testów, zestawów pytań oraz zestawu zadań egzaminacyjnych przygotowywanych przez komisję na potrzeby danego egzaminu;
2)
przygotowywanie arkuszy odpowiedzi;
3)
nadzór nad właściwym przygotowaniem miejsca, w którym będzie przeprowadzany egzamin.
§  4.
W przypadku zaistnienia sytuacji, o której mowa w § 9 ust. 3 rozporządzenia, na wniosek członka komisji, Prezes wyłącza taką osobę ze składu komisji i powołuje w to miejsce inną osobą.
§  5.
1.
Komisja przygotowuje test, zestawy pytań oraz zestaw zadań egzaminacyjnych na potrzeby egzaminu na podstawie zbiorów testów, pytań i zadań egzaminacyjnych przekazanych przewodniczącemu komisji przez Prezesa.
2.
Zasady układania testu, zestawów pytań i zadań egzaminacyjnych są następujące:
1)
część pisemna egzaminu - pytania do testów, w liczbie 20, komisja wybiera spośród pytań zawartych w zbiorze pytań testowych, mając na względzie równomierne sprawdzenie wiedzy z zakresu przedmiotowego egzaminu;
2)
część ustna egzaminu - komisja przygotowuje zestawy pytań, zawierające po 4 pytania wybrane ze zbioru pytań egzaminacyjnych, w liczbie większej o jeden zestaw niż liczba kandydatów na techników warsztatu, którzy mają przystąpić do egzaminu, mając na względzie zasadę, o której mowa w pkt 1;
3)
część praktyczna egzaminu - komisja przygotowuje zestaw zadań egzaminacyjnych, wybranych ze zbioru zadań egzaminacyjnych, w liczbie większej o jedno zadanie niż liczba kandydatów na techników warsztatu, którzy mają przystąpić do egzaminu.
3.
Zbiory oraz zestawy, o których mowa w ust. 1 i 2, nie mogą być powielane i udostępniane innym podmiotom niż członkowie komisji. Obserwatorom przysługuje prawo wglądu do tych materiałów. Zabronione jest sporządzanie notatek, odpisów oraz inne formy rejestracji informacji zawartych w tych materiałach na potrzeby inne niż praca komicji. Nadzór w tym zakresie sprawuje przewodniczący komisji.
§  6.
1.
Posiedzenia komisji zwołuje i prowadzi przewodniczący komisji.
2.
Prace komisji są prowadzone, jeżeli w posiedzeniu biorą udział wszyscy członkowie komisji.
3.
Komisja podejmuje wszystkie swoje decyzje, w formie uchwał, zwykłą większością głosów.
4.
Prawo głosu nie przysługuje obserwatorowi.
5.
W przypadku zastrzeżeń do prac komisji obserwator może zgłosić swoje uwagi w formie pisemnej do Prezesa.
§  7.
1.
Komisja przed dopuszczeniem kandydata do egzaminu sprawdza, czy kandydat uiścił wymaganą opłatę za egzamin.
2.
Jeżeli kandydat nie uiścił opłaty, o której mowa w ust. 1, przewodniczący komisji wzywa kandydata do niezwłocznego usunięcia tego braku, pod rygorem odrzucenia wniosku i niedopuszczenia kandydata do egzaminu.
§  8.
1.
Egzaminy przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach zapewniających samodzielność pracy zdających.
2.
Przewodniczący i sekretarz komisji kontrolują przebieg egzaminu.
3.
Przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu sekretarz komisji wręcza kandydatom na technika warsztatu arkusze odpowiedzi za potwierdzeniem odbioru, oraz udostępnia materiały pomocnicze.
§  9.
1.
Po zakończeniu części pisemnej egzaminu członkowie komisji zbierają od zdających wypełnione arkusze odpowiedzi.
2.
Pytania i zadania oraz wynik części ustnej oraz praktycznej powinny być odnotowane w arkuszu odpowiedzi danego kandydata na technika warsztatu.
3.
Po zakończeniu części ustnej oraz praktycznej egzaminu przewodniczący komisji przekazuje wypełnione arkusze odpowiedzi sekretarzowi komisji.
4.
Sekretarz komisji przechowuje i zabezpiecza wypełnione arkusze odpowiedzi.
§  10.
1.
Podsumowanie wyników egzaminu (poszczególnych części) następuje na posiedzeniu niejawnym komisji.
2.
Członków komisji oraz obserwatorów obowiązuje zachowanie tajemnicy co do informacji uzyskanych w trakcie przeprowadzania egzaminu dotyczących poszczególnych osób przystępujących do egzaminu.
§  11.
1.
Ogłoszenie wyników części ustnej egzaminu powinno nastąpić w ciągu dwóch godzin a pozostałych części egzaminu w ciągu godziny od zakończenia danej części.
2.
Ogłoszenie wyników końcowych następuje niezwłocznie po ogłoszeniu wyników części praktycznej egzaminu.
§  12.
1.
Posiedzenia komisji są protokołowane przez przewodniczącego komisji. Przewodniczący może wyznaczyć do protokołowania posiedzeń komisji innego członka komisji. Protokół podpisywany jest przez wszystkich członków komisji biorących udział w posiedzeniu.
2.
Każdy z członków komisji ma prawo zgłosić do protokołu odrębne stanowisko lub swoje uwagi w odniesieniu do spraw omawianych na posiedzeniu.
3.
W stosunku do uwag, o których mowa w ust. 2, przewodniczący komisji zobowiązany jest niezwłocznie zająć stanowisko. Stanowisko to jest ostateczne.
§  13.
Z przebiegu egzaminu przewodniczący komisji sporządza w dwóch egzemplarzach protokół egzaminu, który powinien zawierać w szczególności:
1)
datę i miejsce przeprowadzenia części pisemnej, ustnej oraz praktycznej egzaminu;
2)
skład komisji;
3)
imię i nazwisko każdego zdającego kandydata na technika warsztatu z podaniem wyników części ustnej, pisemnej oraz praktycznej egzaminu;
4)
uwagi dotyczące przebiegu egzaminu, jeżeli wystąpiły;
5)
informację, o której mowa w § 13 ust. 5 rozporządzenia, jeżeli ma to zastosowanie;
6)
informację o kandydatach na technika warsztatu niedopuszczonych do egzaminu w przypadku, o którym mowa w § 7 ust. 2;
7)
podpisy członków komisji.
§  14.
1.
Po zakończeniu egzaminu przewodniczący niezwłocznie przekazuje protokół egzaminu zgodnie z § 10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia.
2.
Sekretarz komisji w terminie 14 dni od dnia zakończenia egzaminu przekazuje pełną dokumentację z przebiegu prac komisji i egzaminu (w tym egzemplarze testu, zestawów zadań i zestawu pytań egzaminacyjnych będące przedmiotem egzaminu) oraz zwraca zbiory testów, pytań oraz zadań egzaminacyjnych przekazanych przez Prezesa, do Zespołu Dyrektora Generalnego Urzędu w Głównym Urzędzie Miar.
3.
Sekretarz komisji z przekazania dokumentacji, o której mowa w ust. 1, sporządza w dwóch egzemplarzach protokół, który podpisuje on oraz upoważniony pracownik Zespołu, o którym mowa w ust. 1.