Zasób wykładowców w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2012.44

Akt utracił moc
Wersja od: 26 listopada 2012 r.

ZARZĄDZENIE Nr 33/12
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 26 listopada 2012 r.
w sprawie zasobu wykładowców w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2012 r. poz. 621, 627 i 664), zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1.
Zarządzenie określa zasady tworzenia zasobu wykładowców prowadzących zajęcia dydaktyczne w ramach szkoleń realizowanych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanym dalej "CBA", oceny ich pracy oraz wynagradzania.
§  2.
Szef CBA, w celu zapewnienia realizacji zajęć dydaktycznych określonych w programach szkoleń podstawowych, specjalistycznych i doskonalących, tworzy zasób wykładowców wewnętrznych i zewnętrznych.
§  3.
1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
kierownik jednostki - kierownika jednostki organizacyjnej CBA, o której mowa w statucie CBA;
2)
opiekun szkolenia - funkcjonariusza wyznaczonego przez kierownika jednostki, do nadzoru nad przebiegiem szkolenia;
3)
słuchacz - funkcjonariusza CBA odbywającego szkolenie;
4)
wykładowca - osoba posiadającą wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji szkolenia, która wchodzi w skład wewnętrznego zasobu wykładowców lub w skład zewnętrznego zasobu wykładowców.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o funkcjonariuszu należy przez to rozumieć także pracownika CBA.

Rozdział  2.

Wewnętrzny zasób wykładowców

§  4.
1.
Wewnętrzny zasób wykładowców tworzą funkcjonariusze posiadający doświadczenie i wiedzę w zakresie zadań CBA, a także - szczególnie w przypadku szkoleń specjalistycznych i doskonalących - wiedzę i doświadczenie w obszarze tematycznym specyficznym dla poszczególnych szkoleń, takim jak praca operacyjno-rozpoznawcza, dochodzeniowo-śledcza, analityczna czy kontrolna.
2.
Do wewnętrznego zasobu wykładowców powinni być włączani funkcjonariusze, którzy otrzymali od Szefa CBA zgodę na realizację studiów doktoranckich, aplikacji prawniczych i wysokospecjalistycznych szkoleń.
3.
W celu realizacji szkoleń wymagających posiadania przez wykładowcę odpowiednich uprawnień instruktorskich lub trenerskich w skład zasobu powołuje się osoby posiadające stosowne uprawnienia.
§  5.
1.
Wniosek o włączenie funkcjonariusza do wewnętrznego zasobu wykładowców, w formie karty zgłoszenia, składa kierownik jednostki, po wcześniejszym uzyskaniu zgody funkcjonariusza.
2.
Wzór karty zgłoszenia kandydata do wewnętrznego zasobu wykładowców stanowi załącznik nr 1.
3.
Dyrektor BKS CBA może wystąpić do kierownika jednostki o wyrażenie zgody na włączenie podległego mu funkcjonariusza do wewnętrznego zasobu wykładowców.
4.
Zgłoszone kandydatury podlegają opiniowaniu przez dyrektora Biura Kadr i Szkolenia CBA, zwanego dalej "BKS CBA", przed przedłożeniem wniosku o wyrażenie zgody na włączenie kandydata do zasobu wykładowców wewnętrznych Szefowi CBA.
5.
Szef CBA zatwierdza wniosek o włączenie kandydata do wewnętrznego zasobu wykładowców.
6.
O odmowie włączenia kandydata do wewnętrznego zasobu wykładowców dyrektor BKS CBA informuje na piśmie wnioskującego kierownika jednostki.
7.
Odmowa zgody, o której mowa w ust. 3, wymaga uzasadnienia.
§  6.
1.
W BKS CBA prowadzony jest elektroniczny rejestr funkcjonariuszy wchodzących w skład wewnętrznego zasobu wykładowców.
2.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności, następujące dane poszczególnych funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1:
1)
imię i nazwisko funkcjonariusza;
2)
numer indentyfikacyjny;
3)
dane dotyczące wykształcenia, uprawnień i kwalifikacji;
4)
obszar tematyczny, wraz z wykazem zagadnień, w ramach którego funkcjonariusz może prowadzić zajęcia dydaktyczne;
5)
informacje na temat doświadczenia oraz przygotowania pedagogicznego lub dydaktycznego funkcjonariusza;
6)
posiadane przez funkcjonariusza uprawnienia trenerskie lub instruktorskie;
7)
informacje na temat ilości dotychczas przeprowadzonych zajęć dydaktycznych w ramach wewnętrznego zasobu wykładowców;
8)
zsumowane oceny jakości przeprowadzonych zajęć dydaktycznych, realizowane zgodnie z przepisami § 13.
3.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1 podlega bieżącej aktualizacji.
4.
Usunięcie funkcjonariusza z rejestru następuje na jego żądanie, polecenie Szefa CBA lub na wniosek dyrektora BKS CBA - za zgodą Szefa CBA, lub wykładowcy.
§  7.
1.
Wyznaczenie do realizacji zajęć dydaktycznych funkcjonariusza, wchodzącego w skład wewnętrznego zasobu wykładowców, odbywa się w drodze porozumienia dyrektora BKS CBA i właściwego kierownika jednostki.
2.
Wyznaczając osobę, o której mowa w ust. 1, należy wskazać formę szkolenia, obszar tematyczny i zagadnienia, miejsce i czas realizacji zajęć.

Rozdział  3.

Zewnętrzny zasób wykładowców

§  8.
W przypadku konieczności przeprowadzenia zajęć o szczególnym charakterze, w tym szkoleń specjalistycznych i doskonalących, lub wobec braku w wewnętrznym zasobie wykładowców osób dysponujących odpowiednimi kwalifikacjami lub uprawnieniami można zaangażować do ich realizacji osobę wchodzącą w skład zewnętrznego zasobu wykładowców.
§  9.
1.
Do zewnętrznego zasobu wykładowców powołuje się osoby niebędące funkcjonariuszami, posiadające doświadczenie i wiedzę w zakresie ustawowych zadań CBA, a także, zwłaszcza w przypadku szkoleń specjalistycznych i doskonalących, wiedzę i doświadczenie w obszarze tematycznym specyficznym dla poszczególnych szkoleń, takim jak praca operacyjno-rozpoznawcza, dochodzeniowo-śledcza, analityczna lub kontrolna.
2.
Do zasobu, o którym mowa w ust. 1, powołuje się w pierwszej kolejności byłych funkcjonariuszy CBA, uprawnionych do świadczeń emerytalnych.
§  10.
1.
Wniosek o włączenie kandydata do zewnętrznego zasobu wykładowców, w postaci karty zgłoszenia, składa kierownik jednostki.
2.
Wzór karty zgłoszenia kandydata do zewnętrznego zasobu wykładowców stanowi załącznik nr 2.
3.
Kierownik jednostki jest odpowiedzialny za uzyskanie wstępnej zgody kandydata na włączenie go do zewnętrznego zasobu wykładowców.
4.
Zgłoszone kandydatury podlegają opiniowaniu przez dyrektora Departamentu Ochrony CBA, zgodnie z § 16 decyzji nr 192/11 Szefa CBA z dnia 28 czerwca 2011 r. w sprawie organizacji ochrony obiektów oraz służby ochrony w CBA (Dz. Urz. CBA Nr 1, poz. 48 i Nr 2, poz. 74), i dyrektora BKS CBA.
5.
Dyrektor BKS CBA przedkłada Szefowi CBA wniosek o wyrażenie zgody na włączenie kandydata do zewnętrznego zasobu wykładowców w celu jego zatwierdzenia.
6.
W przypadku braku zgody Szefa CBA na włączenie kandydata do zewnętrznego zasobu wykładowców dyrektor BKS CBA informuje o tym fakcie kierownika jednostki, który dokonał zgłoszenia kandydata.
§  11.
1.
W BKS CBA prowadzony jest elektroniczny rejestr osób wchodzących w skład zewnętrznego zasobu wykładowców.
2.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności, następujące dane poszczególnych osób, o których mowa w ust. 1:
1)
imię i nazwisko wykładowcy;
2)
tytuł zawodowy/stopień naukowy/tytuł naukowy/kwalifikacje formalne;
3)
status zawodowy wykładowcy wraz z ewentualnym wskazaniem miejsca zatrudnienia;
4)
obszar tematyczny, wraz z wykazem zagadnień, w ramach którego wykładowca może prowadzić zajęcia dydaktyczne;
5)
informacje na temat doświadczenia oraz przygotowania pedagogicznego lub dydaktycznego;
6)
posiadane przez wykładowcę uprawnienia trenerskie lub instruktorskie;
7)
informacje na temat posiadanego poświadczenia bezpieczeństwa;
8)
informacje na temat ilości dotychczas przeprowadzonych zajęć dydaktycznych w ramach zewnętrznego zasobu wykładowców;
9)
zsumowane oceny jakości przeprowadzonych zajęć dydaktycznych, realizowane zgodnie z przepisami § 13.
3.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1, podlega bieżącej aktualizacji.
4.
Usunięcie z rejestru następuje na wniosek osoby, której ten wniosek dotyczy, polecenie Szefa CBA lub wniosek dyrektora BKS CBA - za zgodą Szefa CBA lub wykładowcy.
§  12.
1.
Realizacja zajęć dydaktycznych przez wykładowcę, o którym mowa w § 9, odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Czynności związane z zawarciem umowy, w szczególności obejmujące jej przygotowanie, przeprowadza BKS CBA.
3.
Dopuszcza się możliwość realizacji zajęć dydaktycznych, przez wykładowcę, o którym mowa w § 9, bez sporządzania umowy cywilnoprawnej, o ile wykładowca pisemnie zadeklaruje gotowość przeprowadzenia bez wynagrodzenia zajęć dydaktycznych o określonej ilości i zakresie tematycznym.
4.
Wykładowca pozostający w stosunku służbowym składa pisemne oświadczenie, że posiada stosowną zgodę od przełożonego na przeprowadzenie zajęć dydaktycznych dla funkcjonariuszy.
5.
Za prawidłowe i zgodne z umową rozliczenie pracy wykładowcy jest odpowiedzialny opiekun szkolenia.

Rozdział  4.

Jakość pracy wykładowców

§  13.
1.
Wykładowca podlega ocenie po przeprowadzonych zajęciach dydaktycznych.
2.
Oceny dokonuje się na podstawie kwestionariusza oceny pracy wykładowcy, którego wzór stanowi załącznik nr 3.
3.
Ocenę przeprowadza się bezpośrednio po zakończeniu zajęć dydaktycznych lub w ostatnim dniu szkolenia. Jeśli wykładowca przeprowadza kilka zajęć dydaktycznych w ramach jednego szkolenia podlega on jednokrotnej ocenie.
4.
Za przeprowadzenie oceny odpowiada opiekun szkolenia.
5.
Oceny pracy wykładowcy dokonują słuchacze, z zastrzeżeniem ust. 6. Ocena ta jest anonimowa.
6.
W sytuacji gdy opiekun szkolenia przebywa na zajęciach dydaktycznych, prowadzonych przez wykładowcę, może on dokonać samodzielnej oceny pracy wykładowcy, bez angażowania słuchaczy.
7.
Wykładowca ma prawo do zapoznania się z kwestionariuszami oceny własnej pracy.
8.
Przepisów ust. 1-7 nie stosuje się do szkoleń nie uregulowanych Zarządzeniem Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie określenia form i trybu szkolenia funkcjonariuszy, w szczególności dotyczy to szkoleń z zakresu:
1)
bezpieczeństwa i higieny służby i pracy;
2)
ochrony przeciwpożarowej;
3)
ochrony informacji niejawnych, ochrony danych osobowych i zasad prowadzenia obsługi kancelaryjnej dokumentów niejawnych;
4)
wyszkolenia strzeleckiego.
§  14.
W celu podniesienia jakości kształcenia funkcjonariusze, wchodzący w skład wewnętrznego zasobu wykładowców, kierowani są na szkolenia poprawiające ich kompetencje dydaktyczne.
§  15.
1.
Funkcjonariuszowi wchodzącemu w skład wewnętrznego zasobu wykładowców, jeżeli pozostaje to w interesie służby, Szef CBA udziela wsparcia w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności poprzez udzielanie zgody na realizację studiów doktoranckich, aplikacji prawniczych lub wysokospecjalistycznych szkoleń, oraz refundacji ich kosztów.
2.
Zasady podejmowania studiów oraz szkoleń, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
§  16.
Dyrektor BKS CBA może zwrócić się do kierownika jednostki z prośbą o wystąpienie do Szefa CBA z wnioskiem o przyznanie funkcjonariuszowi nagrody pieniężnej. Prośba ta zawiera informację na temat ilości i oceny jakości zajęć przeprowadzonych przez funkcjonariusza.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe

§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KARTA ZGŁOSZENIA KANDYDATA DO WEWNĘTRZNEGO ZASOBU WYKŁADOWCÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KARTA ZGŁOSZENIA KANDYDATA DO ZEWNĘTRZNEGO ZASOBU WYKŁADOWCÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Kwestionariusz oceny pracy wykładowcy