Zasady wynagradzania sióstr pogotowia i pozostałych pracowników punktów opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża oraz opiekunek domowych i organizatorek usług opiekuńczych Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1986.8.33

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 czerwca 1986 r.
w sprawie zasad wynagradzania sióstr pogotowia i pozostałych pracowników punktów opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża oraz opiekunek domowych i organizatorek usług opiekuńczych Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Na podstawie § 4 uchwały Nr 73/82 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1982 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w niektórych jednostkach służby zdrowia i opieki społecznej oraz w izbach wytrzeźwień, zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie stosuje się do następujących pracowników Polskiego Czerwonego Krzyża i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej:
1)
kierowniczek punktów opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża zwanych dalej "kierowniczkami punktów opieki",
2)
pielęgniarek terenowych i pracowników socjalnych zatrudnionych w punktach opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża,
3)
sióstr pogotowia zatrudnionych w punktach opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża,
4)
organizatorek usług opiekuńczych Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej,
5)
opiekunek domowych zatrudnionych przez zarządy terenowe Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.
§  2. 1
1.
Pracownikom wymienionym w § 1 przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz na stanowiskach kierowniczych dodatek funkcyjny w wysokości:
Lp.Stanowisko pracy (funkcja)Miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w złDodatek funkcyjny w zł
1Kierowniczka punktu opieki20.000-44.000700-4.000
2Organizatorka wojewódzka usług opiekuńczych20.000-44.000700-4.000
3Organizatorka terenowa usług opiekuńczych wykonująca własne zadania i ponadto koordynująca pracę co najmniej 5 organizatorek usług opiekuńczych19.300-42.000700-3.000
4Pielęgniarka terenowa, pracownik socjalny18.000-40.000-
5Organizatorka terenowa usług opiekuńczych18.600-40.000700-2.700*)
6Siostra pogotowia, opiekunka domowa17.400-36.000-

______

*) Organizatorce terenowej usług opiekuńczych, której praca jest koordynowana przez inną organizatorkę terenową usług opiekuńczych dodatek funkcyjny przysługuje w wysokości 700 zł.

2.
Wynagrodzenie zasadnicze określone w ust. 1, obejmuje dodatek wypłacany na podstawie uchwały Nr 17 Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1988 r. w sprawie dodatków z tytułu wzrostu cen (Monitor Polski Nr 3, poz. 20).
§  3.
1.
Wynagrodzenie określone w § 2 przysługuje pracownikom w wymiarze średnio 42 godzin na tydzień.
2.
W razie zatrudnienia w niższym wymiarze czasu pracy, wynagrodzenie zasadnicze oblicza się proporcjonalnie do tygodniowego wymiaru czasu pracy przewidzianego w umowie o pracę. Stawkę godzinową oblicza się, dzieląc kwotę miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracownika przez 178.
3.
Dodatek funkcyjny przysługuje przez okres pełnienia obowiązków na kierowniczym stanowisku.
4.
Pracownikowi, któremu powierzono czasowo zastępstwo pracownika na stanowisku kierowniczym przysługuje począwszy od czwartego miesiąca nieprzerwanego pełnienia czasowego zastępstwa dodatek funkcyjny w wysokości nie niższej od najniższego dodatku funkcyjnego przewidzianego na stanowisku zastępowanego.
§  4.
1.
Pracownikom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy wzrastający o 1% w każdym następnym roku do 20% po 20 latach pracy.
2.
Zmiana wysokości dodatku za wysługę lat wynikająca z osiągnięcia określonej liczby lat pracy następuje od pierwszego dnia najbliższego miesiąca kalendarzowego.
3.
Do okresów pracy, o których mowa w ust. 1 zalicza się:
1)
okresy zatrudnienia w Polskim Czerwonym Krzyżu, Polskim Komitecie Pomocy Społecznej z wyłączeniem okresów zatrudnienia w tych zakładach pracy, w których stosunek pracy wygasł lub został rozwiązany:
a)
wskutek porzucenia pracy przez pracownika,
b)
przez zakład pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika,
2)
okresy zaliczane do stażu pracy w myśl przepisów o uposażeniu pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, zakładów pomocy społecznej oraz zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów.
§  5.
1.
Dla pracowników wymienionych w § 1 ustala się fundusz premiowy w wysokości 20% funduszu wynagrodzeń zasadniczych tych pracowników. Wysokość indywidualnej premii nie może przekroczyć 35% wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
2.
Premia przysługuje za wykonanie zadań określonych dla grup pracowników, bądź zleconych indywidualnie, a zwłaszcza za sprawowanie opieki nad obłożnie chorym oraz chorym mieszkającym samotnie, którego mieszkanie nie jest wyposażone w podstawowe urządzenia sanitarne, w zależności od stopnia uciążliwości czynności pielęgnacyjnych i higieniczno-gospodarczych, wykonywanych przy podopiecznym i w jego mieszkaniu.
3.
Premię przyznaje się za czas faktycznie przepracowany.
4. 2
Premię przyznaje się również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby zawodowej, wypadku przy pracy oraz wypadku w drodze do pracy i z pracy, za które pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.
5. 3
W razie opuszczenia pracy z powodu chorób innych niż wymienione w ust. 4 premia obliczona za czas faktycznie przepracowany ulega obniżeniu - nie mniej niż o 2% i nie więcej niż o 12%.
6.
Premię przyznaną pracownikowi określa się kwotowo.
7.
Wypłata premii następuje z dołu w okresach kwartalnych.
§  6.
Szczegółowe zasady premiowania ustala Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża w stosunku do pracowników określonych w § 1 pkt 1-3 oraz Rada Naczelna Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w stosunku do pracowników określonych w § 1 pkt 4-5.
§  7.
1.
Pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:
1)
75% miesięcznego wynagrodzenia - po 25 latach pracy,
2)
100% miesięcznego wynagrodzenia - po 30 latach pracy,
3)
150% miesięcznego wynagrodzenia - po 35 latach pracy,
4)
200% miesięcznego wynagrodzenia - po 40 latach pracy.
2.
Ustalanie okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasady jej obliczania i wypłacania określają ogólnie obowiązujące przepisy.
§  8.
1.
Pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę inwalidzką I i II grupy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości:
1)
jednomiesięcznego wynagrodzenia po 10 latach pracy,
2)
dwumiesięcznego wynagrodzenia po 15 latach pracy,
3)
trzymiesięcznego wynagrodzenia po 20 latach pracy.
2.
Okres pracy uprawniający do odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu dodatku za wysługę lat.
3.
Odprawę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
§  9.
1. 4
Pracownik może otrzymać podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego lub dodatku funkcyjnego w ramach wynagrodzenia przewidzianego dla danego stanowiska w okresach nie krótszych niż jeden rok w terminach 1 stycznia lub 22 lipca z mocą od 1 sierpnia.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy ustalenia wynagrodzenia po okresie próbnym lub wstępnym oraz w przypadku rozszerzenia zakresu obowiązków.
§  10.
1.
Od pracowników wymagane są następujące kwalifikacje:
1)
na stanowisku kierowniczki punktu opieki - wykształcenie średnie medyczne z prawem wykonywania zawodu pielęgniarki oraz staż pracy w zawodzie wynoszący co najmniej 3 lata, lub wykształcenie średnie medyczne o kierunku socjalnym oraz staż pracy w zawodzie wynoszącym co najmniej 3 lata, wykształcenie średnie ogólnokształcące oraz staż pracy wynoszący co najmniej 5 lat po uprzednim uzyskaniu zgody Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża z obowiązkiem ukończenia szkoły pracowników socjalnych,
2)
na stanowisku organizatorki wojewódzkiej usług opiekuńczych - wykształcenie średnie oraz staż pracy w służbie zdrowia i opiece społecznej wynoszący co najmniej 5 lat,
3)
na stanowisku organizatorki terenowej usług opiekuńczych wykonującej własne zadania i ponadto koordynującej pracę co najmniej 5 organizatorek usług opiekuńczych - wykształcenie średnie oraz staż pracy w służbie zdrowia i opiece społecznej wynoszący co najmniej 3 lata,
4)
na stanowisku pielęgniarki terenowej - wykształcenie średnie medyczne z prawem wykonywania zawodu pielęgniarki oraz staż pracy w zawodzie wynoszący co najmniej 1 rok,
5)
na stanowisku pracownika socjalnego - wykształcenie średnie medyczne o kierunku socjalnym oraz staż pracy w zawodzie wynoszący co najmniej 1 rok,
6)
na stanowisku organizatorki terenowej usług opiekuńczych - wykształcenie średnie oraz staż pracy w służbie zdrowia i opiece społecznej wynoszący co najmniej 2 lata,
7)
na stanowisku siostry pogotowia lub opiekunki domowej - wykształcenie podstawowe oraz ukończenie odpowiedniego kursu.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 14 maja 1984 r. w sprawie zasad wynagradzania sióstr pogotowia i pozostałych pracowników punktów opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża oraz opiekunek domowych i organizatorek usług opiekuńczych Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (Dz. Urz. MZiOS Nr 7, poz. 40 zm. z 1985 r. Nr 9, poz. 32).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1986 r., z tym że Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustali termin wprowadzenia w życie stawek wynagrodzenia zasadniczego określonych w tabeli II.
1 Z dniem 1 marca 1987 r. wprowadza się w życie niniejszą tabelę miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, zgodnie z § 1 zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 1 kwietnia 1987 r. (Dz.Urz.MZ.87.6.31.

§ 2 zmieniony przez:

- § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 2 lutego 1988 r. (Dz.Urz.MZ.88.2.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.

- § 1 zarządzenia z dnia 5 września 1988 r. (Dz.Urz.MZ.88.7.42) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1988 r.

2 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 2 lutego 1988 r. (Dz.Urz.MZ.88.2.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.
3 § 5 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 2 lutego 1988 r. (Dz.Urz.MZ.88.2.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.
4 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 2 lutego 1988 r. (Dz.Urz.MZ.88.2.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.