Zasady wynagradzania pracowników transportu samochodowego, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1983.1.4

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 listopada 1982 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników transportu samochodowego, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej. *

Na podstawie uchwały nr 60 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1974 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników transportu samochodowego, spedycji krajowej i komunikacji miejskiej (Monitor Polski z 1974 r. Nr 9, poz. 66 i Dz. U. z 1974 r. Nr 51, poz. 332 oraz Monitor Polski z 1978 r. Nr 15, poz. 51 i z 1982 r. Nr 11, poz. 79) oraz w związku z zarządzeniami Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 9 lipca 1982 r. w sprawie wynagradzania pracowników transportu samochodowego, spedycji krajowej i komunikacji miejskiej (Dz. Urz. MPPiSS Nr 6, poz. 19) oraz z dnia 17 sierpnia 1982 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w transporcie samochodowym (Dz. Urz. MPPiSS Nr 7, poz. 22), zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do pracowników transportu samochodowego, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej, a mianowicie:
  1)
kierowców pojazdów samochodowych i ich pomocników oraz innych robotników objętych taryfikatorem kwalifikacyjnym dla robotników zaplecza technicznego jednostek organizacyjnych prowadzących transport samochodowy,
  2)
pracowników technicznych, ekonomicznych i administracyjnych oraz obsługi.
§  2.
Ustala się:
1.
Tabelę zaszeregowania kierowców pojazdów samochodowych i ich pomocników, stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Tabelę zaszeregowania pracowników zaplecza technicznego, radiołączności i obsługi, stanowiącą załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Tabelę godzinowych stawek płac zasadniczych kierowców i ich pomocników, stanowiącą załącznik nr 3 do zarządzenia.
4.
Tabelę godzinowych stawek płac zasadniczych pracowników zaplecza technicznego i obsługi, stanowiącą załącznik nr 4 do zarządzenia.
5.
Zasady przyznawania wynagrodzeń ryczałtowych kierowcom samochodów osobowych, stanowiące załącznik nr 5 do zarządzenia.
6.
Tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania zasadniczego pracowników wynagradzanych miesięcznie zatrudnionych w transporcie sanitarnym, stanowiącą załącznik nr 6 do zarządzenia.
7.
Tabelę miesięcznych stawek płac zasadniczych, stanowiącą załącznik nr 7 do zarządzenia.
8.
Zasady zaliczania jednostek organizacyjnych transportu samochodowego służby zdrowia do tabeli dodatków funkcyjnych, stanowiące załącznik nr 8 do zarządzenia.
9.
Tabelę dodatków funkcyjnych dla pracowników zatrudnionych w transporcie sanitarnym, stanowiącą załącznik nr 9 do zarządzenia.
§  3. 1
1.
 Fundusz premiowy dla pracowników ustala się w wysokości do 70% funduszu płac zasadniczych.
2.
Szczegółowe zasady premiowania pracowników określa dyrektor zakładu w regulaminie premiowania w porozumieniu z organizacjami społeczno-politycznymi i związkiem zawodowym działającymi w zakładzie.
3.
Dyrektorowi zakładu premię przyznaje kierownik jednostki nadrzędnej.
§  4.
1.
Kierowcy i pomocnicy kierowców otrzymują dodatki za wykonywanie dodatkowych czynności nie wchodzących w zakres ich normalnych obowiązków służbowych.
2.
Szczegółowe zasady zlecania kierowcom i ich pomocnikom czynności dodatkowych oraz wynagradzania za te czynności określa załącznik nr 10 do zarządzenia.
§  5.
1.
Pracownikom zatrudnionym w transporcie samochodowym resortu zdrowia i opieki społecznej przysługuje dodatek za staż pracy w jednym zakładzie pracy po trzech latach pracy w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego, wzrastający o 1% za każdy następny rok pracy do wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego po 20 latach pracy.
2.
Zasady przyznawania i wypłaty dodatku za staż pracy określa załącznik nr 11 do zarządzenia.
§  6.
1.
Za długoletnią pracę, pracownikom transportu w resorcie zdrowia i opieki społecznej przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

- za 25 lat pracy - 75% miesięcznego wynagrodzenia,

- za 30 lat pracy - 100% miesięcznego wynagrodzenia,

- za 35 lat pracy - 150% miesięcznego wynagrodzenia,

- za 40 lat pracy - 200% miesięcznego wynagrodzenia,

- za 45 lat pracy - 250% miesięcznego wynagrodzenia,

- za 50 lat pracy - 300% miesięcznego wynagrodzenia.

2.
Miesięczne wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, oblicza się wg zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
3.
Szczegółowe zasady wypłaty nagrody jubileuszowej określa uchwała nr 138 Rady Ministrów z dnia 22.09.1978 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (M. P. Nr 35, poz. 132).
§  7.
W stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie równoważnych norm czasu pracy mają zastosowanie postanowienia rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie stosowania równoważnych norm czasu pracy w komunikacji samochodowej i w transporcie samochodowym (Dz. U. z 1974 r. Nr 51, poz. 332).
§  8.
1.
Za pracę na drugiej zmianie pracownikom przysługuje dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Powyższy dodatek nie przysługuje na wydłużonej pierwszej zmianie.
2.
Za pracę na trzeciej zmianie w porze nocnej, pracownikom przysługuje dodatek w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego.
3.
Pora nocna obejmuje osiem godzin, pomiędzy godzinami 22.00-6.00.
§  9.
1.
Kierowcom transportu samochodowego resortu zdrowia i opieki społecznej, wykonującym obsługę codzienną pojazdu i czynności zdawczo-odbiorcze, czas zużyty na wykonywanie tych czynności jest zaliczany do ich czasu pracy, jednakże w wysokości nie przekraczającej normy obsługi ustalonej dla danego pojazdu.
2.
Normy czasu pracy na wykonywanie obsługi codziennej pojazdów samochodowych ustala kierownik zakładu.
§  10.
1.
Za każdą godzinę prowadzenia pojazdu z przyczepą, kierowcom i ich pomocnikom, wynagradzanym wg czasowo-premiowej formy płac przysługuje dodatek w wysokości:
Lp.Rodzaj przyczepyWysokość przysługującego dodatku w zł za każdą przyczepę
1Przyczepa ciężarowa o ładowności 3,0 do 3,5 t4,-
2Przyczepa ciężarowa o ładowności powyżej 3,5 t do 5,0 t włącznie4,50
3Przyczepa ciężarowa o ładowności powyżej 5 t5,50
4Przyczepa autobusowa6,-
2.
Dodatki, o których mowa w ust. 1, nie przysługują za prowadzenie ciągników rolniczych z jedną przyczepą.
3.
Pomocnicy kierowców otrzymują dodatki, o których mowa w ust. 1, w wysokości 50% stawek przysługujących kierowcom, z którymi współpracują.
§  11.
1.
W okresie przestoju pojazdu samochodowego z przyczyn niezależnych od kierowcy, kierowcom i ich pomocnikom - o ile nie zostali skierowani do pracy zastępczej - przysługuje wynagrodzenie wg godzinowej stawki płac zasadniczych.
2.
Zakład pracy może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną pracę, odpowiadającą w zasadzie jego kwalifikacjom, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak niż wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika.
§  12.
1.
Brygadziście kierującemu pracą brygady złożonej co najmniej z 5 pracowników, a w wyjątkowych przypadkach z 3 pracowników łącznie z brygadzistą i pracującymi wspólnie z pozostałymi członkami brygady przysługuje dodatek w wysokości od 5% do 15% godzinowej stawki płac wynikającej z osobistego zaszeregowania.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do kierowców i ich pomocników.
§  13.
Pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub stałą rentę inwalidzką przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy nie może przekraczać 20.000 zł.
§  14.
Wynagrodzenia pracowników transportu samochodowego zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej rozlicza się i wypłaca miesięcznie.
§  15.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 listopada 1981 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników transportu samochodowego i radiołączności zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej z wyjątkiem § 5.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 października 1982 roku.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 2

TABELA

zaszeregowania kierowców pojazdów samochodowych i ich pomocników.
Lp.Rodzaj pojazduKategoria zaszeregowania
123
1Kierowcy prowadzący stale:V-X
- samochody ciężarowe (pojazdy członowe) i specjalne o dopuszczalnym ciężarze całkowitym pow. 20 t
- autocysterny do przewozu materiałów pędnych
- pojazdy służące do przewozu materiałów wybuchowych, radioaktywnych, łatwopalnych, żrących i trujących,
- ambulanse rtg, stomatologiczne, krwiodawstwa i ruchome laboratoria,
- ciągniki balastowe o łącznym dopuszczalnym ciężarze całkowitym pojazdu z przyczepą powyżej 40 t
2Kierowcy prowadzący stale:IV-VIII
- autobusy i samochody ciężarowe przystosowane do przewozu osób powyżej 15 miejsc siedzących,
- samochody ciężarowe (pojazdy członowe) i specjalne o dopuszczalnym ciężarze całkowitym pojazdu ciągnącego powyżej 13 t do 20 t,
- karetki reanimacyjne "R" i "N" oraz powypadkowe W
- ciągniki balastowe o łącznym dopuszczalnym ciężarze całkowitym pojazdu z przyczepą do 40 ton
3Kierowcy prowadzący stale:III-VII
- autobusy i samochody ciężarowe przystosowane do przewozu osób do 15 miejsc siedzących,
- samochody ciężarowe (pojazdy członowe) i specjalne o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony do 13 ton,
- karetki pogotowia ratunkowego,
- samochody przewożące krew do transfuzji i leki na ratunek
- samochody pogotowia i serwisu technicznego
- ciągniki rolnicze w transporcie drogowym
4Kierowcy prowadzący stale:II-VI
- samochody ciężarowe o dopuszczalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony
- samochody sanitarne
- samochody osobowe przeznaczone do obsługi służb medycznych i sanitarnych
5Kierowcy prowadzący stale samochody osoboweII-V
6Pomocnicy kierowcówI-III

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 3

TABELA

zaszeregowania pracowników zaplecza technicznego, radiołączności i obsługi.
Lp.StanowiskoKategoria zaszeregowania
1Portier, sprzątaczka, goniec, woźnyI-III
2Dozorca, gotowacz napoiII-IV
3Robotnik gospodarczy i magazynowy oraz pomocnik palacza c.o.III-V
4Palacz c.o.IV-VI
5Pracownicy zaplecza technicznego (mechanicy i radiomechanicy), inni rzemieślnicy oraz wydawcy magazynowi z odpowiedzialnością materialnąIV-XI
1.
Kategoria zaszeregowania pracowników zaplecza technicznego, radiołączności i obsługi mają zastosowanie dla operatorów sprzętu ciężkiego.
2.
Czas pracy i sposób rozliczania pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu określają odrębne przepisy.
3.
Zasady wynagradzania pracowników straży przemysłowej określają odrębne przepisy.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 4

TABELA GODZINOWYCH STAWEK PŁAC ZASADNICZYCH KIEROWCÓW I ICH POMOCNIKÓW

kategoria zaszeregowaniastawki płac (w złotych na godzinę)
I18-20
II19-22
III20-24
IV21-26
V22-28
VI24-30
VII26-32
VIII28-34
IX30-36
X32-38

ZAŁĄCZNIK  Nr 4 5

TABELA

godzinowych stawek płac zasadniczych pracowników zaplecza technicznego i obsługi.
Kategoria zaszeregowaniaStawka płac

(w złotych na godzinę)

I20,-
II22,-
III24,-
IV26,-
V28,-
VI30,-
VII32,-
VIII34,-
IX36,-
X38,-
XI40,-

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Zasady przyznawania wynagrodzeń ryczałtowych kierowcom samochodów osobowych.

1.
Kierowcom samochodów osobowych może być przyznane wynagrodzenie ryczałtowe obejmujące poszczególne składniki płac (wynagrodzenie zasadnicze, premię indywidualną, dopłaty za godziny nadliczbowe i nocne) z uwzględnieniem liczby godzin przypadających do przepracowania w okresie jednego miesiąca.
2.
Kwota wynagrodzenia ryczałtowego powinna być ustalona w oparciu o tabelę zaszeregowania kierowców pojazdów samochodowych ich pomocników - zał. nr 1, tabelę godzinowych stawek płac zasadniczych kierowców i ich pomocników - zał. nr 3, oraz następujący rozkład czasu pracy:
Czas pracy ogółemCzas pracy w godz. normalnychDopłaty za godz. nadliczbowe - 50%Dopłaty za godz. nadliczbowe - 100%
20017822-
21817840-
2361784612
2531784629
2721784648

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

TABELA

stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania zasadniczego pracowników wynagradzanych miesięcznie, zatrudnionych w transporcie sanitarnym
Lp.StanowiskoKategoria zaszeregowania zasadniczegoWymagane kwalifikacje w zakresie
wykształceniapraktyki
12345
1Dyrektor WKTS18-21wyższe techniczne, ekonomiczne, prawnicze, administracyjne8 lat pracy, w tym 4 lata na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym
2Z-ca dyrektora WKTS17-20-"--"-
Główny księgowy
3Dyrektor RKTS

Główni specjaliści: techniczni, ekonomiczni, eksploatacyjni i inni

Kierownik gospodarstwa pomocniczego WKTS

Radca prawny1)

15-19-"-6 lat pracy w danej specjalności, w tym 3 lata na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym
4Kierownik działu

Z-ca dyrektora RKTS

Główny księgowy RKTS

Główny księgowy gosp. pomocniczego

Z-ca głównego księgowego WKTS

Kierownik WSO

Kierownik RKTS

14-18wyższe techniczne, ekonomiczne, administracyjne lub inne odpowiednie dla danej specjalności i stanowiska4 lata pracy w danej specjalności, w tym 3 lata na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym
średnie techniczne, ekonomiczne, administracyjne lub inne odpowiednie dla danej specjalności i stanowiska6 lat pracy w danej specjalności, w tym 3 lata na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym
5Z-ca kierownika działu

Kierownik działu RKTS

Specjaliści: techniczni, eksploatacyjni, księgowi, ekonomiczni i inni2)

Z-ca kierownika gospod. pomocn.

Z-ca kierownika WSO

Kierownik sekcji

Kierownik zespołu magazynów

13-17wyższe ekonomiczne, techniczne, prawnicze, administracyjne lub inne odpowiednie dla danej specjalności i stanowiska4 lata pracy w danej specjalności, w tym 3 lata na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym
średnie techniczne, ekonomiczne, administracyjne lub inne odpowiednie dla danej specjalności i stanowiska6 lat pracy w danej specjalności, w tym 2 lata na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym
6Starsi inspektorzy: techniczni, eksploatacyjni, ekonomiczni, księgowi, administracyjni i inni12-16wyższe techniczne, ekonomiczne, prawnicze, administracyjne lub inne odpowiednie dla danej specjalności i stanowiska3 lata pracy w danej specjalności
Starszy mistrz3)średnie techniczne, ekonomiczne, administracyjne lub inne odpowiednie dla danej specjalności lub stanowiska5 lat pracy w danej specjalności
7Kierownik magazynu

Kierownik garaży

Starszy kontroler techniczny

Starszy dyspozytor

Mistrz3)

11-15wyższe techniczne, ekonomiczne, prawnicze, administracyjne lub inne odpowiednie dla danej specjalności i stanowiska2 lata pracy w danej specjalności
średnie techniczne, ekonomiczne, ogólnokształcące lub zasadnicze zawodowe i kursy specjalistyczne4 lata pracy w danej specjalności
8Starszy księgowy

Inspektor

Rewident

Kontroler techniczny

Starszy magazynier

Dyspozytor

10-14wyższe techniczne, ekonomiczne, administracyjne lub inne odpowiednie dla danej specjalności i stanowiska1 rok pracy w danej specjalności
średnie techniczne, ekonomiczne, ogólnokształcące lub zasadnicze zawodowe i kursy specjalistyczne3 lata pracy w danej specjalności
9Księgowy

Kasjer

Magazynier

9-13wyższe techniczne, ekonomiczne, administracyjne lub inne odpowiednie dla danej specjalności i stanowiska pracyukończony staż pracy
średnie techniczne, ekonomiczne ogólnokształcące lub zasadnicze zawodowe i kursy specjalistyczne2 lata pracy w danej specjalności
10Samodzielni referenci:

techniczni, ekonomiczni, eksploatacyjni, administracyjni i inni

8-12wyższe techniczne, ekonomiczne, administracyjne lub inne odpowiednie dla danej specjalności i stanowiska pracyukończony staż pracy
średnie techniczne, ekonomiczne, ogólnokształcące2 lata pracy w danej specjalności
11Starsi referenci: techniczni, ekonomiczni, eksploatacyjni, administracyjni i inni7-11wyższe techniczne, ekonomiczne lub inne odpowiednie dla danej specjalności i stanowiska pracyukończony staż pracy
średnie techniczne, ekonomiczne, ogólnokształcące2 lata pracy w danej specjalności
12Referenci: techniczni, ekonomiczni, eksploatacyjni, administracyjni i inni6-10średnie techniczne, ogólnokształcące, ekonomiczne i kursy specjalistyczneukończony staż pracy
Maszynistki
13Telefonistki5-9średnie techniczne, ogólnokształcące, ekonomiczne i kursy specjalistyczneukończony staż pracy
14Stażyści6-8wyższe
3-6średnie zawodowe, szkoła pomaturalna
1-4średnie ogólnokształcące lub zasadnicze zawodowe

Wojewoda lub Prezydent miasta wydzielonego może zwolnić Dyrektora, Z-cę Dyrektora i Głównego Księgowego WKTS od wymogów kwalifikacyjnych, jeżeli staż i wyniki pracy to uzasadniają. W stosunku do pozostałych pracowników WKTS powyższe uprawnienia przysługują Dyrektorowi WKTS.

1) Wymagania kwalifikacyjne dla radców prawnych określają odrębne przepisy.

2) Pracowników obejmujących stanowiska specjalistów od dnia 1 listopada 1981 r. obowiązuje wyższe wykształcenie.

3) W stosunku do mistrzów i starszych mistrzów kategorie zaszeregowania mogą być odpowiednio zwiększone do poziomu wynikającego z postanowień uchwały nr 21 Rady Ministrów z dnia 23.01.1976 r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

TABELA

miesięcznych stawek płac zasadniczych
Kategoria zaszeregowania
13.200- 3.400
23.200- 3.600
33.200- 3.800
43.200- 4.000
53.200- 4.200
63.300- 4.500
73.400- 4.800
83.500- 5.200
93.600- 5.600
103.800- 6.000
114.100- 6.500
124.400- 7.000
134.700- 7.500
145.000- 8.000
155.500- 8.500
166.000- 9.000
176.500- 9.500
187.000-10.000
197.500-10.500
208.000-11.000
218.500-11.500

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

Zasady zaliczania jednostek organizacyjnych transportu samochodowego służby zdrowia do tabeli dodatków funkcyjnych.

1.
Zaliczenie jednostek organizacyjnych transportu samochodowego służby zdrowia do tabeli dodatków funkcyjnych na stanowiskach kierowniczych zależy od:

- liczby posiadanego taboru samochodowego, wyrażonej w jednostkach przeliczeniowych,

- rozmiaru zatrudnienia,

- warunku równoczesnego spełnienia obu kryteriów.

2.
Ustala się następujące wielkości kryteriów obowiązujących przy zaliczaniu do tabeli dodatków:
Lp.KryteriaIIIIII
1Tabor w jednostkach przeliczeniowychpowyżej 600301-600do 300
2Zatrudnienie ogółempowyżej 500251-500do 250

Zaliczenie transportu samochodowego służby zdrowia do tabeli dodatków dokonuje kierownik jednostki nadrzędnej.

3.
Ustala się następujące wielkości poszczególnych kryteriów obowiązujących przy zaliczaniu rejonowych kolumn transportu sanitarnego, wchodzących w skład wojewódzkich kolumn transportu sanitarnego, do tabeli dodatków:
Lp.KryteriaIIIIII
1Tabor w jednostkach przeliczeniowychpowyżej 10041-100do 40
2Zatrudnienie ogółempowyżej 7031-70do 30

Zaliczenie RKTS do tabeli dodatków funkcyjnych dokonuje dyrektor wojewódzkiej kolumny transportu sanitarnego.

4.
Jednostką przeliczeniową jest samochód ciężarowy uniwersalny o dopuszczalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony.

Ustala się następujące wskaźniki przeliczeniowe dla pozostałych pojazdów samochodowych:

a)autobus do 15 miejsc siedzących (wraz z miejscem kierowcy)-1,25jedn.
b)autobus powyżej 15 miejsc siedzących-2,25"
c)autobus przegubowy lub członowy-3,00"
d)karetka reanimacyjna-3,00"
e)autobus - ambulans specjalny-3,00"
f)przyczepa autobusowa-1,00"
g)samochód sanitarny uprzywilejowany w ruchu-2,25"
h)samochód specjalny (pogotowie techniczne pogotowie radiołączności, serwis techniczny)-2,00"
i)samochód sanitarny-1,75"
j)samochód osobowy-0,75"
k)samochód ciężarowy o dopuszczalnym ciężarze całkowitym od 3,5 do 13 ton-1,50"
l)samoloty sanitarne, śmigłowce-30,00"
ł)samochody ciężarowe o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 13 do 20 ton-2,00"
m)samochody ciężarowe o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 20 ton-3,00"
n)ciągnik balastowy-3,00"
o)ciągnik rolniczy-1,50"
p)przyczepa niskopodwoziowa do przewozu ładunków ciężkich i ponadwymiarowych-1,00"
r)przyczepa ciężarowa do 5 ton-0,50"
s)przyczepa ciężarowa powyżej 5 ton-0,75"
t)ciężkie maszyny budowlane-3,00"
u)ciężki sprzęt przeładunkowy (żurawie, stacje przeładunkowe).-3,00"

ZAŁĄCZNIK  Nr 9

TABELA

dodatków funkcyjnych dla pracowników zatrudnionych w transporcie sanitarnym
Lp.StanowiskoStawka miesięcznego dodatku funkcyjnego
Grupa kolumn
IIIIII
12345
1Dyrektor WKTS4.000,-3.600,-3.200,-
3.600,-3.200,-2.800,-
3.200,-2.800,-2.500,-
2Z-ca dyrektora WKTS3.600,-3.200,-2.800,-
Główny księgowy WKTS3.200,-2.800,-2.500,-
2.800,-2.500,-2.200,-
3Dyrektor RKTS-I3.200,-2.800,-2.500,-
Główny specjalista WKTS2.800,-2.500,-2.200,-
Radca prawny2.500,-2.200,-1.900,-
4Z-ca dyrektora RKTS-I2.800,-2.500,-2.200,-
Kierownik RKTS II i III2.500,-2.200,-1.900,-
Główny księgowy RKTS-I2.200,-1.900,-1.600,-
Kierownik gospod. pomoc.
5Z-ca głównego księgowego WKTS2.200,-
Kierownik działu1.900,-
Kierownik Wojewódzkiej Stacji Obsługi1.600,-
Główny księgowy gospod. pomoc.
Z-ca kierownika gospod. pomoc.
Z-ca kierownika RKTS - II, III
6Z-ca kierownika działu1.900,-
Z-ca kierownika Wojewódzkiej Stacji Obsługi1.600,-
Kierownik zespołu magazynów1.300,-
Kierownik sekcji
Specjalista
Z-ca głównego księgowego gospod. pomocniczego
7Kierownik magazynu1.600,-
Kierownik garaży1.300,-
Rewident1.000,-
Starsi: inspektorzy, dyspozytorzy, magazynierzy, kontrolerzy, mistrzowie
8Kontroler1.300,-
Dyspozytor1.000,-
Inspektor700,-
Mistrz500,-
Magazynier

ZAŁĄCZNIK  Nr 10 6

Zasady zlecania kierowcom i pomocnikom kierowców czynności dodatkowych oraz wynagradzania za te czynności.

1.
 Kierowcom i pomocnikom kierowców z wyjątkiem kierowców samochodów osobowych w uzasadnionych ekonomicznie przypadkach mogą być w czasie ich pracy powierzone czynności dodatkowe nie wchodzące w zakres ich normalnych obowiązków.
2.
Za uzasadnione ekonomicznie należy uznać w szczególności te przypadki, w których powierzanie kierowcom i pomocnikom kierowców dodatkowych czynności eliminuje potrzebę zatrudnienia innych osób dla wykonywania tych czynności lub powoduje lepsze wykorzystanie taboru i urządzeń przeładunkowych.
3.
Czynności dodatkowe mogą być zlecane kierowcom i pomocnikom kierowców za ich zgodą, po odpowiednim przeszkoleniu, pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa ruchu i pracy oraz przy zapewnieniu warunków organizacyjno-technicznych oraz dokumentacyjno-kontrolnych.
4.
Za wykonywanie czynności dodatkowych kierowcom i pomocnikom kierowców przysługuje odrębne wynagrodzenie w wysokości określonej dla poszczególnych rodzajów i zakresów czynności, określone w tabeli dodatków.
5.
Wynagrodzenie obliczane na podstawie stawek podanych w tabeli nie może przekroczyć 3.800,- zł miesięcznie. W przypadku powierzenia kierowcom wykonywania szeregu rodzajów czynności z tytułu których przysługuje im odrębne wynagrodzenie, łączna suma dodatkowego wynagrodzenia nie może przekroczyć 3.800 zł miesięcznie na jednego pracownika.
6.
Powierzenie wykonywania czynności dodatkowych powinno następować w formie umowy o pracę dodatkową, określającej wszystkie powierzone czynności z wyszczególnieniem rodzaju pracy, zakresu pracy oraz ustalającej wysokość dodatków za te czynności.
7.
Wysokość wynagrodzenia za dodatkowe czynności dla poszczególnych kierowców ustala w granicach stawek miesięcznych określonych w tabeli, dyrektor wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) kolumny transportu sanitarnego.
8.
Przy stosowaniu miesięcznej stawki dodatku za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności, za którą nie przysługuje wynagrodzenie, dodatek miesięczny ulega zmniejszeniu o 1/22,5.

Jeżeli nieobecność w pracy nie przekracza 4 godzin dziennie potrąca się 1/45 dodatku.

9.
Czynności za- i wyładunkowe mogą być powierzone kierowcy tylko w takim rozmiarze, by nie powodowało to zmęczenia kierowcy w stopniu uniemożliwiającym mu bezpieczne prowadzenie pojazdu.
10.
Jeżeli czynności dodatkowe wykonują razem kierowca i pomocnik, dodatek przysługuje za wykonywanie danej czynności następująco: kierowca otrzymuje 60%, a jego pomocnik 40%.

TABELA

dodatków za wykonywanie czynności dodatkowych przez kierowców i pomocników kierowców

Lp.Rodzaj dodatkowych czynnościZakres wykonywania dodatkowych czynnościDodatkowe wynagrodzenie miesięczne (zł)
1234
1Czynności noszowego w samochodzie sanitarnymprzenoszenie chorych, transport krwido 2.800,-
2Za stały, czynny współudział przy za i wyładunku na samochodach ciężarowych i dostawczychdo 1.900,-
3Wykonywanie czynności spedycyjnych w ograniczonym zakresie z przejęciem odpowiedzialności materialnej za przewożony ładunek na samochodach sanitarnych obsługujących lecznictwotransport leków, materiałów do badań, protez itp.od 450,-

do 2.300,-

4Wykonywanie czynności ładowacza (za i wyładunek) na samochodach ciężarowych i dostawczychod 500,-

do 3.000,-

5Załatwianie czynności spedycyjnych łącznie z przejęciem odpowiedzialności za konwojowanie przewożonych ładunków na samochodach ciężarowych i dostawczych. Przejęcie odpowiedzialności i obsługa samochodu dodatkowegoodbiór i zdanie ładunku, załatwienie formalności dokumentacyjnych, nadzór nad ładunkiem, nadzór nad dodatkowym samochodemod 450,-

do 2.300,-

6Wykonywanie czynności spedycyjnych j.w. i stały czynny współudział przy za i wyładunku na samochodach ciężarowych i dostawczych lub jednoosobowe wykonywanie wszystkich czynności spedycyjnych (za i wyładunek), rozliczanie towarowe, odpowiedzialność materialna itp. na samochodach ciężarowych i dostawczychodbiór i zdanie ładunku, załatwianie formalności dokumentacyjnych, nadzór nad ładunkiem i pomoc przy za i wyładunkudo 3.800,-
7Wykonywanie czynności operatorów dźwigów, koparek itp. (z wyjątkiem wywrotek)uruchamianie agregatów, nadzór nad ich pracą, wykonywanie czynności operatora, wykonywanie czynności serwisowychdo 3.800,-
8Przygotowanie urządzeń do pracy, ich uruchamianie, nadzór nad ich uruchamianiem, nadzór nad ich pracą, wyłączaniewykonywanie przeglądu technicznego urządzeńdo 3.000,-
9Wykonywanie czynności konduktorakontrola biletów, odprawa podróżnych, sprzedaż biletów, rozliczanie kasy konduktorskiej itd.od 600,-

do 3.400,-

ZAŁĄCZNIK  Nr 11

Zasady wypłacania dodatku za staż pracy

Pracownicy transportu samochodowego służby zdrowia otrzymują dodatek za staż pracy zgodnie z zasadami określonymi w uchwale Rady Ministrów nr 68 z dnia 13.04.1982 r. (MP Nr 11, poz. 79) oraz zarządzeniu nr 29 MPPiSS z dnia 09.07.1982 r. (Dz. Urz. MPPiSS Nr 6, poz. 19).
§  1.
Do okresu wymaganego do uzyskania dodatku za staż pracy zalicza się okresy zatrudnienia po dniu 22 lipca 1944 r. w uspołecznionych zakładach pracy, które zostały upaństwowione lub przejęte przez uspołecznione zakłady.

Do stażu pracy w jednym zakładzie pracy wlicza się także okresy niewykonywania pracy w danym zakładzie pracy wskutek:

a)
zwolnienia pracownika z pracy (bez względu na czas przerwy), jeżeli został on przywrócony do pracy w danym zakładzie pracy na podstawie prawomocnego orzeczenia komisji rozjemczej lub wyroku sądowego,
b)
odbywania czynnej służby wojskowej, jeżeli pracownik po odbyciu tej służby stawił się w ustawowym okresie w zakładzie pracy,
c)
zatrudnienia w organizacjach politycznych i społecznych oraz zwolnienia od pracy zawodowej w związku z wyborem lub powołaniem pracownika do pełnienia funkcji państwowych i społecznych - na zasadach określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 września 1974 r. w sprawie zasad udzielania bezpłatnych urlopów pracownikom powołanym do pełnienia z wyboru funkcji w organizacjach społecznych (Dz. U. Nr 37, poz. 218) oraz wytycznych nr 8 Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 17 czerwca 1975 r. w sprawie zaliczania okresów zatrudnienia w organizacjach politycznych i społecznych oraz zwolnień od pracy zawodowej w związku z wyborem lub powołaniem pracownika do pełnienia funkcji państwowych i społecznych do okresu uprawniających dodatków za staż pracy (Dz. Urz. MPPiSS Nr 6, poz. 13).
§  2.
Stażu pracy w jednym zakładzie pracy nie przerywają, lecz nie są zaliczane do tego stażu, okresy:
  1)
bezpłatnych urlopów,
  2)
pobierania renty inwalidzkiej, jeżeli pracownik po tym okresie podjął pracę w danym zakładzie pracy,
  3)
pobierania renty chorobowej.
§  3.
Do okresu wymaganego do uzyskania dodatku za staż pracy nie zalicza się okresów zatrudnienia w zakładzie pracy, w którym umowa o pracę:
  1)
wygasła na skutek porzucenia pracy przez pracownika,
  2)
została rozwiązana przez zakład pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika,
  3)
została rozwiązana w innym trybie, a pracownik nie podjął ponownie pracy przed upływem trzech miesięcy od jej rozwiązania, a warunek podjęcia pracy przed upływem trzech miesięcy nie dotyczy:
a)
rozwiązania umowy o pracę przez zakład pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, jeżeli pracownik został zarejestrowany w wydziale zatrudnienia właściwego urzędu, a nie uzyskał w ciągu trzech miesięcy propozycji pracy w wykonywanym zawodzie,
b)
okresu pobierania renty inwalidzkiej, chorobowej albo zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę,
c)
przerwy w pracy kobiet spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 4 przed dniem 8 czerwca 1968 r.
§  4.
1.
Dodatek za staż pracy wypłaca się w okresach miesięcznych pod warunkiem nienagannej pracy. Dodatek za staż pracy nie przysługuje za miesiąc, w którym pracownik opuścił bez usprawiedliwienia co najmniej 1 dzień pracy.
2.
Dyrektor zakładu pracy może pozbawić pracownika częściowo lub całkowicie prawa do otrzymania dodatku za staż pracy w razie naruszenia przez pracownika dyscypliny pracy i regulaminu pracy oraz za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  5.
Za podstawę obliczania dodatku za staż pracy przyjmuje się dla pracowników, których wynagrodzenie określone jest stawką godzinową - niezależnie od stosowanej formy płac (akordowej, czasowej, ryczałtowej) - płacę zasadniczą obliczoną jako iloczyn liczby godzin pracy (normalnych i nadliczbowych) i usprawiedliwionej nieobecności w pracy w danym miesiącu, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego, przez przysługującą pracownikowi stawkę osobistego zaszeregowania.
* Z dniem 1 marca 1986 r. niniejsze zarządzenie traci moc w zakresie uregulowanym zarządzeniem z dnia 23 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZiOS.1986.8.32), zgodnie z § 4 zarządzenia zmieniającego.
1 § 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 27 marca 1985 r. (Dz.Urz.MZ.85.5.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 marca 1984 r. (Dz.Urz.MZ.84.4.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 9 kwietnia 1984 r. (Dz.Urz.MZ.84.5.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
4 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 10 marca 1984 r. (Dz.Urz.MZ.84.4.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
5 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 9 kwietnia 1984 r. (Dz.Urz.MZ.84.5.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
6 Załącznik nr 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 10 marca 1984 r. (Dz.Urz.MZ.84.4.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.