Zasady wykonywania i rozliczania działalności badawczo-rozwojowej realizowanej przez Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2015.4.61

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 czerwca 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 23
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 9 marca 2015 r.
w sprawie zasad wykonywania i rozliczania działalności badawczo-rozwojowej realizowanej przez Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie

OR.5005.1.2015

Na podstawie art. 33 ust. 1 i art. 58 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 1153), w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe oraz w związku z § 8 ust. 1 pkt 1 Zarządzenia nr 1 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 31 stycznia 2012 r. w sprawie zasad i procedur postępowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych w zakresie dysponowania środkami funduszu leśnego, zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Działalność Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie, zwanego dalej Zakładem, w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, zalicza się do wspólnych przedsięwzięć związanych z gospodarką leśną.
2.
Przez działalność badawczo-rozwojową Zakładu należy rozumieć działalność w zakresie inicjowania, tworzenia nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz prowadzenia prac badawczych i rozwojowych związanych z opracowywaniem, projektowaniem i produkcją prototypów maszyn, urządzeń, narzędzi oraz innych konstrukcji związanych z gospodarka leśną.
3.
Działalności, o której mowa w ust. 1, ujmowana jest w planie finansowo-gospodarczym LP, a koszty tej działalności finansowane są w całości ze środków funduszu leśnego.
§  2.
1.
Do zadań wykonywanych w ramach działalności badawczo-rozwojowej, finansowanych ze środków funduszu leśnego, zaliczyć należy w szczególności:
1)
wstępne założenia koncepcyjne dla urządzenia prototypowego, przewidywane parametry oraz rozwiązania techniczne;
2)
nabycia praw autorskich;
3)
opracowanie dokumentacji umożliwiającej wykonanie prototypu;
4)
opracowanie materiałów do zakupu na wykonanie prototypu;
5)
wykonanie prototypu;
6)
nadzór osób trzecich;
7)
odbiór i próby własne lub zlecone na zewnątrz;
8)
przeprojektowanie i zmiany po próbach i testach;
9)
wprowadzanie zmian po zgłoszonych uwagach;
10)
modernizację prototypu;
11)
przygotowanie ostatecznej dokumentacji konstrukcyjnej;
12)
opracowanie karty materiałowej;
13)
produkcja i zakup oprzyrządowania i narzędzi specjalnych, niezbędnych do produkcji prototypowej;
14)
opracowanie programów na maszyny sterowane numerycznie;
15)
opracowanie technologii produkcji wyrobu;
16)
opracowanie instrukcji obsługi wyrobu;
17)
przeprowadzenie badania na znak CE;
18)
wytworzenie serii testowej (próbnej);
19)
przeprowadzenie badań homologacyjnych.
§  3.
1.
Działalność badawczo-rozwojowa Zakładu realizowana jest pod nadzorem właściwego zadaniowo wydziału Dyrekcji Generalnej LP (DGLP) we współpracy z Ośrodkiem Rozwojowo-Wdrożeniowym LP w Bedoniu, zwanym dalej Ośrodkiem.
2.
Współpraca Ośrodka obejmuje sprawy związane z wykonawstwem i doradztwem w zakresie:
a)
opracowywania założeń, koncepcji, projektu prototypów;
b)
badania/testowania i oceny prototypów, serii próbnych oraz wzorców;
c)
oceny końcowej prototypów oraz wzorców przed rozpoczęciem produkcji seryjnej.
§  4.
1.
Zadania i potrzeby na okres danego roku lub perspektywiczne w zakresie podejmowania prac badawczo-rozwojowych ustalane są podczas spotkań organizowanych przez właściwy zadaniowo wydział DGLP z udziałem przedstawicieli Zakładu i Ośrodka na podstawie zgłoszeń propozycji uczestników spotkań lub też wynikających z potrzeb zgłaszanych lub sygnalizowanych przez jednostki organizacyjne LP, zebranych przez DGLP, Ośrodek i Zakład.
2.
Wypracowane propozycje zadań oraz planów przedstawiane są do akceptacji właściwemu zastępcy Dyrektora Generalnego LP i ujmowane są do planu finansowo-gospodarczego LP.
§  5.
1.
Budowanie prototypu odbywa się w oparciu o opracowane założenia i ustalony harmonogram czasowy realizacji, oddzielnie dla każdego przyjętego do planu prototypu.
2.
Opracowane założenia dla prototypu są uzgadniane i weryfikowane przez właściwy wydział DGLP oraz Ośrodek.
§  6.
1.
Produkty prototypowe podlegają badaniom - próbom, testom i ocenie.
2.
Zakładowe próby (własne) prototypów stanowią pierwsze czynności weryfikujące przyjęte rozwiązania konstrukcyjne i stanowią zakres zadaniowy Zakładu.
3.
Po zakończeniu prób zakładowych z dokonaną oceną przez Zakład, prototyp przekazywany jest protokólarnie Ośrodkowi, który na zlecenie Zakładu realizuje próby i testy w warunkach terenowych.
4.
Próby i testy wykonywane są na terenie wybranej przez Ośrodek jednostki organizacyjnej LP z uwzględnieniem w pierwszej kolejności jednostek zlokalizowanych na obszarze leśnych kompleksów promocyjnych.
5.
Z przeprowadzonych badań i testów sporządzany jest przez Ośrodek protokół (karta oceny z prób i testów), zawierający ocenę i wskazania techniczno-eksploatacyjne dla Zakładu, dotyczące badanego prototypu.
6.
Kolejne testy odbywają się z zachowaniem procedur ustanowionych w ust. 3 i 4, przy czym z zakończenia wszystkich prób i testów sporządzana jest przez Ośrodek końcowa ocena w formie sprawozdania, które przekazywane jest do Zakładu i DGLP. Stanowi ona podstawę do podjęcia dalszych decyzji co do losów prototypu, ustalonej z udziałem przedstawicieli ww. stron.
7.
D1a właściwej, kompleksowej oceny prototypu, który uzyskał pozytywną ocenę, może być uruchomiona produkcja serii próbnej. Egzemplarze prototypu serii próbnej podlegają dalszym badaniom i ocenie, z których Ośrodek sporządza oddzielne sprawozdanie. Stwierdzone usterki w serii próbnej zostają usunięte w ramach modyfikacji prototypu.
8.
Zakończenie prac nad prototypem następuje po uzyskaniu końcowej, pozytywnej oceny prototypu, zawartej w sprawozdaniu opracowanym przez Ośrodek i podpisaniu protokołu odbioru prototypu przez przedstawicieli stron wymienionych w § 3.1. Stanowi to podstawę do uruchomienia produkcji seryjnej.
9.
Końcowa, ostateczna ocena produktu prototypowego w formie sprawozdania wymienionego w ust. 8 przekazywana jest po 1 egzemplarzu do DGLP i Zakładu. Stanowi ona również podstawę do upublicznienia i upowszechniania informacji o produkcie.
§  7.
1. 1
W zakresie ewidencji księgowej i rozliczania kosztów prac rozwojowych stosuje się powszechne przepisy prawa, w szczególności ustawę o rachunkowości.
2.
Prototyp z końcową oceną pozytywną może zostać sprzedany zainteresowanej jednostce organizacyjnej LP.
3.
Prototyp, który uzyskał ocenę negatywną (na każdym etapie prac badawczo-rozwojowych), może zostać przeznaczony do złomowania na podstawie opinii przedstawicieli DGLP, Ośrodka i Zakładu.
§  8.
1.
Rozliczanie zadań zrealizowanych przez Zakład w ramach prac badawczo-rozwojowych i ich odbiór odbywa się z udziałem przedstawicieli Dyrekcji Generalnej LP i właściwego pracownika Zakładu po zakończeniu każdego kwartału, z którego każdorazowo sporządzany jest protokół.
2.
Dokonany odbiór prac i podpisany protokół stanowią podstawę do wystawienia przez Zakład faktury za zrealizowane prace.
3.
Koszty badania (testów) i koszty związane z opracowywaniem ocen i sprawozdań przez Ośrodek pokrywa Zakład na podstawie podpisanych protokołów i wystawionych faktur.
4.
Przychody uzyskane ze złomowania prototypu i odzyskania materiałów pomniejszają koszty prac badawczo-rozwojowych.
§  9.
Pozostała działalność produkcyjna zakładu, jak również jego potrzeby rozwojowe i modernizacyjne mogą być sfinansowane lub dofinansowane ze środków funduszu leśnego na podstawie odrębnych decyzji Dyrektora Generalnego LP.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z wyłączeniem § 7 ust. 1, który nabywa moc obowiązującą od dnia 1 stycznia 2016 r.
1 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 30 z dnia 20 czerwca 2016 r. (B.I.LP.2016.7.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 czerwca 2016 r.