Zasady udzielania pomocy finansowej pracownikom Lasów Państwowych w nabywaniu samochodów prywatnych, używanych również do celów służbowych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2009.12.87

Akt utracił moc
Wersja od: 12 listopada 2009 r.

ZARZĄDZENIE Nr 74
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 12 listopada 2009 r.
w sprawie zasad udzielania pomocy finansowej pracownikom Lasów Państwowych w nabywaniu samochodów prywatnych, używanych również do celów służbowych

OR-402-10/09

Na podstawie art. 33, ust. 1 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r., nr 45, poz. 435, z późn. zm.) oraz § 6 i 13 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządzam, co następuje.

§  1.
1.
Wprowadzam do stosowania w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe zasady udzielania pomocy finansowej przy nabywaniu przez pracowników Lasów Państwowych samochodów prywatnych, które używane będą również do celów służbowych.
2.
Niniejsze zasady umożliwiają pracodawcy zawieranie transakcji wiązanej, polegającej na stworzeniu pracownikom możliwości zakupu samochodu w zamian za deklarację zgody ich używania do celów służbowych, na warunkach określonych umową.
§  2.
Pomoc finansowa polega na udzieleniu pracownikowi przez pracodawcę pożyczki z dostępnych środków obrotowych jednostki organizacyjnej LP, zatrudniającej pracownika.
§  3.
1.
Z pomocy finansowej, o której mowa w § 2, mogą skorzystać pracownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
2.
Decyzję o udzieleniu pracownikowi pożyczki podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej LP zatrudniającej pracownika, kierując się możliwościami finansowymi jednostki, potrzebami transportowymi oraz koniecznością zabezpieczenia sprawnego nadzoru i funkcjonowania jednostki.
3.
Decyzję o udzieleniu pożyczki pracownikom regionów inspekcyjnych i zespołów ochrony lasów podejmuje dyrektor generalny LP, a ich realizacja następuje w jednostkach organizacyjnych LP prowadzących obsługę finansową regionów inspekcyjnych i zespołów ochrony lasu.
4.
Kwota pożyczki, którą udziela się pracownikowi na podstawie stosownej umowy, nie może przekraczać 30 tys. zł i 90% wartości zakupionego samochodu.
5.
Oprocentowanie pożyczki powinno być ustalone w wysokości nie niższej niż oprocentowanie środków obrotowych na rachunku bankowym w banku prowadzącym rachunek główny jednostki udzielającej pożyczki lub w wysokości nie niższej niż oprocentowanie lokat tych środków, przyjmując zawsze oprocentowanie większe z wymienionych. Wysokość oprocentowania przyjmuje się z dnia poprzedzającego datę zawarcia umowy.
6.
Zabezpieczenie spłaty pożyczki stanowi poręczenie dwóch pracowników danej jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
7.
Kwota udzielonej pracownikowi pożyczki na zakup samochodu jest przekazywana na konto bankowe podmiotu prowadzącego sprzedaż samochodów lub na konto bankowe, zgodnie ze wskazaniem pracownika kupującego samochód.
8.
Pracownik zobowiązany jest do przedstawienia dowodu zakupu samochodu (faktury VAT lub umowy kupna-sprzedaży) w terminie 14 dni od daty zakupu.
9.
Z tej formy pomocy finansowej mogą korzystać pracownicy nie częściej niż co 5 lat.
§  4.
1.
Udzielona pracownikowi pożyczka nie podlega umorzeniu, z zastrzeżeniem ust. 5, i powinna być przyznana pracownikowi gwarantującemu jej zwrot w okresie zatrudnienia. Okres zwrotu kwoty pożyczki nie powinien być dłuższy niż 60 miesięcy.
2.
Zabezpieczenia pożyczki, wszelkie opłaty i obciążenia wynikające z pożyczki powinny być ujęte i jednoznacznie określone w umowie pożyczki.
3.
Za zgodą stron umowa pożyczki może być uzupełniona oświadczeniem pracownika o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777, pkt 4 k.p.c. w odniesieniu do niespłaconej części pożyczki oraz odsetek.
4.
Spłata zobowiązania pracownika z tytułu pożyczki na zakup samochodu powinna następować poprzez potrącanie określonych kwot z miesięcznych wynagrodzeń pracownika.
5.
W szczególnych przypadkach, wynikających z sytuacji życiowej lub zawodowej i służbowej, pożyczka może być umorzona na podstawie stosownego wniosku złożonego do pracodawcy. Umorzenie pożyczki odbywa się zgodnie z uregulowaniami zarządzenia nr 38 dyrektora generalnego LP z 25 maja 2004 r. w sprawie udzielania ulg w spłacaniu należności pieniężnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz umarzania takich należności (znak: FP-6-3232/94/04), z późniejszymi zmianami.
6.
Z chwilą rozwiązania umowy o pracę pożyczkobiorca zobowiązany jest do natychmiastowego spłacenia pozostałej, niespłaconej części pożyczki.
§  5.
Pracownik korzystający z pożyczki zobowiązany jest do używania zakupionego samochodu do celów służbowych, zgodnie z warunkami zawartej w tym celu umowy, pod rygorem odstąpienia od umowy i żądania natychmiastowego zwrotu niespłaconej części pożyczki.
§  6.
Traci moc zarządzenie nr 20 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 25 lutego 2003 r. (znak: OR-402-6/03) w sprawie nabywania przez pracowników Lasów Państwowych samochodów prywatnych używanych również do celów służbowych, ze zmianami wprowadzonymi:

- zarządzeniem nr 9 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 4 lutego 2005 r. (znak: OR-402-5/05);

- zarządzeniem nr 20 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 24 marca 2005 r. (znak: OR-402-9/05).

§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.