Zasady udzielania i tryb finansowania z Funduszu Aktywizacji Zawodowej dotacji podmiotowych dla jednostek gospodarczych w 1983 r.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1983.8.22

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1983 r.

ZARZĄDZENIE Nr 38
MINISTRÓW FINANSÓW ORAZ PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 7 czerwca 1983 r.
w sprawie zasad udzielania i trybu finansowania z Funduszu Aktywizacji Zawodowej dotacji podmiotowych dla jednostek gospodarczych w 1983 r.

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy budżetowej na rok 1983 z dnia 29 grudnia 1982 r. (Dz. U. Nr 44, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe oraz spółdzielnie i prowadzące działalność gospodarczą jednostki organizacyjne związków spółdzielczych, zwane dalej "jednostkami gospodarczymi", które w wyniku trwałego wstrzymania w 1983 r. w części lub w całości produkcji dotychczas wytwarzanych wyrobów, robót i usług, zmieniają strukturę zatrudnienia, produkcji, robót i usług, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie dotacji podmiotowej na pokrycie przewidywanej z tego tytułu w 1983 r. straty bilansowej.
2.
Jednostki gospodarcze ubiegające się o przyznanie dotacji podmiotowej opracowują:
1)
plan finansowy na 1983 r., w którym określają niezbędną kwotę dotacji dla pokrycia straty, o której mowa w ust. 1,
2)
program zapewniający przywrócenie zdolności do samofinansowania działalności oraz przywrócenie zdolności kredytowej.
3.
Plan finansowy oraz program powinny być opracowane zgodnie z obowiązującym w jednostce gospodarczej systemem finansowym, z tym że plan finansowy nie może obejmować wydatków na postęp techniczno-ekonomiczny, wydatków związanych z utrzymaniem zrzeszeń lub z tytułu składki spółdzielni na wykonywanie zadań przez związki spółdzielcze oraz środków przyznawanych na zasadach określonych w zarządzeniu nr 8 Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 8 lutego 1982 r. w sprawie zakresu działalności i świadczeń finansowanych ze środków funduszu aktywizacji zawodowej (Dz. Urz. MPPiSS Nr 2, poz. 7). Plan finansowy i program powinny być opracowane z uwzględnieniem zasad oszczędnej gospodarki.
4.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach z wnioskiem o przyznanie dotacji podmiotowej mogą wystąpić jednostki gospodarcze, które trwale wstrzymały częściowo lub całkowicie produkcję dotychczas wytwarzanych wyrobów, robót i usług w 1982 r. i poniosły w związku z tym stratę wykazaną w zweryfikowanym bilansie za 1982 r., jeżeli opracują plan finansowy na 1983 r. i program, o którym mowa w ust. 2-3, uzasadniający przyznanie dotacji.
§  2.
1.
Jednostka gospodarcza jest obowiązana uwzględnić w planie finansowym tylko przyrost wynagrodzeń nie podlegający obciążeniom na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, ustalony na podstawie przepisów:
1)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie zasad i trybu obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r. (Dz. U. z 1983 r. Nr 1, poz. 3), z zastrzeżeniem wynikającym z ust. 2,
2)
zarządzenia nr 2 Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 8 stycznia 1983 r. w sprawie szczegółowych zasad obliczania przyrostu wynagrodzeń, kwot obciążeń i wpłat tych obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej (Dz. Urz. MPPiSS Nr 2, poz. 3).
2.
Przyrost lub spadek sprzedaży wyrobów, robót i usług stanowiący podstawę do korekty kwoty wynagrodzeń podlegającej obciążeniu na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r., ustala się w stosunku do wartości sprzedaży wyrobów, robót i usług własnej produkcji za cały 1982 r., tj. bez wyłączenia z roku bazowego wartości sprzedaży wyrobów, robót i usług, których produkcję wstrzymano w 1983 r.
3.
Jednostka gospodarcza, która zaniechała lub ograniczyła produkcję dotychczas wytwarzanych wyrobów, robót i usług, a równocześnie przewiduje tylko nieznaczną produkcję nowych asortymentów wyrobów lub rodzajów robót i usług, może przewidzieć w planie finansowym kwotę niezbędną na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych przy wytwarzaniu przewidzianych w planie do sprzedaży wyrobów, robót lub usług, rezygnując z ustalania progu przyrostu wydatków na wynagrodzenia wolnego od obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej. W jednostkach tych mają zastosowanie przepisy zarządzenia nr 2 Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, z wyjątkiem przepisów dotyczących zasad ustalania progu przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń oraz współczynników korygujących.
4.
Należne kwoty obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, z tytułu przyrostu wynagrodzeń w stosunku do roku bazowego, wynikające odpowiednio z zastosowania przepisów ust. 1 i 3, zmniejszają przyznaną dotację podmiotową.
§  3.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji podmiotowej, po uprzednim zaopiniowaniu przez organ założycielski i przez właściwą izbę skarbową, są przekazywane za pośrednictwem izby skarbowej do Ministerstwa Finansów. Funkcję organu założycielskiego w stosunku do spółdzielni i ich związków pełnią zarządy właściwych centralnych związków tych spółdzielni.
2.
Dotacje podmiotowe mogą być przyznane tylko na podstawie wniosków złożonych w izbie skarbowej do dnia 30 września 1983 r.
§  4.
1.
Dotacje podmiotowe są przyznawane przez Ministra Finansów ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej zgromadzonych na rachunku Ministerstwa Pracy, Płac i Spraw Socjalnych Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3 nr 1052-5956-189-86 V Oddział NBP w Warszawie.
2.
O wysokości dotacji podmiotowej przyznanej jednostce gospodarczej, są zawiadamiani:
1)
Ministerstwo Pracy, Płac i Spraw Socjalnych,
2)
V Oddział Narodowego Banku Polskiego w Warszawie,
3)
jednostka gospodarcza i jej organ założycielski,
4)
właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, będący dysponentem II-go stopnia Funduszu Aktywizacji Zawodowej,
5)
właściwa izba skarbowa.
§  5.
Jednostki gospodarcze, które otrzymały zawiadomienie o przyznaniu dotacji, składają do banku finansującego "polecenie pobrania" przyznanej kwoty dotacji z rachunku, o którym mowa w § 4 ust. 1. Pobranie dotacji następuje w okresach kwartalnych w wysokości jednej czwartej przyznanej kwoty rocznej.
§  6.
Jednostki gospodarcze trwale wstrzymujące produkcję dotychczas wytwarzanych wyrobów, robót i usług:
1)
nie naliczają dodatkowej amortyzacji od zlikwidowanych środków trwałych,
2)
finansują koszty likwidacji środków trwałych z funduszu rozwoju, jeżeli są przedsiębiorstwami państwowymi lub z funduszu inwestycyjnego, jeżeli są spółdzielniami bądź jednostkami organizacyjnymi związków spółdzielczych prowadzącymi działalność gospodarczą; dochody z likwidacji środków trwałych zasilają te fundusze,
3)
odprowadzają na rachunek, o którym mowa w § 4 ust. 1, część dotacji podmiotowej w wysokości równej pozostałości nadwyżki dochodów nad kosztami likwidacji środków trwałych, powstałej na koniec roku po spłacie kredytu inwestycyjnego.
§  7.
1.
W razie osiągnięcia za 1983 r. zysku bilansowego lub zmniejszenia przewidzianej w planie finansowym straty, 50% poprawy wyniku, w stosunku do planu finansowego stanowiącego podstawę przyznania dotacji, podlega przekazaniu na fundusz załogi lub na inne fundusze o podobnym charakterze, przy czym odpis na ten fundusz nie może przekroczyć 3% ogólnej kwoty wynagrodzenia określonej zgodnie z § 2 ust. 1 lub 3.
2.
Pozostała część dotacji podmiotowej, odpowiadająca różnicy między kwotą poprawy wyniku finansowego a kwotą odpisów na fundusze, o których mowa w ust. 1, podlega odprowadzeniu na rachunek, o którym mowa w § 4 ust. 1.
§  8.
1.
Jednostka gospodarcza przedstawia izbie skarbowej w terminie do 30 dni po upływie kwartału:
1)
deklarację dotyczącą należności z tytułu obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej sporządzoną według wzoru formularza stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 2 Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 8 stycznia 1983 r., o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2,
2)
informację o wyniku finansowym na koniec okresu sprawozdawczego wykazanym w obwiązującej sprawozdawczości finansowej, z uwzględnieniem kwoty pobranej w tym okresie dotacji podmiotowej oraz o zmniejszeniu tej dotacji z tytułu należności na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, wynikającym z deklaracji, o której mowa w pkt. 1.
2.
Izba skarbowa może zażądać dodatkowych wyjaśnień dotyczących wyniku finansowego i wykorzystania przyznanej kwoty dotacji podmiotowej, szczególnie w przypadku powstania w okresie sprawozdawczym ujemnego wyniku finansowego mimo przyznania dotacji.
3.
Rozliczenie roczne z przyznanej dotacji podmiotowej następuje na podstawie zweryfikowanego rocznego sprawozdania finansowego jednostki gospodarczej i jest przekazywane właściwej izbie skarbowej oraz właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej będącego dysponentem II-go stopnia Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
§  9.
1.
Jednostki gospodarcze, w których w okresie wykorzystywania dotacji podmiotowej nastąpił przyrost wynagrodzeń powodujący obowiązek wpłaty z tego tytułu obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, dokonują rozliczenia zaliczkowego przyrostu wynagrodzeń z uwzględnieniem przewidywanych wypłat w ciężar kosztów za cały 1983 r., w terminie do dnia 28 grudnia 1983 r. obliczając równocześnie należną kwotę obciążeń na ten fundusz za 1983 r. Należna kwota obciążeń podlega przekazaniu na rachunek, o którym mowa w § 4 ust. 1. Jednostka gospodarcza zawiadamia o tym, podając kwotę zwrotu dotacji podmiotowej:
1)
właściwą izbę skarbową,
2)
V Oddział NBP w Warszawie,
3)
właściwy terenowy organ administracji państwowej będący dysponentem II-go stopnia Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
2.
Ostateczne rozliczenie należnych obciążeń i zwrotu części dotacji podmiotowej, z uwzględnieniem jej zwrotu w przypadku poprawy wyników finansowych, o których mowa w § 7, następuje po weryfikacji rocznego sprawozdania finansowego za 1983 r.
3.
Rozliczenie zmniejszenia przyznanej kwoty dotacji podmiotowej z przyczyn podanych w § 2 ust. 4, w § 6 pkt 2 i w § 7 ust. 2 należy załączyć do rocznego sprawozdania finansowego.
§  10.
1.
Dotację podmiotową z Funduszu Aktywizacji Zawodowej mogą uzyskać również jednostki gospodarcze, które czasowo wstrzymają w ciągu 1983 r. produkcję dotychczas wytwarzanych wyrobów, robót lub usług w wyniku braków w zaopatrzeniu materiałowo-technicznym i w związku z tym utracą okresowo zdolność kredytową, jeżeli przewidują wznowienie tej produkcji, robót i usług w 1983 r.
2.
Wnioski o przyznanie dotacji podmiotowej, powinny zawierać program działań mających na celu przywrócenie jednostce zdolności kredytowej oraz kalkulację spodziewanych wyników, niezbędną dla ustalenia kwoty dotacji na dany okres.
3.
Do jednostek gospodarczych, o których mowa w ust. 1 nie mają zastosowania przepisy § 1 ust. 3, § 2 ust. 2, § 6 i § 7.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do dotacji podmiotowych przyznanych z Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.