Zasady tworzenia funduszu premiowego i przyznawanie premii pracownikom obsługi zatrudnionym w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1994.2.9

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1994 r.

ZARZĄDZENIE
PROKURATORA GENERALNEGO
z dnia 22 kwietnia 1994 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszu premiowego i przyznawania premii pracownikom obsługi zatrudnionym w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury

Na podstawie 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1989 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników urzędów państwowych (Dz. U. Nr 8, poz. 50 oraz z 1990 r., Nr 24, poz. 139 i Nr 73, poz. 433) w związku z art. 10 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 1994 r. Nr 19, poz. 700 zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia tworzy się fundusz premiowy przeznaczony na wypłatę premii dla pracowników obsługi zatrudnionych w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury, zwanych dalej "pracownikami".
2.
Fundusz, o którym mowa w ust. 1, tworzy się w wysokości do 50% wynagrodzenia zasadniczego pracowników uprawnionych do otrzymani premii.
3.
Wysokość funduszu określona jest każdorazowo przy regulacji płac wysokością posiadanych środków na wynagrodzenia.
§  2.
Premię, o której mowa w § 1, przyznaje się za należyte wykonywanie obowiązków pracowniczych i wypłacana jest ona za czas faktycznie przepracowany w okresie miesiąca kalendarzowego,
§  3.
1.
Wysokość indywidualnej premii za dany miesiąc kalendarzowy uzależniona jest od rzeczywistych wyników pracy pracowników z uwzględnieniem:
1)
terminowego realizowania zadań przewidzianych zakresem czynności;
2)
dokładnego i sumiennego wykonywania poleceń przełożonych;
3)
przestrzegania dyscypliny pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
4)
należytej dbałości o mienie zakładu pracy.
2.
Pracownikom zatrudnionym na wyznaczonych dla nich stanowiskach pracy, wysokość premii może być przyznana do 50% ich wynagrodzenia zasadniczego.
3.
Pracownikom, którzy wykonywali dodatkowe czynności w zastępstwie innych nieobecnych w pracy pracowników, premia może być przyznana w wysokości do 100% ich wynagrodzenia zasadniczego.
§  4.
Premia nie przysługuje pracownikowi, który naruszył obowiązki pracownicze, a w szczególności pracownikowi, który:
1)
opuścił bez usprawiedliwienia dzień lub więcej dni pracy:
2)
przebywał w pracy w stanie nietrzeźwości lub pił alkohol w miejscu pracy;
3)
odmówił bez uzasadnionej przyczyny wykonania polecenia przełożonego;
4)
uporczywie nie przestrzegał terminowego wykonywania zadań.
§  5.
Pracownikowi, który rozpoczął pracę lub z którym umowa o pracę została rozwiązana bądź wygasła w ciągu miesiąca kalendarzowego, wysokość przysługującej mu premii obliczana jest od wynagrodzenia zasadniczego otrzymanego za przepracowany okres w danym miesiącu.
§  6.
Z zaoszczędzonej w ciągu roku kalendarzowego części funduszu premiowego pracownikom, którzy wyróżnili się szczególnymi wynikami pracy, może być przyznana w czwartym kwartale roku premia dodatkowa.
§  7.
Wysokość premii za każdy przepracowany miesiąc kalendarzowy oraz premii dodatkowej ustalają:
1)
pracownikom zatrudnionym w prokuraturach apelacyjnych i wojewódzkich - odpowiednio prokuratorzy apelacyjni i wojewódzcy;
2)
pracownikom zatrudnionym w prokuraturach - prokuratorzy wojewódzcy na wniosek prokuratorów rejonowych.
§  8.
Premia wypłacana jest do dnia 10 każdego miesiąca następującego po miesiącu obrachunkowym.
§  9.
Traci moc zarządzenie nr 8/89 Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 21 sierpnia 1989 r. w sprawie premiowania pracowników obsługi zatrudnionych w powszechnych jednostkach organizacyjnych Prokuratury PRL.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1994 r.