Zasady sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2013.11.120

Akt utracił moc
Wersja od: 27 września 2013 r.

ZARZĄDZENIE Nr 71
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 27 września 2013 r.
w sprawie zasad sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe

GM-900-4/13

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn. 2011 r. Dz. U. Nr 12, poz. 59 ze zm.) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, wprowadzonego Zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego w § 8 ust. 1 pkt 5 Statutu - zarządzam, co następuje:

§  1.
1.
Wprowadzam do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych "Zasady sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe".
2.
Użyte w niniejszych zasadach określenia oznaczają:
a)
przedsiębiorca - osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;
b)
osoba fizyczna - osoba niewykonująca działalności gospodarczej.
§  2.
Warunki ogólne

Sprzedaż drewna prowadzona jest:

a)
przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych (nadleśniczego, kierownika zakładu Lasów Państwowych);
b)
po cenie netto za 1 m3, powiększonej o należny podatek VAT;
c)
na bazie loco las po zrywce, bez dokonanej zrywki lub loco składnica.
§  3.
Procedury sprzedaży drewna
1.
Wyróżnia się następujące procedury sprzedaży drewna dla przedsiębiorców:
a)
sprzedaż ofertowa w Portalu Leśno-Drzewnym (PL-D) z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna,
b)
sprzedaż ofertowa w Portalu Leśno-Drzewnym (PL-D) dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje,
c)
systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno",
d)
aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno",
e)
inne aukcje i submisje,
f)
negocjacje handlowe,
g)
na podstawie cennika sprzedaży detalicznej.
2.
Przedsiębiorcy uprawnieni do wzięcia udziału w procedurach sprzedaży określonych w ust. 1 pkt a i b mogą zawierać bezterminowe umowy wieloletnie.
3.
Przedsiębiorcy uprawnieni do wzięcia udziału w procedurze sprzedaży określonej w ust. 1 pkt a mogą zawierać umowy roczne lub dwuletnie.
4.
Systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" odbywają się w okresach półrocznych.
5.
Przedsiębiorcy nabywają drewno po cenach, które wynikają z rozstrzygnięć procedur sprzedaży wymienionych w ust. 1.
6.
Osoby fizyczne nabywają drewno bezpośrednio w nadleśnictwie lub zakładzie Lasów Państwowych na podstawie cennika sprzedaży detalicznej.
7.
Do uczestnictwa w procedurze wyszczególnionej w ust. 1 pkt e uprawnieni są wszyscy nabywcy spełniający określone kryteria podane w regulaminach i zasadach ustalonych przez kierownika jednostki organizacyjnej LP organizującego aukcję lub submisję. Nadzór nad prawidłowym ustaleniem zasad powyższej procedury oraz jej przebiegiem sprawuje właściwy dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
8.
Ceny drewna do procedur wyszczególnionych w ust. 1 pkt a, b, c, d ustalane są w układzie grup handlowo-gatunkowych w poszczególnych nadleśnictwach (zakładach Lasów Państwowych), grupach nadleśnictw RDLP lub w RDLP. Wykaz grup handlowo-gatunkowych (GHG) ogłaszany jest przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na stronie internetowej PL-D www.zilp.lasy.gov.pl/drewno.
9.
Ceny drewna do procedur wyszczególnionych w ust. 1 pkt a, b, c, d ustala nadleśniczy lub kierownik zakładu Lasów Państwowych w porozumieniu z dyrektorem RDLP.
10.
Ceny drewna do procedur wyszczególnionych w ust. 1 pkt e, f, g ustala nadleśniczy lub kierownik zakładu Lasów Państwowych.
11.
Ceny drewna do procedur wyszczególnionych w ust. 1 pkt a, b, c, d, w których przedmiotem sprzedaży są grupy handlowe zawierające więcej niż jedną klasę jakości i grubości, określa się dla najniższej klasy jakości i grubości z wyjątkiem drewna W_STANDARD oraz drewna kłodowanego iglastego WK_STANDARD, W_WCDK_1, W_WCDK_12, gdzie cenę określa się odpowiednio dla sortymentów WC01 (GHG drewno wielkowymiarowe) i WCK1 (GHG drewno kłodowane).

Dla pozostałych klas jakości i grubości ceny ustalane są automatycznie na podstawie przeliczników jednakowych dla całego kraju. Wykaz przeliczników znajduje się na stronie internetowej PL-D www.zilp.lasy.gov.pl/drewno.

12.
W przypadku nieskutecznej sprzedaży drewna na aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno" dopuszcza się, dla określonej partii drewna, korektę cen minimalnych w dół i powtórzenie sprzedaży drewna w tej procedurze. Decyzja o korekcie cen może być dokonana za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji LP.
13.
Procedurę negocjacji handlowych można stosować do drewna niesprzedanego w co najmniej jednej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz w innych uzasadnionych przypadkach.
14.
Szczegółowe zasady uczestnictwa przedsiębiorców oraz osób fizycznych w poszczególnych procedurach sprzedaży drewna zawarte są w regulaminach, których pełna treść udostępniana jest do publicznej wiadomości na stronie internetowej PL-D www.zilp.lasy.gov.pl/drewno, w siedzibach nadleśnictw i zakładów Lasów Państwowych.
§  4.
Oferty sprzedaży, pule drewna
1.
Roczna oferta sprzedaży drewna na dany rok zawiera następujące pule:
a)
ofertową z przeznaczeniem na: sprzedaż ofertową w PL-D dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje, sprzedaż ofertową w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna, oraz aukcje systemowe w aplikacji "e-drewno";
b)
na inne aukcje i submisje;
c)
do sprzedaży detalicznej;
d)
na potrzeby własne jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
2.
Drewno niesprzedane:
a)
w sprzedaży ofertowej w PL-D dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje przeznaczane jest do sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna;
b)
w ramach sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna powiększa ofertę sprzedaży na systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno";
c)
na systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" jest wystawiane na aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno";
d)
na aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" może być skierowane ponownie na aukcję internetową w aplikacji "e-drewno", sprzedane w procedurze negocjacji handlowych lub przesunięte do puli detalicznej;
e)
na podstawie cennika sprzedaży detalicznej może być skierowane na aukcję internetową w aplikacji "e-drewno".
3.
Oferta sprzedaży drewna na dany rok z podziałem na pule wymienione w ust. 1 jest ogłaszana przez Dyrektora Generalnego LP na stronie internetowej PL-D www.zilp.lasy.gov.pl/drewno.
§  5.
Umowy, zabezpieczenie mienia Skarbu Państwa
1.
Potwierdzeniem warunków sprzedaży drewna na podstawie sprzedaży ofertowej w PL-D, systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" jest spisanie umowy, w pozostałych przypadkach zawarcie umowy. Spisanie umowy jest jedynie czynnością formalną.
2.
Sprzedający ma obowiązek zabezpieczyć w umowach interesy Skarbu Państwa.
3.
Przyjmuje się niżej wymienione formy zabezpieczenia należności z tytułu sprzedaży drewna:
a)
gwarancja bankowa,
b)
ubezpieczenie na koszt kupującego,
c)
factoring pełny (koszt factoringu obciąża kupującego),
d)
cesja praw z lokaty,
e)
kaucja pieniężna,
f)
inne "produkty" zabezpieczenia płatności zaproponowane przez bank, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
4.
Zabezpieczenia wymienione w ust. 3 nie są wymagane w przypadku zastosowania przedpłaty.
5.
Dopuszcza się ustalenie przez strony innej formy zabezpieczenia należności z tytułu sprzedaży drewna niż wymienione w ust. 3, dającej gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
6.
Przy sprzedaży detalicznej obowiązuje przedpłata.
7.
Negocjacje handlowe ze strony Lasów Państwowych prowadzi komisja powołana decyzją kierownika jednostki organizacyjnej, składająca się z co najmniej trzech osób.
8.
Z negocjacji sporządzany jest protokół zawierający ustalenia komisji z przedsiębiorcą, zatwierdzany przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
10.
Obowiązują trzy terminy płatności za zakupione drewno - 14-dniowy, 21-dniowy lub 30-dniowy - do wyboru przez kupującego. W przypadku wydłużenia terminu płatności powyżej 30 dni na wniosek kupującego złożony po podpisaniu umowy, sprzedający naliczał będzie od 31 dnia terminu płatności odsetki zgodnie z aktualnie obowiązującymi uregulowaniami prawnymi w tym zakresie * .
11.
Bez względu na umowny termin płatności w przypadku przedpłaty lub zapłaty należności w terminie do 14 dni włącznie od daty wystawienia faktury ma zastosowanie skonto. Zapisu o skoncie (upuście) nie stosuje się w sprzedaży detalicznej. Wysokość skonta i zasady jego stosowania podawane są w odrębnym komunikacie na stronie internetowej PL-D www.zilp.lasy.gov.pl/drewno.
12.
Odbiór i przygotowanie drewna powinno następować zgodnie z ustalonym przez strony harmonogramem. W przypadku braku harmonogramu strony zobowiązane są do sukcesywnej realizacji umowy rozliczanej w okresach miesięcznych. Odbiór drewna niezgodny z powyższymi zasadami upoważnia sprzedającego do pomniejszenia ilości drewna określonej umową o ilość nieodebranego drewna, nieprzygotowanie drewna do sprzedaży przez sprzedającego upoważnia kupującego do rezygnacji z zakupów o wielkość, jaka nie została przygotowana. Zmiany do ustalonego harmonogramu wymagają formy pisemnej i są możliwe do wprowadzenia za zgodą stron.
13.
Dla umów rocznych lub krótszych dopuszczalne odchylenie ilościowe w realizacji umowy wynosi +/-5%. Jeżeli stopień realizacji sprzedaży drewna ustalonej umową wyniesie poniżej 95%, sprzedający lub kupujący zapłaci karę umowną w wysokości 5% wartości netto nieodebranego lub nieprzygotowanego do sprzedaży drewna. Kary umowne naliczane są przez strony po okresie obowiązywania umowy.
14.
Umowy dwuletnie rozliczane są w okresach rocznych. Dopuszczalne odchylenie ilościowe w realizacji umowy w skali roku wynosi +/-5%. Jeżeli stopień realizacji sprzedaży drewna ustalonej umową wyniesie poniżej 95% w skali roku, sprzedający lub kupujący zapłaci karę umowną w wysokości 5% wartości netto nieodebranego lub nieprzygotowanego do sprzedaży drewna w przywołanym okresie. Kary umowne naliczane są przez strony po okresie każdego roku obowiązywania umowy.
15.
Wartość netto, o której mowa w ust. 13 i 14, wylicza się poprzez przemnożenie masy nieodebranego lub nieprzygotowanego do sprzedaży drewna (po uwzględnieniu dopuszczalnego odchylenia) i średnioważonej ceny ze wszystkich grup handlowo-gatunkowych w umowie. Dodatkowo do wyliczenia kary umownej w umowach sprzedaży należy podać cenę 1 m3 drewna jako iloraz szacunkowej wartości umowy i jej ilości całkowitej.
16.
Z uwagi na możliwość wystąpienia zdarzeń niezależnych od stron umowy sprzedaży uniemożliwiających przygotowanie lub odbiór drewna, a mających wpływ na terminową realizację umowy, za zgodą stron, na podstawie aneksu, dopuszcza się możliwość wydłużenia terminu realizacji zawartych umów.
17.
W przypadku, gdy niewykonanie ilościowe umowy jest mniejsze od 20 m3, a jednocześnie przekracza pięcioprocentowe odchylenie, o którym mowa w ust. 13 i 14, należy odstąpić od naliczenia kary umownej za niewykonanie umowy.
18.
Zapisu z ust. 17 nie stosuje się w przypadku podpisania umów na ilość mniejszą od 20 m3.
§  6.
Postanowienia końcowe
1.
W sprawach związanych ze sprzedażą drewna Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydaje stosowne decyzje, komunikaty i wytyczne.
2.
Regulaminy funkcjonowania poszczególnych procedur sprzedaży drewna wydaje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w odrębnym trybie.
3.
W przypadku wystąpienia gradacji szkodliwych owadów, powodzi, suszy, wiatrołomów lub śniegołomów, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych może wprowadzić odmienne uregulowania doraźne w celu zagospodarowania drewna pozyskanego w wyniku tych zjawisk.
4.
Kupujący może składać reklamacje ilościowe i jakościowe na zakupione drewno w terminie 14 dni od daty wystawienia dokumentu wydania drewna, a w przypadku wad, których efektem może być szybko postępująca deprecjacja drewna (sinizna, brunatnica, zaparzenie), w terminie 5 dni od daty wystawienia dokumentu wydania drewna. Reklamacja ilościowa z tytułu błędnego pomiaru przysługuje jedynie w przypadku surowca mierzonego w pojedynczych sztukach. Rozpatrzenie reklamacji nastąpi nie później niż 14 dni od daty zgłoszenia.
§  7.
Z dniem podpisania niniejszego zarządzenia traci moc Zarządzenie nr 82 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19.11.2012 r. w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe na 2013 rok (zn. spr. EM-900-1-/2012) z zastrzeżeniem, że do procedur sprzedaży drewna rozpoczętych przed tym dniem oraz do umów zawartych w wyniku tych procedur stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
* wg stanu prawnego na dzień podpisania zarządzenia - Ustawa z dnia 8.03.2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. 2013, poz. 403).