Zasady sprawozdawania oraz warunki rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Dzienniki resortowe

NFZ.2021.42/1 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 42/2021/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 5 marca 2021 r.
w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Na podstawie art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt 21 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 i 1292) oraz polecenia Ministra Zdrowia z dnia 2 marca 2021 r. wydanego na podstawie art. 11h ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "Funduszem", sporządza i prowadzi zgodnie ze swoją właściwością miejscową wykaz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, zwany dalej "wykazem".
2. 
Do wykazu wpisuje się podmioty, o których mowa w ust. 1, według miejsca prowadzenia ich działalności.
3. 
W wykazie umieszcza się dane podmiotów, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. 
Wykaz, odrębnie dla każdego z województw, podlega ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia.
5. 
Wzór wykazu jest określony w załączniku nr 1 do zarządzenia.
6. 
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1, udzielone przez podmioty wpisane do wykazu, finansowane są przez właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
7. 
Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są przez szpitale, w stosunku do których właściwy organ wydał polecenie albo nałożył obowiązek, na podstawie art. 10 ust. 2, art. 10d ust. 2, art. 11 ust. 1 i 4, art. 11h ust. 1-4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwanej dalej "ustawą", i tworzące tzw. system zabezpieczenia COVID-19, poprzez zapewnienie w tych szpitalach na:
1)
poziomie I - łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2;
2)
poziomie II - łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym łóżek intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej;
3)
(uchylony)
4)
(uchylony)
8. 
Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są przez szpitale, zlokalizowane w miejscu nieprzeznaczonym dotychczas do udzielania tych świadczeń, w którym są udzielane świadczenia zdrowotne pacjentom podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2, spełniające warunki określone w § 3 ust. 1a i 1b rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wymagań jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. poz. 595 oraz z 2020 r. poz. 1943), których dotyczy polecenie albo obowiązek wydane albo nałożone przez właściwy organ, na podstawie art. 10d ust. 2 albo art. 11h ust. 1-4 ustawy, zwane dalej "szpitalami tymczasowymi".
§  2. 
1. 
Opłata ryczałtowa za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej obejmuje:
1)
w przypadku transportu sanitarnego - pozostawanie w dyspozycji obsady kadrowej oraz środka transportu sanitarnego spełniającego cechy techniczne i jakościowe określone w obowiązującej Polskiej Normie PN-EN 1789 dla środka transportu drogowego;
2)
w przypadku doraźnych świadczeń stomatologicznych dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2 - pozostawanie w gotowości do udzielania świadczeń, nie mniej niż 8 godzin na dobę, obsady kadrowej oraz sprzętu w dni powszednie, soboty, niedziele i święta;
3)
w przypadku punktu pobrań materiału biologicznego do przeprowadzenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 od osób, którym zlecono wykonanie testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, za pośrednictwem systemu informatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845, z późn. zm.) - pozostawanie w gotowości do pobrania materiału biologicznego przez co najmniej dwie godziny dziennie, zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z dyrektorem właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu;
4)
w przypadku mobilnego zespołu wymazowego - pozostawanie w gotowości, minimum 8 godzin na dobę, zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z dyrektorem właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu, do pobrania materiału biologicznego w miejscu zamieszkania osób, którym zlecono wykonanie testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, za pośrednictwem systemu informatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia;
5)
w przypadku świadczeń udzielanych na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń w reżimie sanitarnym uwzględniającym wprowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii;
6)
(uchylony)
7)
w przypadku świadczeń innych niż określone w pkt 1-6 - pozostawanie w dyspozycji obsady kadrowej oraz wolnych łóżek;
8) 1
 w przypadku świadczeń udzielanych w szpitalu tymczasowym - pozostawanie w dyspozycji obsady kadrowej oraz wolnych łóżek, z zachowaniem następujących zasad rozliczeniowych:
a)
w przypadku produktu rozliczeniowego 99.01.0022 Opłata ryczałtowa za gotowość do udzielania świadczeń jest naliczana za moduł obejmujący nie więcej niż 56 łóżek, a gdy co najmniej 48 z tych łóżek jest już zajętych, za moduł kolejnych nie więcej niż 28 łóżek, a gdy co najmniej 24 łóżka w module 28 - łóżkowym są już zajęte, opłata ryczałtowa jest naliczana za moduł kolejnych nie więcej niż 28 łóżek, o ile tyle jest dostępnych. W ten sam sposób tworzy się kolejne moduły, w sytuacji konieczności zwiększenia ich liczby,
b)
opłatę nalicza się przez okres, gdy spełnione są warunki naliczenia opłaty ryczałtowej dotyczące liczby zajętych łóżek oraz przez okres kolejnych 14 dni, pod warunkiem zapewnienia wymaganej obsady kadrowej,
c)
w przypadku rozliczania świadczeń związanych z leczeniem COVID-19 pacjenta wymagającego wentylacji mechanicznej w szpitalu tymczasowym świadczeniodawca zobowiązany jest do sprawozdawania produktu statystycznego o kodzie: 5.62.01.0000033 Leczenie pacjenta z COVID-19 wymagającego wentylacji mechanicznej w szpitalu tymczasowym.
2. 
Wartości opłat ryczałtowych określonych w ust. 1 pkt 1-4, 7 i 8 oraz cen świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 1, są określone w załączniku nr 2 do zarządzenia.
3. 
Sposób ustalania wartości opłat ryczałtowych, o których mowa w ust. 1 pkt 5, jest określony w załączniku nr 3 do zarządzenia.
4. 
Warunkiem rozliczenia świadczeń z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w podmiotach leczniczych, będących zakładami lecznictwa uzdrowiskowego lub podmiotami realizującymi rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnym, jest ich realizacja zgodna z warunkami określonymi w załączniku nr 6a do zarządzenia.
5. 
Warunkiem rozliczenia świadczeń z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w podmiotach leczniczych realizujących rehabilitację leczniczą w trybie ambulatoryjnym lub domowym, jest ich realizacja zgodna z warunkami określonymi w załączniku nr 6b do zarządzenia.
6. 
Warunkiem rozliczenia świadczeń w zakresie rehabilitacji psychiatrycznej dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń psychiatrycznych lub rehabilitacji psychiatrycznej jest ich realizacja zgodna z programem określonym w załączniku nr 6c do zarządzenia.
§  3. 
1. 
W celu rozliczenia świadczeń, o których mowa w § 1, podmiot wpisany do wykazu przekazuje do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu, do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu ich udzielenia rachunek z tytułu udzielenia tych świadczeń oraz:
1)
jednolity plik sprawozdawczy stosowany do wymiany informacji między świadczeniodawcami a Funduszem, zgodnie ze wzorem i w formacie określonym przez Prezesa Funduszu; albo
2)
sprawozdanie dotyczące świadczeń objętych rachunkiem, z zastrzeżeniem ust. 4.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przekazuje się w formie papierowej lub w formie elektronicznej, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Funduszu, za pośrednictwem dedykowanych serwisów internetowych lub usług informatycznych, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności tych dokumentów.
3. 
Informacja o sposobie sprawozdawania poszczególnych produktów rozliczeniowych określona jest w załączniku nr 2 do zarządzenia.
4. 
Sprawozdanie z wykonanych świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5, stanowi przekazany przez świadczeniodawcę raport statystyczny do umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
5. 
Na wniosek podmiotu wpisanego do wykazu, dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu może ustalić inne, niż określone w ust. 1, terminy rozliczenia świadczeń, o których mowa w § 1.
6. 
Wzór sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 4 do zarządzenia.
7. 
Należność z tytułu realizacji świadczeń, o których mowa w § 1, oddział wojewódzki Funduszu wypłaca w terminie 7 dni od dnia otrzymania dokumentów, o których mowa w ust. 1. Należność, o której mowa w zdaniu pierwszym, jest wypłacana na rachunek bankowy podmiotu wpisanego do wykazu.
8. 
W sytuacji nieuzasadnionej odmowy udzielenia świadczenia osobie z podejrzeniem zakażenia lub zakażonej wirusem SARS-CoV-2, należność, o której mowa w ust. 7, może zostać pomniejszona o równowartość dobowej opłaty ryczałtowej za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, o której mowa w § 2 ust. 1.
9. 
Należność z tytułu realizacji świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 8, jest pomniejszana o środki otrzymane na pokrycie kosztów wynagrodzeń:
1)
osób wykonujących zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711) sfinansowanych przez Fundusz na podstawie polecenia Ministra Zdrowia;
2)
osób, skierowanych do pracy w szpitalu tymczasowym na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, sfinansowanych przez właściwego wojewodę albo Ministra Zdrowia.
10. 
Wartość środków otrzymanych na pokrycie kosztów wynagrodzeń, o którą pomniejszana jest należność z tytułu realizacji świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 8, za dany miesiąc, jest równa wartości tych środków otrzymanych w tym miesiącu. W celu rozliczenia środków otrzymanych na pokrycie kosztów wynagrodzeń, o których mowa w ust. 9, podmiot wpisany do wykazu przekazuje do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu dokument księgowy wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1.
11. 
Informacja o numerze rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 7, jest przekazywana przez podmiot wpisany do wykazu do oddziału wojewódzkiego Funduszu. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, przekazuje się w formie papierowej lub w formie elektronicznej za pośrednictwem dedykowanych serwisów internetowych lub usług informatycznych, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 5 do zarządzenia.
12. 
(uchylony)
13.  2
 W przypadku udzielania przez podmiot wykonujący działalność leczniczą świadczeń polegających na obejmowaniu pacjentów opieką w izolatorium w związku z przeciwdziałaniem zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, podmiot ten przekazuje do właściwego dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu informacje dotyczące liczby pokoi, w których zorganizowane zostało izolatorium, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia.
14.  3
 Dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu wpisuje do wykazu nie więcej niż dwa izolatoria wskazane przez wojewodę.
§  4. 
1. 
Świadczeń, o których mowa w § 1, nie finansuje się na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
2. 
Świadczenia opieki zdrowotnej niezwiązane z przeciwdziałaniem COVID-19, są finansowane na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
§  4a. 
Na wniosek świadczeniodawcy, dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia może wyrazić zgodę na sprawozdanie i rozliczenie grupami JGP: D16, D18, D37E, D37F, D46, D50, D52, E53G, świadczeń zrealizowanych na rzecz pacjentów po przebytej infekcji SARS-CoV-2 wymagających dalszego leczenia szpitalnego i przeniesionych na inny oddział tego samego lub innego szpitala z oddziałów szpitalnych zapewniających łóżka na II lub IV poziomie systemu zabezpieczenia COVID-19 lub przeniesionych ze szpitali tymczasowych, w innych zakresach świadczeń niż określone dla wyżej wymienionych grup w zarządzeniu Prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.
§  5. 
Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia sporządzają do dnia 9 marca 2021 r. pierwszy wykaz na podstawie wykazu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, według stanu na dzień 8 marca 2021 r.
§  5a. 
1. 
Przepisy zarządzenia, do świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 1 ust. 1, udzielonych przez podmioty wpisane do wykazu, w zakresie teleporad, o których mowa w załączniku nr 2 lp. 54-57, stosuje się do dnia 31 marca 2021 r.
2. 
Sprawozdanie z wykonanych teleporad, o których mowa w ust. 1, przekazuje jednostka podległa ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwa w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia. Sprawozdanie przekazywane jest w postaci elektronicznej do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu, do dnia 10 kwietnia 2021 r. i zawiera dane obejmujące:
1)
nazwę podmiotu wykonującego działalność leczniczą i jego numer REGON;
2)
imię i nazwisko oraz numer PESEL i numer prawa wykonywania zawodu osoby udzielającej teleporady;
3)
identyfikator pacjenta, którym jest numer PESEL, a w przypadku jego braku seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
4)
kod produktu;
5)
datę i godzinę rozpoczęcia udzielania teleporady.
§  6. 
Do rozliczania i sprawozdawania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych do dnia 1 marca 2021 r. stosuje się przepisy zarządzenia Nr 187/2020/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, z zastrzeżeniem § 7.
§  7. 
Przepisy zarządzenia stosuje się do sprawozdawania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych od dnia 1 marca 2021 r., z zastrzeżeniem, że w przypadku świadczeń udzielonych pacjentom wymagającym hospitalizacji związanych z leczeniem COVID-19 lub pobytów związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 przepisy stosuje się do świadczeń zakończonych po dniu 28 lutego 2021 r. i niewykazywanych wcześniej w sprawozdaniach przekazanych na podstawie przepisów zarządzenia, o którym mowa w § 6.
§  8. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 9 marca 2021 r., z wyjątkiem § 5, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  4

Wykaz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19
Podmiot wykonujący działalność leczniczą 1rodzaj realizowanych świadczeńPoziom zabezpieczenia COViD - 19
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1 *transport sanitarny **leczenie / obserwacja w kierunku COVID-19izolatoriumdoraźne świadczenia stomatologicznetest na obecność wirusa SARS-CoV-2wstępna kwalifikacja typu pretriagepunkt pobrań
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Podmiot wykonujący działalność leczniczą 2rodzaj realizowanych świadczeń
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1 *transport sanitarny **leczenie / obserwacja w kierunku COVID-19izolatoriumdoraźne świadczenia stomatologicznetest na obecność wirusa SARS-CoV-2wstępna kwalifikacja typu pretriagepunkt pobrań
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
* w odniesieniu do transportu sanitarnego rozumiane jako miejsce stacjonowania zespołu
** liczba zespołów w danym miejscu
M, S - w odniesieniu do punktu pobrań informacja, czy mobilny zespół wyjazdowy (M), czy stacjonarny (S)
Wykaz - dodatkowa opłata ryczałtowa za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń w reżimie sanitarnym uwzględniającym wprowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii
Podmiot wykonujący działalność lecznicząrodzaj realizowanych świadczeń
świadczenia udzielane na podstawie umów o udzielanie świadczeń
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń POZX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń AOSX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń SZPX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń PSYX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń REHX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń STMX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń UZDX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń PROX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń SOKX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń SPOX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń OPHX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń RTMX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń PDTX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń PILOTAŻX
Wykaz - Porady lekarskie udzielane na rzecz pacjenta z dodatnim wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2
Podmiot wykonujący działalność lecznicząrodzaj realizowanych świadczeń
świadczenia udzielane na podstawie umów o udzielanie świadczeń
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń POZX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń SZPX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń AOSX
Wykaz - Wykonanie testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2
Podmiot wykonujący działalność lecznicząrodzaj realizowanych świadczeń
świadczenia udzielane na podstawie umów o udzielanie świadczeń
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń SZPX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń RTMX
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń POZX
Wykaz - Kwalifikacja do programu Domowa Opieka Medyczna
Podmiot wykonujący działalność lecznicząrodzaj realizowanych świadczeń
świadczenia udzielane na podstawie umów o udzielanie świadczeń
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń POZX
Wykaz podmiotów wykonujących działalność leczniczą i aptek ogólnodostępnych realizujących szczepienia przeciw COVID-19
Podmiot wykonujący działalność leczniczą/ podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną (1)szczepienie personeluszczepienie populacyjne
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1rodzaj punktu*rodzaj punktu*, liczba zespołów (w miejscu)
nazwa/ nazwa apteki:W-
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Podmiot wykonujący działalność leczniczą/ podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną (2)szczepienie personeluszczepienie populacyjne
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1rodzaj punktu*rodzaj punktu*, liczba zespołów (w miejscu)
nazwa/ nazwa apteki:PPOP
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony2
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Miejsce udzielania świadczeń 2rodzaj punktu*rodzaj punktu*, liczba zespołów (w miejscu)
nazwa/ nazwa apteki:-WPS
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony1
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Podmiot wykonujący działalność leczniczą/ podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną (3)szczepienie personeluszczepienie populacyjne
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1rodzaj punktu*rodzaj punktu*, liczba zespołów (w miejscu)
nazwa/ nazwa apteki:-PSP
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony4
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Miejsce udzielania świadczeń 2rodzaj punktu*rodzaj punktu*, liczba zespołów (w miejscu)
nazwa/ nazwa apteki:-DT
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony2
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Podmiot wykonujący działalność leczniczą/ podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną (4)szczepienie personeluszczepienie populacyjne
Miejsce udzielania świadczeń 1rodzaj punktu*rodzaj punktu*, liczba zespołów (w miejscu)
nazwa/ nazwa apteki:-APT
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony1
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
* W - szpital węzłowy, P - pozostałe podmioty szczepiące personel (w tym szczepiące swoich pacjentów (m.in. ZOL), POP - punkt szczepień populacyjnych, PSP - punkt szczepień powszechnych, DT - punkt typu drive-thru, WPS - wyjazdowy punkt szczepień, APT - punkt szczepień w aptece ogólnodostępnej
Wykaz podmiotów wykonujących działalność leczniczą realizujących szczepienia przeciw COVID-19 przez zespoły wyjazdowe szczepiące wyłącznie w miejscu zamieszkania/pobytu pacjenta
Podmiot wykonujący działalność leczniczą 1
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1 (obszar)liczba zespołów
obszar działania:
Podmiot wykonujący działalność leczniczą 2
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1 (obszar)liczba zespołów
obszar działania:
Wykaz podmiotów wykonujących działalność leczniczą realizujących szczepienia przeciw COVID-19 - tymczasowe punkty szczepień
Przyczyna utworzenia tymczasowego punktu szczepień przeciw COVID-19np. zaszczepienie osób z przewlekłą niewydolnością nerek w stacji dializ
Podmiot wykonujący działalność leczniczą 1
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1liczba zespołów
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Miejsce udzielania świadczeń 2liczba zespołów
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Podmiot wykonujący działalność leczniczą 2
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1liczba zespołów
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Wykaz podmiotów realizujących szczepienia przeciw grypie
Podmiot wykonujący działalność leczniczą (1)
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Podmiot wykonujący działalność leczniczą (2)
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Miejsce udzielania świadczeń 2
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Podmiot wykonujący działalność leczniczą (3)
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Miejsce udzielania świadczeń 2
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Podmiot wykonujący działalność leczniczą (4)
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Wykaz podmiotów udzielających świadczeń dializoterapii ambulatoryjnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19
Podmiot wykonujący działalność lecznicząrodzaj i zakres realizowanych świadczeń
świadczenia udzielane na podstawie umów o udzielanie świadczeń
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń SOK w zakresie hemodializoterapiaX
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń SOK w zakresie hemodializoterapia - z zapewnieniem 24-godzinnego dyżuruX
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Wykaz podmiotów udzielających świadczenie Dodatkowy koszt pobytu pacjenta COVID-19 niezawarty w kosztach JGP
Podmiot wykonujący działalność lecznicząrodzaj i zakres realizowanych świadczeń
świadczenia udzielane na podstawie umów o udzielanie świadczeń
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnejX
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń leczenie szpitalneX
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Wykaz podmiotów wykonujących działalność leczniczą realizujących rehabilitację świadczeniobiorcy po przebytej chorobie COVID-19
Podmiot wykonujący działalność leczniczą 1zakład lecznictwa uzdrowiskowegopodmiot realizujący rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnympodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach ambulatoryjnychpodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach domowychpodmiot realizujący świadczenia rehabilitacji psychiatrycznej
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1zakład lecznictwa uzdrowiskowegopodmiot realizujący rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnympodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach ambulatoryjnychpodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach domowychpodmiot realizujący świadczenia rehabilitacji psychiatrycznej
nazwa:X
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Podmiot wykonujący działalność leczniczą 2zakład lecznictwa uzdrowiskowegopodmiot realizujący rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnympodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach ambulatoryjnychpodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach domowychpodmiot realizujący świadczenia rehabilitacji psychiatrycznej
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1zakład lecznictwa uzdrowiskowegopodmiot realizujący rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnympodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach ambulatoryjnychpodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach domowychpodmiot realizujący świadczenia rehabilitacji psychiatrycznej
nazwa:XX
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu
Podmiot wykonujący działalność leczniczą 3zakład lecznictwa uzdrowiskowegopodmiot realizujący rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnympodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach ambulatoryjnychpodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach domowychpodmiot realizujący świadczenia rehabilitacji psychiatrycznej
nazwa:
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony:
identyfikator REGON
Miejsce udzielania świadczeń 1zakład lecznictwa uzdrowiskowegopodmiot realizujący rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnympodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach ambulatoryjnychpodmiot realizujący fizjoterapię w warunkach domowychpodmiot realizujący świadczenia rehabilitacji psychiatrycznej
nazwa:X
adres: miejscowość/ kod pocztowy/ ulica i nr domu
telefon/ telefony
Data dodania do wykazu
Data wykreślenia z wykazu

ZAŁĄCZNIK Nr  2  5

Katalog produktów rozliczeniowych

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAŁĄCZNIK Nr  4  6

Nazwa podmiotu
REGON podmiotu
Sprawozdanie z liczby łóżek dostępnych do udzielania świadczeń w szpitalach I i II poziomu w okresie od dnia. .. do dnia. ..
LpNazwa zakładu leczniczegoVII cz. kodu resortowegoVIII cz. kodu resortowegoNazwa komórki organizacyjnej wg VIII cz. kodu resortowegoLiczba łóżekData od (RR-MM-DD)Data do (RR-MM-DD)
12345678
1.
2.
3.
4.
...
Miejscowość i data:
Imię i nazwisko Sporządzającego:
Nr telefonu:
Adres e-mail:
........................

Podpis*

osoby upoważnionej

do reprezentowania podmiotu

* kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka podmiotu zawierające nazwę, adres, NIP i REGON wraz z podpisem
Nazwa podmiotu
REGON podmiotu
Sprawozdanie z liczby respiratorów dostępnych do udzielania świadczeń w szpitalach II poziomu w okresie od dnia. .. do dnia. ..
LpNazwa zakładu leczniczegoLiczba respiratorówData od (RR-MM-DD)Data do (RR-MM-DD)
12345
1.
2.
3.
4.
...
Miejscowość i data:
Imię i nazwisko Sporządzającego:
Nr telefonu:
Adres e-mail:
........................

Podpis*

osoby upoważnionej

do reprezentowania podmiotu

* kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka podmiotu zawierające nazwę, adres, NIP i REGON wraz z podpisem
Nazwa podmiotu
REGON podmiotu
Sprawozdanie z realizacji gotowości i dostępności do udzielania świadczeń w okresie od dnia. .. do dnia. ..
LpKod produktuNazwa produktuData od (RR-MM-DD)Data do (RR-MM-DD)Liczba jednostek rozliczeniowychWartość jednostki rozliczeniowejWartość w zł
12345678=6*7
1.
2.
3.
4.
...
RAZEM- zł
Miejscowość i data:
Imię i nazwisko Sporządzającego:
Nr telefonu:
Adres e-mail:
.................................

Podpis*

osoby upoważnionej

do reprezentowania podmiotu

* kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka podmiotu zawierające nazwę, adres, NIP i REGON wraz z podpisem
Nazwa podmiotu
REGON podmiotu
Sprawozdanie z realizacji gotowości w zakresie transportu sanitarnego w okresie od dnia. .. do dnia. ..
LpKod produktuNazwa produktuLiczba zespołów (iloczyn liczby dni oraz liczby zespołów pozostających w gotowości w danym okresie sprawozdawczym)Wartość jednostkowa gotowości w złWartość w zł
123456=4*5
1.99.01.0001Opłata ryczałtowa za gotowość do transportu sanitarnego realizowanego przez 1 osobę
2.99.01.0003Opłata ryczałtowa za gotowość do transportu sanitarnego realizowanego przez zespół co najmniej dwuosobowy
RAZEM- zł
Miejscowość i data:
Imię i nazwisko Sporządzającego:
Nr telefonu:
Adres e-mail:
.................................

Podpis*

osoby upoważnionej

do reprezentowania podmiotu

* kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka podmiotu zawierające nazwę, adres, NIP i REGON wraz z podpisem
Nazwa podmiotu
REGON podmiotu
Sprawozdanie z wykonanie testów antygenowych w okresie od dnia. .. do dnia. ..
LpIdentyfikator pacjenta *Kod produktuNazwa produktuData od (DD-MM-RR)Data do (DD-MM-RR)Liczba jednostek rozliczeniowychWartość jednostki rozliczeniowejWartość w zł
123456789=7*8
1.
2.
3.
4.
5.
6.
...
RAZEM- zł
* nr PESEL, a w przypadku jego braku seria i nr dokumentu tożsamości
Miejscowość i data:
Imię i nazwisko Sporządzającego:
Nr telefonu:
Adres e-mail:
........................

Podpis **

osoby upoważnionej

do reprezentowania podmiotu

** kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka podmiotu zawierające nazwę, adres, NIP i REGON wraz z podpisem
Nazwa podmiotu:
REGON podmiotu (9 znaków):
OW NFZ:
Sprawozdanie za miesiąc ..... z wykonania szczepień przeciwko SARS-CoV-2 za okres od dnia ..... do dnia .....
Lpmiesiac wykonaniaKod produktu rozliczeniowegoNazwa produktu rozliczeniowegoLiczba wykonanych szczepieńWartość produktu rozliczeniowego (zł)Wartość w zł
1234567=5*6
1.
2.
3.
4.
......
RAZEM
Miejscowość i data:
Imię i nazwisko Sporządzającego:
Nr telefonu:
Adres e-mail:
........................

Podpis *

osoby upoważnionej

do reprezentowania podmiotu

* kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka podmiotu zawierające nazwę, adres, NIP i REGON wraz z podpisem
Nazwa podmiotu:
REGON podmiotu (9 znaków):
Sprawozdanie za miesiąc ..... z wykonania szczepień przeciwko grypie za okres od dnia ..... do dnia .....
Lpmiesiac wykonaniaKod produktu rozliczeniowegoNazwa produktu rozliczeniowegoLiczba wykonanych szczepieńWartość produktu rozliczeniowego (zł)Wartość w zł
1234567=5*6
1.
2.
3.
4.
......
RAZEM
Miejscowość i data:
Imię i nazwisko Sporządzającego:
Nr telefonu:
Adres e-mail:
........................

Podpis *

osoby upoważnionej

do reprezentowania podmiotu

* kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka podmiotu zawierające nazwę, adres, NIP i REGON wraz z podpisem
Nazwa podmiotu
REGON podmiotu
Informacja dotycząca liczby pokoi, w których zorganizowane zostało izolatorium*
LpNazwa obiektu, w którym zorganizowane zostało izolatoriumAdres obiektu, w którym zorganizowane zostało izolatoriumLiczba pokoiOkres, na który została zawarta umowa**
jednoosobowychdwuosobowychwiecej niż dwuosobowychData od (RR-MM-DD)Data do (RR-MM-DD)
12345678
1.
2.
3.
4.
...
* należy przekazać do OW NFZ w dniu następującym po rozpoczęciu działalności przez izolatorium lub w dniu następującym po każdej zmianie stanu faktycznego
** dotyczy podmiotów, które zorganizowały izolatorium w obiektach podmiotu trzeciego.
Miejscowość i data:
Imię i nazwisko Sporządzającego:
Nr telefonu:
Adres e-mail:
.................................

Podpis***

osoby upoważnionej

do reprezentowania podmiotu

*** kwalifikowany podpis elektroniczny albo pieczęć/nadruk/naklejka podmiotu zawierające nazwę, adres, NIP i REGON wraz z podpisem

ZAŁĄCZNIK Nr  6a  7  

Program i warunki realizacji świadczeń z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w podmiotach leczniczych będących zakładami lecznictwa uzdrowiskowego lub podmiotach realizujących rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnym, które posiadają niezbędną bazę zabiegową do prowadzenia rehabilitacji pacjentów.

Cel rehabilitacjiCelem rehabilitacji jest poprawa sprawności oddechowej, wydolności wysiłkowej i krążeniowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcia zdrowia psychicznego pacjentów w stanie średnim lub ciężkim.
Podstawa rehabilitacji

i kryteria kwalifikacji

1. Świadczenia rehabilitacji COVID-19 realizowane są na podstawie skierowania wystawionego świadczeniobiorcy przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończonym leczeniu potwierdzonej* choroby COVID-19 (rozpoznanie według jednostki chorobowej ICD - 10, będącej podstawą do rehabilitacji i będącej następstwem choroby COVID - 19).

* dodatni wynik testu PCR w kierunku SARS-CoV-2 lub wypis z leczenia szpitalnego

2. Skierowanie składa się do świadczeniodawcy realizującego program rehabilitacji dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19, przy czym rozpoczęcie rehabilitacji COVID-19 następuje w terminie do 12 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19, z zastrzeżeniem, że jedna osoba może skorzystać z programu rehabilitacji jeden raz.
3. Zakończenie leczenia w kierunku COVID - 19 określa się jako:

a) datę zakończenia izolacji domowej, lub

b) datę wypisu ze szpitala, lub

c) datę wypisu z izolatorium.

4. Świadczenia są udzielane świadczeniobiorcom, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru pielęgniarskiego.
5. Klinicznym kryterium kwalifikacji pacjentów do objęcia świadczeniem są powikłania lub następstwa po przebytym COVID-19 w zakresie układu oddechowego lub układu krążenia lub układu nerwowego lub narządu ruchu (wynik 1-4 przy ocenie* stanu zdrowia w skali od 0 do 4 na podstawie codziennego funkcjonowania pacjenta i odczuwania objawów po przebyciu COVID-19) lub spadek siły mięśniowej z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej skalą MRC (0-5)

lub stopień nasilenia duszności wg skali mMRC w stopniu 2-3.

*kwestionariusz oceny codziennego funkcjonowania pacjenta po przebyciu COVID-19 wg F.A. Klok 2020 (Post-COVID-19 Functional Status [PCFS] scale - załącznik nr 1 do Programu

U każdego pacjenta powinna być wykonana ocena dolegliwości utrzymujących się po przebyciu COVID-19 w skali od 0 do 10 - załącznik nr 2 do Programu)

Kryterium kwalifikacji pacjentów z dominującymi problemami układu oddechowego do objęcia świadczeniem jest wynik w skali nasilenia duszności mMRC >2.

6. Z programu wyłącza się świadczeniobiorców, którzy odbyli już program z zakresu rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19 lub zakwalifikowani zostali do świadczeń w ramach programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19.
Czas trwaniaCzas trwania rehabilitacji COVID- 19 wynosi od 2 do 6 tygodni.
Badania diagnostyczne wymagane przy kwalifikacji do leczenia1) badania obrazowe RTG lub MR lub TK klatki piersiowej z opisem wykonane w czasie leczenia lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby;

2) aktualna morfologia, CRP;

3) aktualne badanie EKG

4) inna dokumentacja medyczna dotycząca leczenia COVID-19 lub objawów pocovidowych, mająca wpływ na ocenę stanu zdrowia pacjenta

5) przy dominującym problemie kardiologicznym badanie echokardiograficzne serca wykonane w czasie lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby

Wyżej wymienione wyniki badań należy dołączyć do skierowania (dopuszcza się nie załączenie badania EKG, w sytuacji gdy może być ono wykonane u realizatora rehabilitacji przy przyjęciu świadczeniobiorcy).

Wymagania formalneProgram realizowany jest przez podmioty posiadające podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń w trybie stacjonarnym w rodzaju rehabilitacja lecznicza lub leczenie uzdrowiskowe lub leczenie szpitalne.
Organizacja i wyposażenieOrganizacja i wyposażenie podmiotu leczniczego zgodne z wymogami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1838) lub rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 265), a ponadto:

1) stanowisko do tlenoterapii (butla lub koncentrator lub z centralnej tlenowni): 1/10 pacjentów;

2) kardiomonitory

3) pulsoksymetry

4) waga medyczna

5) aparat EKG

6) zestaw R, defibrylator;

7) pracownia spirometryczna / spirometr;

8) nebulizatory;

9) inhalatory ultradźwiękowe;

10) stół do terapii manualnej;

11) system do treningów monitorowanych;

12) wyposażenie w sprzęt do treningów interwałowych (ergometr rowerowy, wiosłowy lub bieżnia ruchoma nie mniej niż 1 na 10 świadczeniobiorców),

13) całodobowy dostęp do RTG, badań diagnostycznych, w tym gazometrii.

Personel1) lekarz specjalista w dziedzinie pulmonologii lub rehabilitacji leczniczej lub kardiologii lub ortopedii i traumatologii lub neurologii lub chorób wewnętrznych *** lub balneologii i medycyny fizykalnej** - równoważnik co najmniej 1 etatu na pierwsze rozpoczęte 25 łóżek, w tym co najmniej ¼ etatu lekarza specjalisty z rehabilitacji medycznej lub w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej lub ¼ etatu lekarza specjalisty balneoklimatologa lub w trakcie specjalizacji z balneoklimatologii;

2) na każde kolejne rozpoczęte łóżko - równoważnik co najmniej części wymiaru etatu proporcjonalnie do liczby łóżek w oddziale - lekarz specjalista określony w pkt. 1 lub lekarz w trakcie specjalizacji - tj. lekarz, który:

a) rozpoczął specjalizację w szczegółowej dziedzinie medycyny przed dniem 30 września 2014 r. - w przypadku posiadania specjalizacji II stopnia lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 16 ust. 10, art. 16g ust. 1 oraz art. 16x ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r. poz. 790), oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę lub

b) ukończył pierwszy rok specjalizacji - w przypadku specjalizacji w innych niż wymienione w lit. a i c dziedzinach medycyny oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę lub

c) ukończył drugi rok specjalizacji - w przypadku specjalizacji w dziedzinie okulistyki lub dermatologii i wenerologii oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę;

3) pielęgniarki - zapewnienie całodobowej opieki;

4) fizjoterapeuta - równoważnik co najmniej 1 etatu na pierwsze rozpoczęte 10 łóżek, każde kolejne rozpoczęte łóżko - równoważnik co najmniej części wymiaru etatu proporcjonalnie do liczby łóżek w oddziale;

5) psycholog lub psycholog posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie psychologii klinicznej - równoważnik co najmniej 1/2 etatu przeliczeniowego na 25 pacjentów.

**w rozumieniu rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 168).

***w rozumieniu rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 265).

Organizacja udzielania

świadczeń

1) zapewnienie codziennego (w dniach wykonywania zabiegów) dostępu do lekarza w celu:

a) ustalenia i bieżącego korygowania programu leczenia,

b) interwencji lekarskich;

2) zapewnienie pomocy lekarskiej w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych na wezwanie pielęgniarki;

3) badanie lekarskie - co najmniej:

a) wstępne, w pierwszych 24 godzinach po przyjęciu,

b) cotygodniowe kontrolne,

c) końcowe, w ciągu 24 godzin przed wypisem;

4) specjalistyczne konsultacje lekarskie niezbędne do prowadzenia leczenia;

5) całodobowa opieka pielęgniarska - dyżur pielęgniarski w oddziale albo zmiana pielęgniarska w miejscu udzielania świadczeń;

6) codzienny poranny obchód lekarsko-pielęgniarski;

7) codzienny wieczorny obchód pielęgniarski;

8) dla jednego pacjenta, średnio co najmniej 4 zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie;

9) dopuszcza się udzielanie zabiegów fizjoterapeutycznych dla pacjenta, w tym zabiegów bodźcowych z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, po uprzedniej konsultacji lekarskiej;

10) terapia psychologiczna, psychoedukacja, terapia wspierająca pacjenta;

11) prowadzenie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.

Ocena stanu zdrowia i monitorowanie leczeniaOcena stanu zdrowia i monitorowanie leczenia polega na:

1) ocenie funkcjonowania pacjenta po przebyciu COVID-19 wg F.A. Klok 2020 (Post-COVID-19 Functional Status [PCFS] scale - załącznik nr 1 do Programu z udokumentowaniem zmian co najmniej trzykrotnie: przy przyjęciu, około połowy pobytu i przed zakończeniem leczenia rehabilitacyjnego.

2) ocenie dolegliwości utrzymujących się po przebyciu COVID-19 w skali od 0 do 10 - załącznik nr 2 do Programu

W zależności od dominującego problemu zdrowotnego, dwukrotnie w trakcie pobytu należy wykonać na początku lub najszybciej, jak pozwala stan kliniczny i funkcjonalny pacjenta oraz na końcu leczenia:

1) test wysiłkowy (test na ergometrze rowerowym lub test na bieżni ruchomej lub test 6-minutowego marszu) z oceną tolerancji wysiłkowej lub;

2) ocena nasilenia duszności (w skali mMRC) lub,

3) ocena stanu odżywienia (BMI oraz w skali NRS 2002 lub SGA), lub

4) ocena stopnia wydolności serca (w skali NYHA), lub

5) spirometryczna ocena czynnościowa układu oddechowego, lub

6) ocena funkcjonalna (w skali Barthel).

Rekomendowany program leczenia - ustalany wg indywidualnych wskazań (potrzeb świadczeniobiorcy)1) kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem: ćwiczeń ogólno usprawniających indywidualnych, usprawniania układu oddechowego (czynne ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia oddechowe czynne z oporem, nauka kaszlu i odkrztuszania), ćwiczeń równoważnych, ćwiczeń samoobsługi, innych ćwiczeń przywracających czynność układu oddechowego, metod neurofizjologicznych m. in. PNF oraz treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń na wolnym powietrzu;

2) metod specjalnych kinezyterapii, w tym terapii manualnej;

3) opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;

4) inhalacje indywidualne;

5) terenoterapia, treningi marszowe;

6) balneoterapia - wg indywidualnych wskazań,

7) masaż leczniczy - wg indywidualnych wskazań;

8) hydroterapia, fizykoterapia - wg indywidualnych wskazań;

9) treningi relaksacyjne;

10) edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia;

11) leczenie dietetyczne - wg indywidualnych wskazań;

12) wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących;

13) terapia psychologiczna.

Świadczenia dodatkoweW zakresie koniecznym do wykonania świadczeń w ramach programu na rzecz świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19, świadczeniodawca zapewnia świadczeniobiorcy badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne niezbędne w procesie leczenia.
Załączniki:

1. załącznik nr 1 Kwestionariusz oceny codziennego funkcjonowania pacjenta po przebyciu COVID -19

2. załącznik nr 2 Ocena dolegliwości utrzymujących się po przebyciu COVID - 19

Załącznik Nr  1

do Programu i warunków realizacji świadczeń z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w podmiotach leczniczych będących zakładami lecznictwa uzdrowiskowego lub podmiotach realizujących rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnym, które posiadają niezbędną bazę zabiegową do prowadzenia rehabilitacji pacjentów

REHABILITACJA PO COVID-19 - KARTA OCENY* OBJAWÓW ZESPOŁU POST-COVID-19
IMIĘ, NAZWISKO
PESEL
W jakim stopniu przebycie COVID-19 wpływa na codzienne życie pacjenta?
*ocena stanu zdrowia w skali od 0 do 4 na podstawie codziennego funkcjonowania pacjenta i odczuwania objawów po przebyciu COVID-19
DATA:PRZED REHABILITACJĄ:PO REHABILITACJI:
↓ OCENA ↓
Pacjent nie odczuwa żadnych ograniczeń w życiu codziennym ani objawów takich, jak duszność, zmęczenie, osłabienie mięśni, dolegliwości bólowe, zaburzenia pamięci, stany depresyjne lub niepokój.00
Pacjent może wykonywać wszystkie moje zwykłe obowiązki, lecz nadal odczuwa objawy takie, jak duszność, zmęczenie, osłabienie mięśni, dolegliwości bólowe, zaburzenia pamięci, stany depresyjne lub niepokój.11
Pacjent ma ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, musi czasem rezygnować z lub minimalizować ilość codziennych aktywności i obowiązków albo też poświęcać na nie więcej czasu. Nadal odczuwa objawy takie, jak duszność, zmęczenie, osłabienie mięśni, dolegliwości bólowe, zaburzenia pamięci, stany depresyjne lub niepokój, jednakże, nie potrzebuje pomocy innych osób w codziennym funkcjonowaniu.22
Pacjent ma ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, nie jest w stanie wykonywać swoich zwykłych obowiązków i aktywności z powodu odczuwania objawów takich, jak duszność, zmęczenie, osłabienie mięśni, dolegliwości bólowe, zaburzenia pamięci, stany depresyjne lub niepokój, jednakże jest w stanie zadbać o siebie bez pomocy innych osób.33
Pacjent ma poważne ograniczenia w życiu codziennym, nie jest w stanie zadbać o siebie bez pomocy innych osób i jest zależny od opieki innych z powodu odczuwania objawów takich, jak duszność, zmęczenie, osłabienie mięśni, dolegliwości bólowe, zaburzenia pamięci, stany depresyjne lub niepokój.44
Kwestionariusz oceny codziennego funkcjonowania pacjenta po przebyciu COVID-19 (Post-COVID-19 Functional Status [PCFS] scale) (wg F.A. Klok, 2020, za: "Charakterystyka choroby COVID-19, objawy oraz skutki zdrowotne. Rekomendacje i doświadczenia polskich klinicystów" z dnia 26.04.2021r.).

https://naukaprzeciwpandemii.pl/app/uploads/2021/05/biala-ksiega_charakterystyka-choroby-covid-19_v-1.1._maj-2021.pdf

ZAŁĄCZNIK Nr  6b  8  

PROGRAM FIZJOTERAPII DLA OSÓB PO PRZEBYCIU COVID-19

1.
Cel główny programu:

Wspomaganie pełnego powrotu do zdrowia i aktywności (w tym zawodowej) osób, po przebyciu COVID-19.

2.
Cele szczegółowe programu:
1)
poprawa tolerancji wysiłku fizycznego;
2)
zmniejszenie natężenia objawów związanych z przebyciem COVID- 19;
3)
edukacja "ozdrowieńców" w zakresie samodzielnego radzenia sobie z objawami związanymi z przebyciem COVID-19.
Program

fizjoterapii dla ozdrowieńców w systemie leczenia chorych z

COVID-19 - warunki ambulatoryjne i ośrodka/oddziału dziennego

Wymagania formalne1. Podmiotami mogącymi udzielać świadczeń w ramach przedmiotowego programu są podmioty wykonujące działalność leczniczą, odpowiadającą realizacji świadczeń w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna oraz w zakresach realizowanych w trybie ośrodka/oddziału dziennego, wpisane do rejestrów określonych w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711).

2. Program realizowany jest przez podmioty spełniające wymagania określone w programie, posiadające podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna oraz w zakresach realizowanych w trybie ośrodka/oddziału dziennego.

3. Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w przedmiotowym zakresie jest realizowane na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego po zakończonym leczeniu potwierdzonej* choroby COVID-19 (rozpoznanie według jednostki chorobowej ICD - 10, będącej podstawą do rehabilitacji i będącej następstwem choroby COVID-19).

* dodatni wynik testu PCR w kierunku SARS-CoV-2 lub wypis z leczenia szpitalnego.

4. Z programu wyłącza się świadczeniobiorców, którzy odbyli już program z zakresu fizjoterapii oraz z zakresu rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19 lub zakwalifikowani zostali do świadczeń w ramach programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19.

Warunki kwalifikacji do świadczenia1. Świadczeniem programu obejmuje się pacjentów, którzy przebyli COVID-19. Rozpoczęcie rehabilitacji następuje w terminie do 12 miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19. Zakończenie leczenia COVID-19 określa się jako:

a) datę zakończenia izolacji domowej, lub

b) datę wypisu ze szpitala, lub

c) datę wypisu z izolatorium.

2. Termin wizyty fizjoterapeutycznej pierwszorazowej wyznacza się nie wcześniej niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR w kierunku SARS-CoV-2 lub wypis z leczenia szpitalnego.

3. Klinicznym kryterium kwalifikacji pacjentów do objęcia świadczeniem jest występowanie duszności, która negatywnie wpływa na aktywność pacjentów - w skali mMRC (modified Medical Research Council) wynik ≥ 1 (0-4).
Czas trwaniaCzas trwania programu fizjoterapii dla osób po przebyciu COVID-19 wynosi od 2 do 6 tygodni.
Zakres świadczenia1. Realizacja programu podstawowego dla pacjentów, u których występuje nieznaczne pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego w skali duszności mMRC (modified Medical Research Council) uzyskany wynik ≥ 1, obejmuje:

1) jedną wizytę fizjoterapeutyczną wstępną,

2) wizytę terapeutyczną 2 razy w tygodniu do 6 tygodni,

3) jedną wizytę fizjoterapeutyczną końcową - przeprowadzona po 6 tygodniach od wizyty wstępnej,

4) Pierwsza wizyta terapeutyczna nie później niż 3 dni robocze od wizyty fizjoterapeutycznej wstępnej.

2. Realizacja programu rozszerzonego dla pacjentów, u których występuje pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego w skali duszności mMRC (modified Medical Research Council) uzyskany wynik ≥ 2 (0-4), obejmuje:

1) jedną wizytę fizjoterapeutyczną wstępną,

2) wizytę terapeutyczną częstotliwość ustalana indywidualnie, wynosi jednak od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni,

3) jedną wizytę fizjoterapeutyczną końcową - przeprowadzona po zakończeniu czasu trwania programu po 6 tygodniach od wizyty wstępnej.

Pierwsza wizyta terapeutyczna nie później niż 3 dni robocze od wizyty fizjoterapeutycznej wstępnej.

3. W przypadkach medycznie uzasadnionych dopuszcza się realizację jednej dodatkowej wizyty fizjoterapeutycznej w trakcie trwania programu.

PersonelŚwiadczenia udzielane są przez fizjoterapeutę w wymiarze co najmniej 1 etatu w zadeklarowanym czasie pracy gabinetu. Wymagane jest zapewnienie nadzoru magistra fizjoterapii posiadającego co najmniej 3- letnie doświadczenie w zawodzie fizjoterapeuty.
Organizacja udzielania świadczeń1.

1) Wizyta fizjoterapeutyczna wstępna obejmuje:

Badanie podmiotowe:

a) wywiad w zakresie występowania:

- chorób współistniejących,

- przeciwskazań do fizjoterapii,

b) Ocenę natężenia objawów zgłaszanych przez pacjenta, w tym:

- duszności - zmodyfikowana skala Borga [0-10], mMRC (0-4),

- zmęczenia - MFIS,

2) Badanie przedmiotowe:

a) ocenę wzorca oddechowego, częstości oddechów,

b) ocenę siły mięśniowej (manualnie lub z wykorzystaniem metod obiektywnych np. dynamometr ręczny),

c) badanie ciśnienia tętniczego krwi,

d) pulsoksymetria,

e) uwzględnienie badań dodatkowych przekazanych przez pacjenta,

f) ocenę tolerancji wysiłku fizycznego (6MWT lub ISWT lub 6MST lub 30CST) - dobór testu w zależności od ogólnego stanu chorego i możliwości technicznych.

3) Ocena sprawności fizycznej (SPPB),

4) Określenie programu fizjoterapii.

2. Wizyta terapeutyczna obejmuje co najmniej 4 procedury z listy podstawowych procedur stanowiących załącznik nr 1, w tym jedną procedurę związaną z edukacją pacjenta udzieloną na pierwszej i ostatniej wizycie terapeutycznej.

3. Wizyta fizjoterapeutyczna końcowa obejmuje:

1) Ocenę natężenia objawów (duszność - zmodyfikowana skala Borga, mMRC; zmęczenie - MFIS),

2) ocena tolerancji wysiłku fizycznego (6MWT lub ISWT lub 6MST lub 30CST) - dobór testu w zależności od ogólnego stanu chorego i możliwości technicznych,

3) ocena sprawności fizycznej (SPPB),

4) zalecenia,

5) Przekazanie informacji do lekarza kierującego o zastosowanym leczeniu i jego efektach.

4. Uczestnik programu w czasie trwania programu nie może korzystać z innych świadczeń rehabilitacyjnych zarówno ze środków programu, jak i innych środków na realizację świadczeń rehabilitacyjnych.

Na 1 etat przeliczeniowy fizjoterapeuty w ciągu jednego dnia pracy możliwa jest realizacja świadczeń u nie więcej niż 14 świadczeniobiorców.

5. Program nie obejmuje usług z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Wyposażenie w sprzęt i aparaturę medycznąWarunki wymagane:

1) pulsoksymetr napalcowy,

2) pulsometr (pomiar tętna w czasie wysiłku),

3) aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi,

4) stoper,

5) korytarz o długości min. 30 m lub step (wysokość nie mniej niż 20 cm),

6) sprzęt do treningu o zmiennym oporze,

7) cykloergometr.

Program

fizjoterapii dla ozdrowieńców w systemie leczenia chorych z

COVID-19 - warunki domowe

Wymagania formalne1. Podmiotami mogącymi udzielać świadczeń w ramach przedmiotowego programu są podmioty wykonujące działalność leczniczą odpowiadającej realizacji fizjoterapii w warunkach domowych, wpisane do rejestrów określonych w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej.

2. Program realizowany jest przez podmioty spełniające wymagania określone w programie, posiadające podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń w zakresie fizjoterapia domowa.

3. Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w przedmiotowym zakresie realizowane jest na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Warunki kwalifikacji

do świadczenia

1. Świadczeniem programu obejmuje się pacjentów, którzy przebyli COVID-19. Rozpoczęcie rehabilitacji następuje w terminie do 12 miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19. Zakończenie leczenia COVID-19 określa się jako:

a) datę zakończenia izolacji domowej, lub

b) datę wypisu ze szpitala, lub

c) datę wypisu z izolatorium.

2. Termin wizyty fizjoterapeutycznej pierwszorazowej wyznacza się nie wcześniej niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR w kierunku SARS-CoV-2 lub wypis z leczenia szpitalnego.

3. Klinicznymi kryteriami kwalifikacji pacjentów do objęcia świadczeniem są:

1) świadczeniobiorcy, którzy ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się nie mogą dotrzeć do świadczeniodawców udzielających świadczeń w ramach programu fizjoterapii ambulatoryjnej dla osób, po przebyciu COVID-19,

2) 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej MRC (0-5),

3) duszność (w skali mMRC (modified Medical Research Council) wynik ≥ 1 (0-4) lub

4) zespół słabości nabyty podczas pobytu na OIT (ang. ICU Acquired Weakness).

Zakres świadczenia1. Realizacja programu obejmuje:

1) jedną wizytę fizjoterapeutyczną wstępną,

2) wizyty terapeutyczne - częstotliwość ustalana indywidualnie, wynosi jednak nie więcej niż 3 razy w tygodniu przez 6 tygodni,

3) jedną wizytę fizjoterapeutyczną końcową - przeprowadzona po 6 tygodniach od wizyty wstępnej.

2. Pierwsza wizyta terapeutyczna nie później niż 3 dni robocze od wizyty fizjoterapeutycznej wstępnej. W przypadkach medycznie uzasadnionych dopuszcza się realizację jednej dodatkowej wizyty fizjoterapeutycznej w trakcie trwania programu.

PersonelŚwiadczenia udzielane są przez fizjoterapeutę w wymiarze co najmniej 1 etatu w zadeklarowanym czasie pracy komórki.
Organizacja udzielania

świadczeń

1. Wizyta fizjoterapeutyczna wstępna obejmuje:

1) Badanie podmiotowe:

a) wywiad w zakresie występowania:

- chorób współistniejących,

- przeciwskazań do fizjoterapii,

b) Ocenę natężenia objawów zgłaszanych przez pacjenta, w tym:

- duszności - zmodyfikowana Skala Borga [0-10], mMRC,

- zmęczenia - MFIS

2) Badanie przedmiotowe:

a) ocenę wzorca oddechowego, częstości oddechów,

b) ocenę siły mięśniowej (manualnie lub z wykorzystaniem metod obiektywnych np. dynamometr ręczny),

c) badanie ciśnienia tętniczego krwi,

d) pulsoksymetria,

e) uwzględnienie badań dodatkowych przekazanych przez pacjenta,

f) ocenę tolerancji wysiłku fizycznego - dobór testu w zależności od ogólnego stanu chorego i możliwości technicznych,

3) Inne testy w zależności od stanu chorego (np. skala Barthel),

4) Określenie programu fizjoterapii.

2. Wizyta terapeutyczna obejmuje co najmniej 4 procedury z listy podstawowych procedur stanowiących załącznik nr 1 wykaz procedur ICD - 10 Ambulatorium, w tym jedną procedurę związaną z edukacją pacjenta udzieloną na pierwszej i ostatniej wizycie terapeutycznej.

3. Wizyta fizjoterapeutyczna końcowa obejmuje:

1) ocenę natężenia objawów (duszność - zmodyfikowana skala Borga, mMRC; zmęczenie - MFIS;),

2) ocena tolerancji wysiłku fizycznego - dobór testu w zależności od ogólnego stanu chorego i możliwości technicznych,

3) zalecenia,

4) przekazanie informacji do lekarza kierującego o zastosowanym leczeniu i jego efektach.

4.

1) Uczestnik programu w czasie trwania programu nie może korzystać z innych świadczeń rehabilitacyjnych zarówno ze środków programu, jak i innych środków na realizację świadczeń rehabilitacyjnych;

2) Na 1 etat przeliczeniowy fizjoterapeuty w ciągu jednego dnia pracy możliwa jest realizacja świadczeń u nie więcej niż 7 świadczeniobiorców;

3) Program nie obejmuje usług z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Wyposażenie w sprzęt

i aparaturę medyczną

Warunki wymagane:

1) pulsoksymetr napalcowy,

2) pulsometr (pomiar tętna w czasie wysiłku),

3) aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi,

4) stoper.

Lista skrótów:

1) mMRC (ang. modified Medical Research Council) - zmodyfikowana skala MRC (0-4) do oceny duszności;

2) MRC (ang. Medical Research Council) - skala do oceny siły mięśniowej (0-5);

3) MFIS (ang. modified Fatigue Impact Scale) - skala wpływu zmęczenia;

4) 6MWT (ang. Six Minutes Walking Test)- test 6-minutowego marszu;

5) ISWT (ang. Intcremental Shuttle Walking Test) - stopniowany, wahadłowy;

6) test marszowy; 6MST (ang. Six Minutes Step Test) - 6-minutowy test na stepie;

7) SPPB (ang. Short Physical Performance Battery) - test sprawności fizycznej;

8) 30CST (ang. 30 sec chair stand test) - 30-sekundowy test wstawania z krzesła;

Składowe programu:

Podstawą programu są dwa elementy: trening fizyczny i edukacja. Dodatkowo, w zależności od potrzeb chorego możliwe jest włączenie dodatkowych elementów terapii, m. in. techniki mobilizacji i ewakuacji wydzieliny, trening równowagi, metody specjalne dedykowane chorym z deficytami neurologicznymi itp.

Obligatoryjnie program musi zawierać edukację pacjenta. W sytuacji wskazań do "Inne" (patrz wyżej) lub znacznych ograniczeń funkcjonalnych (np. duże deficyty neurologiczne) ograniczających możliwości stosowania treningu fizycznego, można zastąpić go procedurami z zakresu "Inne".

TRENING FIZYCZNYEDUKACJAINNE

TRENING FIZYCZNY:

Trening aerobowy

W zależności od poziomu tolerancji wysiłku fizycznego trening ciągły lub interwałowy o intensywności określonej na podstawie wyników z badania wstępnego.

Trening wytrzymałościowy ciągłyTrening wytrzymałościowy interwałowy
TrybCiągłyInterwałowy:
30 sek. ćwiczeń, 30 sek. przerwy,

20 sek. ćwiczeń, 40 sek. przerwy.

IntensywnośćPoczątkowo niska lub umiarkowana*Początkowo niska lub umiarkowana*
Czas trwaniaPoczątkowo 10-12 min przez pierwsze 3-4 sesjePoczątkowo 12-15 min przez pierwsze 3-4 sesje
ProgresjaWzrost intensywności o 5-10%

(ocena tolerancji)

Wzrost intensywności o 5-10%

(ocena tolerancji)

Docelowy czas trwania 30 min.Docelowy czas trwania 40 min

(włączając przerwy)

Postrzeganie wysiłku2- 3w skali Borga** początkowo, przy dobrej tolerancji możliwe zwiększenie intensywności2- 3w skali Borga** początkowo, przy dobrej tolerancji możliwe zwiększenie intensywności

*Ocena tolerancji poprzez kontrole natlenienie (pulsoksymetr).

**Skala Borga 10-punktowa określająca intensywność odczuwanego wysiłku.

Trening oporowy

Trening oporowy dobrany indywidualnie dla pacjenta na postawie jednostki RM oraz tolerancji wysiłku fizycznego pacjenta (ocena występowania desaturacji).

Wskazany jest trening siłowo-wytrzymałościowy.

SiłaSiła, wytrzymałośćWytrzymałość
Obciążenie80-100% z 1RM*70-85% z 1RM*30-80% z 1RM*
Objętość1-3 serie po 1-8 powtórzeń3 serie po 8-12 powtórzeń1-3 serie po 20-30 powtórzeń
Odpoczynek2-3 min1-2 min1 min
Progresja2-10% wzrostu60-70% z 1RM----

1RM - (ang. one repetition maximum) - maksymalny ciężar, jaki może być podniesiony przez chorego, z zaangażowaniem określonej grupy mięśni.

EDUKACJA PACJENTA

Realizowana w trakcie trwania programu fizjoterapii.

Celem edukacji pacjenta jest zwiększenie świadomości dotyczącej powikłań związanych z przebyciem COVID-19 oraz nauczeniem sposobów radzenia z nimi, tak aby ograniczyć ich wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Edukacja powinna obejmować poniższe zagadnienia:

1) Czym jest duszność i jak sobie z nią radzić samodzielnie? (pozycje ułatwiające oddychanie, wybrane techniki z zakresu fizjoterapii oddechowej),

2) Czym jest zespół przewlekłego zmęczenia po infekcji wirusowej i jak sobie radzić z tym objawem? (zasady postępowania niefarmakologicznego),

3) Jak planować aktywność fizyczną? (program ćwiczeń fizycznych, czas trwania, natężenie wysiłku, częstotliwość).

U chorych, u których występują inne dolegliwości, np. związane z pobytem na OIT program edukacji należy poszerzyć o dodatkowe zagadnienia związane z problemami zgłaszanymi przez chorych.

Załącznik 1. Wykaz procedur ICD-9 Ambulatorium

- wizyta terapeutyczna

Procedury podstawowe:

93.1202 Ćwiczenia czynne wolne

93.13 Usprawnianie czynne z oporem

93.1909 Ćwiczenia ogólnousprawniające indywidualne

93.3601 Trening interwałowy na bieżni lub cykloergometrze rowerowym

93.3602 Trening ciągły na bieżni lub cykloergometrze rowerowym

93.18 Usprawnianie układu oddechowego

93.1812 Czynne ćwiczenia oddechowe

93.1813 Ćwiczenia oddechowe czynne z oporem

93.1814 Nauka kaszlu i odkrztuszania

Edukacja pacjenta w zakresie radzenia sobie z dokuczliwymi objawami związanymi z COVID-19 oraz bezpieczną aktywnością fizyczną

Procedury dodatkowe

93.3603 Trening stacyjny

93.3604 Trening marszowy

93.1901 Ćwiczenia równoważne

93.1904 Ćwiczenia samoobsługi

93.3605 Trening marszowy z przyborami

93.3606 Inne ćwiczenia przywracające wydolność układu sercowo-naczyniowego

Opieka domowa - wizyta terapeutyczna

Procedury podstawowe:

93.1901 Ćwiczenia równoważne

93.1202 Ćwiczenia czynne wolne

93.13 Usprawnianie czynne z oporem

93.1904 Ćwiczenia samoobsługi

93.1909 Ćwiczenia ogólnousprawniające indywidualne

93.3807 Metody neurofizjologiczne - Metoda NDT Bobath

93.3808 Metody neurofizjologiczne - PNF

93.18 Usprawnianie układu oddechowego

93.1812 Czynne ćwiczenia oddechowe

93.1813 Ćwiczenia oddechowe czynne z oporem

93.1814 nauka kaszlu i odkrztuszania

Edukacja pacjenta w zakresie radzenia sobie z dokuczliwymi objawami związanymi z COVID-19 oraz bezpieczną aktywnością fizyczną.

Procedury dodatkowe:

93.22 Reedukacja chodu

93.3606 Inne ćwiczenia przywracające wydolność układu sercowo-naczyniowego

Załącznik Nr  2

do Programu i warunków realizacji świadczeń z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w podmiotach leczniczych będących zakładami lecznictwa uzdrowiskowego lub podmiotach realizujących rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnym, które posiadają niezbędną bazę zabiegową do prowadzenia rehabilitacji pacjentów

REHABILITACJA PO COVID-19 - KARTA OCENY* OBJAWÓW ZESPOŁU POST-COVID-19
IMIĘ, NAZWISKO
PESEL
Problemy zdrowotne po przebyciu COVID-19
*ocena dolegliwości utrzymujących się po przebyciu COVID-19 w skali od 0 (brak objawu) do 10 (maksymalne nasilenie dolegliwości) - należy postawić znak X w odpowiedniej kratce
DATA:PRZED REHABILITACJĄ:PO REHABILITACJI:
OBJAWY ↓ NIELEKKIEŚREDNIECIĘŻKIEMAXNIELEKKIEŚREDNIECIĘŻKIEMAX
grafikaPRZEWLKŁE ZMĘCZENIE012345678910012345678910
ZŁE SAMOPOCZUCIE PO WYSIŁKU012345678910012345678910
GORĄCZKA012345678910012345678910
grafikaBÓLE STAWÓW012345678910012345678910
BÓLE MIĘŚNI012345678910012345678910
grafikaDUSZNOŚĆ SPOCZYNKOWA012345678910012345678910
DUSZNOŚĆ

PO WYSIŁKU

012345678910012345678910
KASZEL012345678910012345678910
ZALEGANIE WYDZIELINY012345678910012345678910
grafikaUCISK W KLATCE PIERSIOWEJ012345678910012345678910
BÓL W KLATCE PIERSIOWEJ012345678910012345678910
KOŁATANIE SERCA012345678910012345678910
SZYBKIE BICIE SERCA012345678910012345678910
grafikaBÓL BRZUCHA012345678910012345678910
NUDNOŚCI012345678910012345678910
BIEGUNKA012345678910012345678910
ZMNIEJSZENIE

APETYTU

012345678910012345678910
grafikaZABURZENIA

KONCENTRACJI

012345678910012345678910
ZABURZENIA

PAMIĘCI

012345678910012345678910
BÓL GŁOWY012345678910012345678910
ZAWROTY GŁOWY012345678910012345678910
grafikaZABURZENIA SNU012345678910012345678910
MROWIENIA

DRĘTWIENIA KOŃCZYN

012345678910012345678910
012345678910012345678910
grafikaOBJAWY DEPRESYJNE012345678910012345678910
OBJAWY LĘKOWE012345678910012345678910
grafikaDZWONIENIE

W USZACH

012345678910012345678910
SZUMY USZNE012345678910012345678910
grafikaUTRATA LUB OSŁABIENIE SMAKU012345678910012345678910
grafikaUTRATA LUB

OSŁABIENIE WĘCHU

012345678910012345678910
ZABURZENIA WĘCHU - INNE012345678910012345678910

ZAŁĄCZNIK Nr  6c

Program i warunki realizacji świadczeń z zakresu rehabilitacji psychiatrycznej pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń psychiatrycznych lub rehabilitacji psychiatrycznej.

Cel rehabilitacjiCelem rehabilitacji jest poprawa stanu zdrowia w aspekcie psychosomatycznym osób po przebytej chorobie COVID-19.
Podstawa rehabilitacji1. Świadczenia rehabilitacji z dominującymi problemami zaburzeń psychicznych po przebytym COVID-19 realizowane są przez ośrodki o numerze VIII części kodu resortowego 4700 lub 4702 lub 4712.

2. Świadczenia są udzielane świadczeniobiorcom, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń psychiatrycznych rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru pielęgniarskiego.

3. Kryterium kwalifikacji pacjentów z dominującymi problemami zaburzeń psychicznych do objęcia świadczeniem jest:

Występowanie objawów zaburzeń psychicznych pozostających w związku z czasowym lub przyczynowym występowaniem COVID-19, które znacząco zaburzają dotychczasowe funkcjonowanie we wszystkich sferach funkcjonowania oraz powodują osobiste cierpienie

Kryteria wg ICD 10 w zależności od prowadzonych oddziaływań terapeutycznych:

A:

F00-F03; F06-F07;

B:

F23,

C:

F30-F34; F40-F48,

Z programu wyłączeni są świadczeniobiorcy, którzy mają choroby współistniejące o charakterze:

a) niewydolność oddechowa potwierdzona badaniem gazometrycznym wymagająca tlenoterapii albo powysiłkowe spadki saturacji powyżej 4 punkty procentowe od stanu wyjściowego wymagająca tlenoterapii, lub

b) ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych wymagające leczenia przeciwzakrzepowego, lub

c) osłabienie siły mięśniowej związanej z przebytym unieruchomieniem po przebytym COVID -19 - skala Lovetta < 5, lub

d) niewyrównana cukrzyca w okresie insulinoterapii, lub

e) powikłania neurologiczne związane z przebytym COVID -19, lub

f) choroby układu krążenia związane z przebytym COVID -19

g) inne stany somatyczne wymagające priorytetowego leczenia.

h) świadczeniobiorcy, którzy odbyli już program z zakresu rehabilitacji po przebytej chorobie COVID- 19 lub zakwalifikowani zostali do świadczeń w ramach innego programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19.

Czas trwaniaCzas trwania rehabilitacji COVID- 19 wynosi od 4 do 8 tygodni, przy czym rozpoczęcie rehabilitacji COVID-19 następuje w terminie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19, z zastrzeżeniem, że jedna osoba może skorzystać z programu rehabilitacji jeden raz.
Badania diagnostyczne wymagane przy kwalifikacji do leczenia1) kwalifikacja przez lekarza psychiatrę,

2) badanie obrazowe płuc TK lub RTG klatki piersiowej z opisem wykonane w trakcie lub zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby;

3) aktualna (wykonana nie później niż 30 dni przed przyjęciem do szpitala) morfologia, d-dimery, CRP;

Wymagania formalneProgram realizowany jest przez podmioty posiadające podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień w trybie stacjonarnym.
Organizacja i wyposażenieOrganizacja i wyposażenie podmiotu leczniczego zgodne z wymogami rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, odpowiednio dla świadczeń stacjonarnych psychiatrycznych lub rehabilitacji psychiatrycznej, a ponadto:

1) RTG w lokalizacji,

2) stanowisko do rehabilitacji funkcji poznawczych (np. RehaCom),

3) testy psychologiczne,

4) sala terapii zajęciowej,

5) sala psychoterapii grupowej.

Personel1) lekarz specjalista lub lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie psychiatrii - równoważnik co najmniej 1 etatu na pierwsze rozpoczęte 20 łóżek, każde kolejne rozpoczęte łóżko - równoważnik co najmniej części wymiaru etatu proporcjonalnie do liczby łóżek w oddziale;

2) pielęgniarki - zapewnienie całodobowej opieki;

3) fizjoterapeuta - równoważnik co najmniej 1 etatu na pierwsze rozpoczęte 40 łóżek, każde kolejne rozpoczęte łóżko - równoważnik co najmniej części wymiaru etatu proporcjonalnie do liczby łóżek w oddziale;

4) psycholog lub psycholog posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie psychologii klinicznej - równoważnik co najmniej 1 etatu przeliczeniowego na pierwsze rozpoczęte 10 łóżek, każde kolejne rozpoczęte łóżko - równoważnik co najmniej części wymiaru etatu proporcjonalnie do liczby łóżek w oddziale;

5) psychoterapeuta równoważnik co najmniej 1 etatu przeliczeniowego na pierwsze rozpoczęte 15 łóżek, każde kolejne rozpoczęte łóżko - równoważnik co najmniej części wymiaru etatu proporcjonalnie do liczby łóżek w oddziale;

6) terapeuta zajęciowy - równoważnik 1 etatu przeliczeniowego na 30 miejsc

w rozumieniu rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. z 2019 r. poz. 1285, z późn. zm.)
Organizacja udzielania

świadczeń

1) zapewnienie codziennego (w dniach wykonywania zabiegów) dostępu do lekarza w celu:

a) ustalenia i bieżącego korygowania programu leczenia,

b) interwencji lekarskich;

2) zapewnienie pomocy lekarza w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych na wezwanie pielęgniarki;

3) badanie lekarskie - co najmniej:

a) wstępne, w pierwszej dobie po przyjęciu,

b) cotygodniowe kontrolne,

c) końcowe, w ciągu 24 godzin przed wypisem;

4) specjalistyczne konsultacje lekarskie niezbędne do prowadzenia leczenia;

5) całodobowa opieka pielęgniarska - dyżur pielęgniarski w oddziale albo zmiana pielęgniarska w miejscu udzielania świadczeń;

6) codzienny poranny obchód lekarsko-pielęgniarski;

7) codzienny wieczorny obchód pielęgniarski;

8) dla jednego pacjenta, średnio co najmniej 1 zabieg fizjoterapeutyczny dziennie;

9) terapia psychologiczna indywidualna i grupowa, psychoedukacja, terapia wspierająca pacjenta;

10) prowadzenie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.

Ocena stanu zdrowia i monitorowanie leczenia1) ustalenie natury i złożoności problemu, przeprowadzenie badań diagnostycznych, wywiad, kwalifikacja do psychoterapii indywidualnej lub grupowej.
Rekomendowany program leczenia - ustalany wg indywidualnych wskazań (potrzeb świadczeniobiorcy)1) oddziaływania o charakterze psychofarmakologicznym;

2) psychoterapia indywidualna lub grupowa;

3) terapia zajęciowa;

4) rehabilitacja funkcji poznawczych;

5) psychoedukacja;

6) społeczność terapeutyczna;

7) treningi relaksacyjne;

8) edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia;

9) wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Świadczenia dodatkoweW zakresie koniecznym do wykonania świadczeń w ramach programu na rzecz świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19, świadczeniodawca zapewnia świadczeniobiorcy badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne niezbędne w procesie leczenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 193/2021/DSOZ z dnia 1 grudnia 2021 r. (NFZ.21.193) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 2021 r.
2 § 3 ust. 13 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 164/2021/DSOZ z dnia 8 października 2021 r. (NFZ.2021.164) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 października 2021 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.
3 § 3 ust. 14:

- dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 164/2021/DSOZ z dnia 8 października 2021 r. (NFZ.2021.164) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 października 2021 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 184/2021/DSOZ z dnia 18 listopada 2021 r. (NFZ.2021.184) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 listopada 2021 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.

4 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 152/2021/DSOZ z dnia 13 września 2021 r. (NFZ.21.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 164/2021/DSOZ z dnia 8 października 2021 r. (NFZ.2021.164) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 października 2021 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.

5 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 137/2021/DSOZ z dnia 30 lipca 2021 r. (NFZ.21.137) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 sierpnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 152/2021/DSOZ z dnia 13 września 2021 r. (NFZ.21.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 164/2021/DSOZ z dnia 8 października 2021 r. (NFZ.2021.164) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 października 2021 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 184/2021/DSOZ z dnia 18 listopada 2021 r. (NFZ.2021.184) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 listopada 2021 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 193/2021/DSOZ z dnia 1 grudnia 2021 r. (NFZ.21.193) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 201/2021/DSOZ z dnia 14 grudnia 2021 r. (NFZ.21.201) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 grudnia 2021 r.

6 Załącznik nr 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 152/2021/DSOZ z dnia 13 września 2021 r. (NFZ.21.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 164/2021/DSOZ z dnia 8 października 2021 r. (NFZ.2021.164) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 października 2021 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.

7 Załącznik nr 6a zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 172/2021/DSOZ z dnia 18 października 2021 r. (NFZ.21.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 października 2021 r.
8 Załącznik nr 6b zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 172/2021/DSOZ z dnia 18 października 2021 r. (NFZ.21.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 października 2021 r.