Zasady rachunkowości.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2003.3.32

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 grudnia 2010 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 23 grudnia 2002 r.
w sprawie zasad rachunkowości

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. Nr 76, poz. 694 z 17.06.2002 r.) oraz stosownie do art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 z póź. zm.) zarządzam, co następuje:
§  1.
Wprowadzam w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz w oddziałach regionalnych zasady rachunkowości stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Wprowadzam do stosowania w oddziałach regionalnych zasady rachunkowości Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników stanowiący załącznik Nr 2 do niniejszego zarządzenia w zakresie kont wymienionych w załączniku Nr 3.
§  3.
Traci moc zarządzenie nr 48 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 29 grudnia 2000 r. w sprawie zakładowego Planu Kont Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Zakładowego Planu Kont Funduszu Składkowego oraz zarządzenie Nr 17 Prezesa KRUS z dnia 30 lipca 2002 r. zmieniające zarządzenie w sprawie Zakładowego Planu Kont Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Zakładowego Planu Kont Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 1

ZASADY RACHUNKOWOŚCI KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

SPIS TREŚCI

I. Zasady ogólne

1. Podstawa prawna

2. Wprowadzenie

II. Zasady szczegółowe

III. Zasady wyceny

IV. Zakładowy Plan Kont

V. Wykaz słowników

VI. Wykaz słowników centralnych

VII. Zasady ochrony danych, programów i sprzętu komputerowego

I.

ZASADY OGÓLNE

1. Podstawa prawna

- Ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 z późniejszymi zmianami).

- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. nr 121, poz. 591 z późniejszymi zmianami).

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2006 r. w sprawie sporządzania sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. nr 115 poz. 5937).

- Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów wydanym na podstawie art. 16 ust. 4 pkt 1 i ust. 5 ustawy o finansach publicznych.

2. Wprowadzenie

Zgodnie z przepisami art. 10 ustawy o rachunkowości samodzielnie bilansujące jednostki organizacyjne obowiązane są prowadzić swoje księgi rachunkowe zgodnie z zasadami rachunkowości.

Zadaniem zasad rachunkowości jest zapewnienie m.in. jednolitości ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych w jednostkach organizacyjnych KRUS niezbędnej do:

- sporządzania sprawozdawczości finansowej,

- analizy wykonania budżetów i planów finansowych,

- określenie roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych.

II.

ZASADY SZCZEGÓŁOWE

1. Rok obrotowy zostaje ustalony na rok kalendarzowy rozpoczynający się dnia 01 stycznia, a kończący dnia 31 grudnia. W skład roku obrotowego wchodzą następujące miesięczne okresy sprawozdawcze: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

Miesięczna sprawozdawczość sporządzana jest z funduszu emerytalno-rentowego, funduszu prewencji i rehabilitacji, administracyjnego, zadań zleconych oraz dysponenta części, a sprawozdawczość kwartalna z funduszu motywacyjnego.

2. Sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Księgi rachunkowe prowadzone są w siedzibie wszystkich jednostek Kasy, tj. Centrali Kasy i oddziałach regionalnych, w języku polskim i walucie polskiej w programie "FK". Otwieranie ksiąg rachunkowych następuje na początek każdego roku obrotowego a zamknięcie na dzień kończący rok obrotowy.

Księgi rachunkowe Kasy obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów i sald, które tworzą:

1. dziennik

2. księga główna

3. księgi pomocnicze

4. zestawienie obrotów i sald

5. wykaz składników aktywów i pasywów.

W dzienniku dokonuje się zapisów zdarzeń gospodarczych w porządku chronologicznym w danym okresie sprawozdawczym, celem uzgodnienia jego obrotów z obrotami zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej.

W księdze głównej dokonuje się zapisów zarejestrowanych równocześnie w dzienniku, zgodnie z zasadą podwójnego zapisu w kolejności. W księgach pomocniczych dokonuje się zapisów będących uszczegółowieniem zapisów kont księgi głównej. Księgi pomocnicze prowadzone są dla:

1) ewidencji środków trwałych w systemie PST

2) ewidencji pozostałych środków trwałych

3) ewidencji płatników składek na ubezpieczenie społeczne rolników i na ubezpieczenie zdrowotne w systemie KRUSNAL, KACHNA.

Na podstawie zapisów na kontach księgi głównej na koniec miesiąca sporządza się zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej.

Obroty tego zestawienia są zgodne z obrotami dziennika i zestawienie to zawiera:

1. symbole kont

2. salda kont na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych i obroty za okres sprawozdawczy i narastające od początku roku obrotowego oraz salda na koniec okresu sprawozdawczego,

3. sumę: sald na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych, obrotów za okres sprawozdawczy i narastająco od początku roku oraz sald na koniec okresu sprawozdawczego.

Na koniec miesiąca sporządza się zestawienie sald wszystkich kont i ksiąg pomocniczych. Każda operacja gospodarcza udokumentowana dowodem księgowym, zapisywana jest w księgach rachunkowych w formie "podwójnego zapisu", tj. po stronie Wn i po stronie Ma na odpowiednich kontach w danym okresie sprawozdawczym, w którym została przeprowadzona.

Podstawę zapisów w księgach rachunkowych stanowią dowody księgowe, które spełniają wymogi art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Za dowody księgowe w KRUS będące podstawą zapisu na kontach ksiąg rachunkowych uznaje się także:

1) Zestawienie zbiorcze pojedynczych operacji gospodarczych m.in. raporty kasowe, listy wypłat wynagrodzeń, zestawienie zbiorcze wypłaty świadczeń, zestawienia zbiorcze dochodów z tytułu składek.

2) Wewnętrzne dowody rozliczeniowe.

3) Dowody "polecenie księgowania" wystawiane przez osobę upoważnioną przez głównego księgowego lub przez niego osobiście, w zakresie ujęcia zapisów na kontach operacji gospodarczych m.in.:

a) naliczenie odpisów amortyzacyjnych,

b) korekty poprzednich zapisów celem poprawnego ich ujęcia w wyniku dokonanych analiz sald na poszczególnych kontach,

c) naliczenie stosownych odpisów w koszty na podstawie zadeklarowanych wielkości.

4) Celem identyfikacji dowodów księgowych w KRUS przyjmuje się następującą symbolikę rejestrów (teczek) księgowych:

Budżet 0

FER 1

FA 2

FPiR 3

ZFŚS 4

FM 5

OZ 6

DS 7

BŚ 9

5) Celem identyfikacji dowodów księgowych w KRUS i sposobu ich zapisywania przejmuje się następującą symbolikę dla dowodów księgowych określających:

1) BO - bilans otwarcia

2) WB - dowody bankowe

3) RK - dowody kasowe

4) PK - pozostałe dowody

5) BZ - bilans zamknięcia

3. "Wartości niematerialne i prawne" - na koncie tym KASA ewidencjonuje nabyte prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok i przeznaczone na potrzeby KASY, a w szczególności:

a)
autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,
b)
prawo do zarządu gruntów.

4. "Środki trwałe" - na koncie tym KASA ujmuje zdatne, kompletne i przeznaczone do użytkowania przez KASĘ w okresie powyżej jednego roku o wartości jednostkowej powyżej kwoty określonej do celów amortyzacji w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zalicza się do nich w szczególności:

a)
nieruchomości - w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Budowle i budynki otrzymane przez KRUS w zarząd, będące majątkiem Skarbu Państwa, zalicza się do środków trwałych,
b)
maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
c)
ulepszenie w obcych środkach trwałych.

W grupie środków trwałych pozostaje sprzęt przekazany w nieodpłatne użytkowanie, który służy do realizacji zadań wynikających z zapisów Art. 64 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. Nr 7 poz. 25 z późn. zm.)

5. Pozostałe środki trwałe

W jednostkach organizacyjnych KRUS ustalono pojęcie "pozostałe środki trwałe". Do pozostałych środków trwałych zalicza się będące w użytkowaniu składniki majątkowe jednostki organizacyjnej KRUS, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok, a wartość jednostkowa poniżej kwoty określonej do celów amortyzacji w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W grupie pozostałych środków trwałych pozostaje sprzęt przekazany w nieodpłatne użytkowanie, który służy do realizacji zadań wynikających z zapisów Art. 64 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7 poz. 25 z późn. zm.)

Pozostałe środki trwałe nie podlegają aktualizacji, a umorzenia ich dokonuje się w pełnej wartości w miesiącu przyjęcia ich do użytkowania.

Pozostałe środki trwałe ujęte są w dwie grupy.

Pierwsza grupa pozostałych środków trwałych to składniki majątkowe wymienione poniżej, których wartość jednostkowa jest wyższa od 500,00 zł.

Jest ona ewidencjonowana w księgowości na koncie 013 i obejmuje następujące grupy w ewidencji inwentarzowej (wg podziału dla dawnego wyposażenia),

I. biurka

II. stoły

III. szafy, regały

IV. wieszaki

V. krzesła, fotele, ławki, taborety

VI. łóżka, tapczany, kanapy

VII. pościel, bielizna, koce, kołdry itp.

VIII. dywany, chodniki, wykładziny podłogowe

IX. obrazy, portrety

X. maszyny biurowe do pisania, liczenia itp.

XI. maszyny i urządzenia techniczne (m.in. radioodbiorniki, telefony, wzmacniacze, magnetofony, zegary itp.)

XII. kasy, szafy pancerne

XIII. sprzęt przeciwpożarowy

XIV. piece, kuchnie

XV. odzież ochronna

XVI. wyposażenie użytku ogólnego jak, kosze, drabiny, torby itp.

XVII. maszyny i urządzenia warsztatowe

XVIII. sprzęt gospodarstwa domowego jak: serwisy, barki na kółkach,

XIX. sprzęt do utrzymywania czystości jak odkurzacze, froterki itp.

XX. tkaniny dekoracyjne jak: firany, zasłony, obrusy itp.

Druga grupa to pozostałe środki trwałe o wartości poniżej 500,00 zł ewidencjonowane tylko ilościowo z wyjątkiem np. odbiorników radiowych, kalkulatorów objętych ewidencją ilościowo-wartościową, do których są prowadzone kartoteki osobiste.

Zakup pozostałych środków trwałych w obydwu grupach jest finansowany ze środków obrotowych przeznaczonych na wydatki bieżące i jest zaliczany do kosztów materiałowych § 4210, z wyjątkiem pierwszego wyposażenia obiektu, które zostały sfinansowane ze środków inwestycyjnych.

6. "Środki trwałe w budowie (inwestycji)" - rozumie się przez to zaliczone do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.

7. Do umarzania i amortyzowania oraz spisywania w koszty mają zastosowanie przepisy rozdziału 2 "Szczególne zasady rachunkowości dla budżetu jednostek" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych.

8. Wycena usług poligraficznych w Oddziale Regionalnym w Warszawie odbywa się na podstawie planowanych kosztów, w oparciu o normy ustalone w Oddziale Regionalnym.

9. Wprowadza się dla poszczególnych kont następne poziomy analityki, które noszą nazwę słowników.

Słowniki dzieli się na słowniki centralne - obligatoryjne i słowniki lokalne - ustalone odrębnie przez każdą jednostkę.

10. Pod datą ukazania się zarządzenia należy przeksięgować zapisy z konta 224 na konto 239, z konta 227 na konto 237, z konta 228 na konto 238.

III.

ZASADY WYCENY

1. Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia pomniejszone o wartość umorzenia. Wyceny dokonuje się zachowując zasady ostrożnej wyceny dostosowując do aktualnych cen rynkowych, szczególnie wtedy, gdy środki trwałe zostaną ujawnione przed sporządzeniem bilansu.

2. Środki trwałe w budowie (inwestycje) rozpoczęte wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia powiększając o wartość inwestycji otrzymanych nieodpłatnie.

3. Udziały w innych jednostkach i długoterminowe papiery wartościowe wycenia się według cen nabycia pomniejszonych o odpisy spowodowane trwałą utratą ich wartości.

4. Zapasy rzeczowych składników majątku obrotowego, tj. materiały, wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia. Cena sprzedaży netto składnika majątku obrotowego - jest to cena możliwa do uzyskania na rynku w dniu bilansowym, bez należnego podatku od towarów i usług, pomniejszona o ewentualne rabaty i upusty.

5. Należności i zobowiązania, w tym również z tytułu pożyczek, wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty. Dokonuje się odpisów aktualizacyjnych należności z tytułu przychodów i rozchodów funduszy, które obciążają te fundusze. Odsetki od należności ujmuje się w księgach na koniec każdego kwartału. Dotyczy to również odsetek obliczonych przy zawieraniu układów ratalnych.

6. Środki pieniężne, kapitały (fundusze) oraz pozostałe aktywa i pasywa wycenia się według wartości nominalnej. Lokaty wycenia się na dzień bilansowy z odsetkami przysługującymi na ten dzień.

IV.

ZAKŁADOWY PLAN KONT

I.

Wykaz kont

1. Konta bilansowe

Zespół 0 - Majątek trwały

011 - Środki trwałe

013 - Pozostałe środki trwałe

014 - Zbiory biblioteczne

016 - Dobra kultury

020 - Wartości niematerialne i prawne

021 - Pozostałe wartości niematerialne i prawne

030 - Długoterminowe aktywa finansowe

070 - Umorzenie środków trwałych

071 - Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

072 - Umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

073 - Odpisy aktualizujące długoterminowe aktywa finansowe

080 - Inwestycje (środki trwałe w budowie)

Konto pozabilansowe

091 - Środki trwałe w likwidacji

092 - Budynki w zarządzie w dyspozycji CRR

093 - Grunty w wieczystym użytkowaniu i zarządzie

094 - Środki trwałe - obce w użytkowaniu KRUS

Zespół 1 - Środki pieniężne i rachunki bankowe

101 - Kasa

102 - Kasa zagranicznych środków pieniężnych

130 - Rachunek bieżący jednostek budżetowych

135 - Rachunki środków funduszy specjalnego przeznaczenia

139 - Inne rachunki bankowe

141 - Środki pieniężne w drodze

189 - Rachunek lokat terminowych

Zespół 2 - Rozrachunki i roszczenia

201 - Rozrachunki z odbiorcami

202 - Rozrachunki z dostawcami

203 - Rozrachunki z funduszem składkowym

204 - Rozrachunki z dostawcami z tytułu zabezpieczeń umów

205 - Rozrachunki z tytułu depozytów

210 - Rozrachunki z tytułu nienależnie pobranych świadczeń

221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych

222 - Rozliczenie dochodów budżetowych

223 - Rozliczenie wydatków budżetowych

224 - Rozrachunki z NFZ

225 - Rozrachunki z budżetami

227 - Rozrachunki z ZUS z tytułu składek

228 - Rozrachunki z NFZ z tytułu działów specjalnych

229 - Pozostałe rozrachunki publicznoprawne

231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń

234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami

235 - Rozrachunki z pracownikami z tytułu pożyczek z ZFŚS

236 - Rozrachunki z tytułu podatku VAT

237 - Rozrachunki z ZUS z tytułu składek

238 - Rozrachunki z NFZ z tytułu działów specjalnych

239 - Rozrachunki z NFZ

240 - Pozostałe rozrachunki

241 - Rozrachunki między funduszami

242 - Rozrachunki z tytułu świadczeń

243 - Rozrachunki z tytułu niezrealizowanych świadczeń

245 - Rozrachunki z tytułu zadań zleconych

249 - Inne rozrachunki

250 - Rozrachunki wewnątrzzakładowe

251 - Rozrachunki z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników

252 - Rozrachunki z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne

253 - Wpływy z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne

255 - Rozrachunki z ZUS z tytułu nienależnie pobranych świadczeń

263 - Rozrachunki z tytułu niedoborów oraz nadwyżek

264 - Roszczenia sporne

290 - Odpisy aktualizujące należności z tytułu składek

291 - Odpisy aktualizujące nienależnie pobrane świadczenia

292 - Odpisy aktualizujące pozostałych należności

Konta pozabilansowe

295 - Podstawa opodatkowania świadczeń emerytalno-rentowych

296 - Podstawa do opodatkowania nienależnie pobranych świadczeń

297 - Wpływy składek

298 - Wpływy odsetek

Zespół 3 - Materiały i towary

300 - Rozliczenie zakupu

310 - Materiały

Zespół 4 - Koszty według rodzajów i ich rozliczenie

400 - Koszty według rodzajów

Zespół 6 - Produkty

640 - Rozliczenia międzyokresowe kosztów

Zespół 7 - Przychody i koszty ich uzyskania

740 - Dotacje i środki na inwestycje

750 - Przychody i koszty finansowe

760 - Pozostałe przychody i koszty

Zespół 8 - Fundusze, rezerwy i wynik finansowy

821 - Rozliczenie środków zadań zleconych

840 - Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów

845 - Przychody przyszłych okresów

851 - Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

853 - Fundusz administracyjny

854 - Fundusz emerytalno-rentowy

856 - Fundusz prewencji i rehabilitacji

858 - Fundusz motywacyjny

2. Konta pozabilansowe

975 - Wydatki strukturalne

980 - Plan finansowy wydatków budżetowych

996 - Zaangażowanie dochodów własnych jednostek budżetowych

998 - Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego

999 - Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat

II.

Opis kont

1. Konta bilansowe

Zespół 0 - Majątek trwały

Konta zespołu 0 "Majątek trwały" służą do ewidencji:

1) rzeczowego majątku trwałego,

2) wartości niematerialnych i prawnych,

3) finansowego majątku trwałego,

4) umorzenia majątku,

5) inwestycji.

Konto 011 - Środki trwałe

Konto 011 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej środków trwałych związanych z wykonywaną działalnością jednostki, które nie podlegają ujęciu na kontach 013, 014 i 016.

Na stronie Wn konta 011 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Ma - zmniejszenia stanu i wartości początkowej środków trwałych, z wyjątkiem umorzenia środków trwałych, które ujmuje się na koncie 071.

Na stronie Wn konta 011 ujmuje się w szczególności:

1)
przychody nowych lub używanych środków trwałych pochodzących z zakupu gotowych środków trwałych lub inwestycji oraz wartość ulepszeń zwiększających wartość początkową środków trwałych,
2)
przychody środków trwałych nowo ujawnionych,
3)
nieodpłatne przyjęcie środków trwałych,
4)
zwiększenia wartości początkowej środków trwałych dokonywane na skutek aktualizacji ich wyceny.

Na stronie Ma konta 011 ujmuje się w szczególności:

1)
wycofanie środków trwałych z używania na skutek ich likwidacji, z powodu zniszczenia lub zużycia, sprzedaży oraz nieodpłatnego przekazania,
2)
ujawnione niedobory środków trwałych,
3)
zmniejszenia wartości początkowej środków trwałych dokonywane na skutek aktualizacji ich wyceny.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 011 powinna umożliwić:

1)
ustalenie wartości początkowej poszczególnych obiektów środków trwałych,
2)
ustalenie osób lub komórek organizacyjnych, którym powierzono środki trwałe,
3)
należyte obliczenie umorzenia i amortyzacji.

Konto 011 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków trwałych w wartości początkowej.

Konto 013 - Pozostałe środki trwałe

Konto 013 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej pozostałych środków trwałych, niepodlegających ujęciu na kontach 011, 014 i 016, wydanych do używania na potrzeby działalności podstawowej jednostki lub działalności finansowo wyodrębnionej, które podlegają umorzeniu w pełnej wartości w miesiącu wydania do używania.

Na stronie Wn konta 013 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Ma - zmniejszenia stanu i wartości początkowej pozostałych środków trwałych znajdujących się w używaniu, z wyjątkiem umorzenia ujmowanego na koncie 072.

Na stronie Wn konta 013 ujmuje się w szczególności:

1)
środki trwałe przyjęte do używania z zakupu lub inwestycji,
2)
nadwyżki środków trwałych w używaniu,
3)
nieodpłatne otrzymanie środków trwałych.

Na stronie Ma konta 013 ujmuje się w szczególności:

1)
wycofanie środków trwałych z używania na skutek likwidacji, zniszczenia lub zużycia, sprzedaży, nieodpłatnego przekazania oraz zdjęcia z ewidencji syntetycznej,
2)
ujawnione niedobory środków trwałych w używaniu.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 013 powinna umożliwić ustalenie wartości początkowej środków trwałych oddanych do używania oraz osób lub komórek organizacyjnych, u których znajdują się środki trwałe.

Konto 013 może wykazywać saldo Wn, które wyraża wartość środków trwałych znajdujących się w używaniu w wartości początkowej.

Konto 014 - Zbiory biblioteczne

Konto 014 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości zbiorów bibliotecznych bibliotek naukowych, fachowych, szkolnych i pedagogicznych oraz bibliotek publicznych.

Na stronie Wn konta 014 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Ma - zmniejszenia stanu i wartości początkowej zbiorów bibliotecznych, z wyjątkiem umorzenia, które ujmuje się na koncie 072.

Na stronie Wn konta 014 ujmuje się w szczególności:

1)
przychód zbiorów bibliotecznych pochodzących z zakupu lub nieodpłatnie otrzymanych,
2)
nadwyżki zbiorów bibliotecznych.

Na stronie Ma konta 014 ujmuje się w szczególności:

1)
rozchód zbiorów bibliotecznych na skutek likwidacji, sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania,
2)
niedobory zbiorów bibliotecznych.

Przychody i rozchody zbiorów bibliotecznych wycenia się według cen nabycia.

Przychody z tytułu nieodpłatnego otrzymania lub nadwyżki wycenia się zgodnie z komisyjnym oszacowaniem ich wartości.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 014 powinna umożliwić ustalenie stanu poszczególnych zbiorów bibliotecznych, z dalszym podziałem określonym w odrębnych przepisach.

Konto 014 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan zbiorów bibliotecznych znajdujących się w jednostce.

Konto 016 - Dobra kultury

Konto 016 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości dóbr kultury.

Na stronie Wn konta 016 ujmuje się w szczególności:

1)
przychód dóbr kultury pochodzących z zakupu lub nieodpłatnie otrzymanych,
2)
nadwyżki.

Na stronie Ma konta 016 ujmuje się w szczególności:

1)
rozchód dóbr kultury na skutek likwidacji, sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania,
2)
niedobory.

Przychody i rozchody dóbr kultury wycenia się według cen nabycia.

Przychody z tytułu nieodpłatnego otrzymania lub nadwyżki wycenia się zgodnie z komisyjnym oszacowaniem ich wartości.

Konto 016 może wykazywać saldo Wn, które oznacza wartość dóbr kultury znajdujących się w jednostce.

Konto 020 - Wartości niematerialne i prawne

Konto 020 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych.

Na stronie Wn konta 020 ujmuje się wszelkie zwiększenia, a na stronie Ma - wszelkie zmniejszenia stanu wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych, z wyjątkiem umorzenia ujmowanego na koncie 071.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 020 powinna umożliwić należyte obliczanie umorzenia wartości niematerialnych i prawnych, podział według ich tytułów lub osób odpowiedzialnych.

Konto 020 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej.

Konto 021 - Pozostałe wartości niematerialne i prawne

Konto 021 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej pozostałych wartości niematerialnych i prawnych nie podlegających ujęciu na koncie 020.

Na stronie Wn konta 021 ujmuje się w szczególności:

- pozostałe wartości niematerialne i prawne przyjęte do użytkowania z magazynu, z zakupu lub inwestycji,

- nadwyżki pozostałych wartości niematerialnych i prawnych,

- nieodpłatnie otrzymane wartości niematerialne i prawne.

Na stronie Ma konta 021 ujmuje się w szczególności:

- wycofanie pozostałych wartości niematerialnych i prawnych z używania na skutek likwidacji, zniszczenia lub zużycia, sprzedaży oraz nieprawidłowego przekazania.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 021 powinna umożliwić:

- ustalenie wartości początkowej pozostałych wartości niematerialnych i prawnych oddanych do użytkowania z podziałem na grupy,

- ustalenie osób lub komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za pozostałe wartości niematerialne i prawne.

Ewidencja szczegółowa ilościowo-wartościowa pozostałych wartości niematerialnych i prawnych prowadzona jest w księgach inwentarzowych lub przy pomocy programów komputerowych.

Konto 021 może wykazywać saldo Wn, które wyraża wartości pozostałych wartości niematerialnych i prawnych znajdujących się w użytkowaniu w wartości początkowej.

Konto 030 - Długoterminowe aktywa finansowe

Konto 030 służy do ewidencji długotrwałych aktywów finansowych, a w szczególności:

1)
akcji i udziałów w obcych podmiotach gospodarczych,
2)
akcji i innych długoterminowych papierów wartościowych, traktowanych jako lokaty o terminie wykupu dłuższym niż rok,
3)
innych długotrwałych aktywów finansowych.

Na stronie Wn konta 030 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Ma - zmniejszenia stanu długoterminowych aktywów finansowych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 030 powinna zapewnić ustalenie wartości poszczególnych składników długoterminowych aktywów finansowych według tytułów.

Konto 030 może wykazywać saldo Wn, które oznacza wartość długoterminowych aktywów finansowych.

Konto 070 - Umorzenie środków trwałych

Konto 070 służy do ewidencji zmniejszeń wartości początkowej środków trwałych, które podlegają umorzeniu według stawek amortyzacji stosowanych przez jednostkę. Na stronie Ma konta 070 ujmuje się zwiększenie, a na stronie Wn zmniejszenie umorzenia wartości początkowej.

Konto 071 - Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Konto 071 służy do ewidencji zmniejszeń wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają umorzeniu według stawek amortyzacyjnych stosowanych przez jednostkę.

Na stronie Ma konta 071 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Wn - zmniejszenia umorzenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych.

Ewidencję szczegółową do konta 071 prowadzi się według zasad podanych w wyjaśnieniach do kont 011 i 020. Do kont 011, 020 i 071 można prowadzić wspólną ewidencję szczegółową.

Konto 071 może wykazywać saldo Ma, które wyraża stan umorzenia wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Konto 072 - Umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Konto 072 służy do ewidencji zmniejszeń wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających umorzeniu jednorazowo w pełnej wartości, w miesiącu wydania ich do używania.

Na stronie Ma konta 072 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Wn - zmniejszenia umorzenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Na stronie Wn konta 072 ujmuje się umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zlikwidowanych z powodu zużycia lub zniszczenia, sprzedanych, przekazanych nieodpłatnie oraz zdjętych z ewidencji syntetycznej, a także stanowiących niedobór lub szkodę.

Na stronie Ma konta 072 ujmuje się odpisy umorzenia nowych, wydanych do używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obciążające odpowiednie koszty, dotyczące nadwyżek środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dotyczące środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie.

Konto 072 może wykazywać saldo Ma, które wyraża stan umorzenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych umorzonych w pełnej wartości w miesiącu wydania ich do używania.

Konto 073 - Odpisy aktualizujące długoterminowe aktywa finansowe

Konto 073 służy do ewidencji odpisów aktualizujących długoterminowe aktywa finansowe.

Konto może wykazywać saldo Ma, które oznacza wartość odpisów aktualizujących długoterminowe aktywa finansowe.

Konto 080 - Inwestycje (środki trwałe w budowie)

Konto 080 służy do ewidencji kosztów inwestycji rozpoczętych oraz rozliczenia kosztów inwestycji na uzyskane efekty.

Na stronie Wn konta 080 ujmuje się w szczególności:

1)
poniesione koszty dotyczące inwestycji prowadzonych zarówno przez obcych wykonawców, jak i we własnym zakresie,
2)
poniesione koszty dotyczące przekazanych do montażu, lecz jeszcze nie oddanych do używania maszyn, urządzeń oraz innych przedmiotów, zakupionych od kontrahentów oraz wytworzonych w ramach własnej działalności gospodarczej,
3)
poniesione koszty ulepszenia środka trwałego (przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja), które powodują zwiększenie wartości użytkowej środka trwałego,
4)
rozliczenie nadwyżki zysków inwestycyjnych nad stratami inwestycyjnymi.

Na stronie Ma konta 080 ujmuje się wartość uzyskanych efektów inwestycyjnych, a w szczególności:

1)
środków trwałych,
2)
wartości niematerialnych i prawnych,
3)
wartość sprzedanych i nieodpłatnie przekazanych inwestycji,
4)
rozliczenie nadwyżki strat inwestycyjnych nad zyskami inwestycyjnymi.

Na koncie 080 można księgować również rozliczenie kosztów dotyczących zakupów gotowych środków trwałych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 080 powinna zapewnić co najmniej wyodrębnienie kosztów inwestycji według poszczególnych rodzajów efektów inwestycyjnych oraz skalkulowanie ceny nabycia lub kosztu wytworzenia poszczególnych obiektów środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Konto 080 może wykazywać saldo Wn, które oznacza koszty inwestycji nie zakończonych.

Konto pozabilansowe

091 - Środki trwałe w likwidacji

092 - Budynki w zarządzie w dyspozycji CRR

093 - Grunty w wieczystym użytkowaniu i zarządzie

094 - Środki trwałe obce w użytkowaniu KRUS

Zespół 1 - "Środki pieniężne i rachunki bankowe"

Konta zespołu 1 "Środki pieniężne i rachunki bankowe" służą do ewidencji:

1)
krajowych i zagranicznych środków pieniężnych, przechowywanych w kasach,
2)
krótkoterminowych papierów wartościowych,
3)
krajowych i zagranicznych środków pieniężnych, lokowanych na rachunkach w bankach,
4)
udzielanych przez banki kredytów w krajowych i zagranicznych środkach pieniężnych,
5)
innych krajowych i zagranicznych środków pieniężnych.

Konta zespołu 1 mają odzwierciedlać operacje pieniężne oraz obroty i stany środków pieniężnych oraz krótkoterminowych papierów wartościowych.

Konto 101 - Kasa

Konto 101 służy do ewidencji krajowej gotówki znajdującej się w kasach jednostki.

Na stronie Wn konta 101 ujmuje się wpływy gotówki oraz nadwyżki kasowe, a na stronie Ma - rozchody gotówki i niedobory kasowe.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 101 powinna umożliwić ustalenie:

1)
stanu gotówki w walucie polskiej,
2)
wartości gotówki powierzonej poszczególnym osobom za nią odpowiedzialnym.

Konto 101 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan gotówki w kasie.

Konto 102 - Kasa zagranicznych środków pieniężnych.

Konto 102 służy do ewidencji zagranicznych środków pieniężnych znajdujących się w kasach jednostki. Zasady ewidencji księgowej są analogiczne jak przy koncie 101.

Konto 130 - Rachunek bieżący jednostek budżetowych

Konto 130 służy do ewidencji stanu środków budżetowych oraz obrotów na rachunku bankowym jednostki budżetowej z tytułu wydatków i dochodów (wpływów) budżetowych objętych planem finansowym.

Na stronie Wn konta 130 ujmuje się wpływy środków budżetowych:

1)
otrzymanych na realizację wydatków budżetowych zgodnie z planem finansowym oraz dla dysponentów niższego stopnia, w korespondencji z kontem 223,
2)
z tytułu zrealizowanych przez jednostkę budżetową dochodów budżetowych (ewidencja szczegółowa według podziałek klasyfikacji dochodów budżetowych), w korespondencji z kontem 101, 221 lub innym właściwym kontem.

Na stronie Ma konta 130 ujmuje się:

1)
zrealizowane wydatki budżetowe zgodnie z planem finansowym jednostki budżetowej, w tym również środki pobrane do kasy na realizację wydatków budżetowych (ewidencja szczegółowa według podziałek klasyfikacji wydatków budżetowych), w korespondencji z właściwymi kontami zespołu 1, 2, 3, 4, 7 lub 8,
2)
okresowe przelewy dochodów budżetowych do budżetu, w korespondencji z kontem 222,
3)
okresowe przelewy środków budżetowych dla dysponentów niższego stopnia (ewidencja szczegółowa według dysponentów, którym przelano środki budżetowe), w korespondencji z kontem 223.

Zapisy na koncie 130 są dokonywane na podstawie wyciągów bankowych, w związku z czym musi zachodzić pełna zgodność zapisów między jednostką a bankiem.

Na koncie 130 obowiązuje zachowanie zasady czystości obrotów, co oznacza, że do błędnych zapisów, zwrotów nadpłat, korekt wprowadza się dodatkowo techniczny zapis ujemny.

Konto 130 może służyć również do ewidencji dochodów i wydatków realizowanych bezpośrednio z rachunku bieżącego budżetu.

Konto 130 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków budżetowych na rachunku bieżącym jednostki budżetowej. Saldo konta 130 równe jest saldu sald wynikających z ewidencji szczegółowej prowadzonej dla kont:

1)
wydatków budżetowych; konto 130 w zakresie wydatków budżetowych może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków budżetowych otrzymanych na realizację wydatków budżetowych, a niewykorzystanych do końca roku,
2)
dochodów budżetowych; konto 130 w zakresie dochodów budżetowych może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków budżetowych z tytułu zrealizowanych dochodów budżetowych, które do końca roku nie zostały przelane do budżetu.

Saldo konta 130 ulega likwidacji przez księgowanie przelewu:

1)
środków budżetowych niewykorzystanych do końca roku, w korespondencji z kontem 223,
2)
przelewu do budżetu dochodów budżetowych pobranych, lecz nie przelanych do końca roku, w korespondencji z kontem 222.

Konto 135 - Rachunki środków funduszy specjalnego przeznaczenia

Konto 135 służy do ewidencji środków funduszy specjalnego przeznaczenia, a w szczególności zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, funduszy celowych, tj. funduszu emerytalno-rentowego, funduszu prewencji i rehabilitacji, funduszu administracyjnego, funduszu motywacyjnego.

Na stronie Wn konta 135 ujmuje się wpływy środków na rachunki bankowe, a na stronie Ma - wypłaty środków z rachunków bankowych.

Ewidencja szczegółowa, analityczna do konta 135 umożliwia ustalenie stanu środków każdego funduszu.

Konto 135 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych, na rachunkach bankowych funduszy.

Konto 139 - Inne rachunki bankowe

Konto 139 służy do ewidencji operacji dotyczących środków pieniężnych wydzielonych na innych rachunkach bankowych niż rachunki bieżące i specjalnego przeznaczenia.

W szczególności na koncie 139 prowadzi się ewidencję obrotów na wyodrębnionych rachunkach bankowych:

1) akredytyw bankowych otwartych przez jednostkę budżetową,

2) czeków potwierdzonych,

3) sum depozytowych,

4) sum na zlecenie,

5) środków obcych na inwestycje.

Na koncie 139 dokonuje się księgowań wyłącznie na podstawie dowodów bankowych, w związku z czym musi zachodzić pełna zgodność zapisów konta 139 między księgowością jednostki a księgowością banku.

Na stronie Wn konta 139 ujmuje się wpływy wydzielonych środków pieniężnych z rachunków bieżących oraz sum depozytowych i na zlecenie.

Na stronie Ma konta 139 ujmuje się wypłaty środków pieniężnych dokonane z wydzielonych rachunków bankowych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 139 powinna zapewnić podział wydzielonych środków na rodzaje, a także według kontrahentów.

Konto 139 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych znajdujących się na innych rachunkach bankowych.

Konto 141 - Środki pieniężne w drodze

Konto 141 służy do ewidencji środków pieniężnych w drodze, występujące w jednostce samobilansującej na dzień ostatni okresu sprawozdawczego przy przekazywaniu środków do jednostek podległych lub z jednostek podległych do OR, a także do ewidencji rozrachunków z bankami z tytułu lokat terminowych i papierów wartościowych.

Konto 141 może mieć saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych przekazanych na lokaty terminowe, a nie potwierdzone przez bank oraz stan środków pieniężnych w drodze na koniec okresu sprawozdawczego.

Konto 189 - Rachunek lokat terminowych

Konto 189 służy do ewidencji środków na lokatach terminowych.

Na stronie Wn konta 189 ujmuje się wpływy środków na rachunki bankowe, a na stronie Ma wypłaty środków z rachunków bankowych. Ewidencja szczegółowa, analityczna do konta 189 umożliwia ustalenie stanu środków każdej lokaty.

Zespół 2 - "Rozrachunki i roszczenia"

Konta zespołu 2 "Rozrachunki i roszczenia" służą do ewidencji krajowych i zagranicznych rozrachunków oraz roszczeń.

Konta zespołu 2 służą także do ewidencji rozliczeń środków budżetowych, wynagrodzeń, rozliczeń niedoborów, szkód i nadwyżek oraz wszelkich innych rozliczeń związanych z rozrachunkami i roszczeniami spornymi.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do kont zespołu 2 powinna umożliwić wyodrębnienie poszczególnych grup rozrachunków, rozliczeń i roszczeń spornych, ustalenie przebiegu ich rozliczeń oraz stanu należności, rozliczeń, roszczeń spornych i zobowiązań z podziałem według kontrahentów oraz, jeśli dotyczą rozliczeń w walutach obcych - według poszczególnych walut.

Konto 201 - Rozrachunki z odbiorcami

Konto 201 służy do ewidencji wszelkich rozrachunków i roszczeń krajowych i zagranicznych z tytułu sprzedaży towarów i usług w ramach prowadzonej działalności przez OR, a także obciążeń z tytułu rozliczeń czynszów i innych świadczeń osób prawnych i fizycznych poza pracownikami jednostki.

Konto 201 obciąża się za powstałe należności i roszczenia, a uznaje za spłatę i zmniejszenia należności i roszczeń. Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 201 powinna zapewnić możliwość ustalenia należności krajowych i zagranicznych według poszczególnych kontrahentów.

Konto 201 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń, saldo Ma oznacza stan zobowiązań.

Konto 202 - Rozrachunki z dostawcami

Konto 202 służy do ewidencji wszelkich rozrachunków i roszczeń krajowych i zagranicznych z tytułu dostaw, robót i usług, w tym również zaliczek na poczet dostaw robót i usług.

Konto 202 obciąża się za spłatę i zmniejszenie zobowiązań, a uznaje za powstałe zobowiązania.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 202 powinna zapewnić możliwość ustalenia zobowiązań krajowych i zagranicznych według poszczególnych kontrahentów.

Konto 202 może mieć dwa salda. Saldo Ma oznacza stan zobowiązań, a saldo Wn stan należności i roszczeń.

Konto 203 - Rozrachunki z funduszem składkowym

Konto 203 służy do ewidencji wszelkich rozrachunków i roszczeń między KRUS a Funduszem Składkowym z tytułu składek, świadczeń i innych.

Na stronie Wn konto 203 ujmuje należności oraz spłatę i zmniejszenie zobowiązań, a strona Ma zobowiązania, spłatę należności i zmniejszenie należności z tytułu rozrachunków.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 203 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań.

Konto 203 może wykazywać saldo Wn lub saldo Ma. Saldo - Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań.

Konto 204 - Rozrachunki z dostawcami z tytułu zabezpieczeń umów

Konto 204 służy do ewidencji rozrachunków z tytułu wpłat wadium, depozytów, zabezpieczeń wykonania umów oraz kaucji gwarancyjnych, przyjmowanych zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.

Na stronie Wn ujmuje się m.in. zwroty wadium, depozytów i zabezpieczeń wykonania umów.

Na stronie Ma ujmuje się m.in. przyjęte wadia, depozyty, zabezpieczenia wykonania umów. Konto 204 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma stan zobowiązań.

Konto 205 - Rozrachunki z tytułu depozytów

Konto 205 służy do ewidencji rozrachunków z tytułu depozytów, tj.:

- otrzymane środki na poczet należności co do których decyzja nie jest prawomocna,

- potrącane ze świadczeń co do których jest ustalona właściwość komornika.

Na stronie Wn ujmuje się przekazane środki po uprawomocnieniu decyzji przekazania środków do właściwego kontrahenta. Na stronie Ma ujmuje się przyjęte środki na poczet należności potrącane ze świadczeń.

Konto 205 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan zobowiązań z tytułu depozytów.

Konto 210 - Rozrachunki z tytułu nienależnie pobranych świadczeń

Konto 210 służy do ewidencji rozrachunków z tytułu nadpłaconych świadczeń (krótkoterminowych i długoterminowych) w przypadku, gdy brak jest możliwości potrącenia z bieżąco wypłacanych świadczeń oraz innych należności związanych z roszczeniami spornymi.

Ewidencja szczegółowa w OR do konta 210 prowadzona jest w wydziałach świadczeń.

Konto 210 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan dochodzonych roszczeń, a saldo Ma zobowiązania z tego tytułu.

Konto 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych

Konto 221 służy do ewidencji należności jednostek budżetowych z tytułu dochodów budżetowych, w których termin płatności przypada na dany rok budżetowy.

Na stronie Wn konta 221 ujmuje się ustalone na dany rok budżetowy należności z tytułu dochodów budżetowych i zwroty nadpłat.

Na stronie Ma konta 221 ujmuje się wpłaty należności z tytułu dochodów budżetowych oraz odpisy (zmniejszenia) należności.

Na koncie 221 ujmuje się również należności z tytułu podatków pobieranych przez właściwe organy. Zapisy z tego tytułu mogą być dokonywane na koniec okresów sprawozdawczych na podstawie sprawozdań z ewidencji podatkowej (zaległości i nadpłaty).

Na koncie 221 nie ujmuje się należnych subwencji i dotacji zaliczanych do dochodów budżetu.

Ewidencja szczegółowa do konta 221 powinna być prowadzona według dłużników i podziałek klasyfikacji budżetowej.

Konto 221 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności z tytułu dochodów budżetowych, a saldo Ma - stan zobowiązań jednostki budżetowej z tytułu nadpłat w tych dochodach.

Konto 222 - Rozliczenie dochodów budżetowych

Konto 222 służy do ewidencji rozliczenia zrealizowanych przez jednostkę budżetową dochodów budżetowych.

Na stronie Wn konta 222 ujmuje się dochody budżetowe przelane do budżetu, w korespondencji z kontem 130.

Konto 222 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan dochodów budżetowych zrealizowanych, lecz nieprzelanych do budżetu.

Saldo konta 222 ulega likwidacji poprzez księgowanie przelewu do budżetu dochodów budżetowych pobranych, lecz nie przelanych do końca roku, w korespondencji z kontem 130.

Konto 223 - Rozliczenie wydatków budżetowych

Konto 223 służy do ewidencji rozliczenia zrealizowanych przez jednostkę budżetową wydatków budżetowych.

Na stronie Wn konta 223 ujmuje się:

1)
w ciągu roku budżetowego okresowe lub roczne przeniesienia, na podstawie sprawozdań budżetowych, zrealizowanych wydatków budżetowych,
2)
okresowe przelewy środków budżetowych dysponentom niższego stopnia na pokrycie wydatków budżetowych, w korespondencji z kontem 130.

Na stronie Ma konta 223 ujmuje się okresowe wpływy środków budżetowych otrzymanych na pokrycie wydatków budżetowych jednostki oraz przeznaczonych dla dysponentów niższego stopnia, w korespondencji z kontem 130.

Konto 223 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan środków budżetowych otrzymanych na pokrycie wydatków budżetowych, lecz nie wykorzystanych do końca roku.

Saldo konta 223 ulega likwidacji poprzez księgowanie przelewu na rachunek dysponenta wyższego stopnia środków budżetowych nie wykorzystanych do końca roku, w korespondencji z kontem 130.

Konto 224 - Rozrachunki z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ)

Konto 224 służy do ewidencji rozrachunków z Narodowym Funduszem Zdrowia z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne (dotyczy tylko rolników i domowników, emerytów oraz rencistów).

Na stronie Wn konta 224 ujmuje się w szczególności:

- wpłaty do NFZ z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne,

- należności od NFZ z tytułu wynagrodzenia (0,1 %) i zwrotu kosztów poboru, ewidencjonowania i dochodzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne (0,20 %),

- inne wpłaty z tytułu zobowiązań wobec Narodowego Funduszu Zdrowia

Na stronie Ma konta 224 ujmuje się w szczególności:

- zobowiązanie wobec NFZ z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne,

- zobowiązanie wobec NFZ i innych tytułów.

Ewidencja szczegółowa do konta 224 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań według poszczególnych NFZ.

Konto 224 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań wobec NFZ.

Konto 225 - Rozrachunki z budżetami

Konto 225 służy do ewidencji rozrachunków z budżetami w szczególności z tytułu dotacji, podatków, nadwyżek środków obrotowych, wpłaty zysku do budżetu, nadpłat w rozliczeniach z budżetami.

Na stronie Wn konta 225 ujmuje się nadpłaty oraz wpłaty do budżetu, a na stronie Ma zobowiązania wobec budżetów i wpłaty od budżetów.

Ewidencja szczegółowa do konta 225 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań według każdego z tytułów rozrachunków z budżetem odrębnie.

Konto 225 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań wobec budżetów.

Konto 227 - Rozrachunki z ZUS z tytułu składek

Konto 227 służy do ewidencji rozrachunków z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (od pracowników) oraz Fundusz Pracy.

Na stronie Wn konta 227 ujmuje się w szczególności:

- wpłaty do ZUS z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i FP,

- należności od ZUS z tytułu wynagrodzenia z tytułu wykonywania zadań związanych z ustaleniem prawa i wysokości świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ich wypłaty (0,1 %),

- inne wpłaty z tytułu zobowiązań wobec ZUS.

Na stronie Ma konta 227 ujmuje się w szczególności:

- zobowiązania wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy,

- zobowiązania wobec ZUS z innych tytułów.

Ewidencja szczegółowa do konta 227 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań na następujące tytuły:

- na ubezpieczenie społeczne z podziałem: na zobowiązania jednostki i zobowiązania u tytułu potrąceń od pracowników,

- na ubezpieczenie zdrowotne.

- na Fundusz Pracy.

Konto 227 może mieć dwa salda.

Saldo Wn oznacza należności, a saldo Ma - stan zobowiązań wobec ZUS.

Konto 228 - Rozrachunki z Narodowym Funduszem Zdrowia z tytułu działów specjalnych

Konto 228 służy do ewidencji rozrachunków z NFZ z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne z działów specjalnych.

Na stronie Wn konta 228 ujmuje się w szczególności:

- przekazanie środków z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne z działów specjalnych,

Na stronie Ma konta 228 ujmuje się w szczególności:

- wpływy ze składek na ubezpieczenie zdrowotne z działów specjalnych.

Konto 228 może wykazywać saldo WN, co oznacza należności od NFZ, oraz saldo MA, co oznacza stan zobowiązań wobec NFZ.

Konto 229 - Pozostałe rozrachunki publicznoprawne

Konto 229 służy do ewidencji, innych niż z budżetami, rozrachunków publicznoprawnych. Na stronie Wn konta 229 ujmuje się należności oraz spłatę i zmniejszenie zobowiązań, a na stronie Ma - zobowiązania, spłatę i zmniejszenie należności z tytułu rozrachunków publicznoprawnych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 229 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań według tytułów rozrachunków oraz podmiotów, z którymi dokonywane są rozliczenia.

Konto 229 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań.

Konto 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń

Konto 231 służy do ewidencji rozrachunków z pracownikami jednostki i innymi osobami fizycznymi z tytułu wypłat pieniężnych i świadczeń rzeczowych zaliczonych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do wynagrodzeń, a w szczególności należności za pracę wykonywaną na podstawie stosunku pracy, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej.

Na stronie Wn konta 231 ujmuje się w szczególności:

1)
wypłaty pieniężne lub przelewy wynagrodzeń,
2)
wypłaty zaliczek na poczet wynagrodzeń,
3)
wartość wydanych świadczeń rzeczowych zaliczanych do wynagrodzeń,
4)
potrącenia wynagrodzeń obciążające pracownika.

Na stronie Ma konta 231 ujmuje się zobowiązania jednostki z tytułu wynagrodzeń.

Konto 231 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań jednostki z tytułu wynagrodzeń.

Konto 234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami

Konto 234 służy do ewidencji należności, roszczeń i zobowiązań wobec pracowników z innych tytułów niż wynagrodzenia.

Na stronie Wn konta 234 ujmuje się w szczególności:

1)
wypłacone pracownikom zaliczki i sumy do rozliczenia na wydatki obciążające jednostkę,
2)
należności od pracowników z tytułu dokonanych przez jednostkę świadczeń odpłatnych,
3)
należności i roszczenia od pracowników z tytułu niedoborów i szkód,
4)
zapłacone zobowiązania wobec pracowników.

Na stronie Ma konta 234 ujmuje się w szczególności:

1)
wydatki wyłożone przez pracowników w imieniu jednostki,
2)
rozliczone zaliczki i zwroty środków pieniężnych,
3)
wpływy należności od pracowników.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 234 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności, roszczeń i zobowiązań z poszczególnymi pracownikami według tytułów rozrachunków.

Konto 234 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń, a saldo Ma - stan zobowiązań wobec pracowników.

Konto 235 - Rozrachunki z pracownikami z tytułu pożyczek ZFŚS

Konto 235 służy do ewidencji należności, roszczeń i zobowiązań wobec pracowników z tytułu udzielonych pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Na stronie Wn konta 235 ujmuje się w szczególności:

- wypłacone pracownikom pożyczki z ZFŚS,

- odsetki od wypłaconych pożyczek.

Na stronie Ma konta 235 ujmuje się w szczególności:

- spłacone raty zaciągniętych pożyczek z ZFŚS,

- umorzone nie spłacone pożyczki.

Ewidencja szczegółowa do konta 235 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań z poszczególnymi pracownikami.

Konto 235 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności z tytułu udzielonych pożyczek z ZFŚS, a saldo Ma stan zobowiązań wobec pracowników.

Konto 236 - Rozrachunki z tytułu podatku VAT

Konto 236 służy do ewidencji rozrachunków z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku VAT, a w szczególności:

- ujęcia naliczonego podatku VAT podlegającego zwrotowi lub odliczenia od podatku należnego VAT,

- ujęcia należnego podatku VAT, co do którego powstał obowiązek podatkowy,

- ujęcia kwot przekazywanych Urzędowi Skarbowemu z tytułu wypłat i kwot zwracanych przez Urząd Skarbowy.

Na stronie Wn konta 236 ujmuje się:

- naliczony podatek VAT w fakturach dostawców krajowych, podlegający odliczeniu od podatku należnego na warunkach określonych w ustawie - potrącany bezpośrednio z podatku należnego,

- kwoty podatku VAT przekazywane urzędom skarbowym.

Na stronie Ma konta 236 ujmuje się:

- podatek należny VAT wynikający z faktur VAT (oraz dokumentów korygujących je), co do którego obowiązek podatkowy występuje w bieżącym okresie,

- należny podatek VAT zawarty w fakturach VAT z poprzedniego okresu sprawozdawczego, co do którego powstał obowiązek podatkowy w bieżącym okresie,

- należny podatek VAT od kosztów reprezentacji i reklamy, darowizn, importu usług itp.,

- kwoty podatku VAT zwracane przez Urząd Skarbowy.

Konto 236 może wykazywać saldo:

- Wn - wyrażające stan należności z tytułu nadpłaty podatku VAT podlegającej zwrotowi lub zaliczeniu na następny okres,

- Ma - wyrażające stan zobowiązań z tytułu podatku VAT do zapłacenia.

Konto 237 - Rozrachunki Z ZUS z tytułu składek

Konto 237 służy do ewidencji rozrachunków z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (od pracowników) oraz Fundusz Pracy.

Na stronie Wn konta 237 ujmuje się w szczególności:

- wpłaty do ZUS z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i FP,

- należności od ZUS z tytułu wynagrodzenia z tytułu wykonywania zadań związanych z ustaleniem prawa i wysokości świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ich wypłaty (0,1 %),

- inne wpłaty z tytułu zobowiązań wobec ZUS.

Na stronie Ma konta 237 ujmuje się w szczególności:

- zobowiązania wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy,

- zobowiązania wobec ZUS z innych tytułów.

Ewidencja szczegółowa do konta 237 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań na następujące tytuły:

- na ubezpieczenie społeczne z podziałem: na zobowiązania jednostki i zobowiązania z tytułu potrąceń od pracowników,

- na ubezpieczenie zdrowotne,

- na Fundusz Pracy.

Konto 237 może mieć dwa salda.

Saldo Wn oznacza należności, a saldo Ma - stan zobowiązań wobec ZUS.

Konto 238 - Rozrachunki z NFZ z tytułu działów specjalnych

Konto 238 służy do ewidencji rozrachunków z NFZ z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne z działów specjalnych.

Na stronie Wn konta 238 ujmuje się w szczególności:

- przekazanie środków z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne z działów specjalnych,

Na stronie Ma konta 238 ujmuje się w szczególności:

- wpływy ze składek na ubezpieczenie zdrowotne z działów specjalnych

Konto 238 może wykazywać saldo Wn, co oznacza należności od NFZ, oraz saldo Ma, co oznacza stan zobowiązań wobec NFZ.

Konto 239 - Rozrachunki z NFZ

Konto 239 służy do ewidencji rozrachunków z Narodowym Funduszem Zdrowia z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne (dotyczy tylko rolników i domowników, emerytów oraz rencistów).

Na stronie Wn konta 239 ujmuje się w szczególności:

- wpłaty do NFZ z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne,

- należności od NFZ z tytułu wynagrodzenia (0,1 %) i zwrotu kosztów poboru, ewidencjonowania i dochodzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne (0,20 %),

- inne wpłaty z tytułu zobowiązań wobec Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na stronie Ma konta 239 ujmuje się w szczególności:

- zobowiązanie wobec NFZ z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne,

- zobowiązanie wobec NFZ i innych tytułów.

Ewidencja szczegółowa do konta 239 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań według poszczególnych NFZ.

Konto 239 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań wobec NFZ.

Konto 240 - Pozostałe rozrachunki

Konto 240 służy do ewidencji krajowych i zagranicznych należności i roszczeń oraz zobowiązań nie objętych ewidencją na kontach 201-236. Konto 240 może być używane również do ewidencji pożyczek i różnego rodzaju rozliczeń, a także krótko- i długoterminowych należności funduszy celowych.

Na stronie Wn konta 240 ujmuje się powstałe należności i roszczenia oraz spłatę i zmniejszenie zobowiązań, a na stronie Ma - powstałe zobowiązania oraz spłatę i zmniejszenie należności i roszczeń.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 240 powinna zapewnić ustalenie rozrachunków, roszczeń i rozliczeń z poszczególnych tytułów.

Konto 240 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń, a saldo Ma - stan zobowiązań.

Konto 241 - Rozrachunki między funduszami

Konto 241 służy do ewidencji rozrachunków między funduszami administracyjnym, emerytalno-rentowym, prewencji i rehabilitacji, rezerwowym, motywacyjnym oraz zakładowym funduszem świadczeń socjalnych itp.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 241 powinna zapewnić ustalenie stanu należności i zobowiązań pomiędzy funduszami. Saldo strony Wn jednego funduszu powinno być zgodne z saldem strony Ma drugiego funduszu.

Konto 241 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań.

Konto 242 - Rozrachunki z tytułu świadczeń

Konto 242 służy do ewidencji należności, roszczeń i zobowiązań wobec emerytów i rencistów z tytułu emerytur i rent.

Konto 242 może wykazywać dwa salda, saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń, a saldo Ma stan zobowiązań jednostki z tytułu świadczeń, np. nie podjęte świadczenia.

Konto 243 - Rozrachunki z tytułu nie zrealizowanych świadczeń

Konto 243 służy do ewidencji nie zrealizowanych świadczeń emerytalno-rentowych. Konto 243 może wykazywać saldo Ma co oznacza stan zobowiązań, tj. stan nie zrealizowanych świadczeń.

Konto 245 - Rozrachunki z tytułu zadań zleconych

Konto 245 służy do ewidencji rozliczeń wewnątrzzakładowych z tytułu wykonywania przez KRUS zadań zleconych.

Na stronie Wn konta 245 ujmuje się w OR należności od Centrali z tytułu wydatków poniesionych na zadania zlecone, a w Centrali spłatę zobowiązań wobec OR z tytułu wydatków na zadania zlecone.

Na stronie Ma konta 245 ujmuje się w OR spłatę wydatków poniesionych na zadania zlecone przez OR, a w centrali KRUS zobowiązania wobec OR z tytułu wydatków na zadania zlecone.

Konto 245 na koniec okresu nie wykazuje salda.

Konto funkcjonuje od 1.01.2007 r.

Konto 249 - Inne rozrachunki

Konto 249 służy do ewidencji krajowych i zagranicznych rozrachunków innych niż na kontach 201 - 243.

Na koncie tym ujmuje się sumy do wyjaśnienia, wypłaty sum na zlecenie, sum depozytowych (również z tytułu świadczeń), błędne obciążenia i korekty błędnych uznań na podstawie wyciągów bankowych itp. Ewidencję szczegółową prowadzi się według jednostek i osób oraz tytułów rozrachunków. Konto 249 może mieć dwa salda.

Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma stan zobowiązań.

Konto 250 - Rozrachunki wewnątrzzakładowe

Konto 250 służy do ewidencji należności i zobowiązań pomiędzy jednostkami organizacyjnymi KRUS.

Na stronie Wn konta 250 ujmuje się powstałe należności oraz spłatę i zmniejszenie zobowiązań, a na stronie Ma powstałe zobowiązania oraz spłatę i zmniejszenie należności.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 250 powinna zapewnić ustalenie stanu należności i zobowiązań z poszczególnych tytułów i według poszczególnych kontrahentów tj. jednostek organizacyjnych KRUS.

Konto 250 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań.

Konto 251 - Rozrachunki z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników

Konto 251 służy do ewidencji należności i zobowiązań z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne rolników.

Konto 251 prowadzone jest odrębnie dla każdej placówki terenowej.

Ewidencja szczegółowa w OR do konta 251 prowadzona jest w wydziale ubezpieczeń programem komputerowym na indywidualnych kontach ubezpieczonych rolników programu KRUS-1 i KRUSNAL. Ewidencja KRUS-1 i KRUSNAL jest analityką do konta 251.

Konto 251 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan zadłużenia rolników z tytułu składek na ubezpieczenie, a saldo Ma stan składek nadpłaconych.

Konto 252 - Rozrachunki z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne

Konto 252 służy do ewidencji należności i zobowiązań z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne przez rolników posiadających działy specjalne.

Ewidencja szczegółowa w OR do konta 252 prowadzona jest w wydziale ubezpieczeń programem komputerowym na indywidualnych kontach ubezpieczonych rolników. (działy specjalne) programu KACHNA. Ewidencja KACHNA jest analityką konta 252.

Konto 252 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan zadłużenia rolników z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne, a saldo Ma stan nadpłaconych składek.

Konto 253 - Wpływy z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne

Konto 253 służy do ewidencji wpływów z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Konto 253 nie wykazuje salda.

Konto 255 - Rozrachunki z ZUS z tytułu nienależnie pobranych świadczeń

Konto 255 służy do ewidencji należności od ZUS i zobowiązań wobec ZUS z tytułu nienależnie pobranych świadczeń.

Na stronie Wn konta 255 ujmuje się:

- należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń,

- spłaty zobowiązań z tytułu nienależnie pobranych świadczeń.

Na stronie Ma konta 255 ujmuje się:

- zobowiązania z tytułu nienależnie pobranych świadczeń,

- spłaty należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń.

Konto 255 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, saldo Ma stan zobowiązań z tytułu nienależnie pobranych świadczeń.

Konto 263 - Rozrachunki z tytułu niedoborów oraz nadwyżek

Konto 263 służy do ewidencji zarówno krajowych jak i zagranicznych należności i roszczeń, oraz do ewidencji rozliczeń niedoborów, szkód i nadwyżek.

Rozliczone niedobory i szkody ujmuje się w wartości ewidencyjnej pomniejszone o ewentualne odchylenie od cen ewidencyjnych oraz o dotychczasowe umorzenia. Sumy roszczenia z tytułu niedoborów lub szkód zawinionych określa kierownik jednostki KRUS ustalając wartość niedoboru. Wartość ewidencyjną nadwyżek składników majątkowych ustala się w oparciu o dostępne dokumenty lub na podstawie szacunku uwzględniającego aktualne ceny i stopień zużycia.

Na stronie Wn konta 263 księguje się w szczególności:

- stwierdzone niedobory i szkody w składnikach majątkowych (w wartości nie umorzonej),

- rozliczenie nadwyżek w składnikach majątkowych, roszczenia sporne.

Na stronie Ma konta 263 księguje się w szczególności:

- ujawnione nadwyżki składników majątkowych,

- rozliczenie niedoborów i szkód majątkowych,

- odpisanie zasądzonych lub oddalonych roszczeń,

- odpisanie należności nieistotnych oraz roszczeń umorzonych lub przedawnionych.

Ewidencję analityczną do konta 263 prowadzi się według jednostek i osób z uwzględnieniem tytułów poszczególnych rozrachunków, roszczeń i rozliczeń. Na koncie 263 mogą występować dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności roszczeń, a saldo Ma stan zobowiązań z tytułu należności i roszczeń.

Konto 264 - Roszczenia sporne

Konto 264 służy do ewidencji należności spornych (skierowanych do sądu).

Na stronie Wn konto 264 ujmuje się należności sporne (sprawy skierowane do sądu).

Na stronie Ma konta 264 ujmuje się wyksięgowanie roszczeń spornych (po wyroku).

Konto 264 może wykazywać saldo Wn. Saldo Wn oznacza stan roszczeń spornych (spraw skierowanych do sądu).

Roszczenia sporne księguje się pod datą skierowania pozwu do sądu.

Konto 290 - Odpisy aktualizujące należności z tytułu składek

Konto 290 służy do ewidencji odpisów aktualizujących należności z tytułu składek, tj. należność główna i odsetki. Na stronie Wn konta 290 ujmuje się rozwiązanie odpisów aktualizujących należności a po stronie Ma konta 290 utworzenie odpisu aktualizującego należności. Saldo Ma konta 290 oznacza wartość odpisów aktualizujących należności z tytułu składek.

Konto 291 - Odpisy aktualizujące należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń

Konto 291 służy do ewidencji odpisów aktualizujących należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń.

Na stronie Wn konta 291 ujmuje się rozwiązanie odpisu aktualizującego. Po stronie Ma utworzenie odpisu aktualizującego należności. Saldo Ma konta 291 oznacza wartość odpisów aktualizujących należności.

Konto 292 - Odpisy aktualizujące pozostałych należności

Konto 292 służy do ewidencji odpisów aktualizujących należności z tytułów pozostałych, tj. nie wymienionych na kontach 290 i 291.

Na stronie Wn konta 292 ujmuje się rozwiązanie odpisów aktualizujących należności, a po stronie Ma konta 292 utworzenie odpisu aktualizującego należności. Saldo Ma konta 292 oznacza wartość odpisów aktualizujących należności.

Konta pozabilansowe

295 - Podstawa opodatkowania świadczeń emerytalno-rentowych

296 - Podstawa opodatkowania nienależnie pobranych świadczeń

297 - Wpływy składek

298 - Wpływy odsetek

Zespół 3 - "Materiały i towary"

Konta zespołu 3 "Materiały i towary" służą do ewidencji zapasów materiałów (konto 310) oraz rozliczenia zakupu materiałów (konto 300).

Na koncie 310 prowadzi się ewidencję zapasów materiałów znajdujących się w magazynach własnych i obcych jednostki w cenach zakupu, jeżeli koszty związane bezpośrednio z zakupem odnoszone są w koszty w okresie ich poniesienia.

Przychody, rozchody oraz stany zapasów materiałów na koncie 310 wycenia się według cen ewidencyjnych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 310 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu zapasów według miejsc ich znajdowania się i osób, którym powierzono pieczę nad nimi, a w odniesieniu do zapasów materiałów i towarów objętych ewidencją ilościowo-wartościową - także według ich poszczególnych rodzajów i grup.

Konto 300 - Rozliczenie zakupu

Konto 300 służy do ewidencji rozliczenia zakupu materiałów, a w szczególności do ustalenia wartości materiałów w drodze oraz wartości dostaw niefakturowanych.

Na stronie Wn 300 konta ujmuje się:

1)
faktury dostawców krajowych i zagranicznych łącznie z naliczonym podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem VAT",
2)
podatek VAT, podatek akcyzowy, cło pobierane przy imporcie.

Na stronie Ma konta 300 ujmuje się:

1)
wartość przyjętych dostaw i usług,
2)
naliczony podatek VAT do rozliczenia z urzędem skarbowym bezpośrednio lub po spełnieniu określonych warunków,
3)
naliczony podatek VAT nie podlegający zwrotowi lub odliczeniu od podatku należnego dotyczący składników majątku obrotowego zwiększający ich wartość lub obciążający właściwe koszty albo rozliczenia międzyokresowe kosztów czynne,
4)
naliczony podatek VAT nie podlegający zwrotowi lub odliczeniu od podatku należnego dotyczący środków trwałych, inwestycji rozpoczętych oraz wartości niematerialnych i prawnych zwiększający ich wartość.

Za pośrednictwem konta 300 można rozliczać również:

1)
koszty zakupu zawarte w fakturach dostawców,
2)
opłaty manipulacyjne pobierane przez urząd celny przy imporcie,
3)
niedobory, szkody i nadwyżki w transporcie,
4)
reklamacje (sprostowania) dotyczące faktur dostawców.

Konto 300 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan dostaw w drodze (materiały w drodze), a saldo Ma - stan dostaw nie fakturowanych.

Konto 300 może być wykorzystywane wyłącznie do wykazania stanu dostaw w drodze i dostaw nie fakturowanych na koniec okresu sprawozdawczego.

Konto 310 - Materiały

Konto 310 służy do ewidencji zapasów materiałów, w tym także opakowań i odpadków, znajdujących się w magazynach własnych i obcych oraz we własnym i obcym przerobie.

Na stronie Wn konta 310 ujmuje się zwiększenie ilości i wartości stanu zapasu materiałów, a na stronie Ma - jego zmniejszenia.

Konto 310 może wykazywać saldo Wn, które wyraża stan zapasów materiałów, w cenach zakupu, nabycia lub w stałych cenach ewidencyjnych.

Zespół 4 - "Koszty według rodzajów i ich rozliczenie"

Konta zespołu 4 "Koszty według rodzajów i ich rozliczenie" służą do ewidencji kosztów w układzie rodzajowym i ich rozliczenia.

Na kontach zespołu 4 ujmuje się również koszty finansowane ze środków specjalnych.

Nie księguje się na kontach zespołu 4 kosztów finansowanych - zgodnie z odrębnymi przepisami - z funduszy celowych i innych oraz kosztów inwestycji, pozostałych kosztów operacyjnych, kosztów operacji finansowych i strat nadzwyczajnych.

Konto 400 - Koszty według rodzajów

Konto 400 służy do ewidencji kosztów prostych według rodzaju.

Na stronie Wn konta 400 ujmuje się poniesione koszty, a na stronie Ma - ich zmniejszenia.

Ewidencję szczegółową prowadzi się według pozycji planu finansowego oraz w przekrojach dostosowanych do potrzeb planowania, analizy i sprawozdawczości.

Konto 400 może wykazywać w ciągu roku obrotowego saldo Wn, które wyraża wysokość poniesionych kosztów.

Zespół 6 - "Produkty"

Konta zespołu 6 "Produkty" służą do ewidencji produktów wytworzonych przez jednostkę oraz kosztów rozliczonych w czasie.

Konto 640 - Rozliczenia międzyokresowe kosztów

Konto 640 służy do ewidencji kosztów przyszłych okresów (rozliczenia czynne) oraz rezerw na wydatki przyszłych okresów (rozliczenia bierne).

Na stronie Wn konta 640 ujmuje się koszty proste i złożone poniesione w okresie sprawozdawczym, a dotyczące przyszłych okresów, oraz wydatki poniesione w okresie sprawozdawczym, na które utworzono w okresach poprzednich rezerwę.

Na stronie Ma konta 640 ujmuje się utworzenie rezerwy na wydatki przyszłych okresów oraz zaliczenie do kosztów okresu sprawozdawczego kosztów poniesionych w okresach poprzednich.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 640 powinna umożliwić ustalenie:

1)
wysokości tych kosztów zakupu, które podlegają rozliczeniu w czasie,
2)
wysokości innych rozliczeń międzyokresowych kosztów z dalszym podziałem według ich tytułów.

Saldo Wn konta 640 wyraża koszty przyszłych okresów, a saldo Ma - rezerwy na wydatki przyszłych okresów.

Zespół 7 - "Przychody i koszty ich uzyskania"

Konta zespołu 7 "Przychody i koszty ich uzyskania" służą do ewidencji:

1)
przychodów i kosztów ich uzyskania z tytułu sprzedaży produktów, towarów, przychodów i kosztów operacji finansowych oraz pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych,
2)
podatków nie ujętych na koncie 400,
3)
dotacji i subwencji otrzymanych, które wpływają na wynik finansowy, oraz dotacji przekazanych.

Za moment sprzedaży w kraju uważa się datę wykonania świadczenia zgodnie z umową kupna-sprzedaży (a w szczególności wysyłki, odbioru usługi), a w eksporcie wyrobów i towarów - datę przewiezienia ich przez granicę, potwierdzoną przez graniczny urząd celny.

Ewidencję szczegółową prowadzi się według pozycji planu finansowego oraz stosownie do potrzeb planowania, analizy i sprawozdawczości oraz obliczenia podatków.

Konto 740 - Dotacje i środki na inwestycje

Konto 740 służy do ewidencji dotacji otrzymywanych z budżetu, środków pozabudżetowych, funduszy celowych oraz innych jednostek na finansowanie działalności podstawowej gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz zakładów budżetowych. Na koncie 740 nie ujmuje się dotacji otrzymanych na finansowanie inwestycji.

Na stronie Wn konta 740 ujmuje się:

1)
dotacje przekazane na finansowanie działalności podstawowej samodzielnie bilansującym oddziałom zakładów budżetowych, w korespondencji z kontem 135, 139 lub 240,
2)
środki pieniężne zakładów budżetowych i środków specjalnych jednostek budżetowych wykorzystane na finansowanie inwestycji,
3)
zwroty dotacji niewykorzystanych, nadmiernie pobranych lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem, w korespondencji z kontem 135, 139 lub 225 (z wyjątkiem zwrotów otrzymywanych przez jednostki budżetowe, które podlegają ujęciu Wn konto 221, Ma konto 750).

Na stronie Ma konta 740 ujmuje się:

1)
w ciągu roku - dotacje rzeczywiście otrzymane, w korespondencji z kontem 135, 139 lub dotacje należne, jeżeli ich wysokość wynika z przepisów, w korespondencji z kontem 225,
2)
na koniec okresu sprawozdawczego - dotacje należne, wynikające z przepisów prawa lub potwierdzone przez organ dotujący, albo jeżeli należna dotacja za dany rok wpłynęła na rachunek jednostki w okresie następnym do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego, w korespondencji z kontem 225.

Ewidencja szczegółowa powinna zapewnić możliwość ustalenia wysokości dotacji przypadających na poszczególne tytuły rozliczeń.

W końcu roku obrotowego saldo konta 740 zamyka się dwoma saldami, które przenosi się:

1)
saldo Wn oznaczające wartość dotacji przekazanych na finansowanie działalności podstawowej samodzielnie bilansujących oddziałów oraz środków na inwestycje w zakładach budżetowych i środkach specjalnych jednostek budżetowych - na stronę Wn konta 821,
2)
saldo Ma oznaczające wartość dotacji otrzymanych na finansowanie działalności podstawowej - na stronę Ma konta 821.

Na koniec roku konto 740 nie wykazuje salda.

Konto 750 - Przychody i koszty finansowe

Konto 750 służy do ewidencji przychodów z tytułu dochodów budżetowych oraz operacji finansowych i kosztu operacji finansowych.

Na stronie Wn konta 750 ujmuje się odpisy przychodów z tytułu dochodów budżetowych oraz koszty operacji finansowych, a w szczególności wartość sprzedanych udziałów, akcji i papierów wartościowych, odsetki od obligacji, odsetki od kredytów i pożyczek, odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań z wyjątkiem obciążających inwestycje w okresie realizacji, dyskonto przy sprzedaży weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe z wyjątkiem obciążających inwestycje w okresie realizacji.

Na stronie Ma konta 750 ujmuje się przychody z tytułu dochodów budżetowych oraz kwoty należne z tytułu operacji finansowych, a w szczególności przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, przychody z udziałów i akcji, dywidendy oraz odsetki od udzielonych pożyczek, dyskonto przy zakupie weksli, czeków obcych i papierów wartościowych oraz odsetki za zwłokę w zapłacie należności, dodatnie różnice kursowe.

Dochody finansowe, których ewidencja jest prowadzona według przepisów o rachunkowości podatkowych i niepodatkowych dochodów budżetowych, mogą być ujmowane na koncie 750 okresowo, na podstawie danych z ewidencji podatkowej.

Ewidencja szczegółowa do konta 750 powinna zapewnić wyodrębnienie przychodów z tytułu dochodów budżetowych według pozycji planu finansowego lub:

1)
w zakresie przychodów finansowych - przychody z tytułu udziałów w innych podmiotach gospodarczych, należne jednostce odsetki od pożyczek i zapłacone odsetki za zwłokę od należności,
2)
w zakresie kosztów operacji finansowych - zarachowane odsetki od pożyczek i odsetki za zwłokę od zobowiązań.

W zakresie podatkowych i niepodatkowych dochodów budżetowych ewidencja szczegółowa prowadzona jest według zasad rachunkowości podatkowej, natomiast w zakresie podatków pobieranych przez inne organy ewidencję szczegółową stanowią sprawozdania o dochodach budżetowych sporządzane przez te organy.

W końcu roku obrotowego przenosi się:

1)
przychody z tytułu dochodów budżetowych oraz przychody finansowe na stronę Ma konta 821 (Wn konto 750),
2)
koszty operacji finansowych na stronę Wn konta 821 (Ma konto 750).

Na koniec roku konto 750 nie wykazuje salda.

Konto 760 - Pozostałe przychody i koszty

Konto 760 służy do ewidencji przychodów i kosztów nie związanych bezpośrednio ze zwykłą działalnością jednostki, w tym wszelkich innych przychodów niż podlegające ewidencji na kontach 740, 750.

Na stronie Wn konta 700 ujmuje się zmniejszenia, a na stronie Ma zwiększenia przychodów.

W końcu roku obrotowego przenosi się na konto 821.

Na koniec roku konto 760 nie wykazuje salda.

Zespół 8 - Fundusze, rezerwy i wynik finansowy

Konta zespołu 8 służą do ewidencji funduszy, wyniku finansowego i jego rozliczenia, dotacji z budżetu, rezerw i rozliczeń międzyokresowych przychodów.

Konto 821 - Rozliczenie środków zadań zleconych

Konto 821 służy do ewidencji rozliczenia środków zadań zleconych.

Na stronie Wn konta 821 ujmuje się przeniesienie saldo konta 400.

Na stronie Ma konta 821 ujmuje się przeniesienie sald kont 740, 750 i 760.

Konto 840 - Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów

Konto 840 służy do ewidencji przychodów zaliczanych do przyszłych okresów oraz innych rozliczeń międzyokresowych i rezerw.

Na stronie Ma konta 840 ujmuje się utworzenie i zwiększenie rezerwy, a na stronie Wn - ich zmniejszenie lub rozwiązanie.

Na stronie Ma konta 840 ujmuje się również powstanie i zwiększenia rozliczeń międzyokresowych przychodów, a na stronie Wn - ich rozliczenie poprzez zaliczenie ich do przychodów roku obrotowego lub zysków nadzwyczajnych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 840 powinna zapewnić możność ustalenia stanu:

1)
rezerwy oraz przyczyn jej zwiększeń i zmniejszeń,
2)
rozliczeń międzyokresowych przychodów z poszczególnych tytułów oraz przyczyn ich zwiększeń i zmniejszeń.

Konto 840 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan rezerw i rozliczeń międzyokresowych przychodów.

Konto 845 - Przychody przyszłych okresów

Konto 845 służy do ewidencji przychodów przyszłych okresów.

Na stronie Wn konta 845 ujmuje się rozliczenia zarachowanych w poprzednich okresach sprawozdawczych przychodów przyszłych okresów.

Na stronie konta Ma 845 ujmuje się powstałe w bieżącym okresie sprawozdawczym przychody dotyczące przyszłych okresów m.in. dotacja i subwencje.

Konto 851 - Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Konto 851 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Środki pieniężne tego funduszu, wyodrębnione na specjalnym rachunku bankowym, ujmuje się na koncie 135 "Rachunki środków funduszy specjalnego przeznaczenia". Pozostałe środki majątkowe ujmuje się na odpowiednich kontach działalności podstawowej jednostki (z wyjątkiem kosztów i przychodów podlegających sfinansowaniu z funduszu).

Ewidencja szczegółowa do konta 851 powinna pozwolić na wyodrębnienie:

a)
stanu, zwiększeń i zmniejszeń zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z podziałem według źródeł zwiększeń i kierunków zmniejszeń,
b)
wysokości poniesionych kosztów i wysokości uzyskanych przychodów przez poszczególne rodzaje działalności socjalnej.

Saldo Ma konta 851 wyraża stan zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Konto 853 - Fundusz administracyjny

Konto 853 służy do ewidencji stanu zwiększeń i zmniejszeń funduszu administracyjnego w OR i w Centrali KRUS.

W funduszu administracyjnym wydziela się analitykę na:

- fundusz administracyjny w majątku trwałym obejmuje wartość środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w roku obrotowym księguje się zmiany (zmniejszenie, zwiększenie) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- fundusz administracyjny w środkach obrotowych obejmuje wartość majątku obrotowego (bez środków inwestycyjnych i ZFŚS).

Ewidencja szczegółowa zwiększeń i zmniejszeń funduszu prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej.

Saldo Ma konta 853 oznacza stan dodatni funduszu, a saldo Wn konta 853 oznacza stan ujemny - niedobór funduszu.

Konto 854 - Fundusz emerytalno-rentowy

Konto 854 służy do ewidencji stanu zwiększeń i zmniejszeń funduszu emerytalno-rentowego.

Ewidencja szczegółowa przychodów i rozchodów prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej.

Saldo Ma konta 854 oznacza stan dodatni funduszu, a saldo Wn konta 854 oznacza stan ujemny - niedobór funduszu.

Konto 856 - Fundusz Prewencji i Rehabilitacji

Konto 856 służy do ewidencji stanu zwiększeń i zmniejszeń funduszu prewencji i rehabilitacji w Centrali KRUS.

Ewidencja szczegółowa przychodów i rozchodów prowadzona jest według podziału klasyfikacji budżetowej określonej przy zwiększeniach i zmniejszeniach funduszu administracyjnego.

Saldo Ma konta 856 oznacza stan dodatni funduszu, a saldo Wn konta 856 oznacza stan ujemny - niedobór funduszu.

Konto 858 - Fundusz motywacyjny

Konto 858 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń funduszu motywacyjnego. Zwiększenie funduszu motywacyjnego (strona Ma) to:

- naliczenie funduszu motywacyjnego,

- decyzje o przyznaniu nagród łącznie z pochodnymi dla oddziału regionalnego lub biur Centrali KRUS,

Zmniejszenie funduszu motywacyjnego (strona Wn) to:

- decyzje o przyznaniu nagrody dla oddziału regionalnego lub biur Centrali KRUS i innych jednostek,

- wypłaty nagród,

- pochodne od wypłaconych nagród tj. składki ZUS i składki FP.

2. Konta pozabilansowe

Konto 975 służy do ewidencji wydatków strukturalnych w jednostkach, w których ewidencja wydatków strukturalnych nie jest uwzględniona w ewidencji analitycznej prowadzonej do kont bilansowych.

Na stronie Wn konta 975 ujmuje się wartość zrealizowanych wydatków strukturalnych według klasyfikacji wydatków strukturalnych.

Na stronie Ma konta 975 ujmuje się wartości wydatków strukturalnych.

Konto 980 - Plan finansowy wydatków budżetowych

Konto 980 służy do ewidencji planu finansowego wydatków budżetowych dysponenta środków budżetowych.

Na stronie Wn konta 980 ujmuje się plan finansowy wydatków budżetowych oraz jego korekty.

Na stronie Ma konta 980 ujmuje się:

1. równowartość zrealizowanych wydatków budżetowych,

2. wartość planu nie wygasających wydatków budżetowych do realizacji w roku następnym,

3. wartość planu nie zrealizowanego i wygasłego.

Ewidencja szczegółowa do konta 980 jest prowadzona w szczegółowości planu finansowego wydatków budżetowych.

Konto 980 nie wykazuje na koniec roku salda.

Konto 996 - Zaangażowanie dochodów własnych jednostek budżetowych

Konto 996 służy do ewidencji prawnego zaangażowania dochodów własnych jednostek budżetowych, niezależnie od tego, w którym roku budżetowym nastąpi wydatek finansowany dochodami własnymi.

Na koncie 996 ewidencjonuje się równowartość umów, porozumień lub wydanych decyzji, których realizacja spowoduje wydatkowanie dochodów własnych.

Na stronie Wn konta 996 ujmuje się równowartość wydatków sfinansowanych dochodami własnymi.

Na stronie Ma konta 996 ujmuje się zaangażowanie dochodów własnych, czyli wartość umów, decyzji i innych porozumień lub postanowień, których wykonanie spowoduje wykorzystanie dochodów własnych na cele wskazane w przepisie lub umowie.

Ewidencja szczegółowa do konta 996 powinna umożliwić ustalenie zaangażowania dochodów własnych z podziałem na lata finansowania i według podziałek klasyfikacyjnych planu finansowego wydatków.

Na koniec roku konto 996 może wykazywać saldo Ma oznaczające zaangażowanie dochodów własnych.

Konto 998 - Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego

Konto 998 służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków budżetowych ujętych w planie finansowym dysponenta części danego roku budżetowego. Konto występuje tylko w Centrali KRUS

Na stronie Wn konta 998 ujmuje się:

1)
równowartość sfinansowanych wydatków budżetowych w danym roku budżetowym,
2)
równowartość zaangażowanych wydatków, które będą obciążały wydatki roku następnego.

Na stronie Ma konta 998 ujmuje się zaangażowanie wydatków, czyli wartość umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.

Ewidencja szczegółowa do konta 998 prowadzona jest według podziałek klasyfikacyjnych planu finansowego.

Na koniec roku konto 998 nie wykazuje salda.

Konto 999 - Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat

Konto 999 służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków dysponenta części przyszłych lat. Konto występuje tylko w Centrali KRUS.

Na stronie Wn konta 999 ujmuje się równowartość zaangażowanych wydatków budżetowych w latach poprzednich, a obciążających plan finansowy roku bieżącego jednostki budżetowej.

Na stronie Ma konta 999 ujmuje się wysokość zaangażowanych wydatków lat przyszłych.

Ewidencja szczegółowa do konta 999 prowadzona jest według podziałek klasyfikacyjnych planu finansowego.

Na koniec roku konto 999 może wykazywać saldo Ma oznaczające zaangażowanie wydatków budżetowych lat przyszłych.

V.

Wykaz słowników

Lp.SkrótNazwaNr kontaTyp

słownika

1akAkcjonariusze030lokalny
2apAnalityka przychodów FA853lokalny
3arAnalityka rozchodów FA853lokalny
4dDziały130, 222, 980, 998, 999centralny
5dpRodzaj depozytu205centralny
6dsDziały specjalne228, 238centralny
7dzRodzaje działalnościwszystkiecentralny
8ePracownicy234, 235, 263lokalny
9fmFundusz Motywacyjny858centralny
10fzFundusz zasadniczy853, 856centralny
11iInwestycje080lokalny
12inIdentyfikacja należności228, 238centralny
13kKontrahenci201, 202, 204, 221, 240, 249, 255, 264, 291, 292, 845lokalny
14kdKontrahenci docelowi dla świadczeń242centralny
15kiKontrahenci indywidualni205, 210, 243, 291, 292lokalny
16lsRachunek lokat ZFŚS189centralny
17mpFundusz Mieszkaniowy - przychody851centralny
18mrFundusz Mieszkaniowy - rozchody851centralny
19nzOddziały NFZ228, 238centralny
20orOddziały KRUS080, 250centralny
21ozUbezpieczenia ZUS227, 237centralny
22pParagraf przychodu130, 222, 740, 853, 854, 856centralny
23pfTytuł opodatkowania225centralny
24ppAnalityka przychodów FPiR856lokalny
25prPozostałe rozrachunki 249249centralny
26psPozostałe środki trwałe013, 072centralny
27ptJednostki organizacyjne011, 013, 020, 021, 080, 135, 242, 251, 252, 253, 290, 297, 298, 854lokalny
28puPrzychody uzupełniające853centralny
29pwAnalityka rozchodów FPiR856lokalny
30rRozdział130, 222, 980, 998, 999centralny
31rpRodzaj podatku225, 229centralny
32rrRodzaj rozliczeń250centralny
33rsRodzaj świadczeń854centralny
34sdFundusz Socjalny - przychody851centralny
35srFundusz Socjalny - rozchody851centralny
36spSzczegółowe przychody FER854lokalny
37ssSpecyfikacja rozchodów z tytułu składek251, 252centralny
38stGrupa środków trwałych011, 070centralny
39swSzczegółowe wydatki FER854lokalny
40szŚwiadczenia i zasiłki242centralny
41tpRodzaj zaległości210, 264, 290, 291, 292, 840centralny
42twTyp wynagrodzenia231centralny
43tzRozliczenia z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych239centralny
44uzUrzędy229lokalny
45wParagraf wydatku400, 853, 854, 856, 980, 998, 999centralny
46wbZadania zlecone245centralny
47wnWartości niematerialne i prawne020, 021, 071, 072centralny
48wsWydatki sprawozdawcze853centralny
49xaKlasyfikacja FER - przychody854centralny
50xbKlasyfikacja FER - rozchody854centralny
51zbZbiory biblioteczne014centralny

VI.

Wykaz słowników centralnych

Lp.SkrótNazwaNr konta
1dDziały130, 222, 980, 998, 999
2dpRodzaj depozytu205
3dsDziały specjalne228, 238
4dzRodzaje działalnościwszystkie
5fmFundusz Motywacyjny858
6fzFundusz zasadniczy853, 856
7inIdentyfikacja należności228, 238
8kdKontrahenci docelowi dla świadczeń242
9lsRachunek lokat ZFŚS189
10mpFundusz Mieszkaniowy - przychody851
11mrFundusz Mieszkaniowy - rozchody851
12nzOddziały NFZ228, 238
13orOddziały KRUS080, 250
14ozUbezpieczenia ZUS227, 237
15pParagraf przychodu130, 222, 740, 853, 854, 856
16pfTytuł opodatkowania225
17prPozostałe rozrachunki 249249
18psPozostałe środki trwałe013, 072
19puPrzychody uzupełniające853
20rRozdział130, 222, 980, 998, 999
21rpRodzaj podatku225, 229
22rrRodzaj rozliczeń250
23rsRodzaj świadczeń854
24sdFundusz Socjalny - przychody851
25srFundusz Socjalny - rozchody851
26ssSpecyfikacja rozchodów z tytułu składek251, 252
27stGrupa środków trwałych011, 070
28szŚwiadczenia i zasiłki242
29tpRodzaj zaległości210, 264, 290, 291, 292, 840
30twTyp wynagrodzenia231
31tzRozliczenia z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych239
32wParagraf wydatku400, 853, 854, 856, 980, 998, 999
33wbZadania zlecone245
34wnWartości niematerialne i prawne020, 021, 071, 072
35wsWydatki sprawozdawcze853
36xaKlasyfikacja FER - przychody854
37xbKlasyfikacja FER - rozchody854
38zbZbiory biblioteczne014
1. d-Działy

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik

130, 222, 980, 998, 999

Pozycje słownika

753 Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne

851 Ochrona zdrowia

853 Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej

2. dp - Rodzaj depozytu

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 205

Pozycje słownika

1) Zabezpieczenie komornicze

2) Zabezpieczenia nienależnie pobranych śr.

3. ds - Działy specjalne

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 228,238

Pozycje słownika

01) Rozliczenie śr. finansowych z NFZ

02) Przypis

03) Wpływy

04) Odsetki szacowane

05) Rozliczenia wynikające z funkcji płatnika

4. dz - Rodzaje działalności

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik

wszystkie

Pozycje słownika

00) Budżet

01) FER

02) FA

03) FPiR

04) ZFSS

05) FM

06) OZ

07) DS

08) RS

09) BS

5. fm - Fundusz Motywacyjny

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 858

Pozycje słownika

1) Odpis z Funduszu Administracyjnego

2) Środki z C/KRUS

3) Nagrody

4) Składki na ubezpieczenie społeczne

5) Składki na Fundusz Pracy

6) Środki do Oddziałów Regionalnych

6. fz - Fundusz zasadniczy

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 853, 856

Pozycje słownika

1) fundusz środków trwałych

2) fundusz z przeceny śr. trwałych

3) fundusz wartości niemater. i prawnych

4) inne

7. in - Identyfikacja należności

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 228, 238

Pozycje słownika

1) składki

2) odsetki (rzeczywiste)

3) odsetki od nieopłaconych należności

4) inne

9) bez podziału

8. kd - kontrahenci docelowi dla świadczeń

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 242

Pozycje słownika

01) poczty

02) banki

03) inne

9. ls - Rachunek lokat ZFSS

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 189

Pozycje słownika

1) Rachunek lokat Funduszu Socjalnego

2) Rachunek lokat Funduszu Mieszkaniowego

10. mp - Fundusz Mieszkaniowy - przychody

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 851

Pozycje słownika

1) Odpis podstawowy

2) Odsetki od środków na rachunku bankowym

3) Odsetki od pożyczek

4) Inne przychody

11. mr - Fundusz Mieszkaniowy - rozchody

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 851

Pozycje słownika

1) Umorzenie pożyczek

2) Umorzenie odsetek

3) Odpis odsetek

4) Inne

12. nz - Oddziały NFZ

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 228, 238

Pozycje słownika

00) Centrala NFZ

01) Dolnośląski OW NFZ

02) Kujawsko-Pomorski OW NFZ

03) Lubelski OW NFZ

04) Lubuski OW NFZ

05) Łódzki OW NFZ

06) Małopolski OW NFZ

07) Mazowiecki OW NFZ

08) Opolski OW NFZ

09) Podkarpacki OW NFZ

10) Podlaski OW NFZ

11) Pomorski OW NFZ

12) Śląski OW NFZ

13) Świętokrzyski OW NFZ

14) Warmińsko-Mazurski OW NFZ

15) Wielkopolski OW NFZ

16) Zachodniopomorski OW NFZ

99) Wszystkie OW NFZ

13 -or - Oddziały KRUS

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 080, 250

Pozycje słownika

00) Centrala

01) Augustów

02) Białystok

03) Bielsko-Biała

04) Biłgoraj

05) Bydgoszcz

06) Chełm

07) Ciechanów

08) Częstochowa

09) Gdańsk

10) Grudziądz

11) Jasło

12) Jelenia Góra

13) Katowice

14) Kielce

15) Konin

16) Koszalin

17) Kraków

18) Legnica

19) Lublin

20) Łódź

21) Nowy Sącz

22) Olsztyn

23) Opatów

24) Opole

25) Ostrołęka

26) Ostrów Wlkp.

27) Piła

28) Płock

29) Poznań

30) Przeworsk

31) Radom

32) Radzyń Podl.

33) Rawicz

34) Rzeszów

35) Siedlce

36) Słupsk

37) Sulęcin

38) Szczecin

39) Sztum

40) Tarnów

41) Tomaszów Maz.

42) Wałbrzych

43) Warszawa

44) Włocławek

45) Wrocław

46) Zambrów

47) Zduńska Wola

48) Zielona Góra

49) Żyrardów

50) Poligrafia

52) CRR Kołobrzeg

53) CRR Horyniec

54) CRR Jedlec

55) CRR Szklarska Poręba

56) OSR Teresin

57) OWR Świnoujście

58) OPI - Warszawa

98) CRR

99) wszystkie odziały

14. oz - Ubezpieczenia ZUS

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 227, 237

Pozycje słownika

01) Ubezpieczenia społ. pracodawcy

02) Ubezpieczenie społ. pracownika

03) Ubezpieczenia zdrowotne

04) Fundusz Pracy

15. p - Paragraf przychodu

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 130, 222, 740, 853, 854, 856

Pozycje słownika

0000) Inne zwiększenia

0580) Grzywny i Inne Kary Pieniężne

0820) Wpływy ze składek na fundusze celowe

0830) Wpływy z usług

0840) Wpływy ze sprzedaży wyrobów

0870) Wpływy ze sprzedaży składników majątkowych

0920) Pozostałe odsetki

0970) Wpływy z rożnych dochodów

2430) Dotacja z budżetu otrzymana przez fundusz celowy

2570)

2620) Dotacja przedmiotowa z budżetu

2960) Przelewy redystrybucyjne

3030)

3110)

4130)

16. Pf - Tytuł opodatkowania

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 225

Pozycje słownika

1) od wypłaconych świadczeń

2) od wyn. osób.

3) od wyn. bezos.

4) od nagród rzecz.

5) od dodatkowego wyn. rocznego

6) od niezrealizowanych świadczeń

7) inne

17. pr - Pozostałe rozrachunki 249

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 249

Pozycje słownika

1) Sumy do wyjaśnienia

2) Inne

18. PS - Pozostałe środki trwałe

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 013, 072

Pozycje słownika

01) Biurka

02) Stoły

03) Szafy, regały

04) Wieszaki

05) Krzesła, fotele

06) Łóżka, tapczany

07) Pościel, bielizna

08) Dywany, chodniki

09) Obrazy, portrety

10) Maszyny biurowe do pisania, liczenia

11) Maszyny i urządzenia techniczne

12) Kasy, szafy pancerne

13) Sprzęt przeciwpożarowy

14) Piece, kuchnie

15) Odzież ochronna

16) Wyposażenie użytku ogólnego

17) Maszyny i urządzenia warsztatowe

18) Sprzęt gospodarstwa domowego

19) Sprzęt do utrzymania czystości

20) Tkaniny dekoracyjne

21)

22)

99) Pozostałe

19. pu - Przychody uzupełniające

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 853

Pozycje słownika

1) Wynagr. z tyt. term. wpłacania podatku

2) Wynagr. z tyt. wyk. obowiązków płat. skł. na ub. zdrowotne

3) Inne

20. r - Rozdział

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 130, 222, 980, 998, 999

Pozycje słownika

75305) Fundusz Emerytalno-Rentowy

75306) Fundusz Prewencji i Rehabilitacji

75311)

85156)

85335)

85395)

21. rp - Rodzaj podatku

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 225, 229

Pozycje słownika

1) Podatki od osób fizycznych

2) Podatki od nieruchomości

3) Opłaty za zarząd

4) Opłaty za wieczyste użytkowanie

5) Inne

22. rr - Rodzaj rozliczeń

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 250

Pozycje słownika

1) VAT

2) ubezp. zdr. - rolnicy indywidualni

3) ubezp. zdr. - świadczeniobiorcy

4) Prew. i Reh.

5) ZFM

6)

7) inne

23. RS - Rodzaj świadczeń

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 854

Pozycje słownika

1) rolne

2) zbiegowe

3) socjalne

4) budżetowe

5) pozostałe

24. sd - Fundusz Socjalny - przychody

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 851

Pozycje słownika

01) odpis podstawowy

02) odsetki od śr. na rach. bankowym

03) inne przychody

25. sr - Fundusz Socjalny - rozchody

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 851

Pozycje słownika

01) obozy, kolonie i wczasy dla dzieci

02) wczasy zorganizowane

03) wczasy pod gruszą

04) imprezy rekreacyjno-sportowe

05) zapomogi

06) bony, talony

07) paczki świąteczne

08) paczki dla pr. na dłuższym zwolnieniu lek.

09)

99)

26 -ss - Specyfikacja rozr. z tyt. składek

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 251, 252 Pozycje słownika

1) Należności od ubezpieczonych

2) Zobowiązania wobec ubezpieczonych

3) Odsetki z tyt. nieopłaconych składek

4) Koszty upomnień

27. st - Grupa środków trwałych

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 011, 070

Pozycje słownika

0) Grunty

1) Budynki i lokale

2) Budowle

3) Kotły i maszyny energetyczne

4) Maszyny, urządzenia i aparaty

5) Urządzenia

6) Urządzenia techniczne

7) Środki transportu

8) Przyrządy, ruchomości, wyposażenie biurowe

28. sz - Świadczenia i zasiłki

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 242

Pozycje słownika

1) krótkoterminowe

2) długoterminowe

3) zwroty

29. tp - Rodzaj zaległości

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 210, 264, 290, 291, 292, 840

Pozycje słownika

1) Należność główna

2) Należność z tyt. odsetek

3) Koszty upomnienia

4) Zobowiązania

9) Wszystkie

30. tw - Typ wynagrodzenia

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 231

Pozycje słownika

1) wynagrodzenia osobowe

2) wynagrodzenia bezosobowe

3) dodatkowe wynagrodzenia roczne

4) należności

31. tz - Rozliczenia z tyt. ubezpieczenia zdr.

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 239

Pozycje słownika

1) ochrona zdrowia

2) składka na UZ potracona z podatku

3) składka na UZ potracona ze świadczenia

4) składka na UZ rolników indywidualnych

5) inne

32. w - Paragraf wydatku

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 400, 853, 854, 856, 980, 998, 999

Pozycje słownika

0000) Inne zmniejszenia

2430)

2860)

2960) Przelewy redystrybucyjne

2970) Różne przelewy

3020) Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń

3030) Rożne wydatki na rzecz osób fizycznych

3040) Nagrody nie zaliczane do wynagrodzeń

3110) Świadczenie społeczne

4010) Wynagrodzenia osobowe pracowników

4040) Dodatkowe wynagrodzenie roczne

4110) Składki na ubezpieczenie społeczne

4120) Składki na Fundusz Pracy

4130) Składki na ubezpieczenia zdrowotne

4140) Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

4170) Wynagrodzenia bezosobowe

4210) Zakup materiałów i wyposażenia

4240) Zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek

4260) Zakup energii

4270) Zakup usług remontowych

4280) Zakup usług zdrowotnych

4300) Zakup usług pozostałych

4350) Opłaty za usługi internetowe

4410) Podróże służbowe krajowe

4420) Podróże służbowe zagraniczne

4430) Różne opłaty i składki

4440) Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

4480) Podatek od nieruchomości

4490) Pozostałe podatki na rzecz budżetu państwa

4500) Pozostałe podatki na rzecz budżetów jednostek samorządu terytorialnego

4510) Opłaty na rzecz budżetu państwa

4520) Opłaty na rzecz budżetów jednostek samorządu terytorialnego

4540) Składki do organizacji międzynarodowych

4570) Odsetki od nieterminowych wpłat z tyt. pozostałych podatków i opłat

4580) Pozostałe odsetki

4590) Kary i odszkodowania wypłacane na rzecz osób fizycznych

4600) Kary i odszkodowania wypłacane na rzecz osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych

4610) Koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego

4670) Odsetki od nieterminowych wpłat podatku od nieruchomości

4680) Odsetki od nieterminowych wpłat podatku od towaru i usług

4720) Amortyzacja

6020) Wydatki na wniesienie wkładów do spółdzielni

6110) Wydatki inwestycyjne funduszy celowych

6120) Wydatki na zakupy inwestycyjne funduszy celowych

33. wb - Zadania zlecone

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 245

Pozycje słownika

01) Dodatki za pracę przymusową

02) Dodatki górnicze

03) Renty kombatanckie

04) Zasiłki pogrzebowe

05) Dodatki kombatanckie

06) Ryczałt energetyczny

07) Odsetki z tyt. zwłoki w wypłacie świadczeń

08) Dodatek kompensacyjny

09) AC OC

10) Inne

34. wn - Wartości niematerialne i prawne

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownikm 020, 021, 071, 072

Pozycje słownika

1) Sieciowe oprogram. komputerowe

2) Grunty w zarządzie

3) Pozostałe wartości niemat. i prawne

4) Prawa autorskie

9) Bez podziału

35. ws - Wydatki sprawozdawcze

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 853

Pozycje słownika

1) orzecznictwo lekarskie

2) opłaty pocztowe

3) usługi informatyczne

4) koszty bankowe

5) inne

36. xa - Klasyfikacja FER - przychody

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 854

Pozycje słownika

01) składki na ubezpieczenie - przypis

02) odsetki z tyt. zwłoki w opłacie składek

03) odsetki od nienależnie pobranych świadczeń

04) odsetki od środków na rachunkach bankowych

05) nienależnie pobrane świadczenie

06) inne przychody FER

07) dotacje

08) refundacje ZUS za świadczenie

09) refundacje ZUS za koszty obsługi świadczeń

10) refundacje ZUS za renty socjalne

11) refundacje ZUS za koszty obsługi rent socjalnych

12) przelewy redystrybucyjne - w ramach FER

15) zwiększenia funduszu - przekazanie majątku

16) zwiększenia funduszu - ubezpieczenia zdrowotne

17) inne zwiększenia

37. xb - Klasyfikacja FER - rozchody

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 854

Pozycje słownika

21) Emerytury i renty rolnicze z dod. pielegn.

22) Zasiłki pogrzebowe

23) Artykuł 10, 56

24) Odsetki z tyt. zwłoki w wypłacie świadczeń

25) Waloryzacja marzec 2005 r.

26) Ekwiwalent praw

29) FE - Emerytury

30) FE - Artykuł 25

31) FE - Odsetki z tyt. zwłoki w wypłacie świadczeń

32) Waloryzacja marzec 2005

33) FR - Renty

34) FR - Zasiłki pogrzebowe

35) FR - Deputaty węglowe

36) FR - Artykuł 25

37) FR - Odsetki z tyt. zwłoki w wypłacie świadczeń

38) FR - Świadczenia specjalne (dec. Premiera)

39) Waloryzacja marzec 2005 r.

40) FW - Renty

41) FW - Artykuł 25

42) FW - Odsetki z tyt. zwłoki w wypłacie świadczeń

43) Waloryzacja marzec 2005 r.

46) Renty socjalne

48) Koszty obsługi zadań zleconych

49) Renty kombatanckie

50) Zasiłki pogrzebowe kombatanckie

51) Dodatek kombatancki

52) Ryczałt energetyczny

53) Dodatek kompensacyjny

54) Odsetki z tyt. zwłoki w wypłacie świadczeń

55) Rekompensata dot. kombatan. i dod. kompensac.

56) Waloryzacja marzec 2005 r.

57) Dodatki górnicze

58) Dodatki z tyt. pracy przymusowej

59) Świadcz. pien. dla przym. deport. do ZSRR

63) Odpis na fundusz administracyjny z FER

64) Koszty obsługi zbiegów

65) Koszty obsługi rent socjalnych

66) Przelewy redystrybucyjne w ramach FER

67) Składki na ubezpieczenie zdrowotne (z dotacji)

68) Uznanie wpłat

69) Umorzenie należności pozostałych

71) Zmniejszenie funduszu (przekazanie majątku)

72) Zmniejszenie funduszu (ubezpieczenia zdrowotne)

73) Inne zmniejszenia

88) Odsetki od nieopł. należności 7c

38. zb - Zbiory biblioteczne

Numery kont syntetycznych wykorzystujących słownik 014

Pozycje słownika

1) Zbiory biblioteczne

2) Eksponaty muzealne

VII.

ZASADY OCHRONY DANYCH, PROGRAMÓW I SPRZĘTU INFORMATYCZNEGO

1. Bezwzględne stosowanie przedstawionych poniżej zasad stanowi warunek zapewnienia bezpieczeństwa danym i programom komputerowym, przechowywanym na nośnikach czytelnych dla urządzeń elektronicznego przetwarzania danych, zgodnie z art. 71 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.

2. Ilekroć w niniejszym tekście jest mowa o:

a) danych - należy przez to rozumieć informacje przechowywane na nośnikach czytelnych dla urządzeń elektronicznego przetwarzania danych, związane z wykorzystaniem programów i aplikacji komputerowych,

b) programach (oprogramowaniu, aplikacjach) - należy przez to rozumieć programy i aplikacje,

c) sprzęcie komputerowym, serwerach lub stacjach lokalnych - należy przez to rozumieć urządzenia do elektronicznego przetwarzania danych, na których są eksploatowane lub przechowywane programy.

3. Wprowadzenie i stosowanie wymienionych w niniejszym dokumencie zasad ochrony systemów informatycznych ma na celu:

a) zabezpieczenie się przed utratą danych lub ich uszkodzenia w stopniu uniemożliwiającym dalszą pracę, które mogą nastąpić w wyniku awarii sprzętu, oprogramowania lub wprowadzenia do systemu wirusów, tzn. programów komputerowych, których działanie polega na zakłóceniu sprawnego funkcjonowania oprogramowania lub niszczeniu, uszkodzeniu danych i aplikacji,

b) uniemożliwienie nieautoryzowanego dostępu do programów, danych i sprzętu komputerowego, w wyniku którego może nastąpić kradzież, dewastacja sprzętu, uszkodzenie bądź utrata danych i programów, ujawnienie lub pozyskanie danych oraz ich nieupoważnione rozpowszechnianie,

c) zabezpieczenie się w miarę możliwości oraz zminimalizowanie strat związanych z utratą sprzętu komputerowego wraz z przechowywanymi danymi w wyniku zdarzeń losowych (kradzież, pożar),

d) w przypadku awarii serwerów, sieci, zasilania itp. zapewnienie możliwości wykonania procedur kończenia pracy z systemem i bezkolizyjnego przejścia na pracę ręczną tradycyjną a po usunięciu awarii umożliwienie powrotu do systemu.

4. Wprowadza się obowiązek tworzenia kopii bezpieczeństwa danych (backupów).

a) Kopie bezpieczeństwa muszą być wykonywane przy użyciu specjalnych programów na płytach CD lub dyskietkach 1,44" lub innych, bezpieczniejszych nośnikach danych. Nie wolno jednak wykonywać kopii bezpieczeństwa na nośnikach danych na stałe podłączonych do sprzętu komputerowego, na którym zainstalowane są programy finansowo-księgowe,

b) Kopie bezpieczeństwa sporządza się co 7 dni w każdy piątek na zakończenie (ewentualnie po zakończeniu) dnia pracy, ale przed rozpoczęciem pracy w dniu następnym. W ciągu miesiąca sporządzane mogą być kopie uzupełniające (tzn. zawierające wyłącznie zmiany w stosunku do ostatnio sporządzonej kopii bezpieczeństwa). Pełną kopię bezpieczeństwa należy sporządzić w miarę możliwości jak najczęściej, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.

c) Obowiązek tworzenia kopii bezpieczeństwa (lub zlecenia automatycznego ich tworzenia) oraz kontrolowania jakości kopii bezpieczeństwa danych spoczywa na użytkowniku programu.

5. Wprowadza się obowiązek przechowywania i tworzenia kopii bezpieczeństwa wersji instalacyjnych (źródłowych) programów komputerowych. Można odstąpić od wykonania kopii bezpieczeństwa wersji instalacyjnych, jeśli producent oprogramowania, zgodnie z podpisaną umową zobligowany jest do przechowywania i udostępniania wersji instalacyjnych.

a) kopie bezpieczeństwa muszą być wykonywane przy użyciu specjalnych programów i na płytach CD lub dyskietkach 1,44" lub innych, bezpieczniejszych nośnikach danych, które nie są na stałe podłączone do sprzętu komputerowego. Kopie bezpieczeństwa wersji instalacyjnych (źródłowych) wykonuje użytkownik przed zainstalowaniem w nich nowego lub zaktualizowanego oprogramowania,

b) kopie bezpieczeństwa wersji instalacyjnych należy wykonać w liczbie określonej w umowie zawartej z producentem oprogramowania lub w umowie licencyjnej.

6. Wprowadza się obowiązek kontrolowania wszelkich stosowanych nośników danych w celu ustalenia ewentualnej obecności na nich wirusów.

a) Kontrola musi być przeprowadzona przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania antywirusowego. Wprowadzenie uaktualnionych wersji oprogramowania kontrolnego powinno następować w miarę możliwości jak najczęściej, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc odpowiedzialny jest za to użytkownik oprogramowania. Za dostarczenie oprogramowania kontrolnego odpowiedzialny jest informatyk.

b) Kontrola dotycząca obecności wirusów musi być wykonywana każdorazowo, gdy zachodzi podejrzenie działania w systemie takiego programu. Prewencyjnie zaleca się kontrolowanie jak najczęściej, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu. W przypadku stosowania przenośnych nośników danych takich jak dyskietki, CD-ROM-y, ZIP-y itp. należy dokonywać kontroli każdorazowo po włożeniu ich do stacji czytnika. Szczególną ostrożność należy zachować przy odbieraniu wiadomości poczty elektronicznej, zawierających pliki niepewnego pochodzenia.

7. Zobowiązuje się wszystkich pracowników KRUS do ochrony danych i sprzętu komputerowego przed nieautoryzowanym dostępem. Polega ona na zabezpieczeniu w sposób fizyczny i programowy.

a) Ochrona fizyczna komputerów wraz zamieszczonymi na nich danymi polega na przechowywaniu ich w zamkniętych pomieszczeniach. Nie wolno pozostawiać nie zamkniętego pomieszczenia, w chwili gdy nie przebywa w nim żaden z użytkowników. Inne osoby mogą przebywać w pomieszczeniu tylko w obecności użytkowników i za ich zgodą.

b) Ochrona programowa komputerów wraz z zamieszczonymi na nich danymi polega na stosowaniu haseł dostępu na poziomie BIOS-U, używania "wygaszaczy ekranu "zabezpieczanych hasłowo oraz na zabezpieczaniu hasłami lub za pomocą specjalnych programów kodująco-szyfrujących, plików przechowywanych na nośnikach lokalnych i przenośnych, a zawierających informacje poufne.

c) Nie wolno nosić lub przesyłać żadnych danych księgowych poza jednostkę bez zgody jej kierownika. Przenoszenie lub przesyłanie danych dozwolone jest jedynie po ich zabezpieczeniu przed niepowołanym odczytem w sposób programowy (hasłem lub przez zastosowanie specjalnego kodowania-szyfrowania uniemożliwiającego ich obejrzenie przez osobę niepowołaną). Jeśli to możliwe, należy przekazywane dane dodatkowo zabezpieczyć w sposób fizyczny (np. zamknięcie w kasecie).

d) Urządzenia, dyski lub inne informatyczne nośniki zawierające dane przeznaczone do likwidacji, przekazania innemu podmiotowi lub naprawy, pozbawia się wcześniej zapisu tych danych, a w przypadku gdy nie jest to możliwe, uszkadza się w sposób uniemożliwiający ich odczytanie. Również wydruki zawierające dane przeznaczone do usunięcia należy zniszczyć w stopniu uniemożliwiającym ich odczytanie.

e) Kopie bezpieczeństwa danych ze sprzętu komputerowego i programów źródłowych powinny być zabezpieczone przed odczytem hasłem oraz przechowywane w zamkniętych pojemnikach (kasetach).

8. Wprowadza się obowiązek zabezpieczenia danych oprogramowania i sprzętu komputerowego przed zdarzeniami losowymi.

a) W celu zabezpieczenia przed pożarem należy przestrzegać instrukcji i zaleceń przeciwpożarowych. W szczególności trzeba pamiętać, że nie wolno zostawiać pracującego sprzętu komputerowego bez nadzoru na okres dłuższy niż 1 godzina.

b) Obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów oraz picia napojów na stanowiskach przeznaczonych do pracy z komputerem.

c) W celu zabezpieczenia przed innymi zdarzeniami losowymi kopie bezpieczeństwa muszą być przechowywane w innych pomieszczeniach niż sprzęt na którym przechowywane są oryginalne dane. Przy przenoszeniu lub przesyłaniu kopii bezpieczeństwa należy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do danych. Za dostarczenie kopii bezpieczeństwa do miejsc ich przechowywania odpowiedzialne są osoby sporządzające kopie. Miejsce do przechowywania wyznaczają kierownicy poszczególnych komórek organizacyjnych w C)KRUS a w oddziałach regionalnych Dyrektor Oddziału.

9. Wprowadza się obowiązek zapobiegania awariom sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz zabezpieczania przed awariami zasilania.

a) Każdy użytkownik sprzętu komputerowego zobowiązany jest do zapoznania się i przestrzegania zasad zawartych w instrukcjach obsługi sprzętu komputerowego, podręcznikach użytkownika.

b) Sprzęt komputerowy i programy użytkowe mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które zostały przeszkolone w tym zakresie.

c) Nie wolno instalować oprogramowania nie przeznaczonego do celów służbowych ani oprogramowania nielicencjonowanego.

d) Wszystkie instalacje i deinstalacje programów użytkowych i narzędziowych, przeinstalowywanie systemów operacyjnych bądź ich fragmentów (np. sterowników), konfiguracje modemów i aplikacji pocztowych powinny być dokonywane przez producenta oprogramowania lub w serwisie technicznym, ewentualnie w jednostce przez osoby odpowiednio przeszkolone. Jakiekolwiek instalacje dokonywane samodzielnie przez nieupoważnionego do tego użytkownika są kategorycznie zabronione i należy się liczyć z możliwością wyciągnięcia konsekwencji służbowych bądź koniecznością pokrycia ewentualnych strat.

e) Zabrania się samodzielnego instalowania, naprawiania, rozbudowywania oraz przenoszenia (nie dotyczy laptopów i notebooków) sprzętu komputerowego.

f) Zabrania się dokonywania jakichkolwiek zmian w zainstalowanych programach lub ich wersjach źródłowych bez zgody producenta oprogramowania (nie dotyczy zmian, których konieczność lub potrzeba wynika z normalnej eksploatacji systemu i nie wymaga ingerencji w strukturę informatyczną oprogramowania).

10. Komputery powinny otrzymywać zasilanie przez urządzenia zabezpieczające przed wyłączeniem zasilania lub przynajmniej przez listwy ochronne. Obowiązek zgłoszenia konieczności zakupu urządzeń ochronnych leży po stronie informatyka.

VIII.

SPRAWOZDAWCZOŚĆ

Sprawozdawczość miesięczna sporządzana jest z funduszu emerytalno-rentowego, funduszu administracyjnego, funduszu prewencji i rehabilitacji.

Wzory sprawozdań to:

Wzór Nr 1 - Sprawozdanie miesięczne zwiększeń i zmniejszeń funduszu emerytalno-rentowego (KRUS-FER) - 2006 rok.

Wzór Nr 2 - Sprawozdanie miesięczne zwiększeń i zmniejszeń funduszu emerytalno-rentowego (KRUS-FER) - 2007 rok.

Wzór Nr 3 - Sprawozdanie miesięczne (KRUS-FA) z funduszu administracyjnego - 2006.

Wzór Nr 4 - Sprawozdanie miesięczne (KRUS-FA) z funduszu administracyjnego - 2007.

Wzór Nr 5 - Sprawozdanie miesięczne z przychodów i rozchodów rent strukturalnych (KRUS-RS).

Wzór Nr 6 - Sprawozdanie kwartalne zwiększeń i zmniejszeń funduszu motywacyjnego (KRUS-FM).

Wzór Nr 7 - Bilans.

KRUS sporządza również sprawozdawczość określoną w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Wzór Nr 1

KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
Oddział Regionalny, CentralaKRUS-FER

Sprawozdanie miesięczne zwiększeń i zmniejszeń funduszu emerytalno-rentowego za okres od początku roku do dnia 31.12. w złotych i groszach

Biuro Finansowo-Księgowe
§WyszczególnieniewierszWykonanie od początku roku
1234
ZWIĘKSZENIA
0820Składki na ubezpieczenie (przypis) 01
0920Odsetki z tytułu zwłoki w opłacie składek02
0920Odsetki od nienależnie pobranych świadczeń03
0920Odsetki od środków na rachunkach bankowych04
0970Nienależnie pobrane świadczenie05
0970Inne przychody FER06
1080Różne07
2430Dotacje08
2960Refundacje ZUS za świadczenia zbiegowe09
2960Refundacje ZUS za koszty obsługi świadczeń zbiegowych10
2960Refundacje ZUS za zadania zlecone11
2960Refundacje ZUS za koszty obsługi zadań zleconych12
2960/1Przelewy redystrybucyjne -w ramach FER13
14
Zwiększenia funduszu (przekazanie majątku) 15
Zwiększenia funduszu (ubezpieczenia zdrowotne) 16
Inne zwiększenia17
Razem (w. 01 do 17) 180,00
Stan środków obrotowych na początek roku19
Ogółem (w. 18 i 19) 200,00
ZMNIEJSZENIA
3110Emerytury rolnicze z dod. pielęgnacyjnym21
3110Renty rolnicze z dod. pielęgnacyjnym22
3110Zasiłki pogrzebowe23
3110Artykuł 10, 5624
4580Odsetki z tytułu zwłoki w wypłacie świadczeń25
3110Ekwiwalent praw26
27
Razem świadczenia rolne (w. 21 do 27) 280,00
3110FE-Emerytury29
3110FE-Artykuł 2530
4580FE - Odsetki z tytułu zwłoki w wypłacie świadczeń31
32
3110FR - Renty33
3110FR - Zasiłki pogrzebowe34
3110FR - Artykuł 2535
4580FR - Odsetki z tytułu zwłoki w wypłacie świadczeń36
3110FR - Świadczenia specjalne (dec. Premiera) 37
38
3110FW - Renty39
3110FW - Artykuł 2540
4580FW - Odsetki z tytułu zwłoki w wypłacie świadczeń41
42
Razem świadczenia zbiegowe (w. 29 do 42) 430,00
3110Zasiłki pogrzebowe od rent socjalnych44
3110Deputaty węglowe45
3110Renty socjalne46
Razem świadczenia zlecone (w. 44 do 46) 470,00
2960Odpis na fundusz administracyjny z FER48
2960Koszty obsługi zbiegów49
2960Koszty obsługi zadań zleconych50
2960/1Przelewy redystrybucyjne w ramach FER51
4130Składki na ubezpieczenie zdrowotne (z dotacji) 52
Uznanie wpłat53
Umorzenie należności pozostałych54
55
Zmniejszenie funduszu (przekazanie majątku) 56
Zmniejszenie funduszu (ubezpieczenia zdrowotne) 57
Inne zmniejszenia58
Razem (w. 28+47 do 58) 590,00
Stan środków na koniec okresu sprawozdawczego60
Ogółem (w. 59 i 60) 610,00
ŚRODKI OBROTOWE
WierszRodzaj środkaStan na 01.01Stan na koniec okr. sprawozdawczego
1234
62Środki pieniężne
63Należności*
64Należności wewnątrzzakładowe
65Pozostałe środki obrotowe (Termin "1" i "5")
66Zobowiązania**
67Zobowiązania wewnątrzzakładowe
68
69Razem (w.62+63+64+65-66-67+68) 0,000,00
DANE UZUPEŁNIAJĄCE
70Wpływy ze składek
71Wpływy z odsetek z tyt. zwłoki w opłacie składek
72*) w tym należności z tyt. nieuregulowanych składek
73*) w tym należności - odsetki z tyt. zwłoki w opłacie składek
74**) w tym zobowiązania wobec ubezpieczonych
75

Główny Księgowy Dyrektor

Miejscowość i data

Wzór Nr 2

KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
Oddział Regionalny, Centrala KRUS-FER

Sprawozdanie miesięczne

zwiększeń i zmniejszeń funduszu emerytalno-rentowego

za okres od początku roku 2007 do dnia 31.12.2007

Biuro Finansowo-Księgowe
w złotych i groszach
§WyszczególnieniewierszWykonanie od początku roku
1234
ZWIĘKSZENIA
0820Składki na ubezpieczenie (przypis) 01
0920Odsetki z tytułu zwłoki w opłacie składek02
0920Odsetki od nienależnie pobranych świadczeń03
0920Odsetki od środków na rachunkach bankowych04
0970Nienależnie pobrane świadczenie05
0970Inne przychody FER06
1080Różne07
2430Dotacje08
2960Refundacje ZUS za świadczenie09
2960Refundacje ZUS za koszty obsługi świadczeń10
2960Refundacje ZUS za renty socjalne11
2960Refundacje ZUS za koszty obsługi rent socjalnych12
2960/1Przelewy redystrybucyjne - w ramach FER13
14
Zwiększenia funduszu (przekazanie majątku) 15
Zwiększenia funduszu (ubezpieczenia zdrowotne) 16
Inne zwiększenia17
Razem (w. 01 do 17) 180,00
Stan środków obrotowych na początek roku19
Ogółem (w. 18 i 19) 200,00
ZMNIEJSZENIA
3110Emerytury rolnicze z dod. pielęgnacyjnym21
3110Renty rolnicze z dod. pielęgnacyjnym22
3110Zasiłki pogrzebowe23
3110Artykuł 10, 5624
4580Odsetki z tytułu zwłoki w wypłacie świadczeń25
26
27
Razem świadczenia rolne (w. 21 do 27) 280,00
3110FE - Emerytury29
3110FE - Artykuł 2530
4580FE - Odsetki z tytułu zwłoki w wypłacie świadczeń31
3110Waloryzacja marzec 2005r.32
3110FR - Renty33
3110FR - Zasiłki pogrzebowe34
3110FR - Deputaty węglowe35
3110FR - Artykuł 2536
4580FR - Odsetki z tytułu zwłoki w wypłacie świadczeń37
3110FR - Świadczenia specjalne (dec. Premiera) 38
3110Waloryzacja marzec 2005 r.39
3110FW - Renty40
3110FW - Artykuły 2541
4580FW - Odsetki z tytułu zwłoki w wypłacie świadczeń42
3110Waloryzacja marzec 2005 r.43
44
Razem świadczenia finans. przez ZUS (w. 29 do 44) 450,00
3110Renty socjalne46
Razem św. fin. przez ZUS+ renty soc. (w. 45 do 46) 470,00
2960Odpis na fundusz administracyjny z FER48
2960Koszty obsługi zbiegów49
2960Koszty obsługi rent socjalnych50
2960/1Przelewy redystrybucyjne w ramach FER51
4130Składki na ubezpieczenie zdrowotne (z dotacji)52
Uznanie wpłat53
Umorzenie należności pozostałych54
55
Zmniejszenie funduszu (przekazanie majątku)56
Zmniejszenie funduszu (ubezpieczenia zdrowotne)57
Inne zmniejszenia58
Razem (w. 28+47+48 do 58)590,00
Stan środków na koniec okresu sprawozdawczego60
Ogółem (w. 59 i 60)610,00
ŚRODKI OBROTOWE
WierszRodzaj środkaStan na 01.01Stan na koniec okr. sprawozdawczego
1234
62Środki pieniężne
63Należności*
64Należności wewnątrzzakładowe
65Pozostałe środki obrotowe (Termin "1" i "5")
66Zobowiązania**
67Zobowiązania wewnątrzzakładowe0,000,00
68
69Razem (w. 62+63+64+65-66-67+68)
DANE UZUPEŁNIAJĄCE
70Wpływy ze składek
71Wpływy z odsetek z tyt. zwłoki w opłacie składek
72* w tym należności z tyt. nieuregulowanych składek
73* w tym należności - odsetki z tyt. Zwłoki w opłacie składek
74** w tym zobowiązania wobec ubezpieczonych
75

Główny księgowy Dyrektor

Miejscowość i data

Wzór Nr 3 (skreślony)

Wzór Nr 4

KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
nazwa i adres jednostki sprawozdawczejOR\KRUS OGÓŁEMKRUS-FA MIESIĘCZNE

za okres od początku roku

do dnia roku

Biuro Finansowo-Księgowe
klasyfikacja budżetowaPLAN /po zmianach/ w zł i grWYKONANIE od pocz. roku w zł 1 gr
12345
0830
0840
0870
0920
0970
0970~1*/
0970~2*/
1080
2960
2960/1
pokrycie amortyz.
Inne zw.
RAZEM0,000,00
Stan śr. obrot.
OGÓŁEM0,000.00
2960
2960/1
3020
3030
4010
4040
4110
4120
4140
4170
orzecz. lekarskie4170~1
4210
4240
4260
4270
4280
4300
opłaty pocztowe4300~2
informatyczne4300~3
koszty bankowe4300~4
4304
4350
4360
4370
4380
4390
4400
4410
4420
4430
4440
4480
4490
4500
4510
4520
4540
4570
4580
4590
4600
4610
4670
4680
4700
4720
4740
4750
6020
6110
6120
umorz. należności
Inne zm.
RAZEM0,000,00
Stan śr. obrot.
OGÓŁEM0,000,00

Wzór Nr 4

Stan na 01.01Stan na koniec okresu sprawozdawczego
w1środki pieniężne
w2materiały
w3należności
w4należności wewnątrzzakładowe
w5zobowiązania
w6zobowiązania wewnątrzzakładowe
w7MRK
w8razem0,000,00

*/0970~1 Wynagrodzenie z tyt. terminowego wpłacania podatku

*/0970~2 Wynagrodzenie z tyt. wykonywania obowiązków płatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne

__________________________________________________________________________

Główny księgowy rok m-c dzień Kierownik jednostki

Wzór Nr 5

KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
Oddział Regionalny KRUS CentralaKRUS-RS

Sprawozdanie miesięczne z przychodów i rozchodów rent strukturalnych

za okres od początku roku do dnia ..............

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Biuro Finansowo-Księgowe
w złotych i groszach
§WyszczególnieniewierszWykonanie od początku roku
1234
PRZYCHODY
262Dotacje010,00
097Nienależnie pobrane świadczenie020,00
092Odsetki od nienależnie pobranych świadczeń030,00
04
05
Razem przychody (w. 01 do 05) 060,00
Stan środków obrotowych na początek roku070,00
Inne zwiększenia080,00
Ogółem (w. 06 do 08)090,00
ROZCHODY
311Renty strukturalne100,00
297Koszty obsługi110,00
Zwrot nienależnie pobranego świadczenia do u.s12
13
14
15
Razem (w. 10 do 15) 160,00
Inne zmniejszenia170,00
Stan środków na koniec okresu sprawozdawczego180,00
Ogółem (w. 16+17+18)190,00

Wzór Nr 4

Środki obrotowe
WierszRodzaj środkaStan na 01.01Stan na koniec okr. sprawozdawczego
1234
20Środki pieniężne0,000,00
21Należności0,000,00
22Pozostałe środki obrotowe0,000,00
23Zobowiązania0,000,00
24
25Razem0,000,00
Główny KsięgowyDyrektor
Miejscowość i data

Wzór Nr 6

KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
Oddział RegionalnyKRUS - FM

Sprawozdanie kwartalne zwiększeń i zmniejszeń funduszu za okres od początku roku do dnia:

Biuro Finansowo-Księgowe
...........................w złotych i groszach
§WyszczególnieniewierszWykonanie od początku roku
1234
ZWIĘKSZENIA
Decyzja o przyznaniu nagród z FM01
02
03
Razem przychody (w. 01 do 03) 040,00
Stan funduszu na początek roku05
Inne zwiększenia06
Ogółem (w. 04 do 06) 070,00
ZMNIEJSZENIA
Nagrody08
Składki ZUS09
Składki FP10
OR11
12
Razem (w. 08 do 12) 130,00
Inne zmniejszenia14
Stan środków na koniec okresu sprawozdawczego15
Ogółem (w. 13+14+15) 160,00
Środki obrotowe
WierszRodzaj środkaStan na 01.01Stan na koniec okr. sprawozdawczego
1234
17Środki pieniężne
18Należności*
19Zobowiązania**
20
21Razem0,000,00

............................................... ..............................

Główny księgowy Dyrektor

...............................................

Miejscowość i data

Wzór Nr 7

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia SpołecznegoBILANS 'sporządzony na dzień .....................Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Centrala Warszawa
Numer identyfikacyjny
Wysłać bez pisma przewodniego
AKTYWAStan naPASYWAStan na
początekkoniecpoczątekkoniec
rokuroku
1212
A.AKTYWA TRWAŁE010,000,00A.FUNDUSZ400,000,00
I.Wartości niematerialne i prawne020,000,00I.Fundusz Jednostki41
II.Rzeczowe aktywa trwałe030,000,00II.Wynik finansowy netto42
1.Środki trwałe040,000,001.1.Zysk netto (wielkość dodatnia) 43
1.1.Grunty050,000,001.2.Strata netto (wielkość ujemna) 44
1.2.Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej060,000,00III.Nadwyżka środków obrotowych (-)45
IV.Odpisy z wyniku finansowego (-) 46
1.3.Urządzenia techniczne i maszyny070,000,00V.Fundusz mienia zlikwidowanych jednostek47
1.4.Środki transportu080,000,00VI.Inne48
1.5.Inne środki trwale090,000,00B.FUNDUSZE CELOWE490,000,00
2.Inwestycje rozpoczęte100,000,001.1.Fundusz Emerytalno-Rentowy500,000,00
(środki trwałe w budowie)1.2.Fundusz Prewencji i Rehabilitacji510,000,00
3.Środki przekazane na poczet inwestycji110,000,001.3.Fundusz Administracyjny520,000,00
III.Należności długoterminowe120,000,001.4.Fundusz Rezerwowy530,000,00
IV.Długoterminowe aktywa finansowe130,000,001.5.Fundusz Motywacyjny540,000,00
1.1.Akcje i udziały140,000,00C.ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE550,00
1.2.Papiery wartościowe długoterminowe150,00D.ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE I 560,000,00
1.3.Inne długoterminowe aktywa finansowe160,00FUNDUSZE SPECJALNE
V.Wartość mienia zlikwidowanych jednostek170,00I.Zobowiązania krótkoterminowe570,000,00
B.AKTYWA OBROTOWE180,000,001.1.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług580,000,00
I.Zapasy190,000,001.2.Zobowiązania wobec budżetów590,000,00
1.1.Materiały200,000,001.3.Zobowiązania z tyt. ubezpieczeń społecznych600,000,00
1.2.Półprodukty i produkty w toku210,001.4.Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń610,000,00
1.3.Produkty gotowe220,001.5.Pozostałe zobowiązania620,000,00
1.4.Towary230,001.6.Sumy obce (depozytowe, zabezpieczenie wykonania umów) 630,000,00
II.Należności krótkoterminowe240,000,00
1.1.Należności z tytułu dostaw i usług250,000,001.7.Rozliczenia z tytułu środków na wydatki budżetowe i z tyt. dochodów budżetowych640,000,00
1.2.Należności od budżetów260,000,00
1.3.Należności z tytułu ubezpieczeń społecznych270,000,001.8.Zobowiązania wewnątrzzakładowe650,000,00
1.4.Pozostałe należności280,000,001.9.Rezerwy na zobowiązania660,00
1.5.Rozliczenia z tytułu środków na wydatki budżetowe i z tytułu dochodów budżetowych290,000,00II.Fundusze specjalne670,000,00
1.1.Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych680,000,00
1.6.Należności wewnątrzzakładowe300,000,001.2.Inne fundusze690,00
III.Środki pieniężne310,000,00E.ROZLICZENIA700,000,00
1.1Środki pieniężne w kasie320,000,00I.Rozliczenia międzyokresowe przychodów710,00
1.2Środki pieniężne na rachunkach bankowych330,000,00II.Inne rozliczenia międzyokresowe720,00
1.3Inne środki pieniężne340,000,00F.INNE PASYWA730,00
IV.Krótkoterminowe papiery wartościowe350,0074
V.Rozliczenia międzyokresowe360,000,0075
C.INNE AKTYWA370,0076
3877
SUMA AKTYWÓW (A+B+C) 390,000,00SUMA PASYWÓW (A+B+C+D+E+F) 780,000,00

A. Objaśnienie - wykazane w bilansie wartości aktywów trwałych i obrotowych są pomniejszone odpowiednio o umorzenie i odpisy aktualizujące.

B. Informacje uzupełniające istotne dla rzetelności i przejrzystości sytuacji finansowej i majątkowej:

1. Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

2. Odpisy aktualizujące należności.

3. Umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

................................... .................................. ....................................

Główny Księgowy rok miesiąc dzień Kierownik jednostki

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZASADY RACHUNKOWOŚCI

FUNDUSZ SKŁADKOWY UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO ROLNIKÓW

SPIS TREŚCI

I. Zasady ogólne ...........................................

1. Podstawa prawna .....................................

2. Wprowadzenie ........................................

II. Zasady szczegółowe .....................................

III. Wykaz kont .............................................

IV. Zasady funkcjonowania kont .............................

V Zasady wyceny aktywów i pasywów ........................

VI. Zasady ochrony danych, programów i sprzętu

informatycznego .........................................

VI. Sprawozdawczość .........................................

I.

ZASADY OGÓLNE

1.
Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 29 września 1994 o rachunkowości (Dz. U. nr 121 poz. 591).

2.
Wprowadzenie.

Zgodnie z przepisami art. 10 ustawy o rachunkowości, samodzielnie bilansujące jednostki organizacyjne obowiązane są prowadzić swoje księgi rachunkowe zgodnie z zakładowym planem kont. Samodzielnie bilansującymi jednostkami w FS w zakresie Funduszu Składkowego są oddziały regionalne KRUS oraz Biuro Zarządu FS.

Zadaniem niniejszego planu kont jest ujednolicenie kont dla Funduszu Składkowego.

Jednolity plan kont służy do rejestrowania podobnych zjawisk gospodarczych tak, aby przez system sprawozdawczości można było kumulować poszczególne dane tych zaszłości.

Dane te niezbędne są do:

- sprawozdawczości finansowej,

- analizy wykonania planów finansowych,

- sporządzania planów,

- analizy innych zjawisk finansowo-gospodarczych Funduszu Składkowego.

Celem zakładowego planu kont jest wskazane kierunków jakie dają przepisy ogóle do konkretnych warunków działania Funduszu.

Niniejszy zakładowy plan kont zawiera dokumentację opisującą zasady rachunkowości wymagane przepisem art. 10 ustawy o rachunkowości.

II.

ZASADY SZCZEGÓŁOWE

1.
Rok obrotowy zostaje ustalony na rok kalendarzowy rozpoczynający się dnia 01 stycznia, a kończy dnia 31 grudnia. W skład roku kalendarzowego wchodzą następujące miesięczne okresy sprawozdawcze: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.
2.
Sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Księgi rachunkowe prowadzone są w siedzibie FS oraz oddziałach regionalnych, w języku polskim i walucie polskiej w programie "FK". Otwieranie ksiąg rachunkowych następuje na początek każdego roku obrotowego a zamknięcie na dzień kończący rok obrotowy.

Księgi rachunkowe FS obejmują zbory zapisów księgowych, obrotów i sald, które tworzą:

1. dziennik,

2. księga główna,

3. księgi pomocnicze,

4. zestawienie obrotów i sald,

5. wykaz składników aktywów i pasywów.

W dzienniku dokonuje się zapisów zdarzeń gospodarczych w porządku chronologicznym w danym okresie sprawozdawczym, celem uzgodnienia jego z obrotami zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej.

W księdze głównej dokonuje się zapisów zarejestrowanych równocześnie w dzienniku zgodnie z zasadą podwójnego zapisu w kolejności. W księgach pomocniczych dokonuje się zapisów będących uszczegółowieniem zapisów kont księgi głównej. Księgi pomocnicze prowadzone są dla:

1) ewidencji środków trwałych w systemie,

2) ewidencji pozostałych środków trwałych,

3) ewidencja płatników składek na ubezpieczenie społeczne rolników i na ubezpieczenie zdrowotne w systemie KRUS-1, KRUSNAL.

Zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej oraz danych wprowadzonych na kontach księgi głównej sporządzane jest na koniec miesiąca.

Obroty tego zestawienia są zgodne z obrotami dziennika i zestawienie to zawiera:

1. symbole kont,

2. salda kont na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych i obroty za okres sprawozdawczy i narastające od początku roku obrotowego oraz salda na koniec okresu sprawozdawczego,

3. sumę: sald na dzień otwarcia księgi rachunkowych, obrotów za okres sprawozdawczy i narastająco od początku roku oraz sald na koniec okresu sprawozdawczego. Na koniec miesiąca sporządza się zestawienie sald wszystkich kont i ksiąg pomocniczych. Każda operacja gospodarcza udokumentowana dowodem księgowym, zapisywana jest w księgach rachunkowych w formie "podwójnego zapisu" tj. po stronie Wn i po stronie Ma na odpowiednich kontach w danym okresie sprawozdawczym, w którym została przeprowadzona.

Podstawę zapisów w księgach rachunkowych stanowią dowody księgowe, które spełniają wymogi art. 21 ust.1 ustawy o rachunkowości.

Za dowody księgowe w FS będących podstawą zapisu na kontach ksiąg rachunkowych uznaje się także:

1) Zestawienie zbiorcze pojedynczych operacji gospodarczych m.in. raporty kasowe, listy wypłat wynagrodzeń, zestawienie zbiorcze wypłaty świadczeń, zestawienia wpłat składek.

2) Wewnętrzne dochody rozliczeniowe.

3) Dowody "polecenie księgowania" wystawiane przez osobę upoważnioną przez głównego księgowego lub przez niego osobiście w zakresie ujęcia zapisów na kontach operacji gospodarczych m.in.:

a) naliczenie odpisów amortyzacyjnych,

b) korekty poprzednich zapisów celem poprawnego ich ujęcia w wyniku dokonanych analiz sald na poszczególnych kontach,

c) naliczenie stosownych odpisów w koszty na podstawie zadeklarowanych wielkości.

Celem identyfikacji dowodów księgowych w FS i sposobu ich zapisywania przejmuje się następującą symbolikę dla dowodów księgowych określających:

1) BO - bilans otwarcia,

2) WB - dowody bankowe,

3) RK - dowody kasowe,

4) PK - pozostałe dowody,

5) BZ - bilans zamknięcia.

3.
"Wartości niematerialne i prawne" - na koncie tym Fundusz Składkowy ewidencjonuje nabyte prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok i przeznaczone na potrzeby Funduszu Składkowego, a w szczególności:

- autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje.

4.
"Środki trwałe" - na koncie tym Fundusz Składkowy ujmuje zdatne, kompletne i przeznaczone do użytkowania przez FS w okresie powyżej jednego roku o wartości jednostkowej powyżej kwoty określonej do celów amortyzacji w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zalicza się do nich w szczególności:

a)
maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
b)
ulepszenie w obcych środków trwałych.
5.
Pozostałe środki trwałe.

W Funduszu Składkowym wprowadza się pojęcie "pozostałe środki trwałe". Do pozostałych środków trwałych zalicza się w użytkowaniu składniki majątkowe Funduszu Składkowego, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok, a wartość jednostkowa nie przekracza kwoty określonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych do celów amortyzacji.

Pozostałe środki trwałe nie podlegają aktualizacji, a umorzenia ich dokonuje się w pełnej wartości w miesiącu przejęcia ich do użytkowania. Pozostałe środki trwałe obejmują dwie grupy.

Pierwsza grupa pozostałych środków trwałych to składniki majątkowe wymienione powyżej, których wartość jednostkowa nie jest niższa od 500,00 zł.

Pierwsza grupa pozostałych środków trwałych jest ewidencjonowana w księgowości na koncie 013 i obejmuje następujące grupy w ewidencji inwentarzowej (wg podziału dla dawnego wyposażenia).

I. biurka

II. stoły

III. szafy, regały

IV. wieszaki

V. krzesła, fotele, ławki, taborety

VI. łóżka, tapczany, kanapy

VII. pościel, bielizna, koce, kołdry itp.

VIII. dywany, chodniki, wykładziny podłogowe

IX. obrazy, portrety

X. maszyny biurowe do pisania, liczenia itp.

XI. maszyny i urządzenia techniczne (m.in. radioodbiorniki, telefony, wzmacniacze, magnetofony, zegary itp.)

XII. kasy, szafy pancerne

XIII. sprzęt przeciwpożarowy

XIV. piece, kuchnie

XV. odzież ochronna

XVI. wyposażenie użytku ogólnego jak: kosze, drabiny, torby itp.

XVII. maszyny i urządzenia warsztatowe

XVIII. sprzęt gospodarstwa domowego jak: serwisy, barki na kółkach,

XIX. sprzęt do utrzymywania czystości jak odkurzacze, froterki itp.

XX. tkaniny dekoracyjne jak: firany, zasłony, obrusy itp.

Druga grupa to pozostałe środki trwałe o wartości poniżej 500,00 zł ewidencjonowane tylko ilościowo z wyjątkiem np. odbiorników radiowych i kalkulatorów, objętych ewidencją ilościowo-wartościową.

Pozostałe środki trwałe w obydwu grupach są finansowane ze środków obrotowych przeznaczonych na wydatki bieżące i są zaliczane do kosztów materiałowych z wyjątkiem pierwszego wyposażenia obiektu, które może być sfinansowane ze środków inwestycyjnych.

6.
"Środki trwałe w budowie" - rozumie się przez to zaliczone do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.
7.
Inwestycje - rozumie się przez to aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych. Inwestycje długoterminowe to nieruchomości oraz długoterminowe aktywa finansowe:
a)
nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle, budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
b)
długoterminowe aktywa finansowe rozumie się:

– udziały, akcje w obcych jednostkach nabyte w celu sprawowania nad tymi jednostkami kontroli, współkontroli,

– akcje i inne długoterminowe papiery własnościowe o terminie wykupu dłuższym niż rok, nabyte w celu uzyskania przychodów w formie odsetek, dywident i innych pożytków,

– inne rodzaje długoterminowych aktywów finansowych.

8.
Zasady amortyzacji (umorzenia) przyjmuje się jak w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

III.

WYKAZ KONT

Zespół 0 - Majątek trwały

011 - Środki trwałe

013 - Pozostałe środki trwałe

020 - Wartości niematerialne i prawne

030 - Długoterminowe aktywa finansowe

035 - Odpisy aktualizacyjne długoterminowe aktywa finansowe

071 - Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

072 - Umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

080 - Środki trwałe w budowie

Zespół 1 - Środki pieniężne i rachunki bankowe

101 - Kasa krajowych środków pieniężnych

102 - Kasa zagranicznych środków pieniężnych

135 - Rachunek środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

136 - Rachunek środków funduszu składkowego

139 - Inne rachunki bankowe

140 - Krótkoterminowe papiery wartościowe

141 - Środki pieniężne w drodze

142 - Rachunek inwestycyjny papierów wartościowych

189 - Rachunek lokat terminowych

Zespół 2 - Rozrachunki i roszczenia

201 - Rozrachunki z odbiorcami

202 - Rozrachunki z dostawcami

210 - Roszczenia i windykacje nadpłat

221 - Rozrachunki z tytułu podatku VAT

222 - Podatek należny VAT

223 - Podatek naliczany VAT

225 - Rozrachunki z budżetem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych

229 - Pozostałe rozrachunki publiczno-prawne

231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń

234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami

235 - Rozrachunki z pracownikami z tytułu pożyczek z ZFM

240 - Pozostałe rozrachunki

241 - Rozrachunki między funduszami

242 - Niepodjęte świadczenia

245 - Rozrachunki wewnątrz zakładowe

249 - Inne rozrachunki

250 - Rozrachunki z Biurem Zarządu FS

251 - Rozrachunki z tytułu składek

263 - Rozrachunki z tytułu niedoborów oraz nadwyżek

290 - Odpisy aktualizacyjne rozrachunki

Konta pozabilansowe

295 - Zobowiązania warunkowe

294 - Zabezpieczenia hipoteczne

Zespół 3 - Materiały i towary

300 - Rozliczenie zakupu

310 - Materiały

Zespół 4 - Rozchody według rodzajów i ich rozliczenie

400 - Amortyzacja

401 - Zużycie materiałów i energii

402 - Usługi obce

403 - Wynagrodzenia

404 - Świadczenia na rzecz pracowników

405 - Podatki i opłaty

406 - Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku

407 - Zasiłki chorobowe

408 - Zasiłki z tytułu urodzenia dziecka

409 - Zasiłki macierzyńskie

410 - Odpis na fundusz administracyjny

411 - Odpis na fundusz prewencji i rehabilitacji

412 - Koszty funkcjonowania Rady Rolników

413 - Wspieranie rozwoju ubezpieczeń

414 - Pozostałe rozchody

Zespół 6 - Produkty

640 - Rozliczenia międzyokresowe

Zespół 7 - Przychody

730 - Przychody ze składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

750 - Dewidendy z tytułu udziałów i akcji

751 - Odsetki z tytułu zwłoki w opłacie składek - przypis

752 - Odsetki od nienależnie pobranych świadczeń

753 - Odsetki od środków na rachunkach bankowych

754 - Odsetki od papierów wartościowych

755 - Odsetki z tytułu zwłoki w opłacie składek - wpływy

756 - Przychody finansowe

757 - Koszty finansowe

760 - Nienależnie pobrane świadczenia

761 - Zwroty wydatków wg art. 56 ustawy

762 - Pozostałe przychody operacyjne

763 - Pozostałe koszty operacyjne

Zespół 8 - Fundusze rezerwy

840 - Rezerwy

845 - Przychody przyszłych okresów

851 - Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

853 - Fundusz składkowy

860 - Straty i zyski nadzwyczajne

861 - Rozliczenie wyniku finansowego

IV.

ZASADY FUNKCJONOWANIA KONT

Zespół 0 - Majątek trwały

Konta zespołu 0 - majątek trwały, służą do ewidencji:

- rzeczowego majątku trwałego,

- wartości niematerialnych i prawnych,

- umorzenia majątku,

- inwestycji.

W zespole 0 można też prowadzić konta pozabilansowe. Składniki majątku trwałego podlegające amortyzacji lub umorzeniu wykazuje się w bilansie w wartości netto, tj. wartości odpowiadającej różnicy pomiędzy wartością początkową poszczególnych składników, a ich dotychczasowym umorzeniem.

Konto 011 - Środki trwałe

Konto 011 służy do ewidencji stanu oraz zwiększania i zmniejszania wartości początkowej własnych środków trwałych tj. rzeczowych składników majątku trwałego służących działalności Funduszu Składkowego.

Na stronie Wn konta 011 ujmuje się w szczególności:

- przychody nowych obiektów z inwestycji i zwiększenie wartości obiektów istniejących na skutek ich ulepszania (modernizacji, rozbudowy, przebudowy, adaptacji itp.),

- przychody bezpośrednio z zakupów środków trwałych nie wymagających montażu i przyjętych do używania,

- przyjętych środków trwałych z własnej produkcji,

- środki trwałe otrzymane nieodpłatnie i z darowizn,

- środki trwałe otrzymane jako aporty wniesione przez akcjonariuszy i wspólników,

- środki trwałe przyjęte na podstawie umów najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze (np. leasingu kapitałowego),

- nadwyżki inwentaryzacyjne ujawnione środki trwałe,

- zwiększenie wartości początkowej środków trwałych w wyniku aktualizacji ich wyceny.

Na stronie Ma konta 011 ujmuje się w szczególności:

- rozchody z tytułu sprzedaży,

- likwidacja środków trwałych lub ich części,

- nieodpłatne przekazanie,

- przekazanie jako darowizny,

- ujawnione niedobory środków trwałych,

- środki trwałe przekazane w formie aportów za akcje lub udziały w spółkach,

- środki trwałe przekazane na podstawie umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze np. leasingu kapitałowego - jeżeli w myśl przepisów leasingobiorca jest upoważniony do ich amortyzowania,

- zmniejszenie wartości początkowej środków trwałych wyniku aktualizacji ich wyceny.

Ewidencja analityczno-wartościowa środków trwałych w księgowości powinna być prowadzona wg grup wynikających z KRST (Klasyfikacja Rodzajowa Środków Trwałych, określona przez Główny Urząd Statystyczny).

Ewidencja szczegółowa ilościowo-wartościowa środków trwałych prowadzona jest w książkach inwentarzowych lub przy pomocy programów komputerowych.

W ewidencji szczegółowej ujmuje się oddzielnie każdy obiekt inwentarzowy.

Ewidencja środków trwałych ilościowo-wartościowa prowadzona w książkach inwentarzowych lub w komputerach powinna być co kwartał uzgadniana z ewidencją wartościową prowadzoną w księgowości.

Konto 011 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków trwałych w wartości początkowej, skorygowanej w wyniku aktualizacji wyceny lub inwestycji modernizacyjnych.

Konto 013 - Pozostałe środki trwałe

Konto 013 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej pozostałych środków trwałych nie podlegających ujęciu na kontach 011, 014 i 016:

- pozostałe środki trwałe przyjęte do używania z magazynu, z zakupu lub z inwestycji,

- nadwyżki pozostałych środków trwałych,

- nieodpłatne otrzymanie pozostałych środków trwałych.

Na stronie Ma konta 013 ujmuje się w szczególności:

- wycofanie pozostałych środków trwałych z używania na skutek likwidacji,

- zniszczenia lub zużycia, sprzedaży oraz nieodpłatnego przekazania.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 013 powinna umożliwić:

- ustalenie wartości początkowej pozostałych środków trwałych oddanych do użytkowania z podziałem na grupy,

- ustalenie osób lub komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za pozostałe środki trwałe.

Ewidencja szczegółowa ilościowo-wartościowa pozostałych środków trwałych prowadzona jest w książkach inwentarzowych lub przy pomocy programów komputerowych.

Konto 013 może wykazywać saldo Wn, które wyraża wartość pozostałych środków trwałych znajdujących się w używaniu w wartości początkowej

Konto 020 - Wartości niematerialne i prawne

Konto 020 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych określonych w dziale II pkt. 3 niniejszego opracowania. Na stronie Wn konta 020 ujmuje się wszelkie zwiększenia, a na stronie Ma wszelkie zmniejszenia stanu wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych z wyjątkiem umorzenia ujmowanego na koncie 071 - umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub 072 - umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 020 powinna umożliwić należyte obliczenie umorzenia wartości niematerialnych i prawnych, podział według ich tytułów lub osób odpowiedzialnych.

Ewidencja szczegółowa ilościowo-wartościowa wartości niematerialnych i prawnych prowadzona jest w książkach inwentarzowych lub przy pomocy programów komputerowych. Konto 020 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej.

Konto 030 - Długoterminowe aktywa finansowe

Konto 030 służy do ewidencji długotrwałych aktywów finansowych, a w szczególności:

1)
akcji i udziałów w obcych podmiotach gospodarczych,
2)
akcji i innych długoterminowych papierów wartościowych, traktowanych jako lokaty o terminie wykupu dłuższym niż rok,
3)
innych długotrwałych aktywów finansowych.

Na stronie Wn konta 030 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Ma - zmniejszenia stanu długoterminowych aktywów finansowych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 030 powinna zapewnić ustalenie wartości poszczególnych składników długoterminowych aktywów finansowych według tytułów. Konto 030 może wykazywać saldo Wn, które oznacza wartość długoterminowych aktywów finansowych.

Konto 071 - Umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Konto 071 służy do ewidencji zmniejszeń wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają umorzeniu według stawek amortyzacyjnych, określonych w przepisach do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu dokonanego umorzenia. Stawki umorzeniowe określają przepisy podatkowe.

Na stronie Ma konta 071 ujmuje się wszelkie zwiększenia, a na stronie Wn - wszelkie zmniejszenia umorzenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ewidencję szczegółową do konta 071 prowadzi się z podziałem na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.

Konto 071 może wykazywać saldo Ma, które wyraża stan umorzenia wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Konto 072 - Umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Konto 072 służy do ewidencji zmniejszeń wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających umorzeniu w pełnej wartości, w miesiącu wydania ich do użytkowania, z tytułu dokonanego umorzenia.

Na koncie 072 ujmuje się umorzenia:

- książek i innych zbiorów bibliotecznych,

- środków dydaktycznych (aparatura video, sprzęt nagłaśniający, projektów filmowych, instrumentów muzycznych),

- odzieży i umundurowania,

- mebli i dywanów,

- pozostałych środków trwałych ewidencjonowanych na koncie 013 oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Na stronie Ma konta 072 ujmuje się w szczególności:

- odpisy umorzenia nowych, wydatnych do użytkowania pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obciążających odpowiednie koszty,

- odpisy umorzenia dotyczące nadwyżek pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- odpisy umorzenia dotyczące nowych pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymywanych nieodpłatnie.

Na stronie Wn konta 072 ujmuje się w szczególności odpisywanie dotychczasowego umorzenia pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z tytułu:

- likwidacji, sprzedaży lub niedoboru,

- nieodpłatnego przekazania,

- spisanie całkowicie umorzonych wartości niematerialnych i prawnych.

Ewidencję szczegółową do konta 072 prowadzi się, z podziałem na pozostałe środki trwałe i wartości niematerialne i prawne.

Konto 072 może wykazywać saldo Ma, które wyraża stan umorzenia wartości początkowej pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych umorzonych w pełnej wartości w miesiącu wydania ich do użytkowania.

Konto 080 - Środki trwałe w budowie

Konto 080 służy do ewidencji kosztów środków trwałych w budowie oraz rozliczenia kosztów środków trwałych w budowie na uzyskane efekty:

Na stronie Wn konta 080 ujmuje się w szczególności:

- poniesione koszty dotyczące budowy środków trwałych prowadzonych zarówno przez obcych wykonawców jak i we własnym zakresie,

- poniesione koszty dotyczące przekazanych do montażu, lecz jeszcze nie oddanych do użytkowania maszyn, urządzeń itp. zakupionych od kontrahentów oraz wytworzonych w rymach własnej działalności gospodarczej,

- poniesione koszty ulepszenia środka trwałego (przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja), które powodują zwiększenie wartości środka trwałego,

- poniesione koszty zakupu pierwszego wyposażenia obiektu,

- rozliczenie nadwyżki zysków środków trwałych w budowie nad stratami środków trwałych w budowie.

Na stronie Ma konta 080 ujmuje się wartości uzyskanych efektów w wyniku budowy środków trwałych, a w szczególności:

- wartość środków trwałych i pozostałych środków trwałych,

- wartości niematerialnych i prawnych,

- wartość sprzedanych i nieodpłatnie przekazanych inwestycji.

Na koncie 080 można księgować również rozliczenie kosztów dotyczących zakupów gotowych środków trwałych. Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 080 powinna zapewnić co najmniej wyodrębnienie kosztów środków trwałych w budowie według poszczególnych prowadzonych zadań środków trwałych w budowie. Konto 080 może wykazywać saldo Wn, które oznacza koszty budowy środków trwałych nie zakończonych.

Zespół 1 - Środki pieniężne i rachunki bankowe

Konta zespołu 1 - środki pieniężne i rachunki bankowe służą do ewidencji:

- krajowych i zagranicznych środków pieniężnych przechowywanych w kasach,

- krótkoterminowych papierów wartościowych,

- krajowych i zagranicznych środków pieniężnych lokowanych na rachunkach w bankach,

- udzielanych przez banki kredytów w krajowych i zagranicznych środkach pieniężnych,

- wszelkich innych krajowych i zagranicznych środków pieniężnych.

Zadaniem kont zespołu 1 jest odzwierciedlenie operacji pieniężnych oraz obrotów i stanów środków pieniężnych oraz krótkoterminowych papierów wartościowych.

Konto 101 - Kasa krajowych środków pieniężnych

Konto 101 służy do ewidencji krajowej gotówki znajdującej się w kasach jednostki.

Na stronie Wn konta 101 ujmuje się wpływy gotówki oraz nadwyżki kasowe, a na stronie Ma - rozchody gotówki i niedobory kasowe.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 101 powinna umożliwić ustalenie:

- stanu gotówki w walucie polskiej,

- wartość gotówki powierzonej poszczególnym osobom za nią odpowiedzialnym.

Konto 101 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan gotówki w kasie.

Konto 102 - Kasa zagranicznych środków pieniężnych

Konto 102 służy do ewidencji zagranicznych środków pieniężnych znajdujących się w kasach jednostki. Zasady ewidencji księgowej są analogiczne jak przy koncie 101.

Konto 135 - Rachunek środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Konto 135 służy do ewidencji środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Na stronie Wn konta 135 ujmuje się wpływy środków na wyodrębniony rachunek bankowy, a na stronie Ma - wypłaty środków z rachunku bankowego.

Konto 135 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych na rachunku bankowym.

Konto 136 - Rachunek środków Funduszu Składkowego

Konto 136 służy do ewidencji środków Funduszu Składkowego. Na stronie Wn konta 136 ujmuje się wpływy środków na rachunek bankowy, a na stronie Ma - wypłaty środków. Na koncie tym prowadzona jest również ewidencja środków pieniężnych Funduszu Składkowego na rachunkach bankowych placówek terenowych oraz lokat bankowych krótkoterminowych do 14 dni.

Konto 136 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych na rachunkach bankowych.

Konto 139 - Inne rachunki bankowe

Konto 139 służy do ewidencji operacji dotyczących środków pieniężnych wydzielonych na innych rachunkach bankowych niż rachunki bieżące, inwestycyjne oraz rachunki specjalnego przeznaczenia.

Na koncie 139 prowadzi się ewidencję obrotów dotyczącą:

- akredytyw bankowych,

- czeków potwierdzonych,

- sum depozytowych.

Na stronie Wn konta 139 ujmuje się wpływy wydzielonych środków pieniężnych z rachunków bankowych oraz sum depozytowych i na zlecenie.

Na stronie Ma konta 139 ujmuje się wypłaty środków pieniężnych dokonywane z wydzielonych rachunków bankowych. Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 139 powinna zapewnić podział wydzielonych środków na rodzaje, a także według kontrahentów.

Konto 139 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych znajdujących się na innych rachunkach bankowych.

Konto 140 - Krótkoterminowe papiery wartościowe i inne środki pieniężne

Konto 140 służy do ewidencji krótkoterminowych papierów wartościowych i innych środków pieniężnych, których wartość wyrażony jest zarówno w walucie polskiej jak i w walucie obcej (bony skarbowe, pieniądze, czeki, weksle obce, itp.). Na stronie Wn konta 140 ujmuje się zwiększenia stanu krótkoterminowych papierów wartościowych i innych środków pieniężnych, a na stronie Ma - zmniejszenia stanu krótkoterminowych papierów wartościowych i innych środków pieniężnych. Ewidencja szczegółowa do konta 140 powinna ustalić:

- stany poszczególnych składników krótkoterminowych papierów wartościowych, np. bony skarbowe, bony pieniężne, itp. z podziałem na banki, w których są zdeponowane lub osoby za nie odpowiedzialne,

- stany innych środków pieniężnych z podziałem na poszczególne waluty krajowe i obce.

Konto 140 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan krótkoterminowych papierów wartościowych i innych środków pieniężnych.

Konto 141 - Środki pieniężne w drodze

Konto 141 służy do ewidencji środków pieniężnych w drodze, występujące w jednostce samobilansującej na dzień koniec okresu sprawozdawczego przy przekazywaniu środków do jednostek podległych lub jednostek podległych OR, a także do ewidencji rozrachunków z bankami z tytułu lokat terminowych i papierów wartościowych.

Konto 141 może mieć saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych przekazanych na lokaty terminowe, a nie potwierdzone przez bank oraz stan środków pieniężnych w drodze na koniec okresu sprawozdawczego.

Konto 142 - Rachunek inwestycyjny papierów wartościowych

Konto 142 służy do ewidencji operacji dotyczących zakupu i sprzedaży obligacji krajowych ze środków Funduszu Składkowego.

Rachunki inwestycyjne prowadzone są przez biura maklerskie. Do rachunku inwestycyjnego głównego otwierane jest subkonto przeznaczone do ewidencji zakupionych obligacji. Na stronie Wn konta 142 ujmuje się zwiększenia stanu środków i obligacji, a na stronie Ma zmniejszenia.

Na stronie Wn konta 142 ujmuje się w szczególności:

- przelew środków pieniężnych z rachunku bieżącego na zakup obligacji,

- zakupione obligacje z konta inwestycyjnego w ciężar subkonta obligacji,

- wpływ środków pieniężnych ze sprzedaży obligacji na subkonta obligacji.

Na stronie Ma konta 142 ujmuje się w szczególności:

- zakup obligacji w ciężar subkonta obligacji,

- przekaz środków pieniężnych przez biuro maklerskie na rachunek bieżący.

Ewidencja szczegółowa do konta 142 powinna ustalić:

- stan środków pieniężnych na rachunku inwestycyjnym głównym z podziałem na biura maklerskie,

- wartość zakupionych obligacji na rachunku pomocniczym z podziałem na rodzaje obligacji i poszczególne biura maklerskie.

Konto 142 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych w gotówce i w obligacyjnych.

Konto 189 - Rachunek lokat terminowych

Konto 189 służy do ewidencji środków pieniężnych w postaci lokat terminowych jednomiesięcznych i dłuższych.

Na stronie Wn konta 189 ujmuje się wpływy środków na rachunek bankowy lokat terminowych oraz dopisane odsetki od tych lokat, a na stronie Ma wypłaty środków - likwidacja lokat. Ewidencja szczegółowa do konta 189 powinna ustalić stany środków pieniężnych na lokatach terminowych z podziałem na poszczególne banki i rodzaje lokat w tych bankach.

Konto 189 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków na rachunkach lokat terminowych.

Zespół 2 - Rachunki i roszczenia

Konta zespołu 2 służą do ewidencji wszelkich krajowych i zagranicznych rozrachunków oraz roszczeń.

Ponadto konta zespołu 2 służą do ewidencji rozliczeń środków budżetowych, wynagrodzeń, rozliczeń niedoborów, szkód i nadwyżek oraz wszelkich innych rozliczeń związanych z rozrachunkami i roszczeniami spornymi.

Na kontach zespołu 2 ujmuje się w szczególności:

- należności i zobowiązania krótko i długoterminowe,

- należności i zobowiązania z tytułu wypłacanych świadczeń terminowych,

- należności i zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych,

- należności i zobowiązania z tytułu wynagrodzeń,

- należności i zobowiązania z tytułu rozliczeń pomiędzy jednostkami organizacyjnymi KRUS pomiędzy funduszami,

- należności i zobowiązania z tytułu składek od rolników,

- należności spornych dochodzonych na drodze sądowej.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do kont zespołu 2 powinna umożliwić wyodrębnienie poszczególnych grup rozrachunków, rozliczeń i roszczeń spornych oraz stanu należności i zobowiązań z podziałem według kontrahentów oraz jeśli dotyczą roszczeń w walutach obcych - według poszczególnych walut i kontrahentów.

Konto 201 - Rozrachunki z odbiorcami

Konto 201 służy do ewidencji wszelkich rozrachunków i roszczeń krajowych i zagranicznych z tytułu rozliczeń czynszów i innych świadczeń osób prawnych i fizycznych poza pracownikami jednostki.

Konto 201 obciąża się za powstałe należności i roszczenia, a uznaje za powstałe zobowiązania oraz spłatę i zmniejszenia należności i roszczeń. Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 201 powinna zapewnić możliwość ustalenia należności i zobowiązań krajowych i zagranicznych według poszczególnych kontrahentów.

Konto 201 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń, saldo Ma - stan zobowiązań.

Konto 202 - Rozrachunki z dostawcami

Konto 202 służy do ewidencji wszelkich rozrachunków i roszczeń krajowych i zagranicznych z tytułu dostaw, robót i usług, w tym również zaliczek na poczet dostaw robót i usług oraz kaucji gwarancyjnych.

Konto 202 obciąża się za powstałe należności i roszczenia oraz spłatę i zmniejszenie zobowiązań, a uznaje za powstałe zobowiązania.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 202 powinna zapewnić możliwość ustalenia należności i zobowiązań krajowych i zagranicznych według poszczególnych kontrahentów. Konto 202 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń, a saldo Ma - stan zobowiązań.

Konto 210 - Roszczenia i windykacja nadpłat

Konto 210 służy do ewidencji rozrachunków z tytułu nadpłaconych świadczeń w przypadku, gdy brak jest możliwości potrącenia z bieżąco wypłacanych świadczeń oraz innych należności związanych z roszczeniami spornymi. Ewidencja szczegółowa w OR do konta 210 prowadzona jest w wydziałach świadczeń.

Konto 210 może mieć dwa salda, saldo Wn oznacza stan dochodzonych roszczeń, a saldo Ma zobowiązania z tego tytułu.

Konto 221 - Rozrachunki z tytułu podatku VAT

Konto 221 służy do ewidencji rozrachunków z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku VAT, a w szczególności:

- ujęcia naliczanego podatku VAT podlegającego zwrotowi lub odliczenia od podatku należnego VAT,

- ujęcia należnego podatku VAT, co do którego powstał obowiązek podatkowy,

- ujęcia kwot przekazywanych Urzędowi Skarbowemu z tytułu wpłat i kwot zwracanych przez Urząd Skarbowy.

Na stronie Wn konta 221 ujmuje się:

- naliczony podatek VAT w fakturach dostawców, podlegający odliczeniu od podatku należnego na warunkach określonych w ustawie - potrącany bezrobotnym z podatku należnego,

- naliczony podatek VAT przez Urzędy celne - podlegający odliczeniu od podatku należnego,

- kwoty podatku VAT przekazywane urzędom skarbowym.

Na stronie Ma konta 221 ujmuje się:

- podatek należny VAT wynikający z faktur VAT i rachunków uproszczonych (oraz dokumentów korygujących je), co do którego obowiązek podatkowy występuje w bieżącym okresie,

- należny podatek VAT zawarty w fakturach VAT i rachunkach uproszczonych z poprzedniego okresu sprawozdawczego, co do którego powstał obowiązek podatkowy w bieżącym okresie,

- należny podatek VAT od kosztów reprezentacji i reklamy, darowizn, importu, usług itp.

- należny podatek VAT - od utargów w jednostkach handlu detalicznego będących płatnikiem VAT, a nie posiadających kas rejestrujących z pamięcią fiskalną,

- kwoty podatku VAT zwracane przez Urząd Skarbowy,

Konto 221 może wykazywać saldo:

- Wn - wyrażające stan należności z tytułu nadpłaty podatku VAT podlegającej zwrotowi lub zaliczaniu na następny okres,

- Ma - wyrażające stan zobowiązań z tytułu podatku VAT do zapłacenia.

Konto 222 - Podatek należy VAT

Konto 222 służy do rozliczenia podatku VAT - zawartego w fakturach VAT i rachunkach uproszczonych dotyczących - w celu przyporządkowania go do poszczególnych okresów sprawozdawczych.

Na koncie tym ujmuje się:

- po stronie Ma - w korespondencji ze stroną Wn konta 201 -zawarty w fakturach VAT i rachunkach uproszczonych dotyczących sprzedaży miesiąca sprawozdawczego podatek należny, co do którego nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy,

- po stronie Wn - w korespondencji ze stroną MA konta 221 - podatek należny zawarty w fakturach VAT i rachunkach uproszczonych dotyczących poprzedniego miesiąca sprawozdawczego, co do którego w okresie sprawozdawczym powstał obowiązek podatkowy,

Konto 222 może wykazywać wyłącznie saldo Ma, które wyraża równowartość podatku należnego VAT - zawartego w fakturach VAT i rachunkach uproszczonych - co do którego do końca okresu sprawozdawczego nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy.

Konto 223 - Podatek naliczony VAT

Konto 223 służy do rozliczenia należnego podatku VAT, zawartego w otrzymanych w miesiącu sprawozdawczym fakturach VAT i fakturach korygujących VAT wystawionych przez dostawców oraz podatku VAT od importu zawartego w otrzymanych w miesiącu sprawozdawczym dokumentu SAD.

Na koncie tym ujmuje się:

- po stronie Wn - w korespondencji ze stroną Ma konta 301 - 304 naliczony podatek VAT i podatek od importu podlegający rozliczeniu zawarty w fakturach VAT i dokumentach SAD bieżącego okresu sprawozdawczego,

- po stronie Ma - rozliczenie naliczonego podatku VAT:

a) w części podlegającej zwrotowi lub odliczeniu od VAT należnego - w korespondencji ze stroną Wn konta 221,

b) w części nie podlegającej zwrotowi ani odliczeniu od należnego VAT - w korespondencji ze stroną Wn konta zespołu 0 oraz zespołów 3, 4 lub 5, w zależności od postanowień zakładowego planu kont.

Konto 223 może wykazywać wyłącznie saldo Wn, które wyraża równowartość naliczonego podatku VAT z bieżącego lub poprzednich okresów sprawozdawczych, który podlegać będzie zwrotowi lub odliczeniu w następnych okresach sprawozdawczych (po spełnieniu warunków określonych w ustawie).

Konto 225 - Rozrachunki z budżetami z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych

Konto 225 służy do ewiedencji rozrachunków z budżetami z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, prawnych, od nieruchomości itp.

Na stronie Wn konta 225 ujmuje się w szczególności:

- wpłaty do budżetu z tytułu zobowiązań np.: podatek dochodowy od osób fizycznych, prawnych, od nieruchomości itp.,

- należności od budżetu z tytułu nadpłat podatkowych,

- inne wpłaty z tytułu zobowiązań wobec budżetu,

Na stronie Ma konta 225 ujmuje się w szczególności:

- zobowiązań wobec budżetów z tytułu podatków: dochodowego od osób fizycznych, prawnych, od nieruchomości itp.,

- zobowiązania wobec budżetów z innych tytułów.

Ewidencja szczegółowa do konta 225 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań według tytułu rozchodów.

Konto 225 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań wobec budżetów.

Konto 229 - Pozostałe rozrachunki publicznoprawne

Konto 229 służy do ewidencji innych niż z budżetami rozrachunków publicznoprawnych, do których stosuje się przepisy ustawy o zobowiązaniach podatkowych (np. ZUS).

Na stronie Wn konta 229 ujmuje się należności oraz spłatę i zmniejszenie zobowiązań, a na stronie Ma - zobowiązania, spłatę i zmniejszenia należności z tytułu rozrachunków publicznoprawnych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 229 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań według tytułów rozrachunków oraz instytucji, z którymi dokonywane są rozliczenia.

Konto 229 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań.

Konto 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń

Konto 231 służy do ewidencji rozrachunków z pracownikami jednostki i innymi osobami fizycznymi z tytułu wypłat pieniężnych i świadczeń rzeczowych zaliczonych na mocy odrębnych przepisów do wynagrodzeń np.: należności za pracę wykonywaną na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy ajencyjnej itp. Na stronie Wn konta 231 ujmuje się w szczególności:

- wypłaty pieniężne lub przelewy wynagrodzeń,

- wypłaty zaliczek na poczet wynagrodzeń,

- wartość świadczeń rzeczowych zaliczanych do wynagrodzeń,

- potrącenia wynagrodzeń obciążające pracownika, dokonywane w liście płac na mocy ustawowych upoważnień np.: podatek dochodowy od osób fizycznych lub na podstawie pisemnej zgody pracownika (PKZP, pożyczki mieszkaniowe, pobrane a nie rozliczone zaliczki itp.).

Na stronie Ma konta 231 ujmuje się zobowiązania jednostki z tytułu wynagrodzeń.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 231 powinna zapewnić ustalenie stanu należności lub zobowiązań z tytułu wynagrodzeń za pracę.

Konto 231 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma stan zobowiązań jednostki z tytułu wynagrodzeń np.: wynagrodzenia nie podjęte w terminie.

Konto 234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami

Konto 234 służy do ewidencji, należności roszczeń i zobowiązań, wobec pracowników z wszelkich innych tytułów niż wynagrodzenie.

Na stronie Wn konta 234 ujmuje się w szczególności:

- wypłacone pracownikom zaliczki i sumy do rozliczenia na wydatki obciążające jednostkę,

- należności od pracowników z tytułu dokonanych przez jednostkę świadczeń odpłatnych,

- należności z tytułu pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

- zapłacone zobowiązania wobec pracowników.

Na stronie Ma konta 234 ujmuje się w szczególności:

- wydatki wyłożone przez pracowników w imieniu jednostki,

- rozliczone zaliczki i zwroty środków pieniężnych,

- wpłaty należne od pracowników.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 234 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności, roszczeń i zobowiązań z poszczególnymi pracownikami według tytułów rozrachunków.

Konto 234 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń, a saldo Ma - stan zobowiązań wobec pracowników.

Konto 235 - Rozrachunki z pracownikami z tytułu pożyczek ZFM

Konto 235 służy do ewidencji należności, roszczeń i zobowiązań wobec pracowników z tytułu udzielonych pożyczek z zakładowego Funduszu Mieszkaniowego.

Na stronie Wn konta 235 ujmuje się w szczególności:

- wypłacone pracownikom pożyczki z ZFM,

- odsetki od wypłaconych pożyczek.

Na stronie Ma konta 235 ujmuje się w szczególności:

- spłacone raty zaciągniętych pożyczek z ZFM,

- umorzone niespłacone pożyczki,

Ewidencja szczegółowa do konta 235 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu należności i zobowiązań z poszczególnymi pracownikami.

Konto 235 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności z tytułu udzielonych pożyczek z ZFM, a saldo Ma stan zobowiązań wobec pracowników.

Konto 240 - Pozostałe rozrachunki

Konto 240 służy do ewidencji krajowych i zagranicznych należności i roszczeń oraz zobowiązań nie objętych ewidencją na kontach 201-234.

Konto 240 może być używane do ewidencji:

- rozrachunków kasowych,

- potrąceń z tytułu pożyczek PKZP,

- potrąceń z tytułu składek PZU,

- rozliczeń z biurami pracy.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 240 powinna zapewnić ustalenie rozrachunków, roszczeń i rozliczeń z poszczególnych tytułów.

Konto 240 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń, a saldo Ma - stan zobowiązań.

Konto 241 - Rozrachunki między funduszami

Konto 241 służy do ewidencji rozrachunków między funduszami: administracyjnym, emerytalno-rentowym, prewencji i rehabilitacji, rezerwowym, motywacyjnym oraz zakładowym funduszem świadczeń socjalnych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 241 powinna zapewnić ustalenie stanu należności i zobowiązań pomiędzy funduszami. Saldo strony Wn jednego funduszu powinno być zgodne z saldem strony Ma drugiego funduszu.

Konto 241 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a saldo Ma - stan zobowiązań.

Konto 242 - Niepodjęte świadczenia

Konto 242 służy do ewidencji niepodjętych świadczeń.

Konto 242 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności od rolników z tytułu nadpłaconych świadczeń, a saldo Ma stan zobowiązań z tytułu niepodjętych świadczeń w terminie.

Konto 245 - Rozrachunki wewnątrz zakładowe

Konto 245 służy do ewidencji i przypływów środków pieniędzy OR a Biurem Zarządu FS. Konto 245 może wykazywać dwa salda.

Saldo Wn w OR oznacza stan przekazanych do Biura Zarządu FS środków, a w Biurze Zarządu FS stan przekazanych środków do OR.

Saldo Ma w OR oznacza stan otrzymanych środków z Biura Zarządu FS, a w Biurze Zarządu FS stan otrzymanych środków z OR.

Na koniec roku konto nie wykazuje żadnego salda.

Konto 249 - Inne rozrachunki

Konto 249 służy do ewidencji krajowych i zagranicznych rozrachunków innych niż na kontach 201-242. Na koncie tym ujmuje się sumy do wyjaśnienia, wypłaty sum na zlecenie, sum depozytowych, błędne obciążenia i korekty błędnych uznań na podstawie wyciągów bankowych, itp. Ewidencję szczegółową prowadzi się według jednostek i osób oraz tytułów rozrachunków. Konto 249 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, saldo Ma stan zobowiązań.

Konto 250 - Rozrachunki z Biurem Zarządu FS

Konto 250 służy do ewidencji należności i zobowiązań pomiędzy jednostkami organizacyjnymi KRUS (OR), a Biurem Zarządu FS w zakresie funduszu składkowego.

Na stronie Wn konta 250 ujmuje się powstałe należności oraz spłatę i zmniejszenie zobowiązań, a na stronie Ma powstałe zobowiązania oraz spłatę i zmniejszenie należności.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 250 powinna zapewnić ustalenie stanu należności i zobowiązań z poszczególnych tytułów i według poszczególnych kontrahentów, tj. jednostek organizacyjnych KRUS (OR).

Konto 250 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności, a stan Ma - stan zobowiązań.

Konto 251 - Rozrachunki z tytułu składek

Konto 251 służy do ewidencji należności i zobowiązań z tytułu opłacanych składek.

Konto 251 prowadzone jest odrębnie dla każdej placówki terenowej.

Ewidencja szczegółowa w OR do konta 251 prowadzona jest w wydziale ubezpieczeń programem komputerowym na indywidualnych kontach ubezpieczonych rolników.

Konto 251 może mieć dwa salda. Saldo Wn oznacza stan zadłużenia rolników z tytułu składek na ubezpieczenie, a saldo Ma stan składek nadpłaconych.

Konto 263 - Rozrachunki z tytułu niedoborów oraz nadwyżek

Konto 263 służy do ewidencji zarówno krajowych jak i zagranicznych należności i roszczeń oraz do ewidencji rozliczeń niedoborów, szkód i nadwyżek.

Rozliczone niedobory i szkody ujmuje się w wartości ewidencyjnej pomniejszone o ewentualne odchylenie od cen ewidencyjnych oraz o dotychczasowe umorzenia.

Sumy roszczenia z tytułu niedoborów lub szkód zawinionych określa kierownik jednostki, ustalając wartość niedoboru.

Wartość ewidencyjną nadwyżek składników majątkowych ustala się w oparciu o dostępne dokumenty lub na podstawie szacunku uwzględniającego aktualne ceny i stopień zużycia.

Roszczenia sporne księguje się pod datą skierowania pozwu do sądu.

Na stronie Wn konta 263 księguje się w szczególności:

- stwierdzone niedobory i szkody w składnikach majątkowych (w wartości nieumorzonej),

- rozliczenie nadwyżek w składnikach majątkowych,

- roszczenia sporne.

Na stronie Ma konta 263 księguje się w szczególności:

- ujawnione nadwyżki składników majątkowych,

- rozliczenie niedoborów i szkód majątkowych,

- odpisanie zasądzonych lub oddalonych roszczeń,

- odpisanie należności nieistotnych oraz roszczeń umorzonych lub przedawnionych.

Ewidencję analityczną do konta 263 prowadzi się według jednostek i osób z uwzględnieniem tytułów poszczególnych rozrachunków, roszczeń i rozliczeń.

Konto 290 - Odpisy amortyzacyjne rozrachunki

Konto 290 służy do ewidencji odpisów aktualizujących wartość należności, co do których jest prawdopodobne, że nie zostaną zapłacone w uzgodnionym terminie i w pełnej wysokości, a przedwczesne byłoby uznanie ich za nieściągalne. Po stronie Ma konta 290 księguje się odpisy aktualizacyjne wartości należności.

Konta pozabilansowe

Konto 294 - Zabezpieczenia hipoteczne

Konto 294 służy do ewidencji pozabilansowych zabezpieczeń hipotecznych należności z tytułu składek, których okres dochodzenia uległ przedawnieniu. Konto wykazuje saldo Wn, co oznacza stan należności zabezpieczonych hipotecznie.

Konto 295 - Zobowiązanie warunkowe

Konto 295 służy do pozabilansowej ewidencji wszelkiego rodzaju zobowiązań warunkowych, tj. wypłat świadczeń, wynikających z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz innych wykonywanych umów, zleceń lub zamówień.

Konto wykazuje saldo Ma, co oznacza stan zobowiązań warunkowych.

Zespół 3 - Materiały i towary

Konta zespołu 3 - Materiały i towary, służą do ewidencji:

- zapasów:

- materiałów (konta 310 i 340),

- towarów (artykułów spożywczych, konta 330 i 340),

- rozliczenia zakupów materiałów i towarów oraz ewentualnie usług (konto 300).

Na kontach 310 i 330 prowadzi się ewidencję zapasów materiałów i towarów znajdujących się w magazynach własnych i obcych jednostki w cenach zakupu, jeżeli koszty związane bezpośrednio z zakupem odnoszone są w koszty w okresie ich poniesienia.

Konto 300 - Rozliczenie zakupu

Konto 300 służy do ewidencji rozliczenia zakupu materiałów, towarów (artykułów spożywczych) robót i usług, a w szczególności do ustalenia:

- wartości materiałów i towarów w drodze,

- wartości dostaw niefakturowanych.

Na stronie Wn konta 300 ujmuje się:

- faktury dostawców krajowych i zagranicznych łącznie z naliczonym podatkiem VAT,

- podatek VAT, podatek akcyzowy, importowy i cło.

Na stronie Ma konta 300 ujmuje się:

- wartość przyjętych dostaw i usług z wyłączeniem naliczonego podatku VAT,

- naliczony podatek VAT do rozliczenia z urzędem skarbowym bezpośrednio lub pośrednio,

- naliczony podatek VAT nie podlegający zwrotowi lub odliczeniu od początku należnego dotyczący składników majątku obrotowego obciążający właściwe koszty,

- naliczony podatek VAT nie podlegający zwrotowi lub obliczeniu od podatku należnego dotyczący środków trwałych, zwiększający ich wartość.

Konto 300 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan dostaw w drodze, a saldo Ma stan dostaw lub usług niefakturowanych.

Konto 300 może być wykorzystywane wyłącznie do wykazania stanu dostaw w drodze i dostaw niefakturowanych na koniec roku sprawozdawczego.

Konto 300 może być prowadzone przez wszystkie jednostki organizacyjne KRUS. Prowadzenie konta 300 nie jest obligatoryjne.

Konto 310 - Materiały

Konto 310 służy do ewidencji zapasów, materiałów służących do prowadzenia działalności pomocniczej, inwestycyjnej i finansowo wyodrębnionej, w tym także opakowań. Na stronie Wn konta 310 ujmuje się zwiększenie ilości i wartości stanu zapasu materiałów, a na stronie Ma - jego zmniejszenia.

Przychody i rozchody oraz stany zapasów materiałów i opakowań wycenia się według cen ewidencyjnych.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 310 powinna zapewnić możliwość ustalenia stanu zapasów według miejsc ich znajdowania się i osób, którym powierzono pieczę nad nimi, a w odniesieniu do zapasów materiałów obojętnych ewidencją księgową ilościowo-wartościową także według ich poszczególnych rodzajów i grup.

Konto 310 może wykazywać saldo Wn, które wyraża stan zapasów materiałów, w cenach zakupu, nabycia (tj. łączenie z nie podlegającym odliczeniu lub zwrotowi podatkiem VAT i kosztami bezpośrednio związanymi z zakupem) lub w stałych cenach ewidencyjnych. Prowadzenie konta 310 nie jest obligatoryjne, jeżeli zakup materiałów dla potrzeb bieżących dokonywanych jest w niewielkich ilościach przekazywanych bezpośrednio do użytkowania.

Zespół 4 - Rozchody funduszu składkowego

Do celów podatkowych (podatek dochodowy od osób prawnych) wyodrębnia się analitykę:

01 - rozchody stanowiące koszt uzyskania przychodu,

02 - rozchody nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. Konta zespołu 4 służą do ewidencji rozchodów funduszu poniesione w danym okresie sprawozdawczym.

Konto 400 - Amortyzacja

Konto 400 służy do ewidencji rozchodów odpisów amortyzacyjnych.

Na koncie tym ujmuje się rozchody amortyzacji:

- środków trwałych,

- wartości niematerialnych i prawnych.

Wprowadza się analitykę:

1 - amortyzację środków trwałych,

2 - amortyzację wartości niematerialnych,

3 - amortyzację pozostałych środków trwałych w 100%,

4 - amortyzację pozostałych wartości niematerialnych i prawnych w 100%.

W ciągu roku konto 400 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 401 - Zużycie materiałów i energii

Konto 401 służy do ewidencji rozchodów zużycia materiałów i energii.

W ciągu roku konto 401 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 402 - Usługi obce

Konto 402 służy do ewidencji rozchodów robót i usług wyświadczonych przez inne jednostki. Zalicza się do nich usługi: transportowe, sprzętowe, remontowe, łączności, dozoru mienia i usług najmu.

W ciągu roku konto 402 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 403 - Wynagrodzenia

Konto 403 służy do ewidencji wynagrodzeń pieniężnych oraz wartości świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalentów - zaliczanych zgodnie z przepisami do wynagrodzeń (osobowych, bezosobowych) wypłaconym pracownikom i innym osobom fizycznym.

W ciągu roku konto 403 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 404 - Świadczenia na rzecz pracowników

Konto 404 służy do ewidencji rozchodów świadczeń na rzecz pracowników.

Do świadczeń zalicza się w szczególności:

- składki z tytułu ubezpieczeń społecznych i na fundusz pracy,

- odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,

- świadczenia rzeczowe związane z bezpieczeństwem i higieną pracy,

- szkolenie pracowników

W ciągu roku konto 404 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 405 - Podatki i opłaty

Konto 405 służy do ewidencji podatków i opłat.

Zalicza się do nich w szczególności:

- podatek od nieruchomości,

- opłaty sądowe i notarialne, nie związane z dochodzeniem roszczeń i nabyciem składników majątku trwałego,

- opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów.

W ciągu roku konto 405 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 406 - Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku

Konto 406 służy do ewidencji jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku wypłacanych zgodnie z ustawą o u.s.r. W ciągu roku konto 406 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 407 - Zasiłki chorobowe

Konto 407 służy do ewidencji zasiłków chorobowych wypłacanych zgodnie z ustawą o u.s.r.

W ciągu roku konto 407 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 408 - Zasiłki z tytułu urodzenia dziecka

Konto 408 służy do ewidencji zasiłków z tytułu urodzenia dziecka wypłacanych zgodnie z ustawą o u.s.r.

W ciągu roku konto 408 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 409 - Zasiłki macierzyńskie

Konto 409 służy do ewidencji zasiłków macierzyńskich wypłacanych zgodnie z ustawą o u.s.r.

W ciągu roku konto 409 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 410 - Odpis na fundusz administracyjny

Konto 410 służy do ewidencji rozchodów - odpisu na fundusz administracyjny.

W ciągu roku konto 410 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 411 - Odpis na fundusz prewencji i rehabilitacji

Konto 411 służy do ewidencji rozchodów - odpisu na fundusz prewencji i rehabilitacji.

W ciągu roku konto 411 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 412 - Koszty funkcjonowania Rady Rolników

Konto 412 służy do ewidencji kosztów funkcjonowania Rady Rolników.

W ciągu roku konto 412 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 413 - Wspieranie rozwoju i ubezpieczeń

Konto 413 służy do ewidencji rozchodów w zakresie wspierania rozwoju ubezpieczeń zgodnie z art.66 ustawy o u.s.r.

W ciągu roku konto 413 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 414 - Pozostałe rozchody

Konto 414 służy do ewidencji wszystkich pozostałych rozchodów nie ujmowanych na kontach 400-413.

W ciągu roku konto 414 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Zespół 6 - Rozliczenia międzyokresowe

Konta zespołu 6 służą do ewidencji kosztów rozliczonych w innym czasie, niż je poniesiono, tj. do rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Konto 640 - Rozliczenia międzyokresowe kosztów

Konto 640 służy do ewidencji kosztów rozliczonych w przyszłych okresach (rozliczeń międzyokresowych czynnych) oraz do ewidencji zaliczanych do kosztów działalności rezerw na koszty przyszłych okresów (rozliczeń międzyokresowych biernych).

Rozliczenia międzyokresowe czynne obejmują tą część kosztów poniesionych w danym okresie, która dotyczy działań przyszłych okresów i wobec tego nie powinny one obniżać wyniku finansowego bieżącego okresu.

Do rozliczeń międzyokresowych można kwalifikować między innymi koszty:

- większych remontów środków trwałych,

- zakupu materiałów i towarów,

- czynszów za najem lokali płatnych z góry za kilka okresów,

- odpisów rocznych na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Rozliczenia międzyokresowe bierne to utworzone rezerwy na koszty przyszłych okresów, którymi obciążono koszty działalności bieżącego okresu.

Na stronie Wn konta 640 ujmuje się koszty proste i złożone poniesione w okresach sprawozdawczych, a dotyczące przyszłych okresów.

Na stronie Ma konta 640 ujmuje się utworzone rezerwy na spodziewane koszty do poniesienia w przyszłych okresach.

Ewidencję szczegółową do konta 640 należy prowadzić według tytułów rozliczeń międzyokresowych kosztów z podziałem na rozliczenia międzyokresowe czynne i bierne.

Konto 640 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn wyraża koszty przyszłych okresów i jest ujmowane w aktywach bilansowych, a saldo Ma wyraża rezerwy na koszty przewidywane w przyszłych okresach, które wykazuje się w pasywach bilansowych.

Zespół 7 - Przychody funduszu składkowego

Konta zespołu 7 służą do ewidencji przychodów i kosztów operacyjnych, a w szczególności:

- przychodów ze składek na u.s.r.,

- przychodów z operacji finansowych,

- pozostałych przychodów operacyjnych,

- pozostałych kosztów operacyjnych.

Do celów podatkowych (podatek dochodowy od osób prawnych) wprowadza się analitykę:

01 - Przychody podlegające opodatkowaniu,

02 - Przychody nie podlegające opodatkowaniu.

Konto 730 - Przychody ze składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Konto 730 służy do ewidencji składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

W ciągu roku konto 730 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 750 - Dewidendy z tytułu udziałów i akcji

Konto 750 służy do ewidencji otrzymanych przychodów finansowych netto z tytułu dewidend od udziałów w innych jednostkach oraz akcji obcych.

W ciągu roku konto 750 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 751 - Odsetki z tytułu zwłoki w opłacaniu składki - przypis

Konto 751 służy do ewidencji naliczonych odsetek z tytułu zwłoki w opłacie składek.

W ciągu roku konto 751 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 752 - Odsetki od nienależnie pobranych świadczeń

Konto 752 służy do ewidencji odsetek od nienależnie pobranych świadczeń.

W ciągu roku konto 752 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 753 - Odsetki od środków na rachunkach bankowych

Konto 753 służy do ewidencji odsetek od środków na rachunkach bankowych.

W ciągu roku konto 753 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 754 - Odsetki od papierów wartościowych

Konto 754 służy do ewidencji odsetek od papierów wartościowych.

W ciągu roku konto 754 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 755 - Odsetki z tytułu zwłoki w płacie składek - wpływy

Konto 755 służy do ewidencji zyskanych odsetek z tytułu zwłoki w opacie składek.

W ciągu roku konto 755 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 756 - Przychody finansowe

Konto 756 służy do ewidencji należności i otrzymanych przychodów finansowych.

W ciągu roku konto 756 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 757 - Koszty finansowe

Konto 757 służy do ewidencji kosztów operacji finansowych.

W ciągu roku konto 757 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 760 - Nienależnie pobrane świadczenia

Konto 760 służy do ewidencji nienależnie pobranych świadczeń.

W ciągu roku konto 760 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 761 - Zwrot wydatków wg art. 56 ustawy o u.s.r.

Konto 761 służy do ewidencji przychodów z tytułu zwrotów wydatków wg art. 56 ustawy o u.s.r.

W ciągu roku konto 761 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 762 - Pozostałe przychody operacyjne

Konto 762 służy do ewidencji pozostałych przychodów operacyjnych nie związanych bezpośrednio z działalnością FS.

W ciągu roku konto 762 wykazuje saldo Ma, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Konto 763 - Pozostałe koszty operacyjne

Konto 763 służy do ewidencji pozostałych kosztów operacyjnych.

W ciągu roku konto 763 wykazuje saldo Wn, natomiast na koniec roku obrotowego saldo to przenosi się na konto 861.

Zespół 8 - Fundusze, rezerwy oraz rozliczenie przychodów i rozchodów FS

Konta zespołu 8 służą do:

- funduszy specjalnych (zakładowego funduszu świadczeń socjalnych),

- funduszy celowych (fundusz składkowy).

Konto 840 - Rezerwy

Konto służy do ewidencji rezerw.

Konto 845 - Przychody przyszłych okresów

Konto 845 służy do ewidencji przychodów przyszłych okresów.

Konto 851 - Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Konto 851 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Ewidencja szczegółowa do konta 851 powinna pozwolić na wyodrębnienie:

- stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń funduszu w ciągu roku,

- wg podziału rodzajów poniesionych kosztów,

- rodzaju i źródeł zwiększeń przychodów.

Saldo Ma konta 851 wraża stan zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Konto 853 - Fundusz składkowy

Konto 853 służy do ewidencji zwiększeń i zmniejszeń funduszu składkowego, w tym funduszu w środkach trwałych, funduszu wartości niematerialnych i prawnych, funduszu z aktualizacji środków trwałych oraz funduszu obrotowego.

Na stronie Wn konta 853 ujmuje się koszty oraz inne zmniejszenia funduszu, a na stronie Ma - przychody oraz pozostałe zwiększenia funduszu, w tym: zasadniczego w środkach trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Fundusz składkowy przeznaczony jest na finansowanie świadczeń dla rolników z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Ewidencja analityczna do konta 853 prowadzona jest dla kont:

I - przychodów nr 853 - 1

- konto 01 - przychody ze składek - przypis,

- konto 02 - odsetki z tytułu zwłoki w opłacaniu składek,

- konto 03 - zwrot nienależnie pobranych świadczeń,

- konto 04 - odsetki od środków na rachunkach bankowych,

- konto 05 - przelewy redystrybucyjne,

- konto 06 - dobrowolne wpłaty i darowizny,

- konto 07 - odsetki od papierów wartościowych,

- konto 08 - przychody z tytułu wierzytelności cywilnoprawnych,

- konto 09 - zwroty wydatków wg art. 56 ustawy,

- konto 10 - inne przychody.

Salda kont 853-1 (przychody) przenosi się w końcu roku obrotowego na konto 853-3-04 fundusz środków obrotowych.

II - rozchody nr 853 - 2

- konto 21 - jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków,

- konto 22 - zasiłki chorobowe,

- konto 23 - zasiłki z tytułu urodzenia dziecka,

- konto 24 - zasiłki macierzyńskie,

- konto 25 - odpis na fundusz administracyjny,

- konto 26 - odpis na fundusz prewencji i rehabilitacji,

- konto 27 - odsetki z tytułu zwłoki wypłacanych świadczeń,

- konto 28 - przelewy redystrybucyjne,

- konto 29 - pokrycie niedoborów funduszu administracyjnego,

- konto 30 - koszty funkcjonowania Rady Rolników,

- konto 31 - koszty zarządzania funduszem składkowym,

- konto 32 - koszty wspierania rozwoju ubezpieczeń art. 66 ustawy,

- konto 33 - koszty pomocy organizacjom społecznym,

- konto 34 - koszty zobowiązań cywilno-prawnych,

- konto 35 - spłata odsetek od kredytu,

- konto 36 - inne rozchody.

Salda kont 853-2 (rozchody) przenosi się w końcu roku obrotowego na konto 853-3-04 fundusz środków obrotowych.

III - fundusz nr 853 - 3

- konto 01 - fundusz składkowy w środkach trwałych,

- konto 02 - fundusz składkowy z aktualizacji środków trwałych,

- konto 03 - fundusz składkowy wartości niematerialnych i prawnych,

- konto 04 - fundusz składkowy środków obrotowych.

Ewidencja analityczna w OR może prowadzona z podziałem na placówki terenowe.

Saldo Ma konta 853 oznacza stan dodatni funduszu, a saldo Wn stan ujemny - niedobór funduszu.

Konto 860 - Rozliczenie przychodów i zysków

Konto 860 służy do bieżącej ewidencji strat i zysków wydzielonych na kontach analitycznych.

W ciągu roku obrotowego na stanie Wn konta 860 ujmuje się straty nadzwyczajne, a na stronie Ma - zyski nadzwyczajne.

Konto 861 - Rozliczenie wyniku finansowego

Saldo konta 861 przenosi się na koniec roku obrotowego na konto 853-3-04 fundusz środków obrotowych.

V.

ZASADY WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości każda samobilansująca jednostka organizacyjna powinna mieć przyjęte zasady wyceny aktywów i pasywów.

W Funduszu Składkowym do podstawowych zasad wyceny aktywów i pasywów należą:

1.
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia pomniejszone o wartość umorzenia. Szczegółowe postępowanie w tej sprawie zostało omówione w rozdziale II. Wyceny dokonuje się zachowując zasady ostrożnej wyceny dostosowując do aktualnych cen rynkowych, szczególnie wtedy, gdy środki trwałe zostaną ujawnione przez sporządzenie bilansu.
2.
Inwestycje rozpoczęte wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia powiększając o wartość inwestycji otrzymanych nieodpłatnie.
3.
Udziały w innych jednostkach i długoterminowe papiery wartościowe (lokaty) według cen nabycia pomniejszonych o odpisy spowodowane trwałą utratą ich wartości.
4.
Zapasy rzeczowych składników majątku obrotowego tj. materiały i towary oraz opakowania wycenia się według nabycia lub kosztów wytworzenia, skorygowanych o odchylenia cen ewidencyjnych, jednak nie wyższych od cen sprzedaży netto na dzień bilansowy. Cena sprzedaży netto składnika majątku obrotowego jest to cena możliwa do uzyskania na rynku w dniu bilansowym bez należnego podatku od towarów i usług, pomniejszona o ewentualne rabaty i upusty.
5.
Należności i zobowiązania w tym również z tytułu pożyczek, wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty. Naliczone odsetki od należności z tytułu składek ujmuje się w księgach na koniec każdego kwartału. Naliczenie odsetek od należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń dokonuje się na koniec roku obrotowego.
6.
Środki pieniężne, kapitały (fundusze) oraz pozostałe aktywa i pasywa wycenia się według wartości nominalnej. Lokaty wycenia się na dzień bilansowy z odsetkami przysługującymi na ten dzień.
7.
Zwiększenia (zmniejszenia) funduszu składkowego przeksięgowuje się z konta 861 - Rozliczenia przychodów i rozchodów na konto 853 - Fundusz składkowy, po zatwierdzeniu bilansu.
8.
Utworzone rezerwy na należności wątpliwe w zakresie należności od rolników rozwiązuje się w styczniu roku następnego.

VI.

ZASADY OCHRONY DANYCH, PROGRAMÓW I SPRZĘTU INFORMATYCZNEGO

1.
Bezwzględne stosowanie przedstawionych poniżej zasad stanowi warunek zapewnienia bezpieczeństwa danym i programom komputerowym, przechowywanym na nośnikach czytelnych dla urządzeń elektronicznego przetwarzania danych, zgodnie z art. 71 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.
2.
Ilekroć w niniejszym tekście jest mowa o:
a)
danych - należy przez to rozumieć informacje przechowywane na nośnikach czytelnych dla urządzeń elektronicznego przetwarzania danych, związane z wykorzystaniem programów i aplikacji komputerowych,
b)
programach (oprogramowaniu, aplikacjach) - należy przez to rozumieć programy i aplikacje,
c)
sprzęcie komputerowym, serwerach lub stacjach lokalnych - należy prze to rozumieć urządzenia do elektronicznego przetwarzania danych, na których są eksploatowane lub przechowywane programy.
3.
Wprowadzenie i stosowanie wymienionych w niniejszym dokumencie zasad ochrony systemów informatycznych ma na celu:
a)
zabezpieczenie się przed utratą danych lub ich uszkodzenia w stopniu uniemożliwiającym dalszą pracę, które mogą nastąpić w wyniku awarii sprzętu, oprogramowania lub wprowadzenia do systemu wirusów, tzn. programów komputerowych, których działanie polega na zakłóceniu sprawnego funkcjonowania oprogramowania lub niszczeniu, uszkodzeniu danych i aplikacji,
b)
uniemożliwienie nieautoryzowanego dostępu do programów, danych i sprzętu komputerowego, w wyniku którego może nastąpić kradzież, dewastacja sprzętu, uszkodzenie bądź utrata danych i programów, ujawnienie lub pozyskanie danych oraz ich nieupoważnione rozpowszechnianie,
c)
zabezpieczenie się w miarę możliwości oraz zminimalizowanie strat związanych z utratą sprzętu komputerowego wraz z przechowywanymi danymi w wyniku zdarzeń losowych (kradzież, pożar),
d)
w przypadku awarii serwerów, sieci, zasilania itp. zapewnienie możliwości wykonania procedur kończenia pracy z systemem i bezkolizyjnego przejścia na pracę ręczną tradycyjną a po usunięciu awarii umożliwienie powrotu do systemu.
4.
Wprowadza się obowiązek tworzenia kopii bezpieczeństwa danych (backupów).
a)
Kopie bezpieczeństwa muszą być wykonywane przy użyciu specjalnych programów na płytach CD lub dyskietkach 1,44" lub innych, bezpieczniejszych nośnikach danych. Nie wolno jednak wykonywać kopii bezpieczeństwa na nośnikach danych na stałe podłączonych do sprzętu komputerowego, na którym zainstalowane są programy finansowo-księgowe,
b)
Kopie bezpieczeństwa sporządza się co 7 dni w każdy piątek na zakończenie (ewentualnie po zakończeniu) dnia pracy, ale przez rozpoczęciem pracy w dniu następnym. W ciągu miesiąca sporządzane mogą być kopie uzupełniające (tzn. zawierające wyłącznie zmiany w stosunku do ostatnio sporządzonej kopii bezpieczeństwa). Pełną kopię bezpieczeństwa należy sporządzić w miarę możliwości jak najszybciej, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc,
c)
Obowiązek tworzenia kopii bezpieczeństwa (lub zlecenia automatycznego ich tworzenia) oraz kontrolowania jakości kopii bezpieczeństwa danych spoczywa na użytkowniku programu.
5.
Wprowadza się obowiązek przechowywania i tworzenia kopii bezpieczeństwa wersji instalacyjnych (źródłowych) programów komputerowych. Można odstąpić od wykonania kopii bezpieczeństwa wersji instalacyjnych, jeśli producent oprogramowania, zgodnie z podpisaną umową, zobligowany jest do przechowywania i udostępniania wersji instalacyjnych.
a)
kopie bezpieczeństwa muszą być wykonywane przy użyciu specjalnych programów i na płytach CD lub dyskietkach 1,44" lub innych, bezpieczniejszych nośnikach danych, które nie są na stałe podłączone do sprzętu komputerowego. Kopie bezpieczeństwa wersji instalacyjnych (źródłowych) wykonuje użytkownik przed zainstalowaniem z nich nowego lub zaktualizowanego oprogramowania,
b)
kopie bezpieczeństwa wersji instalacyjnych należy wykonać w liczbie określonej w umowie zawartej z producentem oprogramowania lub w umowie licencyjnej.
6.
Wprowadza się obowiązek kontrolowania wszelkich stosowanych nośników danych w celu ustalenia ewentualnej obecności na nich wirusów.
a)
Kontrola musi być przeprowadzona przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania antywirusowego. Wprowadzenie uaktualnionych wersji oprogramowania kontrolnego powinno następować w miarę możliwości jak najczęściej, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc odpowiedzialny jest za to użytkownik oprogramowania. Za dostarczenie oprogramowania kontrolnego odpowiedzialny jest informatyk.
b)
Kontrola dotycząca obecności wirusów musi być wykonywana każdorazowo, gdy zachodzi podejrzenie działania w systemie takiego programu. Prewencyjnie zaleca się kontrolowanie jak najczęściej, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu. W przypadku stosowania przenośnych nośników danych takich jak dyskietki, CD-ROM-y, ZIP-y itp. należy dokonywać kontroli każdorazowo po włożeniu ich do stacji czytnika. Szczególną ostrożność należy zachować przy odbieraniu wiadomości poczty elektronicznej, zawierających pliki niepewnego pochodzenia.
7.
Zobowiązuje się wszystkich pracowników KRUS do ochrony danych i sprzętu komputerowego przed nieautoryzowanym dostępem. Polega ona na zabezpieczeniu w sposób fizyczny i programowy.
a)
Ochrona fizyczna komputerów wraz z zamieszczonymi na nich danymi polega na przechowywaniu ich w zamkniętych pomieszczeniach. Nie wolno pozostawiać nie zamkniętego pomieszczenia w chwili gdy nie przebywa w nim żaden z użytkowników. Inne osoby mogą przebywać w pomieszczeniu tylko w obecności użytkowników i za ich zgodą.
b)
Ochrona programowa komputerów wraz z zamieszczonymi na nich danymi polega na stosowaniu haseł dostępu na poziomie BIOS-U, używania "wygaszaczy ekranu" zabezpieczanych hasłowo oraz na zabezpieczaniu hasłami lub za pomocą specjalnych programów kodująco-szyfrujących, plików przechowywanych na nośnikach lokalnych i przenośnych, a zawierających informacje poufne.
c)
Nie wolno nosić lub przesyłać żadnych danych księgowych poza jednostkę bez zgody jej kierownika. Przenoszenie lub przesyłanie danych dozwolone jest jedynie po ich zabezpieczeniu przed niepowołanym odczytem w sposób programowy (hasłem lub przez zastosowanie specjalnego kodowania-szyfrowania uniemożliwiającego ich obejrzenie przez osobę niepowołaną). Jeśli to możliwe, należy przekazywane dane dodatkowo zabezpieczyć w sposób fizyczny (np. zamknięcie w kasecie).
d)
Urządzenia, dyski lub inne informatyczne nośniki zawierające dane przeznaczone do likwidacji, przekazania innemu podmiotowi lub naprawy, pozbawia się wcześniej zapisu tych danych, a w przypadku gdy nie jest to możliwe, uszkadza się w sposób uniemożliwiający ich odczytanie. Również wydruki zawierające dane przeznaczone do usunięcia należy zniszczyć w stopniu uniemożliwiającym ich odczytanie.
e)
Kopie bezpieczeństwa danych ze sprzętu komputerowego i programów źródłowych powinny być zabezpieczone przed odczytem hasłem oraz przechowywane w zamkniętych pojemnikach (kasetach).
8.
Wprowadza się obowiązek zabezpieczenia danych oprogramowania i sprzętu komputerowego przed zdarzeniami losowymi.
a)
W celu zabezpieczenia przed pożarem należy przestrzegać instrukcji i zaleceń przeciwpożarowych. W szczególności trzeba pamiętać, że nie wolno zostawiać pracującego sprzętu komputerowego bez nadzoru na okres dłuższy niż 1 godzina.
b)
Obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów oraz picia napojów na stanowiskach przeznaczonych do pracy z komputerem.
c)
W celu zabezpieczenia przed innymi zdarzeniami losowymi kopie bezpieczeństwa muszą być przechowywane w innych pomieszczeniach niż sprzęt na którym przechowywane są oryginalne dane. Przy przenoszeniu lub przesyłaniu kopii bezpieczeństwa należy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do danych. Za dostarczenie kopii bezpieczeństwa do miejsc ich przechowywania odpowiedzialne są osoby sporządzające kopie. Miejsce do przechowywania wyznaczają kierownicy poszczególnych komórek organizacyjnych w C/KRUS a w oddziałach regionalnych Dyrektor Oddziału.
9.
Wprowadza się obowiązek zapobiegania awariom sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz zabezpieczania przed awariami zasilania.
a)
Każdy użytkownik sprzętu komputerowego zobowiązany jest do zapoznania się i przestrzegania zasad zawartych w instrukcjach obsługi sprzętu komputerowego, podręcznikach użytkownika.
b)
Sprzęt komputerowy i programy użytkowe mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które zostały przeszkolone w tym zakresie.
c)
Nie wolno instalować oprogramowania nie przeznaczonego do celów służbowych ani oprogramowania nielicencjonowanego.
d)
Wszystkie instalacje i deinstalacje programów użytkowych i narzędziowych, przeinstalowywanie systemów operacyjnych bądź ich fragmentów (np. sterowników), konfiguracje modemów i aplikacji pocztowych powinny być dokonywane przez producenta oprogramowania lub w serwisie technicznym, ewentualnie w jednostce przez osoby odpowiednio przeszkolone. Jakiekolwiek instalacje dokonywane samodzielnie przez nieupoważnionego do tego użytkownika są kategorycznie zabronione i należy się liczyć z możliwością wyciągnięcia konsekwencji służbowych bądź koniecznością pokrycia ewentualnych strat.
e)
Zabrania się samodzielnego instalowania, naprawiania, rozbudowywania oraz przenoszenia (nie dotyczy laptopów i notebooków) sprzętu komputerowego.
f)
Zabrania się dokonywania jakichkolwiek zmian w zainstalowanych programach lub ich wersjach źródłowych bez zgody producenta oprogramowania (nie dotyczy zmian, których konieczność lub potrzeba wynika z normalnej eksploatacji systemu i nie wymaga ingerencji w strukturę informatyczną oprogramowania).
10.
Komputery powinny otrzymywać zasilanie przez urządzenia zabezpieczające przed wyłączeniem zasilania lub przynajmniej przez listwy ochronne. Obowiązek zakupu urządzeń ochronnych leży po stronie informatyka.

VII.

SPRAWOZDAWCZOŚĆ

Miesięczne sprawozdania z Funduszu Składkowego o nazwie "Sprawozdanie FS-1 z działalności finansowej Funduszu Składkowego USR" - wzór Nr 1.

Sprawozdania roczne to:

- bilans - wzór Nr 2,

- rachunek zysków i strat - wzór Nr 3,

- zestawienie zmian w funduszu - wzór Nr 4,

- rachunek przepływów pieniędzy - wzór Nr 5.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WYKAZ KONT FUNKCJONUJĄCYCH W ODDZIAŁACH REGIONALNYCH

Wykaz kont funkcjonujących w Oddziałach Regionalnych

Zespół 1 - Środki pieniężne i rachunki bankowe

101 - Kasa krajowych środków pieniężnych

136 - Rachunek środków funduszu składkowego

139 - Inne rachunki bankowe

141 - Środki pieniężne w drodze

189 - Rachunek lokat terminowych

Zespół 2 - Rozrachunki i roszczenia

201 - Rozrachunki z odbiorcami

202 - Rozrachunki z dostawcami

210 - Roszczenia i windykacje nadpłat

229 - Pozostałe rozrachunki publiczno-prawne

240 - Pozostałe rozrachunki

241 - Rozrachunki między funduszami

242 - Niepodjęte świadczenia

245 - Rozrachunki wewnątrz zakładowe

249 - Inne rozrachunki

250 - Rozrachunki z Biurem Zarządu FS

251 - Rozrachunki z tytułu składek

290 - Odpisy aktualizacyjne rachunki

Konta pozabilansowe

294 - Zabezpieczenie

259 - Zobowiązania warunkowe

Zespół Nr 4 - Rozchody według rodzajów i ich rozliczenie

406 - jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku

407 - Zasiłki chorobowe

408 - Zasiłki z tytułu urodzenia dziecka

409 - zasiłki macierzyńskie

410 - Odpis na fundusz administracyjny

411 - Odpis na fundusz prewencji i rehabilitacji

414 - Pozostałe rozchody

Zespół 6 - Produkty

640 - Rozliczenia międzyokresowe

Zespół 7 - Przychody

730 - Przychody ze składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

751 - Odsetki z tytułu zwłoki w opacie składek - przypis

752 - Odsetki od nienależnie pobranych świadczeń

753 - Odsetki od środków na rachunkach bankowych

755 - Odsetki z tytułu zwłoki w opłacie składek - wpływy

756 - Przychody finansowe

757 - Koszty finansowe

760 - Nienależnie pobrane świadczenia

761 - Zwroty wydatków wg art. 56 ustawy

762 - Pozostałe przychody operacyjne

763 - Pozostałe koszty operacyjne

Zespół 8 - Fundusz rezerwy

840 - Rezerwy

845 - Przychody przyszłych okresów

853 - Fundusz składkowy

860 - Straty i zyski nadzwyczajne

861 - Rozliczenie wyniku finansowego

1 Załącznik nr 1:

-zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 37 z dnia 21 grudnia 2006 r. (Dz.Urz.PKRUS.07.1.37) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 grudnia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 i § 2 zarządzenia z dnia 14 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.PKRUS.11.1.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 grudnia 2010 r.