Zasady przyznawania i udzielania dotacji budżetowych oraz tryb rozliczeń z budżetem jednostek gospodarczych kółek rolniczych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1982.3.5

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.

ZARZĄDZENIE Nr 6
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 stycznia 1982 r.
w sprawie zasad przyznawania i udzielania dotacji budżetowych oraz trybu rozliczeń z budżetem jednostek gospodarczych kółek rolniczych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.

Na podstawie § 7 ust. 2 i § 8 oraz w związku z § 12 ust. 1 pkt 1 i 2 uchwały Nr 214 Rady Ministrów z dnia 14 października 1981 r. w sprawie ekonomicznych warunków i pomocy Państwa dla rozwoju działalności gospodarczej jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych (Monitor Polski Nr 27, poz. 235), zwanej dalej "uchwałą" zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w zarządzeniu określenie "jednostki gospodarcze" rozumie się jednostki wymienione w § 1 ust. 2 uchwały.
§  2.
1.
Jednostkom gospodarczym w 1982 r. przysługują dotacje budżetowe w wysokości 60% ceny usług w zakresie chemicznej ochrony roślin, a w zakresie wapnowania gleb i usług zoosanitarnych wykonanych na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych 50% ceny usług.
2.
Stawka dotacji budżetowej do usług w zakresie chemicznej ochrony upraw sadowniczych i ogrodniczych w 1982 r. wynosi 25% ceny usług.
§  3.
1.
Jednostkom gospodarczym w 1982 r. przysługują dotacje budżetowe na pokrycie:
1)
różnicy pomiędzy kosztem wyprodukowania lub pozyskania jednej tony wapna nawozowego sprzedanego przez te jednostki, zwiększonym o 6% zysku a obowiązującą ceną zbytu,
2)
kosztów transportu sprzedanego wapna nawozowego wykonanego środkami transportu kołowego, obliczanych według stawek:
a)
dla ciągników rolniczych według obowiązującego cennika najmu ciągników i przyczep wraz z obsługą,
b)
dla samochodów według taryfy towarowej transportu samochodowego i spedycji w części dotyczącej gospodarki żywnościowej, zmniejszonych o różnicę pomiędzy ceną detaliczną a ceną zbytu ustaloną dla zakładu produkcyjnego lub pozyskującego wapno.
2.
Maksymalną odległość przewozu wapna nawozowego określi Zarząd Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.
3.
Przez sprzedaż wapna nawozowego rozumie się ilość wapna sprzedanego indywidualnym gospodarstwom rolnym, a także ilość wapna przyjętego na stan przez jednostki gospodarcze z przeznaczeniem na potrzeby wapnowania gleb tych gospodarstw.
4.
Pobrane przez jednostki gospodarcze dotacje podlegają zwrotowi, jeżeli przyjęte na stan wapno nawozowe nie zostało sprzedane indywidualnym gospodarstwom rolnym w okresie 2 lat od daty przyjęcia na stan.
§  4.
1.
Jednostkom gospodarczym produkującym mieszanki pasz treściwych według receptur obowiązujących w przemyśle paszowym, zwanych dalej "mieszankami" przysługuje dotacja wyrównująca różnicę między łącznymi kosztami produkcji tych mieszanek a ich łączną wartością obliczoną według cen zbytu.
2.
Do kosztów produkcji mieszanek, stanowiących podstawę wyliczenia dotacji zalicza się:
1)
wartość surowców zużytych do produkcji mieszanek:
a)
zboża własne oraz zboża nabywane od innych jednostek gospodarczych lub producentów rolnych - według obowiązujących cen skupu z uwzględnieniem dopłat do ceny i jakości zbóż w dniu przekazania do produkcji, po uprzednim doprowadzeniu tych zbóż do norm wilgotności umożliwiającej ich produkcję,
b)
zboża i śruty zbożowe nabywane od uspołecznionych jednostek obrotu według obowiązujących cen zakupu dla zbóż,
c)
susze roślin zielonych i okopowych - według obowiązujących cen zbytu,
d)
śruty zbożowe ze zbóż własnych, jak też nabywane od innych jednostek gospodarczych kółek rolniczych lub producentów rolnych - według obowiązujących cen skupu zbóż,
e)
pozostałe komponenty nabywane od jednostek przemysłu paszowego - według cen zakupu,
2)
zryczałtowane koszty pozasurowcowe obejmujące również koszty śrutowania zbóż oraz zryczałtowane stawki zysku w wysokości obowiązującej w przemyśle paszowym.
§  5.
1.
Jednostkom gospodarczym produkującym przetwory produktów rolniczych przysługuje dotacja wyrównująca różnicę między kosztem produkcji tych produktów a ich ceną zbytu.
2.
Za przetwory produktów rolniczych uważa się w szczególności:
1)
przetwory mleczarskie, w tym również mleko w butelkach o zawartości tłuszczu odpowiadającej normie lub w paczkach oraz mleko pasteryzowane,
2)
przetwory warzywno-mięsne.
§  6.
1.
Nowo powołanym jednostkom gospodarczym przysługuje dotacja budżetowa w wysokości 30% kosztów nabycia pierwszego wyposażenia w podstawowy niezbędny sprzęt rolniczy, a jednostkom gospodarczym prowadzącym działalność w miejscowościach, w których ponad 50% użytków rolnych położonych jest powyżej 350 m nad poziomem morza - 40% tych kosztów.
2.
Wykaz podstawowego sprzętu rolniczego, o którym mowa w ust. 1 zawiera załącznik do zarządzenia.
3.
Nowym jednostkom gospodarczym powstałym w wyniku reorganizacji dotychczasowych jednostek dotacje nie przysługują.
4.
W przypadku zbycia lub likwidacji sprzętu rolniczego przed upływem pełnego okresu amortyzacji, udzielona dotacja na jego nabycie podlega zwrotowi do budżetu zmniejszona proporcjonalnie do stopnia zużycia sprzętu.
§  7.
1.
Jednostkom gospodarczym prowadzącym urządzenia socjalne, a zwłaszcza żłobki, przedszkola, świetlice dziecięce, dziecińce, obiekty kolonijne, placówki kulturalno-oświatowe, obiekty sportowe, przysługuje dotacja na pokrycie części kosztów prowadzenia tych urządzeń.
2.
Wysokość dotacji, o której mowa w ust. 1, stanowi różnica pomiędzy planowanymi według obowiązujących normatywów kosztami prowadzenia urządzeń socjalnych a planowaną odpłatnością osób korzystających z tych urządzeń. Różnice tę zmniejsza się o ewentualne dotacje otrzymane z innych źródeł.
3.
Do kosztów prowadzenia urządzeń socjalnych o których mowa w ust. 2 zalicza się:
1)
płace łącznie z obciążeniami (podatek od funduszu płac i składki na ubezpieczenia społeczne) pracowników placówek socjalnych,
2)
zakup sprzętu i wyposażenia,
3)
remonty i konserwacje obiektów i wyposażenia wykonane siłami własnymi i siłami obcymi,
4)
zużycie materiałów własnej i obcej produkcji na utrzymanie urządzeń socjalnych, przedmiotów nietrwałych oraz energii (oświetlenie, ogrzewanie itp.),
5)
zakup produktów żywnościowych oraz równowartość zużycia produktów własnych w granicach ustalonych norm żywieniowych,
6)
inne koszty bezpośrednie.
4.
Koszty prowadzenia urządzeń socjalnych, nie pokryte dotacją budżetową, pokrywane są ze środków funduszu socjalnego.
§  8.
1.
Podstawą ustalenia wysokości dotacji na pokrycie kosztów utrzymania gospodarki komunalnej i mieszkaniowej są normatywy określające koszt eksploatacji i remontów 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Normatywy te przyjmuje się w takiej wysokości jaka obowiązuje w miejskich zasobach mieszkaniowych w danym województwie.
2.
Do kosztów eksploatacji budynków mieszkalnych, objętych normatywem zalicza się również wywóz nieczystości i dostawę wody do lokali mieszkalnych.
3.
Dotację stanowi różnica między kosztami normatywnymi a dochodami z działalności komunalnej i mieszkaniowej, zwiększona o planowany wynik z działalności w zakresie usług centralnego ogrzewania i dostarczania ciepłej wody.
4.
Jeżeli bezpośrednie koszty utrzymania gospodarki komunalnej i mieszkaniowej są niższe od kosztów normatywnych, równowartość 30% różnicy pomiędzy tymi wielkościami zmniejsza wysokość należnej dotacji za dany rok. Pozostała część różnicy jest odprowadzana na oddzielny rachunek bankowy, z przeznaczeniem na finansowanie remontów mieszkań i urządzeń komunalnych w latach następnych.
5.
Jeżeli bezpośrednie koszty utrzymania gospodarki komunalnej i mieszkaniowej są wyższe od kosztów normatywnych, różnica obciąża koszty jednostek gospodarczych. W takich wypadkach koszty remontów budynków mieszkalnych i urządzeń komunalnych mogą być rozliczone na zasadach ogólnie obowiązujących, jeżeli nie mają one pokrycia w oszczędnościach, o których mowa w ust. 4.
6.
Do kosztów bezpośrednich, zalicza się:
1)
płace łącznie z obciążeniami pracowników zatrudnionych przy działalności komunalnej i mieszkaniowej,
2)
amortyzację środków trwałych użytkowanych przez działalność komunalną i mieszkaniową, z wyłączeniem amortyzacji zakładowych budynków mieszkalnych,
3)
zużycie materiałów własnej i obcej produkcji, przedmiotów nietrwałych oraz energii (oświetlenie, ogrzewanie),
4)
remonty i konserwacje urządzeń działalności komunalnej i mieszkaniowej wykonane siłami własnymi i siłami obcymi,
5)
transport własny i obcy świadczony na rzecz działalności komunalnej i mieszkaniowej z wyłączeniem świadczeń na rzecz użytkowników mieszkań,
6)
inne koszty bezpośrednie.
7.
Do dochodów, o których mowa w ust. 3 zalicza się:
1)
sumę równą wartości czynszów za lokale mieszkalne, obliczoną oddzielnie za każde mieszkanie, według najniższych stawek jakie obowiązują w mieszkaniach kwaterunkowych w danym województwie, nie więcej jednak niż równowartość ekwiwalentu pieniężnego z tytułu niekorzystania z mieszkania zakładowego, zgodnie z przepisami układu zbiorowego pracy dla pracowników zatrudnionych w jednostkach gospodarczych,
2)
wpływy z tytułu pełnej odpłatności obcych użytkowników mieszkań,
3)
odsetki pobrane od obcych użytkowników za nieterminowe uiszczanie należności z tytułu najmu lokali.
§  9.
Na pokrycie kosztów zleconej przez organy administracji państwowej związkom kółek i organizacji rolniczych działalności szkoleniowo-instruktażowej i upowszechniania postępu rolniczego oraz innych zadań związanych z działalnością na rzecz środowiska wiejskiego - przysługuje dotacja w ramach posiadanych środków budżetowych.
§  10.
1.
Jednostkom gospodarczym przysługuje dotacja budżetowa w wysokości 30% kosztów budowy zaplecza technicznego, a jednostkom gospodarczym prowadzącym działalność w miejscowościach, w których ponad 50% użytków rolnych położonych jest powyżej 350 m nad poziomem morza - 40% tych kosztów określonych w kosztorysie danej inwestycji.
2.
Do rozliczenia wartości usług i produkcji przyjmuje się wartość sprzedaży ogółem zmniejszoną o zużycie materiałów nie wytworzonych w danej jednostce.
§  11.
Stawki dotacji, o których mowa w § 2, 3 i 10, na lata po 1982 r. zostaną ustalone odrębnie.
§  12.
1.
Jednostka gospodarcza może otrzymać dotację budżetową na uzupełnienie zgromadzonych własnych środków na wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe przeznaczone na mieszkanie służbowe dla pracowników.
2.
Dotacja, o której mowa w ust. 1, będzie wypłacana jednostce gospodarczej po zakończeniu budowy budynku mieszkalnego i użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem.
3.
Wysokość dotacji, o której mowa w ust. 1 ustala corocznie Minister Finansów na wniosek Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej po zasięgnięciu opinii Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.
§  13.
Jednostki gospodarcze mogą otrzymać dotacje budżetowe na budownictwo socjalne na zasadach określonych w przepisach w sprawie zasad planowania, finansowania i realizacji inwestycji socjalnych.
§  14.
1.
Bank Gospodarki Żywnościowej przekazuje jednostkom gospodarczym dotacje, z wyjątkiem dotacji, o której mowa w § 9 na wniosek jednostki gospodarczej zaakceptowany przez wojewódzki związek kółek i organizacji rolniczych.
2.
Dotacje przekazywane są w terminach 7 dni po złożeniu przez jednostki gospodarcze zestawień należnych dotacji, z tym że:
1)
dotacje na wyrównanie różnicy kosztem produkcji mieszanek a obowiązującą ceną zbytu w okresach miesięcznych - w wysokości wynikającej z zestawienia wynikowego rozliczenia faktycznie wyprodukowanych w danym miesiącu mieszanek,
2)
dotacja na wyrównanie różnicy między kosztem produkcji produktów przetwórstwa rolniczego a obowiązującą ceną zbytu w okresach miesięcznych - w wysokości wynikającej z zestawienia faktycznie wyprodukowanych w danym miesiącu produktów oraz obowiązujących stawek dotacji,
3)
pozostałe dotacje w okresach kwartalnych - w wysokości wynikającej z zestawienia faktycznie wykonanych usług i produkcji oraz zrealizowanych inwestycji w danym kwartale i obowiązujących stawek dotacji.
3.
Ostateczne rozliczenie należnych dotacji za okres roczny dokonywane jest na podstawie rocznego zestawienia należnych dotacji łącznie ze złożonym rocznym sprawozdaniem finansowym.
4.
W razie stwierdzenia przez jednostkę nadrzędną w ostatecznym rozliczeniu przekroczenia wysokości należnych dotacji, kwoty przekroczenia wraz z odsetkami podlegają zwrotowi do banku w ciągu 5 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
§  16.
Wypłaty dotacji dokonane przez Bank Gospodarki Żywnościowej obciążają z wyjątkiem dotacji, o których mowa w § 9, budżet centralny w części dotyczącej Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. Tryb rozliczeń z budżetem z tytułu przekazanych kwot dotacji regulują odrębne przepisy.
§  17.
1.
W razie ujawnienia przez organa kontroli zewnętrznej przekroczenia wysokości należnych dotacji, po złożeniu rocznego sprawozdania finansowego, kwoty przekraczające wysokość należnych dotacji podlegają przekazaniu na rachunek dochodów budżetu centralnego właściwego okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej w terminie 3 dni od dnia wydania decyzji o przypisaniu do zwrotu nadmiernie pobranych dotacji.
2.
Łącznie z kwotami o których mowa w ust. 1, przekazaniu podlegają odsetki od tych kwot za okres od następnego dnia po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego do dnia przekazania w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1982 r.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz

podstawowego sprzętu rolniczego przeznaczonego na wyposażenie nowo powstałych jednostek gospodarczych.

1. Ciągniki rolnicze - 5 szt.

2. Przyczepy - 3 szt.

3. Pługi ciągnikowe - 3 szt.

4. Brony uprawowe - 3 szt.

5. Siewniki zbożowe - 2 szt.

6. Wiązałki - 2 szt.

7. Opryskiwacze - 2 szt.

8. Glebogryzarka - 1 szt.

9. Brona talerzowa - 1 szt.

10. Kultywator - 1 szt.

11. Pielnik - 1 szt.

12. Obsypnik - 1 szt.

13. Sadzarka do ziemniaków - 1 szt.

14. Kosiarka listwowa - 1 szt.

15. Kopaczka elewatorowa - 1 szt.

16. Rozstrząsacz obornika - 1 szt.

17. Ładowacz obornika - 1 szt.

18. Rozrzutnik do wapna i nawozów - 1 szt.

19. Kolumna parnikowa - 1 szt.

20. Młocarnia - 1 szt.