Zasady przyjmowania zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej, ustalania jego okoliczności i przyczyn oraz rozpatrywania wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub choroby zawodowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2006.1.21

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 2005 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 29 sierpnia 2005 r.
o zasadach przyjmowania zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej, ustalania jego okoliczności i przyczyn oraz rozpatrywania wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub choroby zawodowej

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (jedn. tekst Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25) oraz Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2005 r. w sprawie sposobu i trybu zgłaszania wypadku przy pracy rolniczej oraz ustalania jego okoliczności i przyczyn (Dz. U. Nr 76, poz. 669), w celu ujednolicenia zasad i trybu postępowania powypadkowego zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Do przyjęcia zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej zobowiązane są wszystkie oddziały regionalne i placówki terenowe Kasy.
2.
Zgłoszenie wypadku osoby ubezpieczonej odnotowuje się w rejestrze zgłoszonych wypadków.
3.
Jeżeli wypadek został zgłoszony do jednostki organizacyjnej Kasy, która nie obejmuje ubezpieczeniem poszkodowanego, zgłoszenie takie należy bezzwłocznie przekazać do właściwej, ze względu na miejsce ubezpieczenia (poboru składki), placówki terenowej lub oddziału regionalnego Kasy, zawiadamiając o tym poszkodowanego. W przypadku zgłoszenia wypadku do jednostki niewłaściwej terytorialnie do załatwienia sprawy, na terenie działania której wypadek miał miejsce, jednostka ta kompletuje materiał dowodowy z miejsca zdarzenia dla jednostki prowadzącej postępowanie powypadkowe.
4.
Osoba uprawniona do jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego powinna zostać poinformowana o wymaganej formie wniosku o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej i zaopatrzona w formularz wniosku (KRUS SR-23). Nie złożenie wniosku o odszkodowanie nie wstrzymuje wszczęcia postępowania dowodowego.
5.
Osoba zgłaszająca wypadek, która nie jest uprawniona do zgłoszenia wniosku o odszkodowanie, musi być poinformowana, że dokonała tylko zgłoszenia wypadku, natomiast o przyznanie jednorazowego odszkodowania powinna wystąpić z wnioskiem osoba uprawniona.
6.
Osoba dokonująca zgłoszenia wypadku powinna być uprzedzona o zamiarze i terminie przeprowadzenia oględzin oraz o obowiązku zabezpieczenia miejsca wypadku i przedmiotów związanych z wypadkiem, do czasu oględzin.
7.
W przypadku, gdy mimo pouczenia o braku uprawnień do ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie, zainteresowany złoży pisemny wniosek o odszkodowanie, postępowania dowodowego nie prowadzi się; oddział wydaje decyzję odmowną.
§  2.
1.
Postępowanie dowodowe winno być wszczęte niezwłocznie po przyjęciu zgłoszenia wypadku w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności i przyczyn wypadku oraz ustalenia, czy zgłoszone zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy rolniczej w rozumieniu ustawy.
2.
Postępowanie dowodowe prowadzi inspektor ds. prewencji wypadkowej placówki terenowej lub oddziału regionalnego, na podstawie upoważnienia wydanego przez Prezesa Kasy. Wzór upoważnienia stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
3.
W przypadku braku formalnego wniosku o odszkodowanie, w postępowaniu dowodowym zgłoszonego wypadku osoby uprawnionej do świadczenia należy przeprowadzić oględziny miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem oraz przesłuchać świadków zdarzenia. Sporządzenie protokółu zawiesić do czasu złożenia wniosku o jednorazowe odszkodowanie.
4.
W przypadku prowadzenia postępowania dowodowego dotyczącego nagłego zachorowania lub śmierci poszkodowanego zaistniałej po dniu wypadku, placówka terenowa kieruje sprawę do lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego celem uzyskania opinii o związku przyczynowo-skutkowym zachorowania (śmierci) z wykonywaną pracą rolniczą.
5.
W przypadku, gdy postępowanie dowodowe w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku nie może być zakończone ze względu na brak wymaganych dokumentów z instytucji, opinii lub zlecenia opinii rzeczoznawcy, informuje się zainteresowanego o przesunięciu terminu zakończenia postępowania.
6.
Po przyjęciu wniosku o świadczenie z tytułu choroby zawodowej, postępowania dowodowego określonego dla wypadków przy pracy rolniczej nie prowadzi się; jedynym dowodem jest decyzja Państwowego Inspektora Sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.
§  3.
1.
Protokół powypadkowy jest dokumentem ilustrującym przebieg i zakres prowadzonego postępowania dowodowego. Z treści protokołu powypadkowego musi jednoznacznie wynikać czy zdarzenie spełnia przesłanki ustawowej definicji wypadku przy pracy rolniczej i czy zachodzą okoliczności ograniczające prawo do jednorazowego odszkodowania.
2.
Protokół powypadkowy sporządza się na formularzu KRUS SR-11 stanowiącym załącznik nr 2 niniejszego zarządzenia; wszystkie pozycje protokołu powypadkowego muszą być dokładnie i czytelnie wypełnione. Protokół powypadkowy podpisuje inspektor prowadzący postępowanie dowodowe.
3.
Do protokółu powypadkowego dołącza się: protokóły przesłuchania świadków, opinie rzeczoznawców, zaświadczenia i oświadczenia, protokół oględzin z ewentualnym szkicem lub fotografią miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem oraz inne dokumenty, które powstały w prowadzonym postępowaniu dowodowym.
4.
Wszystkie ustalenia w protokóle, które mają wpływ na uznanie zaistniałego zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej i ustalenie prawa ubezpieczonego do jednorazowego odszkodowania, a w szczególności stwierdzenie o spowodowaniu wypadku umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa lub o przyczynieniu się do zaistnienia wypadku przez poszkodowanego będącego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych środków o podobnym działaniu - wymagają uzasadnienia i wskazania odpowiednich dowodów stanowiących podstawę tych ustaleń.
5.
Każde ustalenie, że wyłączną lub główną przyczyną wypadku przy pracy rolniczej była wadliwość środka technicznego stosowanego przy pracy lub nieprawidłowość świadczonej usługi, musi być uzasadnione i udokumentowane; wskazanie wadliwości maszyny lub urządzenia jako przyczyny wypadku powinno zawierać m.in. opis stwierdzonej wady, podstawowe dane techniczne kwestionowanego sprzętu: markę, typ, rok produkcji, dane o producencie lub dostawcy środka, natomiast wskazanie na nieprawidłowości świadczonej usługi zawierać musi nazwę usługodawcy oraz dokładny opis nieprawidłowości.
6.
Na podstawie analizy dokumentów z przeprowadzonego postępowania dowodowego inspektor ds. prewencji:
1)
opracowuje opinię dotyczącą uznania zgłoszonego zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej;
2)
przedstawia opinię dotyczącą wpływu zbędnej zwłoki w zgłoszeniu wypadku na ustalenie jego przyczyn i okoliczności;
3)
wydaje zalecenia prewencyjne dla rolnika, dotyczące usunięcia przyczyny wypadku w celu zmniejszenia ryzyka ponownego zaistnienia wypadku.
7.
Kopia protokółu powypadkowego wraz z pismem przewodnim (wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia) informującym o prawie wniesienia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokóle powypadkowym jest przekazywana poszkodowanemu lub uprawnionemu członkowi rodziny ubiegającemu się o jednorazowe odszkodowanie, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
8.
Uwagi i zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokóle powypadkowym, poszkodowany lub uprawniony członek rodziny ubiegający się o jednorazowe odszkodowanie może wnieść na piśmie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Nie zgłoszenie uwag i zastrzeżeń jest równoznaczne z przyjęciem treści protokółu powypadkowego.
9.
W przypadku wniesienia uwag i zastrzeżeń, które mogą mieć wpływ na uznanie lub nie uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej, inspektor ds. prewencji prowadzi dodatkowe postępowanie wyjaśniające.
10.
Akta sprawy placówka terenowa przekazuje do wydziału świadczeń oddziału regionalnego.
§  4.
Przy ustalaniu prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej należy przyjąć następujący tryb postępowania:
1.
W oparciu o sporządzony protokół powypadkowy i zebrany materiał dowodowy kierownik wydziału świadczeń oddziału regionalnego niezwłocznie dokonuje uznania lub nie zgłoszonego zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej w terminie 7 dni od otrzymania protokołu.
2.
Dyrektor oddziału (zastępca dyrektora) w przypadkach rozbieżnych opinii co do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej może powołać komisję dla kolegialnej oceny i podjęcia decyzji co do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej, w skład której obligatoryjnie wchodzi inspektor ds. prewencji sporządzający protokół powypadkowy.
3.
Nie uznanie zgłoszonego zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej, powoduje wydanie przez wydział świadczeń decyzji odmawiającej prawa do jednorazowego odszkodowania na formularzu KRUS SR-19.
4.
Po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej wydział świadczeń zawiadamia poszkodowanego o konieczności dostarczenia zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza, pod którego opieką znajduje się poszkodowany.
5.
W przypadku, gdy poszkodowany mimo dwukrotnego powiadomienia o konieczności przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 4 nie spełnia tego wymogu, a od daty wypadku upłynęło 6-miesięcy, wydział świadczeń wydaje decyzję odmawiającą prawa do odszkodowania.
6.
Po otrzymaniu od poszkodowanego zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza leczącego, wydział świadczeń przekazuje w ciągu 7 dni akta sprawy do lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego.
7.
Lekarz regionalny inspektor orzecznictwa lekarskiego, w zależności od kwalifikacji medycznej następstw wypadku przy pracy rolniczej decyduje o:

- niezwłocznym podjęciu postępowania orzeczniczego - gdy następstwa wypadku są niewątpliwe, powodują trwałe upośledzenie czynności organizmu i nie rokują poprawy (stały uszczerbek na zdrowiu),

- podjęciu postępowania orzeczniczego dopiero po upływie 6-miesięcy od daty wypadku - gdy naruszenie sprawności organizmu, rokuje poprawę i nie ma pewności, że trwać będzie ponad 6 miesięcy od daty wypadku (długotrwały uszczerbek na zdrowiu).

8.
Wydział prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego zawiadamia poszkodowanego o wyznaczonym przez lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego okresie, w którym zostanie podjęte postępowanie orzecznicze i o konieczności nadesłania zaświadczenia o stanie zdrowia, wystawionego nie wcześniej niż na miesiąc przed datą wyznaczonego badania, gdy postępowanie orzecznicze zostanie wyznaczone po upływie 6-miesięcy od daty wypadku.
9.
Kierownik wydziału prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego w oddziale regionalnym lub kierownik placówki terenowej Kasy (upoważniony przez nich pracownik) zawiadamia poszkodowanego o wyznaczonym terminie badania przez lekarza rzeczoznawcę.
10.
W wyznaczonym terminie lekarz rzeczoznawca (a w II instancji komisja lekarska Kasy) przeprowadza badanie i wydaje orzeczenie o stopniu doznanego wskutek wypadku stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wyrażonego w procentach.
11.
W przypadku, gdy po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej zostaną ujawnione nowe okoliczności mające wpływ na prawo do jednorazowego odszkodowania Wydział świadczeń w oddziale regionalnym może wznowić ponownie postępowanie powypadkowe.
12.
W przypadku gdy poszkodowany ginie w wypadku uznanym za wypadek przy pracy rolniczej, a związek przyczynowo-skutkowy zgonu poszkodowanego z wypadkiem jest bezsporny wydział świadczeń wydaje decyzję w sprawie przyznania jednorazowego odszkodowania bez zasięgania opinii lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego
13.
Wydział świadczeń na podstawie prawomocnego orzeczenia lekarza rzeczoznawcy Kasy lub komisji lekarskiej Kasy wydaje decyzję i wypłaca jednorazowe odszkodowanie w terminach określonych odrębnymi przepisami.
14.
Dyrektor oddziału (zastępca dyrektora) może upoważnić podległych mu kierowników placówek terenowych do realizowania wypłaty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy rolniczej.
§  5.
W sprawach nieuregulowanych w Rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2005 r. w sprawie sposobu i trybu zgłaszania wypadku przy pracy rolniczej oraz ustalania jego okoliczności i przyczyn (Dz. U. nr 76, poz. 669) mają zastosowanie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
§  6.
Traci moc Zarządzenie nr 51 Prezesa KRUS z dnia 5 września 1994 r. wprowadzające "Zasady i tryb postępowania przy rejestracji wypadków przy pracy rolniczej oraz rozpatrywania wniosków ubezpieczonych o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub choroby zawodowej" oraz Zarządzenie nr 3 z dnia 21 stycznia 1998 r. zmieniające ww. Zarządzenie.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Upoważnienie nr .../...

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy rolniczej

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

(Nazwa i adres jednostki organizacyjnej wydającej upoważnienie)

(znak pisma) (Miejscowość, data)

Pan/Pani

(Imię i nazwisko, adres)

Zgodnie z § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2005 r. w sprawie sposobu i trybu zgłaszania wypadku przy pracy rolniczej oraz ustalania jego okoliczności i przyczyn (Dz. U. nr 76, poz. 669) Oddział Regionalny/Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ..... przesyła w załączeniu protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy rolniczej sporządzony w związku ze zgłoszonym wypadkiem Pani/Pana ..... zaistniałym w dniu .....

Proszę zapoznanać się z jego treścią i przesłać na piśmie, w terminie 7 dni od otrzymania protokołu powypadkowego swoje uwagi i zastrzeżenia do ustaleń w nim zawartych. Nie zgłoszenie uwag w tym terminie będzie równoznaczne z akceptacją treści protokółu powypadkowego.

(podpis dyrektora OR lub osoby upoważnionej)