Zasady przyjmowania absolwentów leśnych szkół średnich i wyższych na staż w Lasach Państwowych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2003.8.79

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 2003 r.

ZARZĄDZENIE Nr 80
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 11 sierpnia 2003 r.
w sprawie zasad przyjmowania absolwentów leśnych szkół średnich i wyższych na staż w Lasach Państwowych

GK-1103-3/03

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity - Dz. U. Nr 56 z 2000 r., poz. 679, z późniejszymi zmianami) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nadanego zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r., zarządzam, co następuje:

§  1.
Wprowadzam do stosowania w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe "Wytyczne w sprawie zasad przyjmowania absolwentów leśnych szkół średnich i wyższych na staż w Lasach Państwowych", stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

Wytyczne w sprawie zasad przyjmowania absolwentów leśnych szkół średnich i wyższych na staż w Lasach Państwowych.

1. Przyjęcia absolwentów na staż pracy w Lasach Państwowych odbywają się w drodze:

a - zatrudniania na okres stażu przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych,

b - zapewnienia miejsca pracy absolwentom - beneficjentom rządowych programów aktywizacji zawodowej absolwentów.

2. Liczbę przyjmowanych absolwentów ustala się następująco:

a)
w odniesieniu do absolwentów zatrudnianych w ramach rządowych programów aktywizacji zawodowej absolwentów, nie stosuje się limitów przyjęć - jest to uzależnione od wysokości środków, przekazywanych na realizację tych programów;
b)
liczbę absolwentów zatrudnionych przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych na okres stażu na dany rok, określa:

– Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dla poszczególnych RDLP;

– dyrektor RDLP - dla podległych jednostek organizacyjnych LP (uwzględniając ich możliwości finansowe).

3. Absolwenci zatrudniani na okres stażu przez jednostki organizacyjne LP, wyłaniani są w drodze postępowania kwalifikacyjnego na szczeblu RDLP.

4. Postępowanie kwalifikacyjne, o którym mowa w pkt. 3 ma na celu wyłonienie najlepszych kandydatów na staż.

5. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się z uwzględnieniem następujących kryteriów oceny:

a)
średnia ze studiów lub szkoły średniej,
b)
specjalizacja (temat pracy dyplomowej) i ocena z dyplomu,
c)
wynik egzaminu testowego,
d)
list motywacyjny i CV, (ocenie tych dokumentów podlegają następujące ich elementy: osiągnięcia na studiach, działalność pozaszkolna, udział w dodatkowych szkoleniach, warsztatach, kołach zainteresowań itd., uzdolnienia, zainteresowania, rodzinne tradycje leśne lub związek absolwenta ze środowiskiem wsi),
e)
rozmowa kwalifikacyjna,
f)
stopień znajomości języka obcego,
g)
stopień znajomości obsługi komputera (programów użytkowych).

6. Realizatorami postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów na staż są dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, do zadań których należy:

1) powoływanie komisji kwalifikacyjnych,

2) informowanie wyższych uczelni leśnych i szkół średnich leśnych o przeprowadzaniu postępowania kwalifikacyjnego, wymaganych dokumentach, terminie i miejscu ich składania,

3) ogłoszenie o przeprowadzaniu postępowania kwalifikacyjnego w biurze RDLP i nadleśnictwach (zakładach) oraz w prasie leśnej w sposób zwyczajowo przyjęty,

4) współpraca z jednostkami podległymi w celu umieszczenia absolwentów wyłonionych w drodze postępowania kwalifikacyjnego w tych jednostkach na okres odbycia stażu.

7. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się raz w roku, w terminie od 1 lipca do 30 września. Dokładny termin wyznacza dyrektor RDLP, z wyprzedzeniem nie mniejszym niż 60 dni przed ustaloną datą.

8. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza Komisja kwalifikacyjna, powoływana przez dyrektora RDLP dla wszystkich kandydatów, którzy złożyli wnioski o odbycie stażu w jednostkach organizacyjnych, podległych danej RDLP.

9. W skład Komisji wchodzą:

- z-ca dyrektora RDLP ds. gospodarki leśnej,

- naczelnik komórki właściwej ds. kadr w RDLP,

- nadleśniczy,

- inni członkowie, powołani przez dyrektora RDLP wg uznania.

10. Komisja kwalifikacyjna przyjmuje regulamin postępowania kwalifikacyjnego i podaje do wiadomości kandydatom na staż. Ramowy Regulamin postępowania kwalifikacyjnego stanowi załącznik nr 1 do Wytycznych.

11. Absolwenci, którzy chcą odbyć staż składają następujące dokumenty:

- podanie (wniosek) o odbycie stażu,

- kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych lub świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz uwierzytelnioną kopię strony tytułowej pracy dyplomowej lub magisterskiej,

- zaświadczenie o średniej z całego toku studiów w przypadku absolwentów wyższych szkół,

- CV i list motywacyjny,

- zaświadczenia o ukończeniu dodatkowych kursów językowych (certyfikaty) i komputerowych,

- inne, wg uznania ubiegającego się o przyjęcie na staż, a także określone przez Komisję kwalifikacyjną.

12. Tryb postępowania kwalifikacyjnego:

a. Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji w celu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego i przydzielenia punktacji, o której mowa poniżej.

b. Ocena kryteriów wymienionych w pkt. 5 Wytycznych polega na przyznaniu przez Komisję punktów w skali od 1 do 3 lub od 1 do 5 za każde kryterium oceny, z wyłączeniem testu kwalifikacyjnego, za który są przyznawane punkty zgodnie z konstrukcją testu. Szczegółowy system punktacji zawiera Ramowy Regulamin, o którym mowa w pkt. 10 Wytycznych.

c. Łączną liczbę punktów otrzymaną przez absolwenta stanowi suma punktów przyznanych przez Komisję kwalifikacyjną za każde kryterium oceny i punkty uzyskane z testu kwalifikacyjnego.

d. Komisja w terminie do dwóch dni od daty zakończenia postępowania kwalifikacyjnego, sporządza protokół z posiedzenia wraz z listą kandydatów do zatrudnienia na staż i sumą otrzymanych punktów. Protokół Komisji jest zatwierdzany przez dyrektora RDLP w terminie do 5 dni od daty przedłożenia do zatwierdzenia. Dyrektor RDLP może zgłosić zastrzeżenia do wyników postępowania kwalifikacyjnego i zarządzić powtórne jej przeprowadzenie w całości lub w stosunku do poszczególnych kandydatów do odbycia stażu.

e. Na staż zostają przyjęci absolwenci, którzy otrzymali największą liczbę punktów. W przypadku, gdy liczba kandydatów, którzy uzyskali jednakową liczbę punktów, przekracza wyznaczony limit przyjęć, Komisja kwalifikacyjna przeprowadza dodatkową rozmowę kwalifikacyjną z tymi kandydatami i na tej podstawie sporządza ostateczną listę kandydatów do odbycia stażu.

13. Komisja kwalifikacyjna, we współpracy z naczelnikami wydziałów RDLP i innymi specjalistami, opracowuje co roku, test kwalifikacyjny. Test ma na celu sprawdzenie ogólnej wiedzy leśnej absolwenta, jego motywacji i predyspozycji do pracy w LP.

14. Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych po zakończeniu procedury przyjmowania na staż, przesyłają do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych informację o liczbie absolwentów, którzy zgłosili się do postępowania kwalifikacyjnego i liczbie przyjętych na staż.

15. Wyniki postępowania kwalifikacyjnego są podawane do wiadomości bezpośrednio po jego zakończeniu, przez powiadomienie zainteresowanych o wynikach oraz poprzez ogłoszenie ich na tablicy ogłoszeń rdLP.

Załącznik 

Ramowy Regulamin postępowania kwalifikacyjnego, mający na celu wyłonienie kandydatów na staż w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych

§ 1.
Zadaniem Komisji Kwalifikacyjnej powołanej decyzją nr .... Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w ......... dnia ......., zwanej dalej "Komisją", jest zakwalifikowanie do odbycia stażu w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, podlegających RDLP w ....., absolwentów szkół leśnych.
§  2.
Zgodnie z limitem ustalonym na.....rok na staż zostaną przyjęci absolwenci wyższych i średnich szkół leśnych w liczbie.....
§  3.
W ramach postępowanie kwalifikacyjnego Komisja:

1. Podejmuje decyzję o dopuszczeniu kandydata na staż do procedury kwalifikacyjnej - na podstawie weryfikacji kompletności złożonych dokumentów przez absolwentów ubiegających się o przyjęcie na staż.

2. Przyznaje punkty poszczególnym absolwentom - kandydatom do odbycia stażu za:

a)
średnią z ocen z całego okresu leśnych studiów wyższych w skali:

1 punkt za średnią z ocen do 3,4,

2 punkty za średnią z ocen od 3,5 do 3,9,

3 punkty za średnią z ocen od 4,0 do 4,4;

4 punkty za średnią z ocen od 4,5 do 4,8

5 punktów za średnią z ocen od 4,9 i więcej.

b)
średnią z ocen uzyskanych na świadectwie ukończenia średniej szkoły leśnej w skali:

1 punkt za średnią z ocen do 3,0,

2 punkty za średnią z ocen od 3,1 do 3,5,

3 punkty za średnią z ocen od 3,6 do 4,4;

4 punkty za średnią z ocen od 4,5 do 5,4

5 punktów za średnią z ocen od 5,5 i więcej.

c)
temat pracy dyplomowej, w tym magisterskiej, premiując wyższą liczbą punktów tematy dotyczące najaktualniejszych problemów gospodarki leśnej, świadczące o nowatorskim spojrzeniu autora na leśnictwo, wymagające dużego nakładu pracy, szerokiej wiedzy zawodowej i ogólnej kandydata; za temat pracy dyplomowej przyznaje się punkty w skali od 1 do 5;
d)
treść listu motywacyjnego i curriculum vitae oraz udokumentowane osiągnięcia w działalności szkolnej i pozaszkolnej i inne, wymienione w ust. 5 pkt. d) Wytycznych; w tym celu Komisja, wg własnego uznania przyjmuje ilość i rodzaj kryteriów podlegających ocenie wg skali punktacji od 1 do 5 punktów;
e)
stopień znajomości języka obcego - oceniany wg. skali punktów od 1 do 3, przy czym maksymalną liczbę punktów otrzymuje kandydat na staż, który przedłoży dokument potwierdzający uzyskanie certyfikatu,
f)
znajomość obsługi komputera - oceniana wg skali od 1 do 3 punktów.

3. Przeprowadza test kwalifikacyjny i ocenia zgodnie z przyjętą dla testu skalą punktacji.

4. Przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem na staż i ocenia jej wynik w skali od 1 do 5 punktów.

5. Sporządza Protokół z postępowania kwalifikacyjnego, zgodnie z ust. 12 pkt. d) Wytycznych.