Zasady przeszacowania zapasów oraz rozliczeń wyników tego przeszacowania.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1976.2.3

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1976 r.

ZARZĄDZENIE Nr 6
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 stycznia 1976 r.
w sprawie zasad przeszacowania zapasów oraz rozliczeń wyników tego przeszacowania.

Na podstawie § 9 ust. 1 i 2 uchwały Nr 220 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1975 r. w sprawie projektu budżetu państwa i zadań finansowych przedsiębiorstw na 1976 r. zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielniach podlegają przeszacowaniu, w związku ze zmianą cen podstawowych surowców i materiałów, następujące grupy zapasów według stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych na dzień 31 grudnia 1975 r.:
1)
materiały na cele eksploatacyjne (podstawowe, pomocnicze, paliwo, części zapasowe maszyn i urządzeń, opakowania itp.) oraz przedmioty nietrwałe na składzie, z wyłączeniem materiałów, zużywanych w jednostkach handlowych na cele obrotu towarowego i na potrzeby administracyjne,
2)
produkcja w toku, półfabrykaty i wyroby gotowe, zwane dalej produktami, jeżeli do ich wykonania zostały użyte materiały objęte zmianą cen,
3)
towary w jednostkach handlowych, zajmujących się obrotem środkami produkcji,
4)
materiały na cele inwestycji, zakupione ze środków inwestycyjnych.
2.
Centrale zjednoczeń i jednostki równorzędne przeszacowują wyłącznie materiały służące potrzebom ich działalności gospodarczej.
3.
Nie polegają przeszacowaniu zapasy materiałów pochodzących z importu, nabywanych od dnia 1 stycznia 1976 r. po cenach transakcyjnych, jak też zapasy towarów w jednostkach pełniących funkcję generalnych realizatorów inwestycji i kompletacji dostaw.
4.
Właściwi ministrowie i zarządy centralnych związków spółdzielczych mogą w porozumieniu z Ministrem Finansów:
1)
wyłączyć określone grupy jednostek lub zapasów z obowiązku przeszacowania lub rozszerzyć ten obowiązek na jednostki lub zapasy nie wymienione w ust. 1,
2)
określić uproszczony sposób dokonania przeszacowania zapasów wymienionych w ust. 1 pkt 2.
§  2.
1.
Materiały i towary zafakturowane przez dostawcę po cenach obowiązujących przed wprowadzeniem zmiany cen, a znajdujące się w drodze do odbiorcy w dniu zmiany cen, przeszacowuje odbiorca pod datą przyjęcia dostawy do magazynu; materiały i towary nie przyjęte przez odbiorcę przeszacowuje dostawca pod datą ich zwrotu.
2.
Materiały i towary nie zafakturowane przez dostawcę, które w dniu zmiany cen znajdowały się w posiadaniu odbiorcy i zostały przez niego przyjęte, przeszacowuje odbiorca.
§  3.
1.
Wynikiem przeszacowania materiałów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 i 4 oraz ust. 2, jest bez względu na rodzaj stosowanej ceny ewidencyjnej, różnica między wartością materiałów obliczoną według nowych cen zakupu a wartością materiałów obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen.
2.
W jednostkach, w których ewidencję materiałów prowadzi się według cen ewidencyjnych różnych od cen zakupu, w związku z przeszacowaniem materiałów ulegają skorygowaniu dotychczasowe ceny ewidencyjne materiałów. Różnice wynikające ze zmiany cen ewidencyjnych materiałów odnosi się na dobro lub w ciężar właściwego konta materiałów oraz w ciężar lub na dobro konta przeznaczonego do ewidencji odchyleń cen ewidencyjnych materiałów.
§  4.
1.
Wynikiem przeszacowania produktów (§ 1 ust. 1 pkt 2) jest różnica między wartością materiałów zużytych do ich wytworzenia obliczoną według nowych cen zakupu, a wartością tych materiałów obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen.
2.
W jednostkach, w których ewidencję produktów prowadzi się według cen ewidencyjnych różnych od rzeczywistych kosztów ich wytworzenia, w związku z przeszacowaniem produktów ulegają także skorygowaniu dotychczasowe ceny ewidencyjne wyrobów i półfabrykatów. Różnice wynikające ze zmiany cen ewidencyjnych odnosi się na dobro lub w ciężar właściwego konta produktów oraz odpowiednio w ciężar lub na dobro konta przeznaczonego do ewidencji odchyleń od cen ewidencyjnych produktów.
§  5.
1.
W jednostkach handlowych prowadzących ewidencję towarów według cen zakupu wynikiem przeszacowania towarów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, jest różnica między wartością towarów obliczoną według nowych cen zakupu, a wartością towarów obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen.
2.
W jednostkach handlowych prowadzących ewidencję towarów według cen innych niż ceny zakupu np. w cenach zaopatrzeniowych, hurtowych i ujmujących odrębnie odchylenia między cenami ewidencyjnymi a cenami zakupu (prowizje zbytu, marże hurtowe) wynikiem przeszacowania towarów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, jest różnica między wartością towarów ustaloną według nowych cen ewidencyjnych, a wartością towarów obliczoną według cen ewidencyjnych stosowanych przed zmianą cen, skorygowaną o różnice między nowymi odchyleniami (prowizjami, marżami) a odchyleniami dotychczasowymi przypadającymi na przeszacowane towary.
§  6.
Przeszacowania zapasów należy dokonać w terminie do dnia 31 marca 1976 r.
§  7.
Wyniki przeszacowania zapasów podlegają rozliczeniu z budżetem centralnym w następującej wysokości:
1)
100% wyników przeszacowania zapasów sezonowych, rezerw i innych zapasów finansowanych w 100% kredytem bankowym,
2)
70% wyników przeszacowania pozostałych zapasów w przedsiębiorstwach handlu środkami produkcji i 50% - w innych przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielniach z wyłączeniem wyników przeszacowania materiałów na cele inwestycji.
§  8.
Właściwe oddziały banków finansujących otworzą dla zjednoczeń (jednostek równorzędnych) i ministerstw bankowe rachunki rozliczeń wyników przeszacowania zapasów, zwane dalej rachunkami scentralizowanymi.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe sporządzą zestawienia wyników przeszacowania zapasów z wyszczególnieniem części pozostającej w przedsiębiorstwach i części przypadającej dla budżetu centralnego i prześlą je właściwemu zjednoczeniu (jednostce równorzędnej) w terminie do dnia 15 kwietnia 1976 r.
2.
W terminie 7 dni po złożeniu zestawień przedsiębiorstwa państwowe przekażą środki pieniężne w wysokości przypadającej dla budżetu centralnego na rachunek scentralizowany zjednoczenia (jednostki równorzędnej).
§  10.
1.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) na podstawie zestawień sporządzonych przez zgrupowane przedsiębiorstwa sporządzą zbiorcze zestawienie wyników przeszacowania zapasów i prześlą je w terminie do dnia 30 kwietnia 1976 r. właściwemu ministerstwu oraz w odpisie właściwemu oddziałowi wojewódzkiemu Narodowego Banku Polskiego lub Banku Gospodarki Żywnościowej albo innej jednostce organizacyjnej Narodowego Banku Polskiego lub Banku Gospodarki Żywnościowej do spraw zjednoczeń.
2.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) przekażą w terminie do dnia 4 maja 1976 r. środki pieniężne zgromadzone na ich rachunkach scentralizowanych na rachunek scentralizowany właściwego ministerstwa.
§  11.
Na podstawie zestawień zjednoczeń (jednostek równorzędnych) ministerstwa sporządzą resortowe zestawienia wyników przeszacowań zapasów i prześlą je w terminie do dnia 10 maja 1976 r. Ministerstwu Finansów oraz w odpisie Centrali Narodowego Banku Polskiego lub Centrali Banku Gospodarki Żywnościowej dołączając po 1 egzemplarzu rozliczeń zjednoczeń (jednostek równorzędnych).

Jednocześnie ministerstwa dokonają przelewu środków pieniężnych zgromadzonych na ich rachunkach scentralizowanych na rachunek scentralizowany Ministerstwa Finansów w Narodowym Banku Polskim.

§  12.
Przepisy § 8 - 11 stosuje się odpowiednio do spółdzielni i ich związków, z tym że ilekroć w tych przepisach jest mowa o ministerstwach, należy rozumieć również zarządy centralnych związków spółdzielczych.
§  13.
1.
Ze środków zgromadzonych na rachunku scentralizowanym Ministerstwa Finansów w Narodowym Banku Polskim mogą być uzupełnione na wniosek właściwych ministrów lub zarządów centralnych związków spółdzielczych fundusze statutowe przedsiębiorstw państwowych i fundusze zasobowe spółdzielni, w których wskutek przeszacowania zapasów udział funduszów własnych w finansowaniu środków obrotowych spadnie poniżej minimalnej normy procentowej ustalonej w obowiązujących zasadach gospodarki finansowej.
2.
Pozostałość środków na scentralizowanym rachunku bankowym Ministerstwa Finansów zostanie rozliczona w terminie do dnia 30 czerwca 1976 r.
§  14.
Zasady rozliczeń wyników przeszacowania zapasów w przedsiębiorstwach gospodarki rolnej określą odrębne przepisy.
§  15.
1.
Wyniki przeszacowania zapasów w części nie rozliczanej z budżetem w przedsiębiorstwach państwowych należy odnieść na "Fundusz statutowy w środkach obrotowych".
2.
Wyniki przeszacowania zapasów w części nie rozliczanej z budżetem w spółdzielniach należy odnieść na fundusze własne (zasobowe).
3.
Wyniki przeszacowania w części rozliczanej z budżetem należy odnieść na konto rozrachunków z odpowiednią jednostką wymienioną w § 8.
4.
Wyniki przeszacowania zapasów materiałów przeznaczonych na inwestycje zwiększają odpowiednio fundusze, z których zostały zakupione.
5.
Wyniki przeszacowania zapasów wprowadza się do przekształconego bilansu otwarcia na dzień 1 stycznia 1976 r.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1976 r.