Zasady prowadzenia Systemu Monitoringu Floty Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2012.15

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 2012 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10/12
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 27 kwietnia 2012 r.
w sprawie zasad prowadzenia Systemu Monitoringu Floty Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie § 1 statutu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 72 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2010 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M.P. Nr 76, poz. 953), postanawia się, co następuje:
§  1.
1.
W celu zapewnienia właściwego nadzoru nad sposobem wykorzystania pojazdów służbowych Centralnego Biura Antykorupcyjnego wprowadza się System Monitoringu Floty Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwany dalej "SMF".
2.
SMF jest zintegrowanym systemem monitorowania pojazdów służbowych umożliwiającym rejestrację zmian zachodzących w pojeździe w zakresie jego lokalizacji, prędkości, kierunku jazdy oraz stanu czujników w nim zainstalowanych.
§  2.
Zarządzenie określa:
1)
zakres odpowiedzialności jednostek organizacyjnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", administrujących SMF;
2)
obowiązki osób odpowiedzialnych i korzystających z pojazdów służbowych wyposażonych w SMF;
3)
tryb i zasady zarządzania uprawnieniami dostępu do SMF;
4)
zasady usuwania danych zgromadzonych w SMF oraz niszczenia nośników zawierających te dane.
§  3.
Użyte w zarządzeniu wyrażenia oznaczają:
1)
identyfikator - pastylka typu Dallas stanowiąca osobistych elektronicznych identyfikator umożliwiający załogowanie do SMF;
2)
jednostka - jednostkę organizacyjną CBA, o której mowa w statucie CBA;
3)
osoba korzystająca - funkcjonariusza lub pracownika CBA kierującego pojazdem służbowym;
4)
osoba odpowiedzialna - funkcjonariusza lub pracownika CBA, któremu powierzono pojazd służbowy na podstawie protokołu przekazania, o którym mowa w decyzji nr 50/09 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie zasad korzystania z pojazdów służbowych Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. Urz. CBA Nr 1, poz. 15, z poźn. zm.);
5)
użytkownik - funkcjonariusza lub pracownika CBA posiadającego uprawnienia do uzyskiwania danych z SMF.
§  4.
1.
Kierownicy jednostek mogą wystąpić do dyrektora Departamentu Ochrony CBA, zwanego dalej "DO CBA" z wnioskiem o:
1)
utworzenie lub zmianę lokalizacji stacji stanowiska użytkownika w podległej jednostce, wskazując jednocześnie stację roboczą;
2)
nadanie, modyfikację lub odebranie uprawnień użytkownika - wskazując dane upoważnionego funkcjonariusza lub pracownika CBA.
2.
Zatwierdzony przez dyrektora DO CBA, wniosek o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przekazywany jest do Biura Teleinformatyki CBA, zwanego "BT CBA" celem realizacji. Wnioski zrealizowane przechowuje BT CBA.
3.
Kierownik jednostki zobowiązany jest na bieżąco kontrolować wykorzystanie pojazdów służbowych w podległej jednostce.
4.
Użytkownik jest obowiązany zgłaszać usterki i nieprawidłowości w funkcjonowaniu SMF administratorowi, o którym mowa w § 7 ust. 3.
§  5.
1.
Użytkownik wdanej jednostce może mieć nadane uprawnienia do uzyskiwania danych z SMF jedynie tych pojazdów, które znajdują się na stanie funkcjonariuszy i pracowników tej jednostki, z zastrzeżeniem ustępu 2 i 3.
2.
Użytkownik w Biurze Kontroli i Spraw Wewnętrznych CBA, zwanym dalej "BKSW CBA" oraz użytkownik w Biurze Logistyki CBA, zwanym dalej "BL CBA" może mieć nadane uprawnienia do uzyskiwania danych z SMF wszystkich pojazdów w CBA.
§  6.
Dyrektor BKSW CBA jest odpowiedzialny za kontrolę wykorzystania stanowisk użytkowników utworzonych w jednostkach.
§  7.
1.
Za eksploatację merytoryczną SMF oraz właściwą organizację wykorzystania SMF w pojazdach służbowych jest odpowiedzialny dyrektor DO CBA.
2.
DO CBA, w miarę potrzeb, dokonuje analizy gromadzonych w SMF danych dotyczących wykorzystywania pojazdów służbowych w jednostkach.
3.
Dyrektor DO CBA wyznacza, spośród podległych funkcjonariuszy lub pracowników, administratora merytorycznego odpowiadającego za:
1)
analizę danych zgromadzonych w SMF, z zastrzeżeniem ust. 7;
2)
nadawanie, modyfikację i odbieranie uprawnień do SMF;
3)
udostępnianie danych zgromadzonych w SMF;
4)
przydział identyfikatorów;
5)
realizację zgłoszeń dotyczących utraty lub uszkodzenia identyfikatorów;
6)
przechowywanie dokumentów dotyczących zakupu oraz eksploatacji SMF;
7)
realizację zgłoszeń, usterek i nieprawidłowości w funkcjonowaniu SMF, w tym zmianę konfiguracji urządzeń SMF zainstalowanych w pojazdach, z zastrzeżeniem pkt 8;
8)
przekazywanie do BL CBA informacji o usterkach urządzeń zainstalowanych w pojazdach, w celu ich naprawy.
4.
Administrator merytoryczny dysponuje uprawnieniami do uzyskiwania danych z SMF dotyczących wszystkich pojazdów CBA, zastrzeżeniem ust. 5.
5.
Uzyskanie uprawnień do danych z SMF dotyczących pojazdów BKSW CBA, wymaga każdorazowej zgody dyrektora BKSW CBA.
6.
DO CBA, na pisemny wniosek kierownika jednostki, przekazuje sporządzane jednorazowo lub cyklicznie zestawienia danych SMF, dotyczące pojazdów o których mowa w § 5 ust. 1 i 2.
7.
Wysokość opłaty za przejazdy, o których mowa w § 17 ust. 5 decyzji Nr 50/09 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie zasad korzystania z pojazdów służbowych Centralnego Biura Antykorupcyjnego z późn. zm., oblicza użytkownik w BL CBA.
§  8.
1.
Za eksploatację techniczną SMF jest odpowiedzialny dyrektor BT CBA.
2.
Dyrektor BT CBA wyznacza, spośród podległych funkcjonariuszy, administratorów technicznych odpowiedzialnych za:
1)
techniczną eksploatację SMF w zakresie sprzętu serwerowego (stacja bazowa);
2)
realizację zgłoszeń serwisowych i usuwanie awarii systemu komponentów systemu pozostających w eksploatacji BT CBA;
3)
konfigurowanie stanowisk użytkowników do pracy z SMF;
4)
usuwanie danych z SMF;
5)
wykonywanie kopii zapasowych danych zgromadzonych w SMF.
3.
Dyrektor BT CBA wyznacza osobę odpowiedzialną za realizację umów na świadczenie usług GSM na potrzeby transmisji danych systemu SMF.
§  9.
Administratorem zdarzeń alarmowych w SMF, odpowiedzialnym za obsługę zdarzenia, jest wyznaczony funkcjonariusz lub pracownik DO CBA.
§  10.
1.
Funkcjonariusz lub pracownik, na polecenie bezpośredniego przełożonego, jest obowiązany odebrać z DO CBA identyfikator, osobiście lub za pośrednictwem innego pisemnie upoważnionego funkcjonariusza lub pracownika.
2.
W przypadku utraty lub uszkodzenia identyfikatora osoba odpowiedzialna lub osoba korzystająca niezwłocznie sporządza na tę okoliczność notatkę służbową i przekazuję ją drogą służbową dyrektorowi DO CBA.
3.
Zwrot identyfikatora do DO CBA, w przypadkach ustania stosunku pracy lub służby następuje w sposób i w trybie określonym w przepisach dotyczących zasad i trybu rozliczenia się funkcjonariusza i pracownika CBA z obowiązków służbowych lub pracowniczych.
4.
Upoważniony funkcjonariusz lub pracownik, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, jest obowiązany odebrać z DO CBA, osobiście lub za pośrednictwem innego pisemnie upoważnionego funkcjonariusza lub pracownika, licencyjny klucz sprzętowy usb. Przepisy § 10 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
5.
Licencyjny klucz sprzętowy usb podlega zwrotowi do DO CBA, jeżeli użytkownik nie korzystał ze stanowiska przez okres dłuższy niż 60 dni.
6.
Użytkownik ponosi odpowiedzialność materialną za powierzony mu licencyjny klucz sprzętowy usb. W przypadku zagubienia lub zniszczenia w sposób uniemożliwiający jego dalsze użycie, użytkownik jest obowiązany zwrócić wartość księgową klucza, określoną przez Biuro Finansów CBA.
§  11.
1.
Usterki i nieprawidłowości w funkcjonowaniu SMF zgłasza się niezwłocznie administratorowi merytorycznemu.
2.
Administrator merytoryczny, po przyjęciu i analizie zgłoszenia niezwłocznie realizuje je lub przekazuje według właściwości administratorowi technicznemu, administratorowi zdarzeń alarmowych lub BL CBA.
§  12.
Osoby odpowiedzialne i korzystające są obowiązane do:
1)
zapisania w pamięci służbowego telefonu komórkowego numerów służbowych telefonów administratora merytorycznego oraz administratora zdarzeń alarmowych;
2)
noszenia włączonego służbowego telefonu komórkowego przy sobie, jeśli nie stoi to w sprzeczności z innymi przepisami oraz jeśli nie uniemożliwia to wykonywania obowiązków służbowych;
3)
odbierania połączeń od administratorów SMF;
4)
niezwłocznego oddzwonienia w przypadku stwierdzenia próby nawiązania połączenia z nim przez administratorów SMF;
5)
udzielania administratorom SMF wszelkich informacji niezbędnych do obsługi zdarzeń alarmowych, określonych w instrukcji wydanej na podstawie § 9 ust. 2.
§  13.
1.
Dane archiwalne zgromadzone w SMF, starsze niż 5 lat, mogą podlegać komisyjnemu usunięciu. Komisja powoływana jest przez dyrektora DO CBA, w drodze decyzji.
2.
Dyrektor BKSW CBA w uzasadnionych przypadkach może przedłużyć na czas określony okres przechowywania danych, o których mowa w ust. 1, zwracając się do dyrektora DO CBA z wnioskiem o ich nieusuwanie.
§  14.
Z usunięcia danych z SMF, o których mowa w § 13 ust. 1, komisja sporządza protokół, który podpisują wszyscy jej członkowie, zawierający:
1)
zakres danych, które zostały usunięte;
2)
imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe funkcjonariuszy dokonujących usunięcia.
§  15.
1.
Kierownicy jednostek są obowiązani do przekazywania DO CBA informacji o zmianie lub nowych danych obejmujących:
1)
imiona i nazwiska oraz numery telefonów służbowych osób korzystających oraz osób odpowiedzialnych;
2)
indywidualne hasła osób korzystających odwołujące alarm napadowy;
3)
imiona i nazwiska oraz numery telefonów służbowych przełożonych właściwych do kontaktu z administratorem zdarzeń alarmowych, w przypadkach zaistnienia zdarzeń alarmowych;
4)
marka, model, rodzaj i kolor nadwozia, numer rejestracyjny oraz numer identyfikacyjny pojazdu (VIN), pojazdów wyposażonych w SMF przekazanych jednostce.
2.
Dyrektor DO CBA jest zobowiązany przekazywać kierownikom jednostek aktualne dane dotyczące wyznaczonego administratora merytorycznego.
§  16.
1.
Zachowuje moc instrukcja dyrektora DO CBA określająca rodzaje zdarzeń alarmowych oraz szczegółowe zasady i tryb postępowania w przypadku ich występienia wydana na podstawie § 8 ust. 2 decyzji nr 15/11 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie zasad prowadzenia Systemu Monitoringu Floty Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. Urz. CBA Nr 1, poz. 29 oraz z 2012 r, poz. 6).
2.
Traci moc decyzja nr 15/11 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie zasad prowadzenia Systemu Monitoringu Floty Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. Urz. CBA Nr 1, poz. 29 oraz z 2012 r, poz. 6).
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.