Zasady planowania inwestycji więziennictwa.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CZSW.2006.3.10

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 24/06
Dyrektora Generalnego Służby Więziennej
z dnia 28 grudnia 2006 r.
w sprawie zasad planowania inwestycji więziennictwa

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761, poźn. zm.1) w związku z § 5 i 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa (Dz. U. Nr 120, poz. 831) oraz w związku z § 3, 6, 7 i 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno - prawną (Dz. U. Nr 116, poz. 783) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w Zarządzeniu jest mowa o:
1)
inwestorze - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną Służby Więziennej podejmującą realizację inwestycji;
2)
inwestycji - należy przez to rozumieć definicję budowy i budowli, określoną w art. 3 i art. 6, ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118);
3)
programie inwestycji - należy przez to rozumieć program, o którym mowa w § 6 ust. 1, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa;
4)
Biurze Kwatermistrzowskim - należy przez to rozumieć Biuro Kwatermistrzowskie Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
§  2.
1.
Areszty śledcze, zakłady karne i ośrodki doskonalenia kadr Służby Więziennej sporządzają propozycje zadań inwestycyjnych planowanych do realizacji w następnym roku i przekazują je, w terminie do 15 stycznia danego roku, do właściwych okręgowych inspektoratów Służby Więziennej.
§  3.
1.
Okręgowe inspektoraty Służby Więziennej dokonują oceny przedstawionych propozycji zadań inwestycyjnych i sporządzają listę zaakceptowanych zadań uwzględniającą kolejność ich realizacji. Lista zadań sporządzana jest na formularzu WI - wniosek inwestycyjny, którego wzór określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu i Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie sporządzają wnioski inwestycyjne i przekazują je, w terminie do dnia 15 lutego danego roku, do Biura Kwatermistrzowskiego Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
§  4.
Wniosek inwestycyjny powinien zawierać:
1)
nazwę jednostki odpowiedzialnej za realizację inwestycji;
2)
nazwę i lokalizację inwestycji;
3)
zakres rzeczowy zadania inwestycyjnego, w tym:
a)
zakładaną wielkość powierzchni i kubatury obiektu,
b)
układ funkcjonalny pomieszczeń,
c)
wymogi dotyczące instalacji wewnętrznych,
d)
standardy wykończenia budowlanego,
e)
wyposażenie technologiczne itp.,
f)
inne dane charakteryzujące zadanie inwestycyjne;
4)
planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji;
5)
przewidywany koszt realizacji zadania (w tym koszty wyposażenia), z wyodrębnieniem wydatków w kolejnych latach inwestycji;
6)
efekty rzeczowe inwestycji;
7)
wskazanie skutków realizacji zadania (konieczność modernizacji, rozbudowy infrastruktury logistycznej, ochronnej itp.).
§  5.
Okręgowe inspektoraty Służby Więziennej, w terminie do 15 lutego danego roku, przesyłają do Biura Kwatermistrzowskiego wnioski inwestycyjne dotyczące roku następnego.
§  6.
Służba inwestycyjna Biura Kwatermistrzowskiego dokonuje oceny wniosków inwestycyjnych pod względem kompletności i wiarygodności zawartych w nich informacji i po uzyskaniu opinii komórek merytorycznych Centralnego Zarządu Służby Więziennej ocenia zgodność każdego zadania inwestycyjnego umieszczonego we wniosku z przyjętymi do realizacji przez więziennictwo programami, a także obowiązującymi kierunkami działalności inwestycyjnej.
§  7.
Służba inwestycyjna Biura Kwatermistrzowskiego, w terminie do 15 kwietnia danego roku, sporządza wykaz zadań inwestycyjnych (WZI) ustalający hierarchiczną kolejność realizacji przez więziennictwo zadań inwestycyjnych.
§  8.
Wykaz zadań inwestycyjnych powinien zawierać:
1)
jednostkę odpowiedzialną za realizację inwestycji;
2)
nazwę i lokalizację inwestycji;
3)
planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji;
4)
przewidywany koszt realizacji zadania, z wyodrębnieniem wydatków w kolejnych latach inwestycji;
5)
efekty rzeczowe inwestycji.
§  9.
Wykaz zadań inwestycyjnych jest przedstawiany do akceptacji Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej.
§  10.
Biuro Kwatermistrzowskie, w terminie do 30 kwietnia danego roku, przesyła okręgowym inspektoratom Służby Więziennej, Centralnemu Ośrodkowi Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu i Ośrodkowi Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie informację o zadaniach umieszczonych w wykazie zadań inwestycyjnych planowanych do realizacji w następnym roku.
§  11.
Okręgowe inspektoraty Służby Więziennej, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kalisz i Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie, w terminie do 31 maja danego roku, przesyłają do Biura Kwatermistrzowskiego programy inwestycji dla zadań planowanych do realizacji w następnym roku.
§  12.
1.
Program inwestycji powinien zawierać:
1)
stronę tytułową;
2)
część opisową;
3)
część informacyjną.
2.
Strona tytułowa programu inwestycji obejmuje:
1)
nazwę i siedzibę inwestora;
2)
nazwę i lokalizację inwestycji;
3)
wartość kosztorysową inwestycji (w cenach brutto);
4)
poziom cen wartości kosztorysowej;
5)
uzgodnienie programu - przyszły użytkownik (data, podpis i pieczęć);
6)
zatwierdzenie programu - odpowiednio Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej / Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu/Komendant Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie (data, podpis pieczęć).
3.
Część opisowa programu inwestycji obejmuje:
1)
uzasadnienie celowości inwestycji i jej lokalizacji;
2)
dane o planowanym zakresie rzeczowym inwestycji;
3)
dane o planowanym okresie realizacji inwestycji;
4)
dane o planowanych efektach rzeczowych inwestycji;
5)
harmonogram realizacji inwestycji;
6)
planowany łączny koszt inwestycji zwany "wartością kosztorysową inwestycji" (formularz WKI);
7)
dane o planowanych, z poszczególnych źródeł, środkach na jej finansowanie w kolejnych latach realizacji;
8)
dane o planowanym okresie zagospodarowania obiektów budowlanych i innych składników majątkowych, po zakończeniu realizacji inwestycji, oraz o planowanej kwocie środków finansowych i źródłach ich pochodzenia, które umożliwiają zagospodarowanie tych efektów rzeczowych inwestycji w planowanym okresie;
9)
analizę celowości i możliwości wykonywania inwestycji etapami.
4.
Część informacyjna programu inwestycji obejmuje:
1)
dokument stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością, o którym mowa w art. 3 pkt 11 ustawy Prawo budowlane;
2)
inne posiadane informacje i dokumenty istotne dla zadania inwestycyjnego.
§  14.
1.
Wartość kosztorysową inwestycji określa się za pomocą wskaźników cenowych w układzie grup kosztów:
1)
pozyskania działki budowlanej;
2)
przygotowania terenu;
3)
budowy obiektów podstawowych i budowy obiektów pomocniczych;
4)
przyłączy i instalacji wewnętrznych;
5)
zagospodarowania terenu i budowy obiektów pomocniczych;
6)
pierwszego wyposażenia;
7)
prac przygotowawczych, projektowych, obsługi inwestorskiej oraz ewentualnie szkoleń i rozruchu.
2.
Wartość kosztorysową inwestycji należy obliczać na podstawie aktualnych informacji cenowych zawartych m.in. w wydawnictwach Ośrodka Wdrożeń Ekonomiczno - Organizacyjnych Budownictwa "SEKOCENBUD" - Zeszyt Wartość Kosztorysowa Inwestycji - wskaźniki cenowe" lub kalkulacji własnych z załączeniem sposobu ich wyliczenia.
§  15.
1.
Biuro Kwatermistrzowskie, w terminie do dnia 10 lipca danego roku, dokonuje oceny programów pod względem kompletności, rzetelności i wiarygodności zawartych w nich informacji.
2.
W przypadku stwierdzenia uchybień, program jest odsyłany do okręgowego inspektoratu Służby Więziennej, Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu lub Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie w celu ich usunięcia.
3.
Okręgowy inspektorat Służby Więziennej, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie mają obowiązek przesłania poprawionego programu do Biura Kwatermistrzowskiego w terminie 14 dni.
4.
Program inwestycji, po spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 1, akceptuje Dyrektor Biura Kwatermistrzowskiego.
§  16.
Biuro Kwatermistrzowskie, w oparciu o zatwierdzony przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej wykaz zadań inwestycyjnych i programy inwestycji na poszczególne zadania, sporządza projekt planu wydatków inwestycyjnych więziennictwa w odniesieniu do przyznanych wstępnych limitów środków budżetowych na następny rok.
§  17.
Projekt planu wydatków inwestycyjnych więziennictwa przekazywany jest do Biura Budżetu Centralnego Zarządu Służby Więziennej, jako element prac planistycznych nad projektem planu finansowego więziennictwa na następny rok.
§  18.
Biuro Kwatermistrzowskie, w terminie do 30 września danego roku, przesyła okręgowym inspektoratom Służby Więziennej, Centralnemu Ośrodkowi Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu i Ośrodkowi Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie informację o zadaniach inwestycyjnych zgłoszonych do projektu planu finansowego więziennictwa na rok następny. Szczegółowy harmonogram działań, określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  19.
Okręgowe inspektoraty Służby Więziennej, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu i Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie są zobowiązane do podejmowania działań przygotowawczych umożliwiających niezwłoczne rozpoczęcie realizacji zadania inwestycyjnego w roku następnym.
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 142, poz. 1380, Nr 166, poz. 1609, Nr 210, poz. 2036, z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WI - WNIOSEK INWESTYCYJNY

Lp.Nazwa jednostki odpowiedzialnej za realizację inwestycjiNazwa i lokalizacja inwestycjiZakres rzeczowy zadania inwestycyjnegoPlanowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycjiPrzewidywany koszt realizacji zadania (w tym koszt wyposażenia) z wyodrębnieniem wydatków w kolejnych latach realizacji inwestycjiEfekty rzeczowe inwestycjiWskazanie skutków realizacji zadania (konieczność modernizacji, rozbudowy infrastruktury logistycznej, ochronnej itp.)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

Opis działaniaOdpowiedzialniTermin
- Przesłanie do OISW propozycji zadań inwestycyjnychAŚ, ZK, ODK SW15 stycznia
- Ocena propozycji zadań.

- Sporządzenie wniosku inwestycyjnego

- Przesłanie wniosku inwestycyjnego do CZSW

OISW

COSSW Kalisz ODK SW Popowo

15 luty
- Ocena wniosków inwestycyjnych

- Ocena zgodności zadań z przyjętymi kierunkami działalności inwestycyjno- remontowej

- Sporządzenie hierarchicznej listy zadań inwestycyjnych.

- Akceptacja listy hierarchicznej zadań inwestycyjnych przez Dyrektora Generalnego SW

BKW15 kwietnia
- Przesłanie do OISW, COSSW w Kaliszu, ODK SW w Popowie informacji o zadaniach umieszczonych w wykazie zadań inwestycyjnych planowanych do realizacji w następnym roku budżetowymBKW30 kwietnia
- Przesłanie programów inwestycji dla zadań planowanych do realizacji w następnym roku budżetowymOISW

COSSW Kalisz ODK SW Popowo

31 maja
- Ocena programów inwestycjiBKW10 lipca
- Sporządzenie planu wydatków inwestycyjnych więziennictwa w dostosowaniu do przyznanych limitów środków budżetowych na następny rokBKWsierpień
- Przesłanie do OISW, COSSW w Kaliszu, ODK SW w Popowie informacji o zadaniach umieszczonych w planie wydatków inwestycyjnych na następny rok budżetowyBKW30 września