Zasady planowania i wykorzystania wojewódzkich funduszów przeciwalkoholowych oraz obowiązująca w tym zakresie sprawozdawczość.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1984.7.44

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1984 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 16 czerwca 1984 r.
w sprawie zasad planowania i wykorzystania wojewódzkich funduszów przeciwalkoholowych oraz obowiązującej w tym zakresie sprawozdawczości.

Na podstawie § 4 ust. 3 uchwały Nr 177 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1983 r. w sprawie funduszu przeciwalkoholowego (Monitor Polski Nr 41, poz. 236) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Projekt planu wykorzystania wojewódzkiego funduszu przeciwalkoholowego, zwanego dalej "funduszem wojewódzkim", opracowują corocznie wydziały zdrowia i opieki społecznej urzędów wojewódzkich w terminach wynikających z harmonogramu prac nad projektem terenowego planu gospodarczego i budżetu.
2.
Podstawę opracowania projektu planu stanowią wnioski i propozycje: wynikające z programów działania wojewódzkiej i terenowych komisji do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi, terenowych organów administracji państwowej oraz organizacji społecznych, których działalność ma na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi i jego skutkom.
3.
Projekt planu, zaopiniowany przez komisję wojewódzką do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi, stanowi podstawę do wystąpienia przez wojewodę (prezydenta miasta) do Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej o przyznanie z Centralnego Funduszu Przeciwalkoholowego dotacji uzupełniającej fundusz wojewódzki.
4.
Po ustaleniu przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej wysokości dotacji uzupełniającej fundusz wojewódzki, komisja wojewódzka do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi opracowuje plan wykorzystania funduszu wojewódzkiego i przedstawia go do akceptacji wojewodzie (prezydentowi miasta).
5.
Dotację uzupełniającą fundusz wojewódzki przekazuje się zaliczkowo - po przedłożeniu rozliczeń z wykorzystania w roku poprzednim środków obrotowych wojewódzkiego funduszu. Odpowiednie zwiększenie dotacji będzie dokonywane w zależności od stopnia wykonania planów w I półroczu oraz przewidywanego wykonania zadań rocznych.
§  2.
1.
Środki funduszu wojewódzkiego mogą być planowane na cele określone w uchwale Nr 177 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1983 r. w sprawie funduszu przeciwalkoholowego, zwanej dalej "uchwałą".
2.
Środki funduszu wojewódzkiego mogą być przekazywane do rozliczenia terenowym organom administracji państwowej oraz organizacjom społecznym na realizację zadań ujętych w planie.
3.
Do zmiany planu stosuje się odpowiednio przepisy § 1.
§  3.
1.
Przy podejmowaniu zadań inwestycyjnych, adaptacyjnych, remontów oraz wyposażenia obiektów, o których mowa w § 3 ust. 1 uchwały, stosuje się odpowiednio przepisy obowiązujące przy planowaniu, finansowaniu i rozliczaniu tego rodzaju działalności, z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
inwestycje jednostek objętych budżetem terenowym stanowią integralną część wojewódzkich planów inwestycyjnych rozliczanych w sprawozdawczości inwestycyjnej GUS,
2)
wydziały - komórki organizacyjne o innej nazwie - urzędów wojewódzkich realizujące inwestycje, adaptacje i remonty finansowane z funduszu wojewódzkiego - przekazują do Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej w terminie 20 dni kalendarzowych po upływie każdego półrocza, informację o postępie robót (od początku realizacji i w danym półroczu) oraz indywidualne meldunki dotyczące przekazywania obiektów do użytku.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może uzależnić przyznanie dotacji z Centralnego Funduszu Przeciwalkoholowego na realizację zadań inwestycyjnych od przedłożenia założeń techniczno-ekonomicznych obiektu.
§  4.
1.
Z funduszu wojewódzkiego może być udzielana pomoc:
1)
osobom uzależnionym od alkoholu będącym pod opieką placówek lecznictwa odwykowego, na wniosek tych placówek,
2)
członkom rodzin - osób uzależnionych od alkoholu lub nadużywających alkoholu, a w szczególności małoletnim, będącym w trudnej sytuacji materialnej; zwłaszcza w ramach tej pomocy mogą być wydatkowane środki na pokrywanie kosztów odżywiania i odzieży dla dzieci osób uzależnionych od alkoholu lub nadużywających alkoholu oraz opłaty za kolonie i obozy, jak i na inne formy zorganizowanego wypoczynku.
2.
Świadczenia dla osób, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielane w formie zasiłków pieniężnych (okresowych lub jednorazowych) i w naturze.
3.
Wysokość zasiłków jednorazowych ustala się w zależności od niezbędnych potrzeb osób wymienionych w ust. 1.
4.
Do przyznawania świadczeń, o których mowa w ust. 2 i 3, stosuje się odpowiednio zasady przyjęte przy udzielaniu świadczeń w ramach pomocy społecznej ze środków budżetowych.
§  5.
W ramach prowadzenia działalności informacyjno-wychowawczej i oświatowo-zdrowotnej można wydatkować środki z funduszu wojewódzkiego na:
1)
wynagrodzenia za prace zlecone obejmujące wykłady, referaty, odczyty, audycje i inne opracowania na temat przeciwdziałania alkoholizmowi. Wynagrodzenia te płatne są na zasadach ustalonych w przepisach odrębnych,
2)
prenumeratę czasopism o tematyce przeciwalkoholowej dla instytucji i organizacji prowadzących działania na rzecz wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi, zakup i kolportaż ulotek, broszur, książek, plakatów, tablic, zakup lub wypożyczanie filmów, taśm dźwiękowych oraz na obsługiwanie projekcji,
3)
organizację imprez o tematyce przeciwalkoholowej (tygodnia trzeźwości, konkursów, zawodów sportowych itp.),
4)
nagrody dla zwycięzców konkursów lub innych imprez o tematyce przeciwalkoholowej,
5)
organizowanie i prowadzenie kursów, konferencji, narad, szkolenia oraz innych akcji informacyjno-wychowawczych w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi,
6)
koszty związane z przeprowadzeniem kontroli społecznej w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakładach gastronomicznych, punktach sprzedaży i spożycia alkoholu.
§  6.
Środki funduszu wojewódzkiego planowane na rozwijanie pracy opiekuńczo-wychowawczej w szkole i poza szkołą można przeznaczać na:
1)
budowę, adaptację i wyposażenie obiektów przeznaczonych na placówki opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci i młodzieży zagrożonej demoralizacją,
2)
różnorodne formy pomocy profilaktyczno-resocjalizacyjnej dla dzieci i młodzieży organizowane przez jednostki resortu oświaty i wychowania,
3)
organizowanie imprez, zajęć kulturalno-oświatowych oraz innych form oddziaływania społeczno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży.
§  7.
Badania naukowe związane z wychowaniem w trzeźwości i przeciwdziałaniem alkoholizmowi mogą być finansowane wyłącznie z Centralnego Funduszu Przeciwalkoholowego. Zasady wykorzystania środków na powyższe cele regulują przepisy odrębne.
§  8.
Ze środków funduszu wojewódzkiego, planowanych na kształcenie personelu na potrzeby placówek lecznictwa odwykowego i działalność profilaktyczną, mogą być finansowane kursy i inne formy szkolenia pracowników służby zdrowia i opieki społecznej oraz innych pracowników prowadzących działalność profilaktyczną, leczniczą i rehabilitacyjną.
§  9.
Środki funduszu wojewódzkiego, planowane na zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu personelu na potrzeby placówek lecznictwa odwykowego i działalność profilaktyczną, mogą być wydatkowane na wynagrodzenie pracowników medycznych lub niemedycznych, zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin w lecznictwie odwykowym lub jednostkach prowadzących działalność profilaktyczną i rehabilitacyjną (np. w zakładach lecznictwa odwykowego, klubach abstynenta, zakładach pracy chronionej itp.).
§  10.
Z funduszu wojewódzkiego mogą być pokrywane również wydatki na:
1)
nagrody dla osób prowadzących poza obowiązkami służbowymi działalność na rzecz przeciwdziałania alkoholizmowi, o ile wniosek o przyznanie nagrody zgłosiła wojewódzka komisja do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi,
2)
organizowanie i działalność klubów abstynenta, grup anonimowego alkoholika, a w szczególności na:
a)
zakup wyposażenia (meble, sprzęt radiowo-wizualny, urządzenie kącików zainteresowań, sprzęt sportowy itp.),
b)
najem lokalu, utrzymanie porządku i czystości w pomieszczeniach,
3)
dofinansowanie obozów terapeutycznych dla pacjentów pozostających pod stałą opieką zakładów lecznictwa odwykowego lub członków klubu abstynenta oraz ich rodzin, przy czym wysokość dofinansowania uzależniona jest od sytuacji materialnej uczestnika obozu. Wysokość dotacji, w uzasadnionych wypadkach, może sięgać 75% opłaty za pobyt na obozie terapeutycznym,
4)
organizowanie konkursów w służbie zdrowia na najlepiej działającą placówkę prowadzącą profilaktykę, leczenie lub rehabilitację w zakresie wychowania i przeciwdziałania alkoholizmowi,
5)
fundowanie książeczek mieszkaniowych dla dzieci z rodzin osób uzależnionych od alkoholu.
§  11.
1.
Sprawozdanie z wykorzystania środków funduszu wojewódzkiego na formularzu Mz/F.p/alk.-1 wraz z częścią opisową sporządzają wszystkie jednostki posiadające rachunek bankowy funduszu przeciwalkoholowego. W części opisowej sprawozdania należy ująć szczegółowe rozliczenie rzeczowe realizacji planowanych zadań.
2.
Sposób wypełnienia obowiązku sprawozdawczego, o którym mowa w ust. 1, zawarty jest w objaśnieniach do formularza Mz/F.p/alk.-1.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.