Zasady organizacji wypoczynku w ramach programu osłonowego "Tanie wczasy".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2005.7.58

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 2005 r.

DECYZJA Nr 103/MON/PSSS
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 kwietnia 2005 r.
w sprawie zasad organizacji wypoczynku w ramach programu osłonowego "Tanie wczasy"

Departament Spraw Socjalnych i Rekonwersji

Na podstawie § 2 pkt 9 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) i § 3 pkt 4 lit. i zarządzenia Nr 2/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 stycznia 2004 r. w sprawie rozszerzenia zakresu czynności osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej (Dz. Urz. MON Nr 1, poz. 2 i Nr 11, poz. 113) w związku z § 11 pkt 3 i § 14 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu korzystania przez żołnierzy zawodowych, małżonków i dzieci pozostających na ich utrzymaniu z bezpłatnych przejazdów oraz innych świadczeń socjalno-bytowych (Dz. U. Nr 135, poz. 1452 i Nr 218, poz. 2213) ustala się, co następuje:

1.
Decyzja określa zasady organizacji wypoczynku w ramach programu osłonowego "Tanie wczasy", zwanego dalej "programem", o którym mowa w § 11 pkt 3 i § 14 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu korzystania przez żołnierzy zawodowych, małżonków i dzieci pozostających na ich utrzymaniu z bezpłatnych przejazdów oraz innych świadczeń socjalno-bytowych, zwanego dalej "rozporządzeniem".
2.
Program realizowany jest w formie wypoczynku rodzinnego - na czternastodniowych turnusach - organizowanego na bazie całorocznych Wojskowych Domów (Zespołów) Wypoczynkowych. Czas pobytu, na wniosek osób korzystających z wypoczynku, może zostać skrócony.
3.
Wypoczynek w ramach programu prowadzony jest w standardzie nie niższym niż pokoje z pełnymi węzłami sanitarnymi, z wyłączeniem apartamentów. Stosownie do zainteresowania wypoczynkiem w danym Wojskowym Domu (Zespole) Wypoczynkowym, rodzina żołnierza może być zakwaterowana - za jego zgodą - w pokojach o niższym standardzie.
4.
Dopłata do wypoczynku realizowana jest na podstawie faktury wystawionej przez Wojskowy Dom (Zespół) Wypoczynkowy, w formie sfinansowania ze środków budżetowych przyznanych na ten cel. Przy wystawianiu faktury, właściwi dyrektorzy (kierownicy) Wojskowych Domów (Zespołów) Wypoczynkowych, uwzględniają aktualnie obowiązujący cennik, standard zakwaterowania i faktyczny czas pobytu na wypoczynku. Inne koszty pobytu, w szczególności opłata klimatyczna, parking, zabiegi leczniczo-profilaktyczne, koszty dojazdu, ponoszą bezpośrednio żołnierze lub członkowie ich rodzin.
5.
Kwota dopłaty do wypoczynku stanowi dochód żołnierza i podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach.
6.
Żołnierz zawodowy, z wyprzedzeniem umożliwiającym ustalenie uprawnień i dokonanie rezerwacji wypoczynku, składa wniosek w sprawie skorzystania z programu do dowódcy jednostki wojskowej, w której pozostaje na zaopatrzeniu, określając w nim termin i miejsce wypoczynku.
7.
Organ finansowy jednostki, o której mowa w pkt 6, dokonuje ustalenia wysokości dochodów w rodzinie żołnierza. W przypadku spełnienia warunków uprawniających do uczestniczenia w programie i przyznania dopłaty, organ finansowy przesyła zestawienie żołnierzy zakwalifikowanych do programu, wraz z niezbędnymi danymi identyfikacyjnymi żołnierza i członków jego rodziny oraz płatnika, do osoby odpowiedzialnej za realizację programu, o której mowa w pkt 8. Uprawnienia żołnierza i członków jego rodziny określa się według stanu istniejącego w czasie ustalania dochodu. Dzieci uprawnione do skorzystania z programu wymienia przepis § 12 ust. 4 rozporządzenia.
8.
Dowódcy (szefowie) jednostek organizacyjnych - dysponenci drugiego stopnia, którym przydzielone zostały środki budżetowe na finansowanie programu, wyznaczą osoby odpowiedzialne za jego realizację w podległych i zaopatrywanych jednostkach. Do zadań tych osób należą w szczególności bezpośrednie kontakty z właściwymi Wojskowymi Domami (Zespołami) Wypoczynkowymi w zakresie ustalania terminów wypoczynku, liczby miejsc i dokonywania rezerwacji, koordynacja kierowania rodzin na wypoczynek, nadzór nad prawidłową i terminową realizacją rozliczeń w ramach programu oraz prowadzenie ewidencji w tym zakresie.
9.
Dyrektorzy (kierownicy) całorocznych Wojskowych Domów (Zespołów) Wypoczynkowych w terminie do 30 września każdego roku ustalają i przedstawiają, za pośrednictwem Departamentu Spraw Socjalnych i Rekonwersji, okresy sezonu, które wyłączone są z realizacji programu w roku następnym.
10.
Koordynatorem całości programu jest dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych i Rekonwersji.
11.
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia podpisania.