Zasady organizacji kuratorium oświaty.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1991.7.31

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 1991 r.

ZARZĄDZENIE NR 25
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 12 listopada 1991 r.
w sprawie zasad organizacji kuratorium oświaty.

Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kuratorium oświaty, zwane dalej kuratorium, jest urzędem, przy pomocy którego kurator oświaty, zwany dalej kuratorem, wykonuje swoje zadania.
2.
Pracą kuratorium kieruje kurator przy pomocy wicekuratorów oświaty, zwanych dalej wicekuratorami.
3.
Wicekuratorzy działają w zakresie spraw określonych przez kuratora i ponoszą przed nim odpowiedzialność.
4.
Jeżeli kurator nie może pełnić obowiązków służbowych, zakres zastępstwa jednego z wicekuratorów wskazanego przez kuratora, rozciąga się na wszystkie zadania i kompetencje kuratora.
§  2.
1.
W kuratorium tworzy się wydziały biorąc pod uwagę wymagania praworządnego, skutecznego i ekonomicznego funkcjonowania kuratorium oraz uwzględniając potrzeby i warunki miejscowe.
2.
W przypadkach uzasadnionych wymaganiami sprawnego działania, w kuratorium mogą być tworzone samodzielne stanowiska pracy oraz – jako wewnętrzne komórki organizacyjne wydziałów – oddziały.
3.
W celu usprawnienia wykonywania zadań związanych ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego zwłaszcza nad przedszkolami i szkołami podstawowymi, kurator może tworzyć oddziały (delegatury) zamiejscowe, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – wydziały zamiejscowe, obejmujące jedną lub kilka jednostek podziału terytorialnego stopnia podstawowego, określając jednocześnie ich siedzibę i zasięg terytorialny.
§  3.
1.
Organizację kuratorium określa statut ustalany przez kuratora w drodze zarządzenia.
2.
Statut, o którym mowa w ust. 1, podlega zatwierdzeniu przez Ministra Edukacji Narodowej.
3.
Statut wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia.
§  4.
1.
Statut kuratorium określa:
1)
nazwę i siedzibę kuratorium,
2)
wykaz wydziałów (z ewentualnym podziałem na oddziały i oddziały (delegatury) zamiejscowe), samodzielnych stanowisk pracy i wydziałów zamiejscowych,
3)
zakresy zadań jednostek organizacyjnych wymienionych w pkt 2,
4)
wykaz stanowisk kierowniczych w kuratorium,
5)
wykazy szkół i placówek prowadzonych przez kuratora oraz szkół i placówek (prowadzonych przez inne organy), nad którymi kurator sprawuje nadzór pedagogiczny,
6)
inne sprawy istotne dla organizacji kuratorium.
2.
Zmiany statutu kuratorium polegające na uzupełnieniu zakresów działania wydziałów i innych jednostek organizacyjnych o nowe zadania nałożone na kuratora przepisami prawa oraz aktualizacja wykazów szkół i placówek, o których mowa w ust. 1 pkt 5, nie wymaga zatwierdzenia, o którym mowa w § 3 ust. 2.
§  5.
1.
Szczegółową organizację oraz tryb pracy kuratorium określa regulamin ustalony przez kuratora.
2.
Statut oraz regulamin udostępnia się do powszechnego wglądu.
§  6.
Do czasu ustalenia na podstawie § 4 statutów kuratoriów, kuratoria działają na podstawie dotychczasowych statutów, jednak nie dłużej niż do dnia 31 marca 1992 r.
§  7.
Traci moc zarządzenie Nr 22 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 czerwca 1990 r. w sprawie zasad organizacji kuratorium oświaty i wychowania (Dz. Urz. MEN Nr 5 poz. 32).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1992 r.