Zasady organizacji i działania pracowników nadzoru gospodarki drewnem oraz organizacji kursów brakarskich w jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2015.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 10 grudnia 2014 r.

ZARZĄDZENIE Nr 73
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 10 grudnia 2014 r.
w sprawie zasad organizacji i działania pracowników nadzoru gospodarki drewnem oraz organizacji kursów brakarskich w jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe

GM-900-9/14

Na podstawie art. 33 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 1153) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządzam, co następuje:

§  1.
1.
Wprowadzam do stosowania "Ogólne zasady organizacji i działania pracowników nadzoru gospodarki drewnem w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych", stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2.
Wprowadzam do stosowania "Ogólne zasady organizacji kursów brakarskich w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych", stanowiące załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc Zarządzenie nr 6 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 lutego 1996 r. w sprawie umiejscowienia, organizacji i zadań służb nadzoru gospodarki drewnem (nr EH-1301-1/96).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

OGÓLNE ZASADY

organizacji i działania pracowników nadzoru gospodarki drewnem w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych

I. WSTĘP

Celem niniejszej regulacji jest określenie ramowych zasad organizacji i wytycznych działania pracowników nadzoru gospodarki drewnem, zwanych dalej "brakarzami", w powiązaniu z potrzebami prowadzenia aktywnej działalności handlowo-marketingowej w zakresie pozyskania i sprzedaży drewna przez jednostki Lasów Państwowych.

II. ZASADY ORGANIZACJI

1. W regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych mogą funkcjonować pracownicy nadzoru gospodarki drewnem, zwani brakarzami.

2. Brakarzami są pracownicy posiadający minimum II klasę brakarską. Brakarzem może być również pracownik zatrudniony na innym stanowisku.

3. Pracownicy powinni nabywać kwalifikacje brakarskie na specjalistycznych kursach organizowanych przez jednostki LP.

4. Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych:

4.1. Usytuują brakarzy w strukturze RDLP i/lub nadzorowanych przez siebie jednostek organizacyjnych LP, ustalając nadzór merytoryczny nad organizacją ich pracy wyznaczonemu pracownikowi RDLP.

4.2. Określą liczbę i zasięg obwodów nadzorczych, składających się z nadleśnictw oraz znajdujących się na ich terenie składnic Lasów Państwowych.

4.3. Dokonają przyporządkowania obwodu nadzorczego każdemu z brakarzy.

III. RAMOWE ZASADY DZIAŁANIA

1. Zadaniem brakarzy jest:

1.1. Aktywna pomoc w działalności handlowo-marketingowej jednostek Lasów Państwowych związanej z gospodarką surowcem drzewnym.

1.2. Kształtowanie racjonalnego i optymalnego ekonomicznie zagospodarowania surowca drzewnego.

1.3. Pomoc w ustalaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań organizacyjno-technicznych związanych z ewidencją i obrotem surowca drzewnego.

1.4. Prowadzenie szkoleń oraz kursów brakarskich.

2. Brakarze realizują swoje zadania poprzez:

2.1. Systematyczne monitorowanie funkcjonowania poszczególnych segmentów rynku drzewnego i przekazywanie informacji jednostkom Lasów Państwowych.

2.2. Działalność instruktażowo-szkoleniową w zakresie prawidłowej manipulacji, klasyfikacji, rotacji i konserwacji surowca drzewnego oraz zmian w jego ewidencjonowaniu.

2.3. Pomoc w zakresie sporządzania szacunków brakarskich, planów pozyskania i sprzedaży drewna.

3. Koordynacją całokształtu spraw wymienionych w punktach 1 i 2 zajmuje się pracownik RDLP, o którym mowa w pkt II ppkt 4.1.

4. Do zakresu obowiązków brakarza należy w szczególności:

4.1. Gromadzenie, przekazywanie i wymiana informacji dotyczących: bieżących i perspektywicznych zamierzeń inwestycyjnych zakładów rynku drzewnego, kondycji odbiorców drewna - na terenie obwodu nadzorczego, w powiązaniu z możliwościami sprzedaży w zakresie i trybie ustalonym przez pracownika, o którym mowa w pkt II ppkt 4.1.

4.2. Doradztwo i analiza prawidłowości opracowania terenowych szacunków brakarskich, szczególnie w drzewostanach rębnych.

4.3. Monitorowanie właściwego wykorzystania surowca drzewnego w oparciu o istniejące normy, warunki techniczne i wytyczne obowiązujące w tym zakresie oraz aktualną sytuację na rynku drzewnym.

4.4. Monitorowanie właściwej konserwacji i rotacji zapasów drewna w lesie i na składnicach.

4.5. Pomoc w rozpatrywaniu reklamacji (w razie konieczności bezpośredni udział w rozpatrywaniu).

4.6. Prowadzenie stałego instruktażu w zakresie prawidłowej konserwacji, klasyfikacji i manipulacji surowca drzewnego w oparciu o istniejące normy oraz wytyczne w tym zakresie (w razie konieczności bezpośrednia pomoc).

4.7. Prowadzenie szkoleń z całokształtu spraw związanych z gospodarką drewnem.

4.8. Bezpośredni udział przy wycenie drzewostanów i surowca drzewnego przeznaczonego do różnego rodzaju form sprzedaży.

4.9. Wykonywanie innych prac związanych z gospodarką drewnem zleconych przez pracownika, o którym mowa w pkt II ppkt 4.1.

4.10. Współudział we wdrażaniu oprogramowania służącego do ewidencji pozyskania i obrotu drewnem w leśnictwie oraz monitoring jego wykorzystania i funkcjonowania.

4.11. Prowadzenie dokumentacji pracy oraz sprawozdawczości w zakresie, trybie i formie ustalonych przez pracownika, o którym mowa w pkt II ppkt 4.1.

4.12. Prowadzenie dokumentacji techniczno-technologicznej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZASADY

organizacji kursów brakarskich w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych

I. WSTĘP

1. Celem niniejszych ogólnych zasad jest określenie ramowych warunków organizowania, rekrutacji i przebiegu kursów brakarskich.

2. Podstawą prawną organizowania kursów brakarskich jest art. 1031 ustawy z 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy.

II. CEL KURSÓW BRAKARSKICH

1. Podnoszenie kwalifikacji osób zajmujących się manipulacją i klasyfikacją surowca drzewnego.

2. Aktualizacja wiedzy dotyczącej zmian w zasadach handlu i działalności marketingowej Lasów Państwowych oraz całokształtu spraw związanych z zagadnieniami prawidłowej gospodarki surowcem drzewnym.

3. Stworzenie zasobów kadrowych instruktorów brakarstwa w celu utrzymania ciągłości przekazywania wiedzy dotyczącej brakarstwa.

III. ZASADY ORGANIZACJI KURSU BRAKARSKIEGO

1. Jednostki Lasów Państwowych (zwane w dalszej części organizatorem) organizują kursy brakarskie w oparciu o Regulamin organizacyjny kursu brakarskiego, zatwierdzony przez właściwą komórkę organizacyjną Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

2. Regulamin kursu obejmuje 4 poziomy nauczania, umożliwiające uzyskanie uprawnień brakarskich klasy III (najniższej), II, I i instruktorskiej.

3. Regulamin organizacyjny kursów brakarskich powinien w szczególności zawierać:

3.1. formy szkolenia,

3.2. szczegółowe warunki ukończenia kursu i uzyskania lub podniesienia klasy brakarskiej,

3.3. prawa i obowiązki uczestników kursu,

3.4. prawa i obowiązki organizatora.

4. Organizator kursu brakarskiego opracowuje program kursu, zawierający minimum 70 godzin zajęć.

5. Podwyższenie klasy brakarskiej jest możliwe nie wcześniej niż po upływie 2 lat od uzyskania aktualnie posiadanej klasy.