Zasady i trybu udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Więziennej oraz wzór odznaki "W Służbie Penitencjarnej".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1986.2.7

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 października 1985 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Więziennej oraz wzoru odznaki "W Służbie Penitencjarnej" *

Na podstawie art. 43 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 1984 r. Nr 29, poz. 149) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszom Służby Więziennej, zwanym dalej "funkcjonariuszami", mogą być udzielane wyróżnienia" przez przełożonych służbowych z urzędu lub na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego.
2.
Wniosek o udzielenie wyróżnienia powinien określać rodzaj proponowanego wyróżnienia oraz zawierać uzasadnienie.
§  2.
Funkcjonariuszom, którym darowano lub zatarto przed terminem uprzednio wymierzoną karę dyscyplinarną lub orzeczony środek wychowawczy, można udzielić wyróżnienia, jeżeli odznaczenie się ofiarnością lub dobrymi wynikami w służbie miało miejsce po darowaniu lub zatarciu ukarania.
§  3.
Przełożonymi uprawnionymi do udzielania wyróżnień są: Minister Sprawiedliwości, kierownicy jednostek organizacyjnych więziennictwa, naczelnicy wydziałów w Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych oraz dowódcy kompanii w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej.
§  4.
1.
Minister Sprawiedliwości może udzielać wyróżnień wszystkim funkcjonariuszom. Pozostali przełożeni mogą udzielać wyróżnień swoim podwładnym.
2.
Wyższy przełożony może udzielać wyróżnień z pominięciem bezpośrednich przełożonych. Uprawnienia wyższego przełożonego obejmują również zakres uprawnień niższych przełożonych.
3.
Uprawnienia przełożonego do udzielania wyróżnień w razie jego nieobecności przysługują jego zastępcy.
4.
Właściwym do udzielania wyróżnień zastępcom kierowników jednostek organizacyjnych więziennictwa jest kierownik nadrzędnej jednostki organizacyjnej, a zastępcom naczelników wydziałów w Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych - dyrektor Centralnego Zarządu.
5.
Właściwymi do udzielania wyróżnień funkcjonariuszom delegowanym do czasowego pełnienia obowiązków w innej jednostce organizacyjnej więziennictwa albo na przeszkolenie są przełożeni tej jednostki, a w stosunku do skierowanych do szkół Służby Więziennej lub na kursy w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej - przełożeni tego ośrodka.
6.
Funkcjonariusz wyznaczony do czasowego pełnienia obowiązków służbowych przełożonego ma uprawnienia odpowiadające stanowisku służbowemu, na którym czasowo pełni obowiązki.
7.
Właściwy do udzielania wyróżnień funkcjonariuszowi pozostającemu bez przydziału służbowego jest przełożony, w którego dyspozycji funkcjonariusz pozostaje.
§  5.
Pochwał mogą udzielać wszyscy przełożeni uprawnieni do udzielania wyróżnień.
§  6.
Nagród pieniężnych i rzeczowych udziela się funkcjonariuszom według zasad i trybu określonego w przepisach w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej.
§  7.
Krótkotrwałych urlopów - w wymiarze do 7 dni kalendarzowych - mogą udzielać przełożeni wymienieni w § 3, z wyjątkiem dowódcy kompanii w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej.
§  8.
Wyróżnienia w postaci mianowania na wyższe stanowisko służbowe oraz przedterminowego nadania wyższego stopnia służbowego udziela się funkcjonariuszom według zasad i trybu przewidzianego w przepisach w sprawie kwalifikacji na stanowiska służbowe i nadawania stopni służbowych funkcjonariuszom Służby Więziennej.
§  9.
Odznakę "W Służbie Penitencjarnej", zwaną dalej "odznaką", nadaje Minister Sprawiedliwości na wniosek dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych lub z urzędu.
§  10.
Wręczenia odznaki dokonuje Minister Sprawiedliwości lub upoważnieni przez niego kierownicy jednostek organizacyjnych więziennictwa.
§  11.
1.
Utrata odznaki następuje w razie:
  1)
skazania funkcjonariusza prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia lub ograniczenia wolności,
  2)
wymierzenia funkcjonariuszowi kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby.
2.
Minister Sprawiedliwości może pozbawić funkcjonariusza odznaki w razie:
  1)
niewywiązywania się z obowiązków służbowych lub innego nagannego zachowania się funkcjonariusza nie dającego podstaw do pozostawienia odznaki,
  2)
stwierdzenia, że nadanie odznaki nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd albo że osoba wyróżniona dopuściła się uprzednio czynu, wskutek którego jest niegodna odznaki.
3.
Decyzję o utracie lub pozbawieniu odznaki podaje się do wiadomości funkcjonariuszy jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę pozbawiony odznaki.
4.
Utratę lub pozbawienie odznaki dokumentuje się w aktach osobowych funkcjonariusza.
§  12.
1.
Odznaka "W Służbie Penitencjarnej" ma kształt krążka o średnicy 32 mm wykonanego z metalu odpowiednio koloru złotego, srebrnego lub koloru brązu. Na licowej stronie odznaki, w górnej jej części, znajdują się cyfry rzymskie, odpowiednio: V, X, XV, rozdzielające okrężnie biegnący napis "W Służbie Penitencjarnej". Pod cyframi rzymskimi jest umieszczony symbol Służby Więziennej, składający się z pochodni skrzyżowanej z mieczem na tle wieńca z liści dębowych. Na odwrotnej stronie odznaki znajduje się okrężnie biegnący napis "Ministerstwo Sprawiedliwości" i umieszczony w środkowej części odznaki, nad elementem, dekoracyjnym w kształcie wydłużonego równoległoboku, napis "Za Wzorową Służbę". Odznaka jest zawieszona na granatowej wstążce o długości 60 mm, szerokości 32 mm, z dwoma pionowymi paskami koloru białego o szerokości 4 mm.
2.
Wzór rysunkowy odznaki stanowi załącznik do zarządzenia.
3.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi. Zamiast odznaki można nosić baretkę. Wyższe stopnie odznaki oznacza się przez umieszczenie pośrodku baretki, pionowo, galonika szerokości 5 mm w kolorze złotym lub srebrnym, w zależności od stopnia odznaki.
§  13.
Przedstawienie funkcjonariusza do odznaczenia państwowego następuje według ustalonych przez Radę Państwa przepisów w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania orderów i odznaczeń.
§  14.
Udzielania wyróżnień dokonuje się w sposób uroczysty.
§  15.
Decyzję o wyróżnieniu wydaje na piśmie właściwy przełożony i podaje ją do wiadomości funkcjonariuszy jednostki, w której wyróżniony funkcjonariusz pełni służbę.
§  16.
Decyzja o wyróżnieniu powinna zawierać:
  1)
datę jej wydania,
  2)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe wydającego decyzję,
  3)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe wyróżnionego,
  4)
określenie udzielonego wyróżnienia,
  5)
krótkie uzasadnienie.
§  17.
Wyróżnienia wpisuje się do arkusza przebiegu służby akt osobowych funkcjonariusza.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR ODZNAKI "W SŁUŻBIE PENITENCJARNEJ"

* Z dniem 18 lipca 1997 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie zasad i trybu udzielania wyróżnień funkcjonariuszom, zgodnie z § 6 zarządzenia z dnia 18 lipca 1997 r. w sprawie trybu udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Więziennej oraz właściwości przełożonych w tych sprawach (Dz.Urz.MS.1997.3.24).