Zasady i trybu przyjmowania do Ochotniczych Hufców Pracy osób w wieku 16-21 lat, które w celu ich resocjalizacji wymagają zorganizowanej opieki na wolności.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1987.5.49

Akt utracił moc
Wersja od: 9 listopada 1987 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 listopada 1987 r.
w sprawie zasad i trybu przyjmowania do Ochotniczych Hufców Pracy osób w wieku 16-21 lat, które w celu ich resocjalizacji wymagają zorganizowanej opieki na wolności

Na podstawie § 9 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1987 r. w sprawie Ochotniczych Hufców Pracy (Dz. U. Nr 2, poz. 9) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do Ochotniczych Hufców Pracy mogą być przyjmowane osoby w wieku 16-21 lat, które w celu ich resocjalizacji, stosownie do ich właściwości i warunków osobistych, w szczególności stopnia zaniedbań wychowawczych, wymagają zorganizowanej opieki.
2.
W pierwszej kolejności do Ochotniczych Hufców Pracy są przyjmowani:
1)
małoletni skierowani na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego do instytucji lub organizacji powołanej do przygotowania zawodowego,
2)
nieletni, wobec których sąd rodzinny orzekł umieszczenie w instytucji lub organizacji powołanej do przygotowania zawodowego na podstawie art. 6 pkt 9 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228).
3.
Do Ochotniczych Hufców Pracy ponadto mogą być przyjmowani:
1)
małoletni i nieletni, wobec których umieszczenie w instytucji lub organizacji powołanej do przygotowania zawodowego orzeczono w toku sądowego postępowania wykonawczego,
2)
wychowankowie zakładu poprawczego umieszczeni poza zakładem na podstawie art. 90 § 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich,
3)
sprawcy przestępstw w razie warunkowego umorzenia postępowania karnego,
4)
skazani, w stosunku do których poprzestano na orzeczeniu kary dodatkowej na podstawie art. 55 kodeksu karnego,
5)
skazani, którym wykonanie kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono,
6)
skazani, wobec których, orzeczono nadzór ochronny,
7)
skazani warunkowo zwolnieni z odbycia reszty kary pozbawienia wolności,
8)
skazani zwolnieni z zakładów karnych po odbyciu kary w całości lub skazani, którym pozostałą do odbycia karę pozbawienia wolności darowano w drodze łaski lub amnestii.
§  2.
1.
Przyjęcia osób wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1-2 oraz ust. 3 pkt 1, 3-8 dokonuje się na podstawie skierowania właściwego sądu, a w razie warunkowego umorzenia postępowania przez prokuratora - skierowania prokuratora.
2.
Przyjęcia wychowanków warunkowo zwalnianych z zakładów poprawczych oraz zwalnianych z zakładów wychowawczych dokonuje się na podstawie skierowania właściwego sądu rodzinnego wydanego na wniosek dyrektora odpowiedniego zakładu dla nieletnich lub z urzędu.
3.
Przyjęcia wychowanków, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 2, dokonuje się na podstawie skierowania dyrektora zakładu poprawczego, który o skierowaniu zawiadamia właściwy sąd rodzinny.
§  3.
Wskazania określonego hufca pracy dokonuje właściwa wojewódzka, komenda Ochotniczych Hufców Pracy, która o powyższym zawiadamia organ kierujący.
§  4.
Do skierowania osoby do Ochotniczego Hufca Pracy organ kierujący dołącza informację zawierającą w szczególności dane dotyczące: wieku, stanu zdrowia, wykształcenia, przygotowania do zawodu, warunków osobistych i rodzinnych, dotychczasowego trybu życia, stosowanych środków wychowawczych, poprawczych lub karnych. W informacji podaje się także sygnaturę akt i rodzaj sprawy, w związku z którą nastąpiło skierowanie do hufca.
§  5.
1.
Sprawowanie orzeczonego nadzoru i dozoru lub nadzoru ochronnego nad skazanymi powierza się komendzie hufca, do którego zostali oni skierowani.
2.
W stosunku do nieletnich, wobec których zastosowano nadzór kuratora, obowiązki kuratora sądowego sprawują komendanci hufców lub instruktorzy powołani na kuratorów społecznych.
§  6.
1.
Dyrektorzy zakładów poprawczych i kuratorzy sądowi powinni utrzymywać bezpośredni kontakt z właściwymi Komendami Ochotniczych Hufców Pracy oraz współdziałać z kadrą wychowawczą hufców.
2.
Kontrolę prawidłowości stosowanych w hufcach metod i środków oddziaływania wychowawczego i resocjalizacyjnego przeprowadzają w stosunku do osób wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1-2 oraz ust. 3 pkt 1-2 sędziowie sądów rodzinnych, a w stosunku do osób wymienionych w § 1 ust. 3 pkt 3-8 - sędziowie penitencjarni.
§  7.
Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości określa niezbędną liczbę miejsc w hufcach dla osób przyjmowanych w trybie niniejszego zarządzenia oraz dokonuje okresowych ocen wyników działalności resocjalizacyjnej, a w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej ustala programy szkolenia kadry wychowawczej hufców.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 1983 r. w sprawie przyjmowania do ochotniczych hufców pracy osób, które w celu ich resocjalizacji wymagają zorganizowanej opieki (Dz. Urz. Min. Sprawiedliwości Nr 5, poz. 21).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.