Zasady i tryb zlecania specjalistycznej obsługi prawnej dla potrzeb Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek zagranicznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSZ.2008.2.59

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 2008 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5
DYREKTORA GENERALNEGO SŁUŻBY ZAGRANICZNEJ
z dnia 11 kwietnia 2008 r.
w sprawie zasad i trybu zlecania specjalistycznej obsługi prawnej dla potrzeb Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek zagranicznych

Na podstawie art. 21 ust. 6 w związku z art. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1217 z późn zm.1) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady i tryb zlecania specjalistycznej obsługi prawnej dla potrzeb Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek zagranicznych.
2.
Ilekroć w zarządzeniu mowa o "specjalistycznej obsłudze prawnej" należy przez to rozumieć usługę z zakresu pomocy prawnej, w szczególności udzielanie porad i konsultacji prawnych, opinii prawnych, tworzenie projektów umów oraz zastępstwo prawne i procesowe, a także nadzór pod względem prawnym nad wykonaniem zobowiązań umownych dla świadczenia, której niezbędna jest specjalistyczna wiedza z danej, wyodrębnionej dziedziny prawa, uzupełniająca ją wiedza techniczna dotycząca przedmiotu regulacji tej dziedziny prawa lub szczególne doświadczenie podmiotu ją wykonującego albo pomoc prawna w zakresie prawa obcego.
3.
Jeżeli z wykonaniem specjalistycznej obsługi prawnej wiąże się konieczność udostępnienia podmiotowi zewnętrznemu informacji stanowiących tajemnicę służbową lub państwową powinno się to odbywać z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
§  2.
1.
Zlecenie specjalistycznej obsługi prawnej dla potrzeb komórki organizacyjnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych wymaga złożenia przez dyrektora tej komórki wniosku adresowanego do koordynatora zespołu radców prawnych, obejmującego następujące elementy:
1)
opis usługi, ze wskazaniem na te jej elementy, które uzasadniają zlecenie specjalistycznej obsługi prawnej, oraz terminem jej realizacji;
2)
charakterystykę podmiotu, który - w wyniku przeprowadzonego rozeznania rynku mógłby wykonać usługę z zakresu specjalistycznej obsługi prawnej;
3)
wstępną informację dotyczącą wysokości środków, którymi dysponuje komórka organizacyjna na pokrycie kosztów specjalistycznej obsługi prawnej.
2.
Wniosek podpisuje dyrektor komórki organizacyjnej lub placówki zagranicznej, stwierdzając tym samym celowość jego realizacji.
§  3.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 2 podlega ocenie pod względem:
1)
zasadności - przez co należy rozumień adekwatność treści wniosku do wymogów określonych w niniejszym zarządzeniu;
2)
oszczędności - obejmującej relację między prognozowanym kosztem usługi, a średnią ceną tego typu usług.
2.
Koordynator zespołu radców prawnych, po powiadomieniu Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego, negatywnie zaopiniuje wniosek o zlecenie specjalistycznej obsługi prawnej, jeżeli usługa ta może zostać wykonana przez zespół radców prawnych, w terminie określonym we wniosku, z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych lub należy do właściwości Prokuratorii Generalnej.
3.
Negatywna opinia wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1 wymaga pisemnego uzasadnienia. Formułując taką opinię koordynator zespołu radców prawnych niezwłocznie wyznacza radcę prawnego, odpowiedzialnego za wykonanie obsługi prawnej zgodnie z treścią i w terminie określonym we wniosku.
§  4.
Opiniując pozytywnie wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 1 koordynator zespołu radców prawnych może:
1)
określić szczegółowe zasady, na których wykonywana ma być specjalistyczna obsługa prawna;
2)
zalecić skierowanie wniosku o opinię prawną Prokuratorii Generalnej, jeżeli taka możliwość lub konieczność wynika z przepisów prawa;
3)
zalecić - w porozumieniu z naczelnikiem Wydziału Zamówień Publicznych BDG określony tryb zlecenia specjalistycznej obsługi prawnej.
§  5.
1.
Zlecanie przez kierowników placówek zagranicznych usług pomocy prawnej z zakresu prawa obcego w państwie przyjmującym dla potrzeb placówki zagranicznej nie wymaga uzyskania opinii koordynatora zespołu radców prawnych.
2.
Kierownik placówki zagranicznej bądź upoważniony przez niego pracownik placówki zagranicznej na co najmniej trzy dni przed zleceniem usługi, o której mowa w ust. 2 informuje koordynatora zespołu radców prawnych o zakresie usługi oraz podmiocie ją wykonującym.
3.
Koordynator zespołu radców prawnych może przekazać kierownikowi placówki zalecenia, o których mowa w § 4 pkt 1-3.
§  6.
Zasady określone w niniejszym zarządzeniu stosuje się także do zamawiania specjalistycznej obsługi prawnej dla pogrzeb zespołu radców prawnych przy czym wniosek w tej sprawie koordynator zespołu kieruje do Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego ogłoszono w Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1832, oraz z 2007 r., Nr 17, poz. 96, Nr 50, poz. 331, Nr 99, poz. 660, Nr 123, poz. 847, Nr 176, poz. 1242.