Zasady i tryb stosowania przepisów ustawy - Prawo atomowe w jednostkach organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSW.1993.5.95

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lipca 1993 r.

ZARZĄDZENIE Nr 101
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 23 lipca 1993 r.
w sprawie zasad i trybu stosowania przepisów ustawy - Prawo atomowe w jednostkach organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych.

Na podstawie art. 63 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 i z 1991 r. Nr 8, poz. 28) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 i z 1991 r. Nr 8, poz. 28) zwanej dalej "ustawą" oraz akty prawne wydane na jej podstawie stosuje się w centralnych organach administracji państwowej i w innych jednostkach organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych oraz w przedsiębiorstwach państwowych, dla których Minister Spraw Wewnętrznych pełni funkcję organu założycielskiego, prowadzących działalność związaną z wykorzystywaniem energii atomowej oraz w razie podejmowania czynności zapobiegających transportowaniu bez zezwolenia przez granicę państwową materiałów promieniotwórczych.
§  2.
Przepisy ustawy oraz akty prawne wydane na jej podstawie dotyczące:
1)
"kierownika jednostki organizacyjnej" i "kierownika zakładu pracy" - stosuje się odpowiednio do kierowników jednostek posiadających uprawnienia personalne w odniesieniu do osób pełniących służbę (zatrudnionych) w tych jednostkach;
2)
"pracownika" - stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej, strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1;
3)
dawek granicznych ustalonych dla osób:
a)
zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące - stosuje się do zatrudnionych w takich warunkach w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1;
b)
zamieszkałych lub przebywających w sąsiedztwie promieniowania jonizującego oraz dla osób narażonych na wpływ takiego promieniowania z powodu skażeń promieniotwórczych środowiska - stosuje się do żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1.
§  3.
1.
Do występowania z wnioskiem o wydanie jednostkom organizacyjnym resortu spraw wewnętrznych zezwoleń, o których mowa w art. 4 ust. 1 i art. 6 ust. 2 ustawy, właściwy jest dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do występowania z wnioskiem o podjęcie w jednostkach organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych czynności kontrolnych przez państwowy dozór bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
§  4.
Jednostki organizacyjne resortu spraw wewnętrznych niezależnie od przestrzegania odpowiednich warunków i zasad oraz wymagań określonych na podstawie art. 21 ust. 2, art. 22 ust. 3, art. 25 i art. 35 ustawy, zapewniają również przestrzeganie wymogów ustalonych przez Dyrektora Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  5.
W postępowaniu o wydanie w stosunku do jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych:
1)
zezwolenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i art. 6 ust. 2 ustawy;
2)
decyzji, o której mowa w art. 14 ust. 2 ustawy

opinię wydaje dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

§  6.
1.
Przepisy ustawy dotyczące kwalifikacji pracowników zatrudnionych na stanowiskach mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz uprawnień do wykonywania pracy przy materiałach jądrowych, źródle promieniowania jonizującego lub odpadach promieniotwórczych, stosuje się do pracowników zatrudnionych lub pełniących służbę na takich stanowiskach lub wykonujących takie czynności w jednostkach organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych.
2.
Osobom zatrudnionym na stanowiskach mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej uprawnienia nadaje Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.
3.
Warunki i tryb nadawania uprawnień, o których mowa w ust. 2 określają przepisy zarządzenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z dnia 28 lipca 1987 r. w sprawie rodzajów stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz warunków i trybu nadawania uprawnień koniecznych do ich zajmowania (Monitor Polski Nr 27, poz. 215).
4.
Pozostałe osoby, zatrudnione przy pracach z materiałami jądrowymi, źródłami promieniowania jonizującego lub odpadami promieniotwórczymi mogą być dopuszczone do pracy przez inspektora ochrony radiologicznej po przeszkoleniu z zakresu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
§  7.
Jednostka organizacyjna, w której jest wykorzystywany materiał jądrowy lub źródło promieniowania jonizującego albo, w której powstają lub są przerabiane odpady promieniotwórcze, opracowuje program szkolenia i szkoli pracownika przed dopuszczeniem do pracy w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Program szkolenia przedstawiany jest do zatwierdzenia Prezesowi Państwowej Agencji Atomistyki za pośrednictwem dyrektora Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  8.
Brak przeciwwskazań do zatrudnienia lub pełnienia służby w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące w stosunku do osób, o których mowa w § 6 ust. 1 stwierdza właściwy zakład służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych.
§  9.
Przepisy art. 36-42 ustawy nie naruszają przepisów o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w resorcie spraw wewnętrznych.
§  10.
W zakresie działalności kontrolnej, o której mowa w art. 54 ustawy z inspektorami dozoru jądrowego współdziała dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.