Zasady i tryb przyznawania pomocy materialnej uczniom szkół ogólnokształcących i zawodowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1989.5.46

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1989 r.

ZARZĄDZENIE NR 46
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 26 lipca 1989 r.
w sprawie zasad i trybu przyznawania pomocy materialnej uczniom szkół ogólnokształcących i zawodowych

Na podstawie art. 36a ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234, z 1984 r. Nr 49, poz. 253 i z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192)
zarządza się, co następuje:
§  1.
Pomoc materialną mogą otrzymać uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej oraz uczniowie osiągający wysokie wyniki w nauce.
§  2.
Formami pomocy materialnej dla uczniów mogą być:
1)
stypendia uczniowskie,
2)
premie za wyniki w nauce,
3)
korzystanie z wyżywienia w stołówce internatu (bursy) oraz w stołówce szkolnej,
4)
zasiłki losowe przyznawane w formie pieniężnej lub rzeczowej.
§  3.
1.
Poza wychowankami przebywającymi w internacie (bursie) pierwszeństwo w korzystaniu z wyżywienia w stołówce internatu (bursy) oraz z posiłków w stołówce szkolnej przysługuje uczniowi pozostającemu w trudnej sytuacji materialnej.
2.
Odpłatność ucznia za posiłki spożywane w stołówce szkolnej lub za całodzienne wyżywienie w stołówce internatu (bursy) równa jest wysokości kosztu surowca przeznaczonego na wyżywienie organizowane przez szkołę lub internat (bursę).
3.
Wysokość kosztu surowca, o którym mowa w ust. 2 ustala dyrektor szkoły lub dyrektor bursy w porozumieniu z komitetem rodzicielskim.
§  4.
1.
Szczegółowe kryteria korzystania ze świadczeń pomocy materialnej oraz ich wysokości określa kurator oświaty i wychowania dla terenu województwa.
2.
Kurator oświaty i wychowania może przekazać uprawnienia, o których mowa w ust. 1 lub ich część dyrektorowi szkoły, z wyjątkiem uprawnień do ustalania wysokości stypendiów uczniowskich.
§  5.
1.
Pomoc materialną przyznaje szkolna komisja do spraw pomocy materialnej, zwana dalej "komisją", na wniosek ucznia, jego rodziców lub opiekunów, wychowawcy klasy, odpowiedniego organu samorządu szkolnego, komitetu rodzicielskiego lub pedagoga szkolnego. Decyzje komisji zatwierdza dyrektor szkoły.
2.
Komisję powołuje dyrektor szkoły.
3.
W skład komisji wchodzą:
1)
dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego członek rady pedagogicznej - jako przewodniczący,
2)
stały przedstawiciel rady pedagogicznej - jako sekretarz,
3)
nauczyciel - wychowawca ucznia, którego dotyczy wniosek o przyznanie pomocy materialnej,
4)
kierownik warsztatu szkolnego lub upoważniony przez niego nauczyciel praktycznej nauki zawodu (w przypadku szkół zawodowych,
5)
pedagog szkolny,
6)
kierownik internatu (dyrektor bursy) lub upoważniony przez niego wychowawca internatu (bursy), przy rozpatrywaniu wniosku dotyczącego ucznia mieszkającego w internacie (bursie),
7)
przewodniczący komitetu rodzicielskiego lub upoważniony przez niego przedstawiciel,
8)
stały przedstawiciel rady samorządu szkolnego oraz stały przedstawiciel rady samorządu klasowego, przy rozpatrywaniu wniosku dotyczącego ucznia danej klasy.
4.
Z posiedzenia komisji sporządzą się protokół.
§  6.
Decyzje w sprawach wysokości pomocy materialnej podejmowane są w ramach środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie szkoły.
§  7.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
uczniach - należy przez to rozumieć uczniów szkół ogólnokształcących ponadpodstawowych i zawodowych dla niepracujących wszystkich typów, a w przypadku zasiłków losowych i odpłatności za wyżywienie organizowane przez szkołę lub internat (bursę) również szkół podstawowych.
2)
szkole - należy przez to rozumieć szkoły ogólnokształcące i zawodowe dla niepracujących wszystkich typów, z wyjątkiem szkół podstawowych, z uwzględnieniem pkt 1.
§  8.
Traci moc zarządzenie Nr 45 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 1988 r. w sprawie zasad i trybu przyznawania pomocy materialnej uczniom szkół ogólnokształcących i zawodowych dla niepracujących (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 47).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1989 r.