Zasady i tryb postępowania zakładów społecznej służby zdrowia w zakresie wydawania i dokumentowania orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1989.2.6

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 1989 r.

WYJAŚNIENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 31 stycznia 1989 r.
w sprawie zasad i trybu postępowania zakładów społecznej służby zdrowia w zakresie wydawania i dokumentowania orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy rolników indywidualnych i członków ich rodzin

W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 1989 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 42, poz. 337) wyjaśnia się, co następuje:
1.
Podstawę do wydania orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy dla rolników oraz innych osób objętych ubezpieczeniem społecznym na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 268; z 1984 r. Nr 52, poz. 269; z 1986 r. Nr 42, poz. 202 i z 1988 r. Nr 19, poz. 132) zwanym dalej "rolnikami", stanowi:
1)
w związku z wypadkiem przy pracy w gospodarstwie rolnym - "karta wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym",
2)
w związku z chorobą zawodową - decyzja właściwego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.
2.
Lekarz zakładu społecznej służby zdrowia, do którego zgłasza się poszkodowany:
1)
przeprowadza badanie stanu zdrowia, którego wyniki wpisuje do dokumentacji lekarskiej, ustalając jednocześnie przewidywany okres niezdolności do pracy,
2)
sporządza w 2 egzemplarzach, na podstawie oświadczenia rolnika lub osoby towarzyszącej, informację w sprawie okoliczności wypadku - na formularzu stanowiącym załącznik do wyjaśnienia.

Jeden egzemplarz pozostawia w dokumentacji lekarskiej, a drugi - przekazuje rolnikowi do wykorzystania przez naczelnika gminy przy sporządzaniu karty wypadku.

3.
Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy na druku MZ/L4a w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową lekarz zakładu społecznej służby zdrowia wystawia po przedstawieniu przez rolnika karty wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym lub decyzji państwowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.
4.
Przy wydawaniu i dokumentowaniu orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy dla rolników stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy pracowników.

ZAŁĄCZNIK

OŚWIADCZENIE

w sprawie okoliczności wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym

Imię i nazwisko poszkodowanego ..............................

Imię ojca ................... data urodzenia ................

Adres .......................................................

Gmina .......................................................

Data, miejsce okoliczności i przyczyny wypadku (według

oświadczenia poszkodowanego lub towarzyszącej mu osoby)

.............................................................

.............................................................

.............................................................

.............................................................

.............................................................

...........................

podpis poszkodowanego

lub osoby towarzyszącej

Pieczęć jednostki organizacyjnej

służby zdrowia

Data udzielenia pomocy lekarskiej ...........................

Stwierdzone wskutek wypadku uszkodzenie ciała ...............

.............................................................

.............................................................

...........................

podpis i pieczątka lekarza

Pouczenie:

1. Poszkodowany wskutek wypadku powinien zgłosić wypadek w urzędzie gminy lub innym terenowym organie administracji państwowej stopnia podstawowego oraz okazać niniejsze oświadczenie w celu wykorzystania przy sporządzaniu "karty wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym".

2. Do czasu sporządzenia "karty wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym" przez naczelnika gminy - poszkodowany, który kontynuuje leczenie skutków wypadku w innym zakładzie społecznym służby zdrowia niż zakład, który wystawił niniejsze oświadczenie, obowiązany jest okazywać lekarzowi aktualnie leczącemu. Po wydaniu przez naczelnika gminy "karty wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym" poszkodowany obowiązany jest okazać lekarzowi leczącemu tylko tę kartę.

3. Poszkodowany obowiązany jest dołączyć niniejsze oświadczenie oraz "kartę wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym" do wniosku o przyznanie świadczeń pieniężnych z tytułu doznanego wypadku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o przyznanie tych świadczeń może być zgłoszony bezpośrednio do właściwego oddziału ZUS lub za pośrednictwem urzędu gminy lub innego organu administracji państwowej stopnia podstawowego.