Zasady i tryb działania komisji kwalifikacyjnych w zakładach pracy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MPiPS.1975.7.16

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1975 r.

ZARZĄDZENIE Nr 11
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 26 czerwca 1975 r.
w sprawie zasad i trybu działania komisji kwalifikacyjnych w zakładach pracy.

Na podstawie § 12 uchwały nr 68 Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 1975 r. w sprawie zasad i trybu zaszeregowania i awansowania pracowników przedsiębiorstw i zjednoczeń (Monitor Polski Nr 12, poz. 68) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisje kwalifikacyjne działają w zakładach pracy według zasad i w trybie określonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad ustalania kategorii zaszeregowania osobistego robotników w zakładach produkcyjnych (Monitor Polski Nr A-105, poz. 1519).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1975 r.

ZAŁĄCZNIK 

ZASADY I TRYB DZIAŁANIA KOMISJI KWALIFIKACYJNYCH W ZAKŁADACH PRACY

I. Zasady i tryb powoływania oraz skład osobowy komisji kwalifikacyjnych.

1. Zakładowe komisje kwalifikacyjne powołują dyrektorzy przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 200 pracowników, do których mają zastosowanie szczegółowe, taryfikatory kwalifikacyjne zawodów-specjalności i robót.

2. Zakładowe komisje kwalifikacyjne mogą być powołane przez dyrektora przedsiębiorstwa również w oddziałach (zakładach) zamiejscowych, zatrudniających co najmniej 200 pracowników, o których mowa w ust. 1, jeżeli z uwagi na odległość od siedziby przedsiębiorstwa przyjazdy pracowników na egzamin są utrudnione.

3. Dyrektorzy przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 200 pracowników, o których mowa w ust. 1, mogą:

1) na podstawie wzajemnego porozumienia powołać międzyzakładową komisję kwalifikacyjną dla przedsiębiorstw zatrudniających pracowników o podobnym profilu zawodowym i usytuowanych w jednej miejscowości lub w różnych miejscowościach niezbyt od siebie odległych,

2) powierzyć egzaminowanie pracowników zakładowej komisji kwalifikacyjnej działającej w innym, niezbyt odległym przedsiębiorstwie zatrudniającym pracowników o podobnym profilu zawodowym,

3) powołać zakładową komisję kwalifikacyjną w przypadku gdy w miejscowości będącej siedzibą przedsiębiorstwa i w najbliższej okolicy nie ma przedsiębiorstwa o podobnym profilu zawodowym pracowników.

4. W skład komisji kwalifikacyjnych wchodzą:

1) jako przewodniczący - zastępca dyrektora d/s technicznych lub upoważniony przez dyrektora główny specjalista z zakresu zagadnień odpowiadających profilowi podstawowej działalności przedsiębiorstwa;

2) jako stali członkowie:

a) kierownik lub upoważniony przez niego samodzielny pracownik właściwej komórki służby pracowniczej,

b) kierownik lub upoważniony przez niego samodzielny pracownik komórki do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy,

c) przedstawiciel rady zakładowej;

3) jako niestali członkowie:

przedstawiciele komórki organizacyjnej zatrudniającej egzaminowanego pracownika lub komórki, w której ma być zatrudniony po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu, tj.:

a) mistrz,

b) upoważniony przez kierownika komórki organizacyjnej pracownik inżynieryjno-techniczny pełniący funkcje dozoru technicznego;

4) przy egzaminach kwalifikacyjnych w zakresie zawodów - specjalności wymagających zatwierdzenia przez właściwe urzędy lub inspektoraty (np. urząd górniczy) brać udział i przewodniczyć komisji kwalifikacyjnej powinien delegowany przedstawiciel tego urzędu lub inspektoratu.

5. W międzyzakładowej komisji kwalifikacyjnej przewodniczący oraz stali członkowie komisji powinni - w miarę możliwości - reprezentować wszystkie przedsiębiorstwa objęte działaniem tej komisji.

II. Zasady działania komisji kwalifikacyjnych.

6. Zadaniem komisji kwalifikacyjnych jest ocena posiadanych przez pracowników kwalifikacji zawodowych, stanowiących warunek powierzenia im prac odpowiadających tym kwalifikacjom oraz określenie kategorii osobistego zaszeregowania jaka może być przyznana przez dyrektora przedsiębiorstwa.

7. Komisja kwalifikacyjna dokonuje oceny kwalifikacji zawodowych pracowników w oparciu o wymagania zawarte w charakterystykach kwalifikacyjnych obowiązujących taryfikatorów kwalifikacyjnych, programy szkoleniowe dla dokształcania i doskonalenia zawodowego pracowników, obowiązujące w przedsiębiorstwie instrukcje w zakresie obsługi stanowisk roboczych i inne związane z wykonywaniem danej pracy oraz przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony życia i zdrowia, które pracownik na danym stanowisku pracy obowiązany jest znać i przestrzegać.

8. Komisja kwalifikacyjna przeprowadza egzaminy kwalifikacyjne pracowników na wnioski kierowników komórek organizacyjnych zatrudniających tych pracowników, zaopiniowane pozytywnie przez właściwą komórkę służby pracowniczej.

9. Egzamin kwalifikacyjny obejmuje sprawdzenie:

1) wiadomości i umiejętności niezbędnych do wykonywania prac odpowiadających kategorii osobistego zaszeregowania, o którą ubiega się egzaminowany pracownik,

2) praktycznego wykonywania prac odpowiadających określonej kategorii osobistego zaszeregowania w zawodzie-specjalności.

10. W ramach sprawdzenia praktycznego wykonywania prac - egzaminowany pracownik powinien wykonać 2-3 prace przewidziane w obowiązującym taryfikatorze kwalifikacyjnym dla danej kategorii osobistego zaszeregowania pracownika, w określonym czasie, przy właściwej eksploatacji maszyn i narzędzi oraz obowiązującej jakości wykonania.

Pracownik o zawodzie-specjalności, w którym praca polega na obsłudze maszyn, aparatury lub urządzeń, powinien w czasie egzaminu wykazać umiejętność samodzielnego ich obsługiwania oraz zapobiegania awariom i ewentualnego usuwania drobnych uszkodzeń, jeżeli należy to do obowiązków pracownika obsługującego urządzenie.

11. Egzaminowany pracownik powinien wykazać się znajomością przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia w zakresie wszystkich prac odpowiadających danej kategorii osobistego zaszeregowania w jego zawodzie-specjalności oraz umiejętnością bezpiecznego wykonywania pracy, unikania zagrożeń życia i zdrowia, jak również umiejętnością posługiwania się sprzętem ochronnym i urządzeniami zabezpieczającymi obowiązującymi przy wykonywaniu tych prac.

12. Komisja kwalifikacyjna może zwolnić pracownika od obowiązku składania egzaminu kwalifikacyjnego w całości lub w części, w przypadkach określonych w § 10 ust. 3 uchwały nr 68 Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 1975 r. w sprawie zasad i trybu zaszeregowania i awansowania pracowników przedsiębiorstw i zjednoczeń (Monitor Polski Nr 12, poz. 68).

13. Komisja kwalifikacyjna sporządza protokół z przeprowadzonego egzaminu kwalifikacyjnego każdego pracownika, zawierający:

1) wynik egzaminu w zakresie wiadomości i umiejętności niezbędnych do wykonywania prac odpowiadających danej kategorii osobistego zaszeregowania,

2) określenie rodzaju wykonanych prac lub obsługiwanych maszyn, aparatury względnie urządzeń oraz uzyskaną przez pracownika wydajność i jakość,

3) określenie kategorii osobistego zaszeregowania jaka może być przyznana przeegzaminowanemu pracownikowi,

4) w przypadku negatywnego wyniku egzaminu - określenie warunków i terminu przystąpienia do ponownego egzaminu.

14. W przypadku zwolnienia pracownika w całości lub w części z egzaminu kwalifikacyjnego, protokół zawiera:

1) uzasadnienie decyzji komisji dotyczącej udzielenia zwolnienia z egzaminu,

2) wynik częściowego egzaminu - jeżeli zwolnienie dotyczyło jego części,

3) określenie kategorii osobistego zaszeregowania pracownika.

15. Protokół z egzaminu podpisują wszyscy członkowie komisji kwalifikacyjnej obecni przy egzaminie.

16. Protokóły z przeprowadzonych egzaminów komisja kwalifikacyjna przekazuje właściwej komórce służby pracowniczej.

17. Zasady i tryb działania komisji kwalifikacyjnych, określone w załączniku, stosuje się odpowiednio w zjednoczeniach prowadzących działalność gospodarczą.