Zasady ewidencji księgowej i sprawozdawczości finansowej z eksportu dostaw, robót i usług realizowanych na warunkach umów komisowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1971.9.19

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

INSTRUKCJA Nr 30/KS
z dnia 27 maja 1971 r.
w sprawie zasad ewidencji księgowej i sprawozdawczości finansowej z eksportu dostaw, robót i usług realizowanych na warunkach umów komisowych

W związku z postanowieniami § 6 uchwały Nr 4/71 Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1971 r. w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw handlu zagranicznego ustala się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Przepisy instrukcji dotyczą:
  1)
jednostek handlu zagranicznego,
  2)
jednostek gospodarki uspołecznionej będących dostawcami jednostek handlu zagranicznego i komitentami w transakcjach eksportowych realizowanych na warunkach umów komisowych.
2.
Jednostkami handlu zagranicznego są:
  1)
przedsiębiorstwa handlu zagranicznego podległe Ministrowi Handlu zagranicznego,
  2)
przedsiębiorstwa handlu zagranicznego podległe innym ministrom (kierownikom urzędów centralnych), centralnym związkom spółdzielczym oraz dyrektorom zjednoczeń,
  3)
działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego biura handlu zagranicznego, wchodzące w skład kombinatów lub przedsiębiorstw wielozakładowych.
3.
Dostawcami jednostek handlu zagranicznego oraz komitentami w transakcjach eksportowych mogą być:
  1)
przedsiębiorstwa przemysłowe dokonujące sprzedaży eksportowej na rachunek własny, o których mowa w § 2 uchwały Nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych objętych planowaniem centralnym (Mon. Polski Nr 40. poz. 293), zmienionej uchwałą Nr 69 Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1971 r. (Mon. Pol. Nr 26, poz. 162) oraz w § 4 ust. 1 uchwały Nr 177 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, usług rolniczych i gospodarki komunalnej oraz ich zjednoczeń objętych planowaniem terenowym (Mon. Pol. Nr 40, poz. 294), zmienionej uchwałą Nr 70 z dnia 2 kwietnia 1971 r. (Mon. Pol. Nr 26, poz. 163).
  2)
przedsiębiorstwa przemysłowe dokonujące sprzedaży eksportowej na rachunek własny, o których mowa w § 3 ust. 2 uchwały Nr 176 Rady Ministrów,
  3)
przedsiębiorstwa budowlano-montażowe dokonujące sprzedaży eksportowej na rachunek własny, o których mowa w § 3 ust. 1 uchwały Nr 176 Rady Ministrów,
  4)
inne przedsiębiorstwa nie dokonujące sprzedaży eksportowej na rachunek własny.

II.

Ewidencja w jednostkach handlu zagranicznego

§  2.
1.
W celu stworzenia podstaw do kontroli transakcji eksportowych realizowanych na zasadach komisu jednostki handlu zagranicznego (komisanci) wprowadzą nowe, bezwynikowe konto 758 "Rozliczenie komisowej sprzedaży eksportowej" oraz konto 755 "Wpływy z prowizji komisowej".
2.
Konto 758 uznaje się w korespondencji z odpowiednim kontem rozrachunków zagranicznych wartością wyeksponowanych dostaw, robót i usług według efektywnych cen sprzedaży w walucie obcej przeliczonej na złote z zastosowaniem odpowiednich przeliczników, a obciąża w korespondencji z kontami:

1/230 "Pozostałe rozrachunki z odbiorcami i dostawcami krajowymi" (konto komitenta) - za wartość wyeksponowanych dostaw, robót i usług ustaloną według cen transakcyjnych (ceny dewizowe sprzedaży na warunkach franco granica polska lub FOB port polski).

2/700 "koszty transakcyjne zagraniczne" - za sumę efektywnie poniesionych kosztów zagranicznych (bez prowizji agenta zagranicznego), w przypadku rozliczania z komitentem kosztów zagranicznych w wysokości efektywnej lub

3/451 "Rozliczenia ryczałtów na koszty zagraniczne" - za sumę kosztów zagranicznych (bez prowizji agenta zagranicznego), w przypadku stosowania ryczałtu na koszty zagraniczne.

3.
Dla ustalenia sumy netto rozliczenia z komitentami jednostki handlu zagranicznego obciążają konto 230 "Pozostałe rozrachunki z odbiorcami i dostawcami krajowymi" w korespondencji z kontami:

1/755 "Wpływy z prowizji komisowej" - za należną prowizję komisową od wyeksportowanych dostaw, robót i usług, ustaloną w procencie ceny transakcyjnej lub w formie udziału w zysku operacyjnym komitenta na transakcji eksportowej,

2/700 "Koszty transakcyjne zagraniczne - za prowizję agenta zagranicznego wstępnie zaksięgowaną na tym koncie.

4.
W przypadku stosowania w rozliczeniach z komitentem na koszty zagraniczne (ust. 2, pkt 3) różnica między ryczałtem a efektywnymi kosztami zagranicznymi (bez prowizji agenta zagranicznego), przenoszona jest odpowiednio z konta 451 "Rozliczenia ryczałtów na koszty zagraniczne" na konto 800 "Straty i zyski".

III.

Ewidencja w jednostkach będących dostawcami jednostek handlu zagranicznego

§  3.
1.
Jednostki wykonujące dostawy, roboty i usługi przeznaczone na eksport, w przypadku kiedy jednostka handlu zagranicznego realizuje transakcje zagraniczne na rachunek własny, księgują sprzedaż dostaw, robót i usług według zasad dotychczasowych; dotyczy to również zwrotów podatku obrotowego.
2.
Sposób ewidencji powinien umożliwiać wyodrębnienie dochodów ze sprzedaży na eksport oraz kosztu własnego tej sprzedaży; w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych wyodrębnieniu podlegają również dochody i koszt własny eksportu wewnętrznego, tj. robót budowlano-montażowych, wykonywanych w kraju, lecz rozliczanych po cenach transakcyjnych.

IV.

Ewidencja w jednostkach przemysłowych i budowlanych dokonujących eksportu na rachunek własny.

A.

Przedsiębiorstwa przemysłowe wymienione w § 1, ust. 3, pkt 1 i 2.

§  4. 1
1.
 Przedsiębiorstwa przemysłowe realizujące transakcje eksportowe na zasadach komisu księgują na koncie 755 "Sprzedaż eksportowa" dochody ze sprzedaży, koszt własny tej sprzedaży jak również dopłaty i podatek obrotowy od sprzedaży eksportowej, z podziałem analitycznym dochodów na obszary płatnicze.
2.
Koszty ujęte na koncie 700 - "Koszty sprzedaży" dzieli się w ewidencji analitycznej na:

- koszty sprzedaży krajowej,

- koszty sprzedaży zagranicznej, w tym prowizje (marże) udzielone przedsiębiorstwom handlu zagranicznego oraz prowizje agentów zagranicznych.

Do kosztów sprzedaży zagranicznej zalicza się prowizję komisową płaconą jednostkom handlu zagranicznego, w tym także prowizje dodatkowe należne jednostkom handlu zagranicznego z tytułu wynegocjowania wyższej ceny transakcyjnej od ustalonej w umowie komisowej, prowizje płacone agentom zagranicznym w wysokości podanej przez jednostkę handlu zagranicznego, jak również ponoszone w kraju - w związku z określoną transakcją eksportową - koszty sprzedaży jak np. opakowania, transportu itp.

3.
Do strat i zysków nadzwyczajnych ewidencjonowanych na koncie 800 - "Straty i zyski" stosuje się podział analityczny na:

- straty i zyski krajowe,

- straty i zyski zagraniczne.

Do zagranicznych strat i zysków nadzwyczajnych zalicza się ponoszone straty nadzwyczajne i zrealizowane zyski nadzwyczajne związane z eksportem wyrobów, robót i usług na rachunek własny.

§  5. 2
1.
 Ewidencję sprzedaży eksportowej dokonywanej na zasadach komisu prowadzi się następująco:
  1)
dochód ze sprzedaży eksportowej według cen transakcyjnych księguje się na podstawie otrzymanych od jednostki handlu zagranicznego faktur "FE", stwierdzających dokonanie sprzedaży: Wn 230 - "Pozostałe rozrachunki z odbiorcami i dostawcami" (jednostka handlu zagranicznego - komisant),

Ma 755/II - "Sprzedaż eksportowa (dochody ze sprzedaży)".

  2)
prowizje komisowe, płacone jednostkom handlu zagranicznego w tym także prowizje dodatkowe należne jednostkom handlu zagranicznego z tytułu wynegocjowania wyższej ceny transakcyjnej od ustalonej w umowie komisowej, prowizje agentów zagranicznych w wysokości podanej przez jednostkę handlu zagranicznego, ewidencjonuje się:

Wn 408 - "Inne koszty materialne"

Ma 230 - "Pozostałe rozrachunki z odbiorcami i dostawcami"

oraz

Wn - "Koszty sprzedaży" (konto analityczne "Koszty sprzedaży zagranicznej)"

Ma 410 - "Przeniesienie kosztów".

Ewentualne koszty sprzedaży zagranicznej dotyczące własnych, lecz jeszcze nie sprzedanych, wyrobów obejmujące np. koszty opakowania i transportu ujmuje się przejściowo na koncie 458 - "Inne rozliczenia międzyokresowe działalności operacyjnej" (Ma 700 itp.).

  3)
należne dopłaty do cen transakcyjnych w eksporcie księguje się:

Wn - właściwe konto Zespołu 2 "Rozrachunki" np. - Wn 264 - "Rozrachunki wewnętrzno-branżowe"

Ma 755/II - "Sprzedaż eksportowa (dochody ze sprzedaży)" z wyodrębnieniem w ewidencji analitycznej prowadzonej do konta 755/II.

Natomiast zwrot akumulacji pośredniej i subwencje eksportowe ewidencjonuje się:

Wn 264 - "Rozrachunki wewnętrzno-branżowe"

Ma 755/I - "Sprzedaż eksportowa (koszt własny)"

a podatek obrotowy od sprzedaży eksportowej:

Wn 755/I - "Sprzedaż eksportowa (koszt własny)"

Ma 261 - "Rozrachunki publiczno-prawne".

  4)
wyroby gotowe wysłane, lecz nie objęte fakturą "FE", księguje się:

Wn 606 - "Wyroby poza przedsiębiorstwem"

Ma 601 - "Wyroby na składzie"

(w przypadku nie prowadzenia konta 606 wysłane wyroby wyodrębnia się w ewidencji analitycznej prowadzonej do konta 601).

  5)
koszt wytworzenia sprzedanych wyrobów księguje się:

Wn 755/I - "Sprzedaż eksportowa (koszt własny)"

Ma 601 - "Wyroby na składzie" lub 606 - "Wyroby poza przedsiębiorstwem" (w przypadku uprzedniego ujęcia wyrobów wysłanych na koncie 606) a ewentualne odchylenia od cen ewidencyjnych przypadające na wyroby sprzedane:

- odchylenia debetowe:

Wn 755/I - "Sprzedaż eksportowa (koszt własny)"

Ma 681 - "Odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów, robót i usług"

- odchylenia kredytowe:

Wn 681 - "Odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów, robót i usług"

Ma 755/I - "Sprzedaż eksportowa (koszt własny)".

  6)
Krajowe i zagraniczne koszty sprzedaży dotyczące sprzedaży eksportowej księguje się:

Wn 755/I - "Sprzedaż eksportowa (koszt własny)"

Ma 700 - "Koszty sprzedaży" (krajowe i zagraniczne) oraz ewentualnie Ma 458 - "Inne rozliczenia międzyokresowe działalności operacyjnej" (w przypadku rozliczania kosztów sprzedaży zagranicznej w czasie).

W ewidencji analitycznej prowadzonej do konta 755/I wyodrębnia się prowizje (marże) udzielone przedsiębiorstwom handlu zagranicznego oraz prowizje agentów zagranicznych.

2.
Wynikiem na eksporcie jest różnica między:

- sumą sprzedaży w cenach transakcyjnych zwiększoną o dopłaty do cen transakcyjnych w eksporcie i zmniejszoną o podatek obrotowy od sprzedaży eksportowej, a

- wartością sprzedaży w koszcie własnym zmniejszoną o zwrot akumulacji pośredniej i subwencje eksportowe, skorygowana o saldo nadzwyczajnych strat i zysków zagranicznych.

§  6. 3
1.
 W ewidencji pozaksięgowej należy zapewnić ujęcie wartości sprzedaży eksportowej dokonanej na zasadach komisu według cen zbytu pomniejszonych o podatek obrotowy a zwiększonych o dotacje przedmiotowe występujące w obrocie krajowym.
2.
Przez cenę zbytu, o której mowa w ust. 1, rozumie się w zakresie produktów:

- występujących w obrocie krajowym - ustaloną przez właściwy organ cenę zbytu bądź cenę detaliczną zmniejszoną o obowiązujące marże handlowe (detaliczne i hurtowe),

- innych - planowany koszt własny zwiększony o zysk wynikający ze stawki ustalonej przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen, zastosowanej do podstawy, w stosunku do której stawkę tę ustalono.

B.

Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe (§ 1, ust. 3, pkt 3).

§  7.
1.
W celu zapewnienia ewidencji eksportowych transakcji na rachunek własny, realizowanych na zasadach komisu, przedsiębiorstwa budowlano-montażowe wprowadzą następujące zmiany w branżowych planach kont:
  1)
uruchomią konta:

505 "Produkcja budowlano-montażowa eksportowa"

755 "Sprzedaż eksportowa",

  2)
wprowadzą podział analityczny strat i zysków nadzwyczajnych ewidencjonowanych na koncie 800 "Straty i zyski" na:

- straty i zyski krajowe,

- straty i zyski zagraniczne.

2.
Do kosztów produkcji budowlano-montażowej eksportowej zalicza się również prowizję komisową jednostki handlu zagranicznego i prowizję agenta zagranicznego.
3.
Do strat i zysków zagranicznych zalicza się ponoszone straty nadzwyczajne i realizowane zyski nadzwyczajne związane z eksportem robót i usług.
§  8.
Ewidencja transakcji eksportowych realizowanych na zasadach komisu i ustalenie wyniku na eksporcie w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych przebiega następująco:
  1)
Dochód ze sprzedaży eksportowej, prowizję komisową i agenta zagranicznego, dopłaty do cen transakcyjnych w eksporcie i akumulację pośrednią, wpływ należności, dopłat i akumulacji pośredniej księguje się w sposób podany w § 5, pkt 1-5. Poniesione koszty prowizji komisowej i agenta zagranicznego - przy rozliczaniu kosztów przenoszone są na konto: 505 "Produkcja budowlano-montażowa eksportowa".
  2)
Koszt własny sprzedanych robót i usług księguje się:

Dt 755/1 "Sprzedaż eksportowa" (koszt własny)

Ct 505 "Produkcja budowlano-montażowa eksportowa".

  3)
Wynikiem na eksporcie jest różnica między sumą sprzedaży w cenach transakcyjnych, zwiększoną o dopłaty do cen transakcyjnych w eksporcie i akumulację pośrednią a kosztem własnym sprzedanych robot i usług, skorygowana o saldo strat i zysków nadzwyczajnych.

V.

Sprawozdawczość finansowa

§  9. 4
 (skreślony)

VI.

Przepisy końcowe

§  10.
 Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do ewidencji eksportu dostaw, robót i usług od dnia 1 stycznia 1971 r.

KOMUNIKAT NR 6/71

o skreśleniu biegłego z listy dyplomowanych biegłych księgowych

Na podstawie § 53 ust. 2 uchwały Nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 58, poz. 278, z 1961 r. Nr 87, poz. 370 i z 1962 r. Nr 61, poz. 290) i § 18 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 5 stycznia 1960 r. w sprawie dyplomowanych biegłych księgowych (Monitor Polski Nr 8, poz. 39) zawiadamia się, że decyzją Ministra Finansów Nr 12/71 z dnia 3 czerwca 1971 r. został skreślony z listy dyplomowanych biegłych księgowych Ob. Włodzimierz JAZDON, zam. w Poznaniu, ul. Leszczyńska 162.

Jednocześnie unieważnia się legitymację Nr 2308.

1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 instrukcji nr 1/KS z dnia 7 stycznia 1975 r. (Dz.Urz.MF.1975.2.6) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 1 stycznia 1975 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 instrukcji nr 1/KS z dnia 7 stycznia 1975 r. (Dz.Urz.MF.1975.2.6) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 1 stycznia 1975 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 instrukcji nr 1/KS z dnia 7 stycznia 1975 r. (Dz.Urz.MF.1975.2.6) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 1 stycznia 1975 r.
4 § 9 skreślony przez § 1 pkt 2 instrukcji nr 1/KS z dnia 7 stycznia 1975 r. (Dz.Urz.MF.1975.2.6) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 1 stycznia 1975 r.