Zasady eksponowania godła i flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSZ.2007.2.78

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 maja 2007 r.

INSTRUKCJA Nr 3
DYREKTORA GENERALNEGO SŁUŻBY ZAGRANICZNEJ
z dnia 29 maja 2007 r.
w sprawie zasad eksponowania godła i flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

§  1.
Użyte w instrukcji określenia oznaczają:
1)
"Ministerstwo" - Ministerstwo Spraw Zagranicznych;
2)
"jednostka organizacyjna" - jednostkę podległą lub nadzorowaną przez Ministra Spraw Zagranicznych, wymienioną w załączniku do obwieszczenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Spraw Zagranicznych (M.P. z 2002 r., Nr 52, poz. 738), w tym przedstawicielstwa dyplomatyczne, stałe przedstawicielstwa przy organizacjach międzynarodowych, urzędy konsularne i instytuty polskie;
3)
"komórka organizacyjna" - komórkę wymienioną w zarządzeniu Nr 81 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie nadania statutu Ministerstwu Spraw Zagranicznych (M.P. Nr 28, poz. 456, z 2003 r. Nr 41, poz. 599 i Nr 59, poz. 930 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 289).
§  2.
Wzór i zasady wywieszania godła i flagi państwowej w Ministerstwie i jednostkach organizacyjnych określa ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad podnoszenia flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą(Dz. U. Nr 34, poz. 324).
§  3.
1.
Owalną tablicę z godłem Rzeczypospolitej Polskiej wywiesza się nad tablicą z nazwą urzędu po prawej stronie wejścia lub nad wejściem do budynków stanowiących siedzibę Ministerstwa lub siedzibę jednostek organizacyjnych.
2.
Urzędowa tablica z godłem ma kształt owalny w układzie pionowym, obwódkę biało-czerwoną i tło szare, na którym znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Godło Rzeczypospolitej Polskiej umieszcza się w pomieszczeniach urzędowych zajmowanych przez:
1)
Ministra;
2)
sekretarza stanu;
3)
podsekretarzy stanu;
4)
dyrektora generalnego służby zagranicznej;
5)
dyrektorów komórek i jednostek organizacyjnych oraz ich zastępców;
6)
pełnomocnych przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej w innym państwie lub przy organizacji międzynarodowej;
7)
kierowników urzędów konsularnych;
8)
w salach posiedzeń.
4.
Godło Rzeczypospolitej Polskiej można również umieszczać w pomieszczeniach urzędowych zajmowanych przez naczelników i kierowników wydziałów i zespołów komórek i jednostek organizacyjnych.
5.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne, stałe przedstawicielstwa przy organizacjach międzynarodowych, urzędy konsularne i instytuty polskie mogą w swoich siedzibach umieszczać wizerunek godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej o ile służy to dekoracji lub stylizacji wnętrza gdzie istotne jest podkreślenie narodowego charakteru placówki.
§  4.
1.
Godło Rzeczypospolitej Polskiej umieszcza się w miejscu zapewniającym należną mu cześć i szacunek, w miarę możliwości na wprost wejścia, nad urzędnikiem.
2.
W bezpośrednim sąsiedztwie godła Rzeczypospolitej Polskiej nie umieszcza się innych tablic, znaków itp. obiektów.
3.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne, stałe przedstawicielstwa przy organizacjach międzynarodowych, urzędy konsularne i instytuty polskie mogą na swoich siedzibach umieszczać tablice z nazwą urzędu, na których pod tekstem w języku polskim umieszcza się przekład na język obcy.
4.
Wnioski o wykonanie tablicy zawierającej nazwę jednostki z przekładem na jeden lub więcej języków obcych, właściwych ze względu na kraj urzędowania, składa komórka organizacyjna MSZ wg merytorycznej właściwości.
5.
Tablice, których mowa w ust. 3 mogą być wykonane w technice, formie i barwie właściwej ze względu na konwencje i tradycje występujące w służbie zagranicznej i ew. obyczajach kraju przyjmującego i mieć wymiary adekwatne do ilości tekstu i/lub wielkości obiektu budowlanego, na którym zostaną umieszczone.
6.
Na tablicach z nazwą urzędu nie umieszcza się godła Rzeczypospolitej Polskiej.
7.
Przykładowy sposób umieszczania tablic przedstawia załącznik Nr 1 do Instrukcji.
§  5.
1.
Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej umieszcza się na stałe, w sposób określony w rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych, o którym mowa w § 2, przed lub na budynku stanowiącym główną siedzibę Ministerstwa lub jednostek organizacyjnych.
2.
Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej można również eksponować na stałe wewnątrz budynku stanowiącego główną siedzibę Ministerstwa i jego jednostek organizacyjnych w miejscu uzasadnionym względami reprezentacyjnymi, którym może być w szczególności hol Ministerstwa na pierwszym piętrze przed wejściem do sali posiedzeń im. Jerzego Giedroycia lub główny hol budynku stanowiącego siedzibę jednostki organizacyjnej, jeżeli umieszczenie flagi wynika z przepisów, praktyki lub zwyczajów obowiązujących w państwie przyjmującym.
3.
Nie eksponuje się flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej w pomieszczeniach urzędowych, salach posiedzeń i gabinetach, o których mowa w § 3 ust. 3.
§  6.
1.
Zaopatrzenie w godła i flagi państwowe Rzeczypospolitej Polskiej w jednostkach organizacyjnych i komórkach organizacyjnych w kraju zapewnia Zarząd Obsługi MSZ.
2.
Zaopatrzenie w godła i flagi państwowe Rzeczypospolitej Polskiej w jednostkach organizacyjnych za granicą (przedstawicielstwa dyplomatyczne, stałe przedstawicielstwa przy organizacjach międzynarodowych, urzędy konsularne i instytuty polskie) zapewnia Biuro Administracji i Finansów MSZ;
3.
Kierownicy jednostek organizacyjnych i dyrektorzy komórek organizacyjnych zgłaszają, w razie potrzeby, do Biura Administracji i Finansów MSZ lub Zarządu Obsługi MSZ wnioski dotyczące zaopatrzenia w godła i flagi państwowe.
4.
Nadzór nad właściwym eksponowaniem godła i flagi państwowej w przedstawicielstwach dyplomatycznych, stałych przedstawicielstwach przy organizacjach międzynarodowych, urzędach konsularnych i instytutach polskich zapewnia Biuro Administracji i Finansów MSZ, we współpracy z Protokołem Dyplomatycznym.
5.
Nadzór nad właściwym eksponowaniem godła i flagi państwowej w jednostkach organizacyjnych i komórkach organizacyjnych w kraju sprawuje Zarząd Obsługi MSZ, we współpracy z Protokołem Dyplomatycznym.
§  7.
Realizacja wynikających z niniejszej instrukcji zmian następować będzie sukcesywnie w miarę możliwości budżetu resortu.
§  8.
1.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem podpisania.
2.
Traci moc instrukcja Nr 3 z dnia 1 czerwca 2005 r. w sprawie zasad eksponowania godła i flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1