Zasady działalności klubów wojskowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2013.63

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2014 r.

DECYZJA Nr 55/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 marca 2013 r.
w sprawie zasad działalności klubów wojskowych

Departament Wychowania i Promocji Obronności

Na podstawie § 1 pkt 7 lit. c i lit. d oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406), ustala się, co następuje:

1.
Klubami wojskowymi są: kluby rodzajów Sił Zbrojnych, kluby równorzędne klubom rodzajów Sił Zbrojnych i kluby jednostek wojskowych.
2.
Klubem rodzaju Sił Zbrojnych jest jednostka organizacyjna Sił Zbrojnych funkcjonująca na podstawie nadanego etatu, prowadząca działalność, o której mowa w pkt 6, w szczególności w zakresie działalności instruktorsko-metodycznej na rzecz klubów jednostek wojskowych.
3. 1
Klubami równorzędnymi klubom rodzajów Sił Zbrojnych są kluby:
1)
Sił Specjalnych;
2)
Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych;
3)
Dowództwa Garnizonu Warszawa;
4)
Żandarmerii Wojskowej.
4. 2
Klubami jednostek wojskowych są: kluby dywizji, skrzydła, flotylli, brygad, baz, pułków, batalionów, dywizjonów, centrów i ośrodków szkolenia, regionalnych baz logistycznych, wojskowych oddziałów gospodarczych, polskich jednostek wojskowych, polskich kontyngentów wojskowych - funkcjonujące na podstawie nadanych im etatów, zgodnie z modelem określonym w załączniku do niniejszej decyzji, i prowadzące działalność, o której mowa w pkt 6.
5.
Kluby wojskowe mogą być tworzone w akademiach i szkołach wojskowych. Ich strukturę etatową określają właściwi Komendanci-Rektorzy.
6.
Kluby wojskowe, prowadzą działalność kulturalną, stanowiącą integralną częścią działalności wychowawczej realizowanej w resorcie obrony narodowej.
7.
Działalność kulturalna, o której mowa w pkt. 6, realizowana jest w szczególności poprzez działalność:
1)
oświatową;
2)
środowiskową;
3)
turystyczno-krajoznawczą;
4)
rekreacyjną;
5)
instruktorsko-metodyczną;
6)
artystyczną.
8.
Za organizację działalności kulturalnej odpowiada dowódca (szef, komendant, dyrektor, kierownik) jednostki organizacyjnej, zwany dalej "dowódcą", w podległości którego znajdują się kluby wojskowe.
9.
W jednostce organizacyjnej, w której nie występują struktury wychowawcze, dowódca może powierzyć organizację działalności kulturalnej wyznaczonej osobie.
10.
Zadania w zakresie działalności kulturalnej umieszcza się w rocznych i miesięcznych planach zasadniczych przedsięwzięć jednostki organizacyjnej.
11.
Zasady funkcjonowania oraz zadania klubów rodzaju Sił Zbrojnych i klubów równorzędnych - określa szczegółowy zakres działania klubu, nadany zgodnie z wymogami określonymi w odrębnych przepisach.
12.
Zasady funkcjonowania oraz szczegółowe zadania klubów jednostki wojskowej określa regulamin działania klubu nadany przez dowódcę.
13.
Do podstawowych zadań klubów wojskowych należy:
1)
w zakresie działalności oświatowej, środowiskowej, turystyczno-krajoznawczej, rekreacyjnej i artystycznej:
a)
planowanie i realizacja zadań, dostosowanych do celów działalności wychowawczej i potrzeb lokalnych środowisk wojskowych,
b)
tworzenie warunków do rozwijania wiedzy i umiejętności oraz kształtowania zainteresowań w dziedzinie kultury i sztuki poprzez organizowanie i popularyzację pracy klubów, kół, sekcji zainteresowań oraz amatorskich zespołów artystycznych,
c)
realizowanie zadań związanych z organizowaniem uroczystości państwowych i wojskowych o charakterze patriotycznym, patriotyczno - religijnym i religijnym, organizowanych zgodnie z "Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej",
d)
tworzenie warunków do funkcjonowania Centrów Pomocy Rodzinie,
e)
tworzenie warunków do aktywnego wypoczynku, turystyki i krajoznawstwa poprzez organizowanie i działalność wojskowych klubów, kół i oddziałów krajowych stowarzyszeń turystyczno - krajoznawczych,
f)
organizowanie przedsięwzięć integrujących środowisko wojskowe,
g)
upowszechnianie kultury narodowej w środowisku wojskowym,
h)
promowanie dorobku kulturalnego wojska w środowisku wojskowym i społeczności lokalnej,
i)
promowanie zawodowej służby wojskowej, służby przygotowawczej i służby w Narodowych Siłach Rezerwowych,
j)
rozwijanie czytelnictwa w środowisku wojskowym;
2)
w zakresie działalności instruktorsko-metodycznej (dotyczy klubów rodzajów Sił Zbrojnych i równorzędnych oraz klubów dywizji, skrzydła i flotylli):
a)
udzielanie pomocy organizacyjnej i metodycznej klubom jednostek wojskowych w przygotowywaniu i realizacji uroczystości państwowych i wojskowych o charakterze patriotycznym, patriotyczno-religijnym i religijnym, zgodnie z "Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" i zadań w zakresie działalności kulturalnej,
b)
organizowanie szkoleń, seminariów i warsztatów dla pracowników kultury zatrudnionych w klubach jednostek wojskowych,
c)
organizowanie i współorganizowanie konkursów, przeglądów, konfrontacji i festiwali amatorskiej twórczości artystycznej środowiska wojskowego,
d)
opracowywanie materiałów metodycznych w zakresie działalności kulturalnej oraz ich popularyzowanie w klubach jednostek wojskowych,
e)
współpraca z państwowymi i samorządowymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi przy realizacji zadań w zakresie działalności kulturalnej.
14.
Zadania w zakresie działalności kulturalnej realizują żołnierze pełniący służbę i pracownicy wojska zatrudnieni na stanowiskach służbowych w klubach wojskowych oraz osoby wyznaczone przez dowódców, społeczni animatorzy kultury i turystyki, członkowie kół, sekcji, klubów zainteresowań i amatorskich zespołów artystycznych.
15.
Działalność klubów wojskowych kierowana jest w szczególności do:
1)
żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i ich rodzin;
2)
żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych;
3)
pracowników wojska i ich rodzin;
4)
byłych żołnierzy zawodowych i pracowników wojska oraz ich rodzin;
5)
kombatantów i weteranów oraz ich rodzin;
6)
członków kół, sekcji i klubów zainteresowań, w tym turystyczno - krajoznawczych oraz amatorskich zespołów artystycznych działających w klubach wojskowych.
16.
Osoby, o których mowa w pkt 15, mogą korzystać z form działalności kulturalnej dowolnego klubu wojskowego.
17.
Formami programowymi działalności klubów wojskowych są w szczególności:
1)
zajęcia amatorskich zespołów artystycznych, kół, sekcji i klubów zainteresowań, w tym prowadzących działalność turystyczno-krajoznawczą;
2)
kursy doskonalące i kwalifikacyjne, szkolenia oraz warsztaty artystyczne;
3)
plenery fotograficzne, plastyczne i filmowe;
4)
spotkania literackie, muzyczne i multimedialne;
5)
koncerty estradowe, spektakle teatralne i projekcje filmowe;
6)
wystawy i ekspozycje twórczości artystycznej;
7)
festiwale, konkursy, zawody i przeglądy twórczości artystycznej;
8)
konkursy wiedzy i quizy tematyczne;
9)
przedsięwzięcia turystyczno-krajoznawcze;
10)
podróże historyczno-wojskowe i rekonstrukcje wydarzeń historycznych;
11)
imprezy sportowo-rekreacyjne;
12)
spotkania okolicznościowe, integracyjne i zabawy towarzyskie;
13)
inne formy działalności wynikające z potrzeb środowiska wojskowego.
18.
W klubach wojskowych działalność prowadzą:
1)
biblioteki oświatowe;
2)
koła, sekcje i kluby zainteresowań;
3)
amatorskie zespoły artystyczne;
4)
wojskowe oddziały i koła krajowych stowarzyszeń turystyczno-krajoznawczych oraz kluby turystyki kwalifikowanej;
5)
inne podmioty, stosownie do potrzeb środowiska wojskowego.
19.
Szczegółowe zasady funkcjonowania bibliotek oświatowych określa "Instrukcja o prowadzeniu działalności wojskowych bibliotek oświatowych", sygn. Dep. Wych. 16/2011, wprowadzona decyzją Nr 382/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 października 2011 r. w sprawie wprowadzenia do użytku "Instrukcji o prowadzeniu działalności wojskowych bibliotek oświatowych (Dz. Urz. MON Nr 21, poz. 320).
20.
Zasady funkcjonowania kół, sekcji i klubów zainteresowań oraz amatorskich zespołów artystycznych określa szczegółowy zakres działania klubu rodzaju Sił Zbrojnych, klubu równorzędnego klubowi rodzaju Sił Zbrojnych lub regulamin działalności klubu jednostki wojskowej.
21.
W klubach wojskowych mogą prowadzić działalność:
1)
Centra Pomocy Rodzinie, zgodnie z przepisami dotyczącymi programu osłony psychologicznej uczestników misji wojskowych poza granicami państwa i ich rodzin;
2)
mesy jako miejsca spotkań żołnierzy, zgodnie z zasadami określonymi przez właściwych dowódców i organy przedstawicielskie żołnierzy zawodowych.
22.
W klubach wojskowych może być prowadzona działalność gastronomiczna jedynie w pomieszczeniach uznanych jako mienie czasowo niewykorzystywane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, udostępnionych na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
23.
Pomieszczenia klubów wojskowych użytkuje się zgodnie z ich przeznaczeniem. Zmiana sposobu użytkowania pomieszczenia klubu wojskowego może być dokonana na wniosek dowódcy, o którym mowa w pkt 8.
24. 3
Pomieszczenia klubu wojskowego mogą być udostępniane bezumownie żołnierzom i pracownikom wojska, w celu organizowania spotkań okolicznościowych, za zgodą dowódcy, na pisemny wniosek osoby zainteresowanej.
25.
Zasady prowadzenia działalności klubów wojskowych w czasie ćwiczeń poligonowych i działań polskich jednostek wojskowych/polskich kontyngentów wojskowych poza granicami państwa, ustalają dowódcy, stosownie do realizowanych zdań.
26.
Dowódca zgłasza potrzeby rzeczowe i finansowe niezbędne do prowadzenia działalności kulturalnej, do kierownika jednostki zaopatrującej, w terminach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
27.
Finansowanie działalności kulturalnej obejmuje w szczególności:
1)
wydatki z tytułu działalności merytorycznej;
2)
wydatki z tytułu kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia osób, które są członkami kół, sekcji, klubów zainteresowań i amatorskich zespołów artystycznych, reprezentujących jednostki wojskowe w szczególności w konkursach, przeglądach i festiwalach ,o ile wydatków tych nie ponosi organizator zadania;
3)
wydatki z tytułu wydatki z tytułu zakupu nagród rzeczowych dla indywidualnych i zespołowych laureatów konkursów, zawodów, przeglądów i festiwali organizowanych w ramach działalności, o której mowa w pkt 6.
28.
Środki finansowe na realizację zadań kulturalnych prowadzonych na szczeblu centralnym planuje dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw wychowania, a na szczeblu niższym, dowódca będący organizatorem przedsięwzięcia.
29.
Usługi transportowe, niezbędne do realizacji zadania ujętego w planie zasadniczych zamierzeń jednostki organizacyjnej, realizuje się własnymi środkami transportu lub w przypadku ich braku zgłasza się kierownikowi jednostki zaopatrującej.
30.
Za planowanie, organizację i koordynowanie działalności kulturalnej w garnizonie odpowiadają dowódcy, którzy realizują tę działalność za pośrednictwem podległych klubów wojskowych, w porozumieniu z innymi dowódcami jednostek i instytucji wojskowych garnizonu.
31.
Zadania w zakresie właściwego prowadzenia gospodarki materiałowo-technicznej sprzętem, materiałami i wyposażeniem kulturalno-oświatowym, znajdującym się na wyposażeniu klubu wojskowego, realizuje się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
32.
W klubach wojskowych opracowuje się i prowadzi:
1)
dokumentację realizowanych przedsięwzięć, w szczególności, założenia programowo-organizacyjne, regulaminy, scenariusze, konspekty, koncepcje oraz dokumentację fotograficzną i filmową;
2)
dokumentację dotyczącą działalności biblioteki, kół, sekcji i klubów zainteresowań;
3)
sprawozdania roczne, zgodnie z obowiązującym w resorcie obrony narodowej systemem sprawozdawczym .
33.
Dokumenty, o których mowa w pkt 32 przechowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi ich archiwizacji.
34.
Nazwę klubu wojskowego określa nadany etat (kluby rodzajów Sił Zbrojnych i równorzędnego) lub etat jednostki wojskowej (kluby jednostek wojskowych), w strukturach której działa klub. Ze względów promocyjnych nazwa powinna zawierać pełną nazwę jednostki wojskowej.
35.
Działalność klubów wojskowych podlega kontroli zgodnie z przepisami o działalności kontrolnej w resorcie obrony narodowej.
36.
Tracą moc "Wytyczne Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej do Spraw Społecznych i Profesjonalizacji z dnia 30 września 2010 r. w sprawie zasad działalności klubów wojskowych".
37.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK  4

STRUKTURA ETATOWA W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH KLUBÓW WOJSKOWYCH (MINIMALNA LICZBA ETATÓW)

1 Pkt 3 zmieniony przez pkt 1 ppkt 1 decyzji nr 430/MON z dnia 24 grudnia 2013 r. (Dz.Urz.MON.2013.385) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2014 r.
2 Pkt 4 zmieniony przez pkt 1 ppkt 1 decyzji nr 430/MON z dnia 24 grudnia 2013 r. (Dz.Urz.MON.2013.385) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2014 r.
3 Pkt 24 zmieniony przez pkt 1 ppkt 2 decyzji nr 430/MON z dnia 24 grudnia 2013 r. (Dz.Urz.MON.2013.385) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2014 r.
4 Załącznik dodany przez pkt 1 ppkt 3 decyzji nr 430/MON z dnia 24 grudnia 2013 r. (Dz.Urz.MON.2013.385) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2014 r.