Zaopatrywanie pracowników resortu zdrowia i opieki społecznej w napoje przy pracach wykonywanych w warunkach podwyższonych temperatur lub związanych z dużym obciążeniem fizycznym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1981.11.43

Akt utracił moc
Wersja od: 2 listopada 1981 r.

WYTYCZNE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 21 października 1981 r.
w sprawie zaopatrywania pracowników resortu zdrowia i opieki społecznej w napoje przy pracach wykonywanych w warunkach podwyższonych temperatur lub związanych z dużym obciążeniem fizycznym.

W celu zapewnienia realizacji postanowień z art. 215 § 1 Kodeksu Pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 41, z 1975 r. Nr 16, poz. 91 i z 1981 r. Nr 6, poz. 23) oraz § 105 rozporządzenia sześciu Ministrów z dnia 6 listopada 1946 r. o ogólnych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 62, poz. 344) ustala się, co następuje:
1.
Zakłady pracy obowiązane są dostarczać pracownikom zatrudnionym w warunkach podwyższonych temperatur, a także na stanowiskach pracy związanych z dużym obciążeniem fizycznym dostateczną ilość odpowiednich napojów, co najmniej w ilości 2-3 litrów na jedną osobę na zmianę roboczą, w zależności od warunków pracy i pory roku. Ma to na celu uzupełnienie strat wody utraconych przez organizm wraz z potem, a w przypadkach gdy ilość wydzielonego potu w ciągu zmiany roboczej przekracza 2,5 kg, również składników mineralnych.

Należy podawać napoje:

- napary herbaty, mięty lub kawy zbożowej,

- napoje z dodatkiem koncentratów lub syropów owocowych,

- wody mineralne lub napoje gazowane itp.

W przypadku podawania napojów gazowanych, ilość ich powinna być ograniczana do koniecznego minimum.

Temperatura napojów powinna kształtować się w granicach 15-18°C.

2.
Napoje powinny być dostarczane w szczególności pracownikom zatrudnionym:
a)
w pomieszczeniach pracy, w których na skutek odbywających się procesów technologicznych temperatura powietrza przekracza średnio 25°C lub ponad +20°C przy wilgotności względnej ponad 80 % - przez okres całego roku,
b)
przy pracach z dużym obciążeniem fizycznym połączonym ze wzmożonym poceniem się i występującym pragnieniem - przez cały czas zatrudnienia na danym stanowisku pracy,
c)
w okresach letnich na wolnym powietrzu oraz w pomieszczeniach pracy, gdy na skutek upałów temperatura powietrza przekracza średnio +25°C.
3.
Rodzaje dostarczanych napojów i stanowiska pracy, na których przysługują te napoje określa kierownik zakładu pracy w porozumieniu z przedstawicielami związków zawodowych.
4.
Przygotowanie, rozlewanie i dostarczanie napojów powinno odbywać się w sposób określony instrukcją Nr 7 Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 1955 r. w sprawie przestrzegania zasad higieny przy wydawaniu mleka i innych napojów w zakładach pracy (Dz. Urz. MZ Nr 2, poz. 17).
5.
Wydatki związane z zaopatrywaniem pracowników w napoje w jednostkach na rozrachunku (akademie medyczne, instytuty, gospodarstwa pomocnicze, organizacje społeczne) obciążają koszty działalności bytowej, natomiast w jednostkach budżetowych obciążają wydatki rzeczowe.
6.
W przypadkach nie korzystania z dostarczonych napojów nie przysługuje ekwiwalent pieniężny z tego tytułu.
7.
Niniejsze ustalenia nie ograniczają uprawnień dotyczących zaopatrywania pracowników w napoje, wynikających z układów zbiorowych pracy lub innych uprzednich decyzji (mleko, kawa naturalna).
8.
Wytyczne zostały wydane w porozumieniu ze Związkami Zawodowymi.