Zaopatrywanie komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej w prasę oraz dzienniki urzędowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2004.6.61

Akt utracił moc
Wersja od: 21 czerwca 2004 r.

DECYZJA Nr 135/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 1 czerwca 2004 r.
w sprawie zaopatrywania komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej w prasę oraz dzienniki urzędowe

Departament Wychowania i Promocji Obronności

Na podstawie § 1 pkt 8 lit. a) i c) oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w celu zapewnienia sprawnego zaopatrywania komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, nie będących na własnym rozrachunku, zwanych dalej "komórkami i jednostkami organizacyjnymi", w prasę oraz dzienniki urzędowe wykorzystywane w działalności służbowej, ustalam, co następuje:

1.
Decyzja określa zadania i kompetencje Departamentu Wychowania i Promocji Obronności jako gestora w zakresie centralnego zaopatrywania w prasę krajową i zagraniczną oraz dzienniki urzędowe wykorzystywane w działalności służbowej przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, komórki i jednostki organizacyjne, polskie przedstawicielstwa wojskowe i kontyngenty wojskowe.
2.
Dom Wojska Polskiego jako centralny organ logistyczny realizuje zadania w zakresie przydziału i kolportażu prasy oraz dzienników urzędowych, współdziałając z Departamentem Budżetowym, Generalnym Zarządem Operacyjnym - P3 Sztabu Generalnego WP, Centrum Informacyjnym MON, dowództwami rodzajów sił zbrojnych, Dowództwem Garnizonu Warszawa, Komendą Główną Żandarmerii Wojskowej oraz Inspektoratem Wojskowych Służb Informacyjnych.
3.
Przydział, o którym mowa w pkt 2, obejmuje prasę krajową i zagraniczną oraz dzienniki urzędowe, z wyjątkiem Dziennika Urzędowego Ministra Obrony Narodowej, niezbędne do wspomagania działalności szkoleniowo-wychowawczej i procesów dowodzenia. Wydawanie i dystrybucję Dziennika Urzędowego Ministra Obrony Narodowej regulują odrębne przepisy.
4.
Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności w uzasadnionych przypadkach, wynikających w szczególności ze zmian strukturalno-organizacyjnych wojska lub ważnych potrzeb służbowych, może, na wniosek dyrektorów (szefów, dowódców) komórek i jednostek organizacyjnych, zmniejszać lub zwiększać normy należności prasy oraz dzienników urzędowych.
5.
Wprowadza się normy należności prasy krajowej oraz dzienników urzędowych określone w:
1)
załączniku nr 1 - dla jednostek organizacyjnych podległych dowódcom rodzajów sił zbrojnych, Dowódcy Garnizonu Warszawa, Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej i Szefowi Wojskowych Służb Informacyjnych;
2)
załączniku nr 2 - dla Ministra Obrony Narodowej, osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej oraz osób funkcyjnych, wymienionych w lp. 1-3, 6 i 8, a także komórek i jednostek organizacyjnych, z wyłączeniem jednostek, o których mowa w ppkt 1;
3)
załączniku nr 3 - dla polskich przedstawicielstw wojskowych i kontyngentów wojskowych.
6.
Właściwe oddziały (wydziały) dowództw rodzajów sił zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i Inspektoratu Wojskowych Służb Informacyjnych:
1)
opracowują zgodnie z obowiązującymi normami należności i przesyłają do Domu Wojska Polskiego zbiorcze rozdzielniki na prasę krajową oraz dzienniki urzędowe dla podległych jednostek organizacyjnych;
2)
niezwłocznie informują Dom Wojska Polskiego o zmianach przydziału prasy oraz dzienników urzędowych w przypadku:
a)
zmiany struktury organizacyjnej bądź stanu osobowego podległej jednostki organizacyjnej, mających wpływ na ilość przydzielonej prasy oraz dzienników urzędowych,
b)
zmiany miejsca stałej dyslokacji podległej jednostki organizacyjnej, podając jej nowy adres,
c)
likwidacji podległej jednostki organizacyjnej;
3)
niezwłocznie powiadamiają Dom Wojska Polskiego o nieotrzymaniu przez podległe jednostki organizacyjne poszczególnych tytułów prasowych oraz dzienników urzędowych;
4)
przesyłają do Domu Wojska Polskiego zapotrzebowania na dodatkowe przydziały prasy w przypadku ćwiczeń poligonowych lub innych przedsięwzięć związanych z powołaniem żołnierzy rezerwy, trwających dłużej niż cztery dni, najpóźniej na dziesięć dni przed terminem ich realizacji, podając adres dostarczenia przesyłki.
7.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w pkt 5 ppkt 1, przesyłają do właściwego oddziału (wydziału) dowództwa rodzaju sił zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i Inspektoratu Wojskowych Służb Informacyjnych:
1)
zapotrzebowania na prasę oraz dzienniki urzędowe - zgodnie z normami należności;
2)
informacje, o których mowa w pkt 6 ppkt 2 i 3;
3)
zapotrzebowania, o których mowa w pkt 6 ppkt 4.
8.
Dyrektor Sekretariatu Ministra Obrony Narodowej oraz szefowie sekretariatów osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, dla osób wymienionych w załączniku nr 2 w lp. 1 poz. 1-5, jak również osoby funkcyjne wymienione w lp. 2, 3, 6 i 8 przesyłają zapotrzebowania na prasę zgodnie z normami należności oraz informacje o zmianie adresu dostarczenia przesyłki i o nieotrzymaniu poszczególnych tytułów prasowych bezpośrednio do Domu Wojska Polskiego.
9.
Dyrektorzy (szefowie, dowódcy) komórek i jednostek organizacyjnych, o których mowa w pkt 5 ppkt 2:
1)
przesyłają do Domu Wojska Polskiego zapotrzebowania na prasę krajową oraz dzienniki urzędowe - zgodnie z normami należności;
2)
informują Dom Wojska Polskiego o:
a)
zmianie miejsca dyslokacji komórki lub jednostki organizacyjnej, podając jej nowy adres,
b)
likwidacji komórki lub jednostki organizacyjnej,
c)
nieotrzymaniu poszczególnych tytułów prasowych lub dzienników urzędowych;
3)
upoważniają podległego żołnierza lub pracownika do odbioru i rozdzielania dostarczanej prasy oraz dzienników urzędowych stosownie do potrzeb i realizowanych zadań służbowych, a także archiwizowania wykorzystanych numerów.
10.
Dom Wojska Polskiego, stosownie do norm należności i zmian strukturalno-organizacyjnych:
1)
sprawdza rozdzielniki na prasę oraz dzienniki urzędowe, nadesłane z dowództw rodzajów sił zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i Inspektoratu Wojskowych Służb Informacyjnych;
2)
opracowuje - na podstawie przysłanych zapotrzebowań - rozdzielniki na prasę oraz dzienniki urzędowe dla osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej i osób funkcyjnych, wymienionych w załączniku nr 2 w lp. 1-3, 6 i 8, komórek i jednostek organizacyjnych, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych, o których mowa w ppkt 1, oraz polskich przedstawicielstw wojskowych i kontyngentów wojskowych.
11.
Zapotrzebowania i rozdzielniki na prasę krajową oraz dzienniki urzędowe na następny rok kalendarzowy należy przesyłać do Domu Wojska Polskiego w terminie do dnia 31 maja.
12.
Zapotrzebowanie na przydział prasy zagranicznej na następny rok kalendarzowy, wraz z uzasadnieniem, należy przesyłać do dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności w terminie do dnia 31 maja. Przydział jest możliwy tylko i wyłącznie dla odbiorców, którzy realizują ważne zadania w ramach współpracy międzynarodowej lub działalności szkoleniowej i wychowawczej.
13.
Zapotrzebowania na przydział tytułów prasy wojskowej: "Myśl Wojskowa" i "Przegląd Historyczno-Wojskowy", zgodnie z normami należności, oraz tytułów prasy wyznaniowej: "Nasza Służba", "Polski Żołnierz Prawosławny" i "Zwiastun", należy przesyłać bezpośrednio do właściwych redakcji.
14.
Jednostki organizacyjne stacjonujące poza Garnizonem Warszawa mogą z własnych środków i we własnym zakresie prenumerować dzienniki o zasięgu ogólnopolskim i prasę lokalną zgodnie z normami należności określonymi w załącznikach nr 1 i nr 2, pod warunkiem że:
1)
właściwe oddziały (wydziały) dowództw rodzajów sił zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Inspektoratu Wojskowych Służb Informacyjnych oraz pozostałych jednostek organizacyjnych opracują rozdzielnik na zakup tej prasy na następny rok kalendarzowy;
2)
rozdzielnik, o którym mowa w ppkt 1, prześlą do Domu Wojska Polskiego w celu uzgodnienia, w terminie do dnia 30 września.
15.
Zabrania się zakupu prasy krajowej i zagranicznej oraz dzienników urzędowych poza systemem zaopatrywania określonym w niniejszej decyzji; przepis nie ma zastosowania do zakupów, o których mowa w pkt 14, oraz zakupów dokonywanych przez Wojskowe Służby Informacyjne w związku z realizacją ich zadań ustawowych.
16.
Komórki i jednostki organizacyjne wymienione w pkt 5 ppkt 2 oraz właściwe oddziały (wydziały) dowództw rodzajów sił zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i Inspektoratu Wojskowych Służb Informacyjnych, za podległe jednostki organizacyjne, przesyłają do Domu Wojska Polskiego, w terminie do 20 dnia miesiąca rozpoczynającego następny kwartał, potwierdzenie odbioru prasy otrzymanej w poprzednim kwartale; przepis nie dotyczy osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, osób funkcyjnych oraz komórki organizacyjnej, wymienionych w załączniku nr 2 w lp. 1-4 i 6.
17.
Traci moc decyzja Nr 32/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 marca 1999 roku w sprawie zaopatrywania jednostek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej i przez niego nadzorowanych niebędących na własnym rozrachunku w prasę i inne wydawnictwa wykorzystywane w działalności służbowej (Dz. Rozk. MON z 1999 r., poz 14).

Decyzja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r. z wyjątkiem pkt 6, 8, 9, 11, 12 i 14, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

NORMY NALEŻNOŚCI

dla jednostek organizacyjnych podległych dowódcom rodzajów sił zbrojnych. Dowódcy Garnizonu Warszawa, Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej i Szefowi Wojskowych Służb Informacyjnych
TYTUŁ

CZASOPISMA

STRUKTURA

Polska ZbrojnaMyśl WojskowaPrzegląd Historyczno-WojskowyRzeczpospolitaPrasa lokalnaDzienniki o zasięgu ogólnopolskimPoradnik Bibliotekarza/BibliotekarzCzasopisma specjalistyczne wykorzystywane w pracy kulturalno-oświatowej i psychoprofilaktyceDziennik UstawMonitor Polski
Świetlica żołnierska do 30 żołnierzy4
Świetlica żołnierska od 31 do 50 żołnierzy8
Świetlica żołnierska powyżej 50 żołnierzy10
Świetlica podchorążych14
Biblioteka klubu pułku, bazy (równorzędne)211
Biblioteka klubu związku taktycznego211111
Biblioteka klubu uczelni wojskowej, centrum i ośrodka szkolenia211111
Biblioteka klubu garnizonowego, okręgowego (równorzędne)211111
Biblioteka dowództwa RSZ (równorzędne)2111111
Sekcja personalno-wychowawcza (oficer personalno-wychowawczy) pułku, bazy, samodzielnego batalionu (równorzędne)2112
Wydział (sekcja) personalno-wychowawcza związku taktycznego3212
Wydział społeczno-wychowawczy Dowództwa Garnizonu Warszawa3212
Oddział (wydział) społeczno-wychowawczy RSZ, OW (równorzędnym)4223
Wydział społeczno-wychowawczy uczelni wojskowej, centrum i ośrodka szkolenia3212
Wykładowca kształcenia obywatelskiego1
Oddział Żandarmerii Wojskowej2112
Wojskowa komenda uzupełnień311
Wojewódzki sztab wojskowy3111
Dziekanat, probostwo garnizonowe1
Rzecznik prasowy RSZ, OW111
Oficerowie prasowi ZO i ZT1
Redakcja gazety RSZ1
Dziekan korpusu oficerów RSZ (równorzędne)1
Oddział prawny (radca prawny) RSZ (równorzędne)111
Dysponent środków budżetowych II i III stopnia1111

ZAŁĄCZNIK Nr 2

NORMY NALEŻNOŚCI

dla osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, osób funkcyjnych oraz komórek i jednostek organizacyjnych
Lp.Nazwa stanowiska / komórki lub jednostki organizacyjnejLiczba tytułów
11. Minister Obrony Narodowej

2. Sekretarz Stanu - I Zastępca MON

3. Podsekretarz Stanu

4. Szef Sztabu Generalnego WP

5. Dyrektor Generalny MON

6. Centrum Informacyjne MON

zgodnie z zapotrzebowaniami
21. Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP

2. Dowódca WL, WLOP, MW, Garnizonu Warszawa

3. Szef Inspektoratu Wojskowych Służb Informacyjnych

4. Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej

do 6 tytułów
31. Dyrektor Sekretariatu Ministra Obrony Narodowej

2. Dowódca OW, korpusu, dywizji

do 3 tytułów
4 Gabinet Polityczny Ministra Obrony Narodowejdo 3 tytułów
51. Sekretariat Ministra Obrony Narodowej

2. Departament

3. Generalny Zarząd Sztabu Generalnego

4. Zarząd Wojskowej Służby Zdrowia

5. Biuro Ochrony Informacji Niejawnych

6. Inspektorat Wojskowych Służb Informacyjnych

7. Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

8. Biblioteka Sekretariatu Ministra Obrony Narodowej

do 5 tytułów, z wyjątkiem Generalnego Zarządu Zasobów Osobowych - P1 - do 8 tytułów
61. Biskup Polowy WP

2. Prawosławny Ordynariusz Wojskowy

3. Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa

Wojskowego

do 3 tytułów
7 Departament Wychowania i Promocji Obronnoścido 10 tytułów
8 Rzecznik Prasowy Sztabu Generalnegodo 10 tytułów
91. Centralna Biblioteka Wojskowa

2. Biblioteka Sztabu Generalnego WP

do 15 tytułów
10 Jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony

Narodowej lub przez niego nadzorowane, niebędące na

własnym rozrachunku, z wyjątkiem jednostek

organizacyjnych podległych dowódcom RSZ, Dowódcy

Garnizonu Warszawa, Komendantowi Głównemu Żandarmerii

Wojskowej oraz Szefowi Wojskowych Służb

Informacyjnych

do 3 tytułów

1) Jeden tytuł oznacza jeden egzemplarz danego tytułu prasowego. Wyjątek stanowi tygodnik "Polska Zbrojna" - ilość egzemplarzy określona poniżej w pkt 2 dla poszczególnych osób, komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych oznacza 1 tytuł i wlicza się do liczby tytułów w normie należności;

2) Osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, osoby funkcyjne oraz jednostki organizacyjne wymienione w lp. 2-4, 6 i 8 mogą zapotrzebować tygodnik "Polska Zbrojna" - po 1 egz.; Departament Wychowania i Promocji Obronności - 3 egz.; komórki i jednostki organizacyjne wymienione w lp. 5 i 9 - po 3 egz., z wyjątkiem Generalnych Zarządów Sztabu Generalnego WP - po 5 egz.; jednostki organizacyjne wymienione w lp. 10 - po 2 egz;

3) Komórki i jednostki organizacyjne wymienione w lp. 4-5 i 7-10 mogą zamawiać dzienniki urzędowe, tj. Dziennik Ustaw i Monitor Polski po 1 egz., z wyjątkiem Dziennika Urzędowego Ministra Obrony Narodowej, który zgodnie z pkt 3 decyzji jest rozprowadzany w odrębnym trybie. Dzienników urzędowych nie wlicza się do liczby tytułów określonych w normie należności;

4) Osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, osoby funkcyjne oraz komórki i jednostki organizacyjne wymienione w lp. 2-8 i 10 mogą zapotrzebować dwumiesięcznik "Myśl Wojskowa" po 1 egz., a wymienione w lp. 9 - według potrzeb, wynikających z gromadzenia i udostępniania zbiorów. Tego tytułu nie wlicza się do norm należności.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

NORMY NALEŻNOŚCI

dla polskich przedstawicielstw wojskowych i kontyngentów wojskowych
Lp.Tytuł prasowy/rodzaj czasopismaIlość tytułówLiczba egzemplarzy
1Polska Zbrojna- 1 egz. dla 14 żołnierzy
2Myśl Wojskowa-1 egz. dla 10 oficerów
3Tygodniki6 1 egz. dla 40 żołnierzy
4Miesięczniki4 1 egz. dla 20 żołnierzy
5Dwumiesięczniki2 1 egz. dla 20 żołnierzy
6Kwartalniki2 1 egz. dla 20 żołnierzy