Zamiar i przyczyny połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MKiDN.2017.68

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 września 2017 r.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 28 września 2017 r.
o zamiarze i przyczynach połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 862) podaje się do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.
1.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamierza dokonać połączenia państwowych instytucji kultury pod nazwą: "Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie", utworzonej na podstawie zarządzenia Nr 12 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 17 marca 1995 r. w sprawie podziału Muzeum Narodowego w Warszawie i zmiany jego statutu (Dz. Urz. MKiS Nr 3, poz. 4) oraz państwowej instytucji kultury pod nazwą: "Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie", utworzonej na podstawie zarządzenia Nr 27 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 30 czerwca 1983 r. w sprawie utworzenia Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa w Warszawie i nadania mu statutu.
2.
W wyniku połączenia zostanie utworzona nowa państwowa instytucja kultury - Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
3.
Przyczyną połączenia jest konieczność racjonalizacji wydatkowania środków finansowych z budżetu pozostającego w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczanych na utrzymanie i rozwijanie działalności statutowej państwowych instytucji kultury: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, które działając na obszarze tej samej, historycznej rezydencji królewskiej - Łazienki Królewskie w Warszawie - odrębnie zarządzają zabytkowymi obiektami, co nie jest uzasadnione wobec faktu, że obiekty te są integralnymi elementami jednolicie historycznie ukształtowanej i zagospodarowanej przestrzeni założenia pałacowo-parkowego. Połączenie sprzyjać będzie efektywnemu wydatkowaniu środków, które w wyniku oszczędności powstałych po scaleniu struktur zarządzania obecnie odrębnych instytucji kultury, przeznaczone będą na cele opieki nad historyczną rezydencją - pomnikiem historii. Po połączeniu działania powstałej w wyniku połączenia instytucji kultury będą jednolicie planowane i realizowane, co sprzyjać będzie polepszeniu warunków ochrony i uwypuklaniu walorów krajobrazowych i przyrodniczych łazienkowskiej rezydencji królewskiej. Połączenie muzeów zapewni warunki realizowania w powstałej w wyniku połączenia instytucji kultury zadania trwałej ochrony dóbr naturalnego i kulturowego dziedzictwa ludzkości, w tym przez zachowanie i odtwarzanie historycznej kompozycji przestrzennej Łazienek Królewskich w ich granicach i otoczeniu, zadania upowszechniania wiedzy o dziejach rezydencji wraz z jej historyczną kolekcją oraz ukazywania historii i kultury polskiej, w tym w zakresie związanym z łowiectwem, ochroną przyrody, jeździectwem i hodowlą koni na ziemiach polskich.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).