Zaliczanie na dochody budżetowe i ujmowanie w ewidencji księgowej wpływów z podatków stabilizacyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1988.10.23

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1988 r.

OKÓLNIK Nr 6/BP
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 29 sierpnia 1988 r.
w sprawie zaliczania na dochody budżetowe i ujmowania w ewidencji księgowej wpływów z podatków stabilizacyjnych.

W celu prawidłowego zaliczania i przekazywania oraz ujmowania w ewidencji księgowej wpływów z podatków stabilizacyjnych wynikających z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1988 r. w sprawie podatków stabilizacyjnych (Dz. U. Nr 18, poz. 123) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1988 r. w sprawie podatku stabilizacyjnego (Dz. U. Nr 27, poz. 191) wyjaśnia się, co następuje:
1. Wpływy z podatków stabilizacyjnych przekazywane przez jednostki gospodarcze na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1988 r. w sprawie podatków stabilizacyjnych (Dz. U. Nr 18, poz. 12) do budżetu centralnego z przeznaczeniem na: Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle, Fundusz Rozwoju Rynku, Fundusz Gospodarki Gruntami i Gospodarki Mieszkaniowej należy zaliczać na rachunek dochodów budżetu centralnego właściwego urzędu skarbowego w części 08 "Ministerstwo Finansów", w dziale 97 "Różne rozliczenia", rozdziale 9773 "Wpływy do rozliczenia" odpowiednio do paragrafu:

26 Wpływy z tytułu podatku stabilizacyjnego z przeznaczeniem na Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle.

27 Wpływy z tytułu podatku stabilizacyjnego z przeznaczeniem na Fundusz Rozwoju Rynku.

28 Wpływy z tytułu podatki stabilizacyjnego z przeznaczaniem na Fundusz Gospodarki Gruntami i Gospodarki Mieszkaniowej.

2. Urzędy skarbowe do dnia 15 grudnia 1988 r. przekażą zgromadzone wpływy, o których mowa w ust. 1, z rachunku dochodów budżetu centralnego na odpowiednie fundusze:

1) wpływy z tytułu podatku stabilizacyjnego z przeznaczeniem na Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle należy przekazać na rachunek środków złotowych Funduszu Zmian Strukturalnych w Przemyśle w VIII Oddziale NBP w Warszawie numer rachunku 1081-4242,

2) wpływy z tytułu podatku stabilizacyjnego z przeznaczeniem na Fundusz Rozwoju Rynku należy przekazać na rachunek Funduszu Rozwoju Rynku w V Oddziale w Warszawie numer rachunku 1052-491-189-45,

3) wpływy z tytułu podatku stabilizacyjnego z przeznaczeniem na Fundusz Gospodarki Gruntami i Gospodarki Mieszkaniowej należy przekazać na właściwy terenowy Fundusz Gospodarki Gruntami i Gospodarki Mieszkaniowej w zależności od położenia gruntów będących podstawą naliczenia podatku.

3. Wpływy z tytułu podatku stabilizacyjnego uiszczanego przez jednostki gospodarcze na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1988 r. w sprawie podatku stabilizacyjnego (Dz. U. Nr 27, poz. 191) należy zaliczać na rachunek dochodów budżetu centralnego właściwego urzędu skarbowego w części 08 "Ministerstwo Finansów" w § 18 "Podatek stabilizacyjny", odpowiednio do:

1) działu 90 "Dochody od jednostek gospodarki uspołecznionej", rozdziału 9091 "Wpływy z podatku stabilizacyjnego" - wpływy od jednostek gospodarki uspołecznionej,

2) działu 99 "Dochody z gospodarki nie uspołecznionej i od ludności", rozdziału 9912 "Podatki i opłaty od indywidualnej działalności usługowo-produkcyjnej" - wpływy od posiadających osobowość prawną spółek nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

4. Podatki stabilizacyjne ujmuje się w rachunkowości podatkowej według ogólnych zasad określonych w instrukcji nr 16/KS Ministra Finansów z dnia 25 października 1985 r. w sprawie prowadzenia rachunkowości podatków i niepodatkowych należności budżetowych przez urzędy skarbowe, z uwzględnieniem następujących dodatkowych wyjaśnień:

1) podstawą dokonanych przypisów i odpisów należności na właściwych kontach podatników - podzielonych według kierunków przeznaczenia określonych w ust. 1 są złożone przez podatników deklaracje,

2) wpłat dokonane przed złożeniem deklaracji - księguje się na podstawie dowodu wpłaty jako sumy do wyjaśnienia nie dokonując przypisu. Podobnie postępuje się gdy podatnik nie wyszczególnia tytułu regulowanego zobowiązania.

5. Ewidencję analityczną wpływów prowadzi się według tytułów należności - w sposób umożliwiający uzyskanie danych do sprawozdawczości, analiz, kontroli realizacji wpływów i przekazywania zbiorczych kwot odpowiednim wierzycielom (funduszom) - stosując dla każdego rodzaju należności osobne dzienniki, uproszczone konta analityczne lub inne rozwiązanie określone przez kierownika referatu po zasięgnięciu opinii izby skarbowej.

6. Przekazanie wpływów wierzycielom księguje się w sposób określony w § 109 instrukcji, o której mowa w ust. 4.