Zakres oraz szczegółowe zasady szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2002.4.39

Akt utracił moc
Wersja od: 21 września 2004 r.

ZARZĄDZENIE Nr 30
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 1 lipca 2002 r.
w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej

Na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 6a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 124, poz. 583 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 oraz z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189) zarządza się, co następuje:

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"ośrodek szkolenia" - Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej, Centrum Szkolenia Straży Granicznej i Ośrodek Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej,
2)
"dyrektor Biura Kadr i Szkolenia" - dyrektora Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej,
3)
"kierownik jednostki organizacyjnej" - kierownika jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, komendanta oddziału Straży Granicznej, komendanta ośrodka szkolenia, komendanta Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej Warszawa-Okęcie,
4)
"funkcjonariusz" - funkcjonariusza Straży Granicznej w służbie stałej, przygotowawczej i kandydackiej,
5) 1
"komórka organizacyjna właściwa w sprawach osobowych" - Biuro Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej, wydziały kadr i szkolenia oddziałów Straży Granicznej, wydziały kadr w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej i w Centrum Szkolenia Straży Granicznej oraz funkcjonariusza odpowiedzialnego za prowadzenie spraw osobowych w Ośrodku Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej,
6)
"przełożony właściwy w sprawach osobowych" - Komendant Główny Straży Granicznej, komendanci oddziałów Straży Granicznej oraz komendanci ośrodków szkolenia Straży Granicznej,
7)
"ustawa" - ustawę z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.
§  2. 2
Celem szkolenia jest wykształcenie funkcjonariuszy wszechstronnie przygotowanych do wykonywania zadań ustawowych Straży Granicznej.
§  3.
1.
Szkolenia realizowane są w ośrodkach szkolenia oraz w zależności od potrzeb w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej.
2.
Poza Strażą Graniczną szkolenie może być realizowane w szkołach i ośrodkach szkolenia urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych i służb przez niego nadzorowanych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz innych resortów, a także w wyspecjalizowanych ośrodkach zagranicznych.
§  4.
1.
Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia organizuje i nadzoruje szkolenia w Straży Granicznej.
2.
Kierownicy jednostek organizacyjnych realizujący szkolenia, organizują i nadzorują je na bieżąco oraz odpowiadają za jego przebieg, w zakresie swojej właściwości.
§  5.
1.
Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia współpracuje z kierownikami jednostek organizacyjnych w zakresie organizacji szkolenia.
2.
Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia współpracuje ze szkołami i ośrodkami szkolenia urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych i służb przez niego nadzorowanych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz innych resortów w zakresie szkolenia funkcjonariuszy w tych jednostkach.
3.
Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia organizuje i koordynuje szkolenia realizowane z partnerami zagranicznymi.
§  6.
1. 3
Na podstawie corocznej analizy potrzeb szkoleniowych dokonywanej przez kierowników jednostek organizacyjnych, dyrektor Biura Kadr i Szkolenia określa limit miejsc na szkolenia, o których mowa w § 14 ust. 1, § 16 ust. 1 i § 23 ust. 5, a także określa czas trwania tych szkoleń i dokonuje innych ustaleń istotnych dla ich przebiegu.
2.
Terminy szkoleń oraz limity miejsc określane są przez Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia po uzgodnieniach z komendantami ośrodków szkolenia.

Rozdział  2

Formy szkolenia

§  7.
1.
Szkolenie realizowane jest poprzez:
1)
szkolenie podstawowe.
2)
szkolenie w zakresie szkoły podoficerskiej,
3)
szkolenie w zakresie szkoły chorążych,
4)
przeszkolenie specjalistyczne wymagane do mianowania na pierwszy stopień oficerski,
5)
kursy doskonalące,
6)
szkolenia specjalistyczne,
7)
doskonalenie zawodowe,
8)
studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, realizowane przy współudziale ośrodków szkolenia, kształcenie w innych szkołach i ośrodkach szkolenia urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych i służb przez niego nadzorowanych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz innych resortów, a także w wyspecjalizowanych ośrodkach zagranicznych,
9)
szkolenie doskonalące.
2.
Funkcjonariusze w służbie przygotowawczej kierowani są na szkolenie podstawowe, szkolenie w zakresie szkoły podoficerskiej i szkoły chorążych oraz uczestniczą w szkoleniach specjalistycznych, doskonaleniu zawodowym i kursach doskonalących.
3.
Funkcjonariusze w służbie stałej mogą ubiegać się o przyjęcie na szkolenie w zakresie szkoły chorążych i przeszkolenie specjalistyczne wymagane do mianowania na pierwszy stopień oficerski oraz uczestniczą w szkoleniach specjalistycznych, doskonaleniu zawodowym i kursach doskonalących.
4.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby funkcjonariusze w służbie stałej mogą podjąć naukę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, w innych szkołach i ośrodkach szkolenia urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych i służb przez niego nadzorowanych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz innych resortów, a także w wyspecjalizowanych ośrodkach zagranicznych.
5.
Funkcjonariusze w służbie kandydackiej podlegają szkoleniu podstawowemu i specjalistycznemu (według odrębnych programów szkolenia) oraz szkoleniu doskonalącemu.
6.
Szkolenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, prowadzone są w ośrodkach szkolenia.
6a. 4
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może wydać decyzję o okresowym prowadzeniu szkoleń, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, w oddziale Straży Granicznej. W decyzji określa się:
1)
oddział Straży Granicznej, w którym szkolenie ma być prowadzone;
2)
termin rozpoczęcia szkolenia;
3)
jednostki organizacyjne Straży Granicznej, z których funkcjonariusze kierowani są na szkolenia oraz liczbę kierowanych funkcjonariuszy;
4)
ośrodek szkolenia udzielający pomocy szkoleniowej w realizacji programu szkolenia;
5)
zasady powoływania komisji egzaminacyjnych i przeprowadzania egzaminów kończących szkolenia.
6b. 5
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, może być prowadzone w innej niż ośrodek szkolenia jednostce organizacyjnej Straży Granicznej oraz poza Strażą Graniczną.
7.
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, może być prowadzone przez ośrodki szkolenia i inne jednostki organizacyjne Straży Granicznej oraz poza Strażą Graniczną. Doskonalenie zawodowe oraz szkolenie doskonalące, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 9, realizowane jest przez jednostki organizacyjne Straży Granicznej.
8. 6
Szkolenia, o których mowa w ust. 5, prowadzone są w oddziałach Straży Granicznej lub w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej.
9.
Integralną częścią szkolenia w zakresie szkoły podoficerskiej, szkoły chorążych i przeszkolenia specjalistycznego wymaganego do mianowania na pierwszy stopień oficerski, mogą być praktyki zawodowe organizowane według przyjętego na dany okres szkoleniowy harmonogramu, opracowanego przez komendanta właściwego ośrodka szkolenia.
§  8.
1.
Funkcjonariuszy szkoli się w specjalnościach:
1)
ochrona granicy państwowej,
2)
kynologia służbowa.
2.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami służbowymi i organizacyjnymi Straży Granicznej prowadzi się szkolenie także w innych specjalnościach niż wymienione w ust. 1.
§  9.
Szkolenie funkcjonariuszy i pracowników może odbywać się:
1)
stacjonarnie,
2)
zaocznie,
3)
w trybie przemiennym.

Rozdział  3

Zasady szkolenia funkcjonariuszy przewidzianych do objęcia stanowisk, na których wymagane jest posiadanie kwalifikacji zawodowych w zakresie szkoły podoficerskiej 7

§  10. 8
1.
Po przyjęciu do służby w Straży Granicznej funkcjonariusze posiadający średnie wykształcenie są mianowani na najniższe stanowiska przewidziane dla funkcjonariuszy w służbie przygotowawczej, a następnie kierowani do ośrodka szkolenia celem odbycia szkolenia podstawowego i szkolenia w zakresie szkoły podoficerskiej.
2.
W przypadku, o którym mowa w § 7 ust. 6a, funkcjonariusze kierowani są do pododdziału szkolnego oddziału Straży Granicznej, w którym prowadzone jest szkolenie podstawowe i szkolenie w zakresie szkoły podoficerskiej.
§  11.
1.
Szkolenie podstawowe trwa pięć miesięcy i odbywa się w systemie stacjonarnym.
2.
Funkcjonariusze posiadający zawodowe wykształcenie wojskowe, policyjne, pożarnicze lub o podobnym charakterze podlegają szkoleniu podstawowemu według odrębnego programu szkolenia.
3.
Szkolenie podstawowe kończy się egzaminem.
3a. 9
Negatywny wynik z egzaminu, o którym mowa w ust. 3, oznacza nie spełnienie przez słuchacza wymogów do uzyskania kwalifikacji zawodowych podstawowych w rozumieniu przepisów w sprawie warunków w zakresie kwalifikacji zawodowych jakim powinien odpowiadać funkcjonariusz na określonym stanowisku służbowym.
4. 10
Wynik egzaminu, o którym mowa w ust. 3, wykorzystuje się do dokonania oceny przydatności słuchacza do służby w okresowej opinii służbowej sporządzanej w trybie i na zasadach określonych w przepisach w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariuszy Straży Granicznej.
§  12.
1.
Bezpośrednio po ukończeniu szkolenia podstawowego rozpoczyna się stacjonarne, trzymiesięczne szkolenie w zakresie szkoły podoficerskiej.
2. 11
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1, kończy się egzaminem w terminie podstawowym i poprawkowym.
2a. 12
Funkcjonariusze, którzy z chwilą przyjęcia do służby w Straży Granicznej posiadali wykształcenie średnie, ale przed ukończeniem szkolenia podstawowego uzyskali wykształcenie wyższe, bezpośrednio po ukończeniu szkolenia podstawowego kierowani są na szkolenie z zakresu szkoły chorążych.
3. 13
Negatywny wynik z egzaminu, o którym mowa w ust. 2, oznacza nie spełnienie przez słuchacza wymogów do uzyskania kwalifikacji zawodowych specjalistycznych z zakresu szkolenia podoficerskiego w rozumieniu przepisów w sprawie warunków w zakresie kwalifikacji zawodowych jakim powinien odpowiadać funkcjonariusz na określonym stanowisku służbowym. Przepis § 11 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  12a. 14
Zasady organizacji i przebieg szkolenia w oddziale Straży Granicznej, w zakresie nie uregulowanym w decyzji, o której mowa w § 7 ust. 6a, oraz prawa i obowiązki słuchaczy określa regulamin nauki, wprowadzony przez komendanta oddziału Straży Granicznej, w którym prowadzone jest szkolenie podstawowe i szkolenie w zakresie szkoły podoficerskiej.

Rozdział  4

Zasady szkolenia funkcjonariuszy przewidzianych do objęcia stanowisk, na których wymagane jest posiadanie kwalifikacji zawodowych w zakresie szkoły chorążych 15

§  13.
1.
Po przyjęciu do służby w Straży Granicznej funkcjonariusze w służbie przygotowawczej posiadający wykształcenie wyższe są mianowani na najniższe stanowiska przewidziane dla funkcjonariuszy w służbie przygotowawczej, a następnie kierowani do ośrodka szkolenia celem odbycia szkolenia podstawowego i szkolenia w zakresie szkoły chorążych.
2.
Funkcjonariusze posiadający zawodowe wykształcenie wojskowe, policyjne, pożarnicze lub o podobnym charakterze podlegają szkoleniu podstawowemu według odrębnego programu szkolenia.
3.
Szkolenie podstawowe trwa pięć miesięcy i odbywa się w systemie stacjonarnym.
4. 16
Szkolenie podstawowe kończy się egzaminem. Postanowienia § 11 ust. 3a i 4 stosuje się odpowiednio.
5. 17
(uchylony).
6.
Bezpośrednio po ukończeniu szkolenia podstawowego rozpoczyna się stacjonarne, trzymiesięczne szkolenie w zakresie szkoły chorążych.
7.
Szkolenie kończy się egzaminem w terminie podstawowym i poprawkowym. Postanowienia § 11 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
8.
Ukończenie szkolenia stanowi spełnienie wymogu w zakresie kwalifikacji wymaganych do objęcia stanowisk w granicznych jednostkach organizacyjnych lub innych przewidzianych dla chorążych Straży Granicznej.
§  14.
1. 18
Funkcjonariusze w służbie stałej posiadający wykształcenie średnie albo wyższe zajmujący stanowiska etatowe chorążych lub przewidziani do mianowania na takie stanowiska, którzy odbyli szkolenie podstawowe, mogą ubiegać się o przyjęcie na szkolenie w zakresie szkoły chorążych.
2.
Rekrutacja na szkolenie, o którym mowa w ust. 1, może odbywać się dwa razy w roku kalendarzowym.
3. 19
Przyjęcie na szkolenie w zakresie szkoły chorążych jest uzależnione od:
1)
pozytywnego zakończenia postępowania kwalifikacyjnego,
2)
limitu miejsc przyznanego dla jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której kandydat pełni służbę.
§  15.
1. 20
Szkolenie, o którym mowa w § 14 ust. 1, odbywa się w systemie stacjonarnym i trwa:
a)
sześć miesięcy - jeżeli prowadzone jest w Ośrodku Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej,
b)
trzy i pół miesiąca - jeżeli prowadzone jest w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej lub w Centrum Szkolenia Straży Granicznej.
2.
Szkolenie kończy się egzaminem w terminie podstawowym i poprawkowym.
3.
Negatywny wynik z egzaminu w terminie podstawowym i poprawkowym skutkuje nie zaliczeniem szkolenia.
4.
Na zakończenie szkolenia jest sporządzana opinia służbowa o każdym słuchaczu na zasadach określonych przepisami o opiniowaniu służbowym funkcjonariuszy.

Rozdział  5

Zasady szkolenia funkcjonariuszy przewidzianych do objęcia stanowisk w korpusie oficerów

§  16.
1.
Funkcjonariusze w służbie stałej posiadający wykształcenie wyższe, pozytywną opinię służbową oraz zajmujący stanowiska etatowe oficerskie lub przewidziani do mianowania na takie stanowiska mogą ubiegać się o przyjęcie na przeszkolenie specjalistyczne wymagane do mianowania na pierwszy stopień oficerski.
2. 21
Przyjęcie na przeszkolenie, o którym mowa w ust. 1, jest uzależnione od ukończenia szkolenia podstawowego, szkolenia w zakresie szkoły chorążych oraz od spełnienia warunków określonych w § 14 ust. 3.
§  16a. 22
Do funkcjonariuszy przyjętych do służby i posiadających stopień oficerski wojskowy, policyjny, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej przepis § 13 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  17.
Rodzaje, zakres oraz sposób prowadzenia przeszkolenia specjalistycznego wymaganego do mianowania na pierwszy stopień oficerski w Straży Granicznej określają odrębne przepisy.

Rozdział  6

Szkolenia specjalistyczne, kursy doskonalące i doskonalenie zawodowe

§  18.
1.
Szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące przeznaczone są dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników, mają na celu stałe podnoszenie przez nich kwalifikacji oraz umiejętności zawodowych.
2.
Szkolenia specjalistyczne przygotowują funkcjonariuszy i pracowników do wykonywania szczególnych zadań na zajmowanych przez nich stanowiskach lub stanowiskach, do których objęcia są przewidziani.
§  19.
Szkolenia specjalistyczne obejmują, w szczególności:
1)
szkolenie z zakresu służby granicznej,
2)
szkolenie z zakresu kontroli ruchu granicznego,
3)
szkolenie operacyjno-śledcze,
4)
szkolenie z zakresu techniki kryminalistycznej,
5)
kształcenie umiejętności kierowniczych dla kadry zarządzającej,
6)
szkolenie logistyczne (technika i zaopatrzenie, kontrola pojazdów, łączność i informatyka),
7)
szkolenie językowe,
8)
szkolenie z zakresu kynologii służbowej,
9)
szkolenie z zakresu kontroli radiometrycznej,
10)
szkolenie z zakresu kontroli bezpieczeństwa,
11)
szkolenie z zakresu specjalności morskich.
§  20.
1.
Ośrodki szkolenia przedstawiają jednostkom organizacyjnym Straży Granicznej rodzaje planowanych kursów doskonalących na każdy okres szkoleniowy.
1a. 23
W przypadku planowania prowadzenia kursu doskonalącego w innej niż ośrodek szkolenia jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w którym przewiduje się uczestnictwo także funkcjonariuszy spoza tej jednostki organizacyjnej. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Zakres kursów doskonalących w szczególności obejmuje:
1)
cykliczne seminaria dla kadry kierowniczej w zakresie zarządzania personelem,
2)
zmiany przepisów prawnych,
3)
nowe formy i metody pełnienia służby,
4)
obsługę i eksploatację sprzętu,
5)
obsługę komputerów.
§  21.
Doskonalenie zawodowe obejmuje wszystkich funkcjonariuszy i pracowników, realizowane jest na bieżąco w ramach obowiązującego funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej czasu służby (pracy) i ma na celu stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Rozdział  7

Kierowanie funkcjonariuszy i pracowników na szkolenie

§  22.
Funkcjonariusze i pracownicy są kierowani na szkolenie przy uwzględnieniu potrzeb służbowych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których pełnią służbę (wykonują zatrudnienie).
§  23.
1.
Kandydaci na szkolenia w zakresie szkoły chorążych i na przeszkolenie specjalistyczne wymagane do mianowania na pierwszy stopień oficerski będący w służbie stałej, składają prośbę do komendanta właściwego ośrodka szkolenia o umożliwienie odbycia określonego rodzaju szkolenia.
2. 24
Prośbę, o której mowa w ust. 1, wraz z ostatnią opinią służbową oraz dokumentami, których rodzaj określa dyrektor Biura Kadr i Szkolenia, funkcjonariusze składają poprzez odpowiednią komórkę organizacyjną właściwą w sprawach osobowych.
3. 25
(uchylony).
4. 26
Na szkolenia: podstawowe, w zakresie szkoły podoficerskiej, w zakresie szkoły chorążych, specjalistyczne oraz przeszkolenie specjalistyczne wymagane do mianowania na pierwszy stopień oficerski i kursy doskonalące kierują przełożeni właściwi w sprawach osobowych.
5.
Na szkolenie w zakresie szkoły podoficerskiej może być skierowany funkcjonariusz w służbie przygotowawczej lub stałej, który odbył szkolenie podstawowe przed wejściem w życie zarządzenia.
§  23a. 27
1.
Postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów na szkolenie w zakresie szkoły chorążych oraz w zakresie przeszkolenia specjalistycznego wymaganego do mianowania na pierwszy stopień oficerski przeprowadza komisja powoływana przez komendanta ośrodka szkolenia, w którym prowadzone jest szkolenie lub przeszkolenie, zwana dalej "komisją", składająca się z co najmniej pięciu członków, w tym psychologa.
2.
Regulamin prac komisji opracowują komendanci ośrodków szkolenia.
§  23b. 28
1.
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z dwóch etapów.
2.
Etap pierwszy postępowania kwalifikacyjnego polega na ustaleniu na podstawie informacji zawartych w prośbie i w dokumentach, o których mowa w § 23 ust. 2, czy kandydat spełnia warunki formalne wymagane do odbycia szkolenia, o skierowanie na które się ubiega.
3.
Komendant ośrodka szkolenia informuje kandydatów o wynikach pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego za pośrednictwem odpowiedniej komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych.
4.
Kandydat może wnieść do komendanta ośrodka szkolenia prowadzącego postępowanie kwalifikacyjne zastrzeżenie do wyniku pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego, w terminie 7 dni od daty zapoznania się z tym wynikiem. Zastrzeżenie wnosi się za pośrednictwem odpowiedniej komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych.
5.
Komendant ośrodka szkolenia rozpatruje zastrzeżenie kandydata w terminie 7 dni od daty otrzymania zastrzeżenia. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  23c. 29
1.
Etap drugi postępowania kwalifikacyjnego obejmuje:
1)
test kwalifikacyjny:
a)
dla kandydatów na szkolenie w zakresie szkoły chorążych - z wiedzy z zakresu szkoły podoficerskiej,
b)
dla kandydatów na przeszkolenie specjalistyczne wymagane do mianowania na pierwszy stopień oficerski Straży Granicznej - z wiedzy z zakresu szkoły chorążych,
2)
rozmowę kwalifikacyjną, której celem jest omówienie wyników testu kwalifikacyjnego oraz poznanie predyspozycji i motywacji do służby na stanowisku oficera albo chorążego.
2.
Z drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego kandydat może uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym 60 punktów z testu kwalifikacyjnego i 10 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej.
3.
Warunkiem pozytywnego ukończenia postępowania kwalifikacyjnego jest uzyskanie przez kandydata co najmniej 35 punktów w drugim etapie postępowania kwalifikacyjnego, w tym co najmniej 30 punktów z testu kwalifikacyjnego i co najmniej 5 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej.
§  23d. 30
1.
Test kwalifikacyjny składa się z zestawu 60 pytań i arkusza odpowiedzi. Kandydaci oznaczają otrzymany arkusz odpowiedzi wpisując wylosowany przez siebie kod kandydata. Losowanie kodu przez kandydata następuje bezpośrednio przed rozpoczęciem testu kwalifikacyjnego i jest przeprowadzane przez członka komisji wskazanego przez przewodniczącego komisji. Losowanie kodu kandydata odbywa się indywidualnie.
2.
Członek komisji prowadzący losowanie kodów wpisuje wylosowany przez kandydata kod do wykazu kandydatów i wylosowanych przez nich kodów, który bezpośrednio po losowaniu składa w zamkniętej kopercie u przewodniczącego komisji. Rozkodowanie testów kwalifikacyjnych następuje po sprawdzeniu arkuszy odpowiedzi. Rozkodowania dokonują członkowie komisji, którzy nie uczestniczyli w przeprowadzaniu testu kwalifikacji i sprawdzaniu arkuszy odpowiedzi.
3.
Test kwalifikacyjny trwa 70 minut. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat uzyskuje 1 punkt.
4.
Rozmowa kwalifikacyjna punktowana jest w skali od 0 do 10 punktów.
5.
Uzyskanie liczby punktów mniejszej niż 30 z testu kwalifikacyjnego lub mniejszej niż 5 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej, skutkuje przerwaniem drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego.
6.
O wynikach testu kwalifikacyjnego, komisja powiadamia kandydata przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej.
§  23e. 31
1.
Po zakończeniu drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego komisja sporządza listę wyników postępowania kwalifikacyjnego dla każdej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej. Listę przedstawia się komendantowi ośrodka szkolenia, a ponadto ogłasza na tablicy ogłoszeń w ośrodku szkolenia.
2.
W przypadku uzyskania przez kandydatów jednakowej liczby punktów przy ustalaniu kolejności miejsc na liście, o której mowa w ust. 1, decyduje staż służby kandydata, a w przypadku porównywalnego stażu wyższe oceny w opinii służbowej. W przypadku porównywalnych stażu służby i ocen w opinii służbowej, o kolejności na liście wyników decyduje komendant ośrodka.
3.
Kandydat może wnieść zastrzeżenie do ogłoszonego na liście, o której mowa w ust. 1, wyniku jaki uzyskał w drugim etapie postępowania kwalifikacyjnego.
4.
Zastrzeżenie, o którym mowa w ust. 3, wnosi się do komendanta ośrodka szkolenia w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia listy. Postanowienia § 23b ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  24.
1.
Komendant ośrodka szkolenia po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów, o których mowa w § 23 ust. 1, sporządza listę kandydatów, którzy pozytywnie przeszli procedurę kwalifikacyjną i przesyła ją niezwłocznie Dyrektorowi Biura Kadr i Szkolenia.
2.
Decyzję o skierowaniu wytypowanych funkcjonariuszy do odbycia szkolenia podejmuje Komendant Główny Straży Granicznej na podstawie listy, o której mowa w ust. 1.
§  25.
1. 32
Decyzję o zakwalifikowaniu kandydatów na szkolenie w szkołach i ośrodkach szkolenia urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych i służb przez niego nadzorowanych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej podejmuje Komendant Główny Straży Granicznej na podstawie wniosków przedstawionych przez kierowników właściwych jednostek organizacyjnych złożonych za pośrednictwem dyrektora Biura Kadr i Szkolenia, zgodnie z kryteriami określonymi przez daną szkołę lub ośrodek szkolenia.
2.
Studia w uczelniach cywilnych odbywają się na warunkach określonych w odrębnych przepisach na podstawie skierowania przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusze pełnią służbę, lub bez skierowania.
3.
Podjęcie przez funkcjonariuszy szkolenia w wyspecjalizowanych ośrodkach zagranicznych wymaga zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej.
§  26. 33
Komendant Główny Straży Granicznej na wniosek dyrektora Biura Kadr i Szkolenia może wyrazić zgodę na zakwalifikowanie na szkolenie, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 2-4, funkcjonariuszy nie spełniających wszystkich wymogów określonych w zarządzeniu.

Rozdział  8

Programy szkolenia

§  27.
1.
Podstawą realizacji szkolenia funkcjonariuszy są programy szkolenia.
2.
Programy szkolenia określają, w szczególności:
1)
cele szkolenia,
2)
przebieg szkolenia,
3)
sposób realizacji szkolenia,
4)
podział czasu przeznaczonego na realizacje szkolenia,
5)
tematy i zagadnienia z zakresu poszczególnych przedmiotów,
6)
formy zaliczenia poszczególnych przedmiotów i praktyk zawodowych (o ile są przewidziane w programie),
7)
metody i techniki stosowane podczas realizacji szkolenia.
3.
Programy szkolenia stanowią podstawę do opracowywania planów szkolenia.
§  28.
1. 34
Projekty programów szkoleń, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1-4 i 9 opracowują zespoły powołane przez Komendanta Głównego Straży Granicznej.
2.
Projekty programów, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 5-7, opracowują ośrodki szkolenia Straży Granicznej. Projekty te mogą być opracowywane w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej.
§  29.
1. 35
Programy szkoleń, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1-3 i 9 dyrektor Biura Kadr i Szkolenia przedstawia do zatwierdzenia Komendantowi Głównemu Straży Granicznej.
2.
Zatwierdzenie programu przeszkolenia specjalistycznego wymaganego do mianowania na pierwszy stopień oficerski, regulują odrębne przepisy.
3.
Programy szkoleń, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 5-7, zatwierdzają kierownicy jednostek organizacyjnych Straży Granicznej realizujących te szkolenia.
§  30.
1.
Aktualizacji programów szkolenia w formie aneksów dokonuje się w przypadku zmiany stanu prawnego, zmian organizacyjnych, wprowadzenia nowych środków technicznych, po pojawieniu się nowych jakościowo zagrożeń na granicy państwowej oraz mając na celu podniesienie efektywności procesu szkolenia.
2.
Aktualizację programów szkolenia wprowadza się z zachowaniem trybu, o którym mowa w § 28 i § 29.

Rozdział  9

Postanowienia końcowe

§  31.
W celu zapewnienia właściwego przebiegu procesu szkolenia Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia, w uzgodnieniu z zainteresowanymi kierownikami jednostek organizacyjnych realizującymi szkolenia, może skierować funkcjonariuszy pełniących służbę w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, do prowadzenia zajęć.
§  32.
1.
Funkcjonariusze i pracownicy, którzy ukończyli szkolenia określone w § 7 ust. 1 pkt 5 i 6, otrzymują zaświadczenia.
2.
Funkcjonariusze, którzy ukończyli szkolenia określone w § 7 ust. 1 pkt 1-3, otrzymują świadectwa.
3.
Funkcjonariusze, którzy ukończyli szkolenie określone w § 7 ust. 1 pkt 4, otrzymują dyplomy.
4.
Rodzaje oraz wzory zaświadczeń, świadectw i dyplomów ukończenia szkoleń, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1-6, ustala Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia.
§  33.
Traci moc zarządzenie Nr 19 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 30 maja 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.
§  34.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.
1 § 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
3 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
4 § 7 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 24 z dnia 25 czerwca 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.6.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 czerwca 2004 r.
5 § 7 ust. 6b dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
6 § 7 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
7 Tytuł rozdziału 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
8 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 24 z dnia 25 czerwca 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.6.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 czerwca 2004 r.
9 § 11 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 6 lit. a) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
10 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
11 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
12 § 12 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
13 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. c) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
14 § 12a dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 24 z dnia 25 czerwca 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.6.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 czerwca 2004 r.
15 Tytuł rozdziału 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
16 § 13 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
17 § 17 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 9 lit. b) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
18 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
19 § 14 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
20 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
21 § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
22 § 16a dodany przez § 1 pkt 13 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
23 § 20 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 14 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
24 § 23 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. a) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
25 § 23 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 15 lit. b) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
26 § 23 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. c) zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
27 § 23a dodany przez § 1 pkt 16 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
28 § 23b dodany przez § 1 pkt 16 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
29 § 23c dodany przez § 1 pkt 16 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
30 § 23d dodany przez § 1 pkt 16 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
31 § 23e dodany przez § 1 pkt 16 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
32 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
33 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
34 § 28 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 19 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.
35 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 zarządzenia nr 52 z dnia 21 września 2004 r. (Dz.Urz.KGSG.04.10.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 września 2004 r.