Zakres i sposób gromadzenia oraz udzielanie przez Kartotekę Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych informacji o osobach pozbawionych wolności.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1994.3.18

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1996 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 lipca 1994 r.
w sprawie zakresu i sposobu gromadzenia oraz udzielania przez Kartotekę Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych informacji o osobach pozbawionych wolności

Na podstawie art. 212 § 1 kodeksu karnego wykonawczego zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w zarządzeniu określenia należy rozumieć:
1)
"Centralny Rejestr" - Centralny Rejestr Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości,
2) 1
"jednostka penitencjarna" - areszt śledczy lub zakład karny,
3)
"Kartoteka" - Kartotekę Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych działającą w Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych Ministerstwa Sprawiedliwości,
4)
"kary porządkowe i środki przymusu" - środki przewidziane w art. 43 i 44 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - prawo o ustroju sądów powszechnych, w art. 244 § 2 kodeksu postępowania karnego lub w art. 276 § 2 oraz 1053-1059 kodeksu postępowania cywilnego,
5)
"wykonane tymczasowe aresztowania, kary pozbawienia wolności, kary aresztu wojskowego, kary aresztu za wykroczenia, kary porządkowe i środki przymusu" - rodzaje pozbawienia wolności, po których wykonaniu nastąpiło zwolnienie lub skreślenie osoby pozbawionej wolności z ewidencji jednostki penitencjarnej,
6)
"wykonywane tymczasowe aresztowania, kary pozbawienia wolności, kary aresztu wojskowego, kary aresztu za wykroczenia, kary porządkowe i środki przymusu" - rodzaje pozbawienia wolności związane z aktualnym pobytem osoby pozbawionej wolności w jednostce penitencjarnej.
§  2.
Kartoteka gromadzi i rejestruje informacje o osobach pozbawionych wolności, przez które rozumie się osoby tymczasowo aresztowane, odbywające kary pozbawienia wolności, kary aresztu wojskowego, kary aresztu za wykroczenia oraz kary porządkowe i środki przymusu.
§  3.
Informacje o osobach pozbawionych wolności Kartoteka gromadzi i rejestruje na podstawie danych zawartych w kartach ewidencyjnych oraz na podstawie zgłoszeń zmian ewidencyjnych dotyczących tych osób, przesyłanych przez jednostki penitencjarne.
§  4.
Karty ewidencyjne oraz zgłoszenia zmian ewidencyjnych sporządza się, przesyła i aktualizuje według zasad określonych odrębnymi przepisami.
§  5.
1.
Informacji o wykonywanych karach i środkach przymusu, o których mowa w § 2, oraz związanych z nimi miejscach pobytu osób pozbawionych wolności Kartoteka udziela:
1)
sądom, organom prokuratury i innym organom uprawnionym do prowadzenia postępowania karnego lub cywilnego, w związku z prowadzonym postępowaniem,
2)
wojskowym komendantom uzupełnień oraz wójtom i burmistrzom (prezydentom miast), w związku z powoływaniem do czynnej służby wojskowej,

- na ich wniosek.

2.
Informacji o aktualnych miejscach pobytu osób pozbawionych wolności Kartoteka udziela:
1)
osobom najbliższym osobie pozbawionej wolności,
2)
organom państwowym i samorządowym, instytucjom państwowym i organizacjom społecznym, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na ich statutową działalność,
3)
zakładom pracy, jeżeli jest to niezbędne w związku z załatwianiem spraw służbowych dotyczących aktualnych lub byłych pracowników tych zakładów,

- na ich wniosek.

3.
Jeżeli wniosek o udzielenie informacji dotyczy wykonywanego tymczasowego aresztowania, Kartoteka zawiadamia wnioskodawcę tylko o tym, który sąd lub prokurator jest właściwy do ich udzielenia.
4. 2
Informacji o wykonywanych karach i środkach przymusu, o których mowa w § 2, wykonywanych tymczasowych aresztowaniach oraz związanych z nimi miejscach pobytu osób pozbawionych wolności Kartoteka udziela Komendzie Głównej Policji z urzędu.
5. 3
Informacji, o których mowa w ust. 4, dotyczących cudzoziemców Kartoteka udziela właściwym przedstawicielstwom dyplomatycznym na ich wniosek.
§  6.
1.
Informacji o wykonanych karach pozbawienia wolności i aresztu wojskowego oraz związanych z nimi miejscach pobytu osób pozbawionych wolności Kartoteka udziela Centralnemu Rejestrowi, a innym podmiotom, jeżeli do wniosku w tej sprawie dołączą informację Centralnego Rejestru na formularzu "Zapytanie o karalność", wydaną nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku.
2.
Jeżeli wniosek o udzielenie informacji dotyczy wykonywanych tymczasowych aresztowań, kar aresztu za wykroczenia oraz kar porządkowych i środków przymusu, Kartoteka zawiadamia wnioskodawcę tylko o tym, który sąd lub prokurator albo które kolegium do spraw wykroczeń jest właściwe do ich udzielenia.
3.
Kartoteka udziela informacji bezpośrednio, jeżeli wniosek o udzielenie informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, złoży:
1)
osoba fizyczna, której informacje te dotyczą,
2) 4
osoba najbliższa osobie zmarłej, uprzednio pozbawionej wolności, jeżeli działa na jej korzyść,
3) 5
organ lub instytucja państwowa działająca na korzyść osoby pozbawionej wolności.
§  7.
1. 6
Podmioty, o których mowa w § 5 ust. 2 oraz § 6 ust. 3 pkt 2 i 3, są obowiązane uzasadnić wniosek o udzielenie informacji przez Kartotekę.
2.
Wnioski, o których mowa w § 5 i 6, mogą być składane wyłącznie w formie pisemnej. Nie dotyczy to Centralnego Rejestru.
§  8.
1.
Informacje o przyjętych do jednostek penitencjarnych osobach pozbawionych wolności, zawarte w formularzu karty informacyjnej stanowiącej załącznik do zarządzenia, Kartoteka przesyła z urzędu do właściwych jednostek w celu służbowego wykorzystania, zwłaszcza na potrzeby komisji penitencjarnych, rozmieszczenia, zatrudnienia oraz obliczenia kary.
2.
Jeżeli osoba pozbawiona wolności, o której mowa w ust. 1, odbywała uprzednio karę pozbawienia wolności lub karę aresztu wojskowego, kartę informacyjną dotyczącą tej osoby Kartoteka przesyła do jednostki penitencjarnej po otrzymaniu z Centralnego Rejestru informacji na formularzu "Zapytanie o karalność".
3.
Informacji, o których mowa w ust. 2, Centralny Rejestr udziela Kartotece w trybie pilnym, a Kartoteka uwzględnia je przed przesłaniem karty informacyjnej do właściwej jednostki penitencjarnej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1994 r.

ZAŁĄCZNIK

KARTA INFORMACYJNA

(pominięty)
1 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 26 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
2 § 5 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
3 § 5 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
4 § 6 ust. 3 pkt 2 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
5 § 6 ust. 3 pkt 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
6 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.