Zakres działania lekarza dyżurnego kraju.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1997.15.41

Akt utracił moc
Wersja od: 24 października 1997 r.

ZARZĄDZENIE WEWNĘTRZNE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 października 1997 r.
w sprawie zakresu działania lekarza dyżurnego kraju.

Z związku z § 11 ust. 1 instrukcji nr 15/75 Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 lipca 1975 r. w sprawie trybu postępowania jednostek organizacyjnych służby zdrowia w sytuacjach awaryjnych (Dz. Urz. MZiOS Nr 15, poz. 53) zarządza się, co następuje:
§  1.
Czas pracy lekarza dyżurnego kraju trwa całą dobę.
§  2.
Do zadań osoby pełniącej obowiązki lekarza dyżurnego kraju należy w szczególności:
1.
Przyjmowanie przekazywanych oraz zbieranie informacji o miejscu, czasie, rozmiarach i skutkach zaistniałych sytuacji awaryjnych, które spowodowały lub mogą spowodować zagrożenie zdrowia lub życia określonych grup ludności kraju, a zwłaszcza o:
a)
katastrofach, wypadkach komunikacyjnych, lotniczych i morskich,
b)
klęskach żywiołowych – powodziach, pożarach, huraganach i sztormach, zbiorowych wypadkach w zakładach pracy i miejscach publicznych,
c)
okolicznościach stwarzających zagrożenie ze strony substancji toksycznych, cieczy żrących i palnych materiałów wybuchowych oraz substancji radioaktywnych,
d)
skażeniach środowiska naturalnego, skażeniach żywności i wody,
e)
awariach elektrowni atomowych lub innych źródeł energii promieniotwórczej za granicami Rzeczypospolitej Polskiej, stwarzających zagrożenia dla kraju,
f)
masowych zatruciach pokarmowych lub znacznym zagrożeniu wystąpienia chorób, których zwalczanie regulują "Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne" (Dz. Urz. MZiOS z 1971 r. Nr 8, poz. 38) i innych chorób, do których stosuje się przepisy art. 13 ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych z dnia 13 listopada 1963 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 279 z późniejszymi zmianami),
g)
akcjach protestacyjnych i strajkowych.
2.
Przyjmowanie przekazywanych przez lekarzy dyżurnych województwa bądź dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej, meldunków dotyczących zakłóceń pracy zakładów opieki zdrowotnej, mogących utrudniać dostępność świadczeń, ograniczać możliwości leczenia lub stanowić zagrożenie dla pacjentów, a w szczególności meldunków o:
a)
pożarach i innych wypadkach w zakładach opieki zdrowotnej,
b)
zakażeniach wewnątrzszpitalnych,
c)
powikłaniach polekowych u pacjentów, wymagających wycofania określonej serii leku,
d)
wypadkach w transporcie sanitarnym.
3.
Rejestrowanie i przekazywanie Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej informacji i komunikatów związanych z działalnością służby zdrowia ukazujących się w głównych wydaniach wiadomości TV publicznej.
4.
Przyjmowanie do komórek organizacyjnych Ministerstwa, a zwłaszcza Gabinetu Politycznego Ministra, Biura Dyrektora Generalnego oraz Departamentów: Zdrowia Publicznego, Opieki Zdrowotnej, Farmacji – informacji i komunikatów o sytuacjach awaryjnych, nadesłanych do tych jednostek organizacyjnych w godzinach pracy Ministerstwa, a wymagających dalszych działań w czasie pełnienia obowiązków lekarza dyżurnego kraju. Dyrektorzy wymienionych Departamentów zobowiązani są do ustalenia trybu przekazywania takich informacji do lekarza dyżurnego kraju oraz udzielania mu pomocy w czasie trwania dyżuru.
5.
Na wniosek lekarzy dyżurnych województw udzielanie pomocy w umieszczaniu chorych, których leczenie w szpitalach na terenie województwa jest niemożliwe, w innych zakładach opieki zdrowotnej na terenie kraju, a w szczególności dotyczy to leczenia w:
a)
komorach wysokich ciśnień,
b)
oddziałach oparzeń,
c)
oddziałach chirurgii ręki,
d)
oddziałach intensywnej opieki noworodków (w tym także transportu noworodka),
e)
oddziałach zatruć,
f)
oddziałach dializ.
6.
Współdziałanie z lekarzami dyżurnymi województw w uzyskaniu dla hospitalizowanych chorych poszukiwanego leku bądź krwi o określonej grupie i czynniku Rh.
7.
Podejmowanie ustaleń, co do zakresu i sposobu postępowania oraz udzielania pomocy, jeśli rozmiary awarii bądź rodzaj interwencji uzasadniają konieczność udzielenia pomocy (w tym wzajemnej pomocy pomiędzy województwami).
8.
Wykonywanie zadań wynikających z zarządzenia nr 4/378/0595 Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 16 kwietnia 1976 r. w sprawie stałych dyżurów na czas zagrożenia bezpieczeństwa państwa – zgodnie z przepisami wykonawczymi.
9.
Przekazywanie otrzymanych meldunków o sytuacjach awaryjnych, prowadzonej akcji ratunkowej i ewentualnie programie pomocy Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej, odpowiedniemu Podsekretarzowi Stanu, Przewodniczącemu Sztabu Kryzysowego i właściwemu Dyrektorowi Departamentu.
10.
Przekazywanie Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, a w razie jego nieobecności Dyrektorowi Departamentu Zdrowia Publicznego, informacji o przyjęciu meldunku o zachorowaniu bądź podejrzeniu o zachorowanie na szczególnie niebezpieczną chorobę zakaźną lub o sytuacji awaryjnej połączonej ze skażeniem środowiska, wody pitnej bądź żywności – mogących mieć wpływ na rozwój masowych zachorowań o charakterze niezakaźnym.
11.
Przekazywanie niezbędnych ustaleń lekarzowi wojewódzkiemu. W sytuacjach wymagających natychmiastowych decyzji, podejmowanie ich i przekazywanie lekarzom wojewódzkim oraz placówkom służby zdrowia podlegającym Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej. W uzasadnionych przypadkach, informowanie o podjętych decyzjach członków Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
12.
Współdziałanie z kierownictwem resortowych służb zdrowia w zakresie niezbędnym dla prawidłowego przeprowadzenia akcji ratunkowych.
13.
Współdziałanie z dyżurnymi innych służb biorących udział w ratowaniu poszkodowanych i likwidacji sytuacji awaryjnej bądź zapobieganiu zaistnieniu zagrożenia.
14.
Uruchamianie w razie konieczności rezerwy leków i materiałów sanitarnych za pośrednictwem pracownika pełniącego dyżur w Centralnej Składnicy Farmaceutycznej "CEFARM".
15.
Informowanie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej lub właściwego Podsekretarza Stanu o każdej istotnej zmianie w prowadzonej akcji ratowniczej i decyzjach podjętych w toku akcji.
16.
Organizowanie doraźnych sztabów operacyjnych specjalistów od rozwiązania problemu pomocy medycznej w sytuacji awaryjnej nie cierpiącej zwłoki.
17.
Współdziałanie z Centralnym Zespołem Lotnictwa Sanitarnego oraz Dowództwem Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (w szczególności przy podejmowaniu odpowiednich działań związanych z transplantacją narządów).
18.
W przypadkach nagłych oraz poza godzinami pracy Ministerstwa wydawanie dyspozycji w sprawie korzystania ze statków powietrznych lotnictwa sanitarnego do przewozu chorych za granicę lub z zagranicy.
19.
Sporządzanie raportu, w czasie pełnienia obowiązków lekarza dyżurnego kraju, dla Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz prowadzenie książki raportów.
20.
Realizowanie innych zadań, zlecanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, właściwych Podsekretarzy Stanu i przełożonych nadzorujących bezpośrednio pracę lekarza dyżurnego kraju.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

Zasady doboru kandydatów do pełnienia obowiązków lekarza dyżurnego kraju oraz sposobów ich wynagradzania

1.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, na wniosek Dyrektora Departamentu Spraw Obronnych akceptuje spośród lekarzy – pracowników Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, kandydatów do pełnienia obowiązków lekarza dyżurnego kraju.
2.
Lekarz dyżurny kraju pełni swe obowiązki:
a)
w godzinach pracy urzędu, na warunkach umowy o pracę z urzędem,
b)
poza godzinami pracy urzędu (w niedziele i święta ustawowo wolne od pracy oraz soboty i w godzinach nocnych) na warunkach odrębnej umowy o pracę, na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 lipca 1992 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 55, poz. 273 z późniejszymi zmianami) – jak za pracę w oddziale pomocy doraźnej poza zespołem wyjazdowym.
3.
Zleca się Centralnemu Zespołowi Lotnictwa Sanitarnego zawarcie umowy o pracę z osobami zaakceptowanymi przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej do pełnienia obowiązków lekarza dyżurnego kraju.
4.
Lekarz dyżurny kraju pełni swoje obowiązki w wydzielonym do tego celu pomieszczeniu w gmachu Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, wyposażonym w środki łączności.
5.
Organizacją pracy lekarzy dyżurnych kraju (harmonogram czasy pracy, obsada osobowa, wyposażenie w niezbędne informacje, dokumentacja czasu pracy, rozliczanie czasu pracy, urlopy) kieruje i nadzoruje Departament Spraw Obronnych. Dokumentacja kadrowa osób zatrudnionych do pełnienia obowiązków lekarza dyżurnego kraju jest prowadzona i pozostaje w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej.
6.
Warunki pracy lekarza dyżurnego kraju, w tym sprawnie działającą łączność zapewniającą odbiór informacji ze środków masowego przekazu oraz wyposażenie techniczno-biurowe, a także właściwe warunki pracy, zapewnia Biuro Administracyjno-Gospodarcze ze środków przeznaczonych na utrzymanie Ministerstwa.
7.
Środki na wynagrodzenia lekarzy pełniących omawiane czynności i obowiązki zapewnia Departament Budżetu i Finansów poprzez Centralny Zespół Lotnictwa Sanitarnego.
8.
Listy płac sporządza Centralny Zespół Lotnictwa Sanitarnego na podstawie czasu pracy, urlopów oraz druków L4 przekazanych przez Departament Spraw Obronnych.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Wyposażenie miejsca pracy lekarza dyżurnego kraju

1.

Dokumentacja pracy:

a)
książka raportów lekarza dyżurnego kraju,
b)
blankiety raportów dla Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
c)
zeszyt nadanych i otrzymanych teleksów i telefaksów.

2.

Źródła informacji ogólnej:

a)
telewizor,
b)
radioodbiornik,
c)
gazety.

3.

Pomoce merytoryczne:

A.
Szybkiego zastosowania
a)
Leki współczesnej terapii,
b)
Vademecum zatruć,
c)
Pomoc doraźna,
d)
Wytyczne zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych,
e)
Wytyczne postępowania w skażeniach chemicznych i radioaktywnych środowiska,
f)
Ważniejsze normatywy zdrowotne.
B.
Biblioteka podstawowych podręczników medycznych.

4.

Wykazy telefonów i adresów (służbowych i domowych):

a)
członków kierownictwa i pracowników centrali Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej,
b)
lekarzy dyżurnych województw,
c)
urzędników, oficerów dyżurnych urzędów centralnych i instytucji, z którymi może być konieczne komunikowanie się w sytuacjach awaryjnych,
d)
lekarzy wojewódzkich, wydziałów zdrowia, wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego, wojewódzkich szpitali zespolonych,
e)
wojewódzkich inspektorów sanitarnych i wojewódzkich stacji san.-epid.,
f)
dyrektorów stacji krwiodawstwa,
g)
rektorów akademii medycznych oraz państwowych szpitali klinicznych,
h)
dyrektorów instytutów resortowych,
i)
placówek służby zdrowia świadczących, w skali kraju, unikalne świadczenia medyczne,
j)
przewodniczących krajowych nadzorów specjalistycznych,
k)
resortowych służb zdrowia,
l)
dyrektora i lekarza dyżurnego Centralnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego,
ł)
wojewodów i ważnych instytucji wojewódzkich.

5.

Łączność:

a)
telefony ogólnego zastosowania,
b)
telefon "rządowy",
c)
telefony bezpośredniego łączenia (MSWiA, DWLiOP),
d)
telefaks,
e)
radiotelefon, umożliwiający łączność z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.

6.

Wyposażenie techniczne biura:

a)
maszyna do pisania,
b)
komputer z drukarką,
c)
magnetowid.

7.

Inne:

– zestaw map.