Zadania ochronne dla Drawieńskiego Parku Narodowego na lata 2023-2024.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MKiŚ.2022.62

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 listopada 2022 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 14 listopada 2022 r.
w sprawie zadań ochronnych dla Drawieńskiego Parku Narodowego na lata 2023-2024

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 1 i ust. 3, art. 12 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2022 r. poz. 916, 1726 i 2185) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się zadania ochronne dla Drawieńskiego Parku Narodowego na lata 20232024.
§  2. 
Zadania ochronne, o których mowa w § 1, obejmują:
1)
identyfikację i ocenę istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz sposoby eliminacji lub ograniczania tych zagrożeń i ich skutków, stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia;
2)
opis sposobów ochrony czynnej ekosystemów, z podaniem rodzaju, rozmiaru i lokalizacji poszczególnych zadań, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia;
3)
opis sposobów czynnej ochrony gatunków roślin i zwierząt, stanowiący załącznik nr 3 do zarządzenia;
4)
wskazanie obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną oraz krajobrazową, stanowiące załącznik nr 4 do zarządzenia;
5)
ustalenie miejsc udostępnianych dla celów naukowych, edukacyjnych, turystycznych i rekreacyjnych oraz maksymalnej liczby osób mogących przebywać jednocześnie w tych miejscach, stanowiące załącznik nr 5 do zarządzenia;
6)
wyznaczenie miejsc połowu ryb, stanowiące załącznik nr 6 do zarządzenia.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

IDENTYFIKACJA I OCENA ISTNIEJĄCYCH I POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ WEWNĘTRZNYCH I ZEWNĘTRZNYCH ORAZ WSKAZANIE SPOSOBÓW ELIMINACJI LUB OGRANICZANIA TYCH ZAGROŻEŃ I ICH SKUTKÓW

I. 

Zagrożenia wewnętrzne istniejące

Lp.Identyfikacja i ocena1) zagrożeńSposoby eliminacji lub ograniczania zagrożeń i ich skutków
1Zarastanie lądowych ekosystemów nieleśnych drzewami i krzewami oraz niepożądanymi gatunkami roślin zielnych, powodujące obniżenie różnorodności biologicznej1. Systematyczne usuwanie roślin drzewiastych.

2. Wykaszanie roślinności zielnej.

3. Pielęgnacja i poprawa warunków siedliskowych gatunków roślin o szczególnym znaczeniu

2Zanikanie populacji zwierząt rzadko występujących, zagrożonych i objętych ochroną gatunkową1. Wykonywanie ekspertyz dotyczących stanu zachowania poszczególnych gatunków zwierząt.

2. Wdrażanie programów ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

3. Monitoring gatunków zwierząt rzadko występujących, zagrożonych i objętych ochroną gatunkową oraz ich siedlisk

3Zanikanie gatunków roślin rzadko występujących, zagrożonych i objętych ochroną gatunkową1. Wykonywanie ekspertyz dotyczących stanu zachowania poszczególnych gatunków roślin.

2. Wdrażanie programów ochrony gatunków roślin, zagrożonych i objętych ochroną gatunkową.

3. Monitoring gatunków roślin rzadko występujących, zagrożonych i objętych ochroną gatunkową oraz ich siedlisk

4Proces antropogenicznej eutrofizacji ekosystemów wodnych prowadzący do niekorzystnych zmian jakościowych i ilościowych w populacjach ryb, w szczególności ryb drapieżnych oraz bentosu1. Monitoring stanu czystości wód.

2. Realizacja programów ochrony i odbudowy zasobów ryb.

3. Połowy regulacyjne i kontrolne oraz połów tarlaków lub selektów.

4. Zarybienia oraz regulacja zasad amatorskiego połowu ryb.

5. Ochrona tarlisk i zimowisk.

6. Monitorowanie stanu ekosystemów wodnych, w szczególności pod kątem występowania organizmów bentosowych

51. Zanikanie śladów po obiektach dawnej kultury materialnej i niematerialnej.

2. Zmniejszanie różnorodności biologicznej na obszarach dawnych osad leśnych

1. Odtwarzanie i eksponowanie śladów dawnej kultury materialnej, w szczególności dawnych cmentarzy, osad, parku podworskiego oraz budynków i budowli, oznakowanie ich za pomocą tablic lub kamieni pamiątkowych.

2. Odtwarzanie elementów kultury niematerialnej, w szczególności dawnych nazw, legend lub tradycji, w publikacjach wydawanych przez Park2) i podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Parku.

3. Wzbogacanie różnorodności biologicznej na

obszarach dawnych osad leśnych, przez tworzenie kolekcji starych drzew owocowych i roślin przydomowych, roślin z parku podworskiego oraz drzew i krzewów Puszczy Drawskiej.

4. Pielęgnacja starych i zabytkowych drzew

6Nadmierne uszkadzanie odnowień naturalnych oraz upraw leśnych i młodników powodowane przez zwierzęta, w szczególności:

1) jelenia szlachetnego (Cervus elaphus);

2) sarnę (Capreolus capreolus);

3) daniela (Dama dama);

4) dzika (Sus scrofa)

1. Zabezpieczanie drzewek przez grodzenie upraw leśnych i młodników.

2. Regulacja liczebności (odstrzały redukcyjne), zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1173 i 2185): jelenia szlachetnego (Cervus elaphus), sarny (Capreolus capreolus), daniela (Dama dama) i dzika (Sus scrofa), na podstawie:

1) danych pozyskanych z inwentaryzacji liczebności populacji i oceny jej stanu, w tym zagęszczenia, wskaźnika śmiertelności, struktury płciowej i wiekowej,

2) analizy uwarunkowań ekologicznych, w tym stopnia uszkodzeń szaty roślinnej, w tym upraw rolnych,

3) liczebności drapieżników i relacji drapieżnik- ofiara

- potwierdzających zasadność wykonywania redukcji liczebności populacji danego gatunku

71. Hałas wywołany ruchem turystycznym na rzece Drawie i w jej sąsiedztwie skutkująca płoszeniem zwierząt.

2. Zaśmiecanie rzeki Drawy i terenów przyległych przez odwiedzających Park

1. Czasowe i ilościowe ograniczanie ruchu turystycznego na rzece Drawie w okresie letnim wraz z podejmowaniem działań edukacyjnych na rzecz społeczeństwa, w szczególności ustawianie tablic edukacyjnych, prelekcje w terenie oraz publikacje.

2. Regulacja ruchu turystycznego przez wprowadzanie zasad udostępniania turystycznego Parku.

3. Sprzątanie obszaru Parku

8Wydeptywanie pokrywy glebowej wraz z szatą roślinną, uszkadzanie brzegów rzeki Drawy i jezior, w wyniku ruchu turystycznego i presji wędkarskiej1. Wykonywanie i naprawa infrastruktury zabezpieczającej przed wydeptywaniem, w szczególności kładek, slipów do kajaków, poręczy, schodów i pomostów wędkarskich.

2. Utrzymanie, w tym oznakowanie szlaków turystycznych, miejsc postoju dla kajakarzy, miejsc odbioru kajaków, miejsc biwakowania, tras dojścia do pomostów wędkarskich i miejsc rekreacyjnych, konserwacja i naprawa istniejącej oraz budowa nowej infrastruktury turystycznej.

3. Montaż tablic edukacyjnych i informacyjnych

9Degradacja siedlisk w wyniku wprowadzonego w przeszłości niewłaściwego składu gatunkowego zbiorowisk leśnychPrzebudowa drzewostanów przez:

1) sadzenie gatunków zgodnych

z potencjalnym zbiorowiskiem roślinnym;

2) wykonywanie cięć regulujących strukturę przestrzenną, gatunkową i wiekową

10Niedostateczna, dla stabilnej wielkości populacji (liczebności zapewniającej przetrwanie gatunku), liczebność niektórych gatunków ptaków1. Wykonanie inwentaryzacji skrzynek lęgowych pod kątem ich zasiedlenia.

2. Pozostawianie drzew z dziuplami i drzew martwych lub zamierających

111. Niezadawalający stan populacji ryb łososiowatych, niska liczebność osobników oraz mało zróżnicowana struktura wiekowa.

2. Niewykorzystanie potencjalnych możliwości biotopu i tarlisk przez ryby łososiowate

1. Zarybianie, ochrona tarlisk, zimowisk i połów tarlaków.

2. Ograniczenia w udostępnianiu obszaru Parku do amatorskiego połowu ryb

12Negatywny wpływ obcych i inwazyjnych gatunków zwierząt i roślin na rodzime, dziko żyjące populacje zwierząt i roślin, rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych1. Monitoring i eliminacja gatunków zwierząt oraz roślin obcych i inwazyjnych.

2. Utrzymanie udostępnienia szlaków turystycznych, miejsc postoju i biwakowania, tras dojścia do pomostów wędkarskich i miejsc rekreacyjnych na obecnym poziomie, bez udostępnienia nowych obszarów

13Zagrożenia dla siedlisk przyrodniczych i gatunków zwierząt w sąsiedztwie powalonych drzew na rzece Drawie w wyniku:

1) nadmiernej lokalnej koncentracji kajakowego ruchu turystycznego;

2) wzmożonego generowania uszkodzeń szaty roślinnej;

3) degradacji powierzchni gleb przez rozdeptywanie

1. Częściowe udrażnianie rzeki przez usuwanie przeszkód zagrażających bezpieczeństwu odwiedzających Park lub przenoszenia kajaków wzdłuż brzegu rzeki (w głównych miejscach koncentracji ruchu turystycznego) przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej szerokość udrożnienia nieprzekraczającej 2 m.

2. Konstruowanie naziemnych, przenośnych zabezpieczeń technicznych, w szczególności kładek i pomostów, eliminujących nadmierne uszkodzenia szaty roślinnej i gleb

14Obecność napowietrznych linii energetycznych stanowiących zagrożenie dla ptaków występujących w ParkuDziałanie na rzecz sukcesywnego zastępowania napowietrznych linii energetycznych podziemnymi liniami elektroenergetycznymi

II. 

Zagrożenia wewnętrzne potencjalne

Lp.Identyfikacja i ocena1) zagrożeńSposób eliminacji lub ograniczania zagrożeń i ich skutków
1Zagrożenie pożaramiRealizacja zabezpieczenia przeciwpożarowego obszaru Parku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. poz. 719, z 2019 r. poz. 67 oraz z 2022 r. poz. 1620) oraz rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1065)
2Zagrożenie dla drzewostanów spowodowane przez nadmiernie rozmnażające się owady (gradacje owadów), w szczególności foliofagi i kambiofagi1. Wykładanie pułapek feromonowych na owady.

2. Monitorowanie rozwoju oraz tempa zasiedlania ekosystemów leśnych przez owady powodujące osłabienie i zamieranie drzew grupowo lub powierzchniowo.

3. Kontrola liczebności owadów oraz ocena stopnia zagrożenia, prognoza przebiegu zjawiska gradacji owadów i ocena ewentualnej skali jej wpływu na ekosystem leśny.

4. Zwalczanie masowego pojawiania się owadów w przypadku potwierdzenia takiej konieczności na podstawie rozpoznania ekologicznych uwarunkowań gradacji, w szczególności kontrola liczebności owadów oraz analiza naturalnego oporu środowiska.

5. Usuwanie drzew zasiedlonych przez owady w przypadku ryzyka gradacji przekraczającej naturalny opór środowiska, z pozostawieniem w ekosystemie drzew martwych (posuszu jałowego)

3Zarastanie niepożądanymi gatunkami roślin zielnych, powodujące obniżenie różnorodności biologicznej, w tym na torfowiskach1. Monitoring:

1) tawuły kutnerowatej (Spiraea tomentosa);

2) niecierpka gruczołowatego (Impatiens glandulfera);

3) barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi).

2. Eliminacja osobników w przypadku pojawienia się tych gatunków

III. 

Zagrożenia zewnętrzne istniejące

Lp.Identyfikacja i ocena1) zagrożeńSposób eliminacji lub ograniczania zagrożeń i ich skutków
1Dopływ zanieczyszczeń antropogenicznych

i geogenicznych wnoszonych do Parku przez przepływające przez Park rzeki i inne cieki zlewni

Działanie na rzecz ochrony wód powierzchniowych i podziemnych zlewni Parku
2Nadmierna presja ruchu turystycznego na rzece Drawie1. Utrzymywanie wprowadzonej organizacji spływów kajakowych na rzece Drawie, w szczególności czasowe i ilościowe ograniczanie ruchu turystycznego.

2. Podejmowanie działań zmierzających do przekierowania ruchu turystycznego na szlaki piesze, rowerowe lub konne, w szczególności przez

informowanie odwiedzających Park o innych atrakcjach, edukację oraz promocję walorów Parku
3Spływ organizmów rzecznych w okolice turbin na Elektrowni Wodnej KamiennaMontowanie i rozmontowywanie elementów bariery kierującej migrujące organizmy rzeczne do przepławki przy Elektrowni Wodnej Kamienna
4Zanikanie śladów po obiektach dawnej kultury materialnej i niematerialnej1. Współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego i nadleśnictwami, w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego regionu.

2. Działalność edukacyjna, w tym organizacja warsztatów i seminariów

5Rozbieżność między oczekiwaniami turystów w zakresie udostępniania obszaru Parku, a celami z zakresu ochrony przyrody, w szczególności:

1) brak akceptacji dla obowiązujących na obszarze Parku zakazów;

2) niedostateczna wiedza o walorach przyrodniczych i kulturowych Parku oraz prowadzonych działaniach ochronnych

1. Udostępnianie informacji na temat wartości przyrodniczo-kulturowych Parku i regionu Puszczy Drawskiej oraz potrzeb jego ochrony.

2. Prowadzenie działalności edukacyjnej

i wydawniczej.

3. Montaż na obszarze Parku tablic edukacyjnych.

4. Współpraca z ekspertami w dziedzinie ochrony przyrody na rzecz edukacji społeczności lokalnych oraz wprowadzania zabezpieczeń przed antropopresją

6Postępujące w czasie zanikanie regionalnych cech zabudowy jako elementów dziedzictwa kulturowegoFormułowanie właściwych zapisów w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego gmin, propagujących zanikające regionalne cechy zabudowy i kultury materialnej

IV. 

Zagrożenia zewnętrzne potencjalne

Lp.Identyfikacja i ocena1) zagrożeńSposób eliminacji lub ograniczania zagrożeń i ich skutków
11. Eutrofizacja pochodzenia antropogenicznego wód rzeki Drawy i jej dopływów.

2. Skażenie gleb na skutek nawożenia gnojowicą pól położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Drawy przez Fermę Tuczu Trzody Chlewnej w Chomętowie

1. Monitoring jakości gleb i wód.

2. Działania zmierzające do ograniczenia negatywnego wpływu funkcjonowania fermy trzody chlewnej w Chomętowie na ekosystemy Parku, w tym informowanie właściwych organów administracyjnych o przekroczeniach substancji biogennych w wodzie i glebie

2Negatywny wpływ gatunków obcych na rodzime, dzikie populacje zwierząt i roślinMonitoring i eliminacja obcych i inwazyjnych gatunków roślin i zwierząt, współpraca w tym zakresie z sąsiadującymi nadleśnictwami i gminami
3Choroby o charakterze epizootii1. Monitoring stanu zdrowotnego populacji zwierząt, w szczególności dzika (Sus scrofa).

2. Opracowanie i wdrożenie procedur postępowania w przypadku stwierdzenia epizootii lub zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych

4Budowa biogazowni rolniczej o mocy do 499 kW w granicach otuliny ParkuDziałania zmierzające do ograniczenia negatywnego wpływu funkcjonowania biogazowni na ekosystemy Parku
Objaśnienia:

1) Ocena zagrożeń wyraża się w uszeregowaniu zagrożeń od najistotniejszego.

2) Park - Drawieński Park Narodowy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

OPIS SPOSOBÓW OCHRONY CZYNNEJ EKOSYSTEMÓW, Z PODANIEM RODZAJU, ROZMIARU I LOKALIZACJI POSZCZEGÓLNYCH ZADAŃ

I. 

Sposoby ochrony czynnej na obszarach objętych ochroną ścisłą

A. 

W ekosystemach leśnych

Lp.Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
1Utrzymanie pasów przeciwpożarowych typu B2 km143j
21. Utrzymanie punktów czerpania wody dla celów przeciwpożarowych.

2. Naprawa i konserwacja pomostów przy punktach czerpania wody.

3. Odnawianie oznakowań dojazdów pożarowych.

4. Utrzymanie przejezdności placów manewrowych, mijanek i dróg pożarowych do punktów czerpania wody

6 punktówObszar ochrony ścisłej
3Kontrolne poszukiwanie owadów w ściółce na powierzchniach próbnych w obrębie stałych partii kontrolnych8 kontroli na 4 partiachObszar ochrony ścisłej
41. Ocena stanu ochrony leśnych siedlisk przyrodniczych.

2. Monitorowanie stanu leśnych siedlisk przyrodniczych oraz występowania i liczebności przedstawicieli gatunków roślin, zwierząt i grzybów, w tym gatunków obcych i inwazyjnych.

3. Wyznaczanie powierzchni monitoringowych za pomocą palików i ich montaż w glebie

Według potrzebObszar ochrony ścisłej
51. Eliminacja zwierząt gatunków obcych i inwazyjnych:

1) wizona amerykańskiego (Neogale vison) - przez odstrzał lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie;

2) jenota (Nyctereutes procyonoides) - przez odstrzał redukcyjny;

3) szopa pracza (Procyon lotor) - przez odstrzał

Według potrzebObszar ochrony ścisłej
redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie.

2. Eliminacja gatunków inwazyjnych roślin, w szczególności: tawuły kutnerowatej (Spiraea tomentosa), barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i niecierpka gruczołowatego (Impatiens glandulifera), w przypadku ich pojawienia się na obszarze Parku2)

6Kontrola rozwoju owadów w celu określenia stanu potencjalnych zagrożeń dla drzewostanówWedług potrzeb124c, 124d, 204a, 327c, 328c, 328d, 329f, 330a, 330b
7Pobór leśnego materiału rozmonożeniowego z drzew matecznych (doborowych) oraz zbiór nasion buka zwyczajnego (Fagus sylvatica) i dębu bezszypułkowego (Quercus petraea) w drzewostanach zarejestrowanych jako materiał podstawowy ze zidentyfikowanego źródłaWedług potrzebObszar ochrony ścisłej

B. 

W ekosystemach nieleśnych lądowych

Lp.Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
11. Ocena stanu ochrony nieleśnych siedlisk przyrodniczych.

2. Monitorowanie stanu nieleśnych siedlisk przyrodniczych oraz występowania i liczebności przedstawicieli gatunków roślin, zwierząt

i grzybów, w tym gatunków obcych

i inwazyjnych.

3. Wyznaczanie powierzchni monitoringowych za pomocą palików i ich montaż w glebie

Według potrzebObszar ochrony ścisłej
21. Eliminacja gatunków obcych i inwazyjnych:

1) wizona amerykańskiego (Neogale vison) - przez odstrzał redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie;

2) jenota (Nyctereutesprocyonoides) - przez odstrzał redukcyjny;

3) szopa pracza (Procyon lotor) - przez odstrzał redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie.

2. Eliminacja gatunków obcych i inwazyjnych roślin, w szczególności: tawuły kutnerowatej (Spiraea tomentosa), barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i niecierpka gruczołowatego (Impatiens glandulfera), w przypadku ich pojawienia się na obszarze Parku

Według potrzebObszar ochrony ścisłej

C. 

W ekosystemach wodnych

Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
1. Ocena stanu ochrony wodnych siedlisk przyrodniczych.

2. Monitorowanie stanu wodnych siedlisk przyrodniczych oraz występowania i liczebności przedstawicieli gatunków roślin i zwierząt, w tym gatunków obcych i inwazyjnych.

3. Monitorowanie stanu ekosystemów wodnych, wykonywanie pomiarów hydrologicznych, fizykochemicznych oraz wykonywanie badań planktonu i bentosu, w tym pozyskanie okazów w celu określenia gatunku.

4. Eliminacja zwierząt gatunków obcych

i inwazyjnych:

1) rak pręgowaty (Orconectes limosus);

2) wizon amerykański (Neogale vison)

Według potrzebObszar ochrony ścisłej

D. 

Inne

Lp.Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
1Utrzymanie infrastruktury technicznej drógWedług potrzebObszar ochrony ścisłej
21. Utrzymanie ścieżek dydaktycznych i szlaków turystycznych, w tym naprawa, konserwacja lub budowa infrastruktury edukacyjnej i turystycznej.

2. Wykaszanie roślinności.

3. Utrzymanie drożności ścieżek dydaktycznych i szlaków turystycznych przez usuwanie drzew lub ich części, z pozostawieniem drewna w ekosystemie

1. 9 szlaków pieszych.

2. 3 szlaki rowerowe.

3. 1 szlak konny.

4. 4 ścieżki dydaktyczne

Obszar ochrony ścisłej
3Naprawa, konserwacja i budowa tablic dydaktycznych

i informacyjnych poza ścieżkami dydaktycznymi i szlakami turystycznymi

Według potrzebObszar ochrony ścisłej
4Utrzymanie miejsca odbioru kajaków przez:

1) naprawę, konserwację

i budowę infrastruktury technicznej;

2) wykaszanie roślinności;

3) usuwanie drzew lub ich części z pozostawieniem drewna

w ekosystemie

1 obiekt369j
5Utrzymanie miejsca postoju pojazdów przez:

1) naprawę, konserwację

i budowę infrastruktury technicznej;

2) wykaszanie roślinności;

3) usuwanie drzew lub ich części z pozostawieniem drewna w ekosystemie

1 obiekt84a
6Utrzymanie limnigrafów oraz łat wodowskazowych w celu wykonywania pomiarów poziomu wód powierzchniowych14 sztukObszar ochrony ścisłej
7Pozyskanie zrazów drzew owocowych do szczepienia i do zabiegów in vitroWedług potrzebObszar ochrony ścisłej
8Utworzenie ścieżki dydaktycznej1 obiektObszar ochrony ścisłej
9Prowadzenie badań naukowychWedług potrzebObszar ochrony ścisłej
10Usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu ruchu kołowego, pieszego i wodnegoWedług potrzebObszar ochrony ścisłej

II. 

Sposoby ochrony czynnej na obszarach objętych ochroną czynną

A. 

W ekosystemach leśnych

Lp.Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
11. Ocena stanu ochrony leśnych siedlisk przyrodniczych.

2. Monitorowanie stanu leśnych siedlisk przyrodniczych oraz występowania i liczebności przedstawicieli gatunków roślin, zwierząt i grzybów, w tym gatunków obcych i inwazyjnych.

3. Wyznaczanie powierzchni monitoringowych za pomocą palików i ich montaż w glebie

Według potrzebObszar ochrony czynnej
21. Eliminacja zwierząt gatunków obcych

i inwazyjnych:

1) wizona amerykańskiego (Neogale vison) - przez odstrzał redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie;

2) jenota (Nyctereutes procyonoides) - przez odstrzał redukcyjny;

3) szopa pracza (Procyon lotor) - przez odstrzał redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie.

2. Eliminacja roślin gatunków obcych i inwazyjnych roślin, w szczególności: tawuły kutnerowatej (Spiraea tomentosa), barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i niecierpka gruczołowatego (Impatiens glandulifera), w przypadku ich pojawienia się na obszarze Parku

Według potrzebObszar ochrony czynnej
3Monitoring czynników biotycznych występujących w ekosystemach leśnychWedług potrzebObszar ochrony czynnej
4Wykładanie pułapek zapachowych (feromonowych) na brudnicę mniszkę (Lymantria monacha)60 sztukObszar ochrony czynnej
5Kontrola rozwoju owadów w celu określenia skali potencjalnych zagrożeń dla drzewostanówWedług potrzebObszar ochrony czynnej
6Kontrolne poszukiwanie owadów w ściółce na powierzchniach próbnych w obrębie stałych partii kontrolnych174 kontrole w

87 partiach

Obszar ochrony czynnej
7Ograniczanie liczebności owadów, które mogą powodować grupowe lub powierzchniowe wydzielanie się posuszu, przez wycinanie zasiedlonych przez owady drzew - w przypadku potwierdzenia takiej konieczności na podstawie kontroli liczebności owadów oraz analizy naturalnego oporu środowiska. Zabieg dotyczący następujących gatunków owadów:

1) cetyniec większy (Tomicus piniperda);

2) cetyniec mniejszy (Tomicus minor);

3) kornik sześciozębny (Ips sexdentatus);

4) kornik ostrozębny (Ips acuminatus);

5) smolik drągowinowiec

(Pissodes piniphilus);

6) smolik sosnowiec (Pissodes pini);

7) rytownik dwuzębny (Pityogenes bidentatus);

8) przypłaszczek granatek (Phaenops cyanea)

Według potrzebObszar ochrony czynnej
8Budowa nowych ogrodzeń z siatki w celu ochrony młodego pokolenia lasu przed uszkodzeniami przez zwierzęta - jelenia szlachetnego (Cervus elaphus), sarnę (Capreolus capreolus), daniela (Dama dama) i dzika (Sus scrofa)1000 m73g i 97b
9Naprawa istniejących ogrodzeń z siatki w celu ochrony młodego pokolenia lasu przed uszkodzeniami przez zwierzęta - jelenia szlachetnego (Cervus elaphus), sarnę (Capreolus capreolus), daniela (Dama dama) i dzika (Sus scrofa)Według potrzebObszar ochrony czynnej
10Demontaż starych ogrodzeń z siatki805 m89b
11Regulacja liczebności (odstrzał redukcyjny), zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1173 i 2185): jelenia szlachetnego (Cervus elaphus), sarny (Capreolus capreolus), daniela1. Jeleń (Cervus elaphus) - do 50 osobników.

2. Sarna

(Capreolus capreolus) - do 10 osobników.

Obszar ochrony czynnej
(Dama dama) i dzika (Sus scrofa), na podstawie:

1) danych pozyskanych z inwentaryzacji liczebności populacji i oceny jej stanu, w tym zagęszczenia, wskaźnika śmiertelności, struktury płciowej

i wiekowej,

2) analizy uwarunkowań ekologicznych, w tym stopnia uszkodzeń szaty roślinnej, w tym upraw rolnych,

3) liczebności drapieżników i relacji drapieżnik-ofiara

- potwierdzających zasadność wykonywania redukcji liczebności populacji danego gatunku

3. Daniel

(Dama dama) - do 4 osobników

12Likwidowanie skutków nagłych zjawisk atmosferycznych, w tym usuwanie wiatrołomów, wywrotów, śniegołomów, w przypadku zdarzeń o charakterze wielkopowierzchniowym, wraz z pozostawieniem części drzew do naturalnego rozkładuWedług potrzebObszar ochrony czynnej
13Pielęgnowanie upraw leśnych przez usuwanie drzew chorych i uszkodzonych oraz regulacja ich zagęszczenia i składu gatunkowego (zabieg o charakterze czyszczeń wczesnych)1,15 ha91g
14Pielęgnowanie młodników przez usuwanie drzew chorych i uszkodzonych oraz regulację ich zagęszczenia (zabieg o charakterze czyszczeń późnych)0,53 ha336a
15Regulacja składu gatunkowego, zagęszczenia drzew oraz stabilizacja drzewostanu, przez wykonanie cięć pielęgnacyjnych (zabieg o charakterze trzebieży wczesnej)28 ha51b, 90a, 158i, 170a, 266g, 288b, 302c, 302d i 364f
16Regulacja składu gatunkowego oraz zagęszczenia drzew w drzewostanach, przez wykonanie cięć pielęgnacyjnych z pozostawieniem w drzewostanie drzew zamierających i obumarłych zwiększających zasoby martwego drewna w ekosystemie, drzew z dziuplami oraz drzew dogodnych do potencjalnego powstawania dziupli (zabieg o charakterze trzebieży w starszych klasach wieku)330,03 ha32b, 32h-32j, 43a, 44c, 54d, 63h, 64a-64c, 80a, 80b, 81a, 90b, 90d, 97a, 97c, 151g, 151h, 151k, 151n, 153f, 153h, 153i, 159c-159f, 159h, 159j, 159k, 159n, 171b, 177d, 201b, 265c, 265f, 266a, 266b, 266d, 266f, 266h, 266i, 266n, 266o, 281d, 281f, 282a, 282b, 302a, 302b, 322a-322c, 323a, 364c, 364d, 383b, 400k, 401g, 405a, 405d i 405g-405i
17Sadzenie gatunków liściastych w podsadzeniach i odnowieniach - poprawki i uzupełnieniaWedług potrzebObszar ochrony czynnej
18Pielęgnacja upraw przez wykaszanie roślinności zielnej i wycinanie krzewów25,82 ha19d, 19h, 22g-22i, 28c, 35b, 124f, 128c, 226a, 232f, 232g, 324g, 359f, 362d, 371b i 379c
19Usuwanie czeremchy amerykańskiej (Prunus serotina)45,96 ha96c, 97b, 97g, 110f, 110d, 159h, 159j, 159k, 159n, 171b, 334d, 334i, 384o i 402j
20Uprzątnięcie powierzchni po zabiegu cięć pielęgnacyjnych1,77 ha73g i 97b
21Mechaniczne przygotowanie gleby do nasadzeń1,77 ha73g i 97b
22Sadzenie gatunków roślin właściwych dla potencjalnego zbiorowiska roślinnego1,77 ha73g i 97b
23Uproduktywnienie gruntów po byłej szkółce leśnej przez rozrzucenie kompostu wytworzonego z biomasy zgromadzonej w trakcie wykaszania ekosystemów nieleśnych Parku oraz niszczenie chwastów przez mineralizację2,40 ha124f i 128c
24Pobór materiału rozmożeniowego sosny zwyczajnej (Pinus silestris) z drzew matecznych (doborowych) oraz zbiór nasion buka zwyczajnego (Fagus sylvatica) i dębu bezszypułkowego (Quercus petraea) w drzewostanach zarejestrowanych jako materiał podstawowy ze zidentyfikowanego źródłaWedług potrzeb1. Drzewa mateczne sosny zwyczajnej (Pinus silvestris): 134d, 241h, 209b, 334i.

2. Drzewostany dębowe: 248a, 331i.

3. Drzewostany bukowe: 248d, 271a, 293a

25Utrzymanie pasów przeciwpożarowych:

1) typu A;

2) typu B

0,33 ha

44,82 km

Obszar ochrony czynnej
261. Utrzymanie punktów czerpania wody dla celów przeciwpożarowych.

2. Naprawa i konserwacja pomostów na punktach czerpania wody.

3. Odnawianie oznakowań dojazdów pożarowych.

4. Utrzymanie przejezdności placów manewrowych, mijanek i dróg pożarowych do punktów czerpania wody

8 punktówObszar ochrony czynnej
27Udostępnienie punktów służących do poboru ściółki dla celów prognostycznych - określenia wilgotności ściółki przy ustalaniu zagrożenia pożarowego lasu oraz prognozowania stopnia zagrożenia pożarowego lasu2 punkty - 0,20 ha385di367b

B. 

W lądowych ekosystemach nieleśnych

Lp.Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
11. Ręczne lub mechaniczne wykaszanie roślinności, wraz z uprzątnięciem pokosu oraz wycinanie pojedynczych drzew i krzewów.

2. Realizacja programu rolno- środowiskowo-klimatycznego wcelu ochrony ekosystemów nieleśnych.

3. Określenie sposobu wykonania zabiegów ochronnych na podstawie ekspertyzy przyrodniczej i planu rolnośrodowiskowego lub zgodnie z ogólnie przyjętymi dobrymi praktykami mającymi na celu ochronę łąk, z uwzględnieniem gatunków zwierząt występujących w danym środowisku

Według potrzeb - zgodnie z ekspertyzą przyrodniczą oraz planem działalności rolnośrodowiskowej wykonanym na potrzeby realizacji programów rolnośrodowiskowych12d, 12l, 12o, 13b, 19a, 19b, 20a, 21b, 30g, 31a, 31i, 40i, 49f, 51f, 52d, 53h, 56b, 56c, 78c, 103g, 103h, 110c, 121a, 121dx, 121k, 126f, 127a, 135Af, 141 a, 142Ac, 143g, 143i, 145b, 148d, 150i, 200g, 213h, 213k, 219j, 219k, 226h, 228k, 230f, 232d, 292i, 312k, 312p, 318d-318g, 318l, 353f, 360d, 369f, 385n, 386k, 386p, 387f, 392b, 393o, 393p, 393t, 393w, 394c, 394f, 394h, 394k, 397g, 398l, 398n, 401c, 402m, 402n, 403b, 403c, 403k, 404c, 404d, 404g, 404l i 404m
2Regulacja liczebności (odstrzał redukcyjny), zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1173 i 2185): jelenia szlachetnego (Cervus elaphus) i daniela (Dama dama), na podstawie:

1) danych pozyskanych z inwentaryzacji liczebności populacji i oceny jej stanu, w tym zagęszczenia, wskaźnika śmiertelności, struktury płciowej i wiekowej,

2) analizy uwarunkowań ekologicznych, w tym stopnia uszkodzeń szaty roślinnej, w tym upraw rolnych,

3) liczebności drapieżników i relacji drapieżnik-ofiara

- potwierdzających zasadność wykonywania redukcji liczebności populacji danego gatunku

1. Jeleń (Cervus elaphus) - do 30 sztuk.

2. Daniel (Dama dama) - do 6 sztuk

Obszar ochrony czynnej
3Uprawa roli, łąk i pastwisk na podstawie umów zawartych z dzierżawcami234,54 ha110Ao-110Ar, 110At, 110Aw, 112b, 114a, 114c, 118c, 120a, 121a, 121j, 125c, 125g-125i, 126b, 142a, 149r, 154h, 163 c- 163f, 370d i działka numer ewidencyjny 459/2
4Usunięcie, przez wycinanie lub wyrywanie, drzew i krzewów zarastających wrzosowiska3,63 ha60a, 181h, 202a, 268a, 380c, 381fi 382f
51. Ocena stanu ochrony nieleśnych siedlisk przyrodniczych.

2. Monitorowanie stanu nieleśnych siedlisk przyrodniczych oraz występowania i liczebności przedstawicieli gatunków roślin, zwierząt i grzybów, w tym gatunków obcych i inwazyjnych.

3. Wyznaczanie powierzchni monitoringowych za pomocą palików i ich montaż w glebie

Według potrzebObszar ochrony czynnej
61. Eliminacja zwierząt gatunków obcych i inwazyjnych:

1) wizona amerykańskiego (Neogale vison) - przez odstrzał redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie;

2) jenota (Nyctereutes procyonoides) - przez odstrzał redukcyjny;

3) szopa pracza (Procyon lotor) - przez odstrzał redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie.

2. Eliminacja roślin gatunków obcych i inwazyjnych roślin, w szczególności: tawuły kutnerowatej (Spiraea tomentosa), barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i niecierpka gruczołowatego (Impatiens glandulifera), w przypadku ich pojawienia się na obszarze Parku

Według potrzebObszar ochrony czynnej
7Utrzymanie prawidłowych stosunków wodnych na łące Łunoczka9,22 ha103g i 103h

C. 

W ekosystemach wodnych

Lp.Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
1Zarybienie smoltami łososia (Salmo salar)Stadium i liczba osobników według zaleceń zespołu do spraw zarybiania przy ministrze właściwym do spraw rybołówstwaRzeka Drawa
2Zarybienie narybkiem łososia (Salmo salar)Rzeka Płociczna
3Zarybienie narybkiem pstrąga potokowego (Salmo trutta m. fario)Do 130 000 sztukRzeki: Drawa i Płociczna
4Zarybienie narybkiem certy (Vimba vimba) (forma stacjonarna)Do 40 000 sztukJezioro Ostrowieckie
5Połów tarlaków certy (Vimba vimba) lub materiału rozrodczego od nich (ikra i mlecz)Do 30 sztuk
6Połów tarlaków lub selektów pstrąga potokowego (Salmo trutta m. fario) w celu uzupełnienia stada tarłowegoDo 50 sztukRzeki: Drawa i Płociczna
7Połów tarlaków lub selektów brzany (Barbus barbus) w celu uzupełnienia stada tarłowegoDo 20 sztuk
8Zarybienie narybkiem lipienia (Thymallus thymallus)Do 30 000 sztuk
9Połów tarlaków lub selektów lipienia (Thymallus thymallus) w celu utworzenia stada tarłowegoDo 40 sztuk
10Zarybienie narybkiem brzany (Barbus barbus)Do 8 000 sztuk
11Zarybienie jesiotrem ostronosym (Acipenser oxyrinchus)Stadium i liczba osobników według zaleceń Zespołu do spraw zarybiania przy ministrze właściwym do spraw rybołówstwaRzeka Drawa
12Zarybienie podchowanym narybkiem węgorza europejskiego (Anguilla anguilla)Do 7 000 sztuk - zgodnie z Planem gospodarowania zasobami węgorza (Anguilla anguilla) w PolsceJeziora: Sitno, Jamno, Płociczno i Ostrowieckie
13Połowy regulacyjne ryb karpiowatych (Cyprinidae) wraz z towarzyszącym im przyłowem ryb drapieżnych:

1) węgorza europejskiego

(Anguilla anguilla);

2) okonia (Percafluviatilis);

3) szczupaka (Esox lucius)

W ilości łącznej do:

1) karpiowate

(Cyprinidae) - 14 000 kg;

2) węgorz europejski (Anguilla anguilla) - 50 kg;

3) okoń (Perca fluviatilis) - 650 kg;

4) szczupak (Esox lucius) - 260 kg

Jeziora: Ostrowieckie i Sitno
141. Ocena stanu ochrony wodnych siedlisk przyrodniczych.

2. Monitorowanie wodnych siedlisk przyrodniczych oraz występowania i liczebności przedstawicieli poszczególnych gatunków roślin i zwierząt, w tym gatunków zwierząt obcych i inwazyjnych.

3. Monitorowanie stanu ekosystemów wodnych, wykonywanie pomiarów hydrologicznych, fizykochemicznych, wykonywanie badań planktonu i bentosu, w tym pozyskanie okazów gatunków w celu określenia gatunku

Według potrzebObszar ochrony czynnej
15Eliminacja zwierząt gatunków obcych i inwazyjnych:

1) rak pręgowaty (Orconectes limosus);

2) wizon amerykański (Neogale vison)

Według potrzebObszar ochrony czynnej
16Pozyskiwanie okazów ichtiofauny, bezkręgowców wodnych oraz roślin w celu uzupełniania kolekcji "Wodny Świat" w GłuskuWedług potrzebObszar ochrony czynnej
17Montowanie i rozmontowywanie elementów bariery kierującej migrujące organizmy rzeczne do przepławki przy Elektrowni Wodnej Kamienna1 obiektElektrownia Wodna Kamienna, stopień wodny w km 31+075 rzeki - część działki numer ewidencyjny 675, obręb geodezyjny Stare Osieczno, gmina Dobiegniew

D. 

Inne

Lp.Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
1Utrzymanie lub naprawa infrastruktury technicznej, w tym:

1) budowa obiektów nowej infrastruktury technicznej;

2) naprawa i konserwacja pomostów;

3) utrzymanie przejezdności dróg;

4) usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu ruchu kołowego i pieszego

Według potrzebObszar ochrony czynnej
2Wyeksponowanie miejsc historycznych przez:

1) wykaszanie roślinności;

2) usunięcie pojedynczych drzew i krzewów;

3) konserwację starych drzew

10 obiektów16 i, 17f, 52g, 123c-123i, 123z, 128j, 303g, 312g, 318b, 318d-318g, 318j, 3181 i 394a
3Adaptacja Parku podworskiego w Barnimiu do celów edukacyjnych1 obiekt123c-1231i 123z
4Pielęgnacja sadów przez:

1) wykaszanie roślinności;

2) usunięcie pojedynczych drzew i krzewów;

3) pielenie;

4) pielęgnację starych drzew owocowych, palikowanie drzew

Według potrzeb112b i 137Aa
5Pozyskanie zrazów drzew owocowych do szczepienia i zabiegów in vitroWedług potrzebObszar ochrony czynnej
6Utrzymanie bazy sprzętu przeciwpożarowego dla celów gaśniczych1 obiekt78m
7Rozbiórka uszkodzonych urządzeń obserwacyjnychWedług potrzebObszar ochrony czynnej
81. Utrzymanie piezometrów w celu wykonywania pomiarów poziomu wód podziemnych.

2. Rozbudowa sieci piezometrów

18 sztuk

Według potrzeb

Obszar ochrony czynnej
9Utrzymanie limnigrafów oraz łat wodowskazowych, w celu wykonywania pomiarów poziomu wód powierzchniowych34 sztukiObszar ochrony czynnej
10Utrzymanie miejsc biwakowania przez:

1) naprawę, konserwację i budowę infrastruktury turystycznej;

2) wykaszanie roślinności;

3) usuwanie drzew lub ich części;

4) sadzenie roślinności

3 obiekty132d, 144p, 327g i 329a
11Utrzymanie miejsc postoju pojazdów przez:

1) naprawę, konserwację

i budowę infrastruktury turystycznej;

2) wykaszanie roślinności;

3) usuwanie drzew lub ich części

4 obiekty15g, 42g, 312g, 318gi 355d
12Utrzymanie miejsca postoju dla kajakarzy przez:

1) naprawę, konserwację

i budowę infrastruktury turystycznej;

2) wykaszanie roślinności;

3) usuwanie drzew lub ich części

1 obiekt142k
13Utrzymanie miejsca odbioru kajaków przez:

1) naprawę, konserwację

i budowę infrastruktury turystycznej;

2) wykaszanie roślinności;

3) usuwanie drzew lub ich części

1 obiekt146o
14Utrzymanie ścieżek poznawczych i dydaktycznych, szlaków turystycznych oraz tras dojścia do pomostów wędkarskich przez:

1) naprawę, konserwację lub budowę obiektów infrastruktury turystycznej i edukacyjnej;

2) wykaszanie roślinności;

1. 10 szlaków pieszych.

2. 3 szlaki rowerowe.

3. 2 szlaki konne.

4. 5 ścieżek

dydaktycznych.

Obszar ochrony czynnej
3) zapewnienie drożności przez usuwanie zbędnych drzew lub ich fragmentów z częściowym zagospodarowaniem biomasy5. 1 ścieżka

poznawcza - Fortyfikacje Pozycji Pomorskiej w Parku.

6. Trasy dojścia do pomostów wędkarskich

15Naprawa, konserwacja lub budowa tablic dydaktycznych poza ścieżkami dydaktycznymi

i informacyjnymi

Według potrzebObszar ochrony czynnej
16Częściowe udrażnianie rzeki Drawy przez usuwanie niektórych przeszkód w postaci powalonych drzew w głównych miejscach koncentracji ruchu turystycznego - zabieg wykonywany z pozostawieniem rumoszu drzewnego w korycie rzekiWedług potrzebRzeka Drawa
17Budowa wiaty obserwacyjnej1 obiekt121y
18Budowa Chaty edukacyjnej1 obiekt318d
19Utworzenie ścieżek dydaktycznych2 obiektyObszar ochrony czynnej
20Ograniczanie szkód w uprawach rolnych oraz minimalizacja zagrożenia epizootycznego ze względu na możliwość rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń u dzika (Sus scrofa) przez regulację liczebności populacji (odstrzał redukcyjny) - zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1173 i 2185)Według potrzebObszar ochrony czynnej
21Prowadzenie badań naukowychWedług potrzebObszar ochrony czynnej
22Usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu ruchu kołowego, pieszego i wodnegoWedług potrzebObszar ochrony czynnej

III. 

Sposoby ochrony czynnej na obszarach objętych ochroną krajobrazową

A. 

W ekosystemach leśnych

Lp.Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
11. Ocena stanu ochrony leśnych siedlisk przyrodniczych.

2. Monitorowanie stanu leśnych siedlisk przyrodniczych oraz występowania i liczebności przedstawicieli poszczególnych

Według potrzebObszar ochrony krajobrazowej
gatunków roślin, zwierząt

i grzybów, w tym gatunków obcych i inwazyjnych.

3. Wyznaczanie powierzchni monitoringowych za pomocą palików i ich montaż w glebie

21. Eliminacja zwierząt gatunków obcych i inwazyjnych:

1) wizona amerykańskiego (Neogale vison) - przez odstrzał redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie;

2) jenota (Nyctereutes procyonoides) - przez odstrzał redukcyjny;

3) szopa pracza (Procyon lotor) - przez odstrzał redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie.

2. Eliminacja roślin gatunków obcych i inwazyjnych roślin, w szczególności: tawuły kutnerowatej (Spiraea tomentosa), barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i niecierpka gruczołowatego (Impatiens glandulifera), w przypadku ich pojawienia się na obszarze Parku

Według potrzeb
31. Utrzymanie punktów czerpania wody dla celów przeciwpożarowych.

2. Naprawa i konserwacja pomostów na punktach czerpania wody.

3. Odnawianie oznakowań dojazdów pożarowych.

4. Utrzymanie przejezdności placów manewrowych, mijanek i dróg pożarowych do punktów czerpania wody

3 punktyObszar ochrony krajobrazowej

B. 

W lądowych ekosystemach nieleśnych

Lp.Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
1Uprawa roli, łąk i pastwisk zgodnie z zasadami racjonalnej gospodarki rolnej0,24 ha163a
21. Ocena stanu ochrony nieleśnych siedlisk przyrodniczych.

2. Monitorowanie stanu nieleśnych siedlisk przyrodniczych oraz występowania i liczebności przedstawicieli poszczególnych gatunków roślin, zwierząt

i grzybów, w tym gatunków obcych i inwazyjnych

Według potrzebObszar ochrony krajobrazowej
3Eliminacja zwierząt gatunków obcych i inwazyjnych:

1) wizona amerykańskiego (Neogale vison) - przez odstrzał redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie;

2) jenota (Nyctereutes procyonoides) - przez odstrzał redukcyjny;

3) szopa pracza (Procyon lotor) - przez odstrzał redukcyjny lub odłów w pułapki żywołowne i usypianie

Według potrzebObszar ochrony krajobrazowej

C. 

Inne

Lp.Rodzaj zadań ochronnychRozmiarLokalizacja1)
1Wyeksponowanie miejsc historycznych przez:

1) wykaszanie roślinności zielnej;

2) usunięcie pojedynczych drzew lub krzewów;

3) konserwację starych drzew;

4) sadzenie roślin ogrodowych nawiązujących do lokalnej tradycji ogrodniczej;

5) adaptację obiektu na Muzeum mieszkańców puszczy Drawskiej

3 obiekty318h, 318i i 318m
2Utrzymanie miejsca postoju pojazdów przez:

1) naprawę, konserwację i budowę infrastruktury turystycznej;

2) wykaszanie roślinności;

3) usuwanie drzew lub ich części

1 obiekt87l
3Utrzymanie miejsc biwakowania przez:

1) naprawę, konserwację i budowę infrastruktury turystycznej;

2) wykaszanie roślinności;

3) usuwanie drzew lub ich części;

4) sadzenie roślinności

4 obiekty112d, 112f, 144r, 213g, 242g i 393l
4Utrzymanie ścieżek dydaktycznych

i szlaków turystycznych przez:

1) naprawę, konserwację lub budowę obiektów infrastruktury turystycznej i edukacyjnej;

2) wykaszanie roślinności;

3) zapewnienie drożności przez usuwanie zbędnych drzew lub ich fragmentów z częściowym zagospodarowaniem biomasy

1. 10 szlaków pieszych.

2. 3 szlaki rowerowe.

3. 2 szlaki konne.

4. 5 ścieżek dydaktycznych

Obszar ochrony krajobrazowej
5Naprawa, konserwacja lub budowa tablic dydaktycznych i informacyjnych poza ścieżkami dydaktycznymi i szlakami turystycznymiWedług potrzebObszar ochrony krajobrazowej
6Utrzymanie miejsca postoju dla kajakarzy przez:

1) naprawę, konserwację

i budowę infrastruktury turystycznej;

2) wykaszanie roślinności;

3) usuwanie drzew lub ich części

1 obiekt122a
7Utrzymanie miejsca odbioru kajaków przez:

1) naprawę, konserwację i budowę infrastruktury turystycznej;

2) wykaszanie roślinności;

3) usuwanie drzew lub ich części

1 obiekt144y
8Utworzenie miejsca postoju pojazdów1 obiekt144y
9Utrzymanie i naprawa lub budowa obiektów infrastruktury technicznej, w szczególności:

1) naprawa i konserwacja pomostów;

2) utrzymanie przejezdności dróg;

3) usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu ruchu kołowego, pieszego i wodnego

Według potrzebObszar ochrony krajobrazowej
10Utrzymanie terenu przy budynkach Parku, w tym sadzenie roślinności oraz jej przycinanie wykaszanie i wycinanieWedług potrzebObszar ochrony krajobrazowej
11Utrzymanie baz sprzętu przeciwpożarowego dla celów gaśniczych5 obiektów1. Siedziba Parku.

2. Siedziby obwodów ochronnych: Knieja, Dębina, Ostrowiec

i Kamienna

12Pozyskanie zrazów drzew owocowych do szczepienia i zabiegów in vitroWedług potrzebObszar ochrony krajobrazowej
13Pielęgnacja sadów przez:

1) wykaszanie roślinności;

2) usunięcie pojedynczych drzew i krzewów;

3) pielenie;

4) pielęgnację starych drzew owocowych

Według potrzeb219m, 219o
14Prowadzenie badań naukowychWedług potrzebObszar ochrony krajobrazowej
Objaśnienia:

1) Obszar Parku jest podzielony na oddziały oznaczone liczbami lub liczbami i wielkimi literami oraz pododdziały oznaczone małymi literami, zgodnie z mapą przeglądową Parku dostępną w siedzibie Parku. Liczba lub liczba i wielka litera bez małych liter oznaczają cały oddział.

2) Park - Drawieński Park Narodowy.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

OPIS SPOSOBÓW CZYNNEJ OCHRONY GATUNKÓW ROŚLIN I ZWIERZĄT

I. 

Ochrona czynna gatunków roślin

Lp.Nazwa gatunkuRodzaj zadań ochronnychOpis sposobów ochrony
1Gatunki roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae)Wykaszanie łąk storczykowych1. Ręczne lub mechaniczne wykaszanie łąk po wydaniu nasion przez storczykowate

(Orchidaceae).

2. Usunięcie biomasy stosownie do zaleceń ekspertyz oraz w dostosowaniu do warunków przyrodniczych

2Lipiennik Loesela (Liparis loeselii)Monitoring stanu populacji oraz siedliska występowania gatunku1. Usuwanie odrośli olszy czarnej

(Alnus glutinosa) oraz roślinności zielnej z otoczenia stanowisk lipiennika Loesela (Liparis loeselii).

2. Rejestracja poziomu wody gruntowej za pomocą rejestrującego czujnika automatycznego.

3. Monitorowanie stanu populacji oraz siedliska występowania gatunku

3Gatunki roślin występujące na obszarze Parku1)Utrzymanie zbiorów zielnikowychZbiór roślin, suszenie, przechowywanie oraz techniczne zabezpieczanie zbioru zielnikowego
4Odmiany drzew owocowych dawniej uprawiane na terenie Puszczy Drawskiej oraz rośliny z parków podworskich i rośliny z terenów starych osadOdtwarzanie różnorodności biologicznej dawnych osad leśnych, parków podworskich i sadów1. Pozyskiwanie zrazów z drzew owocowych.

2. Wykaszanie sadów i usuwanie młodego pokolenia drzew

i krzewów pochodzących z sukcesji naturalnej.

3. Zabiegi in vitro mające na celu rozmnożenie dawniej uprawianych odmian drzew owocowych.

4. Konserwacja starych drzew w alejach.

5. Wzbogacenie w nowe gatunki kolekcji roślin ogrodowych nawiązujących do lokalnej tradycji ogrodniczej

5Ochrona gatunków roślin i siedlisk przyrodniczych, w tym również roślin wodnychMonitoring przyrodniczy1. Prowadzenie monitoringu przyrodniczego przez Park i Głównych Inspektorat Ochrony Środowiska oraz badań naukowych.

2. Monitoring gatunków inwazyjnych i obcych oraz eliminacja tych gatunków według potrzeb.

3. Prowadzenie badań naukowych dotyczących ochrony roślin

i siedlisk przyrodniczych oraz w celu ograniczenia gatunków obcych inwazyjnych
6Ochrona gatunków roślin i siedlisk przyrodniczychMonitoring gatunków inwazyjnych i obcych1. Eliminacja gatunków obcych i inwazyjnych.

2. Realizacja projektu "Możliwości wykorzystania Puccinia komarovii w ograniczeniu populacji niecierpka drobnokwiatowego Impatiens parviflora w DPN"

II. 

Ochrona czynna gatunków zwierząt

Lp.Nazwa gatunkuRodzaj zadań ochronnychOpis sposobów ochrony
1Gatunki ptaków z następujących rodzin:

1) sikory (Paridae);

2) kowaliki (SMidae);

3) pełzacze (Certhidae);

4) dzięcioły (Picidae);

5) drozdy (Turdidae);

6) muchołówki

(Muscicapidae);

7) szpaki (Sturnidae);

8) dudki (Upupidae);

9) krukowate (Corvidae)

1. Uzupełnienie bazy pokarmowej (nasiona roślin).

2. Monitoring skuteczności zasiedlenia

i utrzymanie skrzynek lęgowych w liczbie do 800 sztuk rocznie

1. Wykładanie karmy dla ptaków.

2. Wykonanie inwentaryzacji skrzynek lęgowych pod kątem ich zasiedlenia.

3. Oczyszczanie i naprawy uszkodzonych skrzynek lęgowych i ponowne ich zawieszenie

2Gatunki ptaków z rodzin:

1) perkozy

(Podicipedidae);

2) czaplowate

(Ardeidae);

3) kaczkowate

(Anatidae);

4) chruścielowate

(Rallidae);

5) bekasowate

(Scolopacidae);

6) siewkowate

(Charadriidae);

7) rybitwy (Sternidae);

8) mewy (Laridae)

1. Stopniowy demontaż skrzynek lęgowych typu E i kołnierzy ochronnych.

2. Ograniczanie liczebności obcych gatunków zwierząt wywierających negatywny wpływ na populacje rodzime.

3. Kontrola presji drapieżników żerujących przy brzegach jezior i rzek

1. Prowadzenie monitoringu i inwentaryzacji zwierząt gatunków obcych.

2. Wykonywanie odstrzału redukcyjnego wizona amerykańskiego (Neogale vison), jenota (Nyctereutes procyonoides) i szopa pracza (Procyon lotor) zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1173 i 2185).

3. Redukcja wizona amerykańskiego (Neogale vison) i szopa pracza (Procyon lotor) przez odłów w pułapki żywołowne i usypianie

3Gatunki ptaków z rodzin:

1) sokołowate

(Falconidae);

2) jastrzębiowate

(Accipitridae);

3) rybołowowate

(Pandionidae);

4) puszczykowate

(Strigidae)

1. Zwiększenie liczby potencjalnych miejsc do odbywania lęgów.

2. Monitoring stanu populacji i skuteczności zasiedlenia platform lęgowych oraz skrzynki lęgowej

Montaż:

1) do 4 drewnianych platform lęgowych gatunków ptaków, w szczególności: rybołowa (Pandion haliaetus), puchacza (Bubo bubo), bielika (Haliaeetus albicilla), sokoła wędrownego (Falco peregrinus);

2) 1 skrzynki lęgowej dla pustułki zwyczajnej (Falco tinnunculus)

4Lis (Vulpes vulpes)Monitoring i regulacja wielkości populacji oraz ograniczanie rozprzestrzeniania się wścieklizny1. Prowadzenie monitoringu i inwentaryzacji liczebności osobników.

2. Wykonywanie odstrzału zwierząt chorych oraz odstrzału redukcyjnego - zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1173 i 2185).

3. Wykładanie szczepionki przeciwko wściekliźnie

5Gatunki nietoperzy z rodziny mroczkowatych (Vespertilionidae)Ochrona nietoperzy z rodziny mroczkowatych (Vespertilionidae), ukierunkowana na zwiększanie liczby miejsc rozrodczych, zimowisk oraz dziennych schronień1. Monitoring składu gatunkowego nietoperzy z rodziny mroczkowatych (Vespertilionidae).

2. Kontrola zasiedlenia skrzynek dla nietoperzy.

3. Kontrola zasiedlenia miejsc do hibernacji.

4. Utrzymanie miejsc wykorzystywanych do hibernacji przez konserwację schronień oraz zapewnienie właściwych warunków mikroklimatycznych w schronieniach.

5. Oczyszczanie, naprawy lub wymiana skrzynek dla nietoperzy

61. Łosoś (Salmo salar).

2. Pstrąg potokowy (Salmo trutta m. fario).

3. Lipień (Thymallus thymallus).

4. Brzana (Barbus barbus).

5. Jesiotr ostronosy

(Acipenser oxyrinchus).

6. Certa (Vimba vimba).

7. Węgorz europejski

(Anguilla anguilla)

1. Odłowy kontrolne.

2. Zarybienia.

3. Pozyskanie tarlaków i selektów

Połowy przy użyciu rybackich narzędzi połowu i zarybienia
7Mrówki z rodzaju FormicaZabezpieczanie mrowisk mrówek kopcowych przed zniszczeniami powodowanymi przez czynniki naturalne lub antropogeniczneZabezpieczanie za pomocą siatki lub drewnianych żerdzi mrowisk narażonych na mechaniczne uszkodzenia oraz mrowisk o dużych kopcach, z rodzinami produkującymi duże ilości form płciowych
8Pozostałe gatunki zwierzątMonitoring populacji, w tym znakowanie wybranych gatunków zwierzątMonitoring populacji
9Ochrona owadów zapylających i ich siedliskUtrzymanie lub wzbogacenie składu gatunkowego zapylaczy oraz utrzymanie lub utworzenie siedlisk i bazy żerowej dla zapylaczy1. Zbiór trzciny i szyszek dla murarek i owadów występujących w "hotelach dla owadów zapylających".

2. Ochrona klonów, kasztanowców, lip w alei klonowej w Ostrowitem i parku podworskim w Barnimiu (zabiegi konserwacji i leczenie drzew, ewentualne dosadzenie nowych drzew

Objaśnienia:

1) Park - Drawieński Park Narodowy.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WSKAZANIE OBSZARÓW OBJĘTYCH OCHRONĄ ŚCISŁĄ, CZYNNĄ ORAZ KRAJOBRAZOWĄ

Lp.Rodzaj ochronyLokalizacja1)
1Ochrona ścisła1a, 1f-1i, 2a, 2i-2k, 3a, 4a, 4c-4h, 5a, 5c, 5g, 6a-6f, 6i, 7a-7c, 29a-29f, 49b-49c, 49g, 49h, 62n-62p, 67c, 67h, 68a-68i, 69a, 71b, 71c, 71g-71i, 72a, 72h-72k, 74d, 75a-75d, 76a-76d, 77a-77i, 78b, 84a-84f, 84h, 84k, 85a, 122b, 122c, 123m, 123t, 123w, 124a, 124c, 124d, 127h, 127j-127l, 128a, 128d, 128h, 128i, 129c, 129d, 130a, 130b, 130f, 131d, 131g, 132a, 132b, 132f, 132l, 133c, 133d, 134a, 134g, 134i, 135c, 135d, 136a-136c, 136f, 136g, 137f-137h, 137j, 138a, 138c, 138d, 141a-141d, 141j, 141k, 142d, 142f-142j, 142m, 142o-142s, 143a-143f, 143h, 143j, 143k, 144d-144g, 144k-144m, 145g, 145h, 146a, 146b, 146d, 146g, 146h, 146j, 146l, 147a, 147b, 147d, 148a-148c, 149a, 149b, 182k-182m, 183g-183j, 185l, 185m, 191a, 191c, 191d, 192a, 201j-201l, 202i, 203f, 203g, 203k, 203l, 204a, 204b, 213a, 213b, 213f, 213i, 213j, 214a-214f, 215a, 215b, 215d- 215h, 216a-216c, 227a, 227g-227i, 233a-233c, 233f-233h, 234k, 242h, 242l, 243a-243g, 244a, 245a, 245b, 246a-246c, 247a, 247b, 256a-256g, 256j, 257k, 259a-259j, 260a, 260b, 260f-260h, 260j-260n, 261j-261l, 268d, 268g-268i, 268k, 269a, 269d-269h, 269j, 273g, 274j, 279a, 280a- 280d, 283a-283c, 284f, 291b-291d, 291g, 291i, 291k-291n, 291p, 292a, 292b, 292g, 292h, 292k, 292l, 294a-294c, 295a, 295b, 298b, 298c, 299a, 299b, 300a-300c, 301a, 301b, 301d, 301f, 304h, 304j, 312t, 313bx-313g, 313l-313r, 313w-313z, 315d, 315i, 316a-316f, 319c, 319h, 319i, 319k- 319m, 325h, 325l, 325m, 326d-326h, 326j, 326k, 327a-327f, 328a- 328d, 328i, 329b-329g, 330a, 330b, 334f, 334j, 335c, 335f, 335g, 336i, 337j, 338a, 338b, 338d, 338f, 344c, 344d, 344k, 345a-345f, 349c, 350b- 350d, 351a, 351f, 351g, 352b, 352f, 352g, 353a, 353b, 353g-353m, 354c, 354d, 359i, 359o, 360a-360c, 360f-360i, 365a-365c, 366a, 366d-366g, 369b, 369c, 369j, 369l, 370a, 374c, 374d, 375a, 376f, 382d, 383a, 383c- 383f, 384a, 384c, 384g, 384i, 384l, 384m, 391b-391f, 391i-391k, 392j, 401b, 401f, 402a, 402d, 402h, 412, 413, 417, 419, 422j, 423b, 423c, 425b-425fi432a-432d
2Ochrona czynna1b-1d, 2b-2h, 3b-3g, 4b, 4i-4p, 5b, 5d, 5f, 5h-5k, 6g, 6h, 8-28, 29g-29j, 30-48, 49a, 49d, 49f, 49i-49m, 50-61, 62a-62m, 63-66, 67a, 67b, 67d- 67g, 69b-69p, 70a-70h, 71a, 71d, 71f, 72b-72g, 73, 74a-74c, 74f-74i, 78a, 78c-78m, 79-83, 84g, 84i, 84j, 84l, 84m, 85b-85f, 86, 87a-87d, 87g, 87j, 87k, 88-110, 110Ak, 110Am-110Ay, 111, 112a-112c, 113-121, 122d, 122f, 123a-123l, 123n-123s, 123x-123z, 124b, 124f, 125-126, 127a-127g, 127i, 128b, 128c, 128f, 128g, 128j, 128k, 129a, 129b, 129f- 129m, 130c, 130d, 130g-130i, 131a-131c, 131f, 131h, 131i, 132c, 132d, 132g-132k, 133a, 133b, 134b-134f, 134h, 134j, 135a, 135b, 135f, 135g, 136d, 137a-137d, 137i, 137Aa-137Ai, 138b, 138f, 139, 140, 141f-141i, 141Aa, 141Ab, 142a-142c, 142k, 142l, 142n, 142t, 142Aa-142Ac, 143g, 143i, 144b, 144c, 144h-144j, 144n-144p, 145a-145f, 145i, 145j, 146c, 146f, 146i, 146k, 146m-146r, 147c, 147f-147j, 148d-148o, 149c-149r, 150-162, 163b-163n, 164-176, 177-181, 182a-182j, 183a-183f, 184, 185a-185k, 186-190, 191b, 191f, 191g, 192b-192g, 193-200, 201a- 201i, 202a-202h, 202j, 203a-203d, 203h-203j, 205-212, 213c, 213d, 213h, 213k, 215c, 217, 218, 219a-219l, 219n, 220-226, 227b-227f, 228232, 233d, 234a-234j, 235-241, 242a-242f, 242i-242k, 242m, 244b, 244c, 247c, 248-255, 256h, 256i, 257a-257j, 258, 260c, 260d, 260i, 261a-261i, 262-267, 268a-268c, 268f, 268j, 269b, 269c, 269i, 270-272,
273a-273f, 274a-274i, 274k, 274l, 275-278, 279b-279d, 280f, 281, 282, 283d-283g, 284a-284d, 285-290, 291a, 291f, 291h, 291j, 291o, 292c- 292f, 292i, 292j, 293, 294d-294h, 295c-295l, 296, 297, 298a, 298d-298h, 299c-299g, 301c, 302, 303, 304a-304g, 304i, 304k, 305-310, 311a, 311b, 311d-311h, 312a-312s, 312w, 313a, 313b, 313h-313k, 313s, 313t, 314, 315a-315c, 315f-315h, 316g, 317, 318a-318g, 318j-318l, 318n-318s, 319a, 319b, 319d-319g, 319j, 320-324, 325a-325g, 325i-325k, 326a- 326c, 326i, 326l, 327g, 328f-328h, 329a, 331-333, 334a-334d, 334g- 334i, 334k, 334l, 335a, 335b, 335d, 336a-336h, 336j, 336k, 337a-337i, 338c, 339-343, 344a, 344b, 344f-344j, 346-348, 349a, 349b, 349d, 349f, 350a, 350f-350l, 351b-351d, 351h-351l, 352a, 352c, 352d, 353c-353f, 354a, 354b, 354f-354i, 355-358, 359a-359h, 359j-359n, 359p, 360d, 361-364, 366b, 366c, 367, 368a-368h, 369a, 369d-369i, 369k, 369m, 370b-370k, 371-373, 374a, 374b, 374f, 375b-375h, 376a-376d, 377381, 382a-382c, 382f, 383b, 383g, 384b, 384d, 384f, 384h, 384j, 384k, 384n-384p, 385a-385n, 385p-385s, 386-390, 391a, 391g, 391h, 392a- 392i, 392k-392n, 393a-393k, 393m-393w, 394-400, 401a, 401c, 401d, 401g-401k, 402b, 402c, 402f, 402g, 402i-402n, 403, 404a-404m, 405411, 414-416, 418, 420, 421, 422a-422i, 423a, 424, 425a, 426, 427-431 i 433-441, wraz z graniczącymi z nimi elementami liniowymi oraz fragment rzeki Płociczna stanowiący działki ewidencyjne 245, 234/1 i 444 w obrębie ewidencyjnym Przesieki
3Ochrona krajobrazowaOddziały: 87f, 87h, 87i, 871, 112d, 112f, 122a, 144a, 144r-144t, 144w- 144z, 163a, 213g, 219m, 219o, 242g, 311c, 313ax, 318h, 318i, 318m, 368i, 385°, 393l, 404n, 110Aa-110Aj, 110A1 oraz znajdujące się w granicach Parku2) grunty niebędące w użytkowaniu wieczystym Parku, bez fragmentu rzeki Płociczna stanowiącego działki ewidencyjne 245, 234/1 i 444 w obrębie ewidencyjnym Przesieki
Objaśnienia:

1) Obszar Parku jest podzielony na oddziały oznaczone liczbami lub liczbami i wielkimi literami oraz pododdziały oznaczone małymi literami, zgodnie z mapą przeglądową Parku dostępną w siedzibie Parku. Liczba lub liczba i wielka litera bez małych liter oznaczają cały oddział.

2) Park - Drawieński Park Narodowy.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

USTALENIE MIEJSC UDOSTĘPNIANYCH DO CELÓW NAUKOWYCH, EDUKACYJNYCH, TURYSTYCZNYCH I REKREACYJNYCH ORAZ MAKSYMALNEJ LICZBY OSÓB MOGĄCYCH PRZEBYWAĆ JEDNOCZEŚNIE

W TYCH MIEJSCACH

I. 

Miejsca udostępniane do celów naukowych

Miejsce udostępniane1)Maksymalna liczba osób mogących przebywać jednocześnie w danym miejscu
Obszar Parku2)Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Parku2) w sprawie udostępniania Parku2) do badań naukowych i monitoringu przyrodniczego

II. 

Miejsca udostępniane do celów edukacyjnych

Lp.Miejsce udostępniane1)Maksymalna liczba osób mogących jednocześnie przebywać w danym miejscu
1Punkty widokowe w obwodach ochronnych: Sitno, Pustelnia, Knieja, Dębina, Ostrowiec i Kamienna60 w każdym punkcie
2Sala edukacyjna w siedzibie Parku (110Ah)30
3Sala edukacyjna w budynku Stacji Terenowej w Ostrowitem (318m)50
4Budynek Przystani Drawnik (112f)60
5Park podworski w Barnimiu (123c-123i i 123z)60
6Sad starych odmian drzew owocowych (112b)60
7Stary sad w Konotopiu (137Aa)60
8Dawne cmentarze w Ostrowitem i Springe (303g, 312g)Po 60
9Ekspozycja "Wodny świat" w Punkcie Informacyjnym w Głusku30
10Centrum Edukacji i Turystyki w Drawnie100

III. 

Miejsca udostępniane do celów turystycznych

Lp.Miejsce udostępniane1)Maksymalna liczba osób mogących j ednocześnie przebywać w danym miejscu
1Miejsce biwakowania "Drawnik" (112d)50, z wyłączeniem wydarzeń edukacyjnych i promocyjnych organizowanych przez Park, na których nie obowiązuje limit
2Miejsce biwakowania "Barnimie" (132d)60
3Miejsce biwakowania "Bogdanka" (144r i 144p)200
4Miejsce biwakowania "Sitnica" (213g i 242g)80
5Miejsce biwakowania "Pstrąg" (327g i 329a)200
6Miejsce biwakowania "Kamienna" (3931)60
7Miejsce postoju pojazdów "Jezioro Sitno" (15g)Uwarunkowana pojemnością parkingu
8Miejsce postoju pojazdów "Drewniany Kamień" (42g)Uwarunkowana pojemnością parkingu
9Miejsce postoju pojazdów "Ostrowiec" (318g)Uwarunkowana pojemnością parkingu
10Miejsce postoju pojazdów "Jezioro Ostrowieckie" (355d)Uwarunkowana pojemnością parkingu
11Miejsce postoju pojazdów "Rogoźnica" (871)Uwarunkowana pojemnością parkingu
12Miejsce postoju pojazdów "Pustelnia" (84a)Uwarunkowana pojemnością parkingu
13Miejsce postoju pojazdów "Springe" (312g)Uwarunkowana pojemnością parkingu
14Punkt Informacji Turystycznej w Centrum Edukacji i Turystyki w Drawnie25
15Punkt Informacyjny w Głusku30
16Miejsca odbioru kajaków "Korytnica", "Most

Zatom" i "Most niskowodny" (144y, 146o i 369j)

Uwarunkowana pojemnością miejsc odbioru kajaków
17Miejsce postoju dla kajakarzy "Kładka Konotop" (142k)70
18Miejsce postoju dla kajakarzy "Most Barnimie" (122a)70, z wyłączeniem wydarzeń edukacyjnych i promocyjnych organizowanych przez Park oraz uroczystości religijnych, na których nie obowiązuje limit
19Budynek Przystani Drawnik (112f)60
20Punkty widokowe w obwodach ochronnych: Sitno, Pustelnia, Knieja, Dębina, Ostrowiec i KamiennaPo 60 w każdym punkcie

IV. 

Miejsca udostępniane do celów rekreacyjnych

Lp.Miejsce udostępniane1)Maksymalna liczba osób mogących j ednocześnie przebywać w danym miejscu
1Plaża nad jeziorem Ostrowieckim - oddział 355b40
2Budynek Przystani Drawnik - oddział 112f60
Objaśnienia:

1) Obszar Parku jest podzielony na oddziały oznaczone liczbami lub liczbami i wielkimi literami oraz pododdziały oznaczone małymi literami, zgodnie z mapą przeglądową Parku dostępną w siedzibie Parku. Liczba lub liczba i wielka litera bez małych liter oznaczają cały oddział.

2) Park - Drawieński Park Narodowy.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WYZNACZENIE MIEJSC POŁOWU RYB

Lp.Miejsce1)
1Pomosty przy jeziorze Sitno (14 i 15)
2Pomosty przy jeziorze Ostrowieckim (93, 100, 108, 306, 321, 340 i 355)
3Rzeka Drawa (427, 428, 429a-429o i 430)
Objaśnienia:

1) Obszar Drawieńskiego Parku Narodowego jest podzielony na oddziały oznaczone liczbami lub liczbami i wielkimi literami oraz pododdziały oznaczone małymi literami, zgodnie z mapą przeglądową Drawieńskiego Parku Narodowego dostępną w siedzibie Drawieńskiego Parku Narodowego. Liczba lub liczba i wielka litera bez małych liter oznaczają cały oddział.

1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).