Wzory dokumentacji produkcji i obrotu spirytusem oraz warunki i wymagania dla pomieszczeń, urządzeń i aparatury gorzelni rolniczych, w zakresie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1995.4.14

Akt utracił moc
Wersja od: 23 marca 1995 r.

WYTYCZNE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 marca 1995 r.
w sprawie wzorów dokumentacji produkcji i obrotu spirytusem oraz warunków i wymagań dla pomieszczeń, urządzeń i aparatury gorzelni rolniczych, w zakresie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego.

W związku z przepisami rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lutego 1994 r. w sprawie szczególnego nadzoru podatkowego oraz zasad i trybu wykonywania tego nadzoru (Dz. U. Nr 26, poz. 91), zwanego dalej "rozporządzeniem", w celu ujednolicenia postępowania zaleca się, co następuje:

Rozdział  I

Dokumentacja związana z produkcją i obrotem spirytusu.

§  1.
1.
W gorzelni rolniczej prowadzi się dokumentację, według wzorów określonych w załącznikach od nr 1 do 8 do niniejszych wytycznych:
1)
metrykę techniczną gorzelni ł załącznik nr 1,
2)
zgłoszenie o zamierzonej produkcji spirytusu - załącznik nr 2,
3)
księgę produkcji i rozchodu spirytusu - załącznik nr 3,
4)
zeszyt świadectw przewozowych - według rozporządzenia,
5)
księgę rewizyjną magazynu spirytusu- załącznik nr 4,
6)
protokoły nalewu spirytusu do naczyń transportowych - załącznik nr 5,
7)
protokoły badania stanu aparatu destylacyjnego - załącznik nr 6,
8)
protokoły urzędowego sprawdzenia gorzelni - załącznik nr 7,
9)
spis zabezpieczeń urzędowych - załącznik nr 8.
2.
Dokumenty wymienione w ust. 1 od pkt 5 do 9 prowadzą a protokoły również sporządzają pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego.
3.
W gorzelni rolniczej prowadzi się również niezbędną dokumentację surowcowo - materiałową i dokumentację księgową umożliwiającą ustalenie kosztów produkcji spirytusu. Dokumentację może prowadzić dział księgowości jednostki organizacyjnej, w skład której wchodzi gorzelnia.
§  2.
1.
Metryka techniczna gorzelni (załącznik nr 1) sporządzana przez kierownika gorzelni zawiera podstawowe dane o jej lokalizacji i bazie surowcowej oraz charakterystykę techniczno-produkcyjną wszystkich urządzeń i aparatury gorzelni.
2.
Zgłoszenie o zamierzonej produkcji spirytusu (załącznik nr 2) określa rodzaj i zużycie surowców oraz przebieg i czas czynności produkcyjnych w ciągu doby.
3.
Księga produkcji i rozchodu spirytusu (załącznik nr 3) jest przeznaczona do ewidencjonowania wykonanych czynności produkcyjnych i rozchodu wytworzonego spirytusu oraz zdarzeń określonych przepisami rozporządzenia, które mogą występować podczas przebiegu produkcji z tym, że:
1)
księgę prowadzi się za rok obrachunkowy przy uwzględnieniu odrębnych okresów produkcyjnych,
2)
zapisy w księdze podsumowuje się za okresy miesięczne i narastająco za okresy odrębnych produkcji oraz od początku roku obrachunkowego. Księgę przechowuje się przez okres pięciu lat,
3)
poszczególne zapisy w księdze zawierają m.in.:
a)
w rubr. 5 i 6 dobowe ilości zużytych ziemniaków oraz zawartej w nich skrobi -powinny być zgodne z odpowiednimi zapisami w dokumentacji magazynowej przychodu i rozchodu ziemniaków,
b)
w rubr. 21 dzienną produkcję spirytusu wg różnicy wskazań licznika przyrządu pomiarowego (rubr. 20), a także ustalone korekty w wypadku zacięcia się licznika przyrządu pomiarowego oraz ilości spirytusu wybranego z przyrządu albo z naczynia przelewowego w stągwi, o ile spirytus ten nie został przekazany do ponownej destylacji (zlew do zacieru), a także ustalone ubytki spirytusu w wyniku zdarzeń losowych w gorzelni,
c)
w rubr. 25 również inne przychody (rubr. 21) jeżeli nie zostały one przekazane lub zaliczone do spirytusu w magazynie przed zakończeniem nalewu do naczyń transportowych. W przypadku, gdy po nalewie spirytusu wycechowanie zbiornika nie pozwala na ustalenie zapasu (zbyt niski poziom), wtedy zapas spirytusu w magazynie ustala się jako różnicę między stanem początkowym przed nalewem powiększonym o zysk dzienny i inne przychody spirytusu a ilością spirytusu nalaną do naczyń transportowych,
d)
w rubr. 26 ubytki spirytusu powstałe w wyniku zdarzeń losowych w gorzelni w części produkcyjnej od kolumny destylacyjnej do magazynu spirytusu włącznie, które zostały opodatkowane z tytułu nadmiernych ubytków spirytusu,
4)
w księdze produkcji i rozchodu spirytusu kierownik gorzelni odnotowuje stan posadzki w pomieszczeniach magazynu spirytusu i naczynia pośredniczącego, stan płynowskazów w naczyniach zlewowych i naczyniu pośredniczącym, wszystkie przerwy w pracy gorzelni oraz fakty powiadomienia urzędu kontroli skarbowej o zdarzeniach losowych, natomiast pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego odnotowują swój pobyt w gorzelni i stan zabezpieczeń urzędowych.
4.
Świadectwo przewozowe i jego wtórnik powinny odpowiadać wymogom określonym w § 31 rozporządzenia wraz z ustalonym wzorem. Świadectwa przewozowe są zbroszurowane w zeszytach opieczętowanych przez urząd kontroli skarbowej.
5.
Księga rewizyjna magazynu spirytusu (załącznik nr 4) jest przeznaczona do ewidencjonowania ustaleń z przeprowadzonych sprawdzeń stanów zapasów spirytusu w magazynie we wszystkich zbiornikach magazynowych przed każdym napełnieniem i po napełnieniu naczyń transportowych w związku z wysyłką spirytusu do zakładów przemysłu spirytusowego lub innego odbiorcy, a także przy każdej kontroli gospodarki spirytusem.
6.
Protokół nalewu spirytusu do naczyń transportowych (załącznik nr 5) stanowi dokument kontroli obejmującej sprawdzenie stanu aparatury, urządzeń i magazynu spirytusu gorzelni i nałożonych na nich zabezpieczeń urzędowych oraz ustalenia ilości spirytusu w magazynie i w naczyniach transportowych w celu ich porównania, a także porównania ilości spirytusu w magazynie do wskazań przyrządu pomiarowego dla oceny działania tego przyrządu.
7.
Protokół badania stanu aparatu destylacyjnego (załącznik nr 6) jest dokumentem sprawdzenia kompletności i szczelności aparatu podczas próby parowo-wodnej oraz jego przystosowania do nałożenia urzędowych zabezpieczeń.
8.
Protokół urzędowego sprawdzenia gorzelni (załącznik nr 7) stanowi dokument stwierdzający, że gorzelnia jest przygotowana do podjęcia produkcji spirytusu z zachowaniem warunków dla prowadzenia kontroli w systemie zamkniętego magazynu, określonych przepisami o wykonywaniu szczególnego nadzoru podatkowego.
9.
Spis zabezpieczeń urzędowych (załącznik nr 8) jest przeznaczony do odnotowania ilości zabezpieczeń urzędowych, ich znaków i miejsc nałożenia oraz dat ich zdjęcia i nałożenia. Podpisują go pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego dokonujący nałożenia urzędowych zabezpieczeń oraz kierownik gorzelni lub wyznaczony w tym celu pracownik jednostki organizacyjnej, w skład której wchodzi gorzelnia.
§  3.
Akta weryfikacji gorzelni rolniczej (o których mowa w § 12 ust. 1 rozporządzenia) obejmują:
1)
spis dokumentów oraz niektóre istotne dane informujące o adresach i numerach telefonów: kierownika jednostki organizacyjnej w skład której wchodzi gorzelnia, właściciela gorzelni, prezesa spółki oraz najbliższej jednostki policji itp.,
2)
kopie koncesji na prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania spirytusu,
3)
szkic sytuacyjny gorzelni i pomieszczeń wraz z wykazem i opisem ponumerowanych urządzeń i aparatury, a także naczyń transportowych do spirytusu,
4)
metrykę techniczną gorzelni,
5)
krótki opis procesu technologicznego i postępowania technicznego oraz działania i budowy aparatu destylacyjnego (do stągwi włącznie) wraz z rysunkami technicznymi, przekrojem i schematem połączeń.
6)
świadectwa uwierzytelnienia (legalizacji) zbiorników magazynowych do spirytusu oraz innych urządzeń pomiarowych, a także odnotowanie o dopuszczeniu do eksploatacji przez dozór techniczny urządzeń pracujących pod ciśnieniem,
7)
protokoły z przemiarów parnika, kadzi zacierowych, drożdżowych i fermentacyjnych oraz zbiorników pośredniczących do spirytusu i zbiorników magazynowych do surowców płynnych i wywaru, jeżeli nie podlegają obowiązkowi legalizacji, a także instrukcja obiegu dokumentacji, jeżeli jest stosowana,
8)
oświadczenia kierownika gorzelni oraz także osoby zastępującej kierownika gorzelni w czasie jego nieobecności, o znajomości przepisów w zakresie produkcji i obrotu spirytusem oraz przepisów o szczególnym nadzorze podatkowym i przyjęciu odpowiedzialności za ich przestrzeganie,
9)
oświadczenie kierownika jednostki organizacyjnej, o której mowa w pkt 1, właściciela gorzelni lub prezesa spółki władającej gorzelnią o znajomości przepisów o szczególnym nadzorze podatkowym i przyjęciu odpowiedzialności za ich przestrzeganie,
10)
zaświadczenia właściwych instytucji, że gorzelnia odpowiada wymaganiom wynikającym z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, ochronie środowiska, przeciwpożarowych i sanitarnych,
11)
protokół badania aparatu destylacyjnego,
12)
protokół urzędowego sprawdzenia gorzelni.

Rozdział  II

Urządzenia, aparatura i pomieszczenia gorzelni rolniczej.

§  4.
Pomieszczenie, w którym znajduje się aparatura przeznaczona do produkcji spirytusu (sala aparaturowa) powinno posiadać posadzkę wyrównaną i gładką z odprowadzeniem ścieków, łatwą do utrzymania w czystości. Aparatura (urządzenia, rury par alkoholowych i spirytusu, rury wody odwarowej, przyrząd pomiarowy) powinna być widoczna ze wszystkich stron z łatwym do niej dostępem, przy czym urządzenia gorzelni wymagające nałożenia i kontroli zabezpieczeń urzędowych lub nadzoru procesów technologicznych powinny posiadać schody i galerie z poręczami, umożliwiające swobodne i bezpieczne poruszanie się. Pomieszczenie powinno posiadać dobre oświetlenie.
§  5.
Parnik gorzelniczy lub urządzenie rozdrabniające surowce powinny posiadać konstrukcję zapewniającą należyte rozgotowanie lub rozdrobnienie surowca.
§  6.
Kadź zacierowa o kształcie pozwalającym na całkowite jej opróżnienie powinna posiadać łatwy i bezpieczny dostęp oraz urządzenia do pomiaru ilości i temperatury zacieru.
§  7.
Kadzie fermentacyjne powinny posiadać urządzenia do pomiaru temperatury a ich pojemność powinna być dostosowana do wielkości urządzeń współpracujących oraz posiadać urządzenia pozwalające na bezpieczną i sprawną obsługę (schody, galerie z poręczami itp.), a także podłączenie do przewodu głównego pompy zasilającej aparat destylacyjny.
§  8.
1.
Aparat destylacyjny powinien zapewniać możliwość prowadzenia destylacji spirytusu bez znacznych wahań mocy i temperatury, a równocześnie umożliwiać odprowadzenie pary alkoholowej, spirytusu, wody odwarowej i flegmy, bez uszkodzenia urzędowych zabezpieczeń.
2.
Wszelkie połączenia poszczególnych segmentów spirytusowej części kolumny (cargi) oraz połączenia tej kolumny z kolumną zacierową i deflegmatorem - jeżeli nie posiadają fabrycznie wykonanych obręczy przykrywających miejsca tych połączeń - należy zaopatrzyć w osłony z blachy miedzianej lub ocynkowanej, przystosowane do nałożenia urzędowych zabezpieczeń.
3.
W aparatach destylacyjnych wymagających nałożenia dużej ilości osłon zabezpieczających można je zastąpić obudową całego aparatu lub jego części, z siatki drucianej w odległości nie mniejszej niż 10 cm od danego urządzenia. Osłony te powinny być sporządzone na kątownikach żelaznych, a siatka w osłonach powinna być przyspawana do obramowania osłony.
4.
Aparaty destylacyjne powinny posiadać tylko niezbędne do destylacji otwory i połączenia rurowe do zacieru, wody, pary i płynów alkoholowych. Połączenia te mogą być (w razie potrzeby) zaopatrzone w kurki przystosowane do nałożenia urzędowych zabezpieczeń uniemożliwiających odprowadzenie pary alkoholowej i spirytusu. Otwory i wzierniki w kolumnach spirytusowych aparatów destylacyjnych zamykane ślepymi kapslami lub grubościennymi szkłami powinny posiadać urządzenia umożliwiające nałożenie urzędowych zabezpieczeń.
§  9.
Manometry znajdujące się na kolumnie spirytusowej lub na zabezpieczonej części kolumny zacierowej, powinny posiadać urządzenia do nałożenia urzędowych zabezpieczeń na poszczególnych częściach manometru. Manometry powinny być tak zainstalowane, by zbierający się w nich płyn spływał samoczynnie do wnętrza aparatu.
§  10.
Rury służące do przepłukiwania kolumny zacierowej, spirytusowej, deflegmatora i wody odwarowej powinny być zaopatrzone w sprawnie działające zawory zwrotne oraz kurki, przystosowane do nałożenia urzędowych zabezpieczeń.
§  11.
1.
Oziębialnik powinien być zainstalowany tak aby pokrywa i dno oziębialnika były widoczne. Powyższy sposób dotyczy także ustawienia deflegmatorów wolnostojących.
2.
Oziębialnik, w którym pary alkoholowe i skroplony spirytus stykają się z zewnętrznym płaszczem musi być osłonięty blachą ocynkowaną lub osiatkowany. Sposób takiego osłonięcia dotyczy również deflegmatorów.
3.
Połączenia rur alkoholowych i wodnych z oziębialnikiem, włazy, połączenia ścian z pokrywą i dniem oziębialnika oraz połączenia rur wodnych, zacierowych i par spirytusowych z deflegmatorem powinny być przystosowane do nałożenia urzędowych zabezpieczeń.
§  12.
1.
Rurociągi, przez które przepływają pary alkoholowe, spirytus i woda odwarowa powinny być dostępne do sprawdzenia ich stanu. Rurociągi powinny być wykonane z rur ciągnionych, bez szwów i jakichkolwiek uszkodzeń oraz utrzymane w należytej czystości. Połączenia rur spirytusowych mogą być wykonane za pomocą złącz kołnierzowych lub złącz skręcanych (mufy).
2.
Rury na całej swej długości, z wyjątkiem miedzianej albo mosiężnej rury par alkoholowych deflegmatora, muszą posiadać zewnętrzne osłony wykonane w sposób "rura w rurze" lub jako dwuczęściowe powinny być pomalowane od wewnątrz białą lub w jasnym kolorze farbą.
3.
Osłony typu "rura w rurze" mogą być łączone za pomocą złącz skręcanych (muf) przystosowanych do nakładania urzędowych zabezpieczeń. Osłony dwuczęściowe muszą być wykonane z jednolitych arkuszy blach, bez spawów i lutowania oraz dopasowane bez możliwości przesuwania ich wzdłuż rur spirytusowych. Przy długich rurach spirytusowych osłony dwuczęściowe mogą być wykonane z kilku odcinków, z tym że ich końce powinny być uformowane (wywinięte) kołnierzowo oraz dostosowane do połączenia i nałożenia urzędowych zabezpieczeń.
§  13.
1.
Gorzelnia powinna być wyposażona w urządzenia do określania mocy i temperatury przepływającego spirytusu.
2.
Urządzenie do określania mocy i temperatury spirytusu powinno być umieszczone w szafce umożliwiającej obserwacje płynu i jego temperatury, dostosowanej do nałożenia zabezpieczeń urzędowych.
§  14.
Jeżeli w gorzelni jest zainstalowana typowa stągiew z filtrem i odpowietrznikiem, to:
1)
stągiew powinna być pokryta z góry szklanym kloszem, którego oprawa wraz z krezą miski, powinna być przystosowana do nałożenia urzędowych zabezpieczeń,
2)
stągiew powinna być połączona z przyrządem pomiarowym w ten sposób, aby występowała wyraźna różnica w poziomie między rurą spirytusową odpływową z oziębialnika a wgłębieniem spływowym stągwi oraz między rurą odpływową a przyrządem pomiarowym. Spływ spirytusu z filtra do miski stągwi nie powinien trafiać na otwór rury odpływowej spirytusu do przyrządu pomiarowego,
3)
wewnątrz stągwi mieści się filtr składający się z siatki drucianej, obciągniętej tkaniną filtrującą i przymocowanej do rury z wgłębieniem do spływu spirytusu. W rurze tej, po uprzednim napełnieniu jej spirytusem umieszcza się alkoholomierz i termometr, które przymocowuje się do rurki powietrznej w sposób umożliwiający odczytywanie wskazań mocy i temperatury spirytusu.
§  15.
1.
Stągiew jest umieszczona w szczelnej szafce drewnianej lub wykonanej z innych materiałów. Ściany szafki powinny być łączone za pomocą trzech żelaznych obręczy i śrub, które z wewnętrznej strony szafki powinny posiadać nakrętki i zatyczki. Ściany, wierzch i dno szafki powinny być pomalowane od strony wewnętrznej białą farbą olejną, natomiast zewnętrzne strony pokrywa się bezbarwnym lakierem w ten sposób, aby ich powierzchnie były widoczne.
2.
Ściany szafki powinny posiadać na wysokości klosza stągwi okienka umocowane od wewnątrz śrubami. W przedniej ścianie szafki winien znajdować się wziernik do obserwacji stanu napełnienia zbiornika przelewowego, o którym mowa w ust. 3.
3.
W szafce powinien być umieszczony kryty zbiornik zlewowy do spływu nadmiaru spirytusu przyrządu pomiarowego oraz przelewu spirytusu ze stągwi. Zbiornik ten powinien być wyposażony we wskaźnik poziomu napełnienia (urządzenie pływakowe z trzpieniem) oraz w lejek zbierający spirytus z przelewu stągwi. Zbiornik zlewowy może być również umieszczony pod przyrządem pomiarowym.
4.
Jedna ze ścian szafki powinna być ruchoma. Zamknięcie szafki następuje po dostawieniu ruchomej ściany do pozostałych ścian i ściągnięciu za pomocą żelaznych prętów obręczy szafki. Końcówki prętów powinny być przystosowań do nałożenia zabezpieczeń urzędowych.
5.
Szafka powinna być ustawiona na posadzce bez jakichkolwiek szczelin między dnem szafki a posadzką.
6.
Otwory w ścianach szafki, przez które przechodzą przewody rurowe, służące do przepływu spirytusu muszą być zaopatrzone w osłony szczelnie przylegające do obwodu rury i zamocowane .rurami do ścian szafki w sposób uniemożliwiający ich odkręcenie z zewnątrz.
§  16.
1.
Do pomiaru i rejestracji objętości spirytusu (w dm3) powinien być zastosowany przyrząd pomiarowy zainstalowany jak najbliżej szafki stągwi. Spływ spirytusu ze stągwi do przyrządu pomiarowego powinien być dostosowany do możliwości (natężenia) przepływu przez to urządzenie.
2.
Rury doprowadzające spirytus ze stągwi do przyrządu pomiarowego oraz odprowadzające spirytus z przyrządu pomiarowego do magazynu bądź zbiornika pośredniczącego (odbieralnika) powinny posiadać osłony przystosowane do nałożenia zabezpieczeń urzędowych.
3.
Odprowadzenie spirytusu z przyrządu pomiarowego do magazynu odbywa się bezpośredni w sposób grawitacyjny lub za pomocą zbiornika pośredniczącego (odbieralnika). Przewody rurowe odprowadzające spirytus do zbiornika w magazynie, powinny być ze wszystkich stron widoczne i dostępne do sprawdzenia ich stanu, a otwory w ścianach i stropach, przez które przewody te przechodzą powinny być odpowiednio powiększone. Przy odprowadzeniu spirytusu w sposób grawitacyjny przewody rurowe powinny być usytuowane w sposób gwarantujący swobodny i całkowity spływ spirytusu do zbiornika magazynowego.
4.
Zabrania się przeprowadzania przewodów rurowych spirytusu wewnątrz posadzki lub wewnątrz w ścianach budynku. Przewody rurowe przeprowadzone we wgłębieniach posadzek lub ścian powinny umożliwiać ich oględziny z zewnątrz.
5.
Dopuszcza się do badań jakościowych spirytusu instalowanie za przyrządem pomiarowym urządzenia umożliwiającego pobranie prób spirytusu podczas jego odpędu i samoczynne ich rejestrowanie. Pobieranie i wysyłanie prób odnotowuje się w księdze produkcji i rozchodu podając w "uwagach" kolejny numer próby, jej objętość oraz temperaturę i moc spirytusu w 20°C. Na każdą wysłaną próbę należy wystawić świadectwo przewozowe. W wypadku zainstalowania urządzenia przed przyrządem pomiarowym pobierane próby spirytusu powinny być ponadto odnotowywane w oddzielnej ewidencji.
§  17.
1.
Zbiornik pośredniczący (odbieralnik) - jeżeli występuje w gorzelni - w zasadzie powinien być ustawiony w wyodrębnionym pomieszczeniu w sposób dogodny dla sprawdzenia jego stanu i na poziomie umożliwiającym swobodny spływ spirytusu z przyrządu pomiarowego. Jeżeli odbieralnik jest umieszczony w pomieszczeniu, to w drzwiach tego pomieszczenia lub innym miejscu powinien być zainstalowany wziernik umożliwiający obserwacje wnętrza, zwłaszcza posadzki.
2.
Pokrywa odbieralnika, gdy jest przykręcona śrubami, powinna być zabezpieczona urzędowo. Również właz w pokrycie odbieralnika powinien być przystosowany do nałożenia urzędowych zabezpieczeń. Rura doprowadzająca spirytus z przyrządu pomiarowego powinna być połączona w sposób trwały z pokrywą odbieralnika. Odbieralnik nie powinien posiadać żadnych przewodów przelewowych, ani zaworów lub kurków, także na rurze odprowadzającej spirytus.
3.
od pokrywą odbieralnika powinny być zainstalowane:
1)
urządzenie pływakowe wskazujące napełnianie się odbieralnika; pływak z prętem o średnicy do 5 mm, pomalowany na biało i zakończony płaską tarczką powinien znajdować się w prowadnicach bez wylotu w dół. Podnoszenie się pływaka powinno następować, gdy spirytus w odbieralniku osiągnie poziom przekraczający 80 cm poniżej pokrywy,
2)
naczynie przelewowe otwarte o pojemności do 2 dm3 wskazujące przepełnienie odbieralnika spirytusem położone 7 do 10 cm poniżej pokrywy.
4.
Wejście do pomieszczenia z odbieralnikiem powinno być zamykane w sposób uniemożliwiający zdjęcie pokrywy lub drzwi. Otwory okienne znajdujące się w pomieszczeniu odbieralnika powinny być zabezpieczone siatką drucianą. Ściany i dno wgłębienia, w którym mieści się odbieralnik powinny być płynoszczelne przed możliwością przenikania od dołu wody gruntowej, najlepiej przez odpowiednio większy metalowy szczelny zbiornik (keson). Wgłębienie powinno posiadać wymiary umożliwiające swobodny dostęp do sprawdzenia stanu odbieralnika.
5.
W przypadku gdy górna część odbieralnika znajduje się poza pomieszczeniem, o którym mowa w ust. 1, to powinna ona być zaopatrzona w osłonę przystosowaną do nałożenia urzędowych zabezpieczeń oraz wykonaną z siatki lub blachy perforowanej.
6.
Pompa do przekazywania spirytusu z odbieralnika do magazynu w zasadzie powinna być usytuowana na poziomie nie niższym do pokrywy odbieralnika i tak usytuowana, aby możliwe było swobodne sprawdzenie stanu urzędowych zabezpieczeń. Pompę należy zaopatrzyć w osłonę wykonaną starannie z siatki lub blachy perforowanej i przystosowaną do nałożenia urzędowych zabezpieczeń. Osłony odbieralnika i pompy nie mogą być malowane. Czopy w kołnierzach korpusu ssawnego, korpusu tłoczącego i w innych miejscach pompy, dławice, śruby ściągające korpus pompy oraz kołnierze złącz rur spirytusowych powinny być przystosowane do nałożenia plomb. Wszystkie złącza kołnierzowe rur z pompą powinny być kryte albo zaopatrzone w osłony przystosowane do nałożenia urzędowych zabezpieczeń.
7.
Przekazanie spirytusu z odbieralnika do magazynu powinno nastąpić po zakończeniu destylacji.
§  18.
1.
Pomieszczenie magazynu spirytusu powinno pozwalać na swobodne przejście wokół zbiorników oraz na dokonanie pomiarów spirytusu, sprawdzenie stanu zbiorników i zabezpieczeń. Posadzka oraz ściany od wewnątrz magazynu powinny być pokryte materiałem płynoszczelnym zwłaszcza na styku posadzki ze ścianami do wysokości wynikającej z powierzchni pomieszczenia magazynowego i maksymalnej pojemności zbiorników do spirytusu. Pomieszczenie nie może posiadać w posadzce otworów ściekowych.
2.
Otwory okienne w magazynie, jeżeli występują, powinny być okratowane oraz zabezpieczone siatką o oczkach 15-20 mm. Drzwi wejściowe powinny być mocno zbudowane, pokryte grubą blachą i zamykane na sztaby. Zamocowanie drzwi na zawiasach powinno wykluczać możliwość ich zdjęcia bez uszkodzenia samych drzwi lub muru, w którym zamocowane są zawiasy.
3.
Dla umożliwienia obserwacji wnętrza magazynu, zwłaszcza posadzki możliwie w najniżej położonym miejscu, w drzwiach lub innych miejscach powinien być wykonany wziernik lub wzierniki oraz powinno być zainstalowane oświetlenie z wyłącznikiem umiejscowionym na zewnątrz pomieszczenia magazynu.
4.
W pomieszczeniu magazynu spirytusu nie mogą być przechowywane względnie instalowane żadne przedmioty i urządzenia nie związane z przeznaczeniem pomieszczenia. Przedmioty te lub urządzenia powinny być uwzględnione w aktach weryfikacyjnych gorzelni.
5.
Urzędowe zabezpieczenia nałożone na wejściu do magazynu spirytusu, w przypadku jego usytuowania na zewnątrz budynku powinny być chronione osłonami z blachy, zamykanymi przez kierownika gorzelni na kłódkę.
§  19.
1.
Zbiorniki do magazynowania spirytusu powinny być ustawione z lekkim nachyleniem w kierunku kranu spustowego lub przewodu odprowadzającego spirytus i usytuowane w sposób dostępny dla sprawdzenia ich stanu.
2.
Zbiorniki do magazynowania spirytusu powinny odpowiadać przepisom Głównego Urzędu Miar. W górnej pokrywie powinny posiadać:
1)
właz o wielkości umożliwiającej wejście do zbiornika z zamknięciem przystosowanym do nałożenia urzędowych zabezpieczeń,
2)
otwory do pobierania prób i wprowadzania urządzenia pomiarowego. Otwory te winny posiadać wystające kołnierze (10 mm) z przystosowaniem do zamknięcia nakrywkami,
3)
urządzenie odpowietrzające w postaci grzybka kołpakowego zamontowanego na stałe. Odpowietrzniki następnych zbiorników, do których następuje przelew spirytusu mogą być rurowe. Rury te powinny być zaopatrzone w osłony z gęstej siatki, przystosowane do nałożenia urzędowych zabezpieczeń,
4)
rurę przelewową spirytusu pomiędzy zbiornikami, zainstalowaną poniżej górnej pokrywy (około 10-20 cm) o średnicy dwukrotnie większej od średnicy rury doprowadzającej spirytus do pierwszego zbiornika z przystosowaniem do nałożenia urzędowych zabezpieczeń,
5)
rurę do wypompowywania spirytusu o długości sięgającej dna zbiornika. Wylot rury powinien być zamknięty i urzędowo zabezpieczony.
§  20.
1.
Do napełniania spirytusem autocystern gorzelnia powinna posiadać odpowiedniej długości przewód dla połączenia zbiornika spirytusowego z cysterną a miejsce, w którym napełnia się cysternę powinno być wypoziomowane i utwardzone.
2.
Pomieszczenie do napełniania spirytusem beczek powinno mieć gładką posadzkę i dobre oświetlenie oraz być wyposażone w pompę do napełniania i wagę dziesiętną do ważenia beczek transportowych.
3.
Pompa do napełniania naczyń transportowych, zwłaszcza jeżeli jest zainstalowana poza magazynem spirytusu powinna posiadać kranik umożliwiający całkowite usunięcie spirytusu z pompy, a ponadto powinna być dostosowana do zabezpieczenia w taki sposób jak pompa do przemieszczania spirytusu z odbieralnika do magazynu.
4.
Po zakończeniu nalewu spirytusu do naczyń transportowych pompa i wszystkie przewody rurowe powinny być opróżnione ze spirytusu oraz odłączone od kranu spustowego zbiornika lub przewodu do wypompowywania spirytusu.
§  21.
1.
Urządzenia, zbiorniki i inne naczynia produkcyjne w gorzelni nie podlegające obowiązkowi legalizacji, a służące do ustalania ilości surowców, półproduktów i produktów gorzelniczych jak parnik, kadzie: zacierowe, drożdżowe i fermentacyjne oraz zbiorniki pośredniczące do spirytusu i zbiorniki magazynowe do surowców płynnych i wywaru, z wyjątkiem zbiorników do magazynowania spirytusu, są przemierzane komisyjnie w gorzelni. Z przeprowadzonych przemiarów komisja sporządza odpowiednie protokoły, które włącza się do akt weryfikacyjnych gorzelni.
2.
Gorzelnia zgłasza urzędowi kontroli skarbowej terminy przemiaru urządzeń przez komisję na 7 dni przed rozpoczęciem przemiaru.
3.
Przemiar parnika polega na wagowym ustaleniu pełnego ładunku ziemniaków.
4.
Przemiar kadzi zacierowej i odbieralnika jest przeprowadzany systemem nalewu wody, pojemnikiem legalizowanym o objętości 50 dm3 lub innym legalizowanym naczyniem. Oznaczenia poziomów wody na metalowym przemiarze (lasce mierniczej) poza jednostkami długości i tablicą objętości mogą być również określone do 50 dm3. Dla odbieralnika wyznacza się tylko pojemność całkowitą.
5.
Pojemność kadzi drożdżowych i kadzi fermentacyjnych oraz zbiorników do magazynowania surowców płynnych i do wywaru - przyjmuje się według atestu fabrycznego, w razie ich braku przemierza się geometrycznie.

Rozdział  III

Urzędowe zabezpieczenie urządzeń i aparatury gorzelni rolniczej.

§  22.
1.
Do nakładania zabezpieczeń urzędowych jako cięgno stosuje się głównie szpagat z wplecionym drucikiem miedzianym. Końce szpagatu związane na dwa węzły i wsunięte do wnętrza plomby ołowianej nie powinny z niej wystawać po zaciśnięciu.
2.
W warunkach wyższej temperatury i dużej wilgotności stosuje się drut lub żyłkę stilonową z nawiniętym spiralnie cienkim drucikiem o łącznej grubości nie przekraczającej 1 mm. Druty ze spiralą powinny być skręcone co najmniej o półtora pełnego obrotu przed obcięciem i wciągnięciem do wnętrza plomby, która zostanie zaciśnięta. Plomby powinny mieć średnicę dostosowaną do używanych plombownic. W wypadku stosowania plombownic i plomb o większej średnicy druty po skręceniu mogą być przeciągnięte na powrót przez otwory plomby przed jej zaciśnięciem.
3.
Na urządzenia i aparaturę gorzelni mogą być nakładane podwójne zabezpieczenia urzędowe, tzn. dwie o różnych znakach plomby na oddzielnych cięgnach, jeżeli występujące warunki, ze względu na większe niż w innych miejscach ryzyko przypadkowego uszkodzenia nałożonych zabezpieczeń w trakcie normalnej pracy, uzasadniają takie działanie.
§  23.
1.
Sposób nakładania zabezpieczeń urzędowych uzależniony jest od rodzaju połączeń aparatury, jej części, złącz, otworów, zamknięć, a w części występujących elementów polega na tym, że:
1)
śruby (pręty) zabezpiecza się przez przeciągnięcie drutu lub szpagatu przez otworki w główkach śrub i w nakrętkach oraz w zatyczkach (prętach),
2)
dokręcane na gwint ramki szkieł wziernych i zaślepionych otworów, zabezpiecza się przez przewleczenie drutu albo szpagatu przez otworki dwóch sąsiednich ramek,
3)
osłony rur i złącz składające się z dwóch części zabezpiecza się przez przeciągnięcie drutu (szpagatu) przez otwory z obu stron,
4)
pręty szafki stągwi zabezpiecza się przez przeciągnięcie drutu (szpagatu) przez otwory główek prętów i otwory w prętach z jednej strony oraz przez przeciągnięcie drutu (szpagatu) przez otwory w nakrętkach i prętach z drugiej strony szafki,
5)
zawiasy żelaznego pokrycia przyrządu pomiarowego zabezpiecza się przez przeciągnięcie drutu (szpagatu) przez otwory zatyczek,
6)
zatyczki płaszcza ocynkowanego zabezpiecza się przez przeciągnięcie drutu (szpagatu) przez otwory zatyczek i uszek w obudowie urządzenia.
2.
Zabezpieczenia urzędowe powinny być nałożone na aparaturę i urządzenia w taki sposób, aby przy wyeliminowaniu dostępu do par i płynów spirytusowych nie utrudniały kontroli przebiegu procesu produkcji spirytusu (odczyty wskazań urządzeń pomiarowych).
§  24.
Nałożone na urządzeniach zabezpieczenia urzędowe odnotowuje się w spisie zabezpieczeń.

Każdorazowe zdjęcie plomb nałożonych przy weryfikacji i ponowne ich nałożenie odnotowuje się w spisie zabezpieczeń.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK NR 1

Metryka Techniczna Gorzelni

Gorzelnia rolnicza w ............. kod .......... p-ta .......

nr tel. .......... gmina ............... woj. ................

Lokalizacja oraz adres, telefon zarządu lub dyrekcji podmiotu

gospodarczego:

..............................................................

Zakład przemysłu spirytusowego odbierający spirytus surowy w .

.............................. odległość od gorzelni ...... km

1) BAZA SUROWCOWA

A) Gorzelnia jest powiązana z gospodarstwem rolnym

o powierzchni .......................... ha gruntów ornych.

B) Gorzelnia kupuje surowce u rolników tak - nie*)

- wielkość zakupów surowców (dane orientacyjne):

rodzaje i ilości (w tonach) .............................

.........................................................

C) Urządzenia do odbioru surowców:

Waga pomostowa (fundamentowana): rok produkcji ... udźwig ....

ton odległość od gorzelni ................................. m,

rok legalizacji .................

Wagi dziesiętne: 1. udźwig .... kg, rok legalizacji ......,

(przenośne i stałe) 2. udźwig .... kg, rok legalizacji ......,

3. udźwig .....kg, rok legalizacji ......,

D) Magazynowanie surowców:

pole kopcowe: powierzchnia ... ha, odległość od gorzelni .. m,

możliwość zmagazynowania ...... ton, urządzenia dodatkowe

(wietrzenie mechaniczne, kanały spławne, przechowania, itp.)

..............................................................

Transport do kartoflacza .....................................

magazynowanie innych surowców (rodzaj, pojemność) ............

..............................................................

Magazyn zboża: lokalizacja .............. pojemność ton ......

2) KOTŁY PAROWE: Ilość ... typ ... powierzchnia ogrzewania m2,

dopuszczalne ciśnienie ... MPa, rodzaj wody zasilającej kocioł

............. temperatura, twardość ogólna, sposób zmiękczania

wody itp. ....................................................

..............................................................

..............................................................

3) PARNIKI: Ilość ... kształt ... dozwolone ciśnienie MPa ....

pojemność ............ dm3 .......... kg ziemniaków.

4) URZĄDZENIA DO ROZDRABNIANIA SUROWCÓW: Ilość .... szt. .....

rodzaj......., wydajność ...... kg/godz.

5) MŁYNKI DO MLECZKA SŁODOWEGO: ilość ..., pojemność zbiornika

............. dm3/h.

6) POMPA DO ZACIERU SŁODKIEGO: rodzaj ..., wydajność .. dm3/h.

7) KADZIE DROŻDŻOWE: ilość ...., pojemność każdej ..... dm3/h,

sposób przepompowywania drożdży ...............

8) KADZIE ZACIERNE: ilość ...., pojemność ..... dm3, ilość

wężownic ...., ogólna powierzchnia chłodzenia .... . m2, ilość

obrotów na minutę .........

9) APARAT DESTYLACYJNY: F-my ... rok budowy ... materiał .....

Ilość kolumn .... średnica wewnętrzna kolumny roboczej ... mm,

ilość półek: kolumna robocza ..... szt.

kolumna spirytusowa .... szt. wydajność aparatu .... dm3

alkoholu/godz., stan aparatu .................................

..............................................................

Przyrząd pomiarowy: typ ....... nr ...... sposób przekazywania

spirytusu do magazynu:

grawitacyjne., odbieralnik z pompą*)

Odbieralnik .... szt., poj. w dm3: całkowita ... użytkowa ....

Pompa do pompowania spirytusu z odbieralnika: typ ............

wydajność .......... dm3/godz.

10) ZBIORNIKI SPIRYTUSU:

NrRok budowyPojemność dm3Stan zbiorników (data legalizacji)
całkowitaużytkowa
12345
Razem

Stan posadzki magazynu .......................................

powierzchnia magazynu ..................... m2.

11) KADZIE FERMENTACYJNE:

NrPojemność dm3Rok budowyKształtSposób chłodzeniaStan
123456

Pompa zacieru odfermentowanego: ilość ..... rodzaj ............

Urządzenie do odzyskiwania alkoholu z gazów fermentacyjnych

(płuczki do CO2)...............................................

12) SŁODOWNIA: rodzaj ........... ., pow. .. ........... m2,

13) ZIEMNIACZARNIA: długość . ..... m, szerokość .......... m,

pojemność ............ ton ziemniaków, sposób przesyłania

ziemniaków do płuczki .........................................

14) PŁUCZKA: typ .................... długość .................

Podnośnik pionowy z płuczki: rodzaj ...........................

wysokość ............, separator kamieni ......................

Zbiornik zapasowy nad parnikiem ............ pojemność .... m2,

(masa ziemniaków ................ ton).

15) PLAC WĘGLOWY: powierzchnia .......... m2, odległość od

kotłowni ...................... m (utwardzony/nieutwardzony)*),

rodzaj utwardzenia ............................................

16) LOKAL ODPRAW SPIRYTUSU: powierzchnia ..... m2, znajduje się

...............................................................

Waga do ważenia spirytusu w beczkach: rok budowy..............,

udźwig ................ kg, rok legalizacji ...................

17) NACZYNIA TRANSPORTOWE: beczki ilość ...... szt., pojemność

ogólna ........... dm3.

Autocysterny podlegające obowiązkowej weryfikacji: marka ......

rok budowy ................ ilość komór ........... pojemność

komór: 1) .......... 2) .......... 3) ........... 4) .......dm3

pojemność łączna ........... dm3

Weryfikację przeprowadzono ....... 199 ... r. (protokoły).

Sposób napełniania beczek - cystern: samospad - pompa*),

pompa - typ .............. ... wydajność ... ........ dm3/h.

Sposób załadunku beczek ze spirytusem na środki transportu

...............................................................

18) ŹRÓDŁA WODY: rodzaj ......... .... odległość od gorzelni

............ m wystarczają na sporządzenie ....................

zacierów na dobę.

Urządzenia uzdatniające wodę (filtry, odżelaziacze, zmiękczacze

itp.) .........................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Jakość wody )wg świadectw analiz) .............................

19) ZBIORNIKI NA WODĘ: Nr Nr ....................

pojemność ............... dm3.

Zbiorniki na ciepłą wodę: Nr Nr ........ pojemność ........dm3.

20) POMPY WODNE: tłokowe: ilość .... szt., wydajność .... dm3/h

1) ........ ...... 2) ................. 3) ....................

inne (rodzaj, ilość i wydajność) ..............................

...............................................................

21) Ścieki: osadniki: ... . szt., materiał ..........., ogólna

pojemność ........................ m3, stan ...................

zamknięte obiegi wód spławiakowych - chłodniczych*) ...........

...............................................................

Uprawnienia wodno-prawne wydane w 19.... r.

...............................................................

Pozwolenie wodno-prawne na odprowadzenie ścieków jest ważne do

................ r.

22) ILOŚĆ SILNIKÓW: .......,... szt. zainstalowanych w gorzelni

i ich łączna moc ......................... kW.

23) ZBIORNIKI NA SUROWCE CIEKŁE (melasa, hydrol)

NrPojemność dm3Rok budowyStan
Razemxx

Zbiorniki pośredniczące do melasu (miernik) ilość .............

pojemność ............... dm3

24) ZBIORNIKI DO WYWARU: ilość .. szt., łączna pojemność ...dm3

Nr Nr .........................................................

25) UZYSKANA MAKSYMALNA PRODUKCJA SPIRYTUSU w ............ roku

.................. dm3 100%

26) FUNKCJĘ KIEROWNIKA GORZELNI pełni:

p. .......... miejsce zamieszkania (adres) ....... . tel .....

rok urodzenia ...... wykształcenie ......... ilość lat praktyki

zawodowej ....... ... ukończone kursy podnoszące kwalifikacje

(rok, czas trwania kursu, organizator kursu) ..................

...............................................................

...............................................................

*) niepotrzebne skreślić

kierownik gorzelni pracownicy szczególnego nadzoru

....................... ...................................

(podpis data) (podpisy data)

ZAŁĄCZNIK NR 2

(pieczątka gorzelni)

Okres produkcji

............/ ...........

Urząd Kontroli Skarbowej

w ......................

ZGŁOSZENIE Nr ...........

o zamierzonej produkcji spirytusu

Gorzelnia ................. należąca do .....................

zgłasza, że od dnia ............ do dnia .......... .... będzie

rozpoczynać pracę*) o godz. .............. kończyć o godz. ....

1. Sporządzać po .......... zaciery(ów) na dobę przy ..........

dobowej fermentacji i używać na każdy zacier następujące

rodzaje i ilości surowców:**)

Kolejny zacier Lp.Surowce w (q)
Razem

2. Rozpoczynać destylację alkoholu o godz. .. kończyć o godz. .

3. Przekazywać spirytus do magazynu (z naczynia pośredniczącego

o godz. ...............)

4. Stosować przerwy w produkcji w dniach ......................

...............................................................

Uwagi: ........................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

*) rozpałka pod kotłem

**) dodatkowe informacje o uwagach

Sporządził:

.................

(Nazwisko i imię)

.................

.................

(pieczęć i podpis)

ZAŁĄCZNIK NR 3

KSIĘGA PRODUKCJI

I ROZCHODU SPIRYTUSU

GORZELNI ROLNICZEJ W .....................................

ZA OKRESY .................................................

Zużycie surowców
ziemniakiInne surowce (rodzaj) [q]
Datazboża do produkcji słodu (rodzaj) [q]słodu do zacieru [kg]enzymy (rodzajilość [q]% skrobi
123456789
ZacierOtrzymano wywaru
w kadzi zacierowejodfermentowanyilość [h]ekstrakt [% wag]
10111213141516171819
Magazyn spirytusuUwagi
Rozchody
końcowe wskazania licznika przyrządu mierniczegodzienny uzysk spirytusu

[dm3]

Nr świadectwa przewozowego według innego dokumentuspirytusu [dm3]spirytusu [dm3100%]Zapas spirytusu w magazynie (stan rzeczywisty po nalewie + rubr. 21

[dm3]

Ubytku spirytusu opodatkowane [dm3100%
2021222324252627

ZAŁĄCZNIK NR 4

KSIĘGA REWIZYJNA MAGAZYNU SPIRYTUSU GORZELNI ROLNICZEJ W .....................................................

Data badania stanu zapasów spirytusuZbiornikMoc spirytusuStwierdzona ilość spirytusu
Nr lub numery beczekpojemność (dm3)pozorna (%)w temp (°C)rzeczywista w 20°C (%)odczyt ze skali (mm)(dm3)temp (°C)Poprawka (dm3/100 dm3) (tabl.) Ilość spirytusu 20°C (dm3) Ilość spirytusu (dm3/100%)
BruttoTaraNetto
123456789101112
Niniejsza księga zawiera 16 kart ponumerowanych i opieczętowanych pieczęcią Urzędu Kontroli Skarbowej.

............... dnia ......... 19.... r.

ZAŁĄCZNIK Nr 5

Protokół nr ..... 19.... r

nalewu spirytusu do naczyń transportowych.

Gorzelni Rolniczej ............... woj. .........

Dnia .......... 19.... r.

Prawnicy szczególnego nadzoru podatkowego: ...................

...................

w obecności kierownika gorzelni: ...................

- sprawdzili stan: aparatury i urządzeń gorzelni, naczyń

transportowych, magazynu i zbiornika(ów) magazynowego(owych)

oraz nałożonych na nie urzędowych zabezpieczeń (plomb)

ustalili:

...............................................................

...............................................................

- sprawdzili zapas spirytusu w magazynie przed i po wydaniu

(dane w pkt 1.),

- nadzorowali napełnianie spirytusem ....... (wyniki w pkt. 2),

- zabezpieczyli naczynia transportowe oraz zbiornik(i) i

magazyn spirytusu plombami o znakach:

...............................................................

- odnotowali zmianę plomb w spisie zabezpieczeń urzędowych.

Moc spirytusu ustalono alkoholomierzem nr .....................

Uwagi kontrolujących i wyjaśnienia kierownika gorzelni (podać

adresata i odbiorcę spirytusu): ...............................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

1. Zapas spirytusu w magazynie

Nr zbiornikaMoc spirytusuIlość spirytusu (dm3)w temp. (°C)Poprawka (dm3/100 dm3) (tabl.)Ilość spirytusu (dm3 przy 20°C)Ilość spirytusu (dm3 100%)
pozorna (w%)w temp. (°C) rzeczywista (20°C) w
123456789
APrzed wydaniem
Razem
BPo wydaniu
Razem
Różnica (A-B) - ilość wydana

2. Napełnianie naczyń transportowych (beczki, autocysterny*)

spirytusem.

Nr świadectwa przewozowegoRodzaj transportu (czeki, autocysterna*)Łączna waga beczek w (kG)Oznaczenie mocy spirytusuIlość spirytusu w 20°C (dm3)Ilość spirytusu (dm3 100%))
Nr komory autocysternyBruttoTara Netto
zmierzona objętość spirytusu (dm3)Temperatura (0°C)Poprawka w obj. na każde 100 dm3moc poz.temp. (0°C) moc rzecz.1011
1234567891011
Razemmoc średnia
(rubr. 11 : 10 x 100)

3. Sprawdzenie ustaleń między pomiarem spirytusu w magazynie

a napełnieniem naczyń transportowych.

Poz.Wyszczególnienieilość spirytusu (dm3 w 20°C)Ilość spirytusu (dm3 100%)
1Zapas spirytusu w magazynie przed wydaniem (pkt 1, poz. 8A 9A)
2Otrzymano z odpędu stan końcowy p.p.
.........................
podczas nalewu stan początkowy p.p.
.........................
Spirytus o średniej mocy .. % (pkt 2)
3Razem (poz. 1 + 2)
4Zapas w magazynie po wydaniu (pkt 1, poz. 8B i 9B)
5Różnica (poz. 3-4)
6W napełnionych naczyniach ustalono spirytusu (pkt 2 poz. 10 i 11)
7Wg pomiarów w magazynie ilość spirytusu jest większa (+) lub mniejsza (-) niż w naczyniach transportowych (poz. 5-6)

Protokół sporządzono w dwóch egzemplarzach, z których jeden

pozostawiono w gorzelni. Do protokołu nie wniesiono uwag /

wniesiono następujące uwagi*)

...............................................................

...............................................................

...............................................................

*) zbędne skreślić

Podpisy i pieczęcie ..............................

..............................

........................ ..............................

(kierownik gorzelni) (pracownicy szczególnego

nadzoru podatkowego)

ZAŁĄCZNIK NR 6

PROTOKÓŁ

Badania stanu aparatu destylacyjnego Gorzelni Rolniczej w .....

................................ województwo ..................

dokonanego w dniu .... . 19...r. przez pracowników szczególnego

nadzoru podatkowego ...........................................

...............................................................

w obecności kierownika gorzelni ...............................

Stwierdzono, że aparat destylacyjny jest przygotowany do pracy

(tak/nie(*):

jednokolumnowy, dwukolumnowy*) ................................

...............................................................

Szczegółowy opis aparatury podany jest w aktach

weryfikacyjnych. Od tego czasu w stanie aparatury nie zaszły

zmiany - stwierdzono następujące zmiany*) .....................

...............................................................

Ponadto stwierdzono następujące odchylenia od obowiązujących

przepisów: ....................................................

...............................................................

...............................................................

*) niepotrzebne skreślić

Po dokonaniu oględzin aparat destylacyjny połączono z

urządzeniem do określania mocy i temperatury (stągwią) i

przyrządem pomiarowym oraz nałożono urzędowe zabezpieczenia,

które odnotowano w spisie zabezpieczeń. Protokół niniejszy

sporządzono w dwóch egzemplarzach, które dołączono do akt

sprawdzenia gorzelni.

Kierownik gorzelni Pracownicy szczególnego nadzoru

podatkowego

................... ...............................

(podpis) (podpisy)

€ZAŁĄCZNIK NR 7[]

PROTOKÓŁ

sprawdzenia (weryfikacji) Gorzelni Rolniczej w ................

województwo .................. dokonanego w dniu ..... 19... r.

przez pracownika/ów*) szczególnego nadzoru podatkowego ........

...............................................................

w obecności kierownika gorzelni ...............................

Po sprawdzeniu stanu pomieszczeń i urządzeń gorzelni i

porównaniu z przedłożonymi dokumentami stwierdzono, że wykaz

pomieszczeń gorzelni, rodzaj urządzeń i przyrządów oraz naczyń

jest zgodny z przedłożonym zgłoszeniem.

Kocioł i parnik są dopuszczone przez Dozór Techniczny do ruchu.

Aparat destylacyjny wypróbowano wodą i parą*). Dokonano

otwarcia przyrządu pomiarowego nr ............. . Przyrząd po

sprawdzeniu i oczyszczeniu połączono z aparatem destylacyjnym

oraz zabezpieczono plombami o odciskach .......................

Ustalono, że do produkcji spirytusu w okresie od ..... 19... r.

będą używane następujące urządzenia i naczynia:

1) parnik o ładowności . q ziemniaków zmierzonej dnia . 19. r.

2) kadź zacierowa o pojemności ..... dm3 zmierzonej dnia .....

19... r.

3) kadzie drożdżowe nr nr ... ...... o pojemności odpowiednio

......... dm3 zmierzonej dnia ............ 19... r.

4) kadzie fermentacyjne nr nr ....... o pojemności odpowiednio

........... dm3 zmierzonej dnia .............. 19... r.)

zbiornik pomocniczy o pojemności całkowitej ........ . dm3,

użytkowej .......... dm3 zmierzonej dnia .......... 19.. r.

6) zbiorniki spirytusowe nr nr ..... o pojemności odpowiednio:

nominalnej ........... dm3

użytkowej ............ dm3

przemierzone przez ........... wg protokołów pomiaru z dnia

.......... z ważnością do dnia .................

7) beczki ............ szt. o pojemności łącznej ........ dm3,

8) autocysterny ...... szt. o pojemnościach .............. dm3

9) zbiorniki na melas nr nr .... o łącznej pojemności .....dm3

10) wagi:

a) waga wozowa legalizowana w roku 19...

b) waga skrobiowa legalizowana w roku 19...

c) waga spirytusowa legalizowana w roku 19...

Całość aparatury i urządzeń została urzędowo zabezpieczona

i odnotowana w spisie zabezpieczeń. W wyniku czynności

sprawdzających stwierdzono, że gorzelnia:

1) jest - nie jest*) wyposażona w niezbędne przyrządy

kontrolno-miernicze i odczynniki do kontroli technologii

produkcji i odstawy spirytusu ..............................

...............................................................

(wymienić ewentualne braki)

2) odpowiada wymogom bhp i p.poż. według zaświadczenia wydanego

przez ......................................................

w dniu ............... nr ..............

Uwzględniając powyższe uznano, że gorzelnia jest - nie jest*)

przygotowana do produkcji spirytusu i może/nie może*) być

uruchomiona po przedłożeniu zgłoszenia ruchu.

Unieważniono następujące zdeaktualizowane dokumenty urzędowego

sprawdzenia: ..................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Do protokołu niniejszego dołączono dokumenty przewidziane w § 3

wytycznych Ministra Finansów z dnia 2 marca 1995 r. w sprawie

wzorów dokumentacji produkcji i obrotu spirytusem oraz warunków

i wymagań dla pomieszczeń, urządzeń i aparatury gorzelni

rolniczych, w zakresie wykonywania szczególnego nadzoru

podatkowego (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 4, poz. 14).

Protokół sporządzono w dwóch egzemplarzach, które załączono do

akt weryfikacyjnych gorzelni.

Uwagi: ........................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

*) niepotrzebne skreślić

Kierownik gorzelni Pracownicy szczególnego

nadzoru podatkowego

..................... ............................

(podpis) (podpisy)

€ZAŁĄCZNIK NR 8[]

SPIS ZABEZPIECZEŃ URZĘDOWYCH

GORZELNI ROLNICZEJ w ...............................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej)

Lp.Miejsce nałożenia zabezpieczeń urzędowychNałożenieZdjęcie
DataIlość PlombZnaki odciskówPodpisy

1. prac. sznp

2. przedst. jedn. org.

DataIlość plombZnaki odciskówPodpisy

1. prac. sznp

2. przedst. jedn. org.

12345678910
NałożenieZdjęcie
DataIlość plombZnaki odciskówPodpisy

1. prac. sznp

2. przedst. jedn. org.

DataIlość plombZnaki odciskówPodpisy

1. prac. sznp

2. przedst. jedn. org.

1112131415161718